Jeune Homilie, Letterkunde. VROUWENPORTRETTEN. KARNAVAL. \)v Kantons. Verschillig nieuws. XII. Vidorien Vande Weglie. Eerstdaags verzenden wij aan onze lezers het prospectus van Victorien Van deWeghe 's laat ste Gedichten Het leven door. Het boek ligt onder de pers bij De Schepper-Philips, te Dendermonde. (190 bladzijden in Conscience- formaat en met elzevierletter gedrukt. Prijs twee frank). Men kan reeds inteekenen ten on zen bureele. Wij knippen uit l'Etoile Beige de volgende cijfers die op eene zeer afdoende wijze laten segrijnlederen taschje, uit welk hij eene visiet- kaarte nemen wou. Dank u, sprak zij, dat is niet noodig. Waartoe dienen die namen Het is toch beter, wanneer alles weder zijnen gang gaat, dat gij mijnonbekende beschermer blijft en ik indien gij dat avontuur niet volstrekt uit uw geheugen wisebt bet wateiroosje, zooals gij mij dan, cm mijn nat rozekleurig kleedje, noemdet. Hij stak, eenigzins verlegen, bet taschje weder weg en zegde Het schijnt dat ik toen poëtischer was dan nu toch ben ik in staat te verstaan dat het inkognito u aangenamer is dan de prozaïsche namenwisseling. Indien gij het beveelt, zoo schaam ik mij over mijn prosaïsch aanbod. Bevelen lachte zij. Kunt gij dan op kominando rood worden i God beware onsGij hebt zeer wel gedaanhaddet gij mij uwe kaart niet aangeboden, ik zou het misschien kwalijk genomen hebben. Gij leest verzen, Mejuffer, ging hij voort. Ja, sprak zij ik heb mijnen ouden dichter Eichendorff medegracht. Eichendorff?» hernam Fritz—en hij somde deszelfs prozawerken op.Zoo heeft hij dan ook verzen geschreven Daar ik verscheidene jaren in Parijs overgebracht heb, zoo heb ik mij bijna uitsluitelijk aan franscbe boeken gewoon gemaakt. Ik ook, bemerkte de juffer met welwillend heid, ik houd zeer veel van fransche werken. Eu Parijs is eene heerlijke verblijfplaats. Hij was zeer blijde dat zij Parijs ook kende. zien hoezeer het officieel onderwijs, in de ge lijkheid, ver boven de zoogenaamde vrijë scholen staat't is de uil slag van den prijskamp, tus- scheu de lagere scholen, in de provintie Bra- baud. Scholen van Brussel, zonder onderscheid van kantons. 498 leerlingen namen deel aan den prijs kamp. 349 leerlingen behoordden toe aan de officiële scholen. 149 leerlingen behoordden toe aan de vrijë scholen. 181 leerlingen hebben een genoegzaam getal punten behaald om een certifikaat te verdienen. 140 dier leerlingen belmoren toe aan het offlcieol onderwijs. 41 dier leerlingen belmoren toe aan het vrij onderwijs. 7ete Schoolkanton, bevattende de leerlingen der scholen n° 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12 en 13 der stad Brussel. 436 leerlingen hebben aan den prijskamp deel genomen. 295 leerlingen belmoren aan de officieële scholen. 141 leerlingen behooren aan de vrijë scholen. 167 leerlingen behaalden een genoegzaam getalpunten om een getuigschrift te verdienen. 130 behooren aan de officieële scholen. 37 id. id. vrijë id. 2" Schoolkanton, bevattende de scholen, 2, 6, 7 en der Ivapellestraat en pffiats van Brussel en al de scholen van St-Gillis en Elsene. 294 leerlingen namen deel aan den kamp. 284 leerlingen behooren aan het officieel onderwijs. 10 leerlingen behooren aan het vrij onderwijs. 130 leerlingen bekwamen een getuigschrift. 128 behooren aan de officieële scholen. 2 behooren aan de vrijë scholen. 3® kanton. Hal. 33 leerlingen, allen loebehoorende aan de officieële scholen, bekwa men genoeg punten om een getuigschrift te verdienen. 