Uit vrees voor inbraak. VER" deGREN Per Vliegmachien Middenstands beweging in 't Arrondissement Aalst BINNENLAND Uit de Streek aanmoedigende les voor onze werkers in Bel gië schrijven, spreken zij de boodschap, schrijven en spreken onverpoosd En Koleirig, dat de schoone Herriot nu loopt De Russen hebben luide laten hooren, dat zij vast besloten zijn nooit van hun leven iets van de schulden te betalen, die zij jegens Frankrijk aangegaan hebben, en die Russen zijn de «Lie ve vriendjes» van den schoonen Herriot, en heel Frankrijk eischt dat de schulden erkend worden Arm Herriotje wat gaat er met u gebeuren Loontje Komt om zijn boontje. De man van het getal 4. De Duitsche keizer Karei IV had een groote voorliefde voor het getal 4. Hij zwoer daarbij. Hij hield eiken dag 4 maaltijden, had 4 palei zen, elk met 4 zalen, waarin 4 deuren, 4 ramen, 4 tafels en 4 lichtkronen waren. Zijn kroon be stond uit 4 gedeelten en hij kleedde zich in 4 kleuren. Hij reed altijd met 4 paarden, sprak 4 talen en trouwde 4 maal. Aan tafel liet hij steeds 4 spijzen tegelijk opdienen en 4 soorten wijn schenken. Hij verdeelde zijn boel in vieren en zijn leger in 4 corpsen. Hij maakte 4 nieuwe hertogen, 4 landgra ven, 4 markgraven, 4 kapiteins-generaals en 4 groot-veldmaarschalken. Op zijn sterfbed smeekte hij zijn 4 lijfart sen zijn leven te rekken tot den 4en December. Die wensch kon niet worden vervuld, maar hij had toch de voldoening, dat hij 's namidd. om 4 minuten over 4 overleed. (29 Nov. 1378) nadat hij bij volle bewustzijn 4 maal afscheid had genomen van zijn omgeving. Volgens eene kommissie in Oekranië tot bestrijding van den hongersnood lijden 1.360.000 kinderen gebrek aan eten, waaronder 400.000 zijn overgebracht in de staties en nacht verblijven der groote steden. De rechtbank van Petrograd heeft de ge vangenen veroordeeld, opgesloten op het eiland van Kronstadt, die onlangs opstand hadden ge boden. Zeven personen werden ter dood veroordeeld en tien tot verschillende gevangenisstraffen, In Polen heerscht er een lentewarmte. Te Warschau stijgt de thermometer tot 17 graden boven nul. Hier en daar staan de wei den in vollen bloei. De schipper Geeraard, den held der z overstrooming is overleden. Zijn lijk v rd overgebracht van Brugge naar Nieuw- poort. en vreeselijke brand heeft gewoed te Asakusa voorstad van Tokio (Japan). Talrijke" huizen werden in asch gelegd en meer dan 1200 personen zonder onderkomen gezet. Prins Karel-Theodoor van België, graaf van Vlaanderen, herneemt zijn dienst in de Engelsche vloot. Hij is thans onderofficier en dees jaar zal hij het brevet van scheepsofficier behalen. In de Spaansche gemeente Segovie, wer den door de ontploffing van een houwitser welke men ongeladen meende, een landbouwer gedood, zijn zoon en een ander boer erg ge kwetst. De oudste wolkenkrabber te New-York, zal spoedig onder sloopers handen vallen. Het gebouw werd 10 jaar geleden opgetrokken. Daar de grondvesting onvoldoende bleek, werd deze, na de voltooiing van het bouwgevaarte versterkt. De Amerikaansche stoomboot George Washington is te Plymouth (Engeland) aan gekomen met voor zes millioen dollars gouden munt aan boord. Dit goud komt uit de Veree- nigde Staten en is bestemd om in Europa ver- I deeld te wórden, met het doel de financies der wereld te stabiliseeren. Een 16 jarig meisje te San-Francisco dat een berisping kreeg omdat zij te laat van een bal thuis kwam, schoot haar moeder met een revolver dood en ging den nacht verder in een danslokaal doorbrengen. Op aanwijzing der fa- ilie is de jeugdige moordenares