Valsch üetuigenis 5TEDE van OVER'de GRENS Per Vliegmachien SPORT maar ook het leven van ons geliefde va derland af. Vlaamsche Belgen zijn wij, Belgische Vlamingen blijven wij deze verklaring stellen wij tegenover alle moedwillige oneenigheid. Het Vaderland Wat leeft er in die klanken, Wat gloeit er in die letteren een gloed, Die in de ziel een wolk van levensspran ken Ontwaken, en ondoofbaar tintien doet. De Duitsche gazetten jubelen en juichen, bij 't mededeelen, dat het nu vast bewezen staat, dat niet Duitschland, maar wel Frankrijk de schuld is geweest van den grooten oorlog van 1914. Hoe zijn zij nu tot zulke stoute bewering kun nen komen Wel heel eenvoudig door de schuld der Franschen zeiven. Ziehier wat er gebeurd is Vóór den oor log was te St Petersburg de Fransche ge zant een zekere Heer Georges Louis. Als onbekwaam voor zijn ambt werd die door Poincaré, toen President der Fransche Republiek, afgesteld en de nota's of aan- teekeningen van dien Heer Louis op Poin caré vielen onlangs in de handen van de radicalen-socialistischen aanhang in Frankrijk. De radicale en socialistische Fransche bladen hebben die nota's van den mistevreden, afgestelde tegen Poin caré met volle vreugde afgekondigd, den kende alzoo Poincaré te treffen en te ver gruizen. De Duitsche gazetten hebben spoedig die onware mededeelingen over genomen en zijn zoo tot het besluit geko men, dat Frankrijk de oorzaak van den oorlog van 1914 is geweest. Natuurlijk voegen de Duitschers erbij, dat bijgevolg het vredesverdrag van Versailles dient herzien te worden... ja, ze zullen er ook wel aan toevoegen, dat Frankrijk en Bel gië zullen moeten oorlogsschade aan Duitschland betalen 11! Weêral een "wijze,, trek van de razende bende van Herriot, den apostel van den vrede Den Paus verjagen uit Rome, dat is 't geen de roode Bolsje- wiki van Rusland in den kop hebben. Toen M^r Cieplak over de grenzen der Sowjet-republiek werd gezet, zei hem een van zijn bewakers Alzoo gaat ge naar Rome, naar uwen Paus. Zeg hem, dat wij hem in de naaste toekomst uit Rome zul len komen verjagen. Ziedaar, dierbare lezers en lezeressen, wat socialism en commuism in hun schild voeren. Het blad der socialisten in Italië. L'Avanti 1 herhaalt getrouw de lessen van de Russische meesters. In zijn nummer van 9 November zegt hij dreigend, dat de arbeidens op 't gepast oogenblik niet zullen vergeten hoe de Paus steeds aan de zijde hunner verdruk kers heeft gestaan. Laster van zulk allooi behoeft geen we derwoord. Alleen is het kenschetsend hoe roerend vrijmetselaars en socialisten van alle gehalte akkoord gaan in hun haat te gen Rome. Over de Russische jeugd zijn ongeloof en zedeloosheid op vreese- lijke wijze meester. Waarbij komt dat In alle openbare scholen is het gods dienstonderricht ten strengste ontzegd, en zelfs in private inrichtingen die volledige opleiding zouden geven.... Juist 't zelfde, dat het socialism en 't liberalism alhier zoeken in te voeren. O Kiezers, Kiezers 58e Vervolg. Hij schudde het hoofd. Dat is absoluut onmogelijk. Ik ga met M. Leigh naar Egypte, Hugh. Er is geen enkel volk ter wereld waarin ik meer belang stel, en M. Leigh heeft die belangstelling nog doen toenemen. Hij heeft er vele jaren geleefd bij een Arabierenstam in een tent, hun leven deelend. Hij kent hun taal en leef wijze, is een der hunnen geweest, behalve op godsdienstig gebied en nu heeft hij van dit volk verontrustende berichten ge