Do Kantons. Rampen misdaden ongelukken. Aalst en omliggende. Wij herinneren aan onze lezers dat het liefdadigheids-feest, door de school der kweekelingen van het leger te geven, ten voordeele der werkelooze onzer stad, morgen (Zondag) in de groote zaal van het stadhuis zal plaats hebbenom 5 ure 's namiddags. Het programma voorspelt ons eenen aangenamen avond het is te verhopen dat een talrijk publiek zal op komen opdat eene rijke ontvangst het lieldadigheidswerk kome bekronen. De Werkman zit zonder Brood. F. De feest, waarvan hierboven, gewag ge maakt. wordt grijpt plaats in de groote zaal van het stadhuis. Het schepenkollegie heeft wel gedaan die schoone zaal ter beschikking te stellen der ontwerpers dier feest maar wij moeten toch ter loops eene opmerking doen. Toen over eenige jaren het muziek ohzer bur gerwacht een feest wilde geven ten voordeele der slachtoffers eeuer mijnramp, wierd hem de groote stadhuiszaal geweigerd had de Aalstersche burgerwacht er nochthans niet evenveel recht toe. Maandag nacht, rond 12 ure kwamen eenige vrienden van een souper op S' Job, terug een hunner gleed op den gesmolten sneeuw uit met het ongelukkig gevolg dat hij zijn been brak. Zijne vrienden hebben hem, op eene berrie, naar zijn huis moeten dragen. Wettelijke besluiten en benoemingen. Door koninglij k besluit van 21 dezer is het burgerkruis van l'klas toegekend aan den heer DeneeffJ. F. P. gepensionneerden ont vanger te Zottegem, Het kruis van 2° klas aan de HH. Benson C. gepensionneerd ontvanger, te Ninove Baele id. te Geeraardsbergen. De medalje van 1° klas aan den heer Verdick A. As. gepensionneerden commis deraccijn- sen, te Geeraadsbergen. M.Van Wassenhoven is Schepen benoemd der gemeente Ressegem. Ilij koninklijk besluit van 20 dezer wordt M. I. Bauwens geneesheer benoemd, met den graad van onder-luitenant, bij het gewapend pompiers korps van Aalst, in vervanging van M. Pode- vyn, overleden. K"it Geeraardsbergen. Waarde Heer Hoofdopsteller, Gij drukt in uw laatste brief uwe ver' wondering uit, omdat ik U mijne gewone briefwisseling niet heb toegestuurd. Gij vraagt mij of ik ziek ben, of ik geenen tijd heb gehad, of er misschien geen bij zonder nieuws uit onze streek is te ver melden of ikenzenzal vragen waarop ik UEd,, een antwoord verschul digd ben. Met recht moogt gij U verwonderd toonen, omdat ik U mijne gewone brief wisseling niet heb gezonden, te meer, daar gij weet hoe zeer ik bij de geboorte van ons zoo kloek kind «De Dèndergalm heb toegejuicht. Wij moeten steeds met dezelfde zorg het wichtje verplegen en onze zelfopoffering voor zijn welvaren moet van dag tot dag meer aangroeien. Daar zal het dan ook bij mij niet op aan komenwanneer gezondheid en bezig heden het toelaten, zal ik steeds al mij nen beschikbaren tijd en mijne zwakke letterkundige krachten besteden aan de verpleging van ons geliefkoosde kind. Tot over een veertiental dagen leed ik, gelijk vele menschen in deze streek, aan borstvalling en keelpijn en dat is vrij ongemakkelijk en beneemt allen last tot schrijven, vooral wanneer die pijn ver gezeld gaat van koorts ook de tijd heeft mij ontbroken, want het tijdstip van de vernieuwing des jaars is voor kooplieden eu neringdoende menschen, een tijdstip van algemeen overzicht der afgedane zaken in het verloopen jaar, en Januari maand slijpt heel een hoopje bezigheden achter zich. Overigens, veel nieuws, ten minste pelcmgrijk uieuws, viel er niet over te brieven. Verleden Zondag, gelijk ik het vroeger had aangekondigd, heeft hier, zonder bestrijding, de vernieuwing