I VROUWENPORTRETTEN. De Kantons. Verschillig nieuws. verwacht er mij ook geenszins aan dat deze weinige regelen de Aalstenaren tot inkeer zul len brengen. Wat geeft het aan hen die onder het drinken van eenen bock in eeue herberg zich de verspreiders maken van geruchten die niet den minsten schijn van waarheid hebben wat geeft het aan die herberg praters of hunne lastertaal den blaam werpe op een treffe lijk huisgezin of de eer roove van eenen onbe- rispelijken persoon 0 niets ter wereld Men is in de herberg. Het gesprek ligt braak en nog- thans er dient gesproken en gelachen te worden en wat zou men beter vinden dan een schanda lig nieuws te verzinnen of voorts te vertellen! En men vertelt hetgeen men zelt verzonnen of van anderen gehoord heeft. En het gerucht gaat van mond toj mond, zacht gefluister eerst, algemeen rumoer op 't laatste dat eene geheele stad vervult en tot uitkomst heeft dat eene fa milie onteerd wordt, dat een onberispelijk per soon, die eertijds dealgemeene achting genoot en er immer recht op heeft niet over de straat zou mogen gaanzonderhet schaamterood op de wangen te voelen stijgen. Onder de nieuwsgierige honende blikken van voorbijgan gers door het lasterend gerucht bedrogen. Dan hebben zij hun doel bereikt de lafaards, de venijnige tongen uit wangunst of door wat gevoel ook aangedreven, hebben zij iemandseer gekrenkt. Gelukkig dat het gerecht daar is om de venijnige tongen in teugel te houden, de verraderlijke slangen die het gerucht uitstrooi den te straften wanneer zij ontdekt worden Maar dan blijven zij nog over die enkel ver maak geschept hebben in het voortvertellen van het nieuws, zij wiende hand der gerechtigheid niet raken 1 an daar zij enkel met min of meer nauwgezetheid of ook wel geheel en al verkeerd verteld hebben wat anderen reeds verteld had den. Hebben zij wel eens gedacht, dat terwijl zij rondde kachel, in de herberg zaten te pra ten, achter sommige blinden, de ongeluk kige slachtoffers weenden over de verlorene teer Eer wat zeg ik dit is immers een ij de le klank voor die mannen Welnu, wij vragen het allen tapissieren, ka- toeiiverkoopers en meer dergelijken, die op de markt, aan de kerk en op andere plaatsen, positief naar vertelden hetgeen zij positief valsch wisten te zijn, wij vragen het hun of hunne handelwijze die van een fatsoenlijk recht schapen man, of die van eenenellendigenlafaard is Wij vragen hun of, indien zij in herbergen geene anderen praat weten te vertellen, het niet beter zou zijn bij hunne vrouwen, hunne dochters te blijven opdat de meisjes door bet late straatloopen niet zouden XF.vloopen Vlaamsche Jongen. IX. Victoricn Vande Weghe. Een kijkje in 't Land van Aalst. Zoodat Aalst verslecht SchrikkelijkI)ie vroeger hun oogen sloten moeten het nu bekennen. Wij lezen die Jeremiade in onzen achtbaren confrater van aan de Werf. Zoo, zoo Aalst verslechtWij leven nu nochthans onder een katholijk bestuur, dat niets verwaarloost om Aalst op den goeden weg te houden volgens de katholijken tellen hunne vrij ëseholen tweederde deelen der gansche schoolbevolking van Aalst 1 het getal der kloosters, hun invloed, is hier ter stede, sinds weinige jaren, erg vermeerderd de Congregatiën en het Sint-Franciscus-Genoot- sehap zijn in eenen bloeiënden toestand hoe is het toch mogelijk dat de stad zoo verslecht zij Achter de kiezing van Gent moet er doorge werkt worden. Hoe moet er nu nog doorgewerkt worden, Land Laat het klerikaal fanatism niet zwaar genoeg reeds zijn juk op de belgische bevolking