Uit vrees voor inbraak. Per Vliegmachien Bij de Bokkenrijders Wel de jaarwedde der geestelijkheid die valt niet gelijk te stellen met de jaarwedde der staatsambtenaars. Die is heel iets anders. De priester is geen staatsambtenaar, noch een bezoldigde. De staat betaald niet een jaarwedde aan de geestelijkheid, maar eenvoudig zijne schuld. Hoe dat 't Is omdat de staat, onder de Fransche omwenteling, einde i8e eeuw, al de kerkelijke goederen aangeslagen heeft. En die gestolen heeft, die moet restitutie doen De Russische boeren gaan stout voort in hun stelsel van lijdelijk verzet tegen het gevloekte communism. Het rood blad Isvestia deelt mee, dat er sedert September laatst, al meer en meer communis ten door de landlieden vermoord worden. Laatst nog hebben dezen de voorzitters der Soviets van Pensa, van Nijni-Novogorod, van Homel en van Smolensk van kant gemaakt. Ja, ja, de roode bloedhonden mogen er zeker van zijn, vroeg of laat Komt er loontje Om zijn boontje Elk krijgt loon naar werken, en dwingelandij heeft nooit een langen duur. Hola niet alle werklieden willen in Frankrijk onder den klauw van 't communism liggen. In eens hebben 6000 bouwwerklieden, die deel maakten van de communistische aardewerkerssyndica ten van de departementen Seine en Seine- et-Oise, vaarwel gezegd aan 't communistische juk. Intusschen ziet eenieder al beter en beter, hoe de roode agenten van Moskow kunnen werken hebben in Frankrijk tot den zedelij ken en stoffelijken ondergang van dat land. En toch beweert Herriot, dat er ginder geen communistisch gevaar bestaat Als de Vos den Vasten preekt, Boerkens, wacht uw ganzen Nieuwe hartpijn voor de bolchevisten van Rusland. De oorzaak ligt in Rumenië. De regeering van dit land is immers streng opgetreden tegen het bolche- vistisch gevaar, dat in Rumenië woekert, niet min dan 430 communistische ophitsers zijn aangehouden, waarvan er 230 voor den krijgs raad zullen verschijnen, terwijl de overige 200 zullen uit 't land gedreven worden. Zie dat heet doorwerken, en 't is zoo, dat men 't alverwoestend communism aanpakken moet, intusschen de bevolking tot godsdienstigheid brengende. o De Wolf, om zijne dieverijen tot de galge veroordeeld, was verbeden op zulken besprek, dat hij zoude hangen d'eersten keer, als hij nog vleesch zoude stelen. Zijnde dan in 't veld, ziet hij een schaap op den kant van de rivier weiden. Het bakhuis begost hem te wateren maar de galge deed hem den lust vergaan. Edoch, gelijk de occasie den dief maakt, zoo grijpt hij 't bij den hals, en slepende dat door door de riviere, zeide hij Kom, kabeljauw- ke Dergelijks geschiedt alle dagen. Wij weten ongeoorloofde zaken zoo te doopen en eenen anderen naam te geven, dat wij daarmede heengaan, zonder er beenen in te vinden. A. Poirters. De dure tijd het dure leven ach 't is wat erg tegenwoor dig En zoo is 't hier; en zoo is 't in Frank rijk en zoo is 't in Engeland, en zoo is 't ove ral... Mac Donald en zijne mannen hadden be loofd, dat zij het dure leven zouden verbeteren, bijaldien zij de regeering in handen kregen. En zie Mac Donald kreeg het opperbestuur van Engeland in handen en toch werd het leven aldaar al duurder en duurder... De «fameuze» Herriot en zijne radicale en socialistische ben den hadden voor de kiezingen van 11 Mei het zelfde beloofd. En zij kwamen aan 't bestuur, en het leven wordt sedertdien in Frankrijk al duurder en duurder Hoe is de levensduurte te verhelpen - Wel! doodeenvoudig door op te houden van zaken aan te koopen, die wij niet strikt noodig heb ben. Zoekt genuchten Die des geestes zijn, 't Is behoed voor Die des vleesch zijn Wilt ge vrijheid,. Zelfs in 't kot, Vlucht de wereld En zoekt God G. Gezelle. 