Valsch Getuigenis UIT DETSTEDE Per Vliegmachien Uit Ninove Burgersbank van Aelst hoe het Fransch index-cijfer gestegen is sedert het linkerblok aan ,t bewind is. In Engeland heeft M. Mac Donald niet meer geluk gehad en, onder een gansch ander stelsel, heeft M. Mussoluni de levensduurte niet kunnen doen afnemen. Dezelfde toe stand heerscht ook in de Vereenigde Staten. Het is dus onrechtvaardig te beweren, dat de regeering in België voor den toestand verantwoordelijk is. Niettegenstaande die waarheid gaan de socialisten kopstukken maar altijd voort met het tegenovergestelde te bewerenDat is mij ,t volkje. Wat con sciëntie steekt er daarin!!! Br. 1 Huislawaai. Ik reed door Schaarbeek, en daaral met eens, in een huis, wat getier en geschreieen vader was zijn zoontje aan 't aftroeven, en 't jongentje kon ,t om hulp roepen waarschijnlijk niet latenIn de buurt vernam ik, dat de vader het baasken te berispen had over een dwazen cinema- toer, dien de jongen in de buurt had nage aapt. Goed; maar waarom zijn er ouders, die nog altijd zoo onverstandig, zoo uitzin nig zijn, dat ze hunne kinders laten naar de cinema's gaan!... Intusschen viel mij 't vol gende lolleken in 't geheugen Een heer had zijn zoon een felle afstraf fing gegeven. Dan vroeg hij hem streng: Waarom heb ik u gestraft, jongen Dat is nu eens oprecht schoon, snikte deze, eerst slaat u mij bijna dood, en nu weet u niet eens waarom!!!... Ge ziet, niet enkel bij werklieden, maar ook bij de heeren, is aleens «kermis» 111 Eene bende gewapende kommunis- ten is te Sofia (Bulgarië) in de Landbouw- bank van Tatar-Pazardjik gedrongen. De kerels hebben de ambtenaars neergescho ten en roofden uit de brandkas eene som van 200.000 levas. Samuel Gompers, voorzitter van het verbond der Amerikaansche Vakvereni gingen, is overleden in de stad van San- Antonio, in den Amerikaanschen staat Texas. Hij was een groote tegenstrever der socialistische vereenigingen. De dochter van den regent van Ethiopië, prins Teferi, is getrouwd met den Fitaari Destan. Te dezer gelegenheid werden in de hoofstad Addis-Abeba groote feestelijkheden gegeven. Te Milaan (Italië) is eenige minuten over middernacht, een ontzaglijke roode luchtsteen gezien, die een wit spoor na liet. Ter oorzake van den mist kon men niet met juistheid de richting vaststellen van den luchtsteen, die zoo groot als de maan bleek. Naar uit Chicago gemeld wordt, is er door een geweldig tempeest, gepaard met hevige sneeuwbuien, groote schade aangericht aan talrijke schepen op de Groote Meren. Verscheidene vaartuigen zijn verdwenen. Trotsky, de afgod van het rood le ger, die in den weg loopt van eenige zij ner spitsbroeders te Moskow, heeft zoo gezegd uit gezondheidsreden de hoofd stad van Soviet-Rusland moeten verlaten en zich naar den Krim begeven. Volgens uit Kaïro wordt gemeld zou men de eenzelvigheid der zes aanranders van den Sidar Sir Lee Stack hebben kun nen vaststellen. De Fransche adjudant Bounet, op eendekker Adolphe Bernard, voorzien van een motor 430 paarden heeft boven het vliegplein van lstres op een lengte van drie kilometers, tweemaal in de twee richtingen afgelegd, het wereldrekord der snelheid geslagen met een gemiddelde vlucht van 448 Km. per uur. In Tsjilli en Hoenan (China) werden de menschen geteisterd door groote over stroomingen, 340 dorpen staan onder wa ter en hebben te kampen met voedsel- schaarschte. De graanprijzen zijn onge veer twintig per honderd gestegen. 