De Kantons. Verschillij nieuws. Victorien Vande Weghe. Uitstap van «Vooruitgang door't Werk» naar Gent. De Dendergatm, vraagt mij om een lortbon- dig verslag te schrijven der tweede reis door onzen werkmanskring gedaanGaarne doe ik dit voor het jeugdig blad, er is maar het woordje kort hond tg dat mij kwelt. Het middel om kort- bondig te zijn als er u honderden gedachten door het hoofd vliegen maar daarover genoeg en schrijven wij een telegralieksch verslag. 7,04 uur vertrek. Alleman op zijnen post. Aankomst om 7 3/4 uur. Wij worden op de vriendelijkste wijze ontvangen door MM. Wie- nier en Van de Putte, voorzitter en ondervoor zitter van den Gentschen Werkmanskring De Vrijheidsliefde, waarhij zich wat later de HH. Van Hauwaerten BuyssevervoegdenNa eenige voorstellingen vangen wij onze wandeling aan Ons eerste bezoek is voor 't Stanheeld Lieven Bauwens, den inbrenger der engelsche machie- nen in Gent, bijgevolg een weldoener van Nij verheid en werkman. Wij trekken voorbij het oud Kasteel van Géraardden Duivel en wat verder voor het huidige Bisschoppelijk Paleis. Dan zien wij de plaats waar de Lei zich in de Schelde werpt, komen aan het Slagthuis en trekken de Pninhoopen van St.-Baafs binnen. Vele Gentenaren kennen die schoone puinen niet. Hoe indrukwekkend nogthans wat getui gen die keldervan grootheid en macht wat kunstenaren warei lie werklieden duiz- M jaren geleden die heelden in die arduinen graf- zo keu houwden, wat metsers bojjwden die mu- rii die ■•ut» het gure weder van zoo vele eeuwen weerstand geboden hebben V Ziedaar de steenen graum dei moniken, hier dt Dgopvopt metsta- gie op met in steen ingelegde;; vloer. M. Wie- nier die ons even als zijnen schoonzoon M. Van de Putte in die puinen leidt, legt ons uit dat ten dien tijde de heidenen gedoopt werden op de wijze dat wij op de tafereelen Christus zien doopen door den II. Jan Baptiste, daarom was die vont eenen bassin Nil doorloopeu wij vlugtig den Kruidtuin om er ons een gedacht van te geven, want in den winter is clit juist niet schoon, hier St.-Ja- kobskerk nu de Vrijdagmarkt met Jakob van Artevelde, M. Van de Putte doet zijne geschie denis, daar de D uileg Ad -een gesmeed kanon dat voor de krupps niet moet ten achterenstaan Wij trekken naar 't Stadhuis, langs de Groen- selmarkt. Alle deuren gaan voor ons open die lieeren hebben alles voorzien, men kan waarlijk niet heter ontvangen worden. Wij gaan de prachtige zaal binuen waar den Gemeenteraad zich vereenigt, er staan twee ta fels voor de gazettiers die 'tverslag der zittingen geven, dat heb ik 't Aalst nooit gezien. Wat kunstig gesneden l^putwerk tegen de muren Daar de Feestzaal in wiens vensters de wapenen van al de vlaamsche steden prijken en wiens gewelf in eikeu hout schijnt te zijn. Dan zien wij de ontvangst- of pacificatiezaal waar aide wapenen der Gilden in voorkomen. Nu wenden wij ons naar de Trouwzaal, een oude kapel waar een prachtig tafereel voorkomt verbeeldende de onthoofding vanHugonet en ImbercouH tijdens Maria van Bourgondië. Wij verlaten hetStad- huis en bewonderen het-Belfort en de mamme- lokker. Wij mogen vijf miuuten rusten op de Koorn- markt, het glas bier dat wij drinken is smake lijk want onze keel is fel droog. Nu, voorwaarts, naar 's Gravenkasteel (in 't voorbijgaan zien wij een zeeschip liggen achter 't Galgenhuisje.) Hoe sterk en groot moet dit kasteel geweest zijn als het omringd was van- water Wij trekken het Oudheidsmuseum binnen. De hoed af, voor al die getuigen van Vaderlandsche grootheid, rampen en heil Ziedaar die ringen en armban den die tijdens de hatelijke inkwisitiede deftigste burgers martelden tot