LUIK. VROUWENPORTRETTEN. De Kantons. Herinrichting der Poiiï!?- Verschillij nieuws. aangetast zijn om, op zijnen ouderdom, (hij is nog geen 47 jaren oud) reeds van zijne plaats te moeten afzien. Het moet eene ziekte zijn die ongeneesbaar is, want 47 jaren is nog geen ouderdom waarop men om rede eener eenvoudige typhus- koorts of pleuresie zijn ambt moet vaar wel zeggen. Ziet eens M. Bracq, de wezentlijke bisschop die is in ziin S3" jaar en zoodanig sukkelachtig, dat hij reeds alleen zijn ambt niet meer vervullen kan, en toch geeft hij zijn ontslag niet. Wat ziekte mag M. He Battice toch hebben Waarom ook geeft M. Boddaert, tege lijkertijd als de hulp-bisschop, zijn ont slag als sekretaris des bisdoms XII. Victorien Vande Weghe. De vierde reeks Gedichten van Kapitein Van de Wcghe zal verschijnen omtrent 1™ Mei. Men kan van heden af inschrijven ten bureele van ons blad of bij den schrijver der Gedichten, in het Kamp van Beverloo. Kieskronijk. Ziehier de lijst der Volksvertegenwoordigers, die aan de vernieuwing van hun mandaat on derworpen zijn den 8 Juni toekomende Provincie Oost-Vlaanderen. Gekt. 8 Volksvertegenwoordigers. Libe ralen MM. Calier; de Heinptinne D'Elhoun- gne De Vigne Lippens Rolin-Jacquemiins Wagener; Willequet. Aalst. 4. Katholieken MM. De Sade- leer Van Wambeke Verbrugghen Woeste. Audexaaede.3. Katholieken: MM.De Bleeckere Van Brabandt Magherman. Eecloo. 1. Katholiek M. Kervyn de Lettenhove. Sixt-Nikolaas. 3. Katholieken MM. Janssens Van Namen Verwilghen. Df.xdebmoxde. 3. Katholieken MM. De Ivepper Vandersteen De Bruyn. Provincie Henegouwen. Ath. 2 Liberalen MM. de Kerckhove; Durieu. Chableboi. 7. Liberalen MM. Gil- lieaux Lambert Lucq Mondez Pirmez Sabatier Van Dam. Bebgen. (Mons.) 6. Liberalen MM, Bockstael Hardy Lescarts Sainctelette Houzeau Masquelier. Soignies. 3. Liberalen MM. Pater noster HoutartWincqz. Thüin 3. Liberalen MM. T'Serste- vens PuissantGigot. Doobnijk. 4. Liberalen MM. Bara Simon Carbonnel Crombez. Provincie Luik. Luik.9. Liberalen MM. Dupont FléchetFrère Hanssena Jamme Mouton NeefNeujean Warnant. Hoei. 2. Liberalen MM. Warnant en de Macar. Vebviees. 4.1 Katholiek M. Loslever en 3 Liberalen MM. d'AndrimontMallart Peltzer. Wabemme (Bobchwobm.) 2.Liberalen: MM. Ilallet en Lejeune. Provincie Limburg. Hasselt. 2. Katholieken MM. de Pit- teurs-Hiegaerts Thonisseu. Maaseik. 1. Katholiek M. Cornesse. Toxgeeen. 2. Katholieken MM. MeyersSchaetzen. l>itjeK on Datjes. In 1882 koste't plaatselijkbestuur 50,320-00 fr. In 1872 id. id. id. 36,031-10 fr. Maar die vermeedering moet, niemand ver wonderen, wanneer men nagaat dat de jaar wedde van den burgemeester, die tot in 1880 slechts van 1000 fr. was, gebracht is op de som van 2500 fr. In 1872, met een inkomen van slechts 287,382-58 fr. bleef er nog, ten einde het jaar een overschot vau 39,895-44 fr. in stadskas. In 1880 heeft de stad een inkomen van 334,902-33 fr. en de rekening sluit met een te kort van 17,508-96 fr. Maar als men 70,000 fr. geeft aan eenen kle- rikalen eigenaar voor een plekje bleek van 2 dagwatid, is zulks niet te verwonderen. Heelt een Gemeenteraad voor zending in zijn bureelen eene plaats te verschaffen aan de be dienden vaneen zijner leden die, door ver mindering van zakenden dienst dezes laatsten niet meer noodig heeft Zonderlinge agenten-inspecteurs diemenkonit te benoemen Zij mogen geene gemeenschap hebben met de andere agenten en blijven den ganschen dag op het bureel van dencoiumisaris. Indien de kommissaris boven zijnen sekretaris, nog twee agenten-commiesen vandoen heelt, zou men liern ook al eenen agent-paardenknecht kunnen bijgeven om zijnen poneyop te passen. A propos van die agenten-inspecteurs