EENE GOEDE PARTIJ. le Jaar. Nummer 11 Zondag 14 Maart 188(3. Wij verwittigen onze abon- nenten dat hun abonnement begint te loopen met den In van eiken trimester. Al de verschenen nummers van dien trimester zullen bun toegezonden worden. Buitenlandsch politiek nieuws. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 60 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstrant, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewon 2, 15 een timen Prijs der annonceri ~e per drukregel. Reklamen, 75 eentimen r 3 Vonnissen op de derde bladzijde, SO centimen. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 13 Maart. Na het verwerpen door de fransche Kamer van het wetsontwerp tegen de prinsen, hebben de klerikale bladen eene ongehoorde taal laten liooren, de repu bliek bespottende en de republiekeiusche afgevaardigden, die tegen het wetsont werp stemden, voor verdokene konings gezinde uitmakende. Dien ten gevolge heeft een jong radikaal afgevaardigde van Parijs, Mr Pichon, voorgesteld een parlementair enkwest te doen nopens de handelingen der prinsen, aanspraak ma kende op den fransehen troon. De mijnwerkers van het mijndistrik Deeazeville (Aveyron Departement) heb ben sinds eenige dagen reeds het werk gestaakt,opgeruid dooreen drietal socia listische afgevaardigden. De oproerige taal dezer laatsten heeft nog al eeuige opschudding in de fransche gemoederen te weeg gebracht en men uit nog al alge- meenlijk den wensch dat daar een einde aan gesteld worde. In Annam en Tonking schijnt Frank rijk, volgens de laatste berichten, nog al eenige moeielijkheden tegen te komen die laatst gewonnen bezittingen zouden aan het land nog al veel bloed en geld kunnen kosten. Deze week is in Spanje het huwelijk gevierd der infante Eulalie, zuster van den overleden koning Alfons XII, met haren neef, den zoon van den hertog van Montpensier. De Spaansche kamers zijn ontbonden de nieuwe kamers zullen den 4 April gekozen worden en in de meimaand bij éénkomen Een kongres der groote Europeesche mogendheden zal kortelings vergaderen om de vereeniging van Rumelië met Bul- garië te regelen. De vereenigingsplaafs van dit Kongres is natuurlijk aangewe zen Konstantinopel nochthans om on vriendelijk te zijn jegens Turkije, zou Rusland heel gaarne die vergadering te Berlijn zien plaats hebben maar prins von Bismarck is niet bereid aan Rusland die voldoening te geven ten nadeele van Turkijë. Het teekenen van den vrede tusschen Servië en Bulgarië, het op vredevoet brengen der legers dier beide landen, het spreken eener vastberadene taal van wege de groote Mogendheden hebben eenen vredelievenden omkeer in Grieken- NOVELLE. Ook heeftuwbriefmij nieuwsgierig gemaakt de verstandige schrijfster te leeren kennen, niet in den zin mijner annonce, maar slechts omdat het voor mij eene behoefte is mijne huldiging te brengen aan eene echt verstandige vrouw. Het zou mij niet zwaar vallen naar uwe woning te vragen alleenlijk ik ken mij het recht niet toe meer van u te ervaren dan gij mij zelve zeggen wilt. Derhalve kom ik u eenen voorslag doen, welken gij mij niet ten kwade zult duiden Ik stel u vooraanstaanden maandag om half twaalf in de hertogelijke warande, nabij d n bust van Klytia, te komen wandelen en ik verzoek u, als erkenningsteeken eene koornbloem te dra gen. Ik, van mijnen kant, zal mijn blauw lintje in het knopgat hebben en bovendien een theerozenknop. Ik ben overtuigd (de gansche toon van uwen schoonen brief verraadt mij dat) ik ben overtuigd dat die bescheidene wensch u niet zal kwetsen. Overigens, indien dat het u niet bevallen kan. hebt ge al den tijd mij af te schrijven.Doch ik hoop eerbicdiglijb dat gij niet schrijven zult aan Utcen oprecht toegenegen Fritz Worlein. land te weeg gebracht. Eene. rede daarvan kan ook zijn dat Turkijë, op de Grieksche grenzen een goed ingericht leger van 180000 mannen heeft bijeengetrokken, daar Griekenland er met groote moeite in gelukt is slechts 00.000 te verzamelen. In Roemanië heeft het Senaat 't gou vernementeel wetsontwerp op de erfenis- rechten verworpen en Koning' Karei I verzocht, op grondwettelijke