Het oude vrouwtje. VROUWENPORTRETTEN. Sterfgevallen. NINOVE. Allerlei. Rampen misdaden ongelukken. ken was dat die lieer waardig was dien graad te bekleedeu, en aan alle logiën verzocht hem te aanzien als eenen broe der en liem in haar midden toe te laten, en aan alle masons oplegde hem bij te staan waar hunne hulp hem ook mocht van dienste zijn. Daarop volgde dan het handteekeu van den Grootmeester. Aan het perkament was een breed rood lint gehecht met eenen zegel. Heer L... gaf mij dan bereidwillig eenige inlichtingen nopens het opnemen der leden en de grondbeginselen der vereeniging. Tot de voorwaarden om in de loge te worden opgenomen behoort dat de kan didaat een vrij man zij van goeden naam bezittende voldoende omwikkeling, be zield met geestdrift voor het ware, het goede, het sclioone, en bereid zich aan de wetten en instellingen der vereeniging te onderwerpen. Wanneer men in eene loge wil opgeno men worden laat deze u eenige maanden wachten ten einde nopens uwen persoon, uw gedrag en grondbeginselen inlichtin gen te nemen. Zijn die inlichtingen gunstig dan wordt gij verzocht een schrif telijk exaam te ondergaan ten einde men uwe gedachtenengrondbeginselen kenne. Loopt dit voldoende af, dan wordt gij geblinddoekt en in eene kamer geleid waar gij nu te antwoorden hebt op de vragen door metsers gesteld die u omrin gen. Loopt dit nogmaals goed van stapel en zijt gij bereid u aan de wetten der vereeniging te onderwerpen, dan leidt men u in eenen prachtig verlichten tem pel. Daar wordt u de blinddoek afgerukt en dan aanschouwt gij het licht. Op dit oogenblik ziet gij rondom u de metsers met ontbloote zwaarden die zij tegen uwe borst richten. Daardoor wordt te kennen gegeven dat gij aanvaardt dooi de metsers gestraft te worden zoo gij eenmaal uwen eed van geheimhouding verbreekt. Dan wordt gij plechtig inge wijd als leerling en met eenige der gehei men bekend gemaakt. Ten onrechte wordt de vereeniging aanschouwd als een geheim genootschap, want alleen de herkenningsteekens dei- broeders en de ritualen worden geheim gehouden, en de grondbeginselen en wetten evenals de geschiedenis der vrij metselarij zijn algemeen bekend. Alle plegtiglieden en zinnebeelden zijn van zuiveren zedelijken aard. In de bedoeling van de metselarij ligt hoegenaamd niets wat in strijd is met den godsdienst of de wetten van den Staat. Het doel der metse laren is streven naar zelfkennis en zelf veredeling door bevordering van al wat goed is en schoon, door eene stipte betrachting der wetten van waarheid en liefde. De metselarij bekreunt zich niet om rijkdom, rang of geloofsbelijdenis en laat zlc-h niet in met staatkundige of gods zedewet verbonden, naar het ideaal der verbroedering van alle menschen. Zij zoekt op hare wijze te bereiken wat Christus op zijne wijze heeft willen vol brengen door de stichting van het Koning rijk Gods. In de loge werken de metsela ren aanzelfveredeling door zich te zuiveren van de smetten van bijgeloof, vooroordeel, boozen hartstocht, door elkander steeds te wijzen op de eeuwige denkbeelden van het ware, het goede buiten de loge aan het bijstaan van zwakken en behoeftigen, aan bevordering van verlichting en be schaving, van zedelijkheid en deugd. Om aan te wijzen dat het doel van het magonnismue niet is den godsdienst te vervolgen zooals de 1)enderbode het zegt, zal ik enkel dit aanhalen dat in de loges van het Zweedsche stelsel (Zweeden, De nemarken,) in de Grosze Landesloge te Berlijn alsook in die welke zich be vinden onder de groot Loge Zu den drei Welthugeln te Berlijn, geeiseht wordt dat de candidaat een belijder zij van den Chi'istelijken goddienst. Dan zei de Denderbode nog dat de vrij - metselarij tegen alle wettige overheid werkt en de tronen der monarchen zoekt te ondermijnen en