lezen. Oproermakers en volksmisleiders hebben blijkbaar het voornemen opgevat, onder dat volk onrust te zaaien en hen tegen de Engelschen op te zetten. De toe stand beweegt zich snel naar een crisis, en daarom wil M. Leigh terug naar Egypte om te trachten zijn vroegeren invloed te herwinnen, en althans den stam waarmede hij vroeger geleefd heeft, buiten de troe belen te houden. Hij heeft mij gevraagd, hem te vergezellen, Hugh, en ik heb toe gestemd het is juist een onderneming zooals ik verlangde. Er is weliswaar eenig gevaar aanverbonden, maar als het ergste gebeuren zou, dan heb ik ten minste den troost, nog voor mijn vaderland te mogen sterven, op het veld van eer en met een zuiver geweten. Kan een soldaat beter verlangen ziet uit uw oogen Groot, onmetelijk groot is de verantwoordelijkheid in de oogen Gods, als men goddelooze mannen de macht in handen geeft. Daar is een oog dat alles ziet Loopt waar gij wilt, ge ontvlucht het niet Zelfs Onze Lieve Vrouw de zoede Moeder Maria, mag men in Rus land niet meer vereeren. Op een openbaar plein te Moscou, te genover een zeer vereerd Madonnabeeld, heeft de roode regeering het volgend op schrift laten aanbrengen Arbeiders gedenktde godsdienst is de opium des volks Nog eens, Achtbare Lezers en Lezeressen, leert daaruit wat het socialism inhoudt Punch ja, vrienden, dat Hindoustansch woord, dat v/y/beteekent, komt nu ook al in onzen Vlaamschen Denderbode 't Is door de schuld van onzen Vriend Jan Moeijal. Die schrijft ons nu, dat we in 't naaste nummer hem moeten doen kennen hoe dat punch gemaakt wordt O een gazet tier ziet toch afWelnu,'t zij zoo. - Om punch te maken laat men 2 kilogr. suiker met wat water smelten duwt er het sap van een citroen in uit, laat op het vuur koken terwijl men omroert. Als het meng sel koud is, doet men er rhum bij en giet alles in flesschen. En de punch is ge maakt. Maar nu vrees ik dat vriend Jan Moeijal zal vragen of er geen vijf samen stellende deelen ofte ingredichten moeten gebezigd worden, daar punch vijf betee- kent Eer en deugd met voeten treden, Leven wild en zonder zeden, Even als een dierenras Vloeken, tieren en verwenschen Dat het schande is voor de menschen Dat komt uit 't jeneverglas Er is weer eene nieuwe aardbeving op Java gevoeld. De Europeesche bevol king van Wonosobo is gevlucht.' Alleen de bestuursambtenaren zijn gebleven. Het aantal vermisten bedraagt 600. Een dozijn dorpen zijn vernield. Een oude krater is in werking gekomen. De hoogeschoolstudenten hebben in Constantinopel een monsterbetooging ge houden tegen de tramwaysmaatschappij, die weigert hen vervoerbiijetten aan ver minderden prijs toe te staan. Tijdens deze betooging ontstonden er woelingen tusschen de studenten en het volk. Een groot getal personen werd ge kwetst. De Turksche regeering heeft aan den gezant van Engeland te Constantipel later, weten dat de Turksche troepen de on langs bezette distrikten van Monoul heb ben verlaten. Ou-Pei-Fou (China) is in opstand tegen Peking. De militaire goeverneurs van eenige provinciën hebben samen een militair goevernement samengesteld waarvan 't hoofdkwartier te Ou-Chang- Hiou gevestigd is. Dit gouvernement heeft een manifest afgekondigd, verklarend dat het gezag van Peking niet erkent. Het beheer van Posterijen der Ita- liaansche stad Milaan, heeft vastgesteld dat tijdens de overbrenging der postzen- ding van de statie naar de bureelen, een kistje, dat voor een