EDMONDEN BERTHA, le Jaar. Nummer Zondag 17(|c January 1886. Dc personen die ons blad ontvanseft en niet wenschen als abonnenten aanzien te wor den, zijn verzocht het terug te keeren en hunnen naam op den band le schrijven. Buitenlands politiek nieuws. Be zegepraal des Harten LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 1 blï' ys8°r- de Btad^. voorop betaalbaar. ADonnemenibpnjb 5^ 50-voor den buiten, v PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. Nee spe nee HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der annoncen Reklamen, 75 centimen Vonnissen op de derde bladzijde, öO centimen per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Indien liet- ministerie de Freycinet dooi' de geavanceerde republikeinsclie bladen vriendelijk onthaald is geworden, dan is, van eenen anderen kant, de hou ding der opportunistische bladen zeer bescheiden. Dit ministerie bestaat uit mannen wier naam reeds gunstig bekend is, en uit andere die nog min of meer onbekend zijn. De gewone zittijd van 1886 der fransche Kamers is dijnsdag laatst geopend. De heer Floquet is als Voorzitter herkozen. De Voorzitter der Republiek, M. Grévy, heeft eeneu brief aan de Kamers gezonden waarin hij haar bedankt over zijne her kiezing die, zegt hij, schijnt te bewijzen dat het fransche volk den wensch heeft uitgedrukt het Gouvernement op vaste gronden gevestigd te zien. Men sprak verledene week van eene overeenkomst die op het punt was geslo ten te worden tusschen lord Salisbury, 1" minister van Engeland, enM. Parnell, hoofd der Iersche home-rulers. Dit ge rucht blijkt onwaar te zijn, daar de be geerte der home-rulers is de volledige zelfstandigheid van Ierland, iets waarin lord Salisburg niet zal kunnen in toe stemmen. De zittijd van het britsche parlement is dijnsdag geopend. M. Bradlaugh, de berichte godloochenaar, wien men in de vorige zittijden verbood den eed van af gevaardigde af te leggen en dus zijne plaats in het Parlement in te nemen, is nu tot het afleggen van den eed toege laten. Het engelsch ministerie zoekt midde len 0111 den toestand in Ierland te verbe teren 't is te hopen dat het middel wel dra zal gevonden worden. Men schreef op het einde der verledene week dat Griekenland met vredelievende gevoelens scheen bezield te zijn en te weeg van zijn leger weêr op vredes voet te brengen. Die tijding was onjuist. Het kleine land is veeleer oorlog zuchtig en dreigt de wapenen te zullen opnemen, zoo men het geene uitbreiding van grondge bied wilt toestaan. Die houding wordt door de mogendheden ten zeerste afge keurd en prins von Bismarck is er bijzon der over vergramd. Men zalIriekenland wel weten te dwingen het zwaard terug in de scheede te steken. De vrede zal ongetwijfeld, binnen kor ten tijd, gesloten worden tusschen Serbië en Bulgarië. De mogendheden werken te zamen om die twee landen er toe te bewegen hunne troepen te ontwapenen. Het is, voor als nu, zeker dat Rumelië aan Bulgarië zal gevoegd worden. Duitschlandheeftzich meester gemaakt der Philippynsclie eilanden, in de nabij heid der Carolijnsche, die nu bephald aan Spanje toebehooren. De gemoederen, in 'Spanje verleden zomer zoo zeer in op schudding gebracht uit oorzaak dezer laatste eilanden, en die nog niet volkomen gestild worden, zijn weder, door de inbe zitneming der Philippynsche eilanden, tegen Duitschland opgehitst Zal dan toch eindelijk dit ongelukkig land geene rust mogen genieten Het heeft die nochthans hoogst noodig. Te Carthagena hebben weer een 40 tal repu- bliekeinen, aangevoerd door twee oud sergeanten. gepoogd zich meester te maken van het fort St- Jul liaan. De gou- vemements troepen, onder het bevel van generaal Fajardo, plaatsbevelhebber, hebben die poging verijdeld de oproer makers zijn gevlucht. Generaal Fajardo is gevaarlijk gekwetst geweest men heeft hem een been moeten afzetten. Argus. om geen of door AUGUSTE VILAIN. Ik heb u gezegd dat ik al zou doen wat mogelijk is. Die laatste woorden wierden ge volgd door