de dood, hier die tangen en andere ijzers om de patiënten op een klein vuur levend te verbranden, ginds wederom die een meterlangezwaarden, een hand breed, waar mede den heul onze voorouders in eenen slag onthoofde. Keeren wij de oogen van dit droevig tooneel af, en bekijken wij die vaandels onzer oude Gilden, bewonderen wij de kunst dier sme- ders die zoo kunstig die roozen, kroonen en kranzen gesmeden hebbenZiet die koperen ge- beitelden grafzerk, ziet...,maarDeDendtrgalm vraagt mij om kortbondig te zijn en van die zaal kan ik een uur schrijven. Nu gaan wij naar het Schilderijmuseum waar schoone tafereelen voorkomen van oude en nieuwe schilders. Het is twaalf uur en van 0 uur hebben wij niet meer geëtei, ook, alhoewel het noenmaal voor 1 uur besteld is, gaan wij naar de fspanniug Den Boer in de Slijpstraat. Ik zou eene onrecht vaardigheid begaan moest ik den Baas geene gelukwenschen doen over de wijze waarop hij ons gediend heeft. Allen zijn wij eens om te verklaren dat men niet heter zijn kon het was goed, smakelijk, er was veel (te veel) en zuiver opgediend, wat wiit men meer. Toen 't noenmaal afgeloopen was heeft onzen Voorzitter, de II. Erniel Franck. in eenige diep gevoelde woorden de H. H. Van Hauwaert, Buysse, Wienier en Van de Putte bedankt voor de gulhartige wijze waarop zij ons ontvingen hij zegde ons, in 't voorbijgaan, dat wij de onderwijzers moesten eerbiedigen want bovengenoemde heeren z'jn onderwijzers omdat zij hun de grootste opofferingen getroos ten voor het welzijn van den werkman, om dat zij het zijn die werken voor de geestesontwikke ling en de ontslaving van het volk. Hij noodigde die heeren uit om eenen uitstap daar Aalst te doen met hunne maatschappijen en dronk op hunne gezondheidMVan Hauwaert bedankte in eene prachtige redevoering de Voorzitter en verklaarde gelukkig te zijn omdat wij Gent gekozen hadden voor onzen eersten uitstap na degenen der Tentoonstelling. Hij moedigde ons aan vlijtig te werken zeggende dat het werk het beste middel is om vooruittegaan en gelukkig te zijn. Dan nam 31. Duysse het woord en wees, op eene kernachtige wijze, op 't politiek resultaat dat onze maatschappij in de stad zou te weeg brengen en uitte den wensch dat, eer twee kiezingen verloopen zijn, de nachtuilen van 't Aalstersch stadhuis zonden gekuischt zijn. Die redevoeringen werden verscheidene malen door donderend handgeklap onderbroken. En nu wederom op wegwij gaan het Gerechts hof zien. Wat groote tafereelen Wat sehoonen veldslag van Poitiers door Taye! Dit tafereel is zoo groot, dat men het naar 't museum niet kunnen overbrengen heeft. Nu de St-Baafskcrk in, wat prachtige predikstoel met zijne vier in witten marmer gebeitelde heelden en in ilen pant, die oneindige massieve koperen kolonaden en poorten, wat schoon gestoelte in den koor en dit gewelf hoe hoog het is waarlijk indruk wekkend. Wij gaan huiten en zien den doopvont waar Keizer Karei in gedoopt is in 1500. En nu het feest ons aangeboden door Vrij heidsliefde. Schrijven wat wij hier gevoeld hebben is onmogelijk, de ontvangst was waarlijk te heer lijk, iedereen was het eens om te verklaren dat uien te veel, veel te veel, voor ons gedaan had een koning kan men niet beter ontvangen Plaatsen waren ons voorbehouden. Wij zijn pas gezeten als M. Cambier, gemeenteraadslid, M. Tuncq, Voorzitter van het Beroepshof, M. Beddinghouse en anderen komen ons veree ren door hunne tegenwoordigheid. M. Wiemer, de achtbare Voorzitter, wenscht ons welkom in eene vaderlandsche redevoering, zeggende gelukkig te zijn te kunnen bestatigen dat het werk van M. Laurent voortsgezèt wordt in andere steden en