hebben wij nog een opmerkingsken te doen. Hoe kwam het dat reeds drie, vier weken, vóór dat de be noeming plaats had, gansch de stad reeds de namen der uitverkorenen wist. Nochtans moes ten de kandidaten een onderzoek ondergaan en in geheime zitting benoemd worden. Om den drommel Hoe wordt toch de dienst op het policie bureel verrigt Over eenige da gen moest een jager te paard, die van Gent naar Brussel moest, met zieke paarden,meer dan een uur in den nijpenden koude staan wachten eer hij zijn logementbiljet kreeg De ministeriële bladen onzer stad, moeten bekennen dat, sedert liet aankomen van het huidig klerikaal ministerie De Sckoolbudget verhoogd is. Zie Land van Aalst, nummer van 7 maart. Zeem aan den baard. Diezelfde bladen schrij ven ook nog dat het klerikaal stadsbestuur reeds sclioone, nuttige werken in Aalst gemaakt heeft't Posthótel, met telegraafkantoor en statiebureel voor kleine koopwaren het nut iervan wordt dagelijks meer en meer gewaar deerd. Zeer welHet posthotel is door den btaat gebouwd op eene u grond door de stad aangekocht van eenen bijzonderen, voor de bagatel van 55 duizend franken en gratis aan den Staat geschonken. Het is dus 55 luizend franken dat dit postbureel aan de burgers kost... De overdekte Marlt, waar men gansch Vlaan deren door nu van spreekt, omdat men er droogvoets staat en beschut is tegen regen en sneeuw?!!?.... Ja, dit zegt men gansch Vlaanderen door, maar dit zeggen onze hovenierster» nietzij vinden, integendeel, dat de overdekte merkt eene afgrijsselijke muit is, waar de wind langs de vier opene zijkanten komt binnengestomit waar de regen gastvrij binnenkomt en de sneeuw des winters eenen voet dik ligtdezen winter nog was die muit eene oprechte speel zaal, waai de schoolknapen zonder gevaar kon den baaptjen rijden. Onze groenselvrouwen die er met halve dfigen hunnen tijd moeten over brengen kunnen de waarde van de overdekte markt beter prijzen dan een dagbladschrijver die de vleier moet spelen onzer sfarlhuisbazen zij hechten toch hoegenaamd geene waarde aan de versehülige soorten van ziekten en kwellingen waartoe de natheid pn de koude aanleiding geven, en zij klagen van de overdekte markt al spreekt g'heel Vlaanderen er van Argus. XJit Gr eera a ïulsbeiqyeii Waarde Heer Hoofdopsteller Verleden zondag had alhier plaats het teest der werping. Een woordje uitleg daarover. De legende beweert dat Geeraardsbergen in liet begin der middeleeuwen door den vijand bele gerd, reeds zoo zeer was uitgehongerd dat er niets anders meer overbleef dan zich op Gods genade aan den vijand over te geven. In dien uitersten nood wilde echter de moedige stad eenen laatsten list, een sluwe trek, beproeven, Ten einde den vijand te doen gelooven, dat de stad nog van alle soorten van levensmiddelen voor langen tijd voorzien was, wierpen de Geeraardsbergenaars hunne laatste mondbe hoeften, bestaande hit vischjes, brood, krake lingen, enz., over de vestingmuren. De vijand jk" Zie Notariëele annoncen op de 4" blad zijde. 't zij eene vermeerdering van 14,288-90 fr. Onze gemeenteraad houdt zich ernstig bezig met de herinrichting der politie.Men verzekerd ons dat voor het einde dezes jaars al de huidi ge agenten door nieuwe zullen vervangen wor den Of die nieuwe beterofslechter zullenzijn a]s de tegenwoordige zullen wij op tijd en stond bespreken. De herinrichting is reeds begonnen, het per sonnel is reeds vermeerderd er zij n nu twee br igadiers en een klein paard'je, meer dan voor tijds. Het schepenkollegie willende vermijden dat den achtbaren beer Kommissaris alle vier, vijf maanden bet gevaar loopen kan van woonst te moeten veranderen is van ge dacht hem gratis eene woonst