omver te werpenOp zulke dwaasheid zal ik hem antwoorden met te zeggen dat verscheidene vorsten als beschermers van het magonnismus optraden in Zweden stelde zich in 1738 de Koning Frederik aan het hoofd der vrijmetselarij nadat hij er de degelijk heid had van erkend hij had eerst op straf van dood de vergaderingen verbo- deu. In Rusland was Catharina II de be schermster der Loge Klio te Moskou. In Holland stond sedert 1816 prins Frede rik der Nederlanden als grootmeester aan het hoofd der vereenigde loges. In 1872 stond de pruissische kroonprins Frederick Williem aan het hoofd der Grosze Landesloge. Dan las ik nog in reeds gemeld boekje van den Werkman dat het de logiën zijn die het militarismus begunstigen. Zou dan misschien de heer Generaal Pontus ook al een magon zijn Wat mij betreft ik zou er hem niet te min om achten, maar het was nu toch recht grappig. Nu wou ik nog eenige woorden zeggen over den oorsprong der vrijmetselarij. Men heeft ze wel eens willen zoeken in den tempelbauw van Salamo, in de Egyp tische en Gricksche mysteriën enz.ook wel in het orde der Tempelheeren, maar zonder voldoend 1 D Ie bist» risclie kritieken van Klosz, Fallon enz. is overtuigend gebleken dat zij niet verder moet gezocht worden dan de 13e eeuw. Zij is ontstaan uit de broederschap der metselaaars die in den bloeitijd van den spitsboogstijl vooral verbonden wa ren aan de kloosters. Men ziet dat de oorsprong alles behalve goddeloos is. La ter sloten zij het verbond der Duitsche vrije metselaren, vormden vier afdeelin- geiivan welke die te Straatsburg den lioog- sten rang bekleedde, noemden elkander broeders en volgden bij de opening een eenvoudigen ritus en verbonden zich tot eenen deugdzamen levenswandel. Om op hunne beroepsreizen elkander te herken nen, hadden zij geheime teekens, hand grepen en woorden alsmede eenige vra gen en antwoorden overleveringen wel ke tot nog toe onder de vrijmetselaars bewaard zijn geweest. Verwoestende stormen op staatkundig en kerkelijk ge bied stemden velen tot verdraagzaam heid en toegevelijkheid, en het nieuwe tijdstip der verlichting had gedachten doen ontstaan die slechts verkondigers nooclig hadden om vruchten te dragen voor de menschheid. De tijdsomstandigheden gaven aanlei ding tot eene nieuwe organisatie. Men liet het metselaars bedrijf varen 0111 de goede denkbeelden te behouden maar men behield dan ook nog de uiterlijke kenteekenen van het metselaarsberoep En zoo ontstond de hedendaagsche met selarij Dit denk ik nu voldoende voor het on derricht der lezers bij wien de geheim zinnige woorden vrijmagon, magonnis- mus een schrikbeeld mochten voor den geest roepen. De Denderbodehet Land van Aalst en tutti quanti zullen daarom niet laten op de vrijmetselaars te blaffen, of liberalen en officiële onderwijzers als vrymagon te doen doorgaan waar deze laatsten, och arme, zooveel gemeens met hebben als Dirk-Martens met Manneken pis. Zij zien toch in alles de tusschen- komst der logië, zelfs tot in de oneenig- heden door de kwestie onzer koopwaren- statie teweeggebrachtMet zulke on gerijmdheden kan men bekrompene le zers bepraten, maar ook verstandige menschen zullen nu eens zien en wat magonnismus is, en wat grond er in de gezegden onzer tegenpartij ligt. Vlaamsch e jongen Binnenlandsch politiek nieuws. De Bi en Public, antwoordende op de vraag hem door de Flandre Libérale ge daan, wat het klerikaal ministerie zou doen met de opbrengst der inkondasten op buiten- landsche Paarden en Vee, zegt dat men daai- mede de wegenis zal verbeteren en werken zal doen uitvoeren tenvoordeele van den landbouw, tinken zoö'ahf zij Testenden 'oni Ier Vet1 liberaal ministerie en, volgens zijn zeggen beeft eene menigte besparingen ingevoerd. Hoe komt bet dan dat bet niet bij machte is de werken, ten