Valsch Getuigenis Nijverheid en Handel. Per Vliegmachien Nieuws uit Rome z< Bl! Sedert den oorlog, is het instellen van overtollige postjes een echte plaag gewor den, die hoe langer hoe meer inwoekert, Vóór den oorlog waren er. bij voorbeeld, in het ministerie van justitie 216 beamb ten nu zijn er 124 meerIn het bestuur van wetenschappen en kunsten is het ge tal gestegen van 180 tot 432 citoyen Destrée heeft daar meester gespeeld In het ministerie van buitenlansche zaken waren er eertijds 149: nu zijn er 430. Niemand zal beweren dat het werk in dezelfde verhouding verzwaard is waar om zit al dat overtollig volk in de buree- len Aliadat de heer Theunis.daar zijn vernuft eens op te werk stelle, en millioenen zijn met eens gevonden. En dat hij den zoo nadeeligen wedstrijd tus- schen de leerlingen der lagere scholen af schafte, en wederom wint hij er millioe nen bij, en ...o 1 daar wordt zooveel geld noodeloos en nutteloos verspild. Maar nieuwe belastingen, neen Heer Theunis, die willen wij niet meerNeen Trek er liever van onder. DE STERREN. 't Wordt al sterre dat men ziet In dat hoog en blauw verschiet daar, Blijde sterren, anders niet. In dat hoog en blauw verschiet. G. Gezelle. De jaarwedden der staatsbeambten gaan verhoogen. Dat is wel. Luid verkla ren wij dat de Staat zijn personeel aller best betalen moét, doch juist omdat de hoogste belangen des volks op het spel staan, mogen zij slechts aan een uitgele zen korps worden toevertrouwd. En zulk uitgelezen korps zal er slechts komen door het doen van een grooten kuisch, die al het overtollige zal wegvagen, en zóó zal toelaten van wel en degelijk te betalen, zonder naar nieuwe belastingen te moeten uitzien. Van kolengruis De Meester had gesproken over den merisch. De mensch is gemaakt van stof en assche. Maar Dolfken kan er niet uit wijs geraken. Hij had pas een neger ont moet. Maar vader zegt hij, die mannekens uit Congo, die zijn dan gemaakt van ko lengruis zeker Denkt erom! De wijze handeling der Engelschen, wel ke zoo ineens het rood boeltje hebben af- gekegeld, moet ons allefi doen nadenken. Aldaar konden de Soskens het niet ver duiken dat ze vrienden en hertenagels zijn van de Russische Bolchevisten. Hola, Pier! zegden de yredelievende Engelschen, en doodden ineens de kwaal tot in den wortel, door 't zootje op straat te neuken. In 1925 zullen de ordelievende mannen in België elkander de hand geven om 't rood gebroedsel van het bestier af te zet ten. Immers, moesten de socialisten zege vieren, ze zouden dadelijk het vervolgings- werk overnemen dat thans in Frankrijk woedt. De rooden zijn over geheel de wereld dezelfden mannen der revolutie, oinwen- telaars, en anders niet. Doch om de lieden te bedriegen, geven zij zich voor volks vrienden uit. Enkel tot het past om hun slag te slaan. Weg met die kerelsLeve de partij der orde De w fameuze Herriot begint in kleine schoentjes te zitten. Hij kan nu heel mooi roepen Het land zal heel de waarheid en niet dan de waarheid 57e Vervolg. Hij las dien en toen hij geëindigd had, glimlachte hij alsof de inhoud voor hem zeer aangenaam was. Wees zoo goed, uw vader te zeggen, dat ik morgenochtend bij hem zal komen ontbijten, zeide hij. Gaat u nog naar lord Parkhurst Ik schudde het hoofd en ging heen op dat oogenblik was ik in het geheel niet in een stemming om te luisteren naar lord Parkhurst's vriendelijke taal of Olive's vroolijk gebabbel, want ik begon reeds in te zien dat een groot verdriet voor mij opdoemde. HOOFDSTUK XXXIX. MIJN VADER'S BESLUIT. Den geheelen