EDM0NDF.N BERTHA. »e Jaar. Nummer 2 Zondag 10(,e January 1886. De personen die De Dender- galm ontvangen en niet begee- ren een anbonnement aan bet blad te nemen, zijn verzocht bet terug te zenden, anders zul len zij als abonnentcn aanzien worden en zal men bun, in den loop der week, een kwijtbrief- jen aan bieden. Buitenlands politiek nieuws. De zegepraal des Harten Geone geuzenbladen LIBERAAL WEEKBLAD VOOR (5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs voorop betaalbaar. 5 fr 50 voor den buiten, PETJS PEE NUMMER 10 ('EN TI MEN. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad. ten kantoore van het blad, 40, Korte houtstraat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centimon Prijs der annoncen per drukregel. Eeklamen, 75 centimen r u I 'tunlsen op de derde bladzijde, 71 eenthnen. Nee spe nee rnetu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan liet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. De ministerieële crisis, in Frankrijk ontstaan dooi- liet ontslag van M. Bris- son, schijnt een einde te nemen. Ganscli de verledene week nog was het onzeker of M. de Freycinet den last zou hebben willen aannemen een nieuw ministerie te vormen, er was zelfs nog spraak van een ministerie Floquet. Maandag echter heeft M. de Freycinet zich jegens M. Grévy, Voorzitter der Republiek, belast met het samenstellen van een nieuw Cabinet. Nu werkt hij ijverig om tot zijn doel te komen. Vijf medewerkers van M. Brisson zouden ook deel maken van het nieuw ministerie, dat dus niet aanmerkelijk van het voorgaande zal verschillen. M. de Freycinet is een man even goed gezien van de gematigden als van de railikalenhij schijnt de genegenheid van - het hoofd dezer laatsten, M. Clemenceau, verworven te hebben. Het nieuw minis terie zou iets of wat toegeven aan de democratische strekkingen der Radikalen en voorts de brandende lcwestiën, waarop de Republikeinsche meerderheid te zeer verdeeld is, tot hetere tijden uit stellen. Keizer Willem I van Duitschland komt den 25e" verjaardag te vieren zijner ver heffing op den koninglijken troon van Pruisen. Groote feesten hebben er, ter dier gelegenheid, gan'scli Duitschland door plaats gehad. Te recht zal men dit 25jarig tijdperk in de geschiedboeken mogen aanstippen als het glorierijkste voor Duitschland. 't Is binst dit tijdstip dat Willem I, met de krachtige mede werking van. Bismarck en von Moltke, de eenheid van liet Duitsche Bijk tot stand heeft gebracht. Nu is het de mees ter over den toestand in Europa en. men moet het bekennen, zijne Opperheer schappij heeft het slechts doen gevoelen om den vrede in Europa te vrijwaren. Onder dit opzicht, en wat men ook over de binnenlandsche politiek van prins von Bismarck denken moge, is de invloed van den Duitsclien Rijkskanselier, weldadig geweest voor Europa. Als vrede voorwaarden eischen de Bul garen 1 1° de vereeniging van Rumelië met Bulgarië, 2° eeneoorlogs schadeloos stelling van eenige millioem n. Serbië wilt volstrekt van geene vereeniging van Ru melië met Bulgarië weten, blijkbaar met het inzicht het daarlaten te hekomen dér schadeloosstelling, ten prijze zijner in- of door AUGUSTE VILAIN. II. Edmond was ten toppunt van hef geluk. Iu zijn huis teruggekeerd moest bij zich geweld aandoen om de vreugde niet te doen bïftken die iu zijn hart overvloeide: maar die vreugde moest haast vergald worden, want onverwachte ge beurtenissen kwamen zijne gloedvolle zinnen in wanorde brengen Zekeren dag was hij bezig het hooi tinnen te doen in een kleine schuur, aan zijn huis han gende, toen hij zijnen vader misnoegd zag tot zich komen, llij werkte voort zonder ze'fs te doen hl ij ken dat hij hem zag, en scheen als uit eenen droom te ontwaken toen zijn vader, hem op den schouder kloppende, op strengen toon hem toe sprak Fh wel. Edmond. hoe staan de zaken met AugèleIs l et eene reeds afgedane zaak? schikkelijkheid