drukken Wat zal het zijn na de Gentsche kiezing? Zal men dan, in eens, al de ofticieële scholen afschaffen en al de liberaalgezinde in den kerker werpen, op den brandstapel leggen? Welk treffelijk gedrag, ook, vöèr de kiezing eene schijnheilige houding aan te nemen om, nadien, het masker af te werpen Maar zal Gent zich aan het klerikalism over geven That is te (piestion, zegt de Engelsch- man, en wij, voor ons, gelooven het niet. Het Land van Aalst woont niet ver van de Vischmijn en in de gebuurte der Vaartdus verwonderen ons de scheldnamen niet die 't heilig blad ons naar het hoofd werpt om dat wij de werken, in het ontwerp van M. Ghee- raerdts voorkomende, ien groofsten deel, in de huidige omstandigheden, niet goedkeuren kun nen vol verontwaardiging roept het ons toe Weet gij iets beters, stelt het voor Wij zouden aan onzen urqfrjopuouA konfrater kunnen zeggen dat wij, door bet Aalstersch kiezerskorps met geen openbaar mandaat belast zijnde, en de pretentie niet hebbende burge meester of ten allerminste schepene van open bare werken te worden, dat wij, zeg ik, op zijne 1,1 het niet doen, maar liever het Land te vreden stellen met bem onze denkwijze voor oogen te leggen Wij zouden den doorsteek Wieze-Baasrode, door onzen burgemeester met den leêgsten dienst begraven, trachten te verwezenlijken; wij zouden ook, •liever dan nieuwe, voor alsnu nuttelooze, kwartieren te maken, de volkswijken gezond maken en de enge. vuile straten en straatjes, die de kuip der stad nog ontsieren, doen verdwijnen en aldus medewerken tot het verfraaien der stad. Wij zien met verbaasde blikken niet op uwe reklamatie tegen de zedelooze gezangen op de straat, Land, maar wel op iets anders wij zijn verbaasd omdat gij die reklamatie moet doen nu dat gij eenen politie-coinmissaris naar harteweusch hebt wij zijn verbaasd omdat gij, die, voorheen, bij het minste krakeel, bij de minste ruzie, met eene razende woede den oiul- comniissaris Van de Voorde ten lijve vielt, nu geen enkel woord durft zeggen ten laste van den nieuwen commissaris. Wij willen den nieuwen c •mmissaris in het geheel niet tegenwerken, Land; maar als openbaar ambtenaar vallen zijne daden onder de schatting van het publiek, dat. na gelang, ze goed-of afkeuren zal. Wij ook zullen van dit recht gebruik maken maar alsdan zullen wij slechts den openharen ambtenaar bespreken, en dan nog op zulke wijze dat wij geene kennis zullen te maken hebben met de rechtbank van Dender monde. Wat aangaat M. Van de Voorde op eenen peeterstaal te plaatsen, gelooven wij dat de Man zulks niet noodig heeften zelfs niet begeert; maar gij, Land, zoudt hem gedurig in den mod der willen slijpen, omdat hij u, in eenen aanval van gal en razernij, eene pil heeft doen slikken die u, heden nog, op de maag blijft liggen. Ton slotte nu, duurbare confrater wij raden onze lezers aan u wekelijks te lezen, ten eerste opdat zij zien zouden tot welken graad van geestes vers tomping en onnoozelheid de dweep zucht iemand brengen kan, ten tweede omdat gij, met uwe kwezelaarsstoutheid, somtijds ook al eens eenen uwer vrienden over den hekel haalt en hem deerlijker van de zweep geeft dan wij zelf't zouden durven doen. Gij, beste vriend, zoekt integendeel alle mogelijke gelegenheid om den afschuw uwer lezers tegen ons op te wekken en tot dit doel neemt gij uwen toevlucht tot alle, behalve heerlijke, middelen en legt gij op eene verkeerde wijze onze woorden en daden uit. Wij hebben rede te gelooven dat uwe handelwijze eenen geheel anderen uitslag heeft