wijze, den eersten minister, M. Bratiano, van het Staatsbestuur te verwijderen het blijft te betwijfelen of de Vorst dien wensch inwilligen zal. In Italië heeft het kabinetshoofd, M. Depretis, tegen een groote oppositie te kampen zijn finantieël bestuur is, in de Kamer, met slechts eene onbeduidende meerderheid goedgekeurd geworden. Hij schijnt nochthans, in eene aanstaande ontbinding der Kamers, het middel të zullen vinden om aan het roer te blijven en zich eene dichtgeslotene meerderheid te maken. De Duitsche Rijksdag heeft het wets ontwerp op het brandewijn monopolium naar eene commissie van 28 leden verzon- den. Daaruit valt niet op te maken dat het wetsontwerp zal aangenomen worden men schijnt er, integendeel, zeer aan te twijfelen. De Rijkskanselier is op goeden weg om den vrede met het Pausdom te maken. De vergaderingen der engelsche socia listen hebben een rustiger karakter aan genomen. Argus. Slechts een drietal maanden nog schei den ons van den dag waarop het land voor de eerste maal, sinds den noodlot- tigen Junijdag van 1884, op eene doel treffende wijze, zijne uitspraak zal mogen doen over het bestuur onzer Meesters. De helft van het land zal dan geroepen worden om te beslissen of de meerderheid van het klerikaal ministerie vermeer derd of verminderd moet worden. Het zou geenen twijfel mogen lijden of die meerderheid zou moeten weg smel ten, gelijk de sneeuw voor de zon, zoo zeer wordt ons land door willekeur en dweeperij bestuurd, zoo- zeer wordt het stoffelijk en het stedelijk belang van ons vaderland onder de voeten getreden, liet onderwijs, die redplank der maat schappij, wordt vernietigd de openbare macht schikt zich onder den invloed dei1 geestelijkheid. Ondanks de gedane belof ten en de aangegane verbintenissen wor den de reeds bestaande belastingen be houden, andere worden op onrechtstreek - selie wijze vermeerderdde réserve wordt ingericht, en zulks derwijze dat de werkende klassen en de geringe burgerij alleen er de lasten zullen moeten van dragen. Door de subsidieën aan klooster scholen toegestaan wordt, bedektelijker wijze, de doode hand bevoordeeligd; aan kerken en pastoreelliuizen worden lion- derde duizende franken toelage verleend. Hij las aandacht iglijk don brief en schoof er nog (.enige komma's en stippen tussclien. Zijn wij op onze hoede, met die gouvernante, sprak HijToonen wij dat meisje dat ik ook de pen kan hanteeren. Ze begint bet oprecht slim; doch die wending is voor mij juist de gunstigste. Zij denkt dat ik aldus in de val loop, eu zij bemerkt niet dat ik er eene gesteld heb voor haar. De post bracht gi enen brief om hem af te zeggen, zelfi niet des maandags morgens. Het speet hem nu dat hij beloofd had zijn blauw lintje te dragen, want het was zeer heet en eene lichte vest scheen hem veel geraadzamer dan dat zwarte lakenen pak. Doch begon hij zijnen opschik en dat nog met de grootste zorg. Niet tegenstaande al zijn nadenken, was de schoone Fritz, in zijne gansche onwederstaaubaarheid, gereed een uur vr eger als het noodig was. Hij lachte omdat zijn avontuur met die oude vrijster hem zoo ongeduldig maakte, en hij liet inspannen. Na een half uur hield zijn kabriolet stil vóór het gasthof van het dorpje en hij slenterde naar de warande. De middelweg was vol damen in zomerkleederen; hij wendde zijde- waarts naar eenen stillen, over'ommerden kant en bevond zich welhaast in eene eenzame plaats. Welhaast bemerkte hij, tusschen de heesters, eene tuinbank. Hij verheugde zich dat zij ledig was en boog zich om de boomtakken die er overhingen te vermijden. Maar men was hem te r.tsch geweest. Met een boek in de hand zat daar, verdiept in het lezen, eene jonge dame, die, verwonderd, met groote donkere oogen, naar hem opzag. Neem het mij niet kwalijk 9#"* Op zes maanden tijd ging bet klerikaal kabinet meer openbare werken doen uitvoeren dan liet liberaal ministerie op zes jaren en zieniet een groot openbaar werk wordt ondernomen, deze die reeds in gang waren wierden gestaakt en tocli sluit het budget nog jaarlijks met een te kort. De omkeering der Staatsrent 4 °j0 in Staatsrent 3 1 '\2 zal