De Kiezingen van 1925 Vaisch Getuigenis UIT DET6TEDE Niets zonder Arbeid Per Vliegmachien Schrikkelijk auto-ongeiuk te S,e Maria'Audenhove die hadden op voorhand weten vleugelen te kweeken 111 Die 't fijn willen weten, die beweren, dat meester Herriot zijne "vriendekens„ doen verwittigen had over 't aanstaande gerechtelijk bezoekje 't is immers dank aan 't goud dat uit Mos- kow in Frankrijk toekwam, benevens dat van de "vriendekens,, uit Engeland, dat Herriot en zijne bende het bewind wisten te bemachtigen op 11 Mei laatstleden. Een heele cortège van vreemde commu nisten trok nu uit Frankrijk, doch zeer velen zijn er nog voort aan 't ijveren en 't werken voor het doen losbarsten der revolutie op zijn Russisch. God bescherme Frankrijk Verloren, verloren, Gewaakt over steê, Is God van hierboven Den waker niet meê Bluschtde vonken vóór de vlam, Schut de schapen vóór den dam Aanstaande jaar vallen de algemeene verkiezingen voor de Kamer, en al schei- den ons nog een zestal maanden van de- zen grooten strijd, toch begint men in alle i partijen er zich reeds mee bezig te hou- j den. De drie groote partijen maken zich ge- j reed om elkander hevig te bekampen. Zij zullen al doen, wat mogelijk is, om hun getal vertegenwoordigers in de Kamer en Senaat te vermeerderen en te trachten het bewind in handen te krijgen. De socialisten gaan te werk alsof zij de i overwinning maar te grijpen hebben zij doen alsof de peer rijp is en zij ze ditmaal j enkel maarte plukken hebben. Nu weten we wel dat elke partij, dre j zich tot den strijd voorbereidt, aan hare volgelingen de verzekering eener volledi ge overwinning voorspiegelt en dat het verstaanbaar is, dat zij niet op voorhand hare troepen ontmoedigt door minder op wekkende voorspellingen. Maar tusschen hoopvol gestemd te zijn en het voorspellen eener zekere overwin ning, ligt er toch een afgrond die zóo gapend is, dat onze rooden wel de onmogelijkheid moeten inzien hem te kunnen overbruggen. Het land heeft hen eens aan het werk gezien, na den wapenstilstand, toen zij er in geslaagd waren een drietal ministerieele zetels af te dwingen, dank zij zekere tijds omstandigheden, waarop het nutteloos is terug te komen. Welnu, van die eerste proefneming is een bittere nasmaak gebleven, en de Bel gische kiezers zullen wel eens tweemaal nadenken eer zij het bewind van het land aan zulke mannen overleveren. Hunne dwaze geldverspillingen zijn nog in ieders geheugen, en indien we thans nog met zulke finantieele moeilijkheden te kampen hebben, dan vindt dat vooral zijn oorsprong in de dwaze geldverknoei- ingen, waaraan de socialistische ministers zich hebben bezondigd. De liberalen trekken ten strijde in de meest ongunstige omstandigheden. Zij tellen nog vertegenwoordigers in de Ka mer zonder de evenredige vertegenwoor diging zouden zij in de Kamer niet meer met het bloote oog te bespeuren zijn met de E. V. kunnen zij misschien een paar 61e Vervolg. Op een groote vlakte hadden wij ons kamp opgeslagen en op een afstand lagen de mannen van den Mahdi, in hun loopgraven, onzen aanval afwachtend. Buiten mijn tent was alles leven en be weging en werden met koortsachtige haast de noodige toebereidselen gemaakt voor het gevecht van den volgenden dag. De maan scheen met een spookachtig licht op het witte doek onzer tenten en de zacht zich bewegende figuren. Er waren verschillende andere oorza ken mijner rusteloosheid. Wij waren slechts een dagmarsch verwijderd zij konden niet verder weg zijn, en het was zeer wel mogelijk dat zij dichterbij waren van mijn vader en