dan dengenen dien gij ervan verwachtet.... J. J. vraag niet te antwoorden hebben. Wij willen Tot de Heeren Bestuurders der Aalstcrsche Afdeeling van het Willemsfonds zij het mij toegelaten eene vraag te sturen. Die Heeren keunen voorzeker het jeugdig taalminnend Studentengenootschap 't Zal wel gaan, dat soms hier en daar, waar het er toe uitgenoodigd wordt, voordrachten doet die dan ook door muziek worden opgeluisterd. Het zijn jongelieden, studenten, met kloeke Vlaamsche inborst, met den grootsten ijver bezield voor de Vlaamsche zaak. Onder hen bevinden zich jonge, maar toch reeds met veel talent begaafde spre kers. Zoudsn de Heeren het niet goed vinden die jonge lieden eens uit te noodigeu om eene voor dracht te doen, en door het voorbeeld van hunneu jeugdigen ijver en de kracht van het overtuigend woord, de hier slapende of onver schillige Vlaamsche gemoederen wakker te schudden Wij meenen te weten dat er voor de toekomende voordracht reeds eenen redenaar besproken is. Zou hetdan voor eene andere maal niet kunnen ziju Vlaamsche Jongen. Men schrijft aan den Journal Je Liége dat de verandering der staatstitels 4 °/0 aan 3 1/2 °/0 sinds lang in grondbeginsel besloten, niet lang wachten zal bewerkstelligd te worden. Men houd zich reeds gedurende eenige dagen in het ministerie van llnantiën bezig met de maatregelen, te nemen voor het uitvoeren dier verandering en het is waarschijnlijk dat het wetsontwerp, vóór het einde nog van den tegen- woordigen zittijd, in de kamer zal neergelegd worden. KIESKRONIJK. Op Zondag, 23 Mei aanstaande, zullen er, in den helft des kantons van ons lands, kiezingen plaats hebben voor den Provincialen Raad liet kanton Aalst moet aan die kiezing deel nemen. Op Dijnsdag, 8 Jan ij, moet de helft der Kamer van Volksvertegenwoordigers ernieuwdt worden dus zullen er kiezingen plaats hebben in de arrondis.-ementen Aalst, Oudenaarde, Eekloo, Gent, Sint-Niklaas, Dendermonde, Aath, Charlèroy, Bergen, Zoningen, Thuin, Doornijlc, Hasselt, Alaaseyck, Tongeren, Hoei, Luik, Venders en Borchworm. Aalst en omliggende. Zie Notariëele annoncen op de 4' blad zijde. Het Aalstersch Mannenkoor le Cercle Lyrique geeft, op Zondag 7 Maart aan staande, een luisterrijk bal, op de groote zaal van le Comte d'Egmont, Groote Markt. Wij verhopen dat dit eerste bal, door den jeugdigen zangkring gegeven, veel bijval zal bekomen. CLUB DES XII. Grand bal masqué, paré et travesti, Lundi 8 Mars prochain. Indien onze Gemeenteraad met genoe gen zijne zittingen door het publiek zag bijwonen, zou hij toch goed doen, denken wij, die zitting, met het dagorde, in de nieuwsbladen der stad aan te kondigen die bladen zouden daarvoor geen in- laschingsprijs vragen. In de zitting van maandag laatst des Gemeenteraads, is er kwestie geweest onzer stadsliorlogieDeze moet verbeterd worden, dat valt niet te betwijfelen maar weet ge waar men den horlogie- maker gaat halen die met het herstel lingswerk zal belast zijn? Te Aalst? Neen, naar Berlare. Aalst is niet waard in haar midden mannen van kunst en kennis te bezitten in onze stad bijzonderlijk mag men het spreekwoord toepassen nul nest prophbte dans son pays. Zoo belastte men een vreemdeling met het maken der horlogie, zoo belastte men vreemdelin gen met het schilderen der groote stad huiszaal, terwijl Aalst eenen alom gun stig bekenden werktuigkundigen bezit, onder hare burgers eenen uitstekenden dekoratie schilder telde. 