62e Vervolg. Hugh, wil je mij de hand geven Ik greep ze, drukte ze hartelijk, en verliet hem toen. Wat moest ik anders doen Het was beter voor hem, alleen te zijn. Als de zandkorrels voor een hevigen orkaan, zoo viuchtten dé volgelingen van den valschen profeet zoover het oog reikte, naar alle kanten. Het was een heet gevecht geweest. Zij waren op ons afge stormd als'een wervelwind, hun lansen glimmend en glanzend in het felle zon licht, en onder het uitstooten van hun wil den krijgskreet Allah 1 Allah Doch het krankzinnige enthousiasme van hun fanatisme was spoedig verzwakt wij hadden hen spoedig tot achter hun loop graven teruggedreven en in den stormloop werd toen de gansche wilde horde de woestijn ingejaagd. De overwinning was volkomen. Met de gebroken degen nog in de hand, en het gelaat bedekt met bloed en zweet knielde ik met wild-bonzend hart naast het beweginglooze lichaam van mijn va- In Tokio is men de meening toege daan dat Sun-Yat-Sen in samenwerking met Feng en den gezant van de Sovjet- regeering te Peking een slag voorbereidt. Lord Allenby ontvangt nog steeds dreigbrieven geteekend met een zwarte hand. Hij heeft niettemin een bezoek gebracht aan den Britschen admiraal te Alexandrie. Dinsdag is, te New-York, een groot gebouw de prooi der vlammen geworden. Zes lijken werden onder de puinen uitge haald. Drie personen bekwamen erge brandwonden. Op verscheidene andere plaatsen der stad woedden, denzelfden dag, nog ver scheidene andere branden, waar een doo- de en talrijke gekwetsten waren, De stoffelijke schade wordt op één mil joen dollars geschat. - Woensdag morgend heeft in de sta tie van Zwijndrecht een schrikkelijk onge luk plaats gehad. De genaamde Aline Tutriez moest er den trein uit Gent ne men die kwaart na zes ure in de statie binnenstoomt. Zij wilde nog in een rijtuig springen toen de trein reeds door reed, doch verloor het evenwicht en stuikte on der de wielen. Het slachtoffer werd het hoofd afgereden. Dit ijzingwekkend on geluk heeft eene groote ontroering ver wekt. - Een meisje is dees dagen te Bern (Zwitserland) gestorven in de vreeselijkste pijnen. Het lijk werd geschouwd en men vond in de maag een levende slang. De zieke was eenigen tijd op rantsoen gesteld geweest en de slang, door den honger gedreven, was begonnen met de darmen van het ongelukkig slachtoffer te verslinden. Men veronderstelt dat de ongelukkige, drinkend uit een beek, een slangetje of een slangenei opgeslorpt heeft. - Een autobootje dat poogde de Deen- sche paketboot Gulfoss in zee te ver voegen, is omgekanteld en de acht per sonen die zich aan boord bevonden, zijn in het water omgekomen. In de bosschen van het Fransch gebied Mertrud had eene klopjacht op een ever zwijn plaats; Het wild beest, opgejaagd door honden, kwam aangerend in de rich ting van den houthakker Cuvillors, 42 jaar oud. Deze wilde het dier een bijlslag toe brengen, doch hij miste zijn slag. Het ever zwijn was inmiddels op den man toege sprongen, sloeg hem de slagtanden in den buik en rukte heel den buik open. De arme houthakker bleef dood ter plaats. Het St Clciliafeest der Koninklijke Harmonie. De Koninkl. Harmonie Eendracht heeft Zondag 1.1. St Cecilia gevierd, 's Morgens werd door de maatschappij, vergezeld van een talrijk korps Eereleden de plechtige hoogmis bijgewoond en 's avonds kwam een goed honderdtal ge- noodigden in het lokaal bij het banket aanzitten. De spijskaart