s Valsch Getuigenis UIT DËT5TEDE Er deGRENS Per Vliegmachien De broodkwestie in België Uit de streek Priesterlijke Benoemingen Al Groeiend' Bloeiend' geener waarde is... Daarmeê wordt de roode dieven- en moordenaarsbende wat beter op afstand gehouden. Intusschentijd brengen de u slimme ministers in Frank rijk die roode bende binnen de grenzen van hun land. VREDE. Daar moet veel strijds gestreden zijn, Veel kruis en leeds geleden zijn, Daar moeten heiige zeden zijn, Een nauwen weg betreden zijn, En veel gebeds gebeden zijn, Zoolang wij hier beneden zijn, Zoo zal 't hierna in vrede zijn. D. R. Camphuyzen. Schoon en lofwaardig is 't, 't geen we thans op zoovele gemeen ten van ons Arrondissement vaststellen mogen. Tal van jongelingen treden op als onvermoeibare werkers voor de christene, katholieke zaak, niet al lawaaiende en roepende, maar ernstig ijverende om aan de ouderen de taak te vergemakkelijken, en onze bevolking te bevrijden van libe ralism, socialism en scheurmakerij. Eere aan die koene jonge mannen, die zeiven een eere uitmaken voor ons katholieke Vlaanderen. Wel ja Gedenkt dat gij leeft Ja, ge denkt dat gij leeft en, al waart ge de armzaligste der merischenkinderen, uw leven is geen ijdeledroom,maar een verhe ven feit. Het is uw eigendom; het is alles, wat ge hebt, om er mede voor het oog der Eeuwigheid te verschijnen. Daarom, arbeidt en beoefent het goede, elk oogen- blik uws levens, zonder haast, maar ook zonder rust 1 Werkt, werkt, onverdroten mede voor Godsdienst, Taal en Vaderland 1 En te beklagen en te laken zijn de jongelingen, die niets over hebben dan voor sport en plezieren... Die onver schilligheid voor de hoogere belangen toont een bedroevenden kant van hun verweekt en verwijfd karakter. En noch onze heilige Godsdienst, noch onze dier bare Moedertaal, het zoo rijke Vlaamsch, noch ons geliefde Vaderland mag roemen over hunne daden 1... Ook staat het vast, rotsvast, dat zulke jongelingen nooit of nimmer flinke zaakmannen wezen of wor den zullen. Wie oogen heeft, die zie rond, en dat hij denke en oordeele nadien 1 11 In 't verleden Ligt het heden En in 't heden overal D&t wat worden zal 1 Een sterke groep Italiaansche troepen is te Sirte in Tripolitanië binnen gerukt en heeft de Italiaansche vlag geheschen. Vijftig oproerlingen werden gedood. Vier honderd geweren, een kanon, munities, mitraljeuzen en het bevoorradingspakhuis werden buit gemaakt. In het nooit rustig Mexiko is het weer aan 't woelen. Volgens een bericht uit Mazathan is nu weer generaal Engel Flores in opstand gekomen tegen de re geering. Te Forth Worth in Texas (Ver. St.) had de Ku-Klux-Klan onlangs een tempel gebouwd, 't Gebouw was nu voltooid en Klan schikte een groot feest te geven ter inhuldiging. Maar heel de boel is in de lucht gevlogen door de ontploffing van vijf bommen. 59e Vervolg. Dat verwonderde mij niet zoozeer, want enkele geruchten waren reeds tot mij doorgedrongen. Het scheen echter zeer vreemd toen ik er nog eens over nadacht. Moesten wij de drie die bij Palermo onder zoo vreemde omstandigheden tegenover elkaar stonden, ook thans weer elkaar ontmoeten Ja, ging mijn grootvader voort met een schaduw van droefheid in zijn toon, ik blijf geheel alleen achter zooals je ziet. Mejuffrouw Devereux zal toch wel bij u blijven, veronderstel ik Maud O ja, Maud blijft bij mij. Wat zij mankeert weet ik niet. Zij heeft lord An- nerley afgewezen en kapitein Briant