Lx_ DRINGEND BERICHT. EDMONDEN BERTHA, Ie Jaar. Nummer 8 Zondag "21 Fehruarii 1880. De Liberale jongelingen die verlangen hun exaam van be kwaamheidskiezers af te leggen, zijn verwittigd dat de voorbe reidende lessen zullen gege ven worden in bet lokaal des werkmanskrings 1 Toor uitgang door 't Werk, bij Fr. D'Ifooghe Schoolstraat, te rekenen van beden,Zondag,om'2 ure namid dag. Buitenlandsch politiek nieuws. De zegepraal des Harten VROUWENPORTRETTEN. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 60 voor den buiten, P li IJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoidstraat, 40, Aalst. Nee spe Prijs der annoncen TIET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiinen Reklamen, 75 centimen Vonnissen op de derde llcuhijde, 30 centimen". per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. rnetu. AALST) 20 Februari. Engeland, voorheen zoo rustig, buiten Ierland, is nog altijd uit zijn lood gesla gen door de socialistische woeling te Londen, Leicester en Brinmingham ont staan. Het is duidelijk te zien dat, zoo de engelsclie Regeering niet krachtdadig handelt en geene middelen beproeft om het pauperism te bestrijden, de gisting die onder de werkende klas heersclit tot eenen algemeenen oproer zou kunnen uitbarsten, die de instellingen van het oude Rijk grootelijks in gevaar zou bren gen. M. Chamberlain, radikaal lid van het ministerie had in het radikaal kies- programma, beloften gedaan over de verbetering van het lot der werklieden en landbouwers. Die beloften kunnen onmogelijk volbracht worden maar de socialistische partij leiders vragen nocli- tlians ze verwezenlijkt te zien het is niet onwaarschijnlijk dat M. Chamber lain zijn ontslag als minister zal geven. Het ministerie aarzelde, in het begin, de redenaars, die het volk tot oproer hadden aangespoord, in rechte te ver volgen; ziende nochthans dat de woelige beweging geen einde nam, is het kabinet op zijn eerste besluit terug gekeerd en zullen de oproerstokers over hun gedrag voor't gerecht te verantwoorden hebben. Eene monstermeeting der Socialisten wordt voor morgen, in IIyde-Park,te Lon den aangekondigd. In Frankrijk komt de Republikeinsclie gezindheid eene groote overwinning te behalen. Met de algemeene zitting van 4 Oktober laatst was het getal der kleri kale afgevaardigden meer dan verdub beld zij waren in de Kamers ten getalle van ongeveer 200. Maar de geestelijkheid was op eene zoo schandelijke wijze in den kiesstrijd tusschen gekomen, dat de ze gepraal der klerikale kandidaten, in sommige departementen, daaraan moet toegeschreven worden. Ook had de Ka mer der afgevaardigden eenige dier kie zingen afgekeurd. Verleden zondag w as het herkiezing in de departementen Cor- zika, der Landes, der Ardèche en der Lo zere overal wierden de republikeinsclie kandidaten niet groote meerderhesd ge kozen. Terecht heeft die zegepraal den geestdrift der republikeinen opgewekt of en de rechterzijde in verslagenheid ge dompeld. Minister de Freycinet toont zich vijan dig tegenover het wetsontwerp waarbij de prinsen der oude fransche stamhuizen uit Frankrijk worden verbannen. In Duitschland komt prins von Bis- mark weder een stap nader te doen tot de opheving der zoo berichte meiwetten; van zijnen kant heeft de paus eenige toe gevingen aan de duitsche regeering moe ten doen, onder ander de vervanging van kardinaal Ledochowski op denaarts- bisschoppelijken troon van Rosen. Het voorstel van brandewijnmonopo- lium, door de rijkskanselier Bismarck gedaan is door den Bondsraad aangeno men geworden. Veldmaarschalk von Moltke, aan wiens schitterend militair talent Duitschland zijne overwinningen te danken heeft, ligt gevaarlijk ziek hij is geboren in 1800. De vrede in het Balkaaiische Schier eiland is nog zoo nabij niet als men, de verledeue week nog, dacht. Zoolang de vrede tusschen Bulgarië en Serbië niet bepaald gesloten is, wilt dit laatste land zijn leger niet op vied es voet brengen in tegenwoordigheid dier hou ding heeft Bulgarië de réserve terug onder de wapens geroepen. Een verdrag was tusschen Turkije en Bulgarië tot stand gekomen, de