uiterst keurig opgesteld, werd eer aangedaan en de gasten lieten zich de lekkere spijzen in de gemoede lijkste stemming wel smaken. Aan de eeretafel zaten, benevens de heer Voorzitter Ch. De Clercq, Z. E. de Minister Moyersoen, de heer Senator De Clercq, de heeren Volksvertegenwoordi gers Baron de Béthune, Van Nieuwen- hove en Van Schuylenbergh en- M. Rol- lier, best. afg.. De heildronken werden ingeleid door den heer M. Evenepoel, die namens de werkende leden de gezondheid voorstelt van den sympathieken en verdienstvollen heer Voorzitter der Harmonie. der. Ik had hem gevonden stil en bleek de schaduw des doods reeds op zijn ge laat, in een der loopgraven, met een ga pende, vreeselijke wond in de zijde. Vader, vader, spreek toch 1 riep ik wanhopig uit. u O, mijn God, als hij nu toch dood was 1 Hij opende langzaam de oogen, en of schoon zij verduisterd waren door pijn en bloedverlies, herkende hij mij terstond. Hugh, Hugh, m'n jongen! Goddank stamelde hij. U is gewond, snikte ik. Hebt u pijn Zeg het mij dan toch 1 Een trek van krampachtige pijn gleed over zijn gelaat, maar toch antwoordde hij mij na een korte poos Mijn zijde een speerworp. Het zal weldra met mij gedaan zijn. Ik schoof mijn arm ond^r zijn hals en zag hem met betraande oögen in het ge laat. Vader, u moogt niet sterven snikte ik.Rupert Devereux heeft alles bekend Hij knikte en glimlachte zwakjes. Ik weet het, Hugh. Hij was het eerst aan de loopgraven. Zij wilden mij vermoorden en hij vocht als een duivel. Daar liggen zij vijf heeft hij er gedood. Hij redde Deze laatste dankt en brengt eene dankbare hulde aan Z. E. de Minister en de gekozenen die het feest .met hunne tegenwoordigheid vereeren. Dan brengt hij eene bijzondere hulde aan drie muzi kanten jubilarissen de heeren De Maese- neergebr. en Walravens Jos. die geduren de 25 jaren lid zijn der harmonie en voor namelijk aan den heer Egerickx Frans, die sinds meer dan eene halve eeuw eerst als werkend lid en later als secretaris er deel van uitmaakt. Aan de vier jubilarissen wordt hun portret aangeboden onder de levendigste toejuichingen. De heer Minister richt het woord van dank aan den heer Voorzitter. Hij zegt gelukkig te zijn in dit midden van taaie werkers en strijdars, het jubelfeest te mo gen bijwonen van verscheidene muzikan ten, die groote diensten hebben bewezen aan de harmonie en tevens .aan de Katho lieke Partij. Binnenkort gaan wij den kiesstrijd in, en het is noodig alle krachten te vereenigen om den aanval onzer tegen strevers af te weren. Er dient gestreden om eene versterking der Katholieke Ka- mergroepen te bekomen, want verzwak king ware noodlottig voor het land en voor het Katholiek leven. De heer Senator De Clercq, die ge meend had niet te moeten spreken zal het nu toch doen als vriend en getrouw be stuurlid der harmonie, om zijne geluk- wenschen aan de jubilarissen uit te druk ken. Een woord wil hij ook wijden aan de politiek. Gelijk op welk oogenblik, zegt hij, dat de verkiezingen plaats grijpen, zeker is het dat ze de gewichtigste en de verststrekkende gevolgen zullen hebben. Niet alleen onze zedelijke belangen staan op het spel, het is een feit, dat, moesten de tegenstrevers aan het bewind komen, zij het op een punt toch eens zullen zijn,de strijd op schoolgebied en de oorlog aan onze geestelijke belangen, maar ook onze stoffelijke belangen komen in 't gedrang. Er dreigt een ernstig gevaar van den kant der