van de stad te bezorgen. Wij keuren dit ontwerp ten vollen goed, wij zouden nog wenschen dat men hem vuur en licht verschafte, want eens de prestige der politie weg, waar gaan wij daar heên en liet zich beet nemen, en brak het beleg op, Geeraardsbergen was gered. Ter herinnering aan dit heugelijk feit, trek ken jaarlijks al de overheden der stad den berg op om aan de duizenden nieuwsgierigen, welke daar zijn mastellen, krakelingen, vijgen, appel- cienen, enz., op het hoofd en te grabbelen te smijten. Vooraleer tot de werping over te gaan, drin ken de leden van het magistraat (gemeenteraad) elk een levendig visehje op, 't Maakt een waarlijk zonderling schouwspel uit, wanneer men daar met honderden kwade jongens en boeren ziet grabbelen en vechten, den berg afrollen en in den vijver plonsen om eenen krakeling, eene mastel of wat anders te grijpen. De vijver van den Ouden berg lag dit jaar hard bevrozen, zoo dat men er met honderden opliep en er gee:i nood was eens een duikelingsken te maken. Vroeger werden bier alle ambtenaars en ad ministratieve overheden tot dit feest uitgenoo- digd. Nu echter, sedert wij een zuiverbloedig klerikaal bestuur hebben, sluit men de liberale ambtenaars buiten en noodigt men nog alleen uit degenen, welke kazak gekeerd hebben ol al» echt klerikaal aangeboekt staan. Onze burgemeester van Coppenolle is verle den Zondag avond overleden in den ouderdom van 78 jaren en Donderdag jl. begraven. Het was een fijn en doortrapt man, welke klaar zag in vele zaken en de klerikrle partij doet een groot verliesiu den persoon vanVan Coppenolle. Het opperhoofd, de leider der partij is wegen wat er overblijft is zeer klein van beteekenis. Wie zijn opvolger zal zijn, kan ons, liberalen al bitter weinig schelen, vermits de eene kleri kaal zich zoowel als de andere aan de bevelen van den deken moet onderwerpen en zij allen toch maar paljassen en hansworsten zijn. De dood van Van Coppenholle is een zeer ge voelige slag voor het klerikaal bestuur der stad Geeraardsbergen, dat onvermijdelijk moet val len voor de vereenigde krachten der liberalen Maar 1 ..de liberalen, ik spreek van de op perhazen, verstaan hier elkander gelijk Uilen spiegel en zijn wijf. Terwijl de eene de teljoren aan stukken wierp, sloeg de andere de ruiten uit en ten laatste was Uilenspiegels huis niet meer bewoonbaar. Is het nu toch niet zonderling, niet uiterst spijtig, dat men niet alle persoonlijke qusesties weet van kant te stellen en te vergeten om ge- zamenthj k, hand in hand, de klerikalen van ons stadhuis te verjagen, waarop zij maar zete len door de verdeeldheid, door de schuld der liberalen? De liberale burgers zijn hier ten uiterste ver bitterd over zulk gedrag en het is hoog tijd dat er eene andere wending gegeven worde aan on ze politiek. Het volk vraagt altijd wat doet het Bestuur onzer liberale associatie Welk toeken van le ven geeft het? Waar zijnde conferenciën, de bijeenkomsten, de feesten, welke onder de lei ding van bet Comité plaats hebben Wij hebben als opperhoofden mannen die kennis en begaafdheid hebben en die met de klerikalen zouden spelen gelijk de kat met de muis. Waarom met zulke mannen waarom, komt men niet tot meer eendracht, verstand- hólI'UPg wcfkzqfWiheid Deze week was het feest in de Wijngaard straat. Een zevenste zoon geborep. 1 1 Onze ge- luj.wJTschen aan de dappere en brave ouders van Leopold II BRUSSEL. Zondag avond kwam een heer in de café de Renaissance,Galerie du Roi,vroeg een glas cognac en een dagblad. Men bediende hem. Een half uur nadien hoorde men eene ontploffing en men zag dien heer, die met zoo veel aandacht scheen te lezen, op zijn stoel in eenzakken. Hij had zich een revolverschot in den mond gelost. Men diende hem daar de eerste zorgen toe en spoedig kwam hij tot zich zvlf. Hij kon zich doen kennen het is een bouwkundige Van P.. genaamd, wonende te St.