VROUWENPORTRETTEN. De Kantons. Rampen, misdaden, ongelukken Allerlei. Engeland. VII. Victorien Vande Weghe. A'ooi-uil ga ng dooi* *t AUei-ls:. In het verslagdat het werkeiullid dezes krings ons verledene week zond over het reisje naar Gent, is er eenen zin die iniine aandacht ge troffen heeft, 't Is dien waar liet schrijft dat de HH. Cambt er en Tancq het feestje, het gezel schap aangeboden, door hunne tegenwoordig heid vereerden. Dat schrijver van gemeld artikel de aandacht willen roepen heeft op al het voor hem voor naamste, tijdens die reis waargenomen, is ontegensprekelijk, 't Is dus zeker dat hij de tegenwoordigheid van dit Gemeenteraadslid en van de Voorzitter van 't Hof van Beroep als zeer belangrijk rekent. Dit moet onze aandacht vestigen. Indien dit lid zoo gevleid is over de eer dat het aangedaan is door de enkele tegenwoordig heid dezer vreemde heeren. wat zou het niet trotsch en gelukkig zij n moesten de heerenfahrie- kanten en anderen het deze eer aandoen. Wat zou liet welgemoed huiswaarts of bij de gezel len terugkeeren als hij hun zou mogen zeggen Ik kom van den werkmanskring, er tvas veel volk, wij hebben ons goed vermaakt, Mr A...,Mr B..., Mr Cl..., en anderen waren er tegenwoordig Mr D..., heeft zelf aan mij en Tist lang gesproken over den stand des wtrk- nians in de hedendaagsche samenleving hij heeft ons gezegd dat wij de gelijken zijn onzes meesters, van 't oogenblik dat ivij ons gedragen als zij, van 't oogenblik dat wij zedelijk ter hunne hoogte kwamen en bleven ja, 31' E.,., die er ook was voegde er bij dat een deftige werkman meer eerbied verdiende dan een schurk die miljoenen bezit Welnu, heeren liberalen, overdenkt eens wel wat nut wij kunnen trekken uit de populariteit dat wij hij de kleine burgers, hij den werkman kunnen verwerven, indien wij maar willen. Een werkmanskring is gesticht, hij gaat vooruit, langzaam maar zeker over eenige weken heb ik er hier op dezelfde plaats de werkingen van uitgelegd, welnu, laat ons hem ondersteunen, zien wij eereleden bij te werven, moedigen wij de werkers aan door onze tegenwoordigheid, schudden wij die eeuwen oude slecht geplaatste trotscheid van ons af en laat ons tot de kleinste burgers spreken, dit zal ons niet verlagen inte gendeel het zal ons verheffen en de werkman met ons mede. Tistje. Aalst en omliggende. Uit plaatsgebrek moeten verschilli- ge artikels tot eene volgende nummer verschoven worden. Zie Notariéele annoncenopde 4" blad zijde. CLUB DES XII. Grand bal masqué, paré et travesti, Lundi 8 Mars prockain. Fanfaren Maatschappij Les Amis Constants Jaarlijksch Concert op Zondag 14 dezer. Een woordje aan onzen geachten confrater Het Land van Aalst. Dit blad schreef, ter ge legenheid der lotingsdagen dat het gedurende eene halve week een gehuil en geschreeuw van den helschen duivel was geweest, dat het schrik kelijk was welke ontuchtige liedjes men zoo al gezongen had, in een woord eene lamentatie profeet Jereinias overw aardig. Over eenige jaren schreef dit zelfde blad over de lotersdagen en de ruzieën en krakeelen die er destijds plaats grepen, en vioeg ofMr Van de Voorde, die alsdan nog politie kominis- saris was, laken in de ooren had om dit alles niet te liooreu. Mogen wij nu, Land van Aalst, u vragen of de huidige policie kommissaris ook laken in de ooreu had om de onzedige liedjes niet te hoo- renwaarover gij uzoo verontwaardigd toont, of was hij misschien met een karreken naar Gijsegem gereden Argus. De hazen uit de Danszalen en Café-concerts die in contraveutie genomen waren voor over treding van het politie reglement op de dansza len, zijn voor het Vredegerecht van Aalst, ver oordeeld tot eene boete van '25 fr. of eene ge vangzitting van 3 