socialisten, die den staat in de plaats willen stellen van burger, handelaar land bouwer en nijveraar. Zij staan regelrecht vijandig tegenover welstand, rijkdom en welvaart, die liet gevolg zijn van de werk zaamheid en de noeste vlijt van het bel- gisch volk. Ontneemt den Belgen de vrij heid en het initiatief en de bron van welstand wordt vernietigd. Bij ernstige krisissen vallen de kleinen en zwakken altijd als de eerste slachtoffers. Daarom doe ik een beroep op den goeden wil en de medewerking van alle katholieken. Weg met de lamlendigheid en de onver schilligheid Weg met den slechten wil 1 Te wapen en allen op 't dek Op voor onze zedelijke en stoffelijke belangen, voor den voorspoed en de toekomst van het land. (Langdurige toejuichingen be groeten die gloedvolle toespraak.) Volksvertegenwoordiger Van Nieuwen- hove, spreekt zijne voldoening uit over het schoone feest waar hij wel te huis is daar hij reeds een goede kennis is van de ka tholieke Ninovieters. Hij haalt in korte woorden aan wat de gekozenen in 't ver leden hebben gedaan en wat ze in de toekomst zullen doen om de belangen der katholieke kiezers te verdedigen en vooral die der middenstanders, waarvan hij de vertegenwoordiger is. Hij zegt heel wel dat er tegenwoordig veeleer werkpaarden dienen te zijn dan wel luxepaarden om den wagen die het langs om lastiger heeft om'te bollen voort le trekken. De Heer Baron de Bethune betuigt zijn voldoening over de geestdriftige stem ming, grootendeels te danken aan de wer king van den Heer Voorzitter der Harmo nie. Hij huldigt de werkende leden en de eereleden welke mildelijk steunen. Voor wat de politiek aangaat mag hij mij het leven en kroop toen hij doodelijk gewond was neergevallen naar mij toe alles heeft hij mij verteld. Ik heb hem vergeven. Kijk j Ik zag om, en daar, nauwelijks enkele meters van ons verwijderd, lag mijn oom Rupert, een uitdrukking van kalinen vrede op zijn wasbleek, naar den hemel gewend gelaat, den vrede dien hij tijdens zijn leven nimmer had gekend Een vreemd tooneel. Generaal Fielding, omringd door een groepje officieren, stond aan het eene einde van de tent, en op korten afstand lag mijn vader op een draagbaaraan een zijde stond een veld arts, trachtend het bloed te stelpen dat uit de vreeselijke, gapende wonde vloeide, terwijl ik aan de andere zijde zat, zijn handen in de mijne geklemd houdend en mijn angstigen blik op zijn doodsbleek ge laat gericht. Generaal Fielding had alles gedaan wat zijn vermogen was. Hij had de bekentenis van mijn oom Rupert gelezen, en officieel de uitspraak van generaal Luxton herroe pen. De smet rustte niet langer op mijn vaders naam maar deze onbeschrijflijke vreugde was ongetwijfeld te laat geko men, want de hand die ik met hartstoch- wijzen op eene merkelijke verbetering in den gemoedstoestand in ons arrondisse ment. De eendracht en verstandhouding groeien aan en zulks is als de voorbode van den zegepraal. Dat alle katholieken hun beste doen en wij mogen hopen dat het stemmental ditmaal de 30,000 zal be reiken. Heer Van Schuylenbergh wil iets zeg gen over de politiek. Op onze vergade ringen hier én daar hebben wij bestatigd dat wij stilaan den stroom meêkrijgen. De argumenten der socialisten worden door ons met goed gevolg weerlegd en de goede stemming groeit aan. Het gevaar eener overwinning der tegenstrevers ware vooral de strijd tegen de katholieke katho lieke scholen en de werklieden hebben daar