en ik weet niet hoeveel anderen, en schijnt een oude vrijster te zullen worden. Hugh, ik wordt oud en zenuwachtig, en ik zal geen rust hebben voor ik je terugzie. Als ik er aan denk dat, wanneer er iets met jou gebeurde wat God verhoede die neef van mij, die verkwister en laffe niet- snutter mijn erfgenaam zou moeten zijn, het maakt mij ziek Liever zag ik het kasteel boven mijn hoofd afbranden Het is niet waarschijnlijk dat er met mij iets gebeuren zal, grootvader, antwoordde ik op bitteren toon. Er is iemand die u De sneltrein Straatsburg-Parijs was gekomen tusschen de gemeenten Avery en Chateau-Thierry toen de machinist eens even wilde naar de seinen kijken. De dikke mist belette hem te zien dat de trein eene brug naderde. De machinist werd het hoofd afgerukt, dat op de baan rolde, terwijl het lichaam op de lokomo- tief plofte. Op een afgelegen spoor nabij Tientsin (China) werden twee wagons aangetrof fen, die er al eenige weken stonden, In die wagons vond men de lijken van zestig jonge Chineezen. De ongelukkigen waren gemobiliseerd geweest, weggevoerd en vergeten. De arme slachtoffers hadden de wagondeur niet kunnen openbreken en waren aan honger en koude bezweken. Te Singapour hebben er hevige woelingen plaats gehad, naar aanleiding van verspreide geruchten, volgens dewel ke de Hindous kinderen zouden opgelicht hebben. De bevolking heeft de Hindous aangerand. In de kleine Italiaansche gemeente Catignan heeft Mad. Catarina Lavozzo het leven geschonken aan vijf kinderen van het mannelijke geslacht. De moeder en de pasgeborene zijn welvarend. Die familie verdient een palm bij de kroost rijke gezinnen. Visschers uit Marseille hebben het geluk gehad twee haaien op te halen, die reeds veel schade aan de netten der vis- schersvloot hadden toegebracht. De eerste was vier meters lang en de tweede niet minder dan 6 meters. Een Engelschman verklaart dat men de krijgsverrichtingen in China te ernstig opneemt. Hij heeft eenige papieren kogels afgezonden, aangetroffen op de Chinee- sche soldaten die in de Fransche vergun ning van Shanghai poogde te dringen. Volgens een bericht uit Weenen te Berlijn toegekomen zou er in Bessarabië, een aanslag gepleegd zijn op den persoon van den gewezen koning Joris van Grie kenland hij werd evenwel niet getroffen. In een stapelplaats van munitie te Kovno (Lithauen) heeft eene moorddadi ge ontploffing plaats gehad. De oorzaak ervan werd nog niet vastgesteld en het getal slachtoffers nog niet opgegeven. Tot hiertoe werden vier lijken van onder de puinen gebaald. Uit New-York (Vereenigde Staten) komt het bericht toe dat de inschrijving op de Fransche leening van 100 miljoen dollar gesloten werd 45 minuten na de opening. Het^bedrag was toen al ruim overtroffen. Talrijke benden Turcomannen heb ben het Perzisch distrikt Roechan over vallen en aldaar een 50tal dorpen geplun derd. Talrijke inwoners werden gedood,, vrouwen en kinderen meegenomen, en honderden stuks vee geroofd. In Turkije heeft eene aardbeving plaats gegrepen. Talrijke huizen storten in. Te Ouclan is het statiegebouw ingestort. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. M. Tschoffen, minister van Nijverheid en Arbeid, wil den strijd tegen het duur leven krachtdadig aanbinden. Donderdag heeft hij een lang onderhoud gevoerd met de vertegenwoordigers van de groote bakkersvereenigingen. Hij heeft die afge vaardigden meêgedeeld, dat de regeering van zin is bijzondere maatregelen te ne men voor de regeling van het broodge wicht, ten einde alle oneerlijke mededin ging te beletten, welke zoo nadeelig is nog dierbaarder moest zijn dan ik, en hij verkeert in grooter gevaar 1 Hij schudde droevig het hoofd. Hij is niets voor mij niets Hij is uw vader. Hugh, en ik heb het je nooit euvel ge duid. En hij is uw zoon 1 viel ik hem in de rede. Sir Francis zag mij streng aan. Hij is niets voor mij ik heb hem verloochend Verlochend I Ja, dat weet ik. U verloo chende hem hechtte geloof aan die ver vloekte leugen ondanks de woorden van uw eigen zoon. Ik geloofde de beslissing van den krijgs raad, zeide hij met al de oude strengheid in toon en voorkomen. En als hetzelfde zoo plaats hebben met u, Hugh, zou ik precies hetzelfde doen. Ik zou uw gelaat nooit meer willen zien. Ik loop geen gevaar, antwoordde ik bitter, want ik heb geen jongeren broeder die een fortuin heeft te winnen bij mijn ondergang 1 Wat bedoelt ge Wat ik zeg 1 Mij dunkt dat ik duidelijk genoeg gesproken heb, Ik zeg u nogmaals, dat uw zoon Rupert een leugen bezwoer tegen mijn vader opdat hij diens plaats als uw erfgenaam zou kunnen innemen. Het werd gedaan in een oogenblik van waan zinnige jalousie, en zijn geweten heeft hem er wel voor gestraftZie mijn leven eens 1 Kunt u niet zien dat er iets aan voor de eerlijke bakkers als voor het pu bliek. Er zullen ook regelingen genomen worden voorde beperking van het graan- verbruik, want het is bijzonder de invoer van graan, die loodzwaar drukt op 's lands financies. Er zal eene bepaalde zifting van het graan opgelegd worden. Voor de kwestie van het broodgewicht waren de bakkers het met den minister eens om dit gewicht te brengen op een halven kilo minimum, met verhooging tel kens per halven kilo. Wat de bepaalde zifting van het broodmeel betreft, zijn de bakkers het eens om een eenig, doch dui delijk bepaald meelsoort te aanvaarden, dat zou toelaten de verbruikers een brood tusschen het grijs en het wit te le veren. Op die wijze zouden er 1,000 ton graan per maand kunnen uitgespaard wor den. Er zullen natuurlijk minder zemelen voor den landbouw beschikbar zijn, doch er is dees jaar voeder en nat graan ge noeg, om dit te kort aan te vullen. In verband met de broodkwestie heeft M. Tschoffen Vrijdag het oordeel inge wonnen ven de Belgische maaldersveree- niging. De voorzitter dezer vereeniging, M. Opdebeeck, heeft den minister de me dewerking van zijn bond toegezegd. In grondbegin is deze geenszins gekant te gen de beperking van den graaninvoer in België. Hij zal met den minister medewer ken om voor die ]<westie eene praktische oplossing te vinden. Twee Belgen in eene mijn gedood in Nederland. Bij den aanbouw der mijn Julia te Eggelshoven, zijn twee Belgen gedood en een Nederlander gewond. Werklieden van een aannemer moesten een drietal ijzeren masten plaatsen. Twee masten stonden reeds op hunne plaats en de derde liet men juist een hal ven meter zakken, toen een blok hout uit schoot, waardoor de ijzeren paal naar be neden kwam. De monteurs Bode en Van Hoeck, uit Hoboken, bij Antwerpen, die voor den Antwerpschen leverancier van het werk op een en andef toezicht hielden, werden door het vallend gevaarte gedood. Een derde persoon, de Nederlander M. K werd vrij ernstig verwond en moest naar het hospitaal worden vervoerd. Hevige stormen in Noorwegen. He vige stormen hebben de laatste dagen ge woed in het Noorden