dat het hem verheugt dat wij zijne maatschappij gekozen hebben als doel onzer reis. De Gymnastieke oefeningen worden kunstig opgevoerd wat spierkrachtige jongelingen, het zijn ware Gijmnasiarken die tot eere strekken van hunneu leermeester. M. Wiemer verzoekt ons de bibliotheek te gaan bezoeken terwijl men de zaal opruimt en de toestellen verwijdert. Daar verwacht om eene nieuwe verrassing men biedt ons een broodje met hesp en een goed g'as bier aan. Onze Voor zitter neemt deze gelegenheid te baat om M. Wie mer en al degene die tot onze prachtige ontvangst meclegeholpen hadden, nogmaals te bedankenen hij dronk op den apostel der vrijheid, op M. Laurent en zijne op volghes. Dan heeft de maatschappij ohs op een aange naam concert vergast dat heel kundig afgeloopen is.Het Stukje De Jenever is op eene meesterlijke wijze opgevoerd geworden, de spelers zijn ware ar listen. Het fe st is afgoe oj.'-n, wij nemen afscheid van onze Gentsche vrienden de Heeren inrich ters werden nog eens hartelijk bedankt en wij verlaten de zaal. Buiten verwacht ons de laatste verrassing, rijtuigen zijn ter onzer beschikking gesteld en wjj worden met zeventig mannen naar de statie gevoerd De Heeren Van Hauwaert, Buysse, Wiemer en Van de Putte ontvangen hier nogmaals onzen hartelijken dank voor alles wat zij voor ons gedaan hebben, zij mogen overtuigd wezen dat wij allen de woorden onzes Voorzitters goed keuren, ja, wij zijn verlegen dat wij niet genoeg dankbaarheid' zullen kunnen betuigen als gij eens naar Aalst komen zultwij hopen wel weldra hier te zien, en wij beloven U er met opene armen te ontvangen. Een werkend lid. J., z. lijke vorstelijke kogels. De cliampagne tintelde in de bokalen, de geestdrift in de oogen. Wij hebben alles sprak de r slechts zaak ontbreekt ons en dat is een Dietrich «moed, leger, geld eene krijgszang. Ja, klonk het van alle zijden wij moeten een lied hebben, een lied dat past hij onzen moed en onze zaak. Tegen den schoorsteen leunde een der schoonste officieren van 't leger zijne lange en kloeke gestalte, zijn schoon ge kroezeld bruin-zwart haar, zijn lange halfronde kinnebaard én zijne zwermen de oogen verrieden den dichter. Hij stond daar in fiere en toch zorgelooze houding, zijne oogen dwaalden doelloos rond. Bij 't woord krijgszang had zijne ziel over de heele toonladder getrild, gloeide m 't- gevoel van iets grootscli zijne borst en dat gevoel spiegelde zich af in zijn oogen. Mevrouw do Dietrich had denjongenman eenige oogeablikken in zijne oogen bespied en Ontwaarde de ingeving op zijn gelaat. Met hare lieve bruine oogen, en dien glimlach, den ze iets verzoe- poezele. blanke Het concert gegeven door de officieren derl'upillen-scliool heeft verleden zondag plaats gehad. Reeds vroeg was de groote zaal van het stadhuis proppensvol. liet publiek is niet teleurgesteld geweest in zijne verwachting al de stukken der programma zijn op eene meesterlijke wijze uitgevoerd geweest. Eene bijzondere melding moeten wij maken van de juf frouw Fierens, die door hare heldere en melodiesche stem gedurig het publiek in verrukking gehouden heeft. Al de andere kunstliefhebbers hebben zonder onder scheid den besten indruk op liet publiek gëmaakt Dat de kolonel en de officieren den dank ontvangen van de armen der stad wiens tolk ik denk te zijn. X. Aalst en omliggende. CLUB DES XII. Grand bal masqué, paré et travesti, le 7 Mars prochain. Fanfaren Maatschappij Les Amis Constants Jaarlijksch Concert op Zondag 14 dezer, Heden (zaterdag) avond beeft de stich ting plaats van eenen liberalen Kring, op den wijk de Houtmarkt, onder den naam De Vlaamsche Wacht. Eene voordracht