op het eerste punt. In den huidigen financieelen toestand van Serbië houdt dit land veel meer aan zijne millioenen dan aan de scheiding der 2 bulgaarsche proviciën. Prins Alexander neemt nog altijd alle gelegenheden te baat om zijne onder werping aan den keizer van Rusland te betuigen, omdat deze alleen, der groote mogendheden, zich nog verzet tegen meergemelde vereeniumtr. Zoo de moeielijklieden in het Balkan- sche schiereiland met een vredesverdrag- schijnen te zullen eindigen, hoort men reeds nieuwe oorlogskreten langs den kant van Griekenland. Daar de Europee- sclie mogendheden geneigd zijn voldoe ning aan Bulgarië te geven, wilt Grieken land ook eene vergrooting van grondge bied, ten koste van Turkije bekomen zal het die bekomen? Daar iigt de knoop; ondertnsschen maakt het voorts toebe reidselen tot den oorlog. In Spanje blijft nog alles stil, alhoewel de republiekeinen hier en daar eenigzins het hoofd schijnen op te steken. De Koningin-Regentes heeftop 31 December voor de Cortes den eed van getrouwheid ontloken. Het heeft de doorluchtige vrouw niet aan bewijzen van deelneming- ontbroken. Mochte dit land toch rustig blijven en zijnen bloei van vorigen tijd herwinnen. Thans is er, aan het hoofd der regeering in dit land, een liberaal ministerie onder de leiding van den heer Sagasta. Deze beloofd aan het Spaansche volk zijne politieke vrijheden uit te brei den, derwijze dat het voor geen ander land van Europa daar in zal ten achteren staan hij gelukke in zijne onderneming. De verdeeldheid die thans bestaat tus- schen de 2 leiders der bewarende partij kan, op gevoelige wijze, zijne taak ver gemakkelijken. Aiigus. Erg woed de handels-en nijverheids crisis in ojize streken, zij drukt lood zwaar op alle standen, op alle soorten van nijverheid de moedeloosheid heeft zich meester gemaakt van nijveraars en kooplieden, van landbouwers en werk volk geene andere bekommernis hebben zij dan den akeligen toestand waarin hunne zaken verkeeren. Spreek hun van politiek zij laten het hoofd zinken en vragen gerust gelaten te worden. De li- heralen .vooral zijn aldus gestemd bij hen heerscht volkomeno vrijheid van denkwijze, geen fanatismus heeft nog hunne geesten verbijsterd, geene onzicht bare macht dwingt hen te handelen in eenen opgedrongen zin. En wijl die liberale, invloedrijke man nen, werkeloos blijven en den moed op geven voort te strijden voor beschaving en vooruitgang, gaat de ultramontaan- sehe partij vrij en vrank haren weg voort, alles beheerschendealles onder hare macht onderroepcndc. Zij werkt onge nadig voort om zich te meester te maken van alles, om vrijen wil en vrij gedacht uitte dooven, om de wereldsche macht Door deze vraag redelijk uit zijn lood geslagen, antwoordde Edmond met schi'nbareu ernst Nog niet. vader, maarmij dunkt, er is nog ti jd genoog Ah! gelooft gij. misschien, dat Mijnheer I'asquier vlakaf zou weigeren indien ei- iemand, op dit oogenblik, de hand zijner dochter ging vragen?.... Ik zeg u maar dit alleen zoo gij blijft weigeren wat i.k u aanraad te deen, zal het u wel berouwen. Ik moet het u bekennen, vader Angela zie, k weet nietïfiaar ik kan er mijn gedacht niet op stellen. Dat zijn al kinderachtigheden, wierp de oude Liétard hem in de rede, van spijt, op zijne lippen bijtendewat ontbreekt er aan dit meisje? Ziet gij or somtijds eene andere gaarde? Edmond wierd rood op die vraag 'Maar hij nutwoordde seffens Gj zijt te goed op de hoogte mijner daden, vader, dan dat ik u iets dergelijks zou kunneu verbergen hebben Fh wel dat u dan niets weêrhoude, en voorwaarts. Dij weet dat ik vijand hen van lan gen redetwistik geef u nog 8 dagen tijd. en ik hoop dat gij iutusschen de zaak met Angela wel zult weten te vereffenen. Roe, vader, zoo haastig Ik hel) u reeds te veel uitlegging gegeven, iel do oude hem iu de rede en hij ging héén. Edmond zag zijn vader achferna en de arme jonge had -.vel lust om te wceneu 1 1 Nochthans, ten gronde te werpen, om den openbaren eigendom over te leveren aan de Doode Hand. Foor hem die vrij denkt, en bezield is door edele gevoelens is dat reeds eene rede om dagelijks, voor eenige oogen- blikken, zijne bekommernissen aan de eene zijde te schuiven en, geduronde dien tijd zijne krachten, zijne talenten, zijnen invloed te besteden aan het groot- sche werk van volks ontvooding, van beschaving en vooruitgang. Het doet den mensch goed, bij wijlen de werke lijkheid te ontvluchten en verpozing te zoeken in eenigen geestesarbeid. Maar ook hunnen st-offelijken intrest vergt van hen dat zij het hunne bijdra gen om, in tijds nog, den eeuwigen vij and van voorspoed en volks welvaren, tegen te werken en hem te beletten zijne heerschappij op onwrikbare grond vesten te verheffen. Wat onbetwistbaar is, wat in der tijd door Koning Leopold 11 als eene staatkundige waarheid wierd uitgeroepen, is dat het onderwijr een der krachtigste bewerkers is van den bloei van handel en nijverheid. Elkeen begrijpt het dat, met dezen tijd van on eindige mededinging en spoedigen voor uitgang der gedachten, de noodzakelijk heid des toestauds, meer kennis, meer begrip, meer ontwikkeling des verstands vergt van hen die door hunnen arbeid leven moeten. En hoe zal men, zonder onderwijs tot dien uitslag komen An dere landen aanzien het als den noodza- kelijksten plicht van den Staat meer en meer het onderwijs uit te breiden en aldus het verstandelijk peil der bevol king te verhoogenen ze instaat te stellen op voordeelige wijze tegen andere landen den strijd aan te gaan op huishoudkun dig gebied. In België brengt de ultra- montaansche partij het onderwijs in ge vaar en, moest die toestand nog eenige jaren blijven voortduren het ware gedaan met den bloei van ons Vaderland. Wel zeggen onze hedendaagsche Mees ters dat zij, integendeel, 's lands voor spoed bewerken met te trachten het evenwicht te herstellen in de Staats fi- nantiën maar zij liegen wanneer zij zulks beweereu zij steunen zich slechts op onzekere gronden, en, blijft de huidi ge toestand nog eenigen tijd bestaan, dan zal de hevige cruis de onwaarheid hun ner ontwerpen doen uitschijnen. In allen gevalle, ondanks hunne beloften, kun nen zij er niet toe komen de lasten, die op de bevolking drukken, met welk ge- ï'UU deel ook te verminderen. Inteken de elhunne vric inleu zullen hen dwingen nog nieuwe lasten hij te maken op graan en vee, geen ander middel vindende, zoodanig is hunne onwetendheid en hunne onverschilligheid, om den beproef den landbouw ter hulp te snellen op eene andere wijze nog vermeerderen zij de lasten wat zij min uitgeven aan den dienst vau het onderwijs, dat geven de gc)\icenten dubbel meer uit, dat bewijst dit feit dat reeds meer dan 700 gemeen ten, in liet verloop van een jaar, de toe lating bekomen hebben om de gemeente- na eenige minuten in diepe gepeinzen gedompeld te zijn geweest, nam zijn ongerust wezen plotse ling eene gerustere uitdrukking. Hij had besloteu te doen alsof liij zich aan zijnen vader onderwierp, maar iutusschen zou hij hinderpalen weten te leggen voor het welge- lukken zijner huwelijks-aanvraag en aldus zijnen vader beletten te haastiglijk te werk te gaan. 'S avonds ten zijneut teruggekeerd, vertelde Edmond aan zijn vader dat hij een bezoek had gebracht aan M1 Pasquieren dat deze, alhoewel zeer geneigd eenen echtgenoot voor zijne dochter aan te nemen, nochtans het gedacht geuit had nog eenige maanden te wachten tot het meeste handwerk gedaan was. De oude Liétard scheen gerust gesteld en drong nog aan opdat zijn zoon van de eerste gele genheid, de beste, gebruik zou maken om aan Angèle van het huwelijk te spreken. Ganscli in zijn schik over het welgelukken van zijii ontwerp, wilde Edmond zich nog voor zijne moeite vergoeden door eene nieuwe samenkomst te hebben met deze die