van Noorwegen. Vele huizen zijn verwoest. Van ver schillende plaatsen werden schipbreuken en wrakken gerapporteerd. Vooral de vis- schersvloot heeft ernstige schade geleden. HERZELE. Kantonale kiesvereeni- ging. De vergadering der afgevaardig den van de kantons Sottegem en Herzele, Zondag 11. is buiten alle verwachting ge lukt. Meer dan 500 man waren opgekomen, de zaal der patronage was stampvol. Alle katholieke voormannen der twee kantons, waaronder baron de la Faille en graaf Duparc, waren tegenwoordig. Als sprekers traden op Z. Ex. Minister Moyersoen, senator De Clercq, volksver- ontbreekt Heeft hij niet altijd het uiter lijk gehad van iemand die gekweld wordt door gewetenswroeging Van het eene genoegen streefde hij naar het andere nooit tevreden en nooit gelukkig. Hij hield tweemaal een groote en veelbespro ken, veelgeprezen redevoering in het parlement, en deed toen afstand van zijn zetel om te gaan reizen. Hij werd alge meen bekend als schrijver en novellist thans raakt hij geen pen meer aan. Kunt ge niet lezen, dat een schuldig geweten geschreven staat in zijn gelaat Ik heb de bekentenis van dat alles van zijn eigen lippen gehoord, en in mijn bureau ligt een schriftelijke bekentenis van John Hilton, dien hij omkochtGrootvader, het is zeer wel mogelijk dat mijn vader en ik elkaar binnenkort weder ontmoeten. In uw hart voelt u dat de man die onder een fanatiek volk al de verschrikkingen van een vree- selijken dood trotseert om dat volk te redden van een nutteloos bloedbad en het af te brengen van een hopeloozen strijd, dat die man geen lafaard kan zijn. Ga eens naar de clubs en luistert daar eens wat men zegt van deze beide Engelschen, die alleen hun weg gegaan zijn in een on bekend land en onder een bloeddorstig volk. Zeg daar eens dat ge den metgezel van Burton Leigh een lafaard gelooft te zijn en men zal u uitlachen Grootva der, als hij ontkomt en men zegt dat ontsnapping bijna onmogelijk is voor hen tegenwoordigers de Béthune, Van Nieu- wenhove en Van Schuylenbergh. Onder de vurig redevoeringen der ge achte sprekers, werd de vergadering in de meest begeesterde stemming gebracht. Op de dagorde stond verder de kiezing van een voorzitter en een schrijver. Werden aangeduid als voorzitter, de heer De Vuyst, burgemeester van Bors- beke; als schrijvers: de heeren Lauwereys, burgemeester van HaeltertVan Beveren, id. van Aygem Droesbeke, id. van Sot tegem. De vergadering duurde 3 uur en laat het beste verhopen voor de aanstaanden kies strijd. NINOVE. Woensdag morgend bracht de opziener der eetwaren hier een onver wacht bezoek, voor het nazien der melk. Met hulp der plaatselijke politie, werden al de rondleurende melkverkoopers naar 'tpoliciebureel geleid,alwaar hunne koop waar onderzocht werd. Er werden een zestal melkverkoopers bevonden die hunne melk te veel gedoopt hadden. Er werd ten hunnen laste proces-verbaal opgesteld. De bevolking,zag met genoegen dit kontrol, en het ware wenschelijk dat zulks van tijd tot tijd gebeurde, om aan het vervalschen der eetwaren einde te stellen. LEDE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft eene dievenbende hare perten gespeeld te Lede. Bij Adolf De Traye, op de Keiberg, sto len zij acht jonge poelden, twee oude hoenders en een haan. Bij beenhouwer Lievens,wijkTusschen- brugge, maakten zij 8 rugstukken, 39 groote saucissen en al het vleesch dat op den blok lag buit en roofken uit de toog- lade eene