voordeele van den landbouw, uit te voeren zon der nieuwe lasten te beffen En zoo die nieuwe lasten noodig zijn om eenigzins den landbouw op te beuren, waarom dan niet de andere lasten in evenredigheid verminderen fff. Englebienne, de reeds zoo dikwijls ge buisde klerikale kandidaat te Zoniën (Soignies) zal nogmaals, met de aanstaande Kamerkiezin- gen, in die zelfde Kiesomschrijving, zijne kam didateur voordragen, alsook nog te Bergen M. Dallet, de vertegenwoordiger van Borch worm (Waremme,) ziet af van zijne politieke loopbaan om rede van zijnen boogen ouderdom (bij is 83 jaar oud); de beer Heptia, provin ciaal raadslid van bet canton Avenne, zal zich in zijne plaats, al kandidaat laten voordragen Onder de Leuvensche Studenten, is de twee dracht geboren De Vlamingen en de Walen staan als twee vijandelijke legers tegen over elkander. Plakkaten, Spotliedjes en vechtpar tijen spruiten eruit voort; de leuvensche politie moet dagelijks te been zijn. Onder liet liberaal ministerie gat men 70 a 76 duizend franks subsidiën voor bet herstellen der gebouwen van Eeredienstonder bet mi nisterie van bedendaagscb geelt men er 250 duizend Besparing De voorloopige bespreking, in de sectiën, van bet wetsontwerp, inkomrechten stellende op bet buitenlandscb Vee is geëindigd geweest met eene stemming die den volgende uitslag heeft opgeleverd 1° Sektie wetsontwerp aangenomen met 10 stemmen tegen 6. 2° Sektie wetsontwerp aangenomen met stemmen tegen 5 en 3 onthoudingen. 3° Sektie wetsontwerp aangenomen met 6 stemmen tegen 3 en 3 onthoudingen. 4° Sektiewetsontwerp aangenomen met stemmen tegen 4 en 1 onthouding. 5° Sektie wetsontwerp aangenomen met stemmen tegen 3 en 1 onthouding. 6° Sektie wetsontwerp aangenomen met stemmen tegen 6. Dl Krijgslasten worden door de klerikalen op de volgende wijze pjopntm.mA. M. Pontus vraagt 2 millioen v.oor bet oplxm wen van kazernen, 900000 voor de verbetering der kanonnen 150,000 fr. voorde bewapening van nieuwe forten 1,300,000 fr. voor de vol trekking van bet fort van Scbooten en bet bou wen eener schans te Duffel. Neemt wel in acht, vriend lezer, dat dit al leenlijk buitengewone uitgaven zijn. Vier en zeventig gemeenten, in Luxemburg en Namen worden gemachtigd in bare bos scben boomen te vellen, ten einde met de op brengst daarvan gemeentelijk uitgavan (leest Schooluitgavente knnnen dekken. 'olgens een brieftvisselaar van het brus- selscli dagblad la Nation, beeft men in zekere katbolijke dossiers onregelmatigheden ontdekt van zulken gewiebtigen aard, dat bet parket er zijne tusscbenkomst noodig geacht heeft. J. J. IV. Victorien Vande Weghe. J. J. Men meldt ons bet overlijden van den heer Notaris BOONE, oud-sekretaris dezer stad. NINOVE 22 Januari. Heden is albier overleden de beer Emiel Violon, student bij de Iloogschool te Gent, zoon van den stadssecreta ris M. Adolf Violon. Zijne famillie en de libera len gezindheid doen in liem een zeer gevoelig en wezenlijk onherstelbaar verlies. Uitstekend verstandig en bekwaam, vastberaden en kalm van gemoed, aantrekkelijk, gedienstig en toe gevend, genoot bij in eene booge maat de ach ting en de genegenheid van al wie met hem in betrekking was. In alles zeer begaafd en door kunstgevoel aangedreven, wist bij zich, buiten zijne studiën, die bij met onderscheiding voort, zette, nog te oefenen in de kunst en verwierf op bet klavier en met de teekenstift eenen gelijken bijval. In alle vakken en in alle omstandigheden en wel namenlijk als Voorzitter des Comiteits van den Schoolpenning, bewees bij hierde groot ste diensten, zijne verkleefdheid en gedienstig- beid waren zonder palen. Een koninglijk besluit van 16 januari 1886, machtigd den gemeenteraad van Nmove een ge wapend Pompierskorps te vormen, gelijkvormig bet art. 128 der wet van 30 Maart 1836,enkeurt bet organiek reglement van dit korps goed. Aalst en omliggende. Wij ontvangen van eenen onzer lezers het volgende, over het ontwerp van herinrichting onzer politie. Heden namiddag (vrijdag) is een van die vreemde gasten die, in karretjes, alsmandema- kers of fabriekanten van muizenvallen, onze streken afreizen, op het poütiebureel gebracht. Hij had een meisje, dat hare kanten kwam in dragen, aangerand en getracht haar alles te ont nemen. Doch hij is op de vlucht gedreven. Het meisje heeft hem achtervolgd. De politie heeft hem aangehouden op het oogenblik dat hij, met zijn reizende woning wou vertrekken. GRAND THEATRE DE GAND. Dimanche 24 Janvier 1886, Grand-Opéra en 4 actes et 7 tableaux, avec le concours de M. Wakot précédé de Les amours cle Cléopatre, Comédie-vaudeville en 3 actes. Ouverture du bureau a 6 lj4 h. Lever du rideau d 6 12 h. Men komt te Geut eene Zeevaart-maatschap pij te stichten die eenen dienst voor koopwaren transporten tusschen Gent en de overzeesche landen zal inrichten. Zij heeft voor doel het benuttigen der ver- schillige steamers die zij aankoopen zal. De zetel der maatschappij is te Gent. Het maatschappelijk kapitaal is van 500,000 fr. vertegenwoordigd door 500 aandeelers van 1000 fr. Men schrijft ons uit Boom dat er Zondag 10 dezer, in de statie eene redding heeft plaats gehad die verdiend gemeld te worden. Een jon geling en een meisje stonden op de linie, op het oogenblik dat de trein van 9 ure 's avonds uit Gent aankwam. De genaamde Frans Van Laken, loods, wonende Brouwersvliet, 1, te Antwer pen, het gevaar ziende sprong op de baan en kon de beide personen van eene zekere dood redden, echter enkel op gevaar af zelve door de locomotief te worden verbrijzeld. Men hoort, op onze dagen, spreken van won dere voorbeelden van hoogen ouderdom en zeld- ooit hooren spreken heeft van iets als dat wat aangestipt staat in de registers der Brigitta-kerk te Chester (Engeland)daar staat geboektM1' Georges Harding, oud 107 jaren, getrouwd met Jufvrouw Woodward,83 jaren oud.,-, Zooals men denken kan woonde eene ontelbare menigte de huwplechtigheid bijDeze vrouw was de vijfde van Georges Harding, die met zijne 4e vrouw trouwde op 105 jarigen ouderdom Jufvrouw Woodward was reeds 3 maal getrouwd geweest alvorens in den echt te treden met Harding. Deze kerel had, in de laatste dertig jaren al leenlijk geleefd op botermelk met bloem, brood en kaas. Een goudmijn ontdekt. Een kanton nier van het bestuur van bruggen en wegen heeft eene goudmijn ontdekt op het grondgebied der gemeente Miouze (Puy-de-Döme.) Deze bediende zocht steenen om de baan te herstellen. Hij vond eene massa stof, die zijne aandacht bijzonder opwekte, en gaf dezelve aan den be stuurder der zilvermijnen van Pontgebaud, om te worden onderzocht. Men bevond de aanwezigheid van goudstof. De gravingen, die op de plaats, door den kan- tonnier aangewezen werden gedaan, gaven spoedig de zekerheid, dat men aldaar met eene rijke goudmijn te doen heeft. Wij vinden in het jaarboek van het Observa torium dehoogte der bijzonderste gebouwen van België. De O. L. Vrouwetoren, te Antwerpen, meet 123 meters de O. L. Vrouwetoren, te Brugge 121 St-Rombautstoren te Meclie- len, 112 het Belfort, te Gent, 111 het Justi tiepaleis, te Brussel, 103 de toren van het stadhuis, te Brussel 97;Sint-BaafstorenteGent, 88 het Belfort, te Bergeu, 87 de Halletoren, te Brugge, 84 dê torens van St-Gudula, te Brussel 69 de Kongreskolom, te Brussel, 57 de vuurtoren, te Oostende, 57 het gedenktee- van Waterloo, 57 de hoofdkerk van Doornijk, 48 de O. L. Vrouwetoren, ta Hoei, 48 de muur van de afdamming der Gileppe, 47 de toren van het stadhuis, te Oudenaarde, 40. Rechterlijke dwaling. In Mei van verle den jaar werd de voerman, van een leerfabri- kant, door