hij liefhad. Hij wist dat Pertha, dien avond, melk ging halenhij bevond zich. juist op het gemak negen! Uk. in 't straatje dat naar de hoeve leidde. Mb haast verscheen Bertha, met haren lcdigcn-pot.en. van zoo haast zij hem zag. begroette *sij licm niet een vriende lijk Iachjen. Ons minnepaar was ineene innige samenspraak verdiept zij ondervroegen malkaar, spraken van huupo liefde ep konden maar niet ophouden lasten te verzwaren. En hoe beschermen zij onze nijverheid, onzen handel iu de buitenlanden. Hunne ministers zijn onbezonnen genoeg, op banketten, eene taal te laten hooren die ons de vijandschap onzer gebaren op den hals kan halen zij laten hunne bladen de hoofden aanranden van bevriende na tiën, op gevaar na om aldus België in moeieiijkhedente brengen. Zoodanig is de invloed dien zij op andere volken kunnen uitoefenen dat zij deze laatste niet hebben kunnen bewegen de nieuwe iukomlasten in te trekken die zij op onze belgische produkten gingen heffen. Het arrondis sement Aalst zal niet vergeten dat het onder een klerikaal bestuur is dat de garennijverheid zoo zeer is geteisterd ge worden Gij ziet het, lezers, op zedelijk en stoffelijk standpunt is de onverscliillig- heid eene misdaad, de strijd een plicht. F. Opgepast huisvaders, want nieuwjaar is daar en gij weet dat gij alsdan door de geuzen belegerd wordt om op hunne geu zenbladen in te teekenen Het is de Eenderbode die zoo jammert "V oor den droesDie vent moet toch voor t licht bevreesd zijn Lees toch geene geuzenbladen .die houden zich alleen bezig met de IIKerk aan te randen Ja toch, die vent moet zeer beducht zijn dat men aan het volk de oogen opene, daar hij met zulken strijdlust te velde trekt tegen de geuzenbladen. Ehwelindien ik lezer was van de Eenderbode, ik wou toch eens zien of het waar is hetgeen hij tegen die verfoeielijke geuzenbladen schrijft. Ik won mij eens overtuigen of de Eender- gahn wel zoo al op paters en nonnen bezig isEe Eenderbode heeft het toch niet kunnen verkroppen dat met nieuw jaar juist onze jeugdige Eendcrgahn uit kwam, en zich durfde verstouten, en dit nog al in zijn eerste nummer, van te antwoorden op een artikel door de Een derbode geschreven. Hij bemerkt dat wij juist dezelfde titelletters gekozen hebben dan hij. Hoe eerlijk en treffelijk„zoo roept hij uitZoodus is het oneerlijk en niet treffelijk dat wij aan ons blad don titel van Eendcrgahn geven Zoodus zouden wij, om aan dien Heer Eenderbode te behagen, eenen anderen titel moeten kiezen hebben clan Eendergalm Is hij beducht dat de landlieden die hem lezen dom genoeg zouden zijn om Eendergalm met Eenderbode to verwarren Dan heeft hij 'toch geen groot gedacht van zijne lezers En daarom scheldt hij ons uit. Altijd even beleefd als naar gewoonte De liberalen zijn inuners de eerlijkste er nog vau te spreken zij gevoelden lioe geluk kig zij waren. Dien avond vond Bertha den jongeling vast beradener, meer man dan ooit, en Edmond, van zijnen kant, vond dat hij ze nooit verakkelijker gezien had dan in die avondschemering. Eens klaps kwamen zware stappen hun ter oor een man kwam de groote straat uit. Bertha, haro zoete stem zoo veel mogelijk verdoovende, wenschte den goeden nacht aan haren geliefden Edmond en, met afgemeten tred, met de grootste kalmte ging zij t straatjen in dat naar de hoeve leidde. Ongelukkiglijk had de man de verliefden opgemerktt was een daglooner, gebuur van Liétard hij verhaastte zich aan dezen te gaan vertellen dat hij zijn zoon in een innig gesprek had gevonden met 's burgemeesters dienstmeid. III. 