Uit vrees voor inbraak. c van OVER'deGREN Het stranden van den Thysville Uit de Streek Per Vliegmachien sische bloedhonden hunne verwoestingen uit gebreid. Inderdaad, de Zweedsche zending in Mongolië heeft naar Stockholm geseind dat de sovietagenten van Moskow het aldaar erg bont maken. Te Ourga hebben zij de vooraan staande Mongoolsche inwoners ter dood ge bracht en hebben zich overgeleverd aan plun deringen en bandieterijen. De Europeesche za kenlieden worden door de bolchevisten erg las tig gevallen. Verscheidene eigendommen van Zweedsche burgers werden geplunderd en vele Zweden werden uit het land gedreven. He wat ware menschenvrienden zijn die socialis ten-ten-volle En bij de onderwijzers, ik zeg bij een groot getal officieele onderwij zers, in België, is 't sovietisme, het bolchevism ofte communism reeds binnengedrongen... Ja, ja, brave ouders! verschrikt niet al te veel Maar 't is toch zoo op 1425 onderwijzers, die op het laatste socialistisch onderwijzerscongres aanwezig waren, hebben er zich 1328 gunstig uitgedrukt voor het binnenbrengen van com munisten in het bestuur. ...'t Was een beteeke- nisvolle feit... Als de vos de Passie preekt, Boerkens, hola wacht uw ganzen En 't spookte er zoo deerlijk, en zoo leelijk, en zoo afgrijselijk, verleden Zondag, op een vergadering van on derwijzers te Brussel, dat de socialist, M. Cnudde, met smart uitriep En dat zijn on derwijzers Vertrouw hun dan uwe kinderen!» Meer nog hadde hij moeten zeggen. Hij hadde moeten uitroepen, en wel zoo luid en zoo klaar, dat alle ouders het konden hooren, heel ^Bei- genland door En dat zijn communistische onderwijzers, die de leering en de methode van den socialist Karl Marx, den leelijken Prui- sischen Jood, letterlijk uitvoeren Welaan! menschen van goeden wil, opgepast een schrikbarend gevaar duikt op een schrikba rend gevaar voor huisgezin en samenleving. Een eigen huis, een eigen heerd En arbeid alle dage, Voor velen is 't te veel geluk. En ze zoeken hunne plage. Zij zullen haar niet hebben, De schoone ziel van 't kind, Zoolang men nog in Vlaanderen Een enklen Vlaming vindt J. Vlerick. De rood opperbaas, in België, Van der Velde, heeft evenals de roo- de Mac Donald van Engeland en de roode Her- riot, voor Frankrijk, vriendschapsbetrekkingen aangeknoopt met de roode moordenaars, die ven en brandstichters van Rusland, die de naam dragen van Soviets Het is ongehoord in de geschiedenis der beschaafde volkeren. En zeggen, dat zulks gebeurt, niettegenstaan de dat de roode bloedhonden nog in de laatste negen maanden meer dan 90-000 personen de den aanhouden. En daarenboven hoevelen daarvan zullen er niet onder de kogels van de roode wachten gevallen zijn 't Zal zekerlijk geen klein cijfer wezen. Geen dag gaat voorbij zonder dat er terechstellingen plaats grijpen van lieden die voor de bolchevisten onge wenschten zijn, en die dus maar uit den weg moeten geruimd worden. Allerwege heerscht er hongersnood en de roode overheden laten de ongelukkige slachtoffers wetens en willens van ellende omkomen... En met de onmen- schen, die de oorzaak zijn van zoovele ijselijk heden, maakt het Belgisch socialism vriend schap Menschen lief, onthoudt dat tegen de groote kiezing die nadert Wat verschil De Bondskanselier Monseigneur Seipel was over maanden het slachtoffer van een laffen aanval, die hem zoo naar het leven kostte... De treffelijke drukpers der heele beschaafde wereld laakte den vloekwaardigen aanslag, doch de socialistische drukpers zweeg als een karper Matteotti, een socialistische millionnair, viel onder den dolk van een fascistischen moorde naar.... De treffelijke drukpers der heele we reld laakte ten strengste de gepleegde euvel daad, en heel de socialistische pers schreeuw de en huilde erger dan een zwijn, dat men de keel afsteekt De fascisten hadden Italië door, gewoed en verwoest, dat 't wreed was socialistische in stellingen en katholieke instellingen waren 't mikpunt geweest der boosaardige aanvallen. In 't eerste geheim Consistorie, dat de Heilige Vader de Paus daarna hield, drukte hij, over Italië sprekende, zijn leedwezen uit over de bedroevende wijze waarop de vrede en de rust vaak worden verstoord en in 't bijzonder laakte Z. H. de heftigheid waarmede de actie gevoerd wordt tegen katholieke instellingen En zie toch zijn er socialistische kopstuk ken, die durven beweren, dat zij 't recht voor staan overal en altijd, en tegenover elk en ieder en dat er niemand anders ter we reld het recht voorstaat - Ik heb in mijn leven maar driemaal gelo gen, zei Cieske. Top zei Coleta, nu eens daarbij, is vier maal De voordeelen der matigheid, zegt hoogstgeleerde Lessius zijn overgroot. Het eerste voordeel is, dat een sober leven het I lichaam van bijna alle kwalen bevrijdt. Het ver drijft verkoudheid, hoest, asthma, duizeling, hoofd- en maagpijn, het weert beroerte, slaap zucht, vallende ziekten en andere hersenaan- doeningen het heelt podraga, jicht, sciatiek, gewrichts-rhumatism, kortom het schenkt de gezondheid, die bestaat in de juiste verhouding der vochten. Zoo spreekt de groote Lessius. Maar, aai aai wat gaat onze Vriend Jan Moeyal daarvan zeggen Aalst, een onafhankelijke Staat volgens 't zelfbestemmingsrecht der volkeren dat is de drooom van 't Aalstersche Daensism- frontism geworden Ziet ge ze daar, die fie re keizerlijke stad, met haren eigen koning, natuurlijk een Daensistenleider, met hare mi nisters, alle Daensisten, met hare volkskamer en hare senaat, waarvan al de leden Daensis ten 't Is genoeg om al de zure gezichten te doen glimlachen van genoegen Wel wat zullen wij nog al te hooren krijgen vanwege de bende heerschzuchtige scheurmakers en hooveerdige twiststokers En razend dat ze zijn, omdat er aan den moedigen strij der, Mijnheer Achille Eeman, die vijftig jaren lang zich ten beste gaf in den strijd voor Gods dienst, Taal en Vaderland, zulke groote, wel verdiende hulde bewezen werd Zie 't zou niet te verwonderen zijn, lage er een of aiK. Daensist-frontist te bedde van Ja, ja, man nekens van 't bestemmingsrecht der volke ren die waardige ouderling, zal, met 's Hee rer hulp, nog ons dierbaar België, dat gij, uit zinnig weg, in tweeën scheuren wilt, in de han den zien van een zuiver katholiek landsbestuur, en onze stad Aalst geleid door een gemeente raad, waarin de katholieken de meerderheid zullen uitmaken En dan zal er van uw partij al niet veel meer overblijven. Sic transit gloria mundi et imbecillitas Daensismi ac froutismi Waar Maas en Schelde vloeien En de frissche weiden bloeien, Waar nog eiken sterk en trotsch Ruischen in het dichte bosch Daar is ons Vaderland Dat heilig pand, Het dierbaar Vaderland. Th. Sevens. tein heeft ontvangen, is het schip rond 4 ure, 't is te zeggen kort na hoog water, aan den grond gevaren bij mist. Daar het kalm weder was, waren de passa giers Dinsdag middag nog op het schip en de reederij kan niet aannemen, dat zij in de boo ten het schip zouden verlaten hebben. Het schip zat op eene vlakke zandhoogte en zon der dat er eenig gevaar bestond wachtte het rustig de hoogwatertij af, wat rond 4 ure 's namiddags was, om met de hulp van sleepboo- ten weer vlot te geraken. Moest men het schip echter niet vlot krij gen, dan zullen de passagiers naar alle waar schijnlijkheid met de sleepbooten naar La Pa- lice overgebracht worden. Men is echter van oordeel dat het hoegenaamd niet zal noodig zijn, daar het schip over verscheidene water tanks beschikt, die voor het vlotbrengen zullen leeggepompt worden. De passagiers ontscheept. De pogingen van Dinsdag avond en Woens dag morgend, om de «Thysville» vlot te krij gen, leverden geen uitslag op. Men ging Woensdag avond de pogingen hervatten