plaats gehad van den Bestuurraad der liberale asso ciatie. Een gelukkig feit is hier waar te nemen. Naarmate Janson en zijne sleepdragers het vuur van oneenigheid en tweespalt tot groote vreugde der Jesuieten aanhitsen en de Rrusselsche revisionisten zich in de oogen van alle weldenkende menschen van eu buiten den lande belachelijk maken heeft hier eene toenadering bij de liberalen plaats. Nog deze week zegde mij een der ver kleefdste opperhoofden onzer liberale partij, een man die al mijne achtingen genegenheid bezit Mijnheer A.... is mijn vriend niet, verre van daar, ik heb onder menig be trek met hem een eitje te pellen, doch op liberaal terrein leven wij in de beste ver standhouding Zie, zoo moesten alle liberalen klappen! Uw artikel van Zondag laatst Over de Vrijmetselarij heeft veel ophef ge maakt en is met gretigheid gelezen. Wij ver wachten ons van w ege l)e Denderhode aan eenen geheelen hoop scheldwoordeu in de plaats van argumenten. Nu, opdat de zeer christelijke Dender- hode zich nog boozer zou maken, gaan wij uwe lezers met een stuk verrassen dat nog vrij wat meer effect zal maken, dan uw zoo knap geschreven artikel van Zondag jongstleden. Ziehier een stuk dat wij letterlijk af schrijven uit het Maqoimiek Weekblad Parijs. In de Zitting van Woensdag den 28sttf" October 1885, der algemeene vergadering van het Gr.-. 0.-. van Fran krijk, werd door den H. E.-Gr. Mr. een interressante brief van een katholie ken Priester van den volgenden inhoud voorgelezen Mijnheer de Voorzitter. Mijne Heeren Ik heb lietverband tusscben bet Sociale en bet Godsdienstige vraagstuk tot 't voorwerp mijner studie gemaakt. Gedurende 15 jaren heb ik op nni ne reizen en onderzoekingstpehten in alle christelijke gewesten, in Europa zoowel als in Amerika opmerkingen gemaakt, die mij de volgende, zooals ik geloof, streng wetenschap pelijke resultaten hebben geleverd. I De Socialogiscbe stellingen der vrijmet selarij komen volkomen overeen met de Esote rische (geheime) begrippen der Evangelische parabelen en met de grondstellingen van bet Christendom, waarvan bet Sociale doel nog niet algemeen bekend is. II. De arke. die door de Vrijmetselaars van alle volken, van de vroegste tijden af door de wereld wordt gedragen, is de heilige Arke van de ontwikkeling der menschheid. Uwe zen ding schijnt mij toe eene goddelijke te zijn. III- Deze uwe heilige Arke is dezelfde als die der Kerk met dit onderscheid dat de Arke der Kerk in banden der priesters onder gods dienstige en mystieke vormen overdekt is ge bleven. terwijl die onder uw bestuur sinds langen tijd geopend staat. In een ter pers liggend werk, getiteld uHet einde der tvereld toon ik aan, dat voor ons priesters bet uur beeft geslagen om tot de alge meene oplossing van betSociale vraagstuk en de gelieele bevrijding van bet licht der wetenschap overtegaan. Mijns inziens begint bet Christendom, dat tot nu toe aan de wereld slechts zijne godsdien stige zijde toekeerde, thans ook aan de mondig en verlicbtgeworden volken, zijn sociale zijde te toonen. Het katholicisme, zooals wij dat van onze vaderen hebben geërfd, boe orthodox en kano- niek betook gebleven moge zijn, was niet bet doel. maar slechts een hulpmiddel in de band der priesters. Het was de verstandig gekozen weg, langs welken de onmondige wereld voortschreed m ar bet was niet bet einddoel,. Thans -eft deze hinderlijke en primitieve vorm geen ir van bestaan meer, hij beeft geheel afgedaan, zijne taak is ten einde. Het christendom beeft zijne eerste rust;, ah bereikt. Zal bet zijne tweede taak ven