Uit vrees voor inbraak. wTOVESdeGREN Per Vliegmachien Uit de Streek Zoo godvruchtig was Proffesor Vliebergh, en 't was dank aan zijne godvruchtigheid, dat die voorbeeldige man de kracht en sterkte had om gedurende 12 lange jaren van lijden zich te onthouden van de minste klacht of onverduldigheid. Ook zegt heel Leuven «Die is recht naar den Hemel gegaan». Heel de Vlaamsche pers brengt hulde aan de nagedachtenis van dien rechtschapen en geleerden man, dien degelij- ken rechtsgeleerde, dien hoogst gewaardeer- den onderdeken van den Belgischen Boeren bond, dien gevierden algemeenen voorzitter van 't machtige Davidsfonds. Het Nieuws van den Dag schrijft over hem Met proffessor Vliebergh verdwijnt een der schoonste figuren van onzen tijd. Jongen uit het volk, had hij door zijn noest werken, door zijne groote begaafdheden en talenten een eereplaats verworven in de samenleving. Hij was een Vlaming uit één stuk, aan wie Vlaanderen veel verschuldigd is. En wat prof. Vliebergh bovenal was katholiek en christen zonder vaar en zonder vrees. Aandoenlijk was et, dien nog jongen en zoo krachtig uitzien- •n man, in zijn rolstoel te zien voeren naar parochiekerk van O. L. Vrouw-ter-Predik- eeren, waar hij dan met de grootste vurig heid de Heilige Communie ontving en elkeen stichtte door zijne echt-kinderlijke gods vrucht. De diepbetreurde man ruste in vrede bij den Heer Te Reval zijn de laatste dagen 29 lieden in hechtenis genomen, die actief aan den op stand te Reval hadden deelgenomen. Naar men uit Belgrado meldt, is daar op het laatste oogenblik een aanslag verijdeld op minister Drinkowitsj. Bij de huiszoekingen in de woning van Denke, den tweeden Haarmann, heeft de po litie in een kachel 15 jassen gevonden, die vol bloedvlekken waren en die met reepen men- schenhuid aan elkaar waren gebonden. In de groote linoleumfabriek te Maxi- miliansau bij Karlsruhe is gisteren brand uit gebroken. De schade moet zeer aanzienlijk zijn. Bij een botsing van twee passagierstrei- nen op Mauritius zijn drie menschen gedood en 60 gewond. De politieke partijen uit het Rijnland hou den Zondag te Keulen groote protestvergade ringen tegen het niet ontruimen van de Keul- sche zóne. De sociaal-democratische partij in den Duitschen Rijksdag heeft Mueller (Franken) als voorzitter herkozen. Deskudigen, die een onderzoek hebben in gesteld naar de St. Paul te Londen, deelen mee dat de kathedraal in eenen gevaarlijken toe stand verkeert. De kosten van herstel worden op een half millioen pond sterling geraamd. Japan heeft het verdrag nopens Spits bergen geratificeerd. Alle betrokken mogend heden hebben thans het verdrag bekrachtigd. Te Genua bestaat een uitgebreide orga- nisatie van technisch goed onderlegde bandie ten. Deze hebben den heelen inhoud van een kluis der Banca Commerciale geroofd. De Noorweegsche stoomboot Erivan met geheel de bemanning, 25 koppen sterk heeft schipbreuk geleden nabij de Kerguelen eilanden en is met man en muis vergaan. Na de laatste vredespogingen verworpen te hebben heeft Iben Sand zijne Strijdkrachten naar Djedda laten oprukken. De voorhoede heeft de buitenwijken der stad bereikt, doch werd door het leger van koning Ali verdreven. Iri de streek van Oesaraia (Hollandsch In- dië) is een schrikkelijke besmettelijke ziekte, de malaria, uitgebroken. Er zijn reeds een dui zendtal dooden. Men seint uit Boston, dat 200 personen •kwetst werden ten gevolge van de ontplof- 11. Wel zeker, juffrouw Kaatje, zou ik dat niet weten Ziet u, onze mevrouw is goed, door- goed maar als ze zich eens wat in het hoofd heeft gezet, dan is ze koppig en niet van haar stuk te brengen-. En zoo had ze zich in het hoofd gezet, dat haar kleinzoon Willem Van Erkel, die dat moet gezegd zijn, alles aan haar te danken heeft, sinds hij ais wees ach bleef zoo gauw als hij als advocaat zich zou vestigen, zou trouwen met de eenige dochter van de Van Straaten's van de Heerengracht. Een uitmuntende partij mooi, rijk, alles wat je maar wilt. Tusschen onze mevrouw en de oude lui van Marie van Straaten was dat al lang beklonken. Maar ja wel, mis hoor Daar komt op een inooien dag mijnheer Willem zelf uit den hoek en heel onverwacht aan zijn grootmoeder vertellen, dat hij te Leiden tot over zijn ooren verliefd geraakt is op een jon ge dame, die Cato du Pré heette, nog zoo wat van Fransche afkomst is en die hij zijn groot moeder zou willen voorstellen, als zij het toe stond. fing van een rol in celluloid voortkomende van filmen die van eene kinema firma naar eene andere langs een ondergrond vervoerd wer den. Een paniek heeft plaats gegrepen in een bioskoop te Halifax (Engeland). Een aantal Chineezen op straat vertoevende stoken een vuurwerk af ter gelegenheid van de Nieuw jaarsviering. De ongeveer 1200 bioscoopbezoe kers dachten dat er brand was en vlogen naar de uitgangen. Een aantal personen werden ge- ond. Gezellin Ruth Fisher, kommunistische afgevaardigde bij den Duitschen Rijksdag, is te Weenen aangehouden voor gebruikmaking van een valsch paspoort. De kommuniste werd op staanden voet veroordeeld tot 120.000 kro nen boete en tot ontzegging van verblijf in Oostenrijk. De politie van Zagreb (Servië) heeft M. Raditch aangehouden die zich verdoken hield in een kamer bij het Kamerlid Kechnouflich, die kort geleden werd in hechtenis genomen. Een opstand is uitgebroken in het gevang van het eiland Solovetsky. Alle gemeenschap met dit eiland is verbroken. Moscow heeft ge tracht langs den radio te telegrapheeren. In de petroolfabriek Fenaille et Despeaux te Aubervilliers is ten gevolge eener kleine ontploffing brand ontstaan. De brandweer was spoedig ter plaats, niets kon baten. De werk meisjes en werklieden hadden de grootste moeite zich te redden. De veiligheid der Hongaarsche hoofdstad Budapest heeft eene samenzwering ontdekt, welke voor doel had de huidige regeering om te werpen en te vervangen door de diktatuur Iwan Heijas. Een onderburgemeester van Napels is met eene som van 2 millioen frank, afgetrug geld aan zijne onderhoorigen, op de vlucht ge gaan. Men denkt dat hij naar Monte-Carlo ge vlucht is. In Amerika heeft men eene begrooting gestemd van 16 millioen dollars voor de uit breiding der oorlogsluchtvloot. Dat heet men ontwapening. Eene Canadeesche expeditie, onder de lei ding van MM. Carthy en kolonel Forster, zal in April as. Vancouver verlaten, om de be klimming van den Loganberg te ondernemen. Deze berg is gelegen in de Youkonstreek en het is 't hoogste punt van Canada, ongeveer 6.500 meters. Kloosterschat gevonden. In de kelders van een klooster te Kiëff, heeft men een schat van groote waarde gevon den, die tijdens de sequestratie der kerkelijke goederen in 1921 verborgen was. De schat bestaat uit verscheidene puds goud, 110 puds zilver, 360 diamanten, enz., tot een totale waarde van ongeveer 850.000 roebels. Bovendien vond men nog een zak effecten, die niet meer in koers zijn en die nominaal ver scheidene milliarden roebel waarde hebben. Al dus meldt een Russisch persagentschap. FRANKRIJK Tempora mutatur. Mevrouw Krassin, de vrouw van den sovjet gezant te Parijs heeft naar de Intransigeant vertelt, ineen Parijsch modehuis een eigen aardige? ontmoeting gehad. Nadat mevrouw Krassin enkele bestellingen had gedaan, vroeg de winkeljuffrouw aan welk adres mevrouw de goederen wenschte bezorgd te hebben. Mevrouw Krassin, was het antwoord. Dan stond de winkeljuffrouw recht en ant woordde vinnig Ik ben prinses Olga (er volg de een Russische naam), het spijt mij u be diend te hebben. Wilt u zoo vriendelijk zijn om uw aangelegenheden met een andere help ster af te doen. Gevolg van prikkellectuur. Daar had je de poppen aan het dansen. Nog nooit heb ik de oude mevrouw zoo boos ge zien. Verbeeld je, al haar mooie plannen in duigen En dat was nog het ergste niet, maar die naam Du Pré scheen haar half dol te maken. Dat was een familie van oplichters, zei ze, van zwendelaars. Nooit zoo ze gedoo- gen, dat haar kleinzoon met iemand uit die familie trouwde, en als hij het deed, zou zij hem onterven en zoo al meer». Het is toch een brave familie, die familie Du Pré, in Leiden, en Cato Du Pré kan toch niet helpen, dat haar grootvader failliet ging, bij welk failliet mijnheer Donders ook eenigen duizenden guldens verloor. Had haar vader lang genoeg geleefd, dan zou mevrouw Don ders haar geld terug gekregen hebben. Zij weduwe kon dat niet doen». Hè, Kaatje, je schijnt die familie te kennen en nog al goed ook. Wel ja, Dorothea, ik kom toch ook van Leiden en ken Cato Du Pré van zeer nabij. Ook mijnheer Van Erkel heb ik wel eens ge zien. Hè, dat is toevallig. Dat zal ik eens aan nevrouw vertellen. Och, doe dat maar liever niet. Vertel me naar eens hoe die twist verder afliep. Wel Willem kwam kranig op voor zijn neisje en wilde niet dulden, dat zijne groot- Te Soham werd een 14-jarige jongen aan een boom opgehangen gevonden. Bij het on derzoek bleek, dat de jongen zichzelf van het leven had beroofd. Hij was een hartstochte lijke lezer van sensatie-lectuur. Een politiebe ambte, die een onderzoek -naar het geval had gedaan, had een stapel boeken in beslag ge nomen, die waarschijnlijk 's jongs hoofd op hol gebracht hadden. In één daarvan handelen drie hoofdstukken over 'n geval van ophanging. Van de zijde der rechtbank werd dergelijke lectuur voor jongelui afgekeurd, evenals vele bioscoopsfilms. De strijd in Spaansch-Marokko. LONDEN, 7 Jan. De voorspelling, een maand geleden door Prima de Rivera gedaan, dat de opstand der Anjera's spoedig zou zijn Bedwongen, is niet in vervulling gegaan. Of schoon de Anjera's zich overal slechts op 15 mijlen afstand bevinden, wagen de Spanjaar den het niet verder op te rukken, daar de weg van Ceuta naar Tanger via Tetoan door 10.000 met geweren gewapende Anjera's wordt be dreigd, en tevens omdat de Primo de Rivera- linie die met blokhuizen is bezet en van de monding der Rio Martin aan de Middelland- sche zee tot verscheidene mijlen ten zuid-oos ten van Alkazaar loopt, onveilig is zoolang de ze Anjera's niet zijn verslagen. Primo de Rivera heeft een voor het hoofd eener regeering ongewone daad verricht. Plij heeft uit Tetoean een ingezonden stuk in de Times geschreven, waarin hij zijn vreug de uitspreekt over het feit dat het City-blad de jongste militaire operatiés in Marokko in zoo gunstigen zin heeft besproken. Het commentaar van de Times zal volgens hem de uitwerking van de dwaze berichten van slecht ingelichte bladen in verschillende lan den te niet doen. De president van het Directorium, thans ook opperbevelhebber van het Spaansche ex- pedietieleger in. Afrika, is van oordeel, dat het van groote beteekenis is dat een blad als de Times de kwestie betreffende Marokko be studeert, daar deze van zooveel belang is niet slechts voor Spanje, maar ook voor alle landen, welke belangen in de Middellandsche en den Atlantischen Oceaan hebben. Hij verzekert dat Spanje zijn missie in Ma rokko niet zal opgeven, daar het overtuigd is dat deze een factor vormt in de Europeesche solidariteit, maar het hoopt moreelen steun en rechtvaardigheid te vinden bij de beoordeeling vaii zijn wijze van handelen. 1825 - EEUWFEEST - 1925 van Dr. AUG. SNIEDERS. Goed nieuws. De heele Snieders wordt her drukt. Kloeken van hoofd en warmen van hart, die weten wat Snieders "waard is, en wat het volk waard is waarvoor hij zijn leven lang heeft gewerkt, staan bereid tot de taak, een practischer hulde dan steen of brons aan den volksschrijver te brengen bij zijn eeuwfeest in 1925. Dan zal 't honderd jaar zijn dat August Snieders werd geboren, te Bladel (Noord- Brabant). Diep in de zeventig, legde de eerbiedwaar dige grijsaard de pen neer en mocht in geweten getuigen«Ik heb geen enkel beeld de wereld ingezonden, waarover ik te blozen heb.» Groot waren zijne gaven. En wat talent en wilskrachtvermogen, heeft hij uitgewerkt als weinigen onder ons. In elk van zijn bundels zijn bladzijden zooals geen tweede Vlaming onder zijn tijdgenooten in staat was te schrijven. (Inleiding J. Persyn.) Welkom zal SNIEDERS dus overal zijn. En voor boekerijen, èn voor prijsuitdeelingen, èn voor de huiskamer! Nergens mogen zijne wer ken ontbreken De uitgave formaat 20 bij 14 centimet. zal waarschijnlijk 52 boekdeelen tellen, en de prijs in ieders bereik gesteld worden. Inschrijvingen worden steeds aangenomen zonder voorafgaande betalingen, in den dienst der Katholieke Werken, Huidevettersstraat, 21 (ie verdiep). De betaling zal geschieden bij moeder van haar familie kwaad sprak. Toen hij echter zag, dat zijn grootmoeder hoe lan ger hoe driftiger werd en hem eindelijk zoo wat het huis uitjoeg, zeide hij beslist Hoor eens grootmoeder, met Marie van Straaten trouwen, doe ik nooit, en van Cato du Pré afzien, evenmin, tenzij zij mij vrijwil lig mijn woord teruggeeft. Ik heb u echter al les te danken, wat ik heb en wat ik ben en dat zal ik nooit vergeten. En daarom zal ik, zoo lang u leeft niet zonder uwe toestemming met Cato in het huwelijk treden en haar omgang zooveel mogelijk vermijden, al zou ik ook door mijn werken mij een onafhankelijk bestaan hebben verworven. Hier blijven doe ik echter ook niet langer en ik zal hier niet terugkeeren, voordat u mij roept en mij dan met mijn meisje onder één dak brengt. Met die woorden ging hij de deur uit en na dien dag is hij niet meer verschenen. Dat is nu al bijna twee jaren geleden. Toen Dorothea haar verhaal geëindigd had en opkeek, bemerkte zij, dat Kaatje met starre blikken in het vuur zat te kijken en haar nau welijks antwoord gaf, toen zij opmerkte, dat het tijd was om te gaan slapen. Maar toen Kaatje in haar slaapkamer was, ontsloot zij een klein koffertje en haalde er een brief uit, die wel dikwijls scheen gelezen en herlezen te zijn. het verschijnen van elk boekdeel, berekend naar den omvang van het werk. Het eerste, «ANNE DIEU LE VEUT», is reeds verschenen en wordt verkocht aan 4.00. f N. B. Bijzondere voorwaarden voor prijs uitdeelingen. Zuilen achtereenvolgens verschijnen: 2. Scherpenheuvel. 3. De Gasthuisnon. 4. Oud Speelgoed I. 5. Oud Speelgoed II. 6. Antwer pen in Brand. 7. Dit zijn Snideriën. 8. De Wolf- jager I. 9. De Wolfjager II. 10 Alleen op de Wereld. In den loop van het jaar zal eene geïl lustreerde Levensbeschrijving van Dr. August Snieders het licht zien. Wij geven hier de titels der andere boek deelen Juffer Klepperman. Blond Ameltje. Waar is de vader. De Orgeldraaier. De Fortuinzoekers. In 't vervallen Huis. De Kraaien zullen 't uit brengen. Zoo werd hij rijk. De arme School meester. Bloemengraf. Klokkentonen I.Klok- kentonen II. Oranje in de Kempen. Op de Brui loft. De Heer van 't Kasteel. Het Zusterke der Armen. De Speelduivel. De, Dorpspastoor. Avond en Morgen. Arme Julia. Jan Klaassen- spel. De Verstooteling. Verborgen Geluk. De Landverrader. De Sansculotten ir„ België I. De Sansculotten in België II. De Sansculotten in België III. Allerlei. Karakters en Silhouet ten. Burgerdeugd. Ryfka. Beelden uit ons Le ven. Fata Morgana I. Fata Morgana II. Villa Pladelle. Onze- Boeren. De Nachtraven. Op den Punt van $en Degen. Yolande. Blanchefloor. Bloemlezing I. Bloemlezing II. Uit den Mu- zenalmanach. Al deze werken zijn verkrijgbaar per inschrij ving of afzonderlijk ten bureele van dit blad 29, Korte Zoutstraat, Aalst. Wij hebben het genoegen aan onze geachte lezers mede te deelen dat wij van hoogerge- noemd secretariaat de welwillende toelating hebben ontvangen om het prachtwerk van A. Snieders namelijk Het Zusterken der Ar men als feuilleton te drukken. Wij zullen daarmee eerlang beginnen. Smartelijk Spoorwegongeluk te Erembodegem-ter-Joden. Aan den bareel van de Ninovestraat te Erem- bodegem-ter-Joden had Woensdag avond een vreeselijk ongeluk plaats. Zie hier het relaas van 't gebeurde dat wij aldaar ter plaatse ver namen. Woensdag avond rond 5 ure 30 kwam de paardenslachter Alfons Moereels vergezeld van zijn knecht Van Caelenbergh met een paardenbox waarin zich een paard bevond al daar uit de richting van Ninove. De Camion box waarop bovengenoemde waren gezeten was met een koppel paarden bespannen. Het voertuig reed dus over den bareel die open stond en deed vermoeden dat de over tocht vrij was. Doch nauwelijks waren de paarden aan de eerste afsluiting, toen eens klaps de bareelwachter kwam toegesprongen en de paarden trachte terug te trekken, doch jammer genoeg, te laat. De trein uit Brussel kwam op een zeer geringen afstand aange- stoomd, en botste op 't gespan. De bareelwach ter werd deerlijk vermorzeld en de 2 paarden bleven op den slag dood. De wagen was in splinters geslagen en de twee inzittenden Moereels en Van Caelen bergh, ten gronde geslingerd, deerlijk geha vend. De verslagene 1 Van Droogenbroeck Pieter, chef-piocheur, nam sedert eenige dagen den dienst zijner vrouw waar die lijdend was, en men kan zich de hartverscheurende droefheid der arme vrouw voorstellen toen zij den pijn lijken slag vernam die haar trof. Na verzorgd te zijn door Dr De Graeve, werden de gekwetsten Woensdag naar hunne woning overgebracht. Het parket van Oudenaerde was Donderdag ter plaatse. Daarom dus, mijn beste Willem, «zeide zij zacht,» daarom dus maakte jij een einde aan uwe bezoeken en vroeg je mij of ik de kracht en den moed zou hebben lang op je te wachten en je niet terug te zien, tenzij het toeval ons samen bracht. Vrees niet, beste Willem, Cato zal je trouw blijven, al duurt het nog zoo lang.» Zij sloot den brief weg en ging rustig sla pen. Hoor eens, Jacob, «zei mevrouw Donders enige dagen later tot haar koetsier, ik houd het zou niet langer uit. Ik heb den geheelen acht niet geslapen van angst en bij het minste geritsel ben ik wakker en sta ik duizend ang sten uit. Men hoort tegenwoordig van niets anders dan van inbraak en moord en ik wil cn flinken manskerel over den vloer hebben. Hier, breng dezen brief eens aan den advo caat Willem van Erkel. Aan uw kleinzoon, mevrouw Aan mijn kleinzoon ja Jacob zette een heel verwonderd gezicht n spoedde zich naar de keuken om het heug- ijk nieuws aan Dorothea mede te deelen, die even schielijk naar boven strompelde om me juffrouw Kaatje deelgenoote te maken van het besluit harer meesteres. (Wordt voortgzet).

De Denderbode | 1925 | | pagina 2