aangehouden. Ouders bewaak uwe kinderen Sinds eenige dagen, wordt het Noorden van Noorwegen door een geweldige storm ge teisterd. Talrijke schepen zijn op het strand geworpen, en een dertigtal personen zijn ver dronken. Aan de huizen werd groote schade veroorzaakt. Dertig zeeroovers, als passagiers aan boord gegaan van een groot stoomschip heb ben binst den doorvaart de bemanning overval len en geheel het schip geroofd. Er zijn geen menschen gedood. De zeeroovers hebben drie dagen lang algeheel gezag gevoerd over het schip. In de kerk der H. Drievuldigheid te Wey mouth, in den Amerikaanschen staat Mas- achus^ets, werd Maandag een huwelijk inge zegend te Lilliputters.. De man is 90 centimeters Idng en de vrouw 87 centimeters. De jonggehuwden maken deel uit een rondreizenden cirkus. Eenen loods gestaan op den boulevard Lambert, te Avignon (Frankrijk) werd door een hevige brand inasch gelegd. 2500 houten bedden bestemd voor de verwoeste gewesten zijn in de vlammen gebleven. De oorzaak van den brand kon nog niet vastgesteld worden. Er woedt een schrikkelijke sneeuwstorm in New-Foundland. Het gebouw van 't metho distisch college is geheel vernield. De schade wordt op 130.000 dollar geraamd. Een Spaansch vliegtuig heeft verscheidene bommen laten vallen op het wederlandsch ge bied van Tanger, nabij het vliegplein van La- tecoere. Men denkt dat de luchtloods, ge dwongen te landen door een motorhapering, de bommen neergelaten heeft om een ont- poffing te vermijden bij de landing. Niettemin werd klacht gedaan bij het Spaansch kom- mando om den terugkeer van zulk feit te voor komen. - Een vliegtuig is Dinsdag bij 't vallen van den avond op het Fransch vliegplein Le Bour- get gedaald, komende van Londen en hebben de aan boord eene lading van 4.006 kilos fijn goud in staven, 't zij voor ongeveer 5 miljoen frank. Het goud is voor Zwitserland bestemd. oppasser kennen, die een' groote genegenheid voor haar opvatte en beloofde haar te zullen trouwen. Toen zij genezen was, keerde zij naar Parijs terug, in afwachting van de gelukkige dagen, die zouden volgen. Den 24sten Decem ber j.L, kort voor haar huwelijk, verdween haar bruidegom echter spoorloos en nam ter herinnering aan zijn bruid haar geld en eenige kostbaarheden mede. Het verdwijnen van haar held beroofde Louise Poésie van haar schoone, poëtische droomen. Zij was het leven en lijden moede en durfde een nieuw bestaan van zorgen niet meer aan. Zij begaf zich te bed en weigerde alle voedsel. Na een maand van kwijnen is zij in verlatenheid heengegaan. AMERIKA De Ver. Staten en de wapeningsbeperking. De Senaat heeft zonder discussie en zonder stemming een amandement op de marinebe- grooting aangenomen, houdende het verzoek van president Coolidge om een nieuwe ontwa peningsconferentie bijeen te roepen. Het amandement luidt als volgt De Senaat machtigt en verzoekt den presi dent de regeeringen waarmede de Ver. Staten in diplomatieke betrekking staan, uit te noodi- gen vertegenwoordigers te zenden naar een te Washington te houden conferentie, welks taak het zal zijn een internationale overeenkomst te ontwerpen, welke de wapeningen zoowel te land als ter zee metterdaad vermindert en be perkt in het belang van de wereldvrede en wel ke alle volken bevrijdt van den last van noode- looze uitgaven voor wapening en oorlogsvoor bereiding De Ver. Staten en de schadevergoeding. De Senaat heeft Hughes verzocht een af schrift over te leggen van de te Parijs gesloten schadevergoedingsregeling, en daarbij de in lichtingen te voegen die noodig zijn om de be sprekingen