eenen zuchtEdmond ging de deur uit om adem te halen want hij stikte. Hij had de wanhoop in de ziel. Langs om meer wierd zijn toestand verschrikkelijker. Zijn le ven lang was hij bespot geweest en, wijl andere jongens van zijnen ouderdom vrougde en geluk vonden op liunue baan, bijde ongelukkige vond niets dan tegenkanting en verdriet van allen aard. Waarlijk dit was voldoende om iemand tot eene wanhopige daad te doen besluiten, en wie weet of hij ook er niet toe zou gekomen zijn zoo Bertha's zoete wezen niet voor zijnen geest ware komen zweven op het oogenblik dat de storm, zoo heimelijk, in zijn binnenst woede. Des anderendaags was het Zondag. Na de mis duwde hij een briefjen, door hem geschre ven in de handen van Bertha, waarin hij haar Ik zal geene openbare werken meer voor Aalst vragen. Zoo verklaarde de Burgemeester Van Wambeke in zitting des gemeenteraads van 24 December laatst. Met diepe verwondering hebben wij dit gehoord. Een man, in de politiek vergrijsd, zooals M. A an Wambeke, zou immers dienen te weten dat liet niet al lofbetuigingeuzijndie men ontvangt, zelfs van politieke vrienden, wanneer men twee zulke gewichtige ambten bekleed als deze van Burgemeester en van A olks- vertegenwoordiger wij dachten ook dat in de positie, waarin zich M. Van AAam- beke bevind, men iets wat meer karakter zou mogen bezitten en niet zou moeten pronken gelijk een leerjongen aan wiens werk men iets of wat afkeurt. Of is M. Aran Wambeke misschien gewend slaafscli door zijnen gemeenteraad aan hoord en gevolgd te worden en verliest hij nu het hoofd bij 't opmerken dat de kaart aan 't keeren is Dat zijn vragen die wij niet oplossen moeten. Het zijn bemerkingen ter loops gedaan 's burge meesters verklaring vooral, moet onze aandacht opwekken. Ik zal geene. openbare werken voor Aalst meer vragen. Aalst Is dat de stad alleen, is dat het gansche arrondis sement Hoe gij liet ook moget verstaan, M.Van AVambeke, of er kwestie is van de stad alleen of van het gansche arrondissement, toch vergt uwe verklaring dat gij uw mandaat van volksvertegenwoordiger neerlegget. Het arrondissement Aalst, moet gij weten, heeft u gekozen alleenlijk 0111 zijne stoffelijke belangen voor te staan, 0111 verbeteringen te vragen aan waters en wegen, 0111 iemand in de Kamers te hebben die voor liet arrondis sement, wanneer de bespreking der bud getten plaats heeft, een deel der uitge deelde gunsten zou vergen. Het is wel waar dat de gunsten, die het arrondissement u te danken heelt op de vingeren kunnen geteld worden er zijn, daar ben ik verzekerd van, buiten den ijzeren weg van Antwerpen naar zegde dat hij, denzelfden avond, terwijl de burgemeester ter herberg zou zijn, zich naar dezes boomgaard zou begeven met de hoop haar daar te vinden en haareenige woorden te zeggen. Terug naar het huis haars meesters gekeerd, verhaastte zich Bertha liet briefjen te lezen zij sprong op en ging eenige stonden heên en weêr, in haar zeiven overwegende wat haar te doen stond eensklaps, alsof zij een plotseling besluit genomen had, riep zij uit Ik zal hem wachten. Met het vallen van den avond ging Edmond, veel omzichtigheid gebruikende, naar de hoeve van den Burgemeester, waar deze die hij zoo zeer betrachte te zien zonder twijfel op hem wachtte. Toen hij over de haag sprong, die hein van Bertha scheide, begon hij in al zijne ledematen te beven en een koud zweet beperelde zijn voorhoofd. Hij was benauwd, hij vreesde opgemerkt te worden. Blij was op het punt terug te keeren en aan zijn ontwerp te verzaken. Maar het zicht der betooverende schaduw die hij, tusschen de hoornen van den boomgaard kwam optemerken, deed zijnen moed erleven en, vlug als een vogel, liep hij naar Bertha toe, die, vol angst, op hem wachtte. Met zachte stem wenschtte hi j haar den goe den avond en, hijgend, fluisterde hij eenige woorden heur in liet oor. ATiendelijk lnchtte zij hem toe en gaf hem heur hand die hij driftig drukte, welhaast vereenigden zich hunne lippen Donay, die van