1. K Het is wat te zeggen, Kaatje, zuchtte de oude mevrouw Donders en zette zich weder in haar fauteuil neder aan het linker hoekvenster, waar zij gewoonlijk plaats nam, wanneer zij haar namiddagslaapje achter den rug had en nog eenige oogenblikken naar buiten wilde turen om te zien, wie er van de Leidsche straat de Keizersgracht op draaide, waar zij een prachtig ouderwetsch huis bewoonde, dat meer dan driemaal te groot voor haar was. u Het is wat te zeggen, Kaatje, zuchtte ze nog eens en nu wat luider, hetgeen een mooi blond meisje dat aan het einde van het groote vertrek bezig was, het bij het middagmaal gebruikte tafel zilver en glaswerk weg te ruimen, het hoofd deed omwenden en vragen Riep u mij, mevrouw Wat belieft u? n En het meisje kwam nader. Och neen, Kaatje, ik riep je niet. Ik liet de woorden zoo maar uit den mond vallen, zeide de oude mevrouw. Ik las zoo even van een paar N ieuw jaarskaartjes, nieuwjaarskaartjes zie hij, die dat soort van menschenplagers, of beter werkersplagers, ik zeg plagers van werkers, in gang gezet, ofte in de mode gebracht heeft, die verdient een ferme ranseling, een afborsteling, zooals Pol de Stijven dat wist te zeggen. Maar, alla 't is toch nog geen mode, die de menschen be derft. En als de drukkers er eens in hunne han den om wrijven, die moeten er toch niet om blozen. Het geld, dat zij er bij winnen, is eer lijk voor de oogen van de menschen en van den goeden God. Die geld kwist zonder nood, Lijdt armoe voor zijn dood. Die wel zijn eigen herte inziet Die spot met zijn gebuurvolk niet. Een geleerde, na aan zijne vrouw een werk voorgelezen te hebben, vroeg haar Hebt gij 't goed verstaan Ja wel. Dan ben ik gerust, antwoordde de man. iedereen zal het verstaan Kwakzalvers-tandentrekkers spelen, dat doen nu de socialisten in Vlaanderen. Zij trekken nu 's Zondags den buiten op om kies- propaganda te maken... gepaard met muziek uitvoeringen. Nu, muziek op of neder, de roo- den komen overal van eene kale reis thuis, want ons volk houdt niet aan kwakzalverijen, het moet deugdelijke waar hebben en die kun nen de socialisten niet leveren. Weg met het roode bedrog Weg met de roode godsdienst haters De eendracht van al de hatholieke groepen te Brussel heeft heel het land verblijd en aangemoedigd, 't Is een machtig voorbeeld, dat algemeene navol ging vindt, 't land door, God dank Er bestaat slechts ééne katholieke partij er zal ook maar ééne katholieke lijst zijn. Een dracht baart macht, en de zege is aan ons. Ja ééne katholieke partij zijn wij, waar alle wet tige belangen tot hun volle recht komen. De afschuwelijkheden, die de bolchevisten ter gelegenheid van het Kerstfeest in Rusland uitgericht hebben, gaan zoo verre, dat zij echt duivelsch heeten moe ten. 't Waren al hatelijke uitvallen tegen God en tegen onzen Goddelijken Zaligmaker, het Jesus-Kindeken in het Kribje, dat op de gru welijkste wijze "beleedigd werd. Met onge hoord geweld leggen de roode dwingelanden alles in 't werk om de jeugd, heel Rusland door, te ontchristenen en grondig te bederven. 't Is een schrikbarende les voor ons België kwamen de socialisten hier aan 't be.v.uu zelfde wrcede toestand stond ons te wachten, en dan, wee ons volk In de katholieke partij moeten en zullen alle de bijzondere wenschen der bevolking hunne voldoening vinden. Zoo ook de Vlaamsche kwestie. Die zal geen vijand hoegenaamd weten weg te cijferen. De oude politiek van Rogier in 1830, die de Vlaamsche rechten loochende of wilde te niet doen, is dood en moet dood blijven. De eenige billijke oplossing die allen voldoet en voldoe ning sticht, is gelijkheid in rechte en in feite. Koning Albert heeft ze zelf na den oorlog voorgesteld en in die eigene bewoordingen staat zij op ons katholiek programma geschre ven. Het is onze Vlaamsche leuze, die in daden moet omgezet worden, en een nieuwe werke lijkheid voortbrengen zal. Om alle verkeerden uitleg te verhinderen, wordt de volstrekte gelijkheid op het katho liek programma uitdrukkelijk uitgebreid tot het bestuur, het onderwijs, het leger en de rechtsbedeeling en wij kunnen niet luid ge noeg verkondigen dat Vlamingen en Walen het