ervan volkomen duidelijk te maken. Auri Sacra Fames. Geruchten over fabelachtige goudvondsten bij Hillsboro, een plaatsje in den Amerikaan schen staat New-Mexico, hebben een geweldi gen toeloop van menschen naar het onherberg zame goudhoudend terrein veroorzaakt. Het weer moet er al heel bar zijn, sneeuwstormen felle kou heerschen er, doch dit schrikt de In ons verslag over de vergadering van den Katholieken Middenstandsbond te Geeraerds- bergen is een feil geslopen die den zin geheel en al veranderd. Men gelieve te lezen Verwonderlijk, maar tevens verheugend, was het te bestatigen hoe alhoewel niet eensluidend in plaats van eens luidend. I— IIII. Grootmoeder was gelukkig. Dorothea kwam binnen en stak het licht op en weldra zaten grootmoeder en kleinzoon in vertrouwelijk ge sprek bij den haard. De deur gaat open. Kaatje trad binnen. Willem Cato Het kostte eenige moeite grootmoeder aan het verstand te brengen, dat Kaatje Meijland, die blonde, jonge dame die als dame van gezel schap nu reeds bijna een jaar in haar huis was en Cato du Pré, haar achternicht en de gelief de van haar kleinzoon, dezelfde persoon was en nog moeilijker was het haar te doen geloo- ven, dat de jonge dame in haar huis gekomen was, zonder te weten dat zij bij de grootmoe der van haar beminden Willem in betrekking trad. Eindelijk echter zeide Willem met dien har- telijken overredenden toon en met die ronde openhartigheid in de stem, waaraan niemand weerstand kon bieden Grootmoeder, ik verklaar op mijn eere woord, dat ik van den dag af, dat ik uw huis moest verlaten, Cato slechts éénmaal geschre ven heb om haar mede te deelen, dat ik voor- loopig af moest zien van het geluk haar te FRANKRIJK. Poëzie en proza In een Parijsche voorstad is dezer dagen een juffrouw overleden, die den suggestieven naam droeg van Louise-Marianne Poésie.. Zij stierf echter op prozaïsche wijze, n.l. door te weigeren voedsel tot zich te nemen. In 1921 werd mej. Poésie, die aan een gedeel telijke verlamming leed, in een senatorium te Nanterre verpleegd. Zij leerde daar een zieken bezoeken, dat ik haar in Amsterdam nimmer heb gesproken noch ontmoet en ook geen en kele poging heb gedaan om haar te ontmoe ten, ofschoon ik wist, dat zij onder uw dak woonde. Onwillekeurig hebt u nu zelf de voor vaarden vervuld, waarop ik hier zou terug- keeren u hebt mij zelf teruggeroepen en mij met mijn meisje onder één dak gebracht. Drijf mij nu niet meer van u weg. Gij hebt haar nu leeren kennen, zeg mij, verdient zij niet, de vrouw van uw kleinzoon te worden Kon hij eene betere vrouw vinden «Je bent een goed advocaat, Willem, zeide de oude vrouw, glimlachend. Ik heb je weer terug en ik laat je niet meer gaan. Maar Cato moet morgen naar haar moeder in Leiden te rug. Je mag niet met je meisje voortdurend onder één dak wonen, voor je man en vrouw bent. Lang behoeft die scheiding echter niet te duren en dan is dit huis groot genoeg voor je lui beiden en voor je grootmoeder, als je bij haar wilt wonen Daar waren drie gelukkigen en Dorothea was de vierde, toen zij binnenkwam en het groote nieuws vernam. De eerste inbreker, die nu in Amsterdam gesnapt wordt, moet mijnheer Willem maar als advocaat hebben, zeide de oude getrou we, en ik wed, dat hij hem vrijpleit of ten minste een lichte straf voor hem verkrijgt, want eigenlijk hebt u toch alles aan de vrees voor inbraak te danken. EINDE gouddorstigen niet af en de stroom van man nen, vrouwen en kinderen naar het beloofde land houdt nog steeds aan. Sommige delvers hebben inderdaad geluk gehad. Zoo wordt verteld dat er