algemeen 111 honderd duizend frank openbare werken gedaan binst den tijd dat gü de eer liebt het arrondissement in de vraten Lamer te vertegenwoordigen. Ik wed dat gij, op dien tijd, reeds meer uit de staatskas getrokken hebt dan liet bedrag der som in ons arrondissement aan openbare wer ken uitgegeven op de 20 jaren die gij reeds in de kamers zetelt. Gij zijt als volks vertegenwoordiger gekozen den 11 oogst 1S64 de volks vertegenwoordigers trekken 200 gulden per maand zittijd de duur des zittijds mag men, gemiddeld op 8 maanden per jaar rekenen dus hebt gij, M. Aan AVam ber" e, voor de 168 maanden dat gij id de Kamers gezeteld hebt, getrokken de som van 33600gld. ofinfranken 70896,00fr En gij zult geene openbare werken meer vragen Onzes inziens is het niet om u eene jaarlijksclie rent te betalen dat wij u naar Brussel zenden 't is ook niet om, als politiek man, den jan uit te han gen doarvoor hebben wij reeds M. AVoeste 't is om een woordjen ten beste te doen voor ons maar al te vergeten ar rondissement. En gij zult geene openbare werken meer vragen Zou men niet zeggen, verduiveld, dat gij ons reeds schatten van weldaden hebt bezorgd Misschien ook spraakt gij die bedrei ging maar uit voor Aalst alleen. Is het zoo, M. A au AVambeke, dan mogen wij vlakaf zeggen dat gij wel ondankbaar zijt voor uwe geboortestad. Het is aan haar dat gij uwe loopbaan als politiek man te danken hebt en voor haar zoudt gij niets meer doen. Aalst heeft u als burgemeester aangenomen omdat gij reeds afgevaar digde van het arrondissement waart en aldus in de gelegenheid dagelijks bij den minister te zijn. Fin 1111 zoudt gij haar uwen invloed van volksvertegenwoordi ger onttrekken, niets meer voor liaar doen. Stadskas nochthans heeft u reeds mildelijk meegedeeld van 1872 tot 1880 trokt gij jaarlijks 1000 fr. of voor die 8 jaren 8000 fr. van 1880 tot heden, dus 6 jaren, trokt gij, per jaar, 2500 fr., dus 15000 fr.'t zij, als burgemeester 23000 (drij en twintig duizend franks). En als gij dat sommetje in den zak hebt gestoken dan zoudt gij den goeden dag wenschen aan Aalst en gerust voort slapen op uwe parlementaire bank zonder 11 nog verder met ons te bemoeiën Gevoelt gij dan niet dat, op die wijze, uwe rol van afge vaardigde en burgemeester is afgespeeld en gij de plaats moet laten aan andere. Aan andere, M. A'an AArambeke, die met gretige pogen uwe postjens beloeren en niets beters zouden wenschen dan u, lie ver heden dan morgen, de plaats te zien ontruimen 0111 er zich op staanden voet meester van te maken. Al ij dachten dat een man van kennis en ondervinding, als gij, heer burgemeester, beter de ontwer pen zijner benijders en afgunstigers zou hebben verijdeld. A. Z. Parturiunt montes, nascetur ridiculus mus Of gelijk de fabulist La Fontaine het zegde Een berg in barensnood maakte zooveel gerucht dat men dacht hij ging eene stad grooter als Parijs ter wereld Zetten hij baarde eene muis. En werkelijk, wanneer De Denderbode ons zondag laatst zegde dat wij bij zijn zwijgen van vorigen zondag niets zou den verloren hebben, nopens het artikel: verjaardag van 1789, verwachten wij ons aan iets meer dan aan zijn armzalig gekribbel dat hij ons tot antwoord geeft hetwelk nu echter toch u dood armzalig gekribbel is. AAranneer het hem toch zoo gemakke lijk was ons schrijven te wederleggen, zooals hij het beweert, en hij in plaats van strijdredenen slechts scheldwoorden vindt, zal men gemakkelijk beseffen dat zijn gemakkelijk slechts ijdclen waan is, en door onmogelijk moet vertolkt worden. Slechts leugens schreven wij neer, zegt hij. Het is zeer gemakkelijk iets met den naam van leugen te bestempelen, maar de onwaarheid te doen zien is moeiëlij- ker. Heeft hij dan ook eene van onze leugens weerlegd Hij zou er zich wel voor gewacht hebben. AArie weet niet dat de spaansche in- kwisitie nooit in ons land bestond zoo vraagt hij. Hebben wij van spaansche inkwisitie gesproken AA ij hebben ge sproken van de inkwisitie in 't algemeen