vereeniging van laatstgemeld vorstendom met de provin cie Rumelië regelende. In dit verdrag ziet Rusland eene schending van het Be, - lijnsch traktaat, en daarom wilt het 't niet als geldig erkennen. Dat die houding der Russische Staatkunde aan de andere mogendheden heel zonderling en gevaar vol voorkomt, blijkt hieruit dat Oosten rijk den uitvoer van paarden uit Bosnië en Herzegowina, naar den vreemde, verbied en dat de hohgaarsche Minister van binnenlandsche zaken geene inlij vingen meer toelaat in het hongaarsch- legioen dat bestemd was om zich bij het servischleger te vervoegen het blijkt ook hieruit dat Engeland, Frankrijk en Duitschland alle pogingen inspannen om een verschil tusschen Criekenland en Turkije te voorkomen uit zoo een ver schil zou onvermijdelijk een oorlog tus schen die beide landen ontstaan, en die oorlog ware een voorwendsel van tus- schenlcomst van wege Rusland. Aug us. De klerikale meerderheid der Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft we der, op eene treffende wijze, hare slechte trouw en dubbelzinnige houding doen kennen. Ondanks haar schreeuwen, on der het laatste liberaal ministerie, on danks hare onvaderlandsclie stemmingen, dezer laatste jaren, heeft zij geMioogen- blik geaarzeld hare toestemming te geven aan de amendementen waarover wij ver ledeue week spraken, omdat van die stemming afhing of Generaal Rontus in liet ministerie zou blijven of niet. Zij die, wanneer zij nog minderheid was, stelselmatig het budget van Oorlog wei gerde te stemmen en die weigering als eenen eeretitel in kiezingstijd ten toon spreidde, zij die den afschuw der kiezers inriep op de liberalen die zij als buiten- naar het fransch van AUGTJSTE VILAIN. Te huis gekomen verhaastte Bertha zich te bed te begeven het wreed antwoord dat zij van de heks ontvangen had, de vertwijfeling in hare geest ontstaan, had haar ganscli ontze nuwd en afgemat. Niet zoo haast bevond zij zich alleen of nieuwe tranen biggelden op hetire wangen Mijn God, snikte zij. hoe wreed toch wilt gij mij kastij deh.,... Ik lig als verpletterd onderden last der droefhedenGij weet het, gij die alles weet.... Oh 'k smeek u, verwijder van mij den geest der vervloeking die mij \er- volgt... Bescherm mij, 0 Heer, bescherm Ed- matige militaristen afteekende, zij die het zich als een roem aanrekende geene verzwaringen, maar wel verzachtingen aan het Budget van Oorlog te willen toe brengen, zij stemt voor eene reserve en vermeerdering van krijgslasten. Als hun stemming, zoo schrijft een klerikaal blad onzer stad van do katlio- lijke meerderheid, als minderheid ernstig was, dan moeten zij dezelve volhouden, meerderheid geworden zijnde.Zoo oor deelt ook elk rechtzinnig denker, door den partijgeest niet verblind. Reeds hooren wij onze tegenstrevers ons antwoorden dat de reserve, zooals ze de Minister van Oorlog heeft doen stem men, geene verzwaring van lasten zal te weeg brengen; Immers zij bestaat slechts op het papier en zal alleenlijk bijeen geroepen worden dan wanneer België in eenen Oorlog zal gewikkeld zijn. Die ïe- serve bestaat uit de lle, 12e en 13e klas sen die een 20000 tal soldaten zullen opleveren voor die manschappen is er nog kleeding noch wapen uitrusting zi j hebben noch officieren noch onderge schikte kaders. Blijft die reserve in de zen staat bestaan dan is zij iets belache lijks, dat den schouder bij elk weldenkend menscli doet ophalen. Hoe zal men, bij 't dreigen van 't ge vaar, op eenige weken tijd. al dat ont brekende aan die 20000 mannen ver schaffen; hoe zal men ze kunnen voorzien, op een ommeziens,vande noodige officie ren Zal zulke reserve, ter gelegenheid van het op oorlogs voet brengen van ons leger niet eene, bijna onoverkombare moeiëlijkheid in den wegbrengen? Ja, M aar die reserve zal reeds lang hare volle uits listing en hare oversten bezitten Heden vroeg Generaal Rontus alleenlijk de manschappen om zijne reserve daar te stellen, en hij bekwam ze het naaste jaar vraagt hij een ki edict van 2 a 3 mil- lioen, om aan die reserve kleedij en wapenen te geven, en de klerikale janus sen, die hem de stof zijner reserve gaven, zullen hem dit krediet niet kunnen wei geren het jaar daarna vraagt de Minis ter van Oorlog een nieuw krediet van eenige millioenen om officieren aan de reserve te geven en weder zal de rech terzijde niet weigeren kunnen en zullen de krijgslasten opnieuw vermeerderd worden. Zoo moet het onvermijdelijk gaan, ten waremenMRontus aanzag als een onver standig onnoozel man. Maar wat de klerikale bladen en re denaars ook zeggen mogen reeds dit jaar zi jn de krijgslasten met 300,000 franken vermeerderd, en die vermeerdering stelt wel de schandelijkste geldverkwisting daar die men ooit-zien kan. Die 300,000 fr. worden besteed aan 53 nieuwe kapi teins die, zooals wij schreven, gaan bijgenoemd worden. Waaraan gaan nu eigentlijk die kapiteins hunnen tijd ver spillen Om, zoo antwoordt Generaal Rontus, den controol te houden der man schappen die deel maken van de 1 le, 12e en 13'" militieklassen. Nu, terwijl de van den dienst ontslagene soldaten der voorgaande klassen niet van woonst mo- gen veranderen zonder er kennis van te geven aan de bevoegde overheid en het land niet mogen verlaten dan met de toestemming van den Minister van Oor- mond. Zoo gaf Bertlia eenen vrijen loop aan hare droefheid we haart verviel zij in eenen diepen slaap. Een verschrikkelijk onweder was binst dien nacht losgebarsten. Di hte bliksemflitsen door kliefden de lucht, zware donderknallen de den de aarde schokken en de regen viel hij plassen neder. Eensklaps, midden het gerucht door het onweder veroorzaakt, erklouk de ake lige kree brand brand de dorpsklok bromde alarm. Ilalfs'apend nog ontvluchtten de inwoners hunne huizen en, na zich verze kerd te hebben dat de brand niet hij hun uitge borsten was. spoedden zij zich langs den kant waar de vuurdood zich vertoonde 't was de luit der Tooverheks die door het hemellicht ge troffen in vuur en vlam stond aan blusschen viel niette denken de kleine, bouwvallige hut kou geenen tegenstand bieden aan het vernie lend element. Eensklaps l iep een stem Zou de oude Lamort nog in de hut zijn 1 Elkeen zag met der haast rond zich niemand had het oude wi jf gezien. Zonder een woord te spreken sprong Edniond, die zich ook ter plaatse be- loo- mogende militianen der latere klas- sen zonder die toestemming liet land verlaten, van woonst veranderen zonder kennisgeving aan hunnen burgemeester dit heeft M. Rontus zelfverklaard. Wel nu, welken controol zal men van zulke manschappen kunnen maken Zal die controol niet onmogelijk zijn en veeleer iets belachelijks? Gij denkt het, lezer, en wij zijn het eens met u die kapiteins zullen tot niets dienen en weder zullen 300,000 frs. verspild worden. Ziedaar het werk door onze meesters deze laatste weken afgelegd, ziedaar op welke wijze zij hun kiesprogramma ten uitvoer brengen. En, moeten wij het zeggen niet één der vertegenwoordigers van ons arrondissement heeft den moed gehad noch van er tegen te spreken, noch van er tegen te stemmen, wat zeg ik M1' Woeste heeft gesproken ten voordeele van de amendementen, die zelfde Mr Woeste die, volgens bovengemeld kleri kaal blad uitdrukkelijk geschreven heeft, dat een groot leger een groot ge vaar voor ons Vaderland kan opleveren, en dat een klein, wel geoefend en wel betaald leger verkieslijk is boven een sterk slavenlegei" Gnze medeburgers van het arrondis sement Aalst, zullen over die stemming u eeuwig dankbaar zijn, MM. Woeste A an Wambeke, Verbrugghe en De Saedeleer. AZ. vond, den vuurgloed in. Een angstkreet ont snapte ieder i borst. De jongeling, zoo dacht men, liep roekeloos eenen gewissen dood te gemoed. Een oogenblik x'echts bleef de angstvolle in druk hij de aanwezige bestaan :daar kwam Ed niond, met de heks in de armen, wederte voor- sclnn en een luide vreugde kreet wedei klonk langs alle kanten. Men schaarde zich rond den moedigen redder, men verhaastte zich Clara Lamort ter hulp te snellen vruchteloos de vrouw w t door verstikking bezweken. Onder- tus.schen waren de muren der armzalige kluis ingevallen en deze leverde nog slechts eenige rookende puinen op. Pijnlijk getroffen over dit onheil, dat een