i dan moet het van zijn mystieken en godsdien- stigen toestand in den rationeelen en sc ïalen overgaan. Wanneer het zoo veranderd word! zal bet geheel bebooren bij de tegenwoordige maatschappij en deze helpen bij baar streven om aan de behoeften van deu tegenwoordigen tijd te voldoen. Dit gevoelt Rome en de Bisschopstand ook Op de laatste bisschoppen vergadering te Fulda gehouden, is deze qusestie, die voor bet christendom eene levensvraag is, duidelijk ge steld en men heeft besloten op de dag verdeeling der leerplannen in de Semlnariën, de studie der socialogiscbe vraagstukken te brengen en evenzoo in dekatbolieke opvoedings-gestichten. Dat zal eene groote schrede in de goede rich ting zijn en misschien aan de oneenigbeden en den slentergeest een einde brengen. Het gebrek aan overeenkomst, dat U en ons, Mijne Heeren, van elkander houdt, zal spoedig door eene betere verhouding gevolgd worden, waarin de weteusehap, de gerechtigheid en liet volksbestuur heerschappij zullen voeren, ge steund door onpersoonlijke instituten, waarin de grondbeginselen alles en de prinsen van eiken rang of partij niets meer zullen zijn. Er breken nieuwe tijden aan. Wij treden een nieuw tijdperk in, dat ons snel, niet alleen tot verdraagzaamheid, maar ook tot de geruststel ling van bet geweten en tot zielevrede voeren zal. Uwe zoo schoone en menschlievende vereeni- ging, Mijne Heeren, en dezoo innig van naasten liefde gloeiende Kerk, zullen ten laatste elkan der op het gemeenschappelijk terrein der wel dadigheid ontmoeten en als ten tij de van Een don ten zege der menschheid elkander broederlijk omarmen. Rome is van mijn plan, om deze stellingen openbaar te maken, onderricht. Van de zijde der Roomsche Curie heb ik geen tegenspraak ondervonden en geen mijner werken is op de lijst der verboden boeken (Index) gezet. Dat i» een teeken des tijds. Men kan even als ik een christelijk vrij zinnig, ja zelfs een republikeinsch Driester zijn, zonder op te houden Canonisch te blijven en zonder in de overdrijving van het Ultramontanisme of het Clericalisme te vallen. Ik heb de eer, enz. De Abt Roca. Canonicus Honorarias. Wat dunkt U van zulke taal, Den- derboden Gij zult U zeker wel wacliteu van dezen brief aan uwe onnoozele lezers medetedeelen, niet waar En daarmede genoeg voor deze week. B...., Oscar. TTit Ninove. Enfin Ze zijn er in gelukt Ze gaan als gewapend corps ingericht worden. Een ministerieel be sluit bracht ons hiervan de blijde tijding. Net als de gans die wilde eene zwaan zijn en die, na met uitgerokken hals en op- gesteken vlerken statig en trotsch op het water heen en weer te hebben gewiegeld en gezwaaid, er eindelijk in gelukte eene belachelijke gans te zijn, zoo ook is ons anders zoo nuttig, zoo verdienstelijk en achtenswaardig pompierskorps er nu ook in gelukt een belachelijk pompiers korps te worden. Maar wat is er aan te doen De parade ziekte is bij den mensch eene ingewortelde kwaal, en gewis zal men zich alhier des te min over die zucht naar ij delen praal van wege onze pompiers verwonderen, dat ze er dagelijks het voorbeeld van on der de oogen hebben en het paradespel bij de Ninovenaars, even als de ledige geldkassen en de valsche bonisop eenen hoogen prijs gesteld wordt. Nu dan, ze gaan gewapend worden. Het ministe rieel besluit zegt niet welke wapens ze zullen dragen eu men vraagt zich reeds af of het karabijnen of windbussen, pisto len of klakbussen, kanonnen of bomke- tels zullen zijn, pijken of hellebaarden, degens of slekkenstekersrieken of gaffels ploegijzers, ijzeren bouten of kasseistee- nen. Men zegt dat de Heer Burgemeester zich zeer genegen toont voor de wind- bussen, maar van eenen anderen kant vindt men onder de pompiers vurige aanklevers van de kasseisteenen, als zijnde eenigen van hun reeds goed in den handel van dit wapen geoefend en ko mende de inkoop daarvan best overeen met stads geldelijke middels. Waartoe men deswege moge besluiten, zien wij reeds het pompierskorps, waar onder zooveel knappe kerels zijn, de openbare plechtigheden dooi' hunne te genwoordigheid opluisteren. Wat schoon en indrukwekkend schouwspel zal bet, bij voorbeeld, voor de ingezetene van Ninove niet zijn toen de pompiers, in groot gewaad, wel uitgeborsteld en ge- bouchonneerdmet het te Beam van de kermis in twee rijen aan den ingang van het stadhuis zullen geschaard zijn en het bij het verschijnen van den Heer Burge meester aan het hoofd des Gemeenteraads over de gansche markt zal klinken Portez armes Présentez armes Het zal recht chicard zijn. N. TVinove Januari. Wij hebben reeds de droeve tijding medegedeeld van het overlijden van den Heer Emiel Violon, student bij de Iloogescbool te Gent. Verleden maandag bad de begrafenis van den zoo ver dienstelijken als diep betreurden jonge'ing plaats. Nooit zag men alhier een lijk door ene grootere menigte volk ten grave vergezellen, nooit zag men er meer tranen wisschen dan bij deze treurige en aandoenlijke plechtigheid. Zes prachtige rouwkroonen, geofferd door de ver schil lige maatschappijen der stad en de studen ten van Gent, versierden de doodkist die door viei dezer laatsten gedragen werd. De lijkstoet, ergezeld door voormelde maatschappijen en een aantal afgevaardigde studenten, werd door In t Fanfaargenootschap voorafgegaan. Vier i edevoeringen werden in het sterfhuis uitge- pi ken <le eerste door den Heer Lamquet als hidervoorzitter van het liberaal Kiesgenoot- schap de tweede door den Heer Ferdinand i )emont in naam der leden van den Schoolpen ning, die door den overledene werd gesticht en waaraan hijals Voorzitter, met hart en ziel verknocht was. De overige lijkredenwerden uit gesproken door M. A. Claus in naam der So- ciété Générale des Etudiauts endoor M. J. Amerlinck, in naam der polytechnische school. Al de sprekers brachten eene verdiende hulde aan 's overledene uitstekende hoedanigheden en aan de diensten welke men hem verschuldigd is. Allen spraken in eene boeiende en zielroe rende bewoording den lof van zijn edel en lief derijk karakter, van zijne aanvallige goedheid, zijne dienstwilligheid en toegevendheid in al zijne betrekkingen. Allen ook waren zij het eens om 's jongelings onvrikbare standvastigheid te herkennen op het gebied der grondbeginsels en zijne getrouwheid, tot op zijnen laatsten blik, aan de overtuigingen die hij met zooveel moed en in weerwil van de wreede kwaal die hem on dermijnde, tot het einde toe heeft verdedigd. Iddergem. De genaamde Prosper De Cremer, pachter, oud 30 i aren en vader van 6 kinderen, is Zondagavond vermoord door eenen boeren-arbeider. Deze laatste zou een dronkaard en de Ruyver genaamd zijn. De drank maakte deze ongelukkige razendin dien toestand riep hij als eenbezetene Er moet bloed stroomen er moeten dooden zijn Op bet gehucht den Dries ontmoette hij De Cremer. en zonder eenige reden of uitdaging, bracht hij dezen pachter eene wonde met een mes toe aan het oor. De slagader werd doorgesneden. De plaats waarde misdaad werd gepleegd was geheel verlaten. Slechts een uur later werd de ongelukkige gekwetste door eenen voorbijgan ger opgenomen. De Cremer ademde nog, docli geen