morgen van den volgen den dag bracht mijn vader door nier Mr Leigh, die reeds even na negen uur was aangekomen. Toen ik terugkeerde voor den lunch was hij er nog steeds, en eerst tegen den avond bevond ik mij met mijn vader alleen. Hugh, ik heb je iets te zeggen, be gon hij op ernstigen toon, iets zeer be langrijks. Ik wachtte zwijgend, mij erop voorbe reidend om opnieuw te strijden voor ons samen blijven, hoewel een voorgevoel kennen aan die zinnetjes is de kiezer ge woon geraakt. Ieder politicus heeft die op zijn repertorium. Maar men stelt vast dat de rente daalt, dat de duurte van het leven stijgt en dat de leeningen in het buiten land ongunstigen weerslag hebben. De frank is niet gestabiliseerd, de be- grootingstoestand niet verbeterd. De belastingen vermeerderen, de Fransche staatsfondsen dalen voortdurend in waar de en de levensduurte stijgt onophoude lijk Dat is andere peper, en nog van die soort, die geweldig niezen doet De teelt van de Hop is een bron van rijkdom voor onze Den derstreek. Daarom geven wij volgaarne het volgende, dat wij aantreffen in De Boer De Hop wil graag een warm en tame lijk vochtig klimaat. Te veel droogte doet haar spoedig lijden, te veel vocht geeft veel beschot, maar geringe hoedanigheid. Ook doen hagel en wind veel schade. Windschade kan men verhelpen door te planten in beschutte plaatsen, of, zoo dit niet kan, door het aanleggen van een dub bele rij elzen- en wilgen- of berkenhout, alsook wel Epicea, Kanada, enz, De hop groeit het best op humusrijken, kalkhoudenden en kleizandgrond met diepe losse grondstructuur. Daar de hop een diepgaand wortelge stel heeft, moet men meer aandacht ge ven aan den onder- dan aan den boven grond. Opdat de hoptuinen lange jaren groote opbrengst geven, moet de ondergrond wel uitwateren en openluchtig zijn. Waar de ondergrond zijn water niet goed aflaat, zullen we dit door draaineeren verhelpen en door diepe grondbewerking openluch tig maken. Om ons deze onkosten te besparen of te verminderen, kieze men liever een wel doorlatenden boven- en ondergrond. Men vindl zulken grond dikwijls op de helling van heuvels en golvingen der streek, naar 't Zuiden afdalende en aan 't Noord-Westen beschut met hooge hoo rnen tegen stormweder en schralen noor- derwind En om wel te staan met Boer Staaf, die geen hop kweekt, maar toch veel kost bare vruchen opdoet, deelen wij ook het volgende mede over De slakkenvernieling. Een lid der Gilde van B. klaagt bitter over de schade welke de slakken hem te genwoordig veroorzaken. Op zijn rogge velden komen zij zoo menigvuldig voor ling te geraken en zij er heelhuids van afkomen. Om deze, op hunne beurt, even onschadelijk te maken, is het noodzakelijk een korten tijd een kwartier na de eerste bekalking een tweede kalkuit- strooiïng te doen. De nieuw getroffen rol len oogenblikkelijk ineen, en met de meeste loopt het ten einde. Maar heel weinige blijven gespaard. dat er maar weinig kiemplantjes aan hun verheid en handel. Het is algemeen geweten dat een ge vaarlijke crisis in nijverheid en handel tot"; de aanstaande mogelijkheid behoort; niemand kan de nakende toekomst verze keren, maar eenieder moet zijn uiterste best doen om het dreigend ineenzakken onzer nijverheid af te wenden. Na den oorlog is België betrekkelijk goed opgeknapt, dank zij de opbeuring van de nijverheden, maar al die voordee- len kunnen spoedig in den niet verzinken, wanneer er niet de hand gehouden wordt aan den bloei van ons voortbrengstver- mogen. Het verval van de nijverheid beteekent