't Is schande. Woensdag, om 7 ure 's avonds, is brand ont staan door het vallen eener petrol lamp op den zolder van AL Van der Taeien fabriekant in pluimen. Hij is er in gelukt met natte zakken en de hulp der geburen den brand te blusschep. Toch is er veel schade aan een deel der gebou wen, er werden vele pluimen verbrand. Uit G eera ai'dsbeigen Waarde Heer Hoofdopsteller, Goed nieuws Onze tooneel maatschappij Voor eer en kunst heeft verleden zondag eeue vertooning gegeven, welke voor haar als een oprechte zegepraal zal aangeboekt worden. Het programma bestond uit 1'' De Wachter verliest, b'.ijdspel met zang, in één bedrijf, door H. Van Peene. 2e Hageroos de Gei ten wachtster, tooneelspel in twee bedrijven naar liet Fransch, door N. Destanberg. 3° Schrik van Soldaten, blijspel met zang in één bedrijf door P. Kits. In de Wachter xerliesthebben wij een pe- reltje van een blijspel aangetroffen, waarin een echte tooneelspeler ziju volle talent als artist kan ten toon spreiden. De heeren Paquay in Baas West, F. Delau- noit in de rol van Pieter, zoon van Baas- West en Frans De Moor, in de rol van Cis de Gans hebben op eene meesterlijke wijze hunne taak vervuld en werden door het talrijk publiek met warm handgeklap begroet De held van het sp ;1 echter is de heer Gosseye geweestWie moet zich niet bedwingen luidop in eenen lach te schieten, wanneer men in de rol van Tiste De Gans, geheel boertig van gezicht, kleedij, ge baren en spraak een oprechte tijpe van kinkel, als mededinger naar de hand van F bietje Fijn (Mev.) Parijs zien optreden. In het tweede stuk, Hageroos de Geitcn- •wachstcr hebben de heeren Frans en Felix De Moor, twee prachtige hoofdrollen vervuld en zich op eene bijzondere wijze onderscheiden. De heer tjosseye in de rol van Roodeuhol, was er goed op zijne plaats en wist nogmaals de lachspieren aller aanwezigen in beweging te brengen. Pachter Gervaes (J. Paquay) stónd als een echte tooneelspeler op de planken en droeg zijne rol meesterlijk voor. Ook de heer De Bontridder, de gunsteling van het publiek, werd warm toegejuicht in de rol van Narinas, reizende artist, doch zijn talent van tooneelspe ler scheen het best uit in het derde stuk, waarin hij de rol van Hyacinthe Nickelknop, wacht meester bij de artillerie, vervulde. Op gelijke hoogte stond de heer C. Van der Schueren, wel ke met veel natuurlijkheid en kunst de rol van Pachter Rochns wist op te voeren. Eervolle melding aan den jongen heer De Moor E. Van de tooneelspeelsters, Mevrouwen Speliers en Parijs, hebben wij den lof niet meer te ma ken, dat zijn oude kennissen, welke wij altijd met een nieuw genoegen zien terugkeeren. Wij hebben nu de zaken gezegd, zooals zij voorgevallen zijn en willen in onze critiek geenszins de belachelijke rol van vleier spelen. Een criticies moet onpartijdig en rechtvaardig zijn. Onze tooneelspeelsters-en speelders heb ben zich op eene meesterlijke wijze getrokken bij sommigen echter laat de beschaafde uit spraak nog al te wensehen en zeker is het dat men hierdoor in een tooneelwedstrijd, veel zou te kort schieten. Ook eenige rollen waren niet genoeg van bui ten geleerd en de Souffleur vervulde zoo mees terlijk zijne taak. dat men hem tot in het mid den der zaal hoorde. Eene laatste bemerking bestu it daarin, dat het derde stuk slecht gekozen was. Dit stuk beeft volstrekt geene verdienste, noch waarde er is geen zedelijk doel in te vind m e i heeft noch kop noch staart Om te eindigen, wensehen wij onze toon el maatschappij hartelijk geluk over de vertooniiq van verleden zondag. Zij heeft waarlijk bare kenspreuk Voor Eer en Kunst niet uit het oog