even als de kleine burgers het groot ste belang bij. Niet de rijken, die hebben geld om hunne kinderen naar kostscholen te zenden. Wij kristen werklieden houden van onze kinderen en daar laten wij niet aan raken. De bevolking zal betrouwen stellen in de katholieken die de mannen zijn om het stuur in handen te nemen en het schip te leiden naar veilige haven, in 't belang van volk en land. Een laatste woord wordt gesproken door Mr Frans Moermans, oud-lid der Harmonie, die hulde brengt aan de muzi kanten en hun moed en vooruitgang prijst. Hoofdzakelijk is dit te danken aan de opofferingen en de meesterlijke leiding van den talentvollen leermeester Mr Er- nest Anneessens. Een woord van dank verdienen ook de milde schenkers van speeltuigen en om te eindigen doet hij een beroep op de katholieke jeugd om jonge muzikanten te kunnen aankweeken. Daarna wordt er schoon muziek ge maakt bijzonderlijk door den talentvollen Heer Urb. Van Driessche en kluchtjes uitgehaald door de groep van 't Coliseum welke algemeenen bijval inoogsten, wat niet belet dat het feesten nog lang voort gaat in de uitbundigste maar hartelijkste gezelligheid. Katholieke Jonge Wacht Welgelukt heeten we de vergadering die de Katholieke Jonge Wacht van Aalst hield Zaterdag 11. bij den heer A. Bueckens. 'n Talrijke opkomst, schoone woorden van volksvertegenwoordiger Van Schuylenbergh over het duur leven, de pensioenwet en de talkwestie'n prachtige tombola dit alles werkte samen om de vergadering gezellig, nuttig en aangenam te maken. We snakken reeds naar de vergadering van Januari toekomende en bij monde van dit orgaan beloven we het bestuur elk 'n nieuwe makker mede te brengen, die met ons zingen zal Wij zijn de jonge strijders Wij zijn de eendracht en de macht Wij zijn de jeugd van 't vrije België Wij zijn de Katholieke Jonge Wacht. Eenige werkende leden. TOONEELFEEST De meesters der Patronaten van St Mar- tinusparochie zullen op Zondag 4 Januari 1925, begin om 5.30 ure heel stipt, in de pa tronaatzaal der St Jorisstraat, het volgend schoon tooneelprogramma uitvoeren: 1. - Harde Strijd, drama in 3 bedrijven door C. Werners 2. - De Advertentie, 'n grap in I bedrijf door Henriëtta Maria. De ingangsprijzen (takse inbegrepen) zijn 4 fr. voor de eerste plaats3 fr. voor de tweede plaats; 2 fr. voor de derde plaats. Kaarten voor het feest kunnen aange kocht worden bij den Eerw. H. Foncke, telijke teederheid in de mijne geklemd hield werd elk oogenblik kouder en het gelaat van den arts stond zeer ernstig. "Is er nog hoop?'w stamelde ik. De ervaren arts schudde meewarrig het hoofd en antwoordde Zeer weinig, vrees ik. Ik verwacht elk oogenblik een bloeduitstorting, en dat is het einde. Er heerschte diepe stilte in de tent, een stilte die mij een voorbode scheen te zijn van den naderenden dood. Plotseling opende mijn vader de oogen, en een ge voel van bittere smart doortrilde mij, want ik meende ze reeds te zien breken. Hij glimlachte zeer zwak en trachtte te spre ken, maar de woorden bestierven hem op de lippen. Ik boog mij nog dieper over hem heen, en trachtte zijn zwak gefluister te verstaan. u Hugh mijn d.... Ik verstond ver der niets, maar de vingers zijner rechter hand bewogen zich onrustig, en ik be greep wat hij wilde. Generaal Fielding, zeide ik opstaan de, met brandende oogen'en een brok in mijn keel, hij vraagt zijn degen De generaal trad naar voren, trok zijn eigen degen uit de scheede, hield