4° kanton. St-Jans-Molenbeek32 leer lingen verdienden een certifikaatonder hen bevind zich geen enkel leerling der vrijë scholen. 5e kanton. St-Joost-ten-Oode. 62 leer lingen, waaronder slechts 5 der vrijë scholen, behaalden het getal punten noodig tot het hekomen van het getuigschrift. 6° kanton. Vilvoorde. Geen enkele der 19 leerlingen, die een getuigschrift verdienden, behoort aan het vrij onderwijs. 7® kanton. Aarschot. Een enkele leer ling van het vrij onderwijs wordt bekroond, tegen 18 van de officieële scholen. 8® kanton. Geldenaken. Op 33 laureaa- teu, 1 leerling der vrijë school. 9" kanton. Leuven.Alle de bekroonden, ten getalle van 44, behooren aan het officieël onderwijs. 10e kanton. Nijvelt. 71 Laureaten 67 volgen de lessen der officieële scholen, 4 vol gen die van het vrij onderwijs. lle kanton. Thienen. 1 enkele leerling, aan het officieel onderwijs hehoorende, bekwam een getuigschrift. 12® kanton. Waver. 3, op 72 bekrooude leerliugen, behooren aan het vrij onderwijs. Leopold II en de Vlaamsche taal. Voor Koning Leopold is de Nederlandsche taal, welke door bijna 3/5 deel der Belgen ge sproken wordt nagenoeg even vreemd als de talen, waarvan zijne zwarte onderdanen in den Congo-Staat zich bedienen. In Vlaauische kringen is reeds meermalen uitinggegeven aan de klacht, dat waarschijnlijk ook met den vermoedelijken opvolger des Ko- nings, prins Boudewijn, dit het geval zal zijn, hetgeen eenige Vlaamsche studenten der vier Hoogescholen te Brussel, Gent, Leuven en Luik op het denkbeeld heeft gebracht, koning Leo pold eerbiedig opmerkzaam te maken op het rechtmatig verlangen van het vlaamsche volk, dat zijn vorst op Vlaamschen bodem geboren en grootgebracht, ook de taal zijns volks versta. Met dit doel hebben de Vlaamsche studenten van elke der voormelde hoogescholen 5 hunner naar Brussel afgevaardigd, die met de voorzit ters der voornaamste Vlaamsche vereenigingeu in het Nedorlandsche koffiehuis aldaar bijeenge komen zijn, om over de uitvoering van hun denk beeld te beraadsl agen Over de wenschelijkheidwarenallen het eens; maar over de uitvoering liepen de meeningen nogal uiteen. De een was voer het inrichten van een land dag eea tweede voor eene grootsche manifesta tie, enz. maar zoowel het een als het ander werd door den heer Max Looses ontraden, om dat zulke demonstraties allicht, door het uiten van politieke ontboezemingen, het beoogde doel eer benadeelen dan bevorderen zouden. Na de verzekering van wege de voorzitters der vertegenwoordigde vereenigingendat zij het plan der Vlaamsche studenten naar vermo gen zullen ondersteunen, dankte de voorzitter van het studenten-comiteit de aanwezigen voor hunne opkomst en hunne raadgevingen, en sprak hij de hoop uit dat in eene volgende, nog Daarmede kou het gesprek niet meer haperen. Nu begon men fransch te spreken. Eindelijk kwam hij weder op haar boek terug; hij bekende dat hij haar onder haar lezen een weinig bespied baden dat zij iets hijzonder aangenaams moest gelezen hebben en of hij wel mocht weten wat het was. Ei, waarom niet? zegde zij. Het is een gedicht vol schalken humor, waarin Eichendorff bewonderenswaardig is. Oordeel zelf of ge dat niet allerliefst vindt. Zij sloeg het boek open en las, met eene bekoorlijke stem, een gedichtje dat Fritz wonderschoon verklaarde. En daar de held van bet stukje op het eind op zijne knieën viel voor een mooi meisje, zoo deed Fritz alsof hij ook een knie wou