zijn, die bin nen enkele dagen voor 18.000 dollar goud heb ben bemachtigd. Doch tallooze anderen zijn minder fortuinlijk en hebben zoo goed als niets gevonden. JAPAN. Het Japansch-Russisch verdrag In het verdrag met Japan erkent sovjet- Rusland de geldigheid van het vredesverdrag van Portsmouth, 't welk een einde maakte aan den Russisch-Japanschën oorlog, maar het aan vaardt de verantwoordelijkheid voor de nako ming van dat vredesverdrag niet. Alle andere, voor 1917 gesloten verdragen, zullen in de eerste gemeenschappelijke conferentie her zien worden. Geen van beide verdragsluitende partijen zal op haar grondgebied organisaties gedoogen, die beweren de regeering te zijn van eenig deel van het grondgebied der andere partij. Ook buitenlanders, bij zulke organisaties in dienst, zullen worden geweerd. Voor verleende concessies zal sovjet-Rus land royalties ontvangen, en wel bij ontginning van kolenmijnen van 5 tot 8 pet., bij olievelden van 5 tot 15 pet. en 45 pet. bij het aanboren van spuitende bronnen. BIJ DE BELGEN IN AMERIKA Een drama te Moline. Leo Denys en zijne vrouw, 922 Railroad Aven., te Moline, (Illinois) leefden niet in de beste overeenkomst er was nu en dan ruzie tusschen man en vrouw, zoodat vrouw Denys besloten had van haren man te scheiden. Jam mer dat Denys aan den drank verslaafd was, hetgeen hem aan zijn ongeluk bracht. Denys had sedert twee maanden zijne woning verla ten. Maar op Nieuwjaaravond en onder den invloed van den drank, was hij naar zijne oude woning teruggekeerd waar hij zijne vrouw bed vond met hun negenjarig dochtertje Germaine. 't Is het kind zelve dat vertelde, hoe hare moeder levensgevaarlijk gekwetst werd. De woestaard sprong op het bed, hield een scheermes in de hand en sneed de keel over der verschrikte vrouw. Het kind wilde uit het bed springen en naar boven loopen om een oom te verwittigen van hetgeen gebeurde, maar de ellendeling beval het kind stil te blijven lig gen. Intusschen had Denys zijn bloedend scheermes laten vallen en was op de vlucht gegaan. Leo Vanote, de oom van het meisje dat schreiend naar boven geloopen was om hulp, vond de vrouw liggen met bloed overdekt, een diepe wonde aan den hals dragend, die van den nek naar de borst liep, en elf duim lang was Op den kant droeg zij een tweede won de. Dadelijk werd een geneesheer bijgeroepen, die haar in het hospitaal van Moline liet ver plegen. Als de wonde niet verzweert bestaat er volgens den geneesheer nog hoop op gene- j zinff- Als Leo Denys zijn huis ontvluchtte, kwam I juist aldaar een politieagent gegaan, die den dader spoedig in 't oog kreeg en hem ach terna zette. Toch verloor de agent het spoor en kwam hij naar de woning in Railroad Aven. terug. Denys werd later in den avond aange houden. Hij ging gewillig mede met de politie agenten en deed volop bekentenissen. Koelbloedig deed hij het korte maar ijselij- ke verhaal der moordpoging, bekende met voor bedachtheid het scheermes genomen te heb ben binst dat zijne vrouw nog sliep. Hij zegt ook aan zijne vrouw gevraagd te hebben om het gemeenschappelijk leven te hernemen. Denys is nog maar vier jaar in Amerika. Hij had dienst gedaan binst den oorlog in het Bel gisch leger, streed aan de vuurlijn en verbleef gedeeltelijk met 't Roode Kruis. Als hij nuch ter was, bekende hij onder den invloed van den drank gehandeld te hebben. Jonge Belg verongelukt. Op droevige wijze vond Adolphe Boone, een jonge Belg van 21 jaar, woonachtig Connors Aven., te Détroit, den dood op Nieuwjaaravond, wanneer hij zich ten huize bevond van zijne vrienden, de