som van rond de 300 fr. Daar rechtover, bij Fideel Bourgeois knipten de dieven al het waschgoed dat in eene mand stond of te droogen hing. En bij Jozef De Craecker, op de wijk Steentje poogden zij hun slag te slaan, doch daar werden zij op de vlucht gedre- Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd Pastoor te Borsbeke, den E. H. Eeman, bestuurder der Zusters van de Visitatie te Langerbrugge. IN DE KONINKLIJKE HARMONIE Zondag 1.1. was het hoogtij in de Ko ninklijke Harmonie ter gelegenheid van haar Ceciliafeest. Rond 10 3/4 ure verga derden werkende en eereleden in hun lo kaal Kring de Vriendschap» en begaven zich van daar onder 't spelen van stap- marchen naar onze prachtige Sint Mar- tenskerk om er de mis van 11 uur bij te wonen. Onder de mis gaf M. Volckaert den talentvolle orgelist onzer Collegiale kerk prachtige brokken uit Wagner's Lohengrin ten gehoore. Na de mis en volgens aloude gewoonte had het Cecilia-Concert plaats in de feest zaal van het Stadhuis. Op het program ma lezen wij 1° Feestmarch van Lassen, Openingstuk van Rosamunda, Schubert en het symphonisch Poëma Finlanda van Sibelius. Wij zijn niet bevoegd genoeg in de muziek om ons persoonlijk oordeel daarover neer te pennen, maar naar uiting maar als de Voorzienigheid ons op nieuw te zamen brengt, mag ik hem dan een boodschap van u geven één woord? Neen, dat moogt ge niet 1 De woorden klonken hard, snijdend. Ik deinsde terug, gekrenkt en diep teleurgesteld. Je bent verblind door de liefde voor je vader, Hugh. Ik duid je dat niet euvel, maar het spijt mij dat je opnieuw over dit onderwerp begonnen bent. Alleen als een krijgsraad de beslissing, die meer dan vijf en twintig jaar geleden viel, herroept dan, en ook dan alleen zal ik mijn zoon vergif fenis vragen en hem opnieuw welkom hee- ten op Devereux Court. Genoeg thans over deze zaak! De trotsche, hardnekkige soldaat 1 Een enkel oogenblik beefde ik van toorn, doch die verdween bijna terstond. Ongetwijfeld was het meer zijn ongeluk dan zijn schuld, dat zijn militaire opvoeding hem in de eerste plaats soldaat, en eerst in de tweede plaats vader had gemaakt. Ik dacht aan zijn lang, vreugdeloos leven, aan het leed waaronder hij gebukt ging door den smet die geworpen was op den naam dien hij steeds met eere en trots gedragen had en ik kreeg medelijden met hem. Wilt ge van avond met mij dineeren in Leger en Vloot, Hugh vroeg hij op veranderden toon. Ik wil u in deze dagen zoo dikwijls mogelijk zien. Ik schudde het hoofd en antwoordde Van avond dineeren buiten het gezelschap 'l van 't aanwezige publiek, mogen wij c heer bestuurder René Lenssens en i muzikanten geluk wenschen over prachtige uitvoering. Om 1 1/2 ure vereenigden werken^ en eereleden zich rond den disch. wij maar gauw dat spijzen en drank ovff heerlijk waren en dat de hospes M. He Van de Velde er eer van haalt. Aan de eeretafel hadden plaats ger men M. O. Van der Haegen, voorzitter Koninklijke Harmonie, Volksvertegc woordigers de Bethune en Van SchuyU bergh, M. Achille Eeman oud schepen v Aalst, Dr J. Schelfhout, gemeenteraadsl M. Flamant burgemeester van Geeraerc bergen, en de overige leden van 't besti der Harmonie. M. De Hert, burgemees liet zich wegens ongesteldheid veroi schuldigen. Toen het oogenblik der heildronk daar was stelde M. O. Van der Haeg voorde gezondheid te drinken van Z. den Koning, H. M. de Koningin en de Y ninklijke familie. Meer andere heildronken