ten gronde buigen vóór de onbekende. Zij glimlachte op eene zonderlinge wijze en zegde Gij hebt uwe rol redelijk wel gespeeld, doch de nabootsing mag niet te ver gedreven worden. In uwe plaats,hadde ik het zoo gedaan: Mejuffer, durf ik u bidden, als aandenken van ditwedervinden dit roozenknopje te aanvaarden dat... enz. Een oogenblik bleef hij sprakeloos, want hij erinnerde zich de gouvernante dan greep hij haastig naar zijn knopgat, nam de theeroos en reikte ze haar. Zij scheen te aarzelen en zegde dan Indien ik er niemand schade mede doe.... n Hij antwoordde Neen en zij nam nu het takje vrolijk aan,doch stak het niet aan haar kleed, maar hield het spelend in hare hand. Yervolg bij naaste. niet vastgestelde, vergadering de zaak tot een einde gebracht zou worden. (Schcldegalm.) Men schrijft uit Antwerpen, aan La Mense, dagblad van Luik Gij zult u nog wel herinneren dat de staat in de Antwerpsche tentoonstelling een monu mentaal locomotief had laten zien, door de Coc- kerill Maatschappij, naar de plannen van den ingenieur Belpaire vervaardigd. Nu, men heeft bevonden dat die locomotief op onze ijzeren we gen niet zou kunnen [rijden zonder ze groote lij ks te beschadigen. De schuld er v n is aan de Cockerill Maatschappij niet toe te wijten deze heeft aan dit werktuig hare beste materia len verbruikt eu volkomen deinzichten van den achtbaren ingenieur uitgevoerd, maar aan de zen ingenieur zeiven. Een locomotief mag zoo zwaar zijn als men maar wilt van het oogen blik dat de zwaarte op de assen zoo verdeeld is dat zij eene zekere hoeveelheid niet te hoven gaat, is alles wel. Nu in het machien van Bel paire, vindt men assen die een buitengewoon gewicht dragen en andere die de aangenomene hoeveelheid vracht niet dragen. Hoe zonderlin ge de zaak ook schijne van wegens eenen man van die bekwaamheid, is het noch thans zoo en het bewijs daarvan is dat de locomotief wes kwestie, na eene laatste proef terug naar Se rai ng is gezonden, waar men gaat trachten het eenige veranderingen te doen ondergaan. Maar de algemeene dunk is, onder de De- voegde mannen, dat men er niets goeds meer zal kunnen van maken. Het princiep zelf niet deu gende, heeft men weinig goeds van de verande ringen te verwachten. Ilet slechste is dat dit ontzagelijk tuig meer dan 100,000 franken gekost heeft aan den staat. M. Van den Peereboom zal zich wel wachten roem te dragen over dit ongeval. Het is wel wat straf, met dezen tijd van de ficit, eene lokomotief van 100,000 fr. te doen maken die tot niets dienen kan Maar zie M. Belpaire is een volbloed klerikaal, en een be- viiende persoon bij M. Van den Peereboom. Kieskronijk. De kiezing van Sl Niklaas, is bepaald op 22 Maart aanstaande. Volgens eene briefwisseling aan den Bien-Pubivc gericht, zou Mr Van Bra- bandtafgevaardigde van Audenaarde, zich met de Kameïkiezingen niet meer op rang laten stellen, maar eene plaats inruimen voor M!' De Volder, Minister van het Rechtswezen. Dit gerucht wordt echter van eenen anderen kant gelogenstraft. De Liberale Kiezerskring van de kies omschrijving Borchivorm hoeft reeds zijn kandidaten, voorde aanstaande Kamer- kiezingen gekozen het zijn M1' Lejeune, burgemeester van Borcliworm en M1' Hep- tia, provintiaal raadslid voor het Kanton Avennes, deze laatste in vervanging van Mc Hallet, die, ons ouderdomsteden zich niet meer als kandidaat laat voordragen De Tribune van Bergen zegt uit goede bron te weten dat de katholieken dier stad zich