deze bij Onderwijstraat, 7, alsook bij den heer Fran< Limpens, Schoolstraat, 14. Het voorbehouden der plaatsen zal ge schieden op Zondag 4 Januari 1925 (dag der vertooning) in het patronaat der Sin! Jorisstraat, van 9 tot n ure voormiddag Hola! is 't geen school vandaag? vroe) een vrouw, in de binnenstraat, aan een drij tal jongentjes, die onder de schooluren hee lustig daar aan 't spelen waren. «Ja, ja't» klonk het antwoord en de gastjes speelde vcortZoo marcheert de wet op het ver plicht schoolbijwonen. Advies aan de ou ders N* S* B* Inschrijvingslijs voor het Kerstfeest F» N* C EERSTE LIJST. Burgemeester Mr De Hert, Aalst, 100 fn Voorzitter der N. S. B. 100 frs. Eere-voorzitter N. S. B. Mr Willy Breek pot, 100 frs. Schoon pak geschonken door het huil D'Haese-Blommaert. 5 frs. geschonken door een goede uit d< Leopoldstraat. Nog 5 frs. uit de Leopoldstraat. 5 frs. van den Viezen. Een meisjes mantel, gegeven door het hui Clotman Pierre, Klein Parijs, Lang Zoutstraat, 41. 4 frs. rondgehaald op het breifabriek vai Wellekens-Hofman. 155 frs. geschonken door Ben. Schoonjans 50 frs. door Mr Marcel Verraes, Ingenieur Nieuwstraat, 84, Aalst. 1000 frs. gegeven door de kas der N. S. B Gustaaf Beeckman, Geeraardsbergsche straat, Aalst, bon, goed voor 1 kik biefstukken. Van de Velde Jean, Brusselschestraat, 33 bon, geschonken voor 2 bedtapijten aan 15 frs 't stuk. 200 frs. geschonken door de Nationalei Invalieden; Aalst. 5 frs. Mr Brack, Dirk Martensstraat. Een brooddoos, geschonken door het hui Waterinckx, Leopoldstraat, 79. 5,55 frs. lied gezongen doorAalst. 7,00 frs. lied gezongen door Lede. 5,00 frs. geschonken door de Weduw Van Hauwe. 2,00 frs. De Smet Celestina. 50 frs. gegeven door Mr Achiel Eeinan. 50 frs. Mr Notaris Breckpot. 25 frs. Mejuffer Breckpot. Paleto en Regenmantel, geschonken doo het huis Prosper Blanckaert. Een schoone gift, gezonden door het huil Prosper Blanckaert. GROOT CONCERT door de Koormaatschappij" Niets zondei Arbeid ter gelegenheid van het Kerst feest in den Katholieken Werkmanskring Zonnestraat. 1 Triomfmarsch F. Uyttendael 2 Zeeuwsch Garnaalmeisje, Handlho 4 stemmig koor met Solo 3 De Nachtegaal, karakterstuk G. Papt 4 Verlossing, groot vierstem mig Kerstkoor J. Cammaer Intresten vergoed van af 1 October 1924 Rekeningen op zicht 3 met 15 dagen voorbericht 4 1/4 1 maand voorbericht 4 1/2°/ 3 maanden 4.3/4 °l op 6 maanden na dato 5 1 jaar 5 „3 jaar en meer interesten over een te komen. SPAARKAS 4 0/o zuiver. Handelsrekeningen, Beursorders, enz. de punt vast en reikte mijn vader het wa pen toe. Met bevende vingers om klemde mij vader het gevest toen zonk hij met ee zucht van voldoening achterover, en ver loor opnieuw het bewustzijn. HOOFDSTUK XLIV. DE HELD. Ik had mijn belofte gehouden, want of schoon ik mij opnieuw in het park vai Devereux Court bevond, en in het gezich van het kasteel, was ik ditmaal niet alleet maar met mijn vader. Zijn ijzersterk ge stel had gem gered van den dreigendei dood, en hij was spoedig geheel herstek om zijn roem door het gansche land t hooren verkondigen. Onze terugreis naa het vaderland was een ware triomftoch geweest. Mannen van groot aanzien, waaronde ook de oude generaal Luxton, hadden on in Londen ontmoet om mijn vader wel kom te heeten in het vaderland, en o| onze reis naar Yorkshire waren wij voort durend geïnterviewd geworden door ver slaggevers. (Vervolgt.)

De Denderbode | 1924 | | pagina 2