werden in steld die allen om te meer werden toepn juichd. Om zijn 20 jaar lang, belanglooze t< wijding aan de K. H. en zijn talentvo leiding welke van de spelende leden ei schaar echte kunstenaars heeft weten maken, werd den heer René Lenssc eene bijzondere hulde gebracht en hi een prachtig kunstvoorwerp aangebodi Rond 5 uren kwam Z. Ex. Minister vt- CEconomische zaken den heer Moyersoei aan en deed zijne intrede in de zaal samen met Senator Josef De Clercq, bei' Katholieke voormannen werden Iuidrm tig toegejuichd. De heer Voorzitter V der Haegen heette hen welkom 't wie door een krachtige Brabangonne w(p onderlijnd. Z. Ex. Minister Moyersoen neemt de het woord en bedankt al de aanwezige voor hun gulhartig pnthaal en zegt io hij gelukkig is te midden van die vrieIe denschaar eenige oogenblikken te mogöi vertoeven. Het banket der Harmonie zie gaat hij verder was vroeger het politiit banket van Aalst dat altijd druk bijg woond werd omdat onze zoo diepb'l treurde leider M. Woeste er dan eee redevoering uitsprak waarvan de dagbl/, den lang nadien nog spraken. Dan jc hij een overzicht van den politieleen h finantieelen toestand des lands en brac e hulde aan zijn voorzaat Minister Van u Vyvere en beloofde plechtig den inges f gen weg zijner herstellingspolitiek te vi gen. Deze woorden werden geestdrift toegejuichd. Ook sprak Senator De Clercq n een woord tot de vergadering en zette aanwezigen aan eendrachtig en vol vi trouwen de aanstaande kiesstrijd aan vatten. Daverend handgeklap begroele deze woorden en bewees dat allen ti)( eens waren met de vooruitgezette gedac ten. M. Van Schuylenbergh in de schildf rachtige taal hem eigen, liet the opinil of the man of the street zooals de Am v, rikanen het zeggen, of de meening van man van de straat kennen aangaande i Harmonie. Die opinie heel eenvouc i nochtans, iaat zien hoe de uitvoering der Koninklijke Harmonie door ons vo gewaardeerd worden. Daarmee was 't officieele gedaan was 't v/oord aan de leute. Een prachti symphonie vergaste ons op heerlijke m ziek terwijl kiuchtzangers ons het bei van hun repertorium ten gehoore gaven. D. D. mijner kameraden Welke soldaat zt dat doen, nu dit heerlijke nieuws te t spreken is Neen, u moest bij ons kome p Hij glimlachte, maar het was op e t wijze die aan zijn gelaat eer een grimmi dan een vriendelijke uitdrukking gaf. Heerlijk nieuws - inderdaad 1 Dat uittrekt om een handvol half wilde inla ders aan stukken te hakken Enfin, het i; misschien gelukkig dat het niet ernstig Ie is, des te grooter blijft de kans dat ik t gezond zal terugzien. Ja, als ge het gaar hebt, en uw kameraden een ouden broi beer niet vervelend vinden, zal ik bij dineeren. Hij sprak de laatste woorden op luc tigen, schertsenden toon, want niemai wist beter dan hij dat kolonel Deverei V. C. een welkomene en geëerde gast zij zijn aan de stamtafel van elk regiment het vereenigd koninkrijk. Geef me even je arm, Hugh, bij het a dalen van die helsche trappen, zeide mi grootvader, opstaande en naar de dei gaande. Ik heb nog enkele boodschappi te doen voor Maud en moet ook nog ei bezoek brengen aan mijn advocaat, dus e moet weg. Ik ben vóór zeven uur terug. Ik zag hem de straat oversteken, li j hoofd fier opgeheven en de schoudc slechts zeer weinig gebogen ondanks zl vijf en zeventig jaren. Toen keerde ik na mijn kamer terug om het groote niem te overwegen. (Vervolgt.)|n

De Denderbode | 1924 | | pagina 2