miljoen lire titels en geld inhield, vervangen is geworden door een ander ledig kistje. Ik wil met u mede I riep ik harts tochtelijk uit. Vader, u moogt mij zoo niet verlaten I Hij stond op en op mij toetredend, legde hij mij de hand op den schouder. In zijn volle lengte had hij zich opgericht en stond daar, op en top een soldaat, statig, waardig en gebiedend. Hugh, zeide hij op vasten toon, je bent voor mij een zoon geweest zooals geen vader ooit een beteren hebben kon, en ik hoop dat ge mij ook thans niet zult teleurstellen. Ge kunt niet met mij naar Egypte gaan, dat verbied ik u. Bevelen om den naam aan te nemen waarop wij recht hebben, kan ik u niet, maar het is mijn oprecht verlangen. Denk er eens rustig ovef na, en deel mij morgen je beslissing mede. Willen wij dat afspreken Tot eenig antwoord kon ik slechts droe vig het hoofd buigen en toen verliet ik het vertrek en onze villa. Uren lang dwaalde ik buiten rond, telkens zinnend opeen anderen uitweg dan dien mijn va der had voorgesteld ik vond er geen. Den volgenden dag sprak mijn vader geen woord over zijn aanstaand vertrek. Eindelijk tegen den avond, vond ik den moed om te besluiten het kon niet anders. Vader, zeide ik, toen wij na ons diner in de schemering bijeen-zaten on der het genot van een sigaar, ik heb een besluit genomen. Omdat gij het wenscht, zal ik den naam Devereux aannemen. Ik Ten minste een derde van de 400,000 Turken, die uit Thracië naar Klein-Azië gekomen zijn, krachtens het besluit be treffend de wisseling van Grieksche en Turksche bevolkingen, zijn aan malaria honger en koude bezweken. De verantwoordelijkheid van deze ijselijke ramp valt op de regeering van Angora. Uit Pizza (Italië) wordt gemeld dat daar een twaalftal fascisten in de bijzon derste straat verschenen zijn en revolver schoten losten. Een inwoner werd gedood en vier andere gekwetst. De fascisten gaan goed aan 't werk II! Een koudegolf gaat over Groot-Brit tagne en in de stad Liverpool zijn twee personen bezweken aan een bloedopdrang door de koude verwekt. Men vreest dat de koude wel eenigen tijd zal aanhouden. Te Reichenberg (Tsjecho-Slowakië) heeft een geweldige brand gewoed in de goederenstatie. Het vuur had eene reus achtige uitbreidingen er moest gedurende vele uren gewerkt worden om de vlam men uit te dooven. De schade wordt be raamd op meer dan 11 miliioen Tsjechise kronen. Eene bank van Antwerpen heeft bij het parket een klacht neergelegd tegen zekeren S., een Rus, die gevlucht is met een lot diamanten ter waarde van 175.000 gulden. Die diamanten waren neergelegd in waarborg voor wissels die den 15 No vember vervielen en niet betaald zijn ge worden. Naar uit Zuid-Afrika gemeld wordt, is het land bedreigd met eene besmettin; van infleunza. Allerwege zijn er reeds ge vallen aan te stippen. De kwaal heerscht in haar hevigsten vorm, zoodanig dat er tot hiertoe reeds elf menschen aan gestor ven zijn. De ontsmettingsmaatregelen schijnen geen doeltreffend uitwerksel te bereiken. Twee bommen worden geworpen naar sir Lee Stack, sirdar van het Egyp tisch leger, op het oogenblik dat hij te Kaïro het ministerie van oorlog verliet. Een der bommen ontplofte. De drie aan randers sloegen op de vlucht, revolver schoten lossend en de sidar.zijn stafofficier, de autovoerder en een policieagent wer den gekwetst. Sir Lee Stack, is aan de gevolgen zijner wonden overleden. Op de Fransche spoorlijn van Vin cennes, tusschen de staties