-Gilles. Men weet de oorzaak dezer wanhopige daad niet. Het schijnt dat het de eerste maal met is dat hij zich wilde zelfmoorden. BRUSSEL, 15 Maart. In de hoofdstad en omstreken zijn in de laatste tijden verscheidene personen aangerand en bestolen door nachtra ven. Verledene week werd s nachts een vrouw door twee kerels aangevallen, ten gronde gewor pen en bestolen. De daders dier baanstroopeyy zijn thans in handen der policie gevallen, li zijn de genaamden Felix \an Lievendael Paul Vellinoire. Deze laatste heeft reeds 23 veroordeelingen ondergaan. VILVOORDE, 14 maart.— Zaterdag mor- end, rond 3 ure, is een geweldige brand ont staan in het kasteel van den hr. JV an Volxem, te Drij-Fonteinen. De brand verklaarde zichin de bibliotheek en in weinige oogenbnkk stond heel de benedene plaats in vuur en vlam. De pompiers van Drij-Fonteinen en van Vil voorde, geholpen door de arbeiders, zijn na groote krachtinspanning betvernielend element meester geworden. rnnnn, De schade wordt berekend op o0,0()0 tr. ai- les was verzekerd. Het onderzoek heeft vastgesteld dat het vuui aan de bibliotheek overgezet werd door den calorifëre. wuni tic man tot Na eenige oogeublikken k - odewijk llau- het bewustzijn. Hij verklaarde L ftp en daar gedet te heet en, van Roubaix te zi, -rken. Etj als doorlater op eene fabriek te we. '-t bfid als men hem vroeg waarom liij getracn nU een einde aan zijn leven te stellen, dan a. woordde hijdat hij een oog had verloren en op punt was ook het andere te verliezen en bijge volg dat hij niet meer zou hebben kunnen wer ken. AUDENAARDE, 17 Maart. Het mandaat van aanhouding, uitgevaardigd tegen de werk lieden die aan de onlusten te Ronse hebben deelgenomen', is door de raadskamer der recht bank bekrachtigd. Tusschen de aangehoudenen bevinden zich verscheidene huisvaders, die thans hunnen misslag bitter moeten betreuren. Men meldt dat kapitein Despierre tot dusverre hersteld is,dat hij reeds wandelingen kan doen. In den nacht tusschen Dijnsdag en Woensdag laatst rond middernacht, is er hevige brand ontstaan op een half uur van Berlare, te Uit- bergen-Donck. De hofstede der weezen Van de Vondel, land bouwers aldaaiis geheel afgebrand het paard en zes hoornbeesten zijn in de vlammen geble ven, benevens twee varkens. Het huis, de meu bels, kleeren, enz., niets is kunnen gered wor- den. De brand schijnt begonnen te zijn aan eene mijt die nabij het huis Vande Vondel stond; liet geweld des vuurs was zoodanig dat welhaast de vlammen oversloegen tot de hofstede der ia- milie Rosseel, landbouwers en herbergiers. Ook deze hofstede, met huizen, stallingen, is geheel vernield meubels en kleeren z ju in den brand gebleven, benevens een kalf en een varken. Landbouwhalam en oogst zijn insgelijks in heidebranden verslonden, Beide hofsteden wa ren tegen brand verzekerd. De schade bij de weezen Van de Vondel alleen wordt geschat op rond de 14 duizend frank. De oorzaak der beide rampen is onbekend. De bevolking van Antwerpen heeft op dit oogenblik liet cijfer bereikt van 207,907 inwo ners. een Kommissaris met een paardje moet immers deftig gelogeerd zijn 1 Maar waartoe dit paardje zullen de lezers vragen Hewel ik zal het n zeggen, maar onder ons, hoort ge... niet voorts vertellen Ik heb het gevraagd aan den nonkel van den grootvader des kozijns der keukenmeid van Mr de Dekenen die heeft mij gezegd dat dit paardje dienen moet oui de propessie op teluisteren. De heer kommisgaris zal liet iq gpooten tenue, de Claque op hