EDMONDEN BERTHA, le Jaar. Nummer Zondas 7 Februarii 1880. Buitenlandsch politiek nieuws. De zegepraal des Harten LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs: g '^Toor defbuiten, *»»™P betaalbaar. Pit IJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. Men abonneert zich: op alle postkantooren voor den buiten: voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zont.-itraat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centime» Prijs der annpncen aokIamlsni 75 oent,mOT Vonnissen op de (lente lladzijde. HO rerdimen. per drtil.regel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschrift e i worden niet terug gezonden. Nee spe nee nietu. AALST, 6 Febauari. Zoo als wij het verleden week schre ven is M. Gladstone belast geweest een nieuw engelsch ministerie te vormen. Niet zonder moeite is de gri jze staatsman er in gehikt. Wilt hij eenige kans hebben eenen geruimen tijd aan het roer te blij ven zoo moet hij toegevingen doen aan de Iersche partij en zich eenigzins schik ken naar dén wil van M. Parnell want het is alleen met de stemmen der Ieren dat hij de meerderheid in de Gemeente kamer bekomen kan. De meest in het zicht zijnde politieke personen der libe rale partij, zij die Gladstone's medewer kers waren in het laatste liberaal minis terie zijn uiterst gematigd en vreezen de eischen der nationale Iersche partijdaa rom hebben zij deze maal geweigerd M. Gladstone ter zijde te staan. De val van het ministerie Salisbury heeft bij de Grieken groote vreugde doen ontstaan. Het was de H. Salisbury die het initia tief genomen had van de bedreigingen der Europeesche mogendhedentegeuover Griekenland. M. Gladstone is, integen deel, gekend als een vriend der Grieken deze stellen dus, met of zonder rede, hun volle betrouwen in de houding van Enge land. Tot nu toe, echter, ziet men die houding, in deze kwestie wel te verstaan met die van M. Salisbury niet verschil len. Griekenland» betrouwen ziet men daaToiii toch niet vallen het kleine land toont zich maar altijd even Oorlogzuchtig. Ziet het wel in wat gevaarlijken rol het speelt Eerstdaags beginnen de vredesonder handelingen te Bucharest, tusschen Ser- bië en Bulgarië het algemeen gevoelen is dat er de vrede zal uit voortspruiten Wat aangaat de moeiêlijklieden tus schen Bulgarië en Turkije, nopens de Rumelische kwestie, die zijn nu gansch opgelost Vorst Alexander wordt, voor een tijdperk van 5 jaren, gouverneur van Rumelië dit is eene eerste stap tot de volledige vereeniging der beide landen De vorst van Monte-Negro doet eene omreis in Europa, hij vertoeft, voor het oogenblik, aan het Russischhof. Die om reis schijnt in verband te staan met de Balkansche kwestie. lievige redetwisten zijn in de Pruisis- sche kanier ontstaan over de verban ning de Polakken uit het koningrijk het centrumde vooruitstrevers en de Pool- sche afgevaardigden hebben zich moedig- getoond tegenover den Rijkskanselier, die weerlooze vrouwen, kinderen en grijzaards, die lange jaren reeds in Prui sen woonden, over de grenzen heeft doen zetten. Als antwoord op die houding heeft hij eene poolsclie vrouw doen ver bannen die 104 jaren oud was 't Is schande. Argus. In de jeugd ligt de gansclxe toekomst! zoo zegde, weinige dagen geleden, een redenaar, bij het lijk van eenen begaaf den jongeling, die zijne jeugd, zijne krachten, zijn leven zelfs had opgeofferd voor de zaak van vrijheid en volksont voogding. De waarheid van dit gezegde is duide lijk voor elkeen die eenigen tijd in het politiek leven heeft doorgebracht maar zij wordt, helaas maar al te dikwijls miskent. De jongheid zelf begrijpt maar den schoonen en belangrijken rol niet die zij. in den politieleen strijd, te ver vullen heeft. Vooral in ons arrondissement, en wel bijzonderlijk te Aalst, is de toestand zoo. De lange jaren strijdeloosheid hebben de aandaciit der liberale jeugd van haren plicht langzamerhand afgetrokken en andere, misschien meer aantrekkelijke maar min verdienstelijke bezigheden, zijn nu het voorwerp harer bekommer nissen. De groote politieke vraagstukken trekken, in het algemeen, hare aandacht