van Champigny en Pare Saint-Manr, is er een schrikke lijk ongeluk ge<■-... i. De reizigerstrein voor Parijs stoomde in volle vaart langs deze spoorbaan, toen opeens het ijzeren deksel van den vuurketel open vloog, Reusachtige vlammen sloegen naar buiten en staken de kleederen van den stoker Louis Monio, in brand. De ongelukkige geleek op een oogwenk eene laaiende toorts. Volgens een onderzoek van M. Trasher professor aan de Hoogeschool van Chica go, zouden er in de stad meer dan hon derd duizend kwaaddoeners zijn, aange sloten bij 1,313 goed ingerichte benden Duitschland betaalt. M. Parker Gilbert, de agent der over drachten die, volgens het Dawesplan, de Duitsche stortingen op de herstelrekening heb God gebeden dat ik u mocht verge zellen het schijnt niet te mogen zijn. Maar den drempel van Devereux Court overschrijd ik niet meer tenzij in uw gezelschap Maar ge zult toch uw grootvader wel bezoeken Dat wil ik doen overal, maar niet op Devereux Court. Ik zal hem dat schrijven. En wat mijn toekomst betreft, vader, heb ik slechts één wensch dienst te nemen in het leger. Een bijna vredige uitdrukking verscheen op mijn vader's gelaat. Daarmede be reidt ge mij een groote vreugde. Hugh, zeide hij eenvoudig. Maar nu ons ouder lijk huis Veronderstel eens dat uw groot vader en ik komen te sterven, en gij der halve Sir Hugh Devereux zoudt worden?,. Dan ben ik natuurlijk vah mijn belofte ontslagen, en zal ik van Devereux Court bezit nemen. Maar zoolang mijn grootva der alleen mij en niet u erkent, wil ik den drempel van zijn huis niet overschrijden. Mijn vader sprak geen enkel woord meer, maar ik wist dat hij tevreden was. HOOFDSTUK XLI. TWEE JAAR LATER. Kolonel Sir Francis Devereux wenscht u te spreken. Ik wendde mij af van het venster mij ner kamer, waaruit ik doelloos had staan staren in de eentonige straat, en trad naar voren om den statigen grijsaard, die in ontvangt en waakt op de verdeeling der ontvangsten tusschen de bondgenooten, heeft eenige inlichtingen verstrekt over de betalingen en het gebruik der gelden in September en October laatst. Binst die twee maanden heeft het Reich 169 miljoen goudmark gestort143 mil joen werden er van gebezigd. De stortingen van Duitschland op de herstelrekening omvatten een ontvangst van 69 miljoen goudmark in species. 30 miljoen vertegenwoordigen de waarde der Engelsche taks op den Duitschen uitvoer, bij toepassing van het Recovery Act. De sommen, voortkomend der ontvang sten van de Fransch-Belgische Regie, be- Ioopen op 23 miljoen goudmark. Op de 143 miljoen aan de bondgenoo ten verstrekt, heeft Engeland er 38 mil joen gekregen, vertegenwoordigd door Duitsche leveringen van scheikundige produkten en kleurstoffen, door de kosten der krijgsbezetting, door de kosten voort vloeiend uit het Rijnsch akkoord, alsook door de inningen krachtens het Reco very Act. Frankrijk heeft 61 miljoen gekregen, vertegenwoordigd door leveringen in na- tura, scheikundige producten, enz.Italië, 13 miljoen, eveneens onder vorm van leveringen in natura, waarvan 2 miljoen in kleurstoffen België, voor gelijksoortige leveringen, 15,819,437,95 goudmark. De verschillende kommissies der bond genooten hebben opgeslorptDe Herstel kommissie, 1,7 miljoen de Rijnlandkom- missie, 2 1/2 miljoen de kommissie van het krijgstoezichf, 2 miljoen de kommis sie van het zeevaarttoezicht, 70,000 goud mark. De algemeene agent der"betalingen, M. Parker Gilbert en zijn