met nog twee machtige sleepbooten meer. Na de vruchtelozoe bemoeiingen van Dins dag avond heeft men al de passagiers ont scheept en overgebracht naar La Palice, Van waar zij door de zorgen van de Belgische Scheepvaartmaatschappij van Congo per bij zonderen trein naar Parijs zullen gevoerd worden om dan hun reis naar België voort te zetten. Twee groote schuiten werden Woensdag na bij de «Thy|ville» gebracht om er een deel van de lading in over te zetten. Naar wij vernemen werd de Congoboot Don derdag morgend vlot gebracht. Over het stranden van de Congoboot «Thys ville», vernemen wij 't volgende i De Thysville die op 7 Januari van Tene riffe was vertrokken, werd Dinsdag morgend, rond 6 ure, te La Palice verwacht. Volgens de inlichtingen welke de reederij van den kapi- UI. Wat recht en billijkheid niet hebben ver mocht, zei ze, dat doet nu de vrees voor in braak. Zij begint vrees te krijgen voor haar hachje en dat is haar meer waard dan de vriend schap van de Van Straaten's. Maar van den anderen kant geloof ik ook, dat zij er inwendig spijt van heeft, dat zij haar kleinzoon, van wien zij inwendig veel houdt, de deur uit ge dwongen heeft. Ook weet ik dat zij in stilte heeft laten informeeren naar die juffrouw Ca- to du Pré, die van moeders kant nog familie van haar is en die informaties moeten wat goed zijn uitgevallen. Die juffrouw Cato moet tegenwoordig in Amsterdam wonen en moedig in betrekking zijn gegaan om het lot harer moeder, die als weduwe achterbleef, te helpen verlichten. Zij moet wat een echte dame zijn en daarbij een braaf en moedig meisje. Nu ik zal wat blij zijn, als Willem weer hier in huis is. a U zal eens zien juffrouw Kaatje, wat een flinke en goede jongen die Willem is. Zij draafde maar door, die goede Dorothea, als zij eens op haar stokpaardje reed en nu was dat maar goed ook, want daardoor be merkte zij niet, dat Kaatje beurtelings rood bleek werd, toen zij de tijding hoorde, dat mevrouw Donders een brief aan haar klein zoon had doen brengen. Zou zij hem gevraagd hebben terug te komen Het was avond of liever, het begon avond te worden, tusschen licht en donker. Mevrouw Donders dutte nog in haar hoekje. Zij was al leen. Kaatje was even een bezoek gaan bren gen aan een arm huisgezin op de Elands gracht, dat ondersteuning bitter noodig had Daar werd gebeld en een oogenblik later trad een flink jonkman met donkerblond haar en een open mannelijk gelaat haastig het ver trek binnen en zonder aarzelen op de oude vrouw toetredend, zeide hij met groote harte lijkheid in stem Gootmoeder hier ben ik, ik kon niet vroe ger. Wat wilt u dat ik voor u doen zal Och Willem, mijn jongen, ben je daar zeide de oude vrouw, ik ben blij dat je geko men bent. Wij zijn hier des nachts zoo alleen en het is zoo'n angstige tijd en je grootmoeder wordt al zoo oud. Ik ben wel wat al te haastig geweest. WillemWil je Willem liet de oude vrouw niet uitspreken Hij had ineens alles begrepen. Hij knielde bij den stoel van grootmoeder neer, kuste haar zacht op beide wangen en toen zeide hij Ik zal weer bij u komen, grootmoe, mijn kantoor kan op het Singel blijven, maar overi gens neem ik mijn intrek weer bij grootmoe Is dat goed (Wordt voortgezet) De intergeallieerde finantieele conferentie te Parijs. De deskundigen ter conferentie hebben het zeer druk gehad met het opstellen van de bij zonderheden van de door de ministers van fi- nantiën bereikte overeenkomst. Zij hadden, overeenkomstig de aanvaarde beginselen, ver- chillende kleinere punten te regelen, die zich in den loop van hun arbeid hadden voorgedaan, en dit nam veel meer tijd in beslag dan voor zien was. Tengevolge van deze vertraging is het noo dig de algeheele voltooiing der documenten af te wachten alvorens vertrouwen te stellen in de verklaringen, welke bijzonderheden zouden bevatten omtrent de bereikte