middel om van hem nog een woord of een teeken te bekomen. Het slachtoffer stierf den volgende dag ten 6 uren des avonds. De verontwaardiging tegen de moordenaar is onbeschrijflijk. De openbare macht moest hem beschermen tegen de menigte, die op hem kort recht wilde plegen. Het parket van Oudenaarde is ter plaats geweest. Denderhautem. Dinsdag, rond 6 ure 's morgens, is er brand ontstaan te Denderhau tem, gehucht Terlinden. Drie woningen zijn in asch gelegd. Men heeft nog verscheidene meu bels eu vee kunnen redden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Allerlei. In de maand October van verledene jaar, werden bij MM. Mesureur, broeders en zusters, te Charleroi wonende, voor 15000 franks juwee- len gestólen. De opzoekingen van het gerechtwaren vruch teloos gebleven. Vrijdag beeft eene vrouw aan een politiecommisaris van Charleroi, de namen der dieven komen bekend maken, die naar bet schijnt, Charleroi niet verlaten hebben. De ge stolen juweelen werden in Zwitserland verkocht. Deze bekendmakingisaan wraak toe te schrijven. Afgebrande schouwburgen in 1886. In het afgeloopen jaar zijn door brand vernield de volgende schouwburgen enkoncert-gebouwen. De stedelijke schouwburg van Exeter het nationaal theater te Washington, geleden schade 375,000 gl.; bet koncert gebouw te St- I'etersburg bevattende de schoonste muziekzaal der wereld het operagebouw te Maskara, in Algerie het Theatre de la Renaissance te Ni- mes de musical hall te Richmond,in de Veree- nigde-Staten de nieuwe schouwburg te Zzege- din in Oostenrijk-IIongarië schade begroot op 400,000 gulden, decirk van Closeburry, te Richmond, in de Vereenigde-Staten. De brand ontstond terwijl bet gebouw tot de laatste plaats was bezet. Over de 100 bezoekers en bezoeksters kwamen daarbij om het leven, hetzij dat zij door de vlammen werden verteerd, in den rook stikten of bij de grenelooze ver warring welke onder de vluchtende menigte heerschte, letterlijk werden doodgereden bo vendien verloor de eigenaar van de cirk meer dan 50 paarden 12 leen wen en vele andere die ren. Te Moskow vernielden de vlammen den schouwburg des heeren Paradies. Te Blaasveld, bij Wilmarsdonck is bij de echtelingen Xwinkeliers, op den toog een pak met fijn linnen, borduurwerk, enz., neerge legd welk te midden van dit alles een friscb knaapje van pas twee a drij dagen oud bevatten. De echtelingen X...., zijn gelukkig over hun gevonden schat, die hun werd aangebracht, en welke zij volgens de verklaring van den echt genoot niet meer zouden willen missen. De brave echtelingen outvangen talrijke be zoeken van de dorpelingen om den kleinen vondeling te zien. Woensdag, 20 dezer, greep te Auderghem een feit plaats dat bewijzen levert van vroegtijdigen moed en bewonderenswaardige zelfopoffering. Rond den middag hadden zich 5 kinderen op liet ijs gewaagd op den vijver Rouge Cloitre. Eensklaps brak het ijs onder hunne voeten weg, toen zij een twaalftal meters van den oever waren Alfred Dewolf, een knaap van 8 1/2 jaren, viel in, liet water en al zijne makkers liepen verschrikt weg, uitgezonderd zijn broeder Ernest, een kind van 7 jaar. Dit kind zag alle gevaar over het hoofd, ging stout terug het ijs op dat onder zijne voeten kraakte,stak zijnen broeder de hand toe en hield hem boven water, ofschoon bij elke poging om er weder op te geraken, dit afbrak. Dank alleen aan de weinige zwaarte van zijn lichaam bleef bet ijs hem dragen, en eindelijk gelukte het hem, na ongelooflijke moeite, zijnen broeder behouden op bet droge te brengen. Woensdag in den namiddag