AA'at geeft het dat de spaansche inkwisi tie hier te lande niet bestaan heeft, het geen waar is om aan den Denderbode te toonen dat liet ons niet te doen is om te liegen en hetgeen wij ook niet be weerd hebben Omdat ons land de spaan sche inkwisitie niet gekend heeft, heeft de inkwisitie daarom in ons land niet bestaan zooveel als in andere landen, in Frankrijk, in Italië enz. AA'at geeft het nog verders, dat men met den naam van inkwisitie bestempele of niet, de moor- derijën gepleegd in den naam der lee ring Christi, daar het toch onmogelijk is deze te loochenen. Indien de inkwisitie in ons land niet bestaan had, waarom de schrikkelijke vervolgingen tegen de hervormden AVaarom die bloedbaden waarin duizende slachtoffers in omkwamen, waarom die brandstapels AVaarom noemt de Paus Adriaan A I door eene bul van 1 Juni 1523, A'an der Hulst als - algemeen in quisiteur over Brabant, A laanderen, Holland, Zeeland, Hennegouwen, Artois en al de andere Nederlandsche bezittin gen van Keizer Karei, indien de inkwisi tie hier niet moest bestaan Het was dus de moeite niet waard, het ellendig uitvluclitsel dat de spaansche inkwisitie hier nooit bestond waarvan er geene spraak was, te zoeken om u uit den slag te trekken, Denderbode. AA'ij hadden overigens maar ter loops van de inkwisitie gesproken om aan te wijzen dat, indien de fransche omwenteling door schelmerijën was bezoedeld, al de godsdiensten, nog grovere gruwelda den ten hunnen laste hebben. AAij hadden van de inkwisitie ge sproken omdat gij iets gemeens zocht tusschen het liberalismus en de gruwel daden van 1789, en niet merkt het wel op om eene instelling te bevech ten die eerbiedwaardig is en die wij eer biedigen. Zoo ziet ge dat ons artikel in zijn ge heel blijft staan en dat uw booze laster valt, daar gij niet één woord hebt kunnen antwoorden op den eigenlijken zin van het artikel. Gij wilt uwen tijd niet verspillen 0111 op het dood armzalig gekribbel te antwoorden ge weet best waarom. Gij had nogthans een antwoord beloofd, en het niet volbrengen dier belofte is veel beduidend. Gij doet hetgeen men zeer wel in 't franscli filer par la tangente noemt. Nu zal men oordeelen wie van Dender- galm of Denderbode de grootste leuge naar is, en, aangezien gij de deftigheid in sprake brengt, zullen wij u doen op merken dat wij voor onze polemiek nog niet eens onzen toevlucht tot scheld woorden hebben moeten nemen, zooals gij het doen moet bij gebrek aan rede nen. AA'ie en wat is er deftigst? Vlaamsche jongen. en geheimzinnig weerklonk het eerste kusje. Oh Bertha riep Edmond geestdriftig uit, waarom wilt men mij beletten uwe liefde te genieten waarom wilt men ons beletten ons heider leven tot een enkel te versmetten 1 Ah geloof mij, voor mij kan 't goud der gansche wereld niet opwegen tegen 't geluk u eenmaal tot levens gezellin te hebben Zeker redeneert gij wonder wel, beste vriend, maar de wereld, zoo hoovaardig en af gunstig, spreekt niet als gij Ik ben maar een arm meisje, Edmond, en 't is goud, goud dat er hedendaagsch noodig is Zuchtend had het meisje die woorden uitge sproken. Spreek toch zoo niet, Bertha, gij doet mij lijden. Laat de wereld maar praten en luistert alleenlijk naar dezen eed, dien gij moet aan schouwen als geheiligd AA'at er ook moge ge schieden, ik zweer u, bij al wat mij duurbaar is, nooit zal eene andere Hij kon niet voortspreken een gerucht van stemmen, achter de haag kwam hem ter oor. Zachtjes ried hij Bertha aan zich heên te spoe den en hi j zelf begon op handen en voeten te kruipen, om uit den boomgaard te ontsnappen. Maar te laat, ongelukkiglijk De arme Ed mond was opgemerkt door zijnen A'ader die, zonder twijfel alles gehoord had. De oude Liétardhad, hij het vallen van den avond, zijnen zoon bedektelijk zien uitgaan en De koopkandelskamer van Aalst drukte zich in liaar verslag van 1861 volgender wijze uit De vurigste onzer wenschen is de fiscale wetten te zien verdwijnen welke nog de volkeren van elkander scheiden. AA'ij