dagen. De veroordeelde zijn onmiddelijk in beroep gegaan voor de rechtbank van Dendermonde en vast besloten hunne zaak tot voor het verbre kingshof te brengen. Uit TVinove. Buurt ijzerenwegen van Brussel naar X in ore en Brussel-FngJiien. De Besten dige Deputatie van Brabant heeft zich gunstig getoond voor de tusschenkomst der provincie in het leggen der bovenge melde buurtspoorwegen. De provincie Brabant zou zich opzich- tens de lijn Brussel-Ninove voor 90 annuï teiten van 6300 franks verbinden. De weg, door liet ontwerp gevolgd, beeft eene gemidelde breedte van 12m50 zonder er de grachten bij te rekenen. Zij is zeer geheuveld en vertoont vele hellingen. In steden en dorpen zou de weg op de steenen, en buiten op de boordwegen gelegd worden. Op die wijze zouden al de schoone boomen van den weg van Brus sel naar Niuove kunnen bewaard worden. Standplaatsen zouden gemaakt wor den op de Hertoginplaats te Sint-Jans- Molenbeelcte Dilbeeck Itterbeek Schepdaal, St-Martens-Lennick, Lennick St-Quintyn, Strijthem, Pamel-Ledeberg, Meerbeke en eindelijk te Ninove. Men rekent dat de lijn hare kosten zal inwinnen en dat de deelneming der gemeenten, der provincie en van den Staat niet zal moeten geeischt worden ten zij voor het eerste jaar van ontgin ning. Het hangt slechts van het Bestuur af dat de werken voor de lijnen Brussel- Ninove en Brussel-Enghien reeds dit jaar begonnen worden. De verledene week was eene achttien jarige pachtersdochter van Appelterre met hare zuster naar Goyck eene bede vaartgaan doen, ten einde den heiligen patroon dier gemeente de genezing af te smeeken van een zielcpeerd. Bij hare terugkomst, viel zij alhier nevens hare zuster plotseling dood. Het ziek peerd was ondertusschen te huis ook gestorven. Zonder daarom te min in de smart te deelen van de ongelukkigan dien het betreft, zullen velen, bij het vernemen dezer droeve tijding, de zeer gegronde opmerking hebben gemaakt dat men in liet voorhandig geval zich misschien met meer vrucht tot eenen goeden veearts zóu hebben gericht, dan tot eenen heilige die eene zoo zonderlin ge manier heeft van degenen die tot hem hunne loevlucht nemen te beschermen. Een arm meisje, wier moeder weke lijks 2 fr., ontvangt van het bureel van weldadigheid, ging Zondag laatst de straten rond om ons blad te verkoopen toen zij eenen armmeester te gemoed kwam die haar bevool op te houden nog «Dendergalms» te verkoopen, anderzins zou hët bureel van weldadigheid hare moederden wekelijkschen trok ontne men. Verschrikt ging het meisje de num mers terug dragen aan den persoon wien wij ze gezonden hadden en aan wie het meisje 't gebeurde verhaalde. Historische opzoekingen. Men verlangt te weten aan welk gilde van kruisboogschutters, te Aalst of in de omstreken, moet toegekend worden het volgend wapen, overtopt met eene mar- kiezenkroon en voor kenspreuk voeren de Zie regt. Doe regt. Het schild is recht gevierendeeld in rood en zilver, het rood met over eenen pijlkoker twee gekruiste pijlen, het zil ver met eenen kruisboog. Op 't midden vak een stijgende leeuw in een zwart veld. Het specimen voorhanden is in zilver en op eenen groen vlouren schouderband vastgemaakt, zoodat het als kenteeken door de leden van het Gilde, schuins kruislings over de borst moet gedragen geweest zijn. Het schijnt niet zeer oud te zijn. "Wreede moord te Maxenzeele. Men lieeft in het gevang van Sint-Gillis op Buys eenige bladen gevonden van de Kamerverslagen, die vol bloed waren. Men zou gezegd hebben dat zij tot banddoek gediend hadden aan iemand, die bloed van zijne banden wilde vrijven. Het aanhoudingsmandaat tegen Buys uitge vaardigd is door de raadkamer bekrachtigd geworden. Het schijnt voor als nu bewezen dat de moord gepleegd isniet met een der horlogie gewich ten, maar'wel met de kuipersdistel die men bij Buys gevonden beeft. Een nader toezicht der horlogie kettingen beeft er bloedvlekkeu doen op vinden. Het monster had dus reeds zijne slachtoffers gedood, zijne banden waren rood van bloed toen bij de gewichten heeft afgenomen, en bet is zeer wel aan te nemen dat liet is om de verdenkingen van het gerecht af te keeren, dat hij bet groot gewicht in het bed van Pieter Van Buggenhout is gaan leggen. Het uurwerk is op 2 ure 18 minuten blijven stil staan en bet is tusschen 2 1/2 ure eu kwaart voor 3 ure dat Buys, met de kleine Clementina uit zijn buis is gekomen om ter hulp te roepen. Indien bij waarlijk plichtig is aan dit ver schrikkelijk sclievmstuk is het niet mogelijk dat bij op 20 tot 27 minuten vijf slachtoffers zo i hebben kunnen dooden. Het is waar dat Buys vóór ff ure te buis is gekomen en dat men buiten vroegtijdig slapen gaat. Getuigenen nebben verklaard dat, toen Buys ze komen wekken is in den nacht van Maandag tol Dijnsdag bij onder andere gezegd beeft Zij zijn alle vijf vermoord. Men beeft de verklaring aan den betichte bekend gemaakt. Hoe komt, vragen hem de magistraten, dat gij wist dat er vijf slachtoffers waren, daar gij in bezwijmingzijtgevallen. Vooraleer ik bet buis uitging, antwoordde de kuiper, heb ik ge roepen «Pier» «Mie.Daar niemand mij ant woordde heb ik gedacht dat zij ook onder de slagen der moordenaars gevallen waren. Cornelis Buys houd nog altijd zijne onschuld en bet vertelsel der twee mannen staande. Zijn stelsel is nog aliijd datgene der eerste dagen, en wanneer eene vraag hem in de war brengt, antwoord hiniet, of zegt niets te weten. Moord der Habermaustraat. In deze straat, te Curegbem, wonen de eehtgenooten Lernond. De man, Armand Lernond, is een goed buis- vader en meestergast in de Lijstenfabriek te Curegbem. Zijne vrouw was aan den drank verslaafd. Drij kinderen uit dat huwelijk ge sproten, zijn döo'r den eclitgenoot bij familie leden gedaan om ben te onttrekken aan bet treurig voorbeeld hunner moeder. Eenige dagen geleden brak er aan tafel twist uit tusschen Leraoud en zijne vrouw. Deze laatste schold zijne moeder uit en daarop beeft de echtgenoot haar met een tafelmes drij doo- deiijke wonden toegebracht. Weinig tijds na dien overleed zij. Na de misdaad te hebben bedreven is Lernond met zijn kind gevluchte» beeft zich zelven in de banden der policie overgeleverd. Hij toont veel berouw over die ramp en toen bij naar bet gevang werd gevoerd, bad een roe rend tooneel tusschen b.men zijn broeder plaats, die zijn kind kwam balen. De wetsdoctors zijn in bet St-Pietersliospi- taal tot de lijkschouwing van vrouw Lernond overgegaan. Lernoud zeifis nog altijd zeer ter neêr geslagen. Hij is Vrijdag voorde raadkamer verschenen met zijn verdediger, Mr Lodewijk Morichar. Een jaar geleden bad Lernoud eene vraag tot echtscheiding ingediend hij heeft ze ingetrok ken op het smeeken zijner vrouw. Donderdag om 8 1/2 's morgens heeft de be graving van het slachtoffer plaats. Eergisteren avond is een jammerlijk ongeval gebeurd op den ijzerenweg, tusschen de staties van Muysen en van Mecbelen. Een werkman, die terugkeerde naar zijne woning, was onop gemerkt op de voetbank geklommen van eenen goederenfourgon. van den trein, die ten 7 ure 20 uit Muysen vertrekt, om op die wijze kosteloos tot Meehelen te geraken. Voor aleer de trein in die statie aankwam was bij van den trein ge sprongen, doch ongelukkig gevallen en onder de wielen gerold.De dood moest oogen Wikkel ijk geweest zijn. ANTWERPEN. 