zullen onthouden in de wetge vende kiezingen van juni. De bisschop van Gent heeft, in eene vergadering van hetkappitel van S' Baafs aangekondigd dat M. De Battjcebis schop van Pella, in partibus infidelium voor gezondheidsreden zijn ontslag had gegeven. Zijn plaatsvervanger is M. Hen drik- Karel-Kamiel Lambrccht, doktor in de Godsgeleerdheid der Hoogeschool van Leuven, leeraar bij het bisschoppelijk Kollegïe. Hij is te Welden geboren den 20 Januari 1848. Op de straat. De vastenavond, op de straat, lieeft dit jaar, min nog dan op andere jaren, iets opmerkenswaardigs geluid. Het was goed weder nochthans, de zou scheen liefelijk,maar de scherpekoude wind zal waarschijnlijk een groot getal personen den lust benomen hebben gemaskerd de straten op en af te loopen. Wij denken ook dat de bals, door de Maatschappijen der stad ingericht, en die meer orn meer in den smaak der bevolking vallen, wel eenig nadeel aan denstraatkarnaval heb ben toegebracht. XiLlV-N"AVIAIiAA. J >1G. Zondag en dijnsdag heeft eene kaval- kade, door den club 1001, ten voordeele van den armen, ingericht onze straten doorgetrokken. Wij zullen 't menschelijk doel van dien stoet niet afkeuren, wij bewonderen zelfs den moed der jongelin gen die uren lang, op wagens en paar den, koude en wind trosseerden maar wij moeten toch doen opmerken dat de inrichters van den stoet, in grooten dee- le door hupne schuld, aan het welgeluk- ken van den stoet eenen hinderpaal heb ben gebracht. Hij was, zoo mep zegde, onpartijdig, Waarom dan het inrich- tings komiteit alleenlijk uit katholijkeu, waaronder zelf zeer hevige, samenge steld. Waarom niet liever in dit komiteit eenige plaatsen gelaten aan de ande re gezindheid Waarom den stoet niet ingericht met de medehulp van al on ze wakkere maatschappijën liberale zoowel als katholijke Aalst kan eene schoone kavalkade inrichten, zij heeft het reeds bewezen wij hopen dat toe komend jaar onze opmerking eenige vrucht zal gedragen hebben. Buiten de bals, in de danszalen gege ven, hadden verscheidene maatschap pijen der stad nog bijzondere bals inge richt, de Cercle Lyriquenamentlijk, voor de eerste maal. Dit bal beeft veel bijval verworven, ondanks zekere, niet al te gunstige, voorteekens. De zaal was wel versierd, het orkest op de hoogte zijner taak. De beste orde en verstandhouding beeft er voortdurend geheerscht. 't Was reeds vijf ure 's mor gens toen de dansers de zaal verlieten. S. AI. Onze burgemeester, M. Van Wambelce moet reeds dikwijls bij zich zeiven ge zegd hebben het is beter eenen opent- lijken vijand te hebben, dan eenen onbe- hendigen vriendwanneer liij liet Land van Aalst leest. In hetzelfde artikel, op 4 a 5 regelen afstand haalt het blad M. Van Wambeke deerlijk door den hekel, en legt daarna de verklaring af dat het geenen pik op hem heeft Een groot getal onzer vrienden raadt ons aan ingeene polemiek te treden met een blad onzer stad, dat ons dingen doet zeggen die nooit uit onzen mond kwa men, en ons gevoelens doet hebben waar aan wij totaal vreemd zijn. Wij deelen volkomentlijk de gedachten dier perso nen wij denken dat eene polemiekop het gebied van princiepen, en die loyaal- weg geschiedt, veel goeds in heeft maar ook dat een pennentwist met schrij vers, die weten dat hunne lezers, ge hoor gevende aan het kerkelijk verbod liberale bladen te lezen, slechts eene klok zullen liooren, en die dc onnoozelheid hunner lezers te baat nemen om ze te foppen, nutteloos is en vervelend