zal er gegeven worden. UT ié Geeraardsbevgen Mijnheer de Hoofdopsteller Deze week heb ik U een droef nieuws aan te kondigen. Onze stad heeft eenen zijner beste burgers verloren. De heer Achilles Van der Stock, landmeter van het kadaster, overleed alhier den 29st0" Januari en werd den Zondag 31ste11 daar opvolgende om 4 uren namiddag begra ven. Yan der Stock was een kloeke en over tuigde liberaal, die zich in korten tijd vele vrienden had weten te maken. Bij zijne ter aarde bestelling hebben wij tal rijke vrienden van Aalst, Gent, Ninove en AYetteren geteld, welke van zooverre waren gekomen om eenenjnatsten blijk van achting en hulde te brengen aan de stoffelijke overblijfsels van den voorbeel- digen burger, die in den jeugdigen ou derdom van 36 jaren is weggerukt. Talrijk, zeer talrijk, waren de liberalen onzer stad die niettegenstaande het bui tengewone slecht w-eder den lijkstoet volgden. Yan der Stock werd, om zijne politieke denkwijze verplaatst van Wetteren naar Geèraardsbergen en die verplaatsing bracht hem een doodelijken steek toe. Dat degenen die uwen dood bemerkten op uic kittig lijk nederblikken en eens van den Eeuwigen Rechter vergiffenis bekomen, ge lijk gij die met uiv edel hart al stervende hebt geschonken zegt de Volksverde diger v van den overledene sprekende. Daar ik U geen ander nieuws overte- brieven heb, denk ik uwen lezers aange naam te zijn, met hun het hieronder- staande stukje, dat stellig van weinigen in ons land gekend is, medetedeelen. Ik vond liet in eene Duitsche revue, heb het merkelijk verkort eugn een ander kleed sel gesteken. De Marseillaise. Te Lons-le-Saulnier (Frankrijk) richtte men in 18Ö1 een standbeeld op aan Rou get de l'Isle, den dichter en componist van de Marseillaise. Het scheppen van zulk schoon, kracht vol en republikeinsch lied, hetwelk tranen deed storten en heSen nog vorsten doet verbleeken is zulke hulde waard Leve Rouget de Flsle Een schitterend gezelschap was bij de Dietrich, meiër van Straatsburg verga derd om 't afscheidsfeest bij te wonen, door hem aan de officieren van 't leger aangeboden. Morgen zou men naar de grenzen oprukken en eenieder beieverde zich, vooral de dames, om de hand te drukken der grootendeels jonge officieren van 't republikeinsch leger, die hunne borst gingen prijs geven aan alle moge- vrouwen eigen wanneer ken, stak zij hem hare hand toe. Mijnheer de l'Isle. gij zult eenen zang geven sprak zij O, Mevrouw voor u kan ik alles. Dat woord ging als een vuur door de zaal hij was bekend als dichter en als muziekant. «Drink, Adolf de 1'Isle rie pen zijne makkers, aan champagde, liefde en patriotisme is niets onmogelijk.» Opgewonden door vaderlandslievende toasten, aangespoord door zijne belofte aan Mevrouw de Diet-ricli, keert hij naar zijne kamer. AA"oorden en klanken liggen hem verward in liet- hoofd allengs ont spant zich zijn geest, hij ontrukt eenige tonen aan zijne viool, de harmonie vormt zich, de woorden en noten vloeien op 't papier. Bij 't aanbreken van den dag werpt bij zich afgemat op het bed en na eenige uren rkst spoedt hij zich naar den meiër. Hier is, wat gij gevraagd lieht zegt hij, en met de oprechte kleinsehat- ting waarmede de kunstenaar over zijn werk spreekt, voegt hij erbij ik geloof niet dat liet veel beteekent De meier de Dietrich zet zich voor de piano naar mate hij voortgaat groeit zijne bewondering, zijne aandoeningen, bij de laatste strophe Amour sacré de la patrie, rukken hem de tranen uit de oo gen. Hij worpt zich in de armen van Rouget de Flsle en roept uit Mijn vriend, gij hebt een meester stuk geleverd die woorden, die muziek zullen leven zoolang als Frankrijk. Een dag later speelde 't muziek aan 't hoofd der Uittrekkende regimenten de hymne van Rouget de l'Isle de soldaten luisterden en usaerebleu dat stuk heeft knevelsmompelden zij en toen het ten tweeden male herhaald werd, zong geheel het leger in geestdrift Allons enfants de la patrie. Van Straatsburg kwam de Chant de Varmée du Rhin zooals de dichter hem getiteld had, te Marseille de Sans-cu- lotten brachten het stuk te Parijs en van toen af heette liet de Marseillaise.. Uit Ninove. Men heeft wel dikwijls geklaagd over het afnemen der reiskaar- tjes bij den uitgang der statie. En inder daad, die wijze van handelen bracht heel veel moeiëlijkheden meê geen middel meer om liet bestuur der ijzeren wegen te foppen. Alzoo, bij voorbeeld, zoudt gij lust hebben *t zij naar Aalst-, Gee- raardsbergen of Gent, uwe Jolies demoiselles in den wereld te leiden maar de tijden zijn moeiëlijk, uwe poli tieke positie vArgt van u groote uitgaven, en men is verplicht van alle kanten eenige besparingen in le voeren. Een'voordeelig besparing ware deze in plaats van 4 coupons neemt men er maar 3 doch. hier is de moeielijkheid hoe geraakt men, zonder kaartjen, uit de statie. Gij, beste lezer, zoudt misschien met die vraag in verlegenheid zitten, in Ninove lost men die op, op eene gemak kelijke wijze, dieongelukkiglijk weinig chicardis. Met een air de grand Seigneur en uwe politieke positie bewust, laat gij uwe 3 reisgezellen langs den gewonen uitgang de statie uitkomen en gijtrekt Harigs de ij zere baan voort, tot aan den bijgelegen steenweg en kruipt daar onder den barreel door. Ik moet eventwel doen bemerken dat men wat spoed moet ge bruiken, anders, uwen truc vermoedende, zouden de statiebedienden u kunnen ach terna loopen en naar uwen coupon vra gen. Gij zoudt schoon te zeggen hebben ik heb liem verloren, de statieoverste zou onmiddelijk naar Aalst, Geeraards- bergen of Gent, per telegraaf vragen hoeveel coupons men, voor deze klas, dezen trein en deze bestemming lieeft afgeleverd; dan komt uwe fraude uit en gij loopt gevaar eene boete te moeten betalen die somtijds tot de som van 16 fr. 50 zou kunnen loopen. Ik geef u den raad voor wat hij waard is. PlERKEN. Vcrschrikkclijkemisdaad te 3Iaxcnzecle{As- sche) Vijf slachtoffers. Deze afschuwelijke mis daad is Maandag nacht in bovengenoemd dorp, opeen uur en half afstand van Deudermonile, gepleegd. Twee vrouwen een jongen en twee kleine kin deren zijn in slaap vermoord geworden. Toen Cornil Buys, (bijgenaamd de kuiper), Maandag nacht in zijne woning trad, was hij getuige vaneen afgrijselijk schouwspel. In eene kleine kamer lag zijne schoonzuster Mélanie Buggenhout. het hoofd gepletterd. In eene naburige kamer lagen de lijken zijner vrouw Joanna en zijner twee kiudcren Frans en Bené, 6 en 3 jaar oud. In eene derde plaats lag het lijk van haren broeder I'ictcr Buggenhout. Al die slachtoffers waren met een gewicht van een uurwerk ver moord, waaraan nog hairen en Idoed kleefde. Bijhetbed van Pieter en inden gang vond men de beidegewic-hten en het uurwerkdat 2 u. 18m wees eeuige minuten nadien moet die wreéde misdaad gepleegd zijn. Geen te 'kensvan inbraak zijn aangetroffen ge worden. Buys beweert dat hij bij het binnenko men twee mann u zag. die lmm met den dood bedreigden'wanneer hij riep. Hij lie 'ft hun zich op zijne vrouw zien werpen en naar de kamer zijner kinderen zien loopen. Hij vei haalt verder dan van schrik in zwijm te zijn gevallen eu lij zijn ontwaken met zijn jongste k'nd, een meisje van 8 maanden, te zijn gevlucht, om de gel uur rouw, weduwe Kok, te wekken. Het parket van Truss el is dijnsdng morgend om 