3Ioord en 31 oordpoging Eergisteren heeft in de Lange Zavelstraat, een bloedig gevecht tusscbsn lotelingen plaats ge had. In eene danszaal, nummer 115 dezer straat, was een twist ontstaan. Een der ruziemakers, 's Jong era genaamd, Deurnestraat wonende, liep door en toen de anderen do-Zaal verbeten, sprong bij met een mes van 33 centimeters op ben, kerfde wild in bet rond, zoodat bij een jongen van 14 jaar. Bernard Uyterhoevc.i, eene snede in den buik gaf, dat de darmen ei- uithingen. Lievinus Uyterhoeven gaf hij eene steek in bet aangezicht, en Antoon Uyterhoeven, vier steken in den rag en kwetste Brouke en Buis, twee kameraden der drij Broeders, erg aan de vingeren. Daarna is 'sJongers gevlucht. De jongste Uyterhoeven is 's avonds gestor ven. De andere gekwetsten verkorren niet in levensgevaar. 's Avonds werd 'sJongers op deu zolder zij ner woning aangehouden. Hij loochent alles, ondanks de bavestigingen van vele getiigen. Vrijdag morgend der verledene week, rond half 12, was op de Bank te Antwerpen eenen geld drager van bet buis Gits-Vau Herek en C° om eene betaling te doen. Terwijl da man bezig was met zijne optelling temaken, had hij zijne portefeuille aan zijne zijde geplaatst, die ongeveer 5000 fr. bevatte. Toen bij echter wilde betalen was de porte feuille verdwenen en wat nog erger is ook de dief gaan loopeu, zonder dat bet mogelijk was hem nog te vinden, ondanks de voorzorg die genomen is, om hij bet bericht van diefstal onmiddelijk al de uitgangen te sluiten. Wreede moord te Brugge. In de West- meersch, n° 20, woonden de eehtgenooten Désiré De Witte, oud 35 jaar, en zijne vrouw Stephanie Van Alleiueersch., Zij hadden eene bovenkamer van hun buis verhuurd aan zekere Désiré Steeuwerckers, die dezelve met zijne vrouw betrok. Steeuwerckers is een slachterigast,die zeer dikwijls in oneenig- heid met zijne vrouw was, zelfs bedreigde hij haar dikwijls met een mes te vermoorden. Daarenboven betaalden deze eehtgenooten hunne kamerhuur niet, waarom De Witte bun bevool te verhuizen. Vandaar twist en wraak tegen den buisbaas. Woensdag der verledene week, rond 2 1/2 ure namiddag, kwam Steeuwerckers, vergezeld van zijne vrouw en een zekere Seven den Krakken, er rechtover wonende, te buis. De Witte was wege uit te gaan. Het drietal geraakte in twist met De Witte deze laatste werd erg mishan deld. Het slachtoffer is zaterdag namiddag ten 2 1/2 ure bezweken. Zijn lijk is ten 6 ure naar bet Sint- Jans-bospitaal overgebracht, tot onder zoek van bet gerecht. Steenwerckers, zijne vrouw en de andere per sonen werden aangehouden, maar de twee laatste zijn voorloopig losgelaten. Eerstgemclde is naar de gevangenis geleid. Maandag morgend beeft de beer onderzoeks rechter een verboor over de zaak gehouden. Zondag avond zijn de eehtgenooten Léander Nicaise te Gaux, gehucht Guignée, door een trein verrast en op den slag gedood geworden. Maandag stolen eenige kerels der Marollen op den Leuvenschen steenweg, bij eenen ver- scheuslachter, eenen grooten saucies. Toen zij e.-goed meenden aan te smullen, zagen zij dat bet een gemaakte was, terwijl de policie ben aanhield. Op de markt van Kortrijk betaalde eene vrouw hare inkoopen met kardoezen van centen. Toen de boer eenige derzelve opendeed, om eene andere betaling te doen, bevond bij, dat zij met aarde gevuld waren. Dat is toch wat al te mager. ANTWERPEN. De laatste loter Wijek- mans beeft geen nummer meer gevonden. Men ziet van bier den toestand van bet hoofdbureel. Moedige Vrouw. Dezer dagen zou er op den spoorbaan van Tilburg naar Turnhout een groot ongeluk hebben plaats gehad, zonder de tegenwoordigheid en tusschenkomst van eene bareelwachtster. De hondenkar van eenen kal verkoopman stond op de spoorbaan op een dier plaatsen waar zij door den steenweg van Baarle-Hertog wordt doorkruist, Daar naderde de trein en toen de bareel- wa