verloren en zal ons nog dikwijls op hare puike feesten weten te vergasten. Terwijl de vertooning in onzen stadsschouw burg door Eer en Kunst, gegeven werd hadden onze klerikale een Concert in hunnen kring. Dit is reeds de tweede maal, dat zij al dus de katholieke familiën willen beletten onze vertooningen bij te wonen. O ze zouden er hunne ziel bevlekken, want voor hen is het too neel eene school van verderf. Zij spelen liever comedie achter de gordijn en nijpen daar in stilte Zondag aanstaande 28"" februari is het onze groote foore en 's anderendaags 1™ maart onze wijdvermaarde eerste toog. Gedurende die twee dagen kan men, (om eene vlaamsche uitdruk king te gebruiken hier op de koppen loopen. Met duizenden inenschen komen naar onze stad gestroomd zoowel uit het Walenland als uit de Vlaamsche gewesten. Wie eenen aangenamen zondag wil overbrengen kome ons zond ag een bezoek afleggen. Onze vesten staan reeds vol barakken en indien het weder eenigzins gunstig is zal onze stad te klein zijn om al dat volk in- tehouden. Een goed nieuws komt oiis ter oore. Naar wij vernemen zal de reeds floeiënde koormaat schappij Le Cercle Lyrique van Aalst hier in onze stad een concert komen geven ten voordeele onzer liberale Middelbare scholen. Dat is een puik gedacht en ontmoet bij onze bevolking het beste onthaal. De Geeraardsber- genaars zullen hunne vrienden van Aalst op eene waardige wijze weten te ontvangen en stellig hunne hulp niet weigeren om dit feest ten volle te doen gelukken. Wij hebben hier een« Jonge Liberale Wacht, die haar op de tanden heeft eg op tijd de handen uit de mou wen weet testeken. Zij is samengesteld uit de deftigste en ieverigste liberale jongelingen dei- stad en als zij er zich willen mede beuioeiën, brengen zij elke zaak tot een goed einde. Wij hebben vernomen dat de liberale Jonge Wacht een gemaskerd bal gaat geven, zou er geene mo gelijkheid bestaan, om na het aangekondigde Concert de| Aalsterschevriendendit bal te doen plaats hebben ter hunner eere Meu weet dat de Aalstenaar een vroolijke gaff is en gaarne een pintje pakt en eenen flikker legt, zulk fees tje zou onze herbergiers hoogst welkom zijn. Wij geven ons voorstel ter overdenking. B.... Oscar. De heer Gouverneur der Nationale Bank heeft de volgende mededeeling gezonden. Eenige valsche bankbiljetten van 100 fr. dei- Nationale Bank zijn dezer dagen te Brussel ia omloop gebracht. Het bedrog is gemakkelijk te herkennen een eenvoudig toezicht is genoegzaam om de valschhéid dier biljetten te bestatigen. De text heefteen grijsachtig opzicht en de druk is in het algemeen zeer pappig. De schaduw van het getal 100 bestaat niet. in den tiligrane, die zeer grof nagemaakt is. Het middennummer is met moeite leesbaar. Maar wat vooral aan het publiek toelaat het bedrog gemakkelijk te herkennen zijn de woor den La loipunit le Contre-fateur des tra- vaux forces die op het goed biljet zeer duide lijk uitkomen op den blauwen grond der Car touche, terwijl zij op het nagemaakt briefjen met moeite zichtbaar zijn. Trekking der Tombola van deAntwerp- sche Tentoonstelling. N° 958191 wint fr. 100,000 N" 879670 wint fr. 25,000 NJ 91054 wint fr. 25,000 N° 153892 wint fr. 10,000 N° 603183 wint fr. 10,000 N° 514938 wint fr. 10,000 N° 399042 wint fr. 10,000 N° 289316 wint fr. 10,000 N" 884739 wint fr. 5,000 N° 995676 wint fr. 5,000 N' 198266 wint fr. 5,000 N° 151696 wint fr. 5,000 N° 270516 wint fr. 5,000 N° 648213 wint fr. 5,000 N° 976969 wint fr. 5,000 N° 511908 wint fr. 5,000 N° 973393 wint fr. 