familie Corby, die rechtover de straat woont en met dewelke hij Nieuwjaara vond zou vieren. Het vroolijke gezelschap had veel plezier samen. Charles J. Corby was met Boone in de eetzaal gegaan waar hij zijn geweer afkuisch- te en in gereedheid bracht om met klokslag twaalf af te vuren. Maar ongelukkiglijk ging het schot seffens af. De kogel drong in het hoofd van Boone, die oogenblikkelijk gedood werd. Men kan wel denken dat de ontroering tus schen de Nieuwjaarvierders hevig was. ITALIË. Een nieuwe tunnel. Naar de Information uit Rome verneemt heeft Mussolini het hem voorgelegde plan tot het boren van een tunnel door de Stelvio goed gekeurd. Als het plan doorgaat, zal de 18 K.M. lange tunnel uitkomen bij Landeck in Oosten rijk, 50 K.M. van de Beiersche grens en 90 K.M. van 't Boden-meer. De ontworpen spoor lijn zou 151 K.M. lang zijn. ENGELAND. De vloot. In marinekringen verluidt, dat de admira liteit aan de regeering een uitbreiding van het scheepsboi&wprogramma heeft voorgesteld, dat voorziet in den bouw van vier nieuwe krui sers.. Het betreft hier de drie door de Labour- regeering geschrapte en één nieuwe kruiser. Volgens de meening van de, admiraliteit zullen in 1936 de bestaande kruisers onbruikbaar zijn geworden en moeten er ter vervanging daar van gemiddeld vijf kruisers per jaar worden gebouwd. Een Oostenrijksche baronnes. Onlangs vond men op het strand te Oos tende, voor de «Villa des Flots», Zeedijk, het lijk eener vrouw. Deze was de keuken meid van de genoemde villa en deed er zich doorgaan voor zekere Marie Poppe. Met de voorwerpen door de overledene ach tergelaten, te onderzoeken, heeft men thans twee kistjes ontdekt welke allerprachtigste juweelen bevatten fijne parelen halssnoeren, ringen met briljanten en diamanten, armban den, enz., benevens een lijst van Oostenrijk sche waarden en eenige Belgische titels. In een der kistjes vond men bovendien eenzel vigheidspapieren op naam van baronnes Maria- Victorina von Selis-Lewis. Een handzakje, dat de vrouw altijd bij zich had, werd niet terug gevonden. Men denkt dat het weggenomen werd, toen het lijk op het strand gespoeld was. Er bestaat geen twijfel of men heeft hier te doen met een echte Oostenrijksche barones, tot armoede vervallen en die zich niet heeft willen ontmaken van hare juweelen, herinne ringen aan verleden pracht en praal. GYSEGEM. Woensdag laatstleden greep 1 het Moederhuis der Zusters van den H. Vin- centius eene schoone en zeldzame plechtigheid plaats. Men vierde er het diamanten jubelfeest der Eerw. Zuster Marie-Eugenie van het H. Hart. Over 75 jaren, op zelfden dag, 21 Januari 1850, deed juffrouw Beien, uit Brussel, later Zuster Marie-Eugenie van het H. Hart, hare intrede in 't klooster te Gysegem. 't Was de stichtster der Congregatie zelf, de edele Me vrouw baronnes le Candèle, gravin de Robiano die de jonge postulante aanveerdde. Zulk heu gelijk feit moest wel luisterrijk gevierd Om 9 ure, werd eene plechtige hoogmis opgedragen door de plaatselijke geestelijkheid, ter inten tie der jubilarisse, besloten met het Te Deum. Daarna hadden verschillende feestelijkheden plaats. Zijne Eminentie Kardinaal Mcrcier, aartsbisschop van Mechelen, en Zijne Hoog waardigheid Monseigneur Seghers, bisschop van Gent, hadden hunnen bisschoppelijken en vaderlijken zege aan de gelukkige jubilarisse gezonden. Die dubbele zegen, hopen wij, zal voor de nog flinke jubilarisse, zij telt immers 94 jaren, als 't God belieft, de voorbode zijn van haar honderdjarig jubelfeest. Onze welgemeende gelukwenschen.

De Denderbode | 1925 | | pagina 2