htster die op dat punt den dienst waar neemt, ook riep of schreeuwde, de voerman die in diepen slaap was gedompeld, bleef roerloos op zijne hondekar liggen, onbewust van bet ge vaar dat hem bedreigde. De bonden waren ongemuilband, zoodat de vrouw de blaffers niet van de baan durfde ruk ken. Eii iutussclien nadert de stoomsleper, die in zijn verschrikkelijke vaart den kalverkoop- man en heel zijn gespan zou hebben vermorzeld! Opeens neemt de vrouw een krachtdadig be sluit zij geeft het alarmsignaal aan den ma chinist van den naderenden stoomer, die geluk kig nog op tijd weet te stoppen, En nu kon zij den koopman gaan verwittigen die zeker zijn levensbehoud aan die trouwe barreelwacbtster te danken beeft. Hoe de milicieloting per kanton soms treuri ge uitwerksels kan hebben, wordt aangetoond door het feit, dat in de gemeente Viesville, bij Charleroi, 18jongelingen een slecht nummer trokken van 19 die moesten loten. In den Dierentuin. Isaac Wyatt is een brave rentenier, Londener van geboorte, bij wien de gewoonte, alle dagen zijntoertje tedoen in den Rosberville-dierentuin, als een tweede natuur is geworden. Wie dageliji;s in eenen dierentuin wandelt, maakt zich ook spoedig vrienden, dat was ook bet geval met Wyatt wiens eerste bezoek dan ook altijd zijnen lieveling goldt eene over- groote bruine beer. Eiken dag bracht bij ook zijnen vriend wat lekkernijen meë om kort te zijn, ze stonden op den besten voet van de wereld. Had Bruintje op 8 september laatst slecht geslapen Was er plotseling eenommekeer ge komen in zijne gevoelens? Altijd zeker is liet, dat, toen Isaac Wyatt hem een lekker beschui tje toereikte, de beer zijne rechterband greep, en de brave rentenier met een lichaamsdeel minder, in onmacht liggend, werd gevonden. De genegenheid voor zijnen vriend was ook met zijne band gaan loopen, en de verledene week stond de bestuurder van den dierentuin te recht, om zich te booren veroordeelen tot 500 pond schadevergoeding, betaalbaar met 30 shillings per week zoodat Wyatt nog lange jareu nieuwe vrienden zal kunnen gaan zoe ken in den dierentuin, vooraleer da volledige som hem zal uitbetaald zijn. Doch, hij wachtte zich voor... beeren vriend schap. Om. schoon te zijn* Is 't noodig dat <ie vrouw beeft Drie witte zaken Het vel, dc taüden eu de banden. Drie kor'.e zaken De tanden', de.ooren ende tong. Dri zware zaken Deoogen, de wenkbrauwen en de wimpers. Drie lange zaken De taille, de haren en de handen. Drie kleine zaken De neus, de voeten eu den mond. Drie ronde zaken De armen, de voeten en de huwelijksgift. Adres aan onze lezeressen, die al die witte, zwarte, lange, korte, kleine en ronde zaken vereeuigd hebben. BRIEFWISSELING. Ereinbodegem, den 24 Januari 188G. Alpbonse Van den Bergh en Jean Beerens, keerden zondag rond G uren huiswaarts toen zij daar eenen kerel tegen kwamen op den Ni- novesclie kassei tegen de Keppestraat, waar Alpbonse Van den Bergh aangerand wierd den aanrander vroeg naar geld, den aanrander is ten gronden geworpen en hem veel slagen toegebracht, hij heeft voor de tweede maal Van den Bergh vastgegrepen en vroeg naar zijne uurwerk bij is wederom eenen kaakslag toege bracht dat bij ten gronden viel, naardien zijn wij eenen persoon tegen gekomen met eenen grooten stok die den aanrander achtervolgde aangezien dat hij ook aangerand was, naardien heeft den aanrander zelf uitgestrooid dat bij aangerand was, in liet vervolg van de rechtbank van Audenaarde zullen wij zien wie bet ongelijk zal hebbende persoon is berkent van de politie. J. Beerens. Assisenhof van Oostvlaanderen. Ziehier de rol der zaken die zullen gevonnisd wordendoor bet assisennbof van Oostvlaanderen, gedurende den eersten zittijd van 188G, onder voorzitterschap van den raadsheer M. Arthur Roels. Woensdag 10, Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Februari,Em.DeVos,oud 24jaren, veekoopman te Mater, en Em. Van den Ilecke, oud 2G jaren, landbouwer, id., brandstichting bijzitters, de heeren De Bast en Van Biervliet openbaar ministerie, de beer Callier; verdedigers Mi s Willequet, advocaat te Gent, en Liefmans, advocaat te Oudenaarde. Maandag 15 Februari, A. Van Autryve, oud 26 jaren, werkman te Eecke, moord en slagen en vrijwillige verwondingen; bijzitters, de beeren De Smet en De Bastopenbaar ministerie, de beer Penneman; verdediger, M. L. Van Hoore- beke, advokaat te Gent. Dijnsdag 16 Februari en volgende dagen, K. Van de Velde, oud 32 jaren, werkman te Ruiselede Iv. Van de Voorde, oud 29 jaren, werkman te PoekenCam. Pyfferoen, oud 18 jaren, werkman, id.Alb. De Poorter, oud 25 jaren, landbouwer, id.; H. Speeckaert, oud 35 jaren, werkman te C tnegem; Iv. De Poorter, 58 j., laadbouwer te Poeken; P. Dobbels, 43 j., werkman te Canegem M. De Poorter, oid 17 jaren, landbouwer te Poeken F. Janssens, oud31 jaren, werkman te Ruiselede; C.Semetier, oud 26 jaren, werkman te Arseel; H. Wyckbuys, oud 33 jaren, werkman te Ruiselede K. Pyffe roen, oud 20 jaren, werkman te Poeken Cam. Craeymeerscb, oud 21 jaren, werkman, id.; vernieling van gebouwen en mobilaire voorwer pen: bijzitters, de heeren Bruyneel en De Ryck- man openbaar ministerie, de beer Penneman verdedigers, M. J. Fuerison, J. Dugniolle, R. Henssens, A. Eeman, Ed. De Cuyper, Iv. Parmentier, Iv. Van Ruymbeke,V. Ilegerem, A. Verbessen, A. Vander Straeten, E.Van Eyck, allen advocaten te Gent. Kamer der Volksvertegenwoordigers. In zitting van Dijnsdag 9 Februari is de bespreking voortgegaan van de be- grooting voor het ministerie van oorlog. Minister Pontus verdedigde zijn budget en de amendementen er aan toegebracht. Zijn verbloemd reservestelsel, zoo ver klaarde liij ,vrij waart zoowel de belangen des lezers als die van het volk. Mr Frère-Orban, in eene schitterende redevoering, heeft duidelijk bewezen dat die reserve de belangen van volk en leger onder den voet trapt en de wet niet toe laat boven de 10(,e militieklas nog andere klassen ouder de wapenen te roepen. De indruk door de redevoering van Mr Frère-Orban te weeg gebracht was zeer groot ook zag de rechterzijde, in de zitting van Woensdag de noodzakelijk heid in aan een harer uitstekenste leden de taak op te dragen ze te beantwoorden: het was onze vertegenwoordiger Mr Moeste. Nooit heeft deze eene zèö erbar melijke redevoering uitgesproken zij was eene samenhooping van onwaarhe den hij deed aan de wet zeggen wat de wet niet zegt hij acht de 53 nieuwe kapiteins niet noodig, maar hij zal er toch voor stemmen. M. Callier, afgevaardigde van Gent, heeft zonder moeite al de drogredenen en onwaarheden, van M1' Woeste om niet gebracht en grooten bijval ingeoogst. Daarna heeft onze Meester Nothomb ge durende geruimen tijd de kamers ge zaagd. In zitting van Donderdagis Minister Beernaert ter hulpe gesneld van den minister van Oorlog hij herkende de noodzakelijkheid eenc-r reserve, beknib belde het ontwerp van den oud minister Gratry eu bewierrookte het stelsel van minister Pontus. Hij bekende dat die re serve genoegzaam is in vredestijd maar dat men, in oorlogstijd, er eene andere zou moeten hebben. Daarna deed Mr Frère-Orban de dubbelzinnige houding van het staatsbestier kennen endeed zien dat M1' Pontus, die in het ministerie ge komen is op voorwaarde eene degelijke reserve te bekomen, en ze niet verkrij gen kan, zijn ontslag als minister zou moeten geven. Mr Malou nam alsdan het woord om het ontwerp van Mr Gratry, dat niet in kwestie was, te kritikeeren. Werkmans-manifestatie