daarover ééns zijn in onze partij. Een Vlaamschgezinde katholiek heeft dus geen re den meer om de plaats die hem in het katholiek Verbond van België voorbehouden was, niet in te nemen, en om door den katholieken triomf der taaigelijkheid in de Kamers niet te verzekeren. Beide belangen liggen ons zeer nauw ter harte. Z. H. de Paus heeft Zaterdag Z. Em. kardinaal Mercier ontvangen. De Kardinaal is gedurende twee uren met den H. Vader in ge sprek gebleven. De Fransche eerste minister Herriot heeft reeds tweemaal de vertegenwoordigers van de drukpers bij zich ontboden om ,hen trachten te overtuigen dat het kommunistisch gevaar slechts schijnbaar is en in werkelijk heid niet bestaat. Mocht het waarheid zijn Volgens eene statistiek, die opgemaakt is door het beheer der mijnen zijn er in den loop van 1923 een groot getal erge ongelukken ge beurd. 244 werklieden verloren erbij het leven. Een Rus van 27 jaar, geboren te Kosthein (Oekranië) oorlogsblinde is te voet uit het land der sovjets naar Lourdes gekomen, om aan O. L. Vrouw zijne genezing af te smee- ken. Het Spaansch offensief in Marokko gaat voort met verbeteren. De vliegdienst bombar deert geducht de streek van Andjeras, bij middel van stikgassen, de verschrikte bevol king vlucht allerwege. -Te Habamas is een stoomschip binnen gevaren met eene volle lading appelen uit Spanje. De gezondheidsdienst heeft geweigerd die lading te laten lossen, daar de appelen ver giftigd waren door vliegen. Heel de scheeps lading appelen werd verbrand. Vrijdag avond kwam een 22 jarigen me canicien, twee vrouwen ter hulp, die door apachen aangerand Werden. De moedige jon geling werd door de schurken met messteken gedood. De moordenaars zijn aangehouden. Een zeemonster is gezien geweest op de Zuid-Afrikaansche kust. Het was in gevecht tegen twee walvisschen. Het monster zag er uit als een ijsbeer met de gestalte van een oliefant. le El-Colred (Mexiko) is een reizigers trein waarin uit voorzorg een piket soldaten plaats genomen had, door een vijftigtal ban dieten aangevallen. Er werden verscheidene reizigers gedood en gekwetst. Bij eene huiszoeking in Esthonië heeft de rechterlijke overheid te Pornau een lijst ontdekt van 2Ó00 personen, die onmiddelijk na den overgang van het bewind in handen van de bolchevisten, moesten ter dood gebracht worden. Zondag 11. waren de Bokkenrijders volop in feest, 't Was immers het Diamanten Jubileum van M. Achille Eeman dat men herdacht. Te 10 ure had in de St Martenskerk een mis van dankzegging plaats -en daarna optocht door de stad. Te 1 uur had in de Borze van Amsterdam lokaal der Bokkenrijders een prachtig banket plaats waaraan een honderdtal disgenooten waren gezeten. Aan de eeretafel trof men naast den jubila ris Z. E. M. R. Moyersoen, Van Schuylen- bergh en Van Nieuwenhove, Volksvertegen woordigers, verders de leden van 't bestuur. Rond 2 ure nam den heer Minister afscheid, daar hij te Geeraerdsbergen aan het huldebe- toog van M. Vincent Diericx moest deelnemen, doch alvorens te vertrekken schetste hij in eenige diep treffende woorden de politieke loopbaan van M. Achille Eeman en stelde hem voor als voorbeeld van dappere en onbaatzuch tige Katholieke Strijder. Volgt zijn voorbeeld, werkt onverpoosd zooals hij heeft gewerkt en dan is in 1926 de zegepraal aan ons. M. Achille Eeman bedankte en zegde over tuigd te zijn van het stadsbestuur te veroveren. Toen het uur der heildronken daar was, dronk de heer Burgemeester de gezondheid van onzen dapperen Koning, de Koningin en de Koninklijke familie. M. Zénon De Vos kwam dan aan 't woord en spnak in dezer voege Mijne Heeren, Heden is het feest bij dc Bokkenrijders, want het is gegeven dén stichter en voor- vechter onzer Katholieke Maatschappij te huldigen. 80 jaren zijn over het hoofd ge- gaan van deze, die sedert 1864 met onver- droten ijver de Katholieke zaak heeft ge- diend, en den Bok tot een strijdleuze en inbraken, één in de Vondelstraat en één in het Sarphatipark en van dien moord in de Dubbele Buurt en toen viel het mij zoo van de lippen, het is wat te zeggen, Kaatje. Mijn Moeder zei dat ook altijd, als ze over iets murmureerde. Neen, ik rien je niet, maar nu je toch hier bent, zeg eens, heb je ook gehoord, dat Willem van Erkel.... w Mevrouw bedoelt haar kleinzoon vë: 'iet- blonde meisje haar in de rede en als het niet z donker was geweest, zou men gezien hebben zij kleurde. Mevrouw Donders daarentegen werd ee nig bleek en vervolgde, eerst een beetje sniboig Mijn gewezen kleinzoon, nu ja, dat Willem van Erkel zoo'n prachtig succes heeft gehad, niet de verdediging van den van moord beschuldigden Kerlings, die nu gebleken is geheel onschuk;,. zijn. Ja, mevrouw degeheele stad is er vol van men zegt algemeen, dat zijn carrière nu gemaa' 1 en dat hij spoedig meer cliënten zal hebben, hij helpen kan. 't Is van den eenen kant niet ongelukkig vc hem, want fortuin heeft hij niet en is hij ook niet te verwachten, tenzij hij met een rijke vrouw trouwt, wat hij reeds ééns had kunnen doer, ma- waarvoor hij te koppig was, en wat hij nu zeker niet meer zal willen, nu hij zelf geld genoeg zai gaan verdienen. Maar wat zal hij nu ongena <baai trotsch worden I Trotsch, mevrouw Ik heb nog van niemand gehoord, dat Willem trotsch was, maar dat hij te fier was om zich een rijke vrouw te laten opdrin gen tegen zijn wil en van welke hij niet hield, daarin kan niemand hem ongelijk geven. Warm hadden deze woorden geklonken en ver- I nderd keek de oude mevrouw op. Het was goed, dat het al vrij donker en Kaatje wat naar het ach- ;inde der zaal teruggegaan was, anders had zij uk top de vraag van haar meesteres Ken je mijn kleinzoon dan, dat je zóó voor hem opkomt op vrij onvrrschilligen toon kunnen antwoorden 'an waar zou ik hem kennen Maar men hoort 1 wel eens het een of ander. Zou ik het licht niet op- I steken en de gordijnen neer laten. Het wordt al zoo donker. Dat is goed, kind, zeide de oude dame, die bliikbaar niet verder wilde vragen en misschien al spijt gevoelde over de wel wat snibbige vijze, waarop zij zich over haar kleinzoon had u gelaten. Het licht werd ontstoken en de beide dames, de u'i e zoowel als de jonge, want dat deze ook ccii dame was,^l vervulde zij hier een onderge schikte rol, bleek uit haar wel eenvoudige, maar toch zeer elegante kleeding, uit haar gejaat, uit haar wijze van doen, uit al haar bewegingen etten zich bij de tafel, niet ver van den haard. Een lerkzamen beschouwer zou het niet ontgaan dat niettegenstaande het verschil in jaren er een zinnebeeld van Katholieke Werking heeft opgeworpen. Ik bedoel zijn naam is in ieders hart en ligt op ieders lippen, den heer Ach. EEMAN. Op twintigjarigen ouderdom reeds, was hij een gekende en geduchte voorvechter der Katholieke partij. Steeds was hij strijd- lustig voor het goede en, zijn strijd was aantrekkelijk en hoffelijk. Daarin lag zijne kracht en zijnen bijval. Zoo werd hij in 1866 medestichter, Secre- taris-Schatbewaarder, en, bij de herstich- ting,Voorzitter der Bokkenrijders. Wie kon beter toch, dit ambt vervullen dan dezen man van de daad en helder oor- deel, die steeds de belangen onzer Katho- lieke Partij met klaar inzicht en durf ver- dedigde, en, Mijne Heeren, niettegenstaan- de zijnen tachtigjarigen ouderdom nog steeds een toonbeeld blijft voor al dezen die het met de Katholeike Zaak, met Godsdienst, Volk en Vaderland goed meenen. Achille EEMAN vergenoegde zich niet met woorden, maar de daden van zijn leven spreken luid om hem te huldigen als den man der Katholieke Partij, als de weldoener zij- ner geliefde stad van Aalst. Het is ons dus een waar genoegen Jiem dit klein geschenk, zinnebeeld van zijn wer- kend leven, te mogen aanbieden. Met blij gemoed, licht van hart, met zui- vere inzichten, zooals het manneken op den bok, stormde hij er op los, als het ging om de goede zaak. Niemand