onze vrienden. Deze lezen vrij en vrank bovenbedoeld blad en kunnen dus in kennis van zaken, over ons oordeeh n. Bestatiyen wij ter loops dat dit blad ons bijna eene gansche roiom toewijdt 'tis een teeken dat wij dus eenigzins ge vaarlijk zijn voor onze klerikale mees ters, dat wij dus eenig goed stichten en dat verheugt ons. Aalst en omliggende. Zie Hotariëele annoncen op de 4 blad zijde. Verleden Zondag was J. De Windt, met zijn huisgezin, aan de Meulesc-hette kapel wor.ende, naar de koffijtafel van zijnen zoon gegaan, die getrouwd is. Middelerwijl zijn dieven in zijne woning gedrongen en hebben er allerlei voor werpen en geld, ter waarde van 200 fr. ge stolen. 30 aas, position stable et lucrative, sans fortune, conduite exeniplaire, fréquentant peu le monde, désirerait s'unir a une demoiselle d'Alost ou des environs, bonne ménagère, de, conduite irréprochable, ayantquelque fortune. Discretion d'honneur. Lettres au bureau du Journal,sous les initiales C. V. 301. ILinove. Volgens schrijven, van een brusselsch nieuwsbladChronique des Travaux Publics, zou er nog niets bepaald beslist zijn nopens Je tusschenkoinst van den Staat in het leggen der buurtspoorweglijnon Brussel-Ninove Brussel Edingen. Alhoewel men liet tot nu toe eens scheen wat de richting aangaat dier beide lijnen, zou men bet deel van den ontworpen buurtspoorweg,dat moest gelegd worden, tusschen Ninove en den steenweg van Assche op Edingen, afschaffen. Zelfs verzekert men, alhoewel bovengemeld blad zulks niet gelooven kan, dat een der volksvertegenwoordigers voor Brussel, zich heftig tegen den buurtspoorweg Brussel-Ninove verzet. Onze briefwisselaar uit Meerbeke schrijft ous Eene afgrijselijke moord heeft doze week in onze gemeente plaatsgehad. Vier jongelingen waren in een huis vergaderd waar een wafelslag plaats had. Er wiei d nog al ferm genever gedronken, zoodat allen zat wareneventwel was er nog geen twist ontstaan toen een der jongelingen, een smid, buitenging. De genaamde Wauters, 25 a 26 jaren oud jon geling van goede familie, volgde hem, een bropdmes piet zich medenemende Met dit mes heeft hij den smid zulkon geweldigen steek in den huik gegeven, dat deze laatste ter plaatse dood bleef. Op den hulpkreet van hunnen gezel kwamen ook de twee andere gezellen bnitengesprongen Wauters viel hen ook aan met messteken die, gelukkiglijk, alleenlijk door de kleederen drongen. De vader van den vermoorde is pas 5 maan den overleden, zijne moeder ligt op haar uiter ste, Den moordenaar is denzeitden nacht nog, terwijl hij reeds te bed was, aangehouden. Woensdag is het parket ter plaatse geweest. Het onderzoek duurt voort. Verheffing. Ik ken slechts ééne verheffing van een men schelijk wezen het is de verheffing der ziel. Daarvan verstoken, is het onverschillig, waai de mensch staat, of wat hij bezit, daarmede begiftigd, steekt hij hoven anderen uit, behoort hij tot den adel, welke plaats hij ook in de maatschappij moge hekleeden, I)ie verheffing is dezelfde voor den arbeider als voor alle andere menschen. De waarde der mensch- heid is niet verschillend voor verschillende klassen van menschen, maar éen en dezelfde voor allen. De eenige verheffing v n een men schelijk wezen bestaat, in de oefening, den groei, de ontwikkeling van zijnen geest. Charming Verschillende lezers. Coleriage. een Engelsche humorist, verdeelt delezers in 4 klassen: 1° De zwammen (sponsen) die alles opzuigen wat zij lezen en het slechts wat troebel