niet meer op en, zoo zij, in kiestijd, zich nog eenigzins bij de oudere strijders der vrijheidschaar voegt, is het om weêr aanstonds, na de kiezingen, naar spel en vermaak terug te lceeren en weder vreemd te worden aan de politieke aan gelegenheden. En dan begint zij nog, bijwijlen, de onwerkzaamheid harer politieke oversten te kritiekeeren, hun het mislukken hun ner pogingen te verwijten en doet vaak de moedeloosheid nederdalen in de ziel dier vergrijsde strijde rs. Een wel ingericht leger hoeft zich te voorzien van een wakker korps verken ners, scherpschutters die den strijd voor bereiden, hun leger van 's vijands tegen woordigheid verwittigen, diens handel en wandel nagaan, hem op de hielen zitten en zijne zwakke zijde ontdekken. Dan, wanneer die taak zal volbracht zijn, zullen hunne oversten met kans van wei- gelukken den slag mogen aannemen en eenige hoop op zegepraal koesteren. De jongelingen moeten, in het politiek leger hunner partijden rol van scherp schutters-verkenners vervullen Nog eene andere rol moeten de jongheden op het politiek tooneel spelenzij moeten nieuw leven in hunne partij brengen, zij moeten de geloofspredikers zijn van den vooruitgang; zij moetenzich detolkmaken van nieuwe gedachten en zienswijzen de jeugdige geestdrift zal de onverschilligen opbeuren en de partij eenen stap doen vooruitgaan op de baan der beschaving. De oudere, meer gematigd, meer conser- vateurs uit gemoedsstemming, toornen den drift der jeugd voor zooveel noodig in en, uit die samenwerking van jeugd en ouderdom, komt dan de ware gedrags regel te voorschijn die de partij volgen moet. Die dubbele rol moeten wij, jongelin gen, begrijpen en hem uitwerken wij moeten ons inrichten om onze veldheeren ter zijde te staan en den zegepraal voor te bereiden. Van ons hangt de toekomst of uaar het fransch ran AUGU8TE VILAIN. Edmond, nog altijd in den utaat waarin hem d# menigvuldige glazen gebracht hadden die hij te Gembloers had geledigd, begon luidkeels te lachen; zijnen vader beziende, zegde hij, de schouders optrekkend Vandaag minder dan ooit, vader gij zult den vischaan uw lijn niet krijgen Hoe dat? vroeg de vader, dien Edmonds antwoord razend had gemaakt. Omdat mijn besluit ouwederroepelijk ge nomen is. De oude Liétard zag zijnen zoon met fonke lende oogen aan. Met slecht ingetoomden toorn, zegde hij Edmo.id, uit loutere vriendschap heb ik ti eenen raad te geven wekt mijne gramschap niet op.... Sinds lang reeds hebt gij mijleeren kennen en.... De jongeling liet den volzin niet voltrekken af. Zoo wij onverschillig blijven toezien op den ellendigen toestand waarin de klerikale heerschappij ons ongelukkig Vaderland doet verkeeren, indien wij onze handen niet uit den mouw steken, miskennen wij onzen plicht en de rede van ons bestaan. Mogen wij gedoogen dat zij, wier ganseho leven aan den strijd is toegeweid geweest, die, met recht, reeds op rust zouden mogen aanspraak maken, alleen op de bres blijven staan Mogen wij hun het verdriet aandoen zich in de oogenblikken van gevaar afgezonderd te zien Heer men de klerikale slang het hoofd zal ingestampt hebben zullen er nog vele jaren verloopen en zal het veel moeite kosten meer dan eens nog zal onze aanval afgeslagen worden. Daarom, om den moed niette laten zinken, vereenigen wij ons, wakkeren wij ons onderling aan om onzen plicht te vervuiltn, nemen wij een deel van het werk ten onzen laste en de vreugde des zegepraals, de eer der overwinning zal onze belooning, eene prachtige belooning zijn. Neanias. Op Lichtmis heeft er, in de afspanning De Meiboom eene vergadering plaats gehad van landbouwers onzos arrondis- sements. Die vergadering was ingericht door de landbouwmaafschappii in boven gemeld lokaal gevestigd al de parson en zonder onderscheid ran denkwijze, waren er op uitgenoodigd. Die oproep is ge daan ueweest in de klerikale bladen de- zer stad de liberale, Ec Bendergalmten minste, hadden daaromtrent geene-me dedeel ing ontvangen wij zijn dan ook naar de vergadering niét gegaan ons, te recht, wantrouwende over dit - zonder onderscheid van denkwijze. Wij weten dan