meuschenleven had gekost, ging de menigte lang/aam henen, onder den weg allerhande overwegingen makende nopens den ellenlingen dood dur zoo gevreesde tooverheks. De dorpelingen begaven zich weder tot den slaap, het onweder had opgehouden alles ver keerde welhaast weder in volle rust. IX De Prijs der Volharding. Weinige weken later was Mvolop in feest. In Vlaanderen VlaamEch. Wij vochten ons in 1830 vrij men vocht voor de onafhankelijkheid, voor vrijheid van taal want de vrijheid van taal weid hijvoorkeur vooruitgezet. Het geluk was dan met ons het Nederlandsche bewind werd omver geworpen en Belgie onafhankelijk verklaard en bleef het. Dit was nu wel of wij er bij gewonnen of bij verleren hebben willen wij niet onderzoeken. Maar de aanleiders die de Belgen ten strijd hadden gevoerd met den kreetvrijheid voor elke landstaal ik bedoel het voorloopig bewind zij, zeg ik, die vóór 1830 spraken van vier talen in de Nederlanden Hollandsch ten Noorden, Vlaamsch, (want ja, het Vlaamsch was volgens hun geen Nederlaudsch) Fransch en Duitsch ten zuiden, die m innen begonnen met te verklaren dat het Vlaamsch geene taal was. Gelukkig nog dat het Congres er zoo niet óver oordeelde in de. Grondwet werd geschre ven dat het gebruik der talen vrij was, en dat het later door wetten in be^tuurs en gereclitig- heidszaken zou gerepeld worden. Ehwel, heden, nadat wij in 1880 den f>0n ver jaardag gevierd hebben dier onafhankelijkheid die ons het vrije taalgebruik moest geven, heden hebben wij ondanks die plechtige belofte, in de Grondwet geschreven, nog het vrije taal gebruik niet. Heden nog is ons het volle recht niet wedervaren. Heden nog wordt onze taal miskend, de taal van meer dan drij millioen Belgen, de taal der meerderheid der Belgen. In 1873 earst werd eene wet vervaardigd die een begin van uitvoering aan het grondswet- artikel gaf. Maar hoevele punten bleven er onopgelost Men ziet somwij len hij liet hooren van het woord flamingant ettelijken de schouders ophalen. Men houdt ons, flaminganten, liever vlaamschgezinden.voor dweepers.Hier is in het geheel geene spraak van dweeperij, maar een voudig van billijkheid. Wat zonden zij antwoor den, zij die het Vlaamsch verachten, indien wij hun deze vraag stelden indien er in een land waar twee talen gesproken worden ééne den voorkeur moest hebbe voor 't otflcieele, welke taal zou het zijn Die de:- meerderheid, zou het niet? En,'is de Vlaamsche taal niet onbe twistbaar die der meerderheid der Belgen Is zij liet die in otflcieele stukken gebruikt wordt, even als bij pleitdooien, even als in bet leger, even als overal waar er ieti officieel gebeurt? Neen, bet is het Fransch, en dit zelfs in onze Vlaauische gewesten waar het grootste deel der bevolking geen Fransch verstaat. Indien we nu voor onze taal den voorkeur gingen vragen, het officieel gebruik gingen vragen, zelfs bij de Walen, dan zou men ons zeker voor dweepers houden en men zou het terecht. Ook zijn we zoo onbillijk niet in onze vragen we vragen alleen dat men on* recht late wedervaren en da twee talen op gelijken voet stelle. Want de onze i« tocli al te zeer miskend. Niet een enkel Vlaming is er die het eenvoudigste openbaar snibt kan bek'eeden indien hij de Fransche taal niet kent. Is er één Waalsch# bediende die Vlaamsch kent? Ahmaar één enkeleEn nogthans dio Waalsche bedienden zendt men ons ovor in het Vlaamsche land, waar zij met Vlaamschspre- kende bewoners moeten omgaan. Wij hebben Waalsche statieoversten, Waalsch» Staatsbe dienden. Iloe dikwijls zien wij niet in onze Vlaamsche gewesten eenvoudige landlieden die geen woord Fransch kennen, zich bij het ijzeren- wegrijden tot Waalsche garde-convois wonden om eene inlichting te verkrijgen, daar bun wordt toegesnauwd Comprend pa» door die gardes d;e zelf met (lie arme boeren zouden spotten durven omdat ze geen Fransch kunnen spieken Wat al andere dcisreüjkc zaken zoude men niet aan te stippen hebben Ik haal nog enkel dit aan, door een Fransch blad uit Brussel geschreven, dut anders noglhans het in het gehee! met geoue Vlaamschgezindheid op heeft, wel in 't tegendeel. liet is bij het spreken van de moord van Maxenzeeie. Een gendarme ontmoet op het kerkhof, in de vollen nacht, eenen man die tusschen de graven dwaalt. Het was de vader van den mo. r lenaar Buys zoo als gebleken is. De gendarme ondervraagt hem. I)e man ant woord in het Vlaamsch de eenige taal die hij kenne. De gendarme verstaat heui niet daar hij een Waal is. Men vraa?t zich af hce het komt dat iu eene hoofdzakelijk Vlaamsche streek, de gendarmen gelast om over de openbare veiligheid te wakau, de bewoners vau de streek niet re-staan. Het wordt tijd dat msn daar aan denke. Nogthans vordert de Vlaamsche zaak. Wij vernemen dat de Heer Dovigne met eenige zijtier collegas een wetsontwerp heeft, neergelegd dat de schikkingen der wet van 17 Augustus 1873 opzichtens het gebruik der ta'.i in zake van strafbaarheid zal volledig maken en hetgeen bier dient gemeld te worden, is dat da beer Hansseus, een Waal nogthans, als verslaggever aangewezen der kommissie dieiiet voorstel moest onderzoeken, bet recht van liet grondbeginsel heeft erkend. Verder hooren wij nog dat er eerlang in het Vlaamsch opgestelde bankbriefjes en postzegels zouden verschijnen. Dus staan de zaken goed. Maar hoeveel beter zouden ze uiot staan indienalle Vlamingen het hart op de rechte plaats haddenindien er helaaszich ook onder de Vlamingen zulke niet bevonden die de moe dertaal versmaden, en veel liever dan eigen taal te spreken, vree rad gekweel verkiezen na te zingen. Ja 't is jammerlijk genoeg om zeggen ik vroeg onlangs aan iemand of hij beschaamd was Vlaming te zijn en Vlaamsch te spreken. Wat denkt ge d it hij ini| antwoorde Hij antwoordde eenvoudig .Ia Veaamscbe Jongen. VIII. Blijde weerklonken de klokkeklankcn over het schilderachtig dorpje» de nationale driekleur- vlag wapperde aan meest al de huizen sparre- boonvjes, waarin wimpers en vaandeltje. waren gehangen, versierden langs beide kanten den breeden steenweg. De geschiedenis der liefde tusschen Edniond en Bertha was algemeen ge kend, desjongelings trouwen standvastigheid en moedige zelfsopoffering waren het voorwerp eener rechtzinnige bewondering -.elkeen juiclule toe hij het gelukkig einde dat de liefdestrijd der brave jonge harten kwant bekronen. Want he den vierde men het huwelijk onzer heide holden en daarom was het gansche dorp in vreugde en in feest. Zalig glimlachend stapt Edniond heên hij geeft den arm aan haar die hij tot zijn levens gezellin heeft gekozen ingetogene zielsverruk king staat op haar wezen te lezen, dat nog schooner, nog aanminnelijker schijnt dan voor heen bloedverwanten volgen hen op. De burgemeester ontvangt de gelukkige stoet aan den drein] el van 'tgeuieontehiiis en wenscht aan hetjeugdige j aareenen bartel ij ken welkom een gelukkig en voorspoedig huwelijk. Na de plei htigheid in hel wethuis bc de stoet naar de kerk waar de griize dorpsher- der vol aandoening den goddelijken zegen op Edmoml en Bertha inroept. I)ie heilvolle dag loopt midden der grootsto en algemeene vreugde ten einde Edniond en Beitha zijn sinds twee jaren ge trouwd. Een lief manneke, dat heden zeg maan den oud en gansch het beeld zijns vaders is kwam reeds de handen vernouwen die hen ver- eenigden. Het ontving den naam van Robrecht, even als zijn grootvader. Edmond bemint het kind uittermate en, bij elke gelegenheid, neemt hij het in zijne armen en toont het aan den bezoe ker. De oude Liétard ook is gelukkig, want, sinds Bertha zijne schoondochter is geworden, kwam de voorspoed meer om meer in zijn huis een paard on twee koeiën waren in zijne stallen bij gekomen. Hij woont bij het jonge paar en voelt er zich allegelukkigst. Einde. gee Iie r1 m «ill Veertig jaren klaagt ge, lieve 'k Weet dat nooit uw mondjo liegt Maar uw lippen beven, tolkene Haar liet zwaar geheim ontvliegt. u Veertig jaren 'k word een oudje Jonkvrouw ben ik thans niet meer 't Hart doorwond, des bijkens angel l'rikte 't hloemeukelkje neêr. Veertig jaren 1 't wordt zoo duister Tanend daalt mijn levenszon Frischheid vlucht mij van de wangen Drogen gaat do liefdebron.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1