's Anderendaags vroeg, bij het ontbijt, be merkte Edmond, op zijns vaderswezen eene nitdrokkin? ven ftueptoorode strep ui id die hem niets goeds deed oorzien. Meteenen beschuldigenden blik en op ruwen toon sprak hem de oude aan Wat hebt gij zoo al te zeggen, 's avonds, in den donkeren,.aan de meid van den burgemees ter? Edmond wierd rood, maar verbleekte weêr aanstonds. en treffelijkste lieden der wereld. Wij hadden de verwaandheid van op een artikel van hem te antwporden vau daar zijnen aanval van gramschap en de vlaag van scheldwoorden die hij ons naar het hoofd zendt. M, ij hadden toch moeten zwijgen en ons gedwee moeten laten be- leecligen Edoch, wij bekennen onze ver waandheid zeer ootm'oedig, Heer Eender bode, wij hebben u geantwoord, en zullen in het vervolg zoo stout zijn u verder af te wachten. Het verschijnen van ons blad moet dus zeker eenen slag gegeven hebben zooals gij lachender wijze schreeft, daar ons enkel antwoord ons van uwentwege zulke viscliwijventaal berok kend. Denk toch niet dat wij voor den strijd terug deinzende Eendergalm is nu jeugdig en gezond, harnas noch pantser wegen liem te zwaar en hij gevoelt zich lust eene speer niet u te breken. Gij belooft ons eens duchtig in dc vleugelen te schietenwij wachten u. Wij zullen bij uw zwijgen van zondag laatst niets verlie zen, zegt gij wij hopen 't wel I Vlaamsche jongen. Binnenlandsch politiek nieuw*. Ee I oor spoed moest in ons land komen, te gel ijkertijk als het klerikaal ministerie aan t bewind kwam. 't Is inderdaad zoo want binst de week van den 21 tot 27 December 188$ heeft het vervoer van koopwaren, op onze ij zere wegen 1165 wagons minder noodig gehad dan gedurende dezelfde week in 1884. Dus min ver voer enhettegeudoel van voorspoed. Ie Soignies (Zoniën.) olcens het drgane de Mons zouden de klerikalen van liet arron dissement in eens 150 kiezers verliezen wier in schrijving zij vroegen, dit ten gevolge van het niet in acht nemen van zekere formaliteiten. Pelgische l.rijgs-vloot. Over eenige jaren is er tusschen de landen, palende aan de noordzeo, een verdrag tot stand gekomen oi» de visscliers dier natiën op die zee te beschermen. In uitvoer van dit verdrag heelt het hclgisch staatsbestuur een zee vaartuig doen maken J.a rille tl'.In vers, dat eerstdaags zijne zeereis zal beginnen. De Miqister van oorlog heeft oen dag-orde uitge vaardigd waarhij eenige leerlingen onzer krijgs school geoorloofd zijn dienst op dit vaaotuig te nemen om zich tot het beroep van zeelieden te bereiden. Is het inzi-lit slechts goede officie ren te maken voor onze koopinansvloot, dan moet men (ie handelwijze van het staatbestuur goedkeuren. Maar het schijnt dat er hier inderdaad kwestie is langzamerhand er toe te geraken eene krijgsvloet te stichten in België. Indien dit waar is zou men wel doen zich krach tig daartegen te verzetten. K. L. -- Ik, antwoorde hij schroomvallig. Ja, gij, Edmond Liétard wierp den va der spottend in. -- F.h goede God, riep de goede jongman, dio min of meer tot bewustzijn gekomen was, wel ik heli zoo van het een en het ander gesproken, zooals men het gewoonlijk doet wanneer men eene keunis tegenkomt. Ik heb haar gevraagd waar zij naar toe ging, zij heeft mij geantwoord... en zoo is het gesprek begonnen Jaja1 )at is alles heel lief, jongmanmaar gij gaat mi j eens openhartig antwoorden op alle mijne vragen Gaat gij, ja of neen, uwe huweli jks aanvraag doen aan M. I'asquier Ja, antwoorde Edmond vastberaden. 't Is wel. Maar waarom dan zoekt gij een zame plaatsen om met de meid van den burgos meester te klappen Gij weet dat dit meisje uiet- bezit en dat zi| geene betamelijke partij voor u is. Zij is toch zoo goed dacht Edmond. Met Angèle, integendeel, betrouwt gij een fortuin en kunt gij. als eerlijk uiau, eene plaats in de maatschappij invullen. Dus wil ik dat gij, voor morgen nog aan haren vader sprocket. -- Geef my nog 8 dagen tijd. vmter, s mee ate. de ongelukkige zoon. ik zal al doen wat ik maar vermag. Goed, 'k zal nog 8 dagen wachten, maar zal ik, na dit tijdverloop,het antwoord hebben dat ik begeer Vervolg bij naaste. o fW' GELUK EN ONGELUK. o o O - -AaivnstSii jruiiM DE SAMENKOMST. IU -V

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1