niet wat er zoo al in die vergadering is beslist geweest. Maar die vergadering alleen is reeds een bewijs dat het ministerie in de landbouw kwestie zoo als in andere zijne beloften van voor Juni 1884 vergeten heeft en er, van zijn schitterend programma slechts bluf en grootmakerij overblijft. Het ministerie had de landbouwers hemel en aarde be loofden wat zien wij gebeuren a't Staats bestier heeft zoodanig wel de belangen van den kwijnenden landbouw behartigd dat onze landbouwers zich verplicht zien in de vereeniging een hulpmiddel te zoeken om hunnen zoo neteligen toe stand eenigszins te verbeteren. Eenige volksvertegenwoordigers den- ken een redmiddel gevonden te hebben in het heffen van inkomrechten op graan en vee. Vele staathuishoudkundige, en niet de minst aanzienlijkeachtenmetrede, die inkomrechten als van geener nut voor den landbouwer uitstekende landbouw kundige beweeren dat zij enkel aan een klein getal landbouwers voordeelig kun nen zijn en dat het redmiddel elders te zoeken is. De landbouwkwestie is belang rijk genoeg opdat wij er nog meer malen bi j zouden stil blijven en de middelen een.s onderzoeken die men voorstelt. Een landeigenaar van de omstreken En gij, gij kent mij nog niet!.... ant woordde hij Zoo wat beteekent zulke eene taal Van waar komt u die onbeschaamdheid Hebt gij misschien wat te diep in 't glas gekeken? In dat geval zal ik u wel weten nuch'er te krijgen. Toehaast u't is tijd er van door te trekken Onmogelijk was Edmonds doodbedaard antwoord. Deoude Liétardwas tot bet uiterstegedrev n. Weihoe, ellendige snul, gij wilt in opstand komen tegen uwen vadergijdie tot niets goed zijt, «en.... Edmond was eenige stappen achteruit gewe ken en bleek geworden als een doode. De ver- rachtende verwijtingen die hem ter oor kwamen deden de mannelijke krachten in zijn gemoed Opwellen. Van gramschap bevend zag bij, zon der oogenpinken, zijnen vader strak in bet aan gezicht, en riep hem toe bespot mij niet me.'r, boor 't Is zoo niet dat een vader zijnen zoon moet aansprekenIk heb besloten De oude wilde niet verder meer booren, bij wierp zich op zijnen zoon, vuurstralen ontscho ten zi, nen blik, de hevigste gramschap stond op zijn aangezicht te lezen. Edmond deinsde haastig achteruit, en, een overgroo broodmes nemende dat op de tafel lag riep hij, met eene schorre stem Sla niet, of er gebeurt een ongeluk. V rscbrikt bij bet zicht van 't wapen dat van Namen heeft, uit eigen beweging, zonder aanvraag zijner pachters, dezen eeneri afslag van lOper honderd op hun nen pachtprijs toegestaan. Die man begreep waar de moeiëlijk- lieid zat en als oprechte volksvriend re gelde hij zijn gedrag volgens de omstan digheden. Ja, een der middelen die tot redding van den landbouw dienen aangelegd te worden is, klaarblijkelijk genoeg, het verminderen der. pachten, bijzonderlijk in onze omstreken. In het begin der jaren 1870 beleefde de landbouw nog een bloeiend tijdstip het waren alsdan nog, gelijk men zegt, oprechte loeren jaren. Het was dan ook een tijd van hevige kiesworstelingen op den buiten (de ge heime stemming was dan n< g niet in voege) en, voor een plekje land, waren alsdan de stemmen te koop de landen wierden aan zeer hoogen prijs gekocht omdat de landbouwer alsdan bekwaam was ook eenen hoogen pachtprijs op te bren gen. Dan is de landbouw crisis uitgebro ken de prijzen van graan, aardappelen en vee zijn afgeslagende pachtprijzen zijn de zelfde geblevennu zijn nochthaus de prijzen,die de landbouwer heden nog van zijne voortbrengselen, buiten weinige uitzonderingen,ontvangt.merkelijk lioo- gcr dan over 20, 30 jaren alsdan sprak men eventwel nog van geenen landbouw crisis, om de eenvoudige rede dat de landen ten dien tijde aan eenen gematig den prijs verhuurd wierden "Wij herhalen het dus een der midde len waardoor de landbouw moet gered worden is de afslag der pachtprijzen. Maar van dien kant willende groote eige naars maar niet hooreu de klerikale barons en graven zouden gaarne op den ouden voet blijven voortleven en moesten de pachten verminderen, zij zouden hunne uitgaven wat moeten inkrimpen