zijnen patroon beschuldigd, 12 kalfs- huiden,ter waarde van 100 fr. ontvreemd te hebben. De voerman hield zijneonschuld staan de, verzekerende dat zij bij vergissing bij eenen kalant afgegeven waren. Men vond echter geen enkelen kalant die ze ontvangen had, de voer man werd aangeklaagd en tot 2 maanden ge- vangeuis en 50 fr. boete veroordeeld. Drie dagen na die veroordeeling kwam een kalant bij den fabriekant verzoeken, 12 huiden die terwijl hij op reis was, bij hem gebracht wa ren, terug te halen. De fabriekant, in plaats van zijne dwaling aan hetgerecht bekend te ma ken en de veroordeeling te doen vernietingen, bewaarde het stilzwijgen. De werkman onder ging zijne straf en zijn huisgezin verviel in de diepste armoede. Men zou het geheim nooit ontdekt hebben, zonder eene bediende, die, voor eene onbedui dende reden weggezonden, om zich te wreken, de zaak heeft bekend gemaakt. Het gerecht heeft een onderzoek geopend. Het testament eener verdronkene. Een aardig geval gaat in het kort voor de pruisissche recht banken gebracht worden. Over eenige dagen trok men uit de waters der Moezel een meisje van Trier die, men weet niet om welke reden, een einde haar leven gesteld had. De geestelijkheid ging in groote staatsie tot de begraving van het jong meisje,alhoewel het den regel is de zelfmoorders te aanzien als gestor ven buiten den schoot der Kerk. Maar er is toch altijd een middel om een regel, hoe streng ook, te ontgaan het verbod was geheven onder voorwendsel dat het meisje zich om het leven had gebracht in een oogenblik van zins verbeis- tering. Welhaast kwam de waarheid aan het dag licht de zelfmoordenares had hare gansche fortuin, bij testament, vermaakt aan godvruch tige instellingen ten profijte der geestelijkheid die hare beste gebeden toegeweid had aan de zielrust der afgestorvene. Maar de bloedverwanten, waarvan eenige in armoede verkeeren, willen de zaken maar niet zoo laten voorbij gaan, denkende dat gebeden niet genoegzaam zijn om volle kracht te geven aan een testament. Zij hebben zich tot de recht bank gewend. Tot grond hunner oppositie ne men zij juist de redenen die de geestelijkheid heeft ingeroepen om het lichaam der zelfmoor denares in de kerk te ontvangen zij zeggen dat deze laatste haar testament gemaakt heeft op een oogenblik dat hare zinnen in den war waren. Een persoon, die van zijne zinnen beroofd, kan geen testament maken en zijn fortuin komt toe aan zijne naartuurlijke erfgenamen. De zaak houd de openbare aandacht bezig men wacht met ongeduld de uitspraak der rechters af. Etoile Beige). De gemeente Lebbeke is dinsdag nacht, door een schrikkelijk drama in opschudding ge bracht. In een huisje van het dorp. woonden eene weduwe en hare dochter, een meisje van zeer goed gedrag, ongeveer twintig jaren oud. Een jongeling, sinds weinigen tijd uit de ge vangenis gekomen, vervolgde haar met zijne liefdes verklariugen maar zij wilde van hem niet weten. Gisteren morgeud waren de voorbijgangers verschrikt bloed te zien vloeiën op den drempel der deur. Zij riepen geene antwoord ontvan gende stampten zij de deur open een schrik kelijk schouwspel deed zich voor hunne oogen op. In eene der beneden plaatsen lag het lijk van het meisje op den vloer uitgestrekthet hoofd was bijna gansch van de romp geschei den. Naast haar lag de moordenaar die, bij middel van een mes gepoogd had zich de keel af te snijden. Hij was niet dood. Het parket van Dendermonde, is, den zelfden dag nog, ter plaalse geweest. Oostende. Maandag heeft men drij ma trozen aangehouden, besehuldigd hulp te heb ben geweigerd aan het personeel van een vis- scherssloep, die door hun schip aangezeild was. Indien men de loopende geruchten mag ge- looven, zou een der mannen van den aanzeilen- A.oicuap Hiö ten gevolge van