bureel, heeft 207,000 mark opgeslorpt. Een snelspoorweg. Het ontwerp voor een snelspoorweg tusschen Keulen en Dortmund is goedge keurd en 44 technische ambtenaren zijn met de uitwerking belast. De kosten van den bouw, begroot op 260 miliioen mark, zullen door een leëning opgebracht wor den. De spoorweg, die deels bovengronds, deels ondergronds gebouwd zal worden en in 1932 voor het verkeer gereed zal zijn, zou de reis van Dortmund naar Keulen in 70 minuten mogelijk maken. Een ontzettend alcoholdrama In een woning te Berlijn-Schöneberg heeft zich een droevig drama afgespeeld. In deze woning woonde een 50-jarige naaister samen met een 36-jarigen tram conducteur. De 60-jarige zuster van de vrouw was eenigen tijd geleden bij het tweetal komen inwonen. Alle drie waren verslaafd aan den drank en waren ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag dronken thuis gekomen. Nauwelijks waren ze in de woning, of ze kregen ruzie en weldra werden ze handgemeen. Het duurde geruimen tijd vóór de rust terug keerde. Gisteren hoorde een gebuur ge kreun in de woning van de naaister en waarschuwde de politie, die weldra ter plaatse verscheen en de deur openbrak. In een kamer vonden de agenten het lijk van de zuster van de naaister, terwijl de tramconducteur en de naaister bewuste loos bleken te zijn. De bewusteloozen werden naar een ziekenhuis gebracht, al waar de man spoedig overleed. Uit het onderzoek is gebleken, dat de drie dron ken personen tijdens de vechtpartij zoo ongelukkig zijn gevallen, dat twee hunner werden gedood. Niet uitgesloten is het, dat zij bovendien door het overmatig ge bruik van sterken drank vergiftigd waren. de deuropening stond te begroeten. Het verwondertje zeker, mij te zien, niet waar Hugh vroeg hij, terwijl hij zich in mijn leunstoel liet zinkerf. Ik verwachtte u niet zoo spoedig in de stad, bekende ik, maar ik ben des niette genstaande zeer blij u te zien. Dat weet u wel I Zoo, ben je blij vroeg hij kort. Waar om voor den duivel kun je mij dan af en toe niet eens komen opzoeken Het is wat mooi's om een oud man van over de zeventig een paar honderd kilometers te laten reizen als hij zijn kleinzoon eens zien wil 1 Neem mij niet kwalijk, waarde heer, maar u is zoo koppig als een muil ezel Ik antwoordde niethij wist zeer goed waarom ik niet op Devereux wilde ko men. Wat nut zou het kunnen hebben om dat alles weer op te rakelen Onrustbarende berichten in The Catho lic Times van morgen omtrent Burton Leigh en Mr Arbuthnot, merkte hij na een oogenblik stilzwijgen op. Men beweert dat zij aan den Mahdi zijn overgeleverd. Ik geloof er niets van God geve dat het niet waar is, steunde k maar in elk geval verkeeren zij toch in zeer ernstig gevaar. De Mahdi wint eiken dag nieuwe aanhangers, en zij moe ten zich nu bevinden in het hart van de streek waar het oproer het hevigst woedt. Ik kan niet begrijpen waarom de regeering geen krachtiger maatregelen neemt De begrafenis van kardinaal Logué^ in Ierland. V Telegrammen uit Belfast aan de bladle melden, dat de begrafenis van kardina Logue, die Dinsdag a.s. in Armagh plaats hebben, indrukwekkend zal zij' Waardigheidsbekleeders der katholiei" kerk uit alle deelen var. Brittannië en Ierl land, zullen, naar verwacht wordt nj' kardinaal Bourne aan het hoofd, de pleci^ tigheid bijwonen. De Paus zal een bijzo! deren vertegenwoordiger zenden, waa(L schijnlijk een kardinaal. De regeering vaji Brittanië en Ulster