beeft er een aar dig tooneel plaats gehad in den smeltoven af- deeling der naamlöoze maatschappij van Scles- sus. De ondernemingen der lossingen overge geven zijnde aan eenen nieuwen ondernemer, achtte deze het in zijn voordeel een deel der vrouwen lieên te zenden, gebezigd aan het los sen der mijnen en ten dien gevolge, deed haar alsdan haar verdiend loon betalen. Dit ging juist niet aan die lievige vrouwen die op recht aardige wijze begonnen te schreeuwen. Eene dier vrouwen nam eenen koterbaak eu wierp hem midden eener venster van het bureel, eene andere nam een glas en wierp het op goed valle het uit Dit glas trof juist een ander meisje aan de borst het meisje viel in bezwijming in een woord het was er een belscb leven getier en gevloek zonder ein Op het laatst gingen zij in eene zaal bijzon derlijk voor haar bestemd en sloten de deur dan nam de eene hare koflijkan, de andere haar kopje, andere wêer wat anders en zij besloten eenen hevigen tegenstand te bieden aan dè bij zondere wachten indien zij durven binnenko men; zooals men denken kan liet men de oploo- pendheid dier Evas dochters stillen, die, door hare scbarminkeling in het geheel niets zullen verloren of gewonnen hebben. Over eenige dagen, op het gehucht Itolly, gemeente Nismes (provincie Namen,) had de boschwachter Noël, klerikaal gemeenteraadslid en schepen, twee wildstroopers betrapt, op den loer zittende. Deze waren ongewapend niet tegenstaande dat schoot de wachter er op de eene wierd op den slag gedood, de andere zwaar gewond, Noël wierd gevangen genomen. Verle dene week wierd hijtusschen gendarmen, naar Rolly gebracht, om hem in tegenwoordigheid van zijn slachtoffer te brengen. Het volk op hem verbittert wilde hem uit de handen van het gerecht halen en hem ter dood brengen daardoor ontstonden erge wanorders, waarover wij de volgende nadere omstandighe den inde Journal de Liege lezen. De magistraten, met het onderzoek belast voor opstand vreezende en slechts 3 of 4 gen darmen met zich hebbende vroegen per telegraaf de gansche brigade van Convin. Deze, wier baan door de groote massa sneeuw belemmerd was, kon slechts 2 ure daarna ter plaats zijn. Op dezen oogenblikwas de opgewondenheid ten zijnen hoogste. Men had geen vertrouwen meer in het ge woon gerecht en men wilde overgaan tot eene meer verkorte rechtspleging. Vruchteloos was de tusschenkomst der ma gistraten om het volk tot stilte te brengen vruchteloos die van den burgemeester, een man nochthans' die van zijne medeburgers geacht en bemind wordtniets kon baten want nauwelijks was het rijtuig, dat de wachter naar Couvin moest terug brengen, ter plaatse gebracht, of het wierd omgeworpen en verbrijzeld. De toestand wierd ernstig. De magistraten zagen zich overvleugeld, en nochthans moest de wet geëerbiedigd worden. "Het garnizoen van Mariënburg wierd opge- eischt, om ter hulp te komen. De Regiments school trok naar Nismes en moest, om tot het huis waar zich de magistra ten, de gendarmen en de wachter ophielden, de bajonnet op het geweer steken en een vierkant vormen. Evenwel was men, tot dien oogenblik nog niet tot geweidaden overgegaan. De bevelhebber der Regimentsschool, een man met veel koelbloedigheid en groote wils kracht, stelde zijne manschappen derwijze dat het mogelijk wierd de oplichting van den wach ter te doen, want het was waarlijk eene oplich ting die men doen moest. De wachter verscheen, omringd van 6 gen darmen. De rangen der soldaten openden zich om het kleine troepjen in hun midden te ont vangen. Van alle kanten verrezen bajonnetten om den