hopen dat het Gouvernement alle zijne krachten zal inspannen om op eene wijze manier, maar zoo haast mogelijk de hindernissen, door de tol- v rechten voortgebracht, at te schaffen. De verslagen der andere koophandels- kamers van België waren in den zelfden zin opgesteld Verleden jaar wierd hier, te Aalst, een kring van kooplieden en hij veraars ge sticht en dusdanig saamgesteld dat de helft der bestuurleden katholijken, de andere helft liberalen waren: de voorzitter moest beurtelings een liberaal en een katholijk zijn. Nu, het eerste werk des krings, na de aanduiding, 't verleden jaar, der kan didaten voor de koophandels-rechtbank, was het opstellen van een verzoekschrift ten einde een tolrecht te verkrijgen op den invoer van het vreemd vee. Door eene meerderheid van slechts 2 stemmen is de voorstel van verzoekschrift aanvaard geworden. De voorstaanders van den vrijhandel en die der beschermrechten hadden wederzijds alle hunne krachten ingespannen, de eene 0111 het verzoek schrift te doen aanvaarden, de andere 0111 het te doen verwerpen. Op vijf-en-twintig jaren afstand hebben de koophandels-kamer en de kring der koophandelaars een verschillig beginsel voorgestaan. Men wordt gewaar dat de wind in de zijlen der aanhangers van de handelsbeschermers blaast. J. J. hij vermoede aanstonds eene geheimzinnige hij eenkomst. Hij volgde Edmond op zekeren af stand en, zonder gezien te zijn was hij, langs eene andere opening, maar ter zeiver tijd als de jongeling, in den boomgaard gedrongen. Hij wist dus alles Edmond beefde hij de gedacht der kastijding welke zijne fout hem ongetwijfeld ging be rokkenen. Een oogenblik diepzinnig, hief hij welhaast het hoofd op en vluchtte weg alsof hij plotseling zot was geworden. Vooraleer zij liet huis haars meesters was binnengetreden had Bertha, den onverbidde- lijken Liétard ontdekt. Ditmaal dacht zij stellig dat alles gedaan was tusschen haar en Edmond zij ging onmiddelijk te bed en be gon overvloedig te weenen. Gansch den nacht had de somberste wan hoop heur alle rust ontnomen slechts weinige oogenhlikken had zij eenen. zwaren door pijn lijke droomen verontrusten slaap mogen ge nieten, toen zij weder het bod moest verlaten 0111 hare dagelijkiche bezigheden te hernemen. Op dit zelfde oogenblik moest Edmond, van wegens zijnen Vader alle mogelijke verwijten onderstaan over zijn gedrag van den vorigen avond. Droevig ontving hij de slagen die op hem regenden en, met eene engelachtige gela tenheid aanhoorde hij de vreeselijke bedrei gingen die de oude tegen hem uitbraakte Nog eene bijéénkomst met die vrouw, riep Birmcniandsch politiek nieuws. Te Gent ziju, simls eenigan tijd versc-heide liberale kringen, tot stand gekomen, inde bij zonderste wijken. Het doel dier kringen is deze, hij in zijne gramschap uit, en 't is met u gedaan IV. Een dichterlijk reisje. Juist op liet oogenblik dat de hevige twist ontstond tusschen Edmond en zijnen vader kwam daar een jongeling uit het dorp voorbij hij was blijven staan had alles afgeluisterd en gezien hoe Edmond door zijnen vader wierd ge slagen. Nog den zelfden avond ging hij het gebeurde in eene herberg vertellen 't was kermis-avond en er waren vele bezoekers, jongens van den ouderdom van Edmond, die, met gretigheid naar het gezegde luisterden 0111 aldus eene gele genheid te hebben met den ongelukkigen ver liefden den spot te drijven. Ook wanneer deze des anderendaags, na de mis, de herberg binnen trad was het een alge meen gelag en een gespot het gansche dorp had reeds kennis van zijne liefde met Bertha men wist dat zijn vader daarover in eene hevige gramschap verkeerde en hem daags te vorenmet oen pak slagen had gestraft. A'ele zelfs schaam den het zich niet kwaadwillige zinspellingen te doen nopens het gedrag van Bertha die zij als een niet deugend meisje aanschouwden en reeds verloren spraken. Vervolg bij naaste. t. vT??BniMTr7mS" ,t nwrwaissr. r'- idBSSttaaaK^EiaiIS»üb.-..

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1