5,000 N° 76707 wint fr. 5,000 Zooals men weet zijn er 2001 prijzen te win nen. De winners hoeven ons maar te schrijven welken nummer zij hebben, wij zullen hen bun prijs in Dender galm mededeelen. De gewonnen voorwerpen zullen afgeleverd worden in het Paleis der Schoone Kunsten, Ite- gentiestraat, te Brussel, te beginnen twee da gen na de sluiting der trekking van de loten, tot den 15 maart aanstaande in begrepen, op de volgende uren Op de weekdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 ure. De zondagen, van 9 tot 12 ure 's middags. Een later bericht zal de schikkingen bekend maken voor het afleveren der voorwe pen na den 15 Maart. De drager van een nummer winnende een prijs van 25,000 fr. of daarboven, die daarvan het bedrag in geld zou eischen, mits afkorting van 10 p. c. zal de som enkel kunnen ontvangen na het vervullen der formaliteiten vereischt voor de uitbetaling. De rijtuigen, pianos, meubelen en andere zware voorwerpen, zullen enkel uit de zaal mogen gehaald worden op de uren, vast te stel len door den toezichter der prijzen. De winners zullen zich met hem moeten verstaan. Tombola der Tentoonstelling. L' Etoile beige verzekert dat het groot lot van 100,000 franks gewonnen werd door iemand van Ant werpen, die ongekend wil blijven. Is dit om niet te moeten trakteeren Eene antwerpsche bank heeft het bestuur van den tombola per telegram verwittigd. Het groot lot uit den tombola der Antwerp sche Tentoonstelling is bepaald gewonnen door eenen Antwerpenaar, den genaamden Van Nes- te, magazijnier bij ll.IL Hutzen Ilavenith. Van Neste is get ouwd en vader van vijf kinde ren. Hij stelt zich voor het geld op de Bank van Antwerpen te plaatsen, ten voordeele zijner kinderen hij zou magazijnier blijven. De gelukkige winner is een zeer eerlijk man, en staat in grot te achting hij zijne meesters en alle zijne vrienden en kennissen. Eene winkelierster van Moustier heeft een der loten van 10000 fr. gewonnen. AL Van Kerm, schatbewaarder van den kring de XVI, van St. Jans-Molenbeek, heeft ook zoo een lot gewonnen. Eeue dienstmeid van Brussel, op den Leu- venscheu steenweg wonende, wint 5000 fr. Het deftig meisje is de steun barer bejaarde ouders. Deze week reed een arm jong mosselmeisken door de Bataviastraat, te Antwerpen, en hoorde daar spreken van de loten in de tombola der t >n toonstelling. "Ja, zei ze, ik heb ook een lot, maar ik ben geen letter geleerd en ik kan het niet nazien of er iets op gevallen is. Een aantal vrienden, in eene nabijgelegen herberg, namen dit werk op zich, en men bevond dat het nummer 91054, voor 25,000 fr. kanten, gewonnen was door de arme mossel- leurster Zij zaldus 22,500 fr.te trekken hebben. De ontroering beschrijven, zegt een oogge tuige van dat oogenblik, is onmogelijk.Koortsig wrong zij het kostbare brief ken in haren zak doek, knoopte dezen goed toe, en, vergezeld van eene talrijke menigte volks, vatte zij den wagen op en reed gauw naar huis. Men zegt er bij dat er reeds vijf-en-twintig pretendenten zijn naar hare liandü Te Brussel was Dijnsdag nanoen Al. Durand vrederechter,in de woningvan wijlen AL Gantois bezig de zegels te leggen, toen een hevige schouwbrand uitbrak. De geburen wilden in huis dringen, maar de vrederechter zette hen aan de deur, ondanks hunne protestatiën, daar zij voor hunne wonin gen en magazijnen vreesden. Door eene greep zout werd de brand gebluscht vóór de aankomst der pompiers. Den Zondag van half-vasten gaat te Brussel eene kalvade uitgaan, door den Schoolpenning ingericht, ten