Burton Leigh. Eiken dag kwam er tijding van de twee blanken op wier hoofd de Mahdi een reusachtige som had gesteld, en die nu steeds in doodsgevaar verkeerden uit vrees voor het verraad van hun weifelende vrienden en morgen zou hun lot worden be slist, want als de stam waarmede Burton Leigh jarenlang geleefd had, overliep naar den valschen profeet en zich tijdens of voor het gevecht met den Mahdi vcree- nigde, waren zij ongetwijfeld verloren. Indien zij evenwel zich van onzen vijand afzijdig hielden, dan zou de gevaarlijke zetels verliezen en ten hoogste er een paar winnen. Te veronderstellen dat zij hun aantal vertegenwoordigers tot 40 zouden kun nen opvoeren, is totaal uitgesloten, zoodat zij ten hoogste het vijfde gedeelte van de Kamer kunnen uitmaken. Als partij die de leiding kan nemen in het land, is de liberale partij uitgeschakeld zij heeft enkel invloed als versterkende groep van een der twee richtingen de katholieke of de socialistische. Wij onderschatten geenszins, in de huidige parlementaire omstandigheden, de belangrijkheid van eene groep van 35 leden in eene Kamer, waar twee ande re sterke groepen dingen naar de over macht. Maar de Belgische kiezer bezit te veel den zin der werkelijkheid om aan de liberale partij meer belang te hechten dan zij inderdaad bezit. Wij onderschatten geenszins, in de huidige parlementaire omstandigheden, de belangrijkheid van eene groep van 35 leden in eene Kamer, waar twee andere sterke groepen dingen naar de overmacht. Maar de Belgische kiezer bezit te veel den zin der werkelijkheid om aan de libe rale partij meer belang te hechten dan zij inderdaad bezit. Indien zij bereid mocht gevonden wor den om de coalitie met de katholieken te laten schieten en een anticlericale avon tuur met de socialisten te wagen, zijn wij overtuigd dat de liberale partij meer aan haar zelve nog dan aan het land den grootsten ondienst zou bewijzen. Wij achten het overbodig te wijzen op den afkeer die onze burgerij voor zulk avontuur aan den dag legt en de liberale partij zou haar doodvonnis teekenen moest zij dien weg inslaan. De katholieke partij is de sterkste groep in het Parlementzij beschikt echter niet over cje volstrekte meerderheid. Zij moet niet alleen ten strijde gaan om die sterkste groep'te blijven, doch ook om de vol strekte meerderheid te veroveren. Wel zijn er sommige bijkomende kwes ties, waarover het alle katholieken niet eens zijn, maar de vraagstukken, waarover allen 't akkoord gaan, zijn talrijk en be langrijk genoeg om een stevig programma te vormen en 't kiezerskorps te winnen. In dien zin wordt 'thans gewerkt, en het Katholiek Verbond legt er zich op toe om dat doel te bereiken. Daar moet het kiesplatform worden opgemaakt, naar hetwelk wij ons allen te gedragen hebben, buiten hetwelk wij niet moeten gaan en dat ons allen moet ver eenigen. Er is geen enkel bijkomende kwestie zoo belangrijk genoeg dat zij ons beletten kan haar ondergeschikt te maken aan de hoofdzaak die ons bindt en vereenigt. Eens die zaak uitgemaakt, heeft nie mand meer het recht, omdat hij over bij komende zaken anders denkt dan sommige kandidaten, die op de katholieke lijst voorkomen, zijne stem aan die lijst te onthouden. Aan de eendracht in de katholieke ran gen is alles gelegen. Die eendracht zal de levenswekkende kracht zijn die in heel het land de katholieke strijdmassa zal aanvuren. Die eendracht geeft de zeker heid dat gansch onze kiessterkte tot haar waar recht komt. Geen onnoodigen ballast inschepen en dan recht door zee. Alzoo brengen we ons schip In de veilige