te Londen. Eene groote manifestatie van werklieden zonder werk greep den 8 Februari plaats ia Trafagar Square, eene der grootste openbare plaatsen van Londen. Nooit was erde samenloop grooter. Verscheidene socialistische sprelcns hebben er het woord gevoerd. Zij hebben geweldige redevoeringen gedaan en bet bestuur verwittigd dat de workman's zonder werk weldra de bakke rij oil zouden plunderen indien er hun geene hulp verleend wierd. De manifestanten hebben het meest aristocratische kwartier van Londendoor- loopen en er hunnen haat tegen de kapitalisten lucht gegevea met alles op hunne baan te ver nielen De ellende is groot in deze stad van vier of vijf miliioenen inwooners. Uit een onlangs gedaan onderzoek blijkt dat7 tot 8000werklieden dage lijks op de doeken gaan werk zoeken zonder er te kunnen vinden. Nooit geleek iets moer op de voorwacht eener sociale omwenteling dan deze huilende, slordige menigte, die bij liet vallen van den avond, de rijke straten van West-End doorliep terwijl zij de 3Iarsei1laise zong en plakkaten of roode vlaggen zwaaide met opschriften in dezen trant: Work, bread or bloodwork, brood of bloed). Deze razende benden gingen van het woord tot de daad over. Gedurende twee uren en half, werd het rijkste kwartier van Londen, slecht door de policie verdedigd, welke zich evenmin aan deze menschenhoos als aan eene aardbeving ver wachtte, aan de woede der muitelingen overge leverd. Deze sanskulotten hielden de welgekleede dames staande en ontrukten aan haren hals hare snoeren, aan hare armen de armbanden, aan hare vingers de ringen. Zij verbrijzelden meer dan een schoon rijtuig. Alle vensters waaraan poreeleinen, kunstgewrochten of andere koste lijkheden ten toon stonden, schenen hunne blik ken te beleedigen even als de heeren in pelsen mantelsen do metwapeus beschilderde rijtuigen. Ik blikte iu 't prieel, en zag tusschen liet loover U zitten, aanminnige maagd En nevens u stoeide lietkiud van de zuster Voor wie gij het rouwkleed thans draagt. Ontroerend tafreel dat mijn harte deed bloeden, En weekte mijn oog met een traan Ik dacht aan de moeder, die 'k vroeger eens kende Met de bloemen der liefde belaan. 'k Was vriend van heur man, te vroeg ons ontnomen In 't krachtvolle leven, O,dien dag Neen, nimmer vergeet ik haar scheurende klachte. Hij het lijk, dat roerloos daar lag. Van gansch het gezin blijft een kindje thans over, En het speelt daar bij u in 't prieel I w kleed is in rouw en uw oog is vol tranen Wat lijden de mentehin toch veel Souib torsehtet gij 't wichtje op uw mollige schouders, O, 't loech u zoo vriendelijk aan, Eu scheen van uw lippen de woorden te vangen Als kon het aireede u verstaan. Wat zegdet gij dan aan den kleine zoo zoets toch Terwijl gij hem weenend bekeekt Wis woorden die vrouwen alleen zijn geschonken, En nimmer een mannenmond spreekt Want God heeft der vrouwen een harte gegeven Dat der kindren ontwakend gemoed Alleen kan begrijpen, beschermen en leiden In 't leven dat aankomt in spoed. Zeg, had ge uwer ziele de maagdlijke wieken Ontplooid, envloogt ge met 't kind Ver boven deze aarde, waar men wereldsche rampen Noch menschlijke boosheid meer vindt Of zegdet gij hem dat omhoog bij Gods Engelen Zijn broederken is, bij de Btarren vol pracht Of leerdet gij hem wis een bede reeds staamlen Aan Hem, die ons lijden verzacht Of was het misschien der verdwenene moeder Dat gij hem deed kennen de deugd Of zegdet gij hem dat zijn vader de steun was Der arme verdrukten de leeraar der jeugd Dit alles herdacht ik, wanneer ik u, jonkvrouw, Zag zitten in 't lommrig priëel, En ik zei, een traan in uw oog ziende blinken Wat lijden dc menschen toch veel j o o

De Dendergalm | 1886 | | pagina 2