misdadiger te beschermen. Op dit oogenblik had er een geweldig ge drang plaats. De inwoners van Nismes opgehitst door den drank, de gramschap en de vrouwen, wielden den wachter ter dood brengen en wierpen zich op de soldaten. Deze konden nochthans den optocht begin nen. Jouwend achtervolgde hen de menigte. De avond was gevallen. De inwoners, om zich te verwarmen hadden een overgroot mut saard vuur aangestoken dat, volgens |IU11 zeggen, ook dienen moest om den moordenaar op te verbranden. Ziende dat Noël hun ging ontsnappen begon het volk brandende toortsen, gloeiende stokken steenenenz., naar de soldaten ta werpen. Niettegenstaande dat vervoorderdeu de soldaten hunnen weg. 1 Men kwam aan eene soort van diepe straat op de hoogten stond het volk. De vuur- en steenregen herbegon welhaast gevolgd door geweer- en pistoolschoten. Nog een oogenblik en, op hunne beurt, gingen dc soldaten overrompeld worden. Over vleugeld vuurden de soldaten hunne geweeren af Twee of drie personen vielen, min of meer zwaargewond. Dat hield nochthans de menigte niet tegen verscheidene malen nog moest men op het volk schieten eindelijk eer men den ge vangene kon wegbrengen. In November laatst, ten gevolge van huiselij- ken twist, verliet eene zekere vrouw Martens (haarman was handelaar in meubels, Vignole- straat 42 Parijs) plotselings de echtelijke woon, eene som van 4000 franken medenemende. Met dit geld ging zij, Letellier straat, 39, te Grenelle, een fruitwinkel oprichten, samen met haar liefzekeren Maurans. een belg. Gedurende eenige weken deed M. Martens, zoo in de politieprefekteuralsbij zijne vrienden, talrijke voetstappen ten einde zijne vrouw terug te vinden zij bleven vruchteloos. Hij wanhoopte ze ooit nog terug te zien toen hij, met zijn zoon, uit een eerste huwelijk gesproten, langs de Lettelier straat gaande, door een onuitlegbaar, toeval, zich in tegen woordigheid bevond der ontrouwe eclitgenoote, aan den arm van baren minnaar. Aan zi jne gramschap alleen gehoor gevende, sprong M. Martens opzijnen mededinger, wierp hem ten gronde en verplette hem bet aangezicht met den biel zijner laarzen. Op de kreten van het slachtoffer, kwamen de agenten toegeloopen zij wierpen zich op den moordenaar en moes ten met hem eene wa arlij ke worsteling aanvangen om hem naar het Com missariaat van politie te brengen. Door M. Pauwat, wijk Commissaris, onder vraagd, heeft M. Martens verklaart dat bij aan zijne vrouw zou vergiffenis geschonken hebben indien deze er in toegestemd had met hem naar de echtelijke woon terug te keeren. Zij heeft niet gewild. Ik heb mij gowroken door ha ren minnaar te dooden. Ik heb alleenlijk van mijn recht gebruik gemaakt. Martensisinhet gevang opgesloten geworden. Maurans, wier wonden verschrikkelijk om zien zijn, is stervend naar lmt Necker hospitaal overgebracht. CHARLEROI, 22 jan. Gisteren inorgond had een vreeselijk ongeluk plaats in de kool mijn Monceau Fontaine en Martinet, te Mon- ceau-sur-Sambre. Een meisje van 17 jaar, Co- lette Joyeux, dreef eenen waggon oinFr oenen hangaar, waarbij zij de onvoorzichtigheid b ging naast den waggon te gaan in plaats va u Do Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK, ij doet morgen (Zondag) een aangenaam en leerrijk uitstapjen naar Gent. Zij zullen door hunne Gentsche broeders der VIJHEISDLIEFDE, n fees telijk onthaald worden. Vertrek uit Aalst om 7,0i ure 's morgends. O geeft, rijken der aarde, hebt erbarmen, Hebt medelij toch met ons schaam'le armen Ziet rondom u, met de oogen van uw hart, Telt de ongelukkigen, lenigt hun' smart