haven, met ontwij- zending van mijn vader en Burtón Leigh met succes zijn bekroond, en zij als helden in ons kamp ontvangen worden. Een schaduw verduisterde mijn tent, en een ordonnans, salueerend, stond voor mij. Kolonel Devereux zou u zeer gaarne even in zijn tent zien, luitenant. Wat kon dat te beteekenen hebben Geen woord, geen enkelen blik hadden wij sedert wij op hetzelfde schip Engeland verlieten, met elkaar gewisseld. Ik volgde den man met bonzend hart. De aanblik van een physisch zwak man, die na een vreeselijken strijd met een ver schrikkelijke zonde, deze van zich afge worpen heeft en stervend maar zegevie rend, in geestelijken vrede uit het gevecht te voorschijn treedtdat scheen mij te zijn wat ik zag toen ik van aangezicht tot aangezicht tegenover mijn oom Rupert stond. Doodsbleek, maar vastbesloten, met diepe lijnen plotseling als gegraven in zijn voorhoofd, maar met het licht van een groot, kalm besluit in zijn oogen, stond hij voor mij, en ik beefde, want hel der en onweerstaanbaar flitste de over tuiging van de waarheid in mij op. De dag, het oogenblik waarnaar ik met zulk een hartstochtelijk verlangen had uitge zien, was eindelijk daar? Hugh, zeide hij op kalmen toon deze avond is de laatste van mijn leven. Men schen die er nooit een gehad hebben, mo gen lachen om voorgevoelens, maar ik king van de klippen, die we vroeger niet hebben bespeurd. Volgens uit Reval wordt gemeld wa ren op 1 December reeds 48 oproerige kotnmunisten, door de krijgshoven ver oordeeld, terecht gesteld. In verschillende wijken der stad is men Zondag nacht overgegaan tot nieuwe aan houdingen. Eenige personen en talrijke kinderen die zich in het park van Southwark (En geland) bevonden, zagen een vliegtuig uit de hoogte verbazend snel neerkomen. Het toestel dat lijn recht naar een plein vloog, waar veel kinderen speelden, zwenkte plots en botste tegen de bóomen. De vlie genier kwam er ongedeerd van af. In de nabijheid van de Servische hoofdstad Belgrado is Zondag de sneltrein Velesstyr uit de sporen gesprongen. Ver scheidene wagons kantelden om. Vijftien reizigers werden gekwetst waarvan zes doodelijk. Te Parijs is een Pool aangehouden. Hij was de bestuurder van een agentschap voor valsche paspoorten te Warschau, waarbij vreemdelingen zich paspoorten, voornamelijk voor Amerika aanschaften. In de hoogeschool van Zoegrep had den nieuwe wanordelijkheden plaats. De politie heeft de studenten, die zich aan den ingang hadden verschanst verdreven, en een vijftigtal studenten aangehouden. Een nieuwe inval in Honduras is aan den gang. De leider is generaal Julio Per- rita, die aan het hoofd staat van 500 man. Hij wil zich aansluiten bij Serrata.oin eene nienwe poging te doen om president Toska te verjagen. In Cosyville (Kansas-Amerika) is een bom ontploft in de machienzaal van een dagblad, behoorende aan een syndikaat aangesloten bij de Ku-Klux-Klan. De schade bedraagt meer dan 100,000 dollars, vijf personen werden gedood. Maandag werden te Rome revolver schoten gelost op een fascistischen volks vertegenwoordiger. Hij kwam per auto terug van Cremone waar hij een rede had uitgesproken tegen de antifascisten. Hij werd gelukkiglijk niet gekwetst. De Zweedsche zeilboot Tama is op de kust van Skagen gezonken, tenge volge eener botsing met de stoomsloep Ibis te midden van een zware mist. Zeven leden der bemanning van de Tama zijn verdronken. Een ploeg Italiaansche werklieden, die aan de spoorbaan teMontgeron (Frank rijk) aan 't herstellen waren, zijn er door een trein verrast geworden. Een der werk