en onrein ook in denzeltden toe stand teruggeven2° De Zandloopersdie bijna niets hij zich houden en die blij zijn, wanneer de tijd maar snel voortgaat3° De Filtreer- zakken, waarin niets blijft hangen, van hetgeen zij lezen, dan het bezinksel 3° de edelgesteen ten, zeldzaam ca kostbaar, fijn geslepen, die het licht in zich opnemen en het gezuiverd op anderen laten uit stroomen. Sterfgeval. De Patrio van Brugge kondigt het overlijden aan van kannunik Andries, oud lid van het Nationaal Congres en der Ka,mei van Volksver tegenwoordigers. De overledene was 90 jaren oud. De gendarmerie der brigade van Onze-Licve- Vrouw-t en-Bosch heeft woensdag eenen jongen maar zeer slechten guit, van 14 tot 15 jaar oud en afkomstig van Teralphene, naar Brussel overgebracht om hem ter beschikking van het parket to stellen. Die vroegtijdige en reeds zeer gevaarlijke kwaaddoener is van Overyssche naar Brussel, gebonden op eene boerenkar overgebracht. Het schelmstuk, den boerenknaap ten laste gelegd, is van onlangs eenen afs-bu ui aanslag te hebben penlee hoogstens er' ei je mis daad gepleegd heb be n Lnj de vlucht en wist zich aan alle opzp kiugen te onttrekken. M jeduivndc den nacht van Maandag tot Dijns lag heeft de gendarmerie hem m eenen i» -en -rdoki i gevonden. Misdaad te Dendermonde. In den nacht van vrijdag tot zaterdag, rond ha f vier, bood de genaamde Desire Rottier, ijzergietergast, wonende op den Zuiderboulevard te Dender monde, zich aan in het hoofdbureel van policie en verklaarde aan den policic officier van dienst dat hij zijne vrouw verwurgd had; hij wist nog- tans niet te zeggen of zij dood of levend was. De Policie begaf zich dadelijk naar de woning Bottiers en ec werd vastgesteld dat de vrouw wezentlijk inbaar bed lag; op het lijk werden duidelijke sporen van verwurging waargeno men. Na zijne misdaad gepleegd te hebben had Rottier zoo heeft hij ten minste aan den po- litie-commissaris verklaardzijn huis verlaten om zich te gaan verdrinken in het water der stadsvesting, doch het water was te laag afge laten en Rottier is er gansch beslijkt terug uit gekomen. Hij is 'alsdan teruggekeerd naar zijne woning om van kleeding te veranderen en heeft zich vervolgens in handen gesteld der policie. Het parket, vergezeld door den wetsdoctor Poirier en door den policie-commissaris De- munck lieeft gisteren morgend een bezoek af gelegd in het huis der misdaad Rottier werd aan eene langdurige ondervraging onderworpen. De moordenaar was zeer jaloersch van ka rakter gedurig had hij hevige twisttooueelen met zijne vrouw. Men veronderstelt dat hij zijne vrouw zal verwurgd hebben in eenen aanval van jaloersch- heid. De lijkschouwing heeft Dijnsdag plaats gehad. GENT. Zekere Pieter Bultinck, van Eecloo, is op de Ketelvest aangehouden op hee- terdaad van diefte hij bestooi eene oude dame f an wie hij den weg naar de statie gevraagd had. Zondag avond, rond 8 1/2 ure is eene nieuw benoemde policieagent aan de Muinkkaai in het water gestoeten door ei nen persoon waarvenhet signalemennt gekend is. De agent heeft zich kannen redden. BRUSSEL, 8 Maart. Het parket heeft een bezoek afgelegd in de bureelen van een agentschap, sedert eeuigen tijd gevestigd in de Koninginnelaan. Die agentschap was ingericht door drij Engelschmannen zij verkochten briefjes voor eene loterij, waarvan de winnende nummers recht gaven op den eigendom van vil las te Brighton. De hoeken en de papieren zijn in beslag genomen. Een jammerlijk