voordeele van het werk der on derwijzers en van de schoolpenning. Talrijke maats happijen hebben reeds hare bijtreding verzekerd. Woensdag namiddag brak brand uit in don keldervan een drogistder Putterij straat Brussel. De leerling-drogist was iets in den kelder gaan halen, toen eene verschrikkelijke ontploffingzich liet hooren en een dikke rook'omhoog steeg. De jongeling vluchtte, riep oni hulp, de gebu ren snelden toe, bluschtten, de pompiers kwa men geloopen. de brand weid overmeesterd en middelerwijl drong een dief in huis, en stool van een meubel der slaapkamer een gouden uur werk van 400 franken. Brussel. De Belgische Staat heeft eene proef genomen met eene uoodhel, die in de wa gons der treinen zal geplaatst worden, om het personeel van den trein te verwittigen, zoodra een gevaar een reiziger dreigt. De proef is genomen op de treinen van Brus sel naar Calais de hel is zoo geschikt dat het treinpersoneel gemakkelijk kan zien, in welk compartiment er hulp behoeft. De Minister van Oorlog heeft naar al cte gar nizoenen het hevel gezonden om de trommels w der in te voeren. Alen heeft thans de stoffelijke schade van den brand in het klooster der Ürsulinnen kunnen bepalen. Zij bedraagt 500,000 fr. I'■■dagbladen van Gent melden dat de zoon van den poortier eener katholieke patronagie der Brugschepoort een jongeling van 19 jaar, werkende hij AL Jozef de Hemptinne, gisteren iti de Onderstraat is aangehouden om eenen aanslag op de zeden gepleegd te hebben op eene dienstmeid, die hij sedert verscheidene dagen achtervolgde. Te Basscveldc heefter, ter gelegenheid eener trouwfeest een droevig ongeval plaats gehad. Er wierden pistnolscheuten gelost de houtza- zager Engel De Vleeschhouwer beging de on voorzichtigheid zijne hand over den loop te hou den het schot ging af en zijne hand was ver morzeld. Uitgelaten van vreugde gaf zij de eerlijkevin- dei's.... 10 centiemen om te deelen 11! Ditheeten wij dieven fabrikeeien. Eene moordp /ging is eergisteren door eenen man op zijne vrouw gepleegd te Vorst. De ge naamde Jaak Al..., arbeider, wonende met zijn gezin in de wijk Broerman, had rond 10 ure des avonds twist gekregen met zijne vrouw in zijne gramschap loste hij verscheidene revolverscho ten op haar zonder haar nogthans te treffen. Oostende, 27 Februari. De aviso Ville d'Anvers, is van hare eerste zeereis terug ge komen in den namiddag, met een treurig ver haal van den uitslag. Ontbraken aan de bemanning luitenant De- rette en de matroos Van IIulie. Die twee brave zeelieden waren den vorigen dag in eene boot afgevaren naar eene sloep, toen bij eene ver keerde beweging, hunne boot kap s ijsde met het ongelukkig gevolg dat beiden verdronken. Luitenant Derette is gehuwd en laat eene we duwe met 5 kinderen achter, wat Van Hulle betreft deze was jongman. Er wordt in een dorp aan de grenzen van IlollandsehLimburgover niets anders gesproken dan over een huwelijk hetwelk onlangs gesloten is in omstandigheden,die,ofschoon nauwkeurig, niet te min uit de inbeelding schijnen roort te spruiten van eenen schrijver die zoekt naar nieuwigheden. AL X., eigenaar eener belangrijke fabriek te II.die jong huwde en vroeg weduwenaar werd, had eene lieve dochter, waarvan meer malen om de hand werd gevraagd door gefortu neerde jongelingen uit de streek. Ondanks al de goede partijen welke zich aan boden voor het meisje, had dit zooals haar vader had gedacht op te merken, eene geheime nei ging voor een weesjongen zonder fortuin die reeds jaren aan de fabriekwas gehecht als