lieden werd op den slag gedood twee anderen zijn erg gekwetst. Maandag nacht werd dooreen he vige brand een aanpalend gebouw in de Kaaistraat, te Oostende, door het vuur vernield. De schade bedraagt 75,000 fis. Kapitein Sadoul, kommunist uit Mos kou in Parijs aangekomen, werd naar het gevang van Orleans overgebracht, daar de krijgsraad der 5e omschrijving alleen be voegd is om uitspraak te doen over de feiten, welke hem ten laste worden ge- legd. Chineesche bandieten hebben te Tsjeu Fon Tsyn, vijf Amerikaansche mis sionarissen, drie katholieke priesters en twee zusters gevangen genomen. Aldus deelen de telegrammen mede, welke in de kloosters der paters Passionisten te Des Moinesontvangen. heb de overtuiging van de waarheid in mij als een genadige waarschawing uit een andere wereld. In het gevecht dat morgen geleverd wordt, zal ik sneuvelen l Ik had willen spreken, maar het was mij onmogelijk de woorden bleven mij in de keel steken. Een enkel woord over mijn zonde, Hugh, ging hij op vreemden, kalmen toon voort. Zij 'werd bedreven in een oogenblik van waanzin en een leven vol ellende heeft ze niet kunnen uitwisschen. Iedereen weet dat ik een ongelukkig man geweest ben. Roem en geweten zijn slechts ge weest als glimwormen die mij gelokt heb ben in een moeras van ontevredenheid. Met een schuldig geweten kan geen mensch ter wereld ooit gelukkig zijn Hij zweeg even en ging toen voort. Ik heb mijn schuld beleden aan den aalmoe zenier, en hij heeft mij opgelegd wat ik zelf reeds gaarne wenschte 't kwaad dat ik veroorzaakt heb, zooveel als in mijn vermogen is, te herstellen. Hij nam een rol papier van een tafel die naast hem stond en riep zijn oppas ser. Greasely, ga naar de tent van gene raal Fielding en zeg hem dat ik gereed ben. Ik stond in diep stilzwijgen. Mijn oom zonk in een lagen stoel en bedekte zijn gelaat met de handen. Enkele oogenblik- ken later werd het zeil dat den ingang der tent bedekte, opzij geslagen, en onze op- Onbekende schurken hebben een dynamietbom geplaatst tegen den voorge vel van de katholieke kerk te Santa Cruz, in den Amerikaanschen Staat Arizona. Die kerk wordt bediend door de Eerw. Patesr Karmelieten. Er is eene wraakoefening in het spel van wege godsdiensthaters. Een bende bandieten, gekend onder den naam van Talapata, heeft een inval gedaan in de Mexikaanschen Staat Jo- lisco. De schurken plunderden de huizen leeg en richtten een ijselijk bloedbad aan onder de bewoners die zich wilden ver zetten. TWEE DOODEN. Dinsdag voormiddag kwam M. F. Van der Meersschout, leeraar aan 't Atheneum te Bergen, zoon van M. Van der Meers schout, burgemeester te S* Gooriks-Au- denhove, te zamen met een vriend naar huis gereden. Gekomen aan de onbe waakte barreel te Ste Maria-Audenhove, werd de auto door den trein van 8 1/2 ure die uit de richting van Nederbrakel kwam, in volle geweld opgeschept en 300 meters ver langs de spoorbaan meegesleurd. De auto werd gansch vermorzeld. M. Van der Meersschout werd erg aan 't aangezicht gekwetst en kon nog enkele woorden spreken aan een priester in allerijl toegekomen. Een uur nadien was hij een lijk. Zijn vriend, waarvan de identiteit niet kon vastgesteld worden, werd op de slag gedood. De hersens waren totaal uit 't hoofd gerukt en de beide beenen waren letterlijk af boven de knieën. M. Firmin Van der Meersschout was 26 jaar, nauwelijks één jaar gehuwd en vader van een kind. OPGEPAST Van af 1 Januaii aan staande worden er bijzondere maatregelen genomen tegen de reizigers, die zonder de toestemming van het persooneel, plaats nemen in .een treinwagon van hoogere klas, dan die welk op hun reiskoepon aan geduid is. IN DE CHOOR-MAATSCHAPPIJ Zondag II. vierde die zoo verdienstelijke Choor-maatschappij haar St. Ceciliafeest. De leden vergaderden om 10 1/2 uur ten lokale bij mevr. We Frans Matthieu, Na- zarethstraat en begaven zich van daar kerk waarts om er de mis van 11 uur bij te wonen. Te één uur had in bovengenoemd lo kaal een prachtig feestmaal plaats, de spijzen waren zeer lekker en lieten zich den talrijke aanwezigen goed smaken. Bij 't nagerecht sprak den heer De Srnedt, voorzitter, eenige woorden van welkom tot de eereleden en den heer secretaris Edmond Mertens gaf verslag over de werkzaamheden van 't verloopen jaar en bracht hulde aan de offervaardig heid en 't geduld van den heer Jan Mat thieu die als choorleider van de maat schappij eene schaar kunstenaars heeft weten te maken, hem wordt daarvoor een prachtig geschenk aangeboden, waarvoor hij gulhartig bedankte. Een woord van dank aan de daiiien zangeressen en hee- ren zangers die die samenkomst zoo echt gezellig hebben weten te maken. Wij mo gen ook onze vriend Jef niet vergeten hij perbevelhebber trad binnen, gevolgd door een jong officier. Kolonel Devereux, zeide hij op vriende lijken, maar vluggen toon, volgens mijn belofte ben ik hier gekomen en heb kapi tein Luxton medegebracht. Ik kan u vijf minuten geven. Als een spookverschijning trad mijn oom uit de schaduw van het tentdoek naar voren, en zijn droevige toon wekte zelfs mijn medelijden. Drie zuilen voldoende zijn, zeide hij. Ge neraal Fielding, een kwaart eeuw geleden hoorde u mij een meineed zweren tegen mijn broeder en uw vader, kapitein Lux ton, sprak het vonnis uit. Het is daarom dat ik u beiden heb willen vragen, mijn bekentenis te onderteekenen als getuigen. U hebt ze reeds gelezen. Hij nam zijn pen op en onderteekende het vel papier; generaal Fielding en kapi tein Luxton volgden onmiddelijk zijn voorbeeld en eerstgenoemde nam het do cument in bezit. Genenaal Fielding, ging mijn oom voort met een stem die een weinig begon te beven, ik ben reeds uw schuldenaar, om dat gij mij veroorloofd hebt, op mijn post te blijven tot den veldslag die ons mor gen wacht. Doch ik zou u gaarne nog een gunst willen vragen. De generaal boog en er lag een duide lijk waarneembare uitdrukking van mede lijden en ontroering op zijn streng getee- kend gelaat. bezorgde fijne sigaren voor de heeren J en ook een fijn kistje chocoladen sigaren io< voor de damen. Hij bood die de damen aan in de schilderachtige Aalstersche taal 101 hem eigen. Besten dank Jef. j v Aan echte Vlaamsche feute ontbrak (0( het niet, want die het Ste Ceciliafeest van int 't schecrken bijwoont heeft geen tijd zich 1C' te vervelen. Een die er was. fe! isl te Onderscheidingen. M. Emiel Gys- ai brecht, van Aalst, is, voor bewezen dien- t n sten tijdens den oorlog, vereerd met de >er Orde van het Spaansch Rood Kruis tweede b klas, met rang van ridder. p< - Het Burgerkruis van le klas werd m toegekend aan de Eerwaarde Zusterjoseph ot in de wereld mejnffer Malvina Meganck, van 't Klooster der Zusters op de Moorsel- l baan. 