11 ure aangekomen om zijn onderzoek te beginnen. Van alle kanten stroomt het volk naar Maxem- zee'ie, Alen heeft 15 gendai men van Brussel ont boden, om de orde te handhaven, want men vreest dat het vo'k De Kuiper van een zou trekken. De Kuiper is in de veertig. Cornil Buys, die door de openbare opinie be schuldigd wordt de verschrikkelijke misdaad te. hiebben begaan, is een zeer zachtzinnig mensch die weinig drinkt. De geburen zeggen niets dan goed van hem Nochtans blijft men hem van de misdaad be schuldigen en om de volgende redenen Buys was arm op het dorp gekomen en ge trouwd met Joanna Luggenhout, die met haar broeder en hare zuster eene kleine pachthoeve daar dicht hij bezat- De schoonzuster Molanie wilde trouwen, waardoor zij het derde deel der pachthoeve moest hebben. Daardoor waren hevige twisten ontstaan en het ontwerp tot de verschrikkelijke misdaad. AVij beri hten onze lezers dat dit het volks gerucht is. AVoensdag morgend rond 0 1 /2 is het parket met Buys per rijtuig naar Alaxcnzeele gekomen en in De Steb afgestapt. Om 11 ure kwam de prokureur dea konings M. AVillemaers om 11 1/2 de wetsdoctors, MM. Vleminckx en Lebrun. De gendarmen hadden veel moeite om het volk meest vrouwen en kinderen achter uil te houden. Kond 12 uren begaven het parket, de doctors en Buys, die heel kalm met de handen in de broekzakken voortstapte zich rond de kerk, waar Buys den weg toonde, die de zoogezegde moordenaars hebben moeten nemen. Yoor zijne woning gekomen ging hij gerust binnen. In tegenwoordigheid derlijkengebracht, heeft Buys niet de minste ontroering laten blij ken, Hij bleef ongevoelig en veranderde zijne verklaringen niet. Üitjomvingen lieten zich hooren. Dan zijn allen naar De Stee teruggekeerd en de geneesheeren hebben de hoofden der lij ken afgesneden, welke naar Brussel werden gezonden. Alvorens te vertrekken toonde Buys aan de magistraten hoe hij door het venster was ge sprongen om hulp te zoekeu. Het onderzoek heeft ontdekt dat veischeidene slachtoffers met een ander moordtuig dan een u mverk-gewicht zijn vermoord heworden. DE BEGRAVING. Na de lijkschouwing zijn de lijken gekist ge worden en naar de kerk overgebracht. Dit t .o- neel was roerend. De bevolking van Maxenzeel© woondeJiet hij, door de gendarmen echter op afstand gehouden. Buys alleen, die zich in eene der kamers van de Ster bevond, bleef ongeroerd. Op al de vragen die men hem stelde had hij een antwoord Men denkt nog altijd dat Buys de misdaad pleegde omdat zijne schoonzuster wildetrouwen. Dat meisje bezat 1000 franks en een stuk grond, met 32 aren, ter waarde van 2000 franks en Buys zou hiervan de uitbetaling moeten doen. Het gerucht bevestigt zich meer en meer, dat Buys uiterst verbitterd was over het voorgeno men huwelijk van zijne schoonzuster. In het justitiepaleis te Brussed is men over tuigd dat Buys piiclitig is, maar dat hij gehan de' d heeft iu eenen aanval van zinneloosheid, veroorza -kt door dronkenschap (delirium tre mens.) Men zal hem waarschijnlijk gedurende een paar maanden ia bijzondere bewaking stellen, onder het toezicht der wetsdoctors. De hoofden en de harten der slachtoffers zijn in glazen gestopt en naar Brussel gezonden. Nadut de lijken zijner slachtoffers in de kei k waren gedragen aan welke plechtigheid de heeren van het gerecht blootshoofd deel namen is Buys weer in het huis der misdaad ge bracht. Hij bleef altijd even onverschillig, keek rond en ging voort de handen in den zak. De begraving' der slachtotf'cos had dondcr- plaats. Om 8 ure begon ile kerklok van Maxenzeele treurig te kleppen. Het weder was koud. Aan den voet der kerk, in het oud kerkhof dat haar omringt, rec-htoverden smallen weg die naar het huis der slachtoffers leidt, groeven twee graf makers de putten. Het volk wacht voor de kerkdeur. Een grij saard knielt voor de deur, doet de rondo van het kerkhof, eenen grooten paternoster in de Land en knielt telkens voer de kerkdeur. Die grijsaard is de vader van Buys. Toen de kerkd^ftr weril geopend, zag men iu het koor de 5 kisten staan met baarkleedereu overdekt. Eene groote kroon van witte roozen, blauwe bloemen en gouden bladeren, lag op de doodkist van Melanie Buggenhout. Zijne opzoekmgen voortzettende,heeftM. Pee- rehoom op eene vogelmuit een geladen revolver in een stuk linnen gewikkeld, gevonden. Buys had 3 revolvers in huis. Hij kon 0 man nen weerstaan en heeft er niet aan gedacht Is dit alles niet vreemd En heeft men niet he En weenend dwaalt gij rond in dezen poel van modder, "Waarin het. kranke menschd om worstelt, kruipten wroet Waar de ikzucht,nooit verzaad,zicli zelve als koninginne Gekroond 1 eelt, zuigt en drinkt deslijderezwceten bloed Gij weent en treurt omdat vooroordeel en ellende Gedachte en krachte drukt, verdroogt het leveuBeap Omdat de dweepzucht vaak, die sterker dan de stoom is, Den domper houdt op 't licht der eedle wetenschap. Omdat hij, die het bloed op 't slagvelji doet vergieten. Door 't menschdom wordtgeeerd en zetelt op een troon; Omdat moer wordt geacht hij die niet goud bedekt is, Dan hij die kennis heeft en leelt voor't ware en t schooi*. Gij weent en vraagt wanneer de duisternis zal vlieden, En oopnen zal de baan voor klaar beschavingslicht Den hefboom, die het volk vrij uit het slijk zal tillen Der domheid, waar het diep thans in verzonken ligt. Gij weent en vraagt wanneer in ieder menschenharte Het rein gevoel zal blaken, verbannend nijd en haat Wanneer elk,die begrijpt, dewaarheidmildzalstrooien De zwakken op zal beuren door 't zielewekkenV zaad. Dan zou uit rede en plicht de broederliefde sproeien En recht en plicht zou elk begrijpen in zijn lot Dan zon elk k'nd der aarde in ieder kind der aarde Een denkend wezen zien hetzelfde kind van God. O waarheid, wondermaagd. dring door het nare duister, Gij zijtdeB Ileeren beeld, die u in 't wezen riep O blijf niet als de bloem, die pnder 't loof verborgen Haargeuren niemand jont, ensteritzooGodliaarschiep! runnen wij agenten jnis- ileed, heel beleefd, aan den onderpastor zijn inzicht kennen niets te zullen geven erbij voegende dat de kle- rikalen, als zij op bcdelronde waren,hem altijd wisten wonen, maar wanneer liet er op aan kwam aankoopen te doen voor de prijsde dingen hunner scholen zij altijd zijne deur voorbij gingen. Onze stadsbestierdere hebben; bij de politie, nu twee plaatsen van speciale agenten gesticht. Die speciale agenten kunnen toch geene brigadiers zijn, immer: hunne jaarwedde is slechts van 1000 Irani; en die van brigadier is van 1050 fr. Dit woord spécialere maar niet begrijpen zullen die speciale seliien dienen om poiitieken dienst te verrichten zijn het. plaatsen van mouchara die men gemaakt heelt, Wij zouden gaarne daaroevp wat inlichtingen ontvan gen. Ann i s. Als voorbeeld hoe oppassendheid en goed gedrag steeds hunne belooning vinden, noemt men ons de heer Odilon Verschelden, onzer stad, die toekomende Maandag te Ni novo, waar zijn voogd woont, als Ser geant-Majoor, SekivOwia des Kolonels van het 14,le Li nie Regiment, aan de militie loting komt deelnemen. ErembodegemOver een tiental maanden werd op Terjoden het huisje van eenen boerenwerkman, don genaamden De Schryver door kwaaddoeners ledig ge plunderd. De genaamde Pol. Van den Bergh, een ze. r gevaarlijke kerel, opden