welhaast plaats grijpen de prijs der kaartjens, op den ijzeren weg, voor lange reizen, gaat ver hoogd worden Wat al grieven, op een tijdverloop van twee jaren, tegen het klerikaal gouver nement in te brengen; wat al wapenen in de handen (Ier libefale partij om de klerikalen te bevechten en hunne meer derheid, zooniet in minderheid te her schapen, ten minste Ëop eene geduchte wijze te kortvleugelen. Maar de liberale strijdmachten zijn verdeeld de dag nadert waarop slag zal moeten geleverd worden, en in plaats yan zich strijdlustig tegen den. gemeenzamen vijand te too nen, staan zij, met* gevrongen vuist, tegenover elkander. Eene bijzaak van programma verdeelt hen in radikalen en cloctrinairen onver biddelijk klampen zij zich, elk van zij nen kant, aan dit programma vast. Waa rom toch zoo hardnekkig blijven, waa rom niet, met wederzijdsch toegevingen te doen, den vrede gesticht en de slag- oe- gelederen, tegenover den klerikaal, vormd Het doctrinair programma is voorzeker niet de volmaaktheid in de radikale grondbeginselen is er, allicht, eenig goeds te vinden zoo men deze laatste verwijten mag dat zij hunnen tijd wat al te zeer vooruitlööpen, mag men ook zeggen dat de doctrinairen soms ook al te zeer schroomvallig vooruitgaan. Waarom van beider zijde de waarheid ervan niet bekend en een degelijk modus vivendi gezocht Is het aangenaam voor de vrienden van Gent, van Zoningen, van Borchworm vanVerviers, van andere plaatsen, waai de strijd reeds, zonder den onderligen twist der Brusselsche liberalen, hardnek kig zijn zal, hunne krachten verlamd te zien door die ontijdige verdeeldheid. Terwijl zij strijden om het verloren vfcld in te winnen ten voordeele der liberale zaak. maken de vrijgezinde der Hoofd stad met gansche massas kiezers afkee- rig eener partij waar geene verstandhou ding heerschen kan. Wee de partij die, door de verdeeldheid in haren schoot ontstaan, van liet bestuur wordt gesme ten. Wij zagen het te Aalst. Door ver deeldheid, verloren wij hier onze heer schappij en sinds 20 jaren zucht onze Denderstad onder het juk van het kleri- kalendom. Yele misnoegden, wier eer zucht niet voldaan wierd, maken de ver deeldheid tusschen hunne partij, te baat om in troebel water te visseben en door verraderij zich op het een of ander pe terstaai te verheffen. Een groot deel der hoofden onzer tegenstrevers, alhier, vonden alclushet middel zich boven hun- dat ik u store, zegde bij ik kon niet zien dat de bank reeds bezet was. Inwendig was hij boos op zich zeiven omdat hij zoo verscheidene malen de S ea Z met zijn gewone gebrek uitgesproken had. Dat noodlot tige lispelen moest de kleine dame ook bemerkt hebben, want zij glimlachte en hij beeldde zich in dat het niet was uit lieftalligheid maar sleclils omdat het tipje zijner tong zich verscheidene malen getoond hul zonder eenige noodzakelijk heid. Doch antwoordde zij op zijn spijt dat Hij er zich niet moest om bekreunen zij vond zich in 't geheel niet gestoord en dacht er niet aan eeuea vermoeideu pelgrim van eenen dorpel t' verstooten waar zij niet eens meesteres was. Hij zou zich gedragen als een kartuizerbroe der, antwoordde onze Fritz en hij plaatste zich aan den tegenovergestelden hoek. Terwijl hij zich met zijnen zakdoek verkoeling toewaaide, keek hij schuiusch en bescheiden naar haar. Zijn ervaren blik schatte haar op vijf-en-twin- tig, alhoewel hare sierlijke gestalte haar jonger deed schijnen. Hij bemerkte dat zij verzen las. Alzoo is zij poëtisch ingeboezemd, dacht hij bij zulk een gezichtjen past dat volkomen dat weelderige, gladgestreken hair erinn.ert de grieksche vrou wenbeelden in den Louvre. Sappermentzij moet iets lustigs lezen, zij grimlacht en zij steekt daarbij zoo mooi haar neusje omheogdat men wel zou denken dat er iets lekkers in de lucht is dat zij inademen wil. Zij leest nog een maal de zelfde bladzijde. En die lange, spitse vingeren, die moet ook sierlijk schrijven wel no medeburgers te verheffen liet is ook ten gevolge daarvan dat men heden, op zoovele plaatsen van ons arrondisse ment, mannen aan het hoofd hunner ge meente ziet staan, waar zij nu de