armoede en ellende voor allen, voor den voortbrenger, voor den verkooper, voor den handelsreiziger, voor den werkman. Die gewone koude opsomming toont genoeg dat alleman daarin betrokken is; de nijverheid, waarbij de landbouw nijverheid geen uitzondering maakt, is de levensbron van heel onze bevolking iedereen heeft er ten overvloede belang bij. Ook hoort men hedendaags veel kom mervolle gesprekken over de onzekerheid van de naaste toekomstde voortbrenger is bang van veel grondstoffen aan te koo pen of van zijne werkhuizen uit te brei. dende winkelier durft niet te veel doen de zakenman is beangstigd om het verre te wagen. Deze beklemming komt al drukkend en terughoudend inwerken op onze nijver heid. Zelfs in den landbouw ondergaat men dén invloed van deze schroomvalligheid. De strijd tegen het mogelijk verval van onze nijverheid moet dus krachtdadig doorgedreven worden. In deze lijn zijn de politieke gebeurte nissen niet van b"»lariitbloot en 't zal noodig zijn dat .de partijen toekomend jaar een duidelijk verklarend program voorbrengen, betrekkelijk hunne voorstel len en inzichten ten opzichte van alle nij- Vraatzucht ontsnappen en hij tot her- zaaien zal gedwongen zijn. Hij wenscht te vernemen door welk middel die schadelijke diertjes het best kunnen bestreden worden. Antwoord. Het ouderwetsch ver nielingsmiddel, 't is te zeggen het uit strooien van Kalkpoeder, voortkomende van verschgebluschte kalk, schijnt wel, onder al de aanbevolen bestrijdingsmid delen, het doeltreffendst te zijn, en daarbij het gemakkelijkst uit te voeren, vooral op groote uitgestrektheid, als op onze rogge velden. 's Morgens vroeg, bij droog weder voordat de slakken weder een schuil plaats voor den dag hebben opgezocht, wordt het over de aangevallen akkers uit gestrooid. De diertjes, die alsdan in volle beweging zijn, worden door de fijne stof getroffen en beginnen veel slijm af te scheiden, met het gevolg dat er vele van sterven, inzonderheid de jonge, terwijl andere er in gelukken uit de slijmomhul- ervan hebbend dat ik ditmaal de neerlaag lijden zou. Toen ik hem in -bet verweerd, droevig gelaat zag bemerkte ik daarin reeds een verandering die mijn kans van slagen al zeer gering dreigde te doen zijn. De uitdrukking van hopelooze droefgees tigheid was verdwenen en in de plaats daarvan straalde de glans van een grootsch en edelmoedig besluit. Hoe kon ik nog hopen hem hiérvan af te brengen Hugh, m'n jongen, ging hij voort, ik heb aan u meer te danken dan ooit een vader aan zijn zoon gehad kan heb ben. Ik wilde hem hier in de rede vallen, maar hij hief met een bijna gebiedend ge baar de hand op, en ik kon niet anders doen dan zwijgend luisteren. Ik wilde ditmaal niet spreken over die zwarte schaduw, welke naar de Voorzie nigheid schijnt te hebben vastgesteld, nim mer van mijn leven verdwijnen zal, ging hij voort. Het zou geen nut hebben. Twaalf maanden geleden was ik dat vree- selijke leven zóó moede, dat ik geloofde, den waanzin der waanhoop nabij te zijn. Toen kwam uw brief, Hugh die bracht mij terug tot de werkelijkheid en het ver trouwen op God. Hij moge je daarvoor zegenen Hij wendde zich af alsof hij de stra len van de zon wilde volgen die op den bruinen heuvelrand vielen. Maar ik wist dat hij een andere reden had om den blik af te wenden een bijna vrouwelijk ver- Het geldt hier geen particulier belang, maar het algemeen welzijn van de bevol king in haar geheel. Het is een kwestie van zijn of niet zijn. De ondervinding heeft geleerd dat de afbrekende politiek van het socialism im mer noodlottig was voor de nijverheid, niet alleen ten onzent, maar overal sommige landen bewerkten zij de dood van de nijverheid, onder alle vormen. - Wie zijn belang bemint, 't zij burger, boer of werkman, zal de socialistische theoriën en praktijken bekampen, want alle standen hebben in de economische welvaart gezamenlijke en onafscheidba re belangen. Onze bevolking zal toekomend jaar goed nadenken, de economische progra- mmas der verschillende partijen overwe gen en ter stemming gaan met een be wuste overtuigingen kalmen ernst. Uit Madrid (Spanje) wordt gemeld dat een geweldige aardbeving de stad Salvatora, nabij Lissabon, hoofdstad der Portugeesche Republiek, heeft verwoest. Van de bevolking der hoofdstad heeft zich eene vreeselijke paniek meester'gèmaakt. In Algerië heeft eene aardbeving plaats gegrepen, zij heeft groote schade aangericht, er werden 17 slachtoffers ge teld. Jamaica, eiland van de Groote En gelsche Antillen, is geteisterd geworden door eene schrikkelijke windhoos. Het orkaan verwekte een springvloed. De banen, ijzerenwegen en talrijke boe renhoven werden weggespoeld. De spring vloed heeft reusachtige overstroomingen veroorzaakt. Het paleis van Koning Husseion te Mekka wordt verkocht, het aanbod is 120 pond. De Braziliaansche muiters van de Sao Paulo hebben geëindigd met zich over te geven, namelijk bij hunne aan komst te Montevideo. De bemanning van de Sao Paulo officiers inbegrepen wa ren in opstand gekomen tegen de Brazi liaansche regeering. Een landbouwer van Neufmaison, wilde een stier overmeesteren, toen het woedende dier plots op hem toesprong en hem ten gronde wierp. De ongelukkige man werd vervolgens door een geweldi gen hoornstoot den buik opengereten. Hij bezweek eenige oogenblikken later. Het roode Rusland spreekt nog im mer van oorlog. Unschliciit lid der re- volutionnaire sovjets, verklaart dat een nieuwe imperialistische oorlog onvermij delijk is. Militarisatie der scholen is ook noodzakelijk. Twee rekels waren te Dauinont (Frankrijk) in eene kapel gedrongen en hadden de schilderijen stuk gesneden, de kandelaars gestolen en de offerblokken opengebroken. Zij werden door de gen darmen bij de kraag gevat. Twee jeugdige kereltjes van twaalf jaar oud hebben de moordenaars van Chi cago willen havolgen te New-York. Zij hadden hun dertienjarig makkertje met revolverschoten gedood en het lijk in een moeras verstopt. Volgens berichten uit Moskow zijn duizenden boeren uit Midden en Oost Rusland in opstand gekomen tengevolge van de nieuwe lasten die de Sovjets hun opgelegd hebben. De historische katholieke kerk van S' Paul, bij Montreal (Canada) werd Za terdag nacht door een geweldigen brand vernield. Er worden geen bijzonderheden gemeld. Aan boord van de stoomboot Bury Bec is brand uitgebroken. Ondanks de spoedige tusschenkomst der pompiets en de bovenmenschelijke krachtinspanning van de bemanning is het schip gansch de prooi der vlammen geworden. De genaamde jenny Reed, wonend te Cleveland (Vereenigde-Staten), is voor de 47e maal voor de rechtbank der stad verschenen, beticht van openbare dron kenschap. De rechter heeft haar nu ver oordeeld om gedurende dertig dagen, eiken dag, 25 glazen water te drinken, in het bureel der stedelijke overheid die ge last is de droge wet te doen eerbiedigen. De vlootoverheid van Brest, (Frank rijk, heeft bericht ontvangen dat de vis- schersloep Trois Amis van de haven van Audierne, vergaan is in de Raz de Sein. De vier visschers die aan boord wa- :ld iter dei ren Clet, Coqlet, J. Louarn, J. Vicho