en dat verkrijgt men moeielijk van die gas ten. En nochthans moet men den land bouw ter hulp komen Ja, zeggen die ikzuchtige landheeren, maar het beste middel daartoe zijn de inkomrechten op graan en vee het volk zal betalen wat wij zouden moeten verliezen. En daar de buitenlieden nog' den moed niet gehad hebben, zich te ontrekken aan het juk dat hunne eigenaars hun hebben opge legd knikken zij ja wanneer deze die rechten voorstellen en, zonder vooruit zicht, zonder de zaak nader toe te zien roepen zij eenstemmig uitdaar is de redding. Edmond in handen had, deinsde vader Liétard, op zijne beurt, achteruit. Oh Lafaard, schreeuwde hij, gij wilt uw vader doodon Ikwil mij verdedigen,antwoorde Edmond. Het is afschuwelijk uwen zoon te behandelen zoo als g'j 't doet. Van mijne tederste jeugd af ben ik geslagen en beschimpt geweest, ik heb, als een martelaar, geleden (Jij hebt mij steeds behandeld als eenen hond en, God zij mij getuige, gij hebt alle gelegenheden gezoélit om mij met slagen te overladen, juist alsof ik tot dit einde geschapen was geweestNu, dut ik reed» meerderjarig geworden benwilt gij mij dwingen een meisjen te trouwen dat ik niet bemin, en dat alleenlijk omdat het meisjen geld heeftDe eerlijkheid is zeer weinig, in uwe oogen, de deugd niets, maar 't goud, 't goud dat is alles omdat het uwen hoogmoed kan voldoen, 't Kan u heel weinig schelen of uw kind gelukkig zij maar dat zal niet zijn, want deze dien gij straks voor eenen snul uitmaaktet, de ellendige, de nietdeugen, zal u heden toon en wie hij is. En dat de duivel mij hale zoo ik nog langer hier blij ve. Met deze woorden liet bij zijnen verwilderden blik rond zich waren en stak met zulk eenen forschen stoot bet punt van bet mes in de tafel, dat deze m tweeën scheurde; dan wierp hij zieli op het vastwerk, dat op eene andere tafel stond. -r- Duizend duivels, alles moet door mijne handen 1 riep hij. M1' Gitlekens, bestuurder der hofbouw- scliool te Vilvoorden, in eene voordracht gegeven in de Liberale Associatie te Brussel, wees ook op de inrichting van een degelijk beroeps-onderwijs voorde landbouwers, als middel om den land bouwcrisis te bestrijden. Zoo is ook altijd onze zienswijze geweest nu ontbreekt ons de plaats om daarvoor meer uit te wijden Dat is voor de naaste week. De zaak Bernard-Durousseaux trekt nog immer de aandacht van het publiek op zich zij duurt en blijft duren en wordt er niet te kiaar.lér om. In deze zaak, betwisten de oude bisschop van Doornijk Mr Durnont en de huidige bisschop M1 Duronsseaux de schat van het. bisdom van Doornijk. De kaneunik Bernard was er mede naar Amerika gevlucht. Die schat is belangrijk daar hij op ongeveer 5,000,000 franks beloopt, zonder er bij te reke nen de 000,000 franken der lieeren kaneuniken en de sommen die in Amer.ka gebleven zijn. De vraagstukken die door de rechtbanken moeten opgelost worden zijn de volgende: Heeft Bernard op een gegeven oogenblik de gedachte gehad zij nen eigendom temaken van desommen waarmede hij wegge'oopon was V Heeft hij dit inzicht ten uitvoer gebracht Deze zaak vvierd reeds Zes maal voor de rechtbank van Charleroi geroepen en isopverre na niet afgedaan. Mr Bernard heef, vijftien maanden voorloopig gevang ondergaan en drij jaren rechtsgedingen voor alle rechtsgebieden. Eene vraag welke men zich natuurlijk stelt van waar komt al dat geld in de kassen der bisdommen en waartoe wordt bet besteed W at den oorsprong betreft die is gekend. Wat het gebruik ervan aangaat dit geld wordt aange wend als leeningen aan behoeftige priesters, aan toelagen aan klerikale bladen, en bij voor keur aan het voortvoeren van den scliool-oor- log. Naar de stukken in de kamer neergelegd door den minister van bet inwendig, den goeden zachteu H' Thonissen, kan men zoo niet volko- mentlijk, dan toch in de groote lijnen afmeten de rampspoedige gevolgen der afschuwelijke wet van 1*81 cU* den dienst van het openbaar onderwijs gansch in wanorde bracht. Twee duizend scho'eu zijn er minder, onder dewelke duizend scholen van volwassenen, misschien wel de nuttigste onder de scholen, E L honderd