was in staat zijn moed en wils- kracht te overwinnen, enkel zijn wijs door- zicht temperde zijn strijdlust, want alleen DIE daden, zijn dade'n van bevrijding, die door verstand en wijsheid zijn voorgelicht. Dit geschenk, dat ondanks al de pogingen en werkingen van het bestuur niet gansch in orde is, weze een blijvende herinnering van dank aan deze die in deze zware tijden van strijd, steeds ons toonbeeld wezen moet toonbeeld van wilskracht en opoffering voor het goede. Zooals hij, moeten wij ook op de bres, en eensgezind, met wijs beleid en open oog, volgens de behoeften van den tijd, vooruit- stormen en het voorbeeld volgen van onzen geliefden voorzitter die steeds de Bokken- rijders naar nieuwe triomfen voerde. God zegene hem in zijne oude dagen. Dat zijn geest leve in ons werken en streven, en de Bokkenrijders zullen blijven leven en ze- gevieren. Lang Leve nog Achille EEMAN Al de aanwezigen brachten den held dei- feest een warme ovatie en heften te samen het Waar kunnen wij beter zijn aan. M, Achille Eeman diep getroffen door de hem zoo spontaan gebrachte hulde bedankte, en zegde 300 frank te zullen storten in de kas der maatschappij, en drukte' den wensch uit zoo spoedig mogelijk een nieuwen bok te mo gen bezitten ten einde de Katholieke feesten op te luisteren. M. Van Nieuwenhove bracht ook hulde aan den jubilaris in naam van 't Kanton Geeraerds bergen, drukte op 't belang der aanstaande Kamerkiezingen, doch voegde hij er bij met de Bokkenrijders aan wiens hoofd de koene en dappere strijder M. Achille Eeman staat mo gen wij ons aan den prachtigsten uitslag ver wachten. M. Petrus Van Schuylenbergh in zijn beeld rijke taal richtte ook een woord tot de disch- genooten, deed figuren der reeds verdwenen Katholieke Strijders terug voor den geest ko men en hij besloot zijne aanspraak met een warme hulde voor den heer Achille Eeman waarvan de strijdlust nog steeds jong is. Verscheidene hulde-telegrammen en brie ven werden mede gedeeld namelijk van den Z. E. H. Kanunik Coppieters, pastoor-deken, senator De Clercq, Dr Rubbens enz. Arthuur De Paepe deed dan de zaal dreunen door het aanheffen van het Bokkenrjderslied dat in koor werd meegezongen. M. Blancart, Kunstzanger, liet zijn prachti ge Baryton-Martln stem hooren en voerde eenige prachtige fragmenten van meesterstuk ken uit. Daarmêe was het prachtig Bokkenrijders- feest ten einde doch nog menig glaasje werd op de gezondheid van den achtbaren Jubilaris geledigd en op het lang leven der Bokkenrij ders. REN BOK. eenige gelijkenis, men zou haast zeggen, familie trekken bestonden tusschen de vijf-en-zeventig jarige mevrouw Donders en de ruim twintig-jarige Kaatje, of hoe ze anders heeten mocht. De oude mevrouw was te ruste gegaan. Kaatje zat nog in de huiskamer en hield zich onledig met een fraai borduurwerk. Bij haar zat nu de oude Dorothea, de getrouwe dienstmaagd van mevrouw Donders, die haar nu reeds meer dan veertig jaren gediend had en daardoor rechten had verkregen, die zich geen der.andete diensthoden durfde aan matigen. Onder die voorrechten behoorde ook de vrijheid om 's avonds als er geen bezoek was, een paar uurtjes in de huiskamer te komen doorbren gen, eene vrijheid, die door de goede Dorothea op hoogen prijs werd gesteld en waarvoor zij zeer dankbaar was en dit toonde door steeds een bui tengewone spraakzaamheid- te ontwikkelen. Ja, juffrouw Kaatje, als ik u zoo noemen mag,„ zeide zij nu, a 't is maar wat jammer, dat mijnheer Willem nu zoo buitenshuis woont. Met al die in braken en die moordenarij tegenwoordig, zou het een heele gerustheid voor mevrouw zijn, als wij een flinken manskerel, zooals mijnheer Willem is, over den vloer hadden. Jacob, de koetsier, is al heel oud, al is hij voor zijn jaren nog al flink. En weetje waarom mevrouw's kleinzoon niet meer hier woont vroeg Kaatje, zonder van haar werk op te zien. (Vervolgt.)

De Denderbode | 1925 | | pagina 2