hebben den dood gevonden in de golve E. H. Malleyn, pastoor van Merci loles (Frankrijk) bevond zich in zijn pri" dikstoel en las de namen af der afgesto vene parochinanen. Plots zakte de pasto£lk' ineen. Hij was aan een hartziekte bezwi)"» ken. Tengevolge van de droogte h heeft in het Oosten in geen 31 dagen g< "s regend zijn er tal van boschbrande :'u uitgebroken in de streek tusschen de G !an nadeesche grens en Maryland en tussche den Atiantischen Oceaan en Kentuckflkl Het zijn er op zijn minst honderd. De Engelsche bladen melden, d, werklieden bij het verrichten van graal' werk in den tuin van een Chineesche plantkundige te Melbourne, hoofdstad va Australië, tegenover het tentoonstellings park, in het hartje van de stad goüikor reis gevonden hebben, tot een gezamen'or lijk gewicht van 25 onzen. De vondst heeft groote beroering gr wekt in de stad. Er zijn reeds verscheiden claims afgepaald en vergunningen aange vraagd. rk kle Fri eft It er i ran r ai n s te Ziji eft Pas H. .ee ick, Het eeuwfeest van de St. Jan van Lateranen. De correspondent van de Msb. schrijft De overbrenging van de beeltenis vai het Sancta Sanctorum is inderdaat rob een indrukwekkende plechtigheid gewor-Ta den. De H. beeltenis werd gedragen 0[ den ouden troon, welke bewaard word '6e in het Sacrarium van Lateranen. De Schole Cantorium der religieuzf communiteiten, der seminaries en college! 'u voerden gedurende de processie de ge wijde gezangen uit. Rond de H. beeltenis schreeden de ziekenbroeders van de St Jan van Lateranen. Nauwelijks was de H. Beeltenis dc aartsbasiliek binnengedragen en dooi Kardinaal Pompili in ontvangst genomen of ze werd uitgesteld, niet voor de Con- fessio zooals het geval was bij gelegen heid van het eeuwfeest van Constantijn in 1913, maar binnen het tabernakel,- dat boven het Pauselijk altaar zich bevindt, vóór de twee groote borstbeelden, welke reiiquieën bevatten van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Geheel het Pausehjk altaar was op schitterende wijze versierd met licht en bloemen, om de H. Beeltenis straalden ontelbare electrische lichten. Fantastisch was waarlijk de aanblik van het historisch plein van St. Giovanni in Lateranen, toen de plechtigheid met den jubelzang Te Deum besloten wasjan en over de dichte wegstroomende men- schenmassa zich de feestglanzen der fak kels legden, waarmee de aartsbasiliek, het Apostolisch Paleis en de aangrenzende gebouwen, volgens karakteristiek Romijn- Lecj sche wijze, verlicht waren. Kardinaal Pompili, aartspriester van de nde tier voc basiliek, droeg, ingevolge een Pauselijk indult, aan het Pauselijke altaar de H. Mis op. Na de plechtigheid gaf de Kardinaal den Pauselijken Zegen. De zangers van de Pauselijke kapel, onder leiding van Perosi, die voor 't eerst sinds vele jaren weer als leider der kapel len optrad, voerden de Missa Papte Marcelli van Palestrina uit. 'oei Ot eigi rkt i lelie tn alli De borstbeelden der Pausen Pius X en Benedictus XV. Zaterdagnamiddag heeft, naar de M s b. ent n ere fici langen kwam in mij op om zijn beide handen te grijpen en hem hartelijke troost woorden toe te voegen. Ik weet niet wat, maar iets weerhield mij ervan. Hoe ande-^ ren daarover denken, weet ik niet, maar het scheen mij altijd voor een man even moeilijk toe om zijn gevoelens te uiten als voor een vrouw om ze te verbergen. Tus schen mannen is er altijd een eigenaar dige afkeer van het toonen eener senti- menteele opwelling, vooral als het den vorm van genegenheid aanneemt. Mij al thans