slaaf- sclie onderdanen der pastoors zijn, en die vroeger, niet het minsthardnekkig in onze rangen streden. Vereenigen wij ons, soldaten van liet liberale leger veiv.enigd mogen v ij ons ook eene groote partij noemen, verdeeld maken wij slechts verstrooide benden uit J. J. V) ij ontvangen het volgend schrijven uit X Hoe is liet toch mogelijk dat er eene kerkhofkwestie bestaan kan Hoe is het mogelijk dat, in onze eeuw terwijl de verstands ontwikkeling zoo zeer is vooruitgegaan, men nog met zul ke hardnekkigheid kan strijden voor liet behoud van begraafplaatsen waar de Godsdiensthaat OM-beteugeldzich uitlaten mag Hoe kan men terwijl in wetten en maatschappelijken omgang de gelijkheid vooraanstaat, er nog toe komen aan den niet geloovigen eene plaats te weigeren naast eenen geloovigen. Strijdt het niet tegen het gezond oordeel dat zij, die binst hun leven, zich altijd zijde aan zij de bevonden, hoe ook de strijd op poli tiek en godsdienstig terrein woedde, zich in hunne vrijheid zouden gekrenkt voe len wanneer zij, in den dood, die de in gang p, van het rijk van vrede, zijde aan zijde op den gemeenzamen doodenukker zouden liggen Zou de gasthuisnon, die, enkel uit menschlievendheid, eenen ket ter of eenen vrijdenker, tot het uiterst zou hebben bijgestaan, en die, bij die verpleging de ziekte zou hebben opge daan die haar moest ten grave slepen, niet meer in vrede rusten omdat dit graf zich in de onmiddelijke nabijheid zou bevinden van hem dien zij zoo liefderijk heeft bezorgd Neen, wanneer men de zaak zoo aan schouwt, alleenlijk onder opzicht van het eenvoudig gezond oordeel, moet men ontkennend op al die vragen antwoorden. En wanneer men zich op een ander standpunt plaatst, wanneer men ze on der rechterlijk oogpunt aanschouwt is de slotrede de zelfde. Wat is de gewetens vrijheid Ilet is de vrijheid van te den ken zooals men wilt, van zulke n gods dienst te belijden die men begeert zon der dat men u, om uwe wijze van den ken, om uwe godsdienstige gevoelens, eenigen smaad moge aandoen, eenige vei volging tegen u moge inspannen, zoo lang, ten minste, die vrijheid niet inte- genstri joligheid is met de zedelijkheid of de openbare rust. Inwelkenzinis het,voor Rcomsch-Katholijkeneen inbreuk op hunne gewetens vrijheid, wanneer men hun graf delft naast dat van eenen pro testant, hij voorbeeld Verliezen zij daardoor het recht van denken, in hun leven, zooals zij het goeddunken'? Wordt hun daardoor belet hunnen godsdienst in zoo goed als de gouvernante, even lijn en net zoo een klem bandje kan op de pen niet druk ken De juffer liet nu haar boek zinken, a'.s wilde zij den nadruk n >g eene wijl nagenieten doch zij nam het welhaast weder op en blikter in terug zij had zeker bedacht dat zij niet alleen was eu dat haar le lig zitteu als een wink om een gespiek aant kn open zou kunnen be schouwd worden. Hij bemerkte toch dat hare blikken in liet boek niet vooruit kwamen. De zijuo zetteden lam onderzoek voort. Waarom is zij dau in 't zwart Een merinoskleed in den zomer! En zij schijnt het tweh niet zwaar te vinden. Opbaren teint schijnt zij ook geen acht te geven nu blikkert de zonne met al ha. en gloed op haar voorhoofd en haar neusje. Heerlijke zonne dralen! Wat is zij schoon aldus i Het kleine, rozekleurig neusje trok zich, in dat oogenblik, op en sidderde een kort, pie pende niezen volgde, waarschijnlijk veroorzaakt door de hitte der zon.God zegene u, Mejuffer, haastte I' ritz zich te zeggen het was zeer weinig steedsch. maar hij zocht re«ds zoo lang een middel om in gesprek te komen. Doch zij nikto sloohts, zonder spreken dan sloeg zij haar boek toe, hield het met hare beide handen aan hare knieën gekneld, wiegde het heen en weêr, en betrachtte nauwkeurig de gouden snede. Fiitz prees de koelheid van het plaatsje de hitte daarbuiten was drukkend. Dezen namiddag zouden wij we! een onweer kunnen hebben, antwoordde zij en zij blikte naar de waterstrepen die zich aan den hemel volle vrijhei 1 uit te oefenen Kunnen zij meer eischen dan dat men den pries ter toelate, in de kerk, den lijkdienst te celebreeren, het lijk tot zijne laatste rustplaats