zullen vertegenwooC digd zijn en de Anglicaansche prima[( van Ierland, dr. d'Arcy, zal aanwezig ziP evenals de moderator van de algemeer vergadering der presbyters, dr. HamiltoU Er zal een koor zijn van eenige honderd«7 priesters. Het Graf van Tutankamen. De opzoekingen gaan hernomen worde Volgens uit Kaïro wordt gemeld, ve wacht men de aankomst van M. Howa Carter, de beroemde Engelsche oudheii kundige, in de Vallei der Koningen vo de volgende week. De opzoekingen in h a graf van Tutankamen zouden dan korti lings hernomen worden. M. Howard Ca ter zal nu echter door de Egyptische ove heden vergezeld zijn, en zijne werkzaan heden zullen geschieden onder toezicl van het Egyptische ministerie van oudh< den. Zeer belangrijke mededeeling. Kath. Jeugdorganisatie, Kanton Aalst Op Zondag 30en November, te 10,30 i u stipt, zal de Heer Prosper Thuysbaer- van Lokeren, in de Zaal van het Belfor eene Voordracht houden over De toekomst van ons Vlaamsch Toonee Al de personen, zoowel -leden als nie leden der Katholieke Jeugdorganisatk wien de vooruitgang van ons Katholie 6 Tooneel aanbelangt, 'zijn op deze vergt dering uitgenoodigd, en heeten hartelijl welkom I Het is eene beste gelegenheid om ken nis temaken met de gedachten van dei y man die reeds zooveel gedaan heeft voo ii de verjonging en den hoogeren bloei vaiL ons Katholiek Vlaamsch Tooneel I Alle Tooneelliefhebbers wezen dus die dag op post I INGANG VRIJ I Namens het Bestuur der Kath. Jeugdorganisatie. (Kanton Aalst) De Proost, E. H. VAN RECHEM. De Voorzitter, De Schrijver, J. GHYSELEN. L. MOYERSOEN il VOETBAL. Heden Zondag 23e ontmoet Eendracht1^ I om 2 uur stipt te Aalst het eerste elftal van Racing Club Wetteren. Men zal zich nog herinneren dat op 7de September II. Eendracht voor zijn eerste match, een klopping opliep te Wetteren. Sinds dien1! heeft ons elftal die oneer uitgewischt, door schoone overwinningen, en Zondag zullen ze zeker op Wetteren een schitterende weerwraak willen nemen. Denkt ook dat Wetteren, wetende dal ze op een vreemd plein spelen, en tegen een niet te verfoeien tegenstrever, het onmogelijke zullen doen om de overwin-iï ning te behalen. Sir Francis zag mij een oogenblik met V een half droevigen blik aan, met een uit drukking op het gelaat die ik niet begreep. Toen zuchtte hij. Ik heb nieuws voor je, Hugh, zeide hij toen langzaam. Nieuws herhaalde ik en toen schoot j mij een gedachte als een bliksemflits door t mijn brein. Zeg het mij, grootvader, vlug, j| riep ik uit. U is bij lord Cannington ge- n weest, niet waar Mijn grootvader knikte. Ik ging 'n kwar tier geleden bij hem vandaan en heb den koetsier, die mij hierheen bracht order gegeven zoo snel te rijden als hij kon. Het 17e, 19e en 21e hebben bevel ontvangen, zich gereed te houden voor het vertrek naar Egypte. Ik had het wel kunnen uitjubbelen, iets waanzinnigs willen doen in mijn over-fl groote vreugde. Maar ik zat stil in mijn stoel, de beide leuningen omklemmend en pogend, mijn opwinding te beheerschen. Goddank mompelde ik, dit is waarom ik gebeden heb. Ik- ben het soldaatje spe len moede, het doelloos hier rondloopen terwijl hij anderen zich in doods gevaar bevinden 1 Hij zag mij aan en knikte langzaam. Hij Anderen Ja, juist. Hugh. Maar ik heb nog meer nieuws voor je. Wie denk je dat benoemd is tot kolonel van het 18e Utterson, Haigh Hij schudde ontkennend het hoofd. Je oom Rupert. (Vervolgt.)

De Denderbode | 1924 | | pagina 2