heeft het altijd zoo toegeschenen, en ofschoon mijn hart op dat oogenblik over vloeide van sympathie en medelijden en ik een brok voelde in de keel, zeide ik geen woord. Vanaf het oogenblik dat gij bij mij kwaamt, Hugh, ging mijn vader voort, werd mijn leven dragelijker. De maan den die wij hier samen hebben doorge bracht zijn verreweg het zonnigste tijd perk in mijn leven geweest sedert ons vertrek van Somerset. Doch wij kunnen zóó niet voortgaan. Waarom niet, vader weerstreefde ik.Het leven hier, althans voor mij, is geenszins onaangenaam. Waar zouden wij een beter verblijf kunnen vinden Hij schudde het hoofd. Het leven is ons niet gegeven, om het op zulk een nuttelooze wijze te verkwisten. Hugh, antwoordde hij ernstig. Het leven van den mensch heeft een doel, en dat moet hij voor oogen houden, en daarop moeten al zijn handelingen gericht zijn. Het is een misdaad tegen de natuur en tegen onze eeuwige bestemming dat een jonge man als gij dit leven zou blijven lijden en daarom moet het anders worden. En wat wilt ge. mij dan laten doen vroeg ik in gespannen verwachting. - Kunnen wij dan niet te samen ons le vensdoel bereiken Hij schudde het hoofd met een droevi- gen glimlach. Mijn besluit is reeds genomen, her nam hij ernstig, de Voorzienigheid is mij te hulp gekomen en heeft den man die mij het meest van dienst kan zijn, op mijn weg geplaatst. Er was voor mij weinig keus voor u is ze Bijna onbeperkt. Hugh, dit wilde ik u vooral op het hart drukken. Het is mijn wensch, mijn oprechte, harte lijke wensch, dat ge het aanbod van uw grootvader aanneemt, den u toekomenden naam draagt en de positie inneemt waarop gij als een Devereux recht kunt doen gel den. Ik zag hem bij deze woorden ongeloo- vig, onthutst, zelfs gekrenkt aan. Van alles wat hij mij vragen kon had ik dit het al lerminst verwacht. Ja, ging hij op iets vlugger toon voort, en met diepen ernst in geheel zijn houding en de uitdrukking op zijn gelaat. het is mijn oprechte wensch. Denk niet, Hugh, m'n jongen, dat ik uw ridderlijk partij kiezen en de opoffering van alles wat ik zooeven in korte woorden noemde, op prijs stel. De gedachte dat mijn zoon armoede en afzondering gekozen heeft alleen omdat hij diep gevoelde het onrecht dat mij werd aangedaan, is mij altijd een 'e P groote troost geweest. Toch heb ik in den laatsten tijd een andere blik op deze droe- 'ze: vige zaak gekregen. Tusschen mijn vader 'dij en mij bestaat geen onrechtvaardigheid. Hij was hard, maar hij was soldaat, gebo ren en getogen met al het eenvoudige vertrouwen van een echten soldaat. Hij was eerlijk overtuigd van mijn schuld, en daarom voel ik geen wrok jegens hem in mijn hart. Ook hij moet wel veel geleden hebben, Hugh, want ik was zijn meest ge liefde zoon. Geleden I Ja, ik wist dat hij geleden had, maar wat beteekende zijn lijden te genover dat van mijn vader Hugh, het is voor mij een bittere ge dachte geworden dat, onschuldig als ik ben aan eenig vergrijp jegens hem, ik hem tóch beroof "van een .grooten troost, door u bij mij te houden. En niet alleen van hem, maar ook van een aanzienlijke posi tie houd ik 'u verwijderd. Die gedachte is mij onverdragelijk geworden, en nu bid ik u, ik beveel u zelfs dat als ge mij zult hebben verlaten. en dat moet onver mijdelijk gebeuren ge hem zult gaan trposten in zijn leed. Waarom moet ik u verlaten, 'vader vroeg ik. Laat mij bij u bjijven, en gaan waar- heen gij gaat. (Vervolgt.) [oei in E r di intr ite, 25( ien de t lan 60 dt Z pot B. 20 Pste Pnir

De Denderbode | 1924 | | pagina 2