te vergezellen en deze in te wijden Ja, het klerikaal fanatism eischt meer nog de petsonen die, in le ven, zich onder elkander mengelden, zonder onderscheid van denkwijze of godsdienstige overtuiging (wanneer zij nochthans gevaar liepen die te verliezen) moeten in den dood gescheiden zijn. Zij die in vrede leefden mei de kerk moeten begraven worden op eene uitgekozene plaats, de andere in eenen vuilen afge zonderden hoek Dit is om des te meer indrnk op de onwetende massa te weeg te brengen, om haar te doen af schrikken zich ooit met de kerk in op stand te stellen en aldus eenig verlies aan dezes oppermacht te doen ondergaan. Het is met dit doel dat de kerk houd staan dat de indelving zelf, van het lijk, in den schoot der aaide, eenen godsdien- stigenakt is. I)at is onwaar. Het kerkhof is een ge- meenzamelijke grond waarde lijken, met een inzicht van openbare gezondheid, begraven moeten worden. De burge meester heeft het toezicht over het kerk hof, de wet regelt de wijze waarop de graven moeten gemaakt en van elkander gescheiden worden, de indelving der lij ken is een werk van bestuurlijken aard, waar geene geestelijkheid, hoegenaamd iets aan te zeggen heeft. En zoo de kerk het nochthans als eenen godsdienst akt aanziet, dan mag men zeggen dat in deze omstandigheid de gewetens vrijheid niet meer geëerbiedigd moet worden. Zij strijdt alsdan tegen de openbare zedelijkheid omdat zij do menschen in den dood, in versehillige kasten, volgens hunne al, of niet, geloo- vigheid wilt verdeelen zij strijdt te gen de openbare rust, omdat zij,' in dit geval, noodzakelijk een deel der open bare macht zou overgeven in handen der geestelijkheid die daartoe niet ge machtigd is. Zoo mag in ons land de Mormoon het punt van zijn geloof niet uitoefenen dat het gemeenzamelijk bezit der vrouwen voorschrijft zoo zou de Musuiman die hier te lande meer dan eene vrouw zou huwen, gelijk zijn Geloof het hem noch thans toelaat, met gevangenis gestraft worden, omdat hij de wet, die do liganué verbied, overtreden heeft. De verdeeling der kerkhoven is een overblijfsel van den tijd toen de Kerk niet alleen op geestelijk, maar ook op weieldlijk gebied, de oppermacht bezat; het is nog eene dier onverdraagzaamhe den die, ongelukkiglijk, zooveel perso nen den schoot der kerk hebben doen verlaten. Zij trachte zich meer te vereen zelvigen met den geest des tijcis, die een geest is van verdraagzaamheid, en dan zal zij weer de macht worden die de mensc-hheid in vrede en geluk doet leven. E. F. teekenden. Of zij eene we lervoorzegster was, vroeg hij en zij antwoordde dat zij voor twaalf jaar, door eene toevallige gebeurtenis, t toe gebracht was zekere teekons aan liet tirmame.it gade te slaan. Bij een losbrekende onweer had zij zicli in eenen openharen tuin der stad bevonden en, niet de meid die haar vergezelde, had zij juist den tijd gehad een klein glonëtje te horeiken. Later kwam een joiyre heer met eenen regen scherm ook daar hij groette vriendelijk, deed eenige stappen heen en weder, zooveel als het in het enge plaatsje mogelijk was, had zacht geschuifeld en van tijd tot tijd eene bemerking gemaakt om den lachlust op te wekken. Daarop was zij stouter geworden en had, eerst stil, maar welhaast luider tot de meid de volgende woorden gericht Och Och hadden wij slechts eenen regen scherm viel haar orloin in de rede Had den wij slechts eenen ïegenscherm Ja wel, ik erinner het mij volkomen nu. Ik deed, gedu rende eenigen tijd, alsof ik het niet hoorde; eindelijk moest ik lachen en ik vroeg waar gy woondet, bood mij aan om u derwaarts te bren gen en bood u mijnen arm aan, welken gij zonder aarzelen vastnaamt. En zoo plasten wij met elkaar, de meid Achter ons, tot a; n de Den nenstraat. n Ik heb mij dus niet vergist, hernam zij. mij dacht het wel dat gij het waart. Mat een gelukkig treffen ping hij vnri" voort en greep in zijnen zak naar een klein Bi'^YariTftTirirr-f-'i liaiTiaariiiri'r ftt» ai r rrr i-ili®* T=S£ -p-tr -- naamrifp •assuzzaxxzi/z. mxeBMasaasKUBmaa^astimxsxscx^sssasr. -xvcz^-i-:. sl ËNDË ij

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1