Ons rampzalig werkvolk zit zonder werk, Aan zijn ellende ls er noch paal noch perk O geeft, geeft mildadig, de armoe is groot, Geeft, o geeft de werkman zit zonder brood Geeft, bidt u 's legersktveekelingensschool ln 's werkmans huis is noch voedsei, noch kool En buiten is 't koud, 't weder is zoo guur En hoort, de sneeuw valt druk, de wint waait stuur Ziet, op Moedersschoot, 't kind van koude bibb'en, Het vraagt haar melkZiet de arme moeder siddr'en De borsten zijn leêg want de armoe is groot, Geeft, o geeft, de werkman zit zonder brood De ktveekeling des legers smeekt u geeft, Geeft voor den arbeider die geen werk en heeft, Geeft voor 't huishoudeu dat niets winnen kan Hebt deernis met de moeder, met de man, Met de wêuw, met de dochter, met den zoon Eeuwige gewetensrust weze uw loon Geeft, geeft mildadig, de armoe is groot, Geeft, o geeft, de werkman zit zonder brood Om een voorbeeld te geven van de wijze op de welke sommige klerikale gemeentebesturen zich gedragen in het opstellen der kiezerslijsten, hebben wij maar het eerste hot beste te nemen, Aalst, onder andere; op circa 1700 ingeschrevene kiezers voor 1885-1886, hebben de liberalen honderd twee en zestig uitschrabbingen en honderd negen en tachtig inschrijvingen moeten vragen te zamen 351 en elk jaar worden bijna de zelfde kiezers door het gemeentebestuur afgelaten en moeten door het beroepshof opgebracht worden en zoo is het ook gelegen met degene die zonder recht op de kiezers lijsten gebracht worden. Het beroepshof schrabt ze en men is zeker het volgende jaar de zelfde namen terug te vinden. Ware het niet met recht dat besturen die zich aan zulke handelingen plichtig maken, gestraft wierden? Eene bemerking, ter loops, over het opmaken, der kiezerslijsten te Aalst. Voorgaande jaren waren de personen, die tus- schen kwramen in de kiesreklamen voor de klerikalen koinmisen van het Stadhuis aan den inkt en het pa pier der besluitselen te zien, waren deze op het land huis, door kommisen der stad, gemaakt. Zoo zag men ook, met de groote kieslijsten herzie ning, voor de kiezing van Oktober 1884, het personeel der stadhuis bureelen met eenen expeditionnaris ver- meederen immers de klerikalen hadden te veel werk om op de reklamen der liberalen te antwoorden. Die ooren en oogen had, te Aalst, wist wel waarom. Abgu^. Te rekenen van lc februari aanstaande zullen de Colis ter bestemming van personen wonende binnen de agglomératie der steden Aalst, Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, Bergen, Namen, Doornijk, Verviers ont vangen worden in de middenbureelen en in de statiën die deze agglomératiën bedienen, en ten huizen besteld worden, door de zorgen van het Bestuur, aan dc prij zen en mits de voorwaarden der tarieven 1 en 2: vol gens het geval. Erembodegem. De mulder van den watermolen te Welle, keerde zondag avond, rondG ure, huiswaarts, toen hij door 2 kerels, achter eenen boom verdoken, op de Ninovesche kalseide, tegen de Keppestraat, aan gerand wierd en ten gronde geworpen. De kwaaddoe ners stopten sneeuw in den mond van den mulder, om hem 't schreeuwen te beletten en ontstolen hem zijn uurwerk en eenig geld dat hii op zich had. Nadien be weerden twee kerels, die in het kort, wegens diefstal voor de rechtbanken van Oudenaarde en Denderrnonde moeten verschijnen, dat zij ook, ter zei ver plaats, door 2 mannen waren aangerand. Nu, volgens blijkt uit in lichtingen door de politie ingewonen, zouden die twee aangerande eigentlijk de aanranders geweest zijn.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 2