schoolmeesters zijn op de straat ge/ét, elt hon derd schoolmeesters waarvan het eenige misdrijf was van op hunnen post te blijven en als goede burgers hunne medewerking te leenen tot het uitvoeren der wet van 1*79. De statistieken van den Hl Thonissen geven alleen de onderwijzers op waaraan een wacht geld werd toegestaan. Maar hoeve!eu zijn er niet die op de straat gezet zijn zonder eenen centiem schad loosstelling. Heden betalen de gemeenten twee millioenon meer dan voorheen. De hervorming die cle ffchoolonkosteu moest vermindeian kost jaar lijks twee miljoenen meer aan de gemeenten. En dit is zelfs het juiste cijfer niet dit lvatsle moet. een millioen honderd duizend franks meer be dragen, want de gemeenten bezigen voor hare schoolonkosten die som die niet is besteed ge- wee-'t en voor dewelke de gelden gestort en i i kas gebleven zijn. Dit overschot der begrooting kwam hiervan dat op een gedeelte der klerikale gemeenten de wet van 1879 onuitgevoerd bleef. De begroe tingen werden gemaakt volgens de hevelen, en de toelagen werden diensvolgens toegekend maar de uitgaven werden niet gedaan. In de hevigheid zijner woede kwam hem 't schuim op de lippen en zijne dogen s- oten vol bloed hij wierp zich op de tassen, kopen, teilen, schotels en sloeg er de stukken van op den vloer. YJI. I)e toestemming. Gedurende dit toonee' was vader Liétard onbewegelijk gebleven, als aan den grond vast- gekluisterd. Hij dacht dat zijnen zoon zot was geworden; hem als een bezetenen te werk ziende gaan, vreesde hij dat een beweenelijk geval kon plaats hebben. In Gods naam, Edmond, houd op 1 huilde hij houd op Ik smeek liet u. Bij die bede zijns vaders naderde Edmond dezen laatslen.nog altijd, in zijn bloedend hand, het mes houdende Nu, ja, 'k zal ophouden, zegde hijdaar gij er mij toe smeekt, nianr Bertha zal ik huwen!... Mijn erfdeel moet ik hebben 1 Mijnen wil zal ik doen, om den duivel, of het gansclie dorp moet door mijne handen 1... Ik hen reeds oud genoeg om mij man te toonen en, kost wat kost, zal ik mijn lot aan dat van Bertha verbinden 1 Doet al wat gij wilttrouwt roet wie gij 't begeertneemt hier alles wat u toekomt, maar om de liefde Gods stelt tocli een einde aan dit tooneel 1 Zweert gij mij toe te steiumeu in al wat ik u vin ag riep Edmond. VROUWENPORTRETTEN. VI. Ja, ik zweer liet u. Goed 7.00, besloot de jongeling, het mes verre van zich werpende. Dan ging li j 111 ar de keuken zijne wonde uitwasrehen en vermaken, daarna ging 11 ij. op een 11 t iel, induime en. Zijn vader zag hom, zonder spreken aan. II j be; reep dat. zoo de handelwijze des jougeliims wat diMtig wa gev.eest, zijne eigene manier rui ban Ie cd hein daartoe had ge bra lit en lnj toch, alles wel ingezien, gelijk had. Wijl vader en zooa aan 't wisten waren en gansch het huis over hoop zetteden, waren do geburen voor de venster van Li t mi's woning die uitgaf op de traat. toegestroomd en waren getuigen geweest van het lievig tooueel dat daar plaats greep. Eensklaps kwam de oude grootmoeder, met een, door den schrik ontsteld gelaat, de kamer binnengestormd. Een gehuur was haar,wijl zij, hij hare zus'er, in liet dorp, een bezoek was gaan brengen, den toegang der zaken gaan hekend maken, zeggende dat de brutale Liétard bezig was zijnen zoon te vermoorden. Ach! mijn God, mijn God! riep zij, al die gebaren voor de venster ziende staan wat is er dan toch aan onzen Edmond overgekomen Oh 't is gedaan, goede buurvrouw, zegde iemand uit de menigte maar 't is er toch een oogenblik nog al erg gegaan.Ga spoedig binnen, anders konden zij 't spel hernemen. T'<rv<lg. c i» S_' O O O c>a i» trtaftfct rnx ,-W «üf- WatscheellhetF, lief meisje, of men F liavtoflief heeft, Wat scheelt de wereld U, begaafde dichterziel Haarzwaddcrapog zal nimmer uw rein gemoed hezoedlou Of F den moed doen zinken, die nimmer F ontviel. Gij zijt de waarin id,meisje,een2 eedlebruiildeg ger-etr-s. En bitter is het leven, dat F de wereld maakt Omdat uw krachtig woord het onrecht wil bestri jden, Omdat gij row geweld en Waan en domheid laakt.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1