beslissingen. Behalve den arbeid der conferencie hebben de gedelegeerden elkaar gepolst over de qutes- tie der intergeallieerde schulden. PARIJS, 13 Jan. In de hedenmiddag ge houden pleniaire zitting werd het tusschen de. groote mogendheden verkregen accoord in groote lijnen medegedeeld aan de vertegen woordigers der kleine mogendheden, om hen in de gelegenheid te stellen, de door hen ge- wenschte opmerkingen te maken. Daar de tijd heeft ontbroken om den tekst van het accoord te drukken, zal deze in een morgenochtend om 9 uur te houden pleniaire zitting aan alle gedelegeerden ter teekening worden aangeboden, doch alle quaesties zijn reeds opgelost, tot het laatste betwiste punt toe. Gisteravond werd besloten, dat Amerika, te rekenen van 1 September 1924, 2 pCt. van de annuïteiten volgens het plan Dawes zou ontvangen. PARIJS, 13 Jan. Een officieel commu niqué bevestigt het bericht van Havas betref fende de bijeenkomst van de pleniaire confe rencie. Het zegt verder, dat een der deskun digen het getroffen accoord uiteenzette en toe lichtte en dat vervolgens de vertegenwoordi gers der verschillende delegaties het woord na men. Bratiano en Titulesca (Roemenië), Djoe- ritji (Zuid-Slavië), Soezadantas (Brazilië) en Osuskx (Tsjecho-SIowakije) maakkten eenige reserves, die hedenavond zullen worden onder zocht. De overeenkomst is Woensdag morgend om 11 ure onderteekend geworden. Gisting in de Britsche mijnindustrie. LONDEN, 13 Jan. In de Engelsche ko- lenindustrie heerscht den laatsten tijd een cri sis die verscherpt wordt door de buitengewoon heftige agitatie der z.g. minderheidsbeweging, waartoe ook de sekretaris van den mijnwer- kersbond behoort. Deze beweging, welke zich aansluit bij dé communistische agitatie, is het sterkst in Zuid-Wales, waar het aantal werke- loozen het grootst is en waar de laagste loo- nen worden betaald., en in Lancashire, waar de loonen eveneens laag zijn, tengevolge van de- omstandigheden, dat de kolenmijnen in deze streek met verlies werken. De mijneigenaars hebben als antwoord op redevoeringen van den leider der mijnwerkers Cook, een verklaring gepubliceerd, waarin zij zeggen, dat zij er volstrekt niet op uit zijn een conflict uit te lokken, doch slechts wenschen, met de vertegenwoordigers der mijnwerkers te confereeren, en waarin zij de bewering weerleggen als zouden de mijneigenaars niet genoeg doen met het oog op de veiligheid der arbeiders. Men verwacht, dat het bestuur van den mijn- werkersbond aan de conferentie der vertrou wensmannen van de geheele mijnindustrie welke op 22 Januari bijeenkomt, den toestand in de kolenindustrie ter bespreking zal voor leggen. Afgezien van de algemeene agitatie onder de mijnwerkers, bestaat er nog een conflict in Derbyshire, waar waarschijnlijk 25.000 mijn werkers in staking zullen gaan. Spoorwegongeluk bji Heme in Duitschland. BERLIJN, 13 Jan. Omtrent het spoor wegongeluk bij Heme wordt gemeld, dat het aantal dooden in het geheel 22, het aantal ge wonden in totaal 59 is. Onder de gewonden zijn er velen zoo ernstig, dat men wanhoopt ze in leven te kunnen behouden. De passagiers, die gedood of gewond werden zaten allen in den sneltrein DortmundDuisburg. De drie laat ste wagens van dezen trein werden geheel over en in elkaar geschoven. In den D-trein zijn slechts weinig personen gewond. Het perso neel van den locomotief kwam er wonder bo ven wonder heelhuids af. De stoker en de ma chinist verklaarden beiden, dat ze tengevolge van den dikken mist het signaal, dat op onvei lig stond, niet hadden gezien. Bijna tegelijkertijd met het ongeluk te Her- 11e had, eveneens in het Ruhrgebied, een twee de spoorwegongeluk plaats. De sneltrein, die van Hattingen naar Hagen reed, botste in het station Hagen op een daar staanden trein. De laatste wagen van dezen trein werd geheel ver splinterd. Tot dusver