ziekte bed ligt, de zaak uitgebracht hebben. Ziehier hoe De zoon van dien man was aan boord van het gezonken schip, zijne vronw ging verscheidene malen per dag, ongerust zijnde, zien of de sloep nog niet binnengeloopen was. Niet meer kunnende weerstaan aan de smart, zeide hij tot zijne vrouw Ga niet meer zien, het schip en ons kind zullen niet meer terug komen zij zijn in den grond geloopen door on zen sloep en de loods heeft geweigerd hun hulp te bieden. Een arm meisje, Jeanne Milau, van Lyons (Vrankrijk) had zich laten verleiden. Zij ver keerde in eenen zwangeren toestand en haar minnaar nam die gelegenheid te baat om haar te verlaten. Jeanne wierd wanhopig en besloot te sterven. Zekeren nacht stak zij haar bed in brand en legde er zich op neder. Men kwam in tijds om haar te redden, maar hare brandwonden wa ren verschrikkelijk, het vleesch viel haar met brokken van het lichaam. Naar het Godshuis overgebracht is zij er gestorven, na de Keizer snee, waardoor men het kind poogde te redden, te hebben onderstaan. Het wichtje was dood, even als zijne moeder. In een dorp bij Tilsitt (Duitschland) moest de kerkhof vergroot worden wat het wegnemen noodzakelijk maakte van eenige graven tegen den muur die moest verplaatst worden. Op den dag dat zulks moest plaats hebben vergaderden zich, op den kerkhof, de familiën der begravenen. Een afschrikkelijk schouwspel deed zich voor hunne blikken op wanneer men de lijkkist open de van een achttienjarig meisje, onlangs ter aarde besteld. Zij lag met het wezou naar omlaag. Zij had zich de haren uit het hoofd getrokken en de nagels uit de vingeren. Het doodslaken was verscheurd, heur aangezicht vol diepe schrannen. Volgens het verslag der geneesheeren was het weeral een geval van eene te haastige be grafenis. Men schrijft uit Weenen, 19 Januari. Een overgroote hoop hooi, toebehoorende aan eenen leverancier van het leger, te Lemberg en die sinds eenigen tijd tot nachtverblijf diende voor arme landloopers, is gisteren in brand geraakt. Op 60 menschen die er sliepen zijn er twintig in het vuur omgekomen. Uit Calais wordt bericht, dat het van ouds gekend bankhuis Sagot gesprongen is, met een tekort dat berekend wordt op 20 millioen frank. De kleine lipt daar op liaar schoot Te i i m do beentjes bloot, Met b ogelieven. Fier iu d> hoek der schouw Te i jn kind en vrouw, Te .v n voor ons leven. iv man, die jongen is Waar ii lijkenis, Bez beii zoo eens lonken, Wat fijne neus, wat ronde kin, Met zo'een a "dig putje erin 't Is heel u zelf geklonken n Hoe hij mijn trekken heeft misschien, Dat wilt ge, vronwe, aireede zien Door 't oog van liefde en trouwe Maar wat gewis hij hebben zal, Dat is uw rein gemoed vooral Een hart als 't uwe, vrouwe 1 De jaren veranderden !t maagd'lijn in meken De jeugdige blos is sinds lange niet meer Zij zag heur gestalte, zoo flink, langzaam breken Heur albasten voorhoofd, ach rimpelt zoo zeer Het lustige lied is sinds jaren vergeten, Het lustige liedje van liefde en van hoop Nu truurigen mijm'rend aan 't venster gezetan, Aanschouwt zij wat alles de tijd zoo al sloop. Heur hoofd is wel diep op heur borste gezonken Wat zegt niet die traan die verschijnt in heur oog Wat lijdt niet die ziel eens van levenslust dronken, Nu zonder betrachting, nu somber en droog Het schij nt heur noch thans als een dag slechts geleden Dat zij nog zoo frisch was, zoo lief als een roos Waar zijn dan die tijden toch henen gegleden Of waarlijk duurt 't leven niet meer dan een poos Oh moederken, vraag het der bloem op uw venster, Hoe va;t en bestendig ons leven mag zijn Wat is het Een glinstrend licht of een glinster, Een werkelijkheid of een nietige schijn Gij teelt nu die bloemen, als duurbare panden Wis liggen, verdord, zij reeds morgen ten grond Wij snaren ons lier en ze ontvalt onze handen, Beginnen een zang die versterft in den mond Gij neuriet nu droevig het lied van voorhenen, Het liedje zoo vrolijk in vroegeren tijd. 