't Is voor meer dan 25 jaren dienst in 't onderwijs der volkskinderen. Onze hartelijkste gelukwenschen. i 'Ie Het Eucharistisch Kongres van het Bisdom Gent, zal in 1925 op een later te 'e bepalen datum, gehouden worden in onze le stad. st Ter dier gelegenheid zullen tal van plechtigheden ingericht worden. I Teveel! Wat lawaai 1 wat lawijt 1 't Was Maandag tegen 7 uur, op de Zout- straatpoort. Ging ik twintig woeste, hui- lende mannen tegenkomen, of wat?... En zie 't zijn twee gastjes, veel ouder ja, f doch weinig grooter dan eerste commu- nicantjes die daar arm aan arm de breede straat aan 't afmeten waren Zij waren e van stokers- .hond gebeten, en daaruit ei kwam het voort, dat zij zoo luid riepen 't Is te veel zegde een oud vrouwken n daar in een huis. Goed maar er mocht daar ergens een champetter geweest zijn, die ook zegde 't is te veel, kame- I raadjes e Niet ziek 't Was verleden Woens- 0 dag. Daaralmcteens vallen mijne oogen op een steekkar, eenige stappen voor mij. m lk kwam de Klottestraat in. Een werkman duwde de kar voort, waar een andere werkman, een kloeke, forsclie jonge gast J van een twintig of meerjaar op zat. Daar 't zoo bitter koud was, vond ik dat het e stilzitten van den jongeling eenige betee- kenis hebben moest Ook verhaastte ik mijne stappen en rechtover de kar geko- men, vroeg ik medelijdend: scheelt er i misschien iets, vriend Zijt gij ziek mis- schien "01 ziek Wel neen ik was 't verwonderd antwoord, "ik ben I beter te pas dan gij Tableau 11! i Ste Ceciliafeest. - Heden Zondag, 14" dezer, viert de nruziekafdeeling van 't Groen Kruis, samen met de Tooneelaf- deeling, haar Ceciliafeest. 's Morgens om 10 ure, mis in S' Mar- Ij tenskerk. De leden vergaderen om 9 1/2 ure, in 't lokaal Groen Kruis. Na de mis, bezoek aan de leden herber giers. 1 Om 1 uur feestmaal. Maandagavond, om 7 1/2 ure. uitstap met muziek. Kerstfeest in 't Groen Kruis. Op Kerstdag, om 5 ure 's avonds, kosteloos Kerstfeest, in de nieuwe feestzaal, voor de leden onzer Vereenigingen en hunne huis- genooten. De kinderen worden hierop toegelaten. Opvoering van Kerststukjes, zang en declamatie, door de kinderen van de on- derafdeeling van den Tooneelbond. Daarna plukken van den Kerstboom. V. O. S.-en Kerstfeest. Zondag, 21 Decerrrber, richt V. O. S.-B. V. O. S., in 't lokaal Redt u zeiven, Groote Markt, alhier, een prachtig Kerstfeest in, voor de oorlogsweezen err kinderen der leden. Alle vrienden en begunstigers van den piaatselijken V. O. S. zullen het hunne willen bijdragen om dit feestje te doen iukken. Alle giften, in geld als in natura, zullen met veel dank aanvaard worden door den voorzitterMr Doktoor Hik Gra- vez, Keizerlijke Plaats, alhier. Laat deze zaak onmiddelijk na afloop van het gevecht worden bekend gemaakt. Als mijn broeder dan nog leeft wat God geve 1 laat dan mijn bekentenis ter stond hoe- zeer dit ook tegen den regel is in een publieke zitting van den krijgsraad worden voorgelezen, verzocht hij. Het zal gebeuren. Luxton, wij moeten verderop Goedenacht, mijne heeren. Het voigende oogenblik waren ntijn oom en ik weder alleen. Zijn onnatuurlijke kalmte scheen voor reactie plaats te ma ken, en de uitdrukking van droefheid en leed op.zijn gelaat vervulde mij met diep medelijden. Er is iets wat U hindert, zeide ik kalm. U denkt aan Maud. Hij keek mij met bijna wilden blik aan en ik zag dat ik goed geraden had. Maud's toekomst is in mijn handen, zeide ik hem op zachten toon. Zij heeft mij lief, en wil mijn vrouw worden. In het eerst scheen hij overweldigd door mijn woorden, maar toen de betee- kenis daarvan tot hem doordrong, schokte een snik van onuitsprekelijke verlichting hem van het hoofd tot de voeten. En Francis, voegde ik er na een kleine pauze bij, ik zai mij herinneren dat hij mijn neef is, en hem als een broer behandelen. Hij stond op als iemand die den dood voor oogen ziet, maar met een bijna vre dige uitdrukking op zijn vergeestelijkt ge laat. (Vervolgt.)

De Denderbode | 1924 | | pagina 2