boek houder. Beter als over zijnen bediende kon AI. X. over niemand te vreden zijn, bovendien bezat hij volle vertrouwen in de zedelijke gaven van zijnen boekhouder, zoodat hij het met geen slecht oog inzag op den voorkeur welke zijne dochter gaf aan den kassier. Daar hij geloofde dat er wederkeerigheid van gevoelen bestond tussehen de twee jongelieden en dacht dat enkel hecleesheid of bescheiden heid oorzaak was dat de jongeling niet durfde spreken, besloot hij de zaak op te helderen en zelve die uitleggingen uit te lokke Die opheldering daarvan, was hij vast over tuigd, kon niets dan leiden tot de verwezenlij king der verlangens van de eene en de andera. Om dit kort temaken riep AL X. zekeren dag zijn kassier ter zijde en zegde hem Vriend gij weet welk belang ik in u stel en welke genegenheid ik u toedraag. Keken dus maar dat gij mijne dochter bemint. Daar de woes scheen te aarzelen met het ant woord hernam M. X. ietwat van ziju stuk ge bracht. Kom aan vriend, spreek. Zou ik mij heb ben bedrogen Toen antwoordde de wees, niet zonder zekere inspanning Neen 1 neen 1 Mijnheer 1 Gij hebt u niet be drogen. Zeker gevoel ik eene groote teerderheid voor uwe dochter en ik zou gelukkig wezen in dien het mij gegeve ware haar als eene zuster lief te hebben... haar huwen kan ik niet... want ik zelve ben een meisje. De jongeling die zoo in eens in meisje veran derde bekende daarop aan AL X., dat wees zijnde, zij in zijne fabriek was gekomen als jon geling, om daardoor tot eene meer winstgevende betrekking te geraken. Het openhaar gerucht zegt niet welken indruk die openbaring deed op AI. X., maar sedert eenige weken praten de inwoners van H. en uit de omliggende gemeeute over niets meer dan 4 hi Zoo gaat bet in de wereld wij kenden haar die weeze, Die's avonds door de straten, het hart vol schrik en [veeeze, Het stukje brood moest heedlen, dat luttel men haar [gaf. Eens greep haar de vertwijfeling. Wat is de wereld [laf De wanhoop sloeg haar neder heur maagdenschoon- [lieid droeg ze Op 'torder van de liefde. Met eer en schaamte loeeh ze Wen zij onB hare kussen, haar lijf en ziele gaf.... En wij, wij namen alles... Wat is de wereld laf Een somher floers viel tussehen de wereld en die droeve; Haar volgde de verachting tot aan de donkre groeve, Waarin meu 's meisjes lichaam, dat ze ons ten beste gaf, Terneerplofte als een ondier. Wat is de wereld laf Zoo gaat het in de wereld wanneer een rijke schoone Haar hart en ziel en lijf ook verkoopt in vaders wone Aand'uitgeputten grijzaard, die reeds een voet in 'tgraf Heeft, balkt de wereld "hoerrah- Wat is de wereld laf! Wanneer thans de êelgeboorne in 't bont gewoel der [zalen Vergetend eer en plichten, met vollen teug de schalen Der geile driften ledigt en zondigt zonder straf, Nog balkt de wereld «hoerrak - Wat ie de wereld laf Want immer is met schijn nog de wereld ingenomen Wantwiezou durvenvragen: van waar mag alles komen, En roem en macht en rijkdem en al dit praalgeblaf Maakt nietde pluim den vogel?- W at is de wereld laf I ■'PZlll M. Van Neste houd het koffljhuis 1)e Anker op de zuiderleiDijnsdag namiddag zijn zijne talrijke klanten hem komen geluk wensehen zij hebben alles opgedronken wat er in huis was en hebben, alsdan, een plakkaat voor het vens'er gehangen waarop in groote lettere, ge schreven stond Handel over te nemen. KORTRIJK. Dijnsdag kreeg eene dame van twee statie-werklieden haar porte-monnaie terug, 4000 franks bevattende, die zij in de statie verloren had. f

De Dendergalm | 1886 | | pagina 2