't Is heden ervormd in een akelig stenen, 't Verhaalt wat gij waart en wat heden gij zijt Ja, zingt het; misschien is't herdenken verkwikkend Als plechtig de stonde der afreis gaat slaan Misschien aan uw oog in 't verleênnog eens blikkend, Zal'tdroevige schouwspel der toekomst ontgaan!... Het huidige stadsbestuur is aan het roer gekomen onder de belofte van spaarzaam met 's burgers centen om te gaan. Zij wisten het liberaal bestuur te laken over een handvol schavelingen, over het vermaken van eenen ouden parapluie, over 't uitgeven eener daghuue voor verbeteren van een gaanpad aan de keizerlijke plaats. Zij kwamen aan 't roer en de oordjens dans begon Op weinige jaren wierden duizenden, honderd duizenden franken in den kolk der lichzinnigste ver spiling verslonden, zoodanig dat de financieële toe stand onzer stad erbarmelijk is. Nochthans duurt de verspilling voort: 't is als eene koorts die onze Btadhuis- bazen heeft vastgegrepen als eene verblinding die hen naar den afgrond leid. De stad steekt volop in schulden^'t wordt hoog tijd zich in te toornen en beginnen te sparen? Neennutte- looze openbare werken aanvangen om den hoogmoed en de ambitiè van zekeren heer te voldoen, dat zal men, moest er ook al de bankroet uitvolgen eene politie inrichten, gelijk in de groote steden, om parade te maken rond onze Heeren en meesters, al moet het ook eenige duizenden meer koBten per jaar. Ah de politie, ja, zij moet eringericht worden, zij moet een korps worden van mannen die werken zullen om de hedendaagsche Stadhuiskliek in alles te ondersteunen en voor te staan. Zoo heeft men verleden jaar den heer politie-Com- missaris Van de Voorde op pensioen gesteld was de man door ouderdom of gebrek buiten staat gesteld zijn ambt nog te vervullen had hij door zijne handelwijze zich onwaardig gemaakt nog aan het hoofd te blijven ons politie Geenszins. Kloek en gezond was hij nog. Gedurende meer dan 30 jaren had hij met bewustzijn vlijt en werkzaamheid zijn ambt waargenomen, zelfs was hem het eerekruis geschonken en menigeen zijner politieke tegenstrevers was hem van harte genegen. Doen wierd hij op pensioen gesteld, omdat hij aan eenig klerikaal heethoofd mishaagde en dat de politie geheel en gansch moest geklerikalizeerd worden. Dit kost aan de stad 2000 franken meer dan voorgaande. Burgers, zoo vervullen onze stadsbestuurders hunne belofte van gespaarzaambeid, zoo verspillen zij uwe duurgewonnen centen. P. V. Volgens Mr Gheebaerdts zullen de afbraak van 't Hooghuis het maken van nieuwe kaaiën, bruggen enz., aan Moutmolen, Zwarten hoek en Dam, aan de stad geene 80,000 fr. kosten. Die som is reeds aanzienlijk, is 't niet waar lezer Maar die som is beneden de werkelijkheid. Het ontwerp spreekt van twee bruggen ehwel, die 2 bruggen alleen zullen 80,000 frs. kosten. Bewijs in het verslag van den onder ingenieur die het plan van den doorsteek Wieze Baasrode bestudeerd heeft, en dat in eene zitting des Gemeenteraads door Burgemeester Van Wambekf. is afgelezen geworden, zijn de kosten eener brug beraamd op 40,000 fr. dus voor twee, 80,000 fr. M. Monfils heeft in eene zitting des Stedelijken raad gezegd dat de afbraak van het Hcoghuis een der vurig ste wenschen was van de oude liberale Regentie doch alsdan waren de eischen der familie Servaes te hoog en de liberale Regentie weigerde die som te betalen door die familie, die nochthans ook liberaal was, gevraagd. Een bewijs, Land van Aalst, dat de liberalen het alge meen belang betrachten en het hun niet te doen is uit baatzueht en eigen belang. 7opn rlar»r\ovli**Hl moor wij fwijfolo-r» rnnn

De Dendergalm | 1886 | | pagina 2