Geeraardsbergschensteenweg, te Aalst, wonende wieril beschuldigd van de dief'te, eene weduwe, in de nabijheid wonende, van verheeling. Het proces wierd verleden Zaturclag te Oudenaarde op geroepen. Van den Bergh is veroordeeld tot een jaar gevang, de weduwe tot (i maanden; Van den Bergh is aanstonds aangehouden geweest. Nu, toen nauwelijks De Schry ver, die te Ouaenarde als getuige moestaanhoord wor den, op den trein zat om zich naar het tribunaal te be geven, stond zijne schuur in vuur en vlam. De Schryver had dienmorgend geen vuurgemaakt, dus koude brand aan geenen toeval toegeschreven worden integendeel is het klaar en duidelijk dat er kwaadwilligheid in het spel zit immers ter plaatsi^vond men eenen stok met petrol bestreken en eenen ouden blikken koffijpot waarin petrol had geweest, overal wierd men eenen petrolreuk gewaar. Men heeft erge verdenkingen t?gen eenige mannen die sedert geruimen tijd reeds de schrik hunner ge buurte zijn. De gendarmenzijn reeds dikwijls ter plaat se geweest om een onderzsek in te spannen. Toen rond den avond, zoo verzekert men ons, De Schryver te huis kwam. was de politie van Erembod - gein op het tooneel der ramp nog niet geweest. De Schryver ging ze verwittigen en daar zegde men heat dat men nog den tijd niet gevonden had om naar d.ui brand te gaan zien cn hij best zich bij de gendarmerie zou gewend hebben P. P- Zondag avond, tusschen 10 en 11 ure kwam do ge naamde Prosper Van Holsbeek van den Brusselsehe steenweg naar den Hoogenweg. langs een smal wegel tje, toenhij eensklaps en mverwaohts, eenen zóó hevig >u slag ontving op't voorhoofd met een kneuzend voorwerp dat hij bedwelmd ten gronde viel tot zich zeiven ge komen liep hij in alleryl na de dichts bij staand; wo ning. Terwijlhij ziah aldaar een weinig herstelde kwam een ander jongeling, van onberispelijk gedrag en al gemeen geiicht, de genaamde Jozef Van Nieuwenhove, langs den zelfden weg, van den Hoogenweg zich naai de Brusselschesteenweg begevende. Up de plaats geko men, waar Van Holsbeeck was geslagen geweest, wierd Van Nieuwenhove door een geweerschot aan hot voor hoofd getroffen hij hoorde een kerel zeggen "die/i heb ik rial in het hoofd* maar kon hem niet herkennen daarbij, door den slag alle bewustzijn verloren had. De jongeling, wiens wonden niet gevaarlijk zijn, vluchtte in allerijl huiswaarts. Hij gaf aanstonds van dien aanval kennis aan de politie die, zoo wij verhoo- pen, welhaast de laffe daders in handen zal hebben. P. P. m Donderdag morgend is op den Brusselschen stern- weg, rechtover de olieslagerij van den er li leb. eene paehth vr -wooed door en hein oivnle aan 'c weduwe Broesen. dom br iud vernield. Twéé aanpalen de werkmansbuizen werden ook de prooi der vUmm u. Gelukkrglijk zijn er geene menseheusleveiiB tc be- trc uren. Donderdag der verledene meelt, deed een onderpastor in de stad eene ronde voor de katholieke Beholen hij kwam onder andere bij eeuenstieldoende persoon die hem, heel verwonderd, vroeg hoe het kwam dat hij, nu er eene klsrikale schoolwet was, nog noodig had voorde klerikale scholen te schooien. Ja, antwoordde de onderpastor, die rede is heel een voudig wij krijgen slechts 13000 (dertien duizend.) franken van de stad, en daarmede komen wij nog niet toe om onze sehooluilgaven te doen daarbij hebben wij nog 17000 fr. oude schulden die ook moeten be taald worden. De handelaar keek al heel verwonderd op dertien duizend franken jaarlijksch door stadskas aan het katholiek onder trijs gegeven I Onder het zoo ge vloekte schoolregiem der wet van 1879 koste gansch het lager onderwijs in onze stad niet meer. Mr X OUS

De Dendergalm | 1886 | | pagina 2