heeft men drie dooden en verscheiden licht en zwaar gewonden uit de overblijfselen van dezen trein gebracht. Een derde spoorwegongeluk dat van min der ernstigen aard was had plaats in het sta tion Salswezel in de nabijheid van Hall.e Hier kwamen twee goederentreinen met el kaar in botsing. Beide locomotieven werden geheel vernield. Het 'personeel kon zich red den door op het oogenblik van de botsing van de machine te springen. LIEDEKERKE. Maandag werd alhier een plechtige eerste H. Mis opgedragen door den Eerw. H. Cyriel Brouselaer. De jonge priester, familie en genoodigden vertrokken ten tien 11., vergezeld door de geestelijkheid der parochie en de katholieke fanfaren, waarbij zich een 200tal leden bevonden, naar de kerk. Op den doortocht werden vijf overschoone en groote praalbogen opgerichtal de huizen waren fees telijk bevlagd en versiert. De plechtigheden in de kerk waren schitterend. Hoe plechtig, hoe stichtend was het toen het voorbeeldig huis gezin, 13 leden sterk, aan de nutting gezamen lijk ter H. Kommunie ging, het kleinste zus- terken voorop, daar zij haar eerste H. Kom munie deed. Ouders, broeders en zusters ont vingen de H. Kommunie, met diepe ontroering en groote ingetogenheid uit de handen van hunnen zoon en broeder. Na de plechtigheden de kerk begaf men zich naar de feestzaal. Op den doortocht stonden honderden toeschou wers om hun genegenheid aan de familie te betoonen. De fanfarenmaatschappij ging voor op, daarna de familie Brouselaer, gevolgd dooi de geestelijkheid en de genoodigden. Ten 4 ure s namiddags kwam de katholieke fanfare een serenade brengen. De jonge priester bedankte in korte, doch treffende woorden het volk en spoorde het aan als goede katholieken te blij ven voortleven. In de omgeving van Voultchiérin (Bulg- rië), heeft men uit den grond een schat opge haald bestaande uit elf gouden antieke krui ken samen 12 kilos wegend. Die kruiken wer den gebezigd voor den eeredienst en zijn meest met Oostersche versiersels bekleed. Tijdens een ontzettend onweder, heeft een enkele bliksemstraal het vee der protec- tantsche missie van Luanza (Congo) gedood. Deze veestapel bestond uit 80 koeien, stieren en ossen, en een honderdtal schapen en geiten. Op het strand van Touquet (Frankrijk) een zorgvuldig toegestopte flesch aange spoeld, inhoudende het laatste vaarwel der be manning van het vaartuig «Jeanne d'Ark» dat verleden maand met man en muis is vergaan. Het briefje draagt de dagteekening van 26 December 1924. In het paleis Rospiglion te Rome is Maan dag een brand uitgebroken in de vertrekken van den prins. De vlammen namen eene groote uitbreiding en dreigden het Casino en het Ame- rikaansch gezantschap op de eerste verdieping aan te tasten. In het bosch van St Pierre-Vaast (Amiens) heeft men een Fransch krijgsvliegtuig gevon den. Het toestel dat tusschen 1916 en 1918 moet neergestuikt zijn, bevatte twee geraam ten. Bevelen werden gegeven om de eenzelvig heid van het vliegtuig en van de slachtoffers vast te stellen. Donderdag avond is te Berlijn een auto bus op eenen boom gebotst. De^ schok was zoo geweldig dat de autobus omkantelde. Hij was opgepropt met reizigers, waarvan er acht en twintig gekwetst werden. Een Italiaansche familie heeft onlangs een brief ontvangen van hun zoon, die men in den oorlog gesneuveld waande. Hij was binst de oorlog naar Siberië gevoerd en men bedreigde hem met de dood als hij poogde te ontsnappen. Duizende Italiaansche soldaten zouden in dit geval verkeeren. Trotsky is in vrijheid gesteld om reden van den toestand en ten gevolge van den moord op een bolchevistischen leider. De volkskommissarissen van Bakoe (Rus land) stellen een onderzoek in naar de waar heid van het verhaal van een boer, die de plaats zou weten waar een schat van Alexander den Groote verborgen ligt.

De Denderbode | 1925 | | pagina 2