ongeluk is eergisteren na middag gebeurd op eenen vagen grond, inde Scheutveldstraat, te Auderlecht. Eenige kinderen hadden balkplanken dwars gelegd op eenen stapel om te kunnen touteren, Eensklaps, men weet niet hoe dit gekomen is, werd een meisje van 14 jaar, woonachtig in de Scheutveldstraat door het zwaaien van een dier balkplanken aan het hoofd getroffen ea op den slag gedood. Eergister heeft men gedurende de i fweziehejd van mej. Julie X..., eene juffer van den demi- monde, in haar appartement, Senneboulevard, te Brussel, 10 obligatiëti van elk 100 franks gestolen. Niet tevreden met dc speciën, hebben de die ven een koffertje medegenomen dat emi gouden medaillon met hrillanten versierd, eene broche met parelen bezet, bevatte. Zij hadden de kassen opengebroken en moes ten met het huis bekend zijn. De politie zoekt de dieven ojj. Graai Rijkaard geeft een bal soms, en noodigt 't gar- [nizoen Zoo wil het zijn Mevrouw de kwasten bij 't blazoen. Kom vriend, wij gaan er henen, het kost onB toch geen [geld, Kom naar de woon waar Rijkaard troont als een ware [held. lieer Rijkaard kent het spreekwoord dat kleeding [luister brengt Bij 't glanzend licht der luchters dat door de zalen dringt. Komvriend, wij gaan er henen, sohoon daar geenvrien- [den zijn Een zullen we er toeh vinden: des mans champagne wijn. Gemaskerd, ongemaskerd, het rolt daar al in feest Zij die geen maskerdragen,diezijn het soms het meest. Want wat in 't harte schuil ligt, dat dekt het masker [niet Het wezen spreekt de taal niet des harten klacht of [lied. Hoor, hoe ze lachen, dwepen, en Bpotten met elkaar Aanbidders en bewondraars der schoonen trotsche [schaar. 't Is over winst en bruidschat dat men daar kouten [hoort, Maar van gevoel en liefde, o neen, geen enkel woord 't Gevoel, de min, zijn woorden waar men geen acht op slaat Het huwlijk wordt een munstslag, de vriendschap [eigentbaat. Het geld noemt men er koningde koningin heet pracht, En ieder buigt voor 't paar zich als voor een toover- [macht. Een kind is daar een jongeling, een jongeling een man, Daar zweert eene kale grijzaard dat hij nog minnen [kan Kom, verder vriend, ginds staan ze de jonkers,'tpuik [der stad, Op wereldglorie, op eerzucht op 't dwaas vooroordeel [prat. De laster scherpt zijn pijlen, en schiet ze als gif in ['t rond, De faam van vrijsters, moeders, loopt daar van mond [tot mond. Daar maken de ouders zelve voor zoon en dochter't hof, Want welke moeder spreekt niet van lieure kindrenlof? Of droomt geen huwlijksplannen voor 't meisje, dat ['t gesticht. Pas uit is en ten bal slechts heure eerste stappen richt. Maar 't kind heeft moeders lessen in geenen deel van [nood Hoor, hoe zij haar vriendinnen het j eugdig hart ontbloot Een jonker wil ik vangen, die machtig is en rijk, Een jonge of wel een oude, dat is mij al gelijk. Een die als koninginne te huis mij tronen laat, Ofwel me in 'tgulden rijtuig laat rollen langs ie straat. Een, die zich nimmer aantrekt, met wien ik jok of [spreek, Een, die mij naar het bal leidt, naar paardenloop en [preek. Een, die mij van de mode laat volgen toon en gril, Die raadt mijn kleinste wenschen, volbrengt mijn [kleinsten wil. Zoo 'n jonker wil ik krijgen of 'k wil er nimmer een En 't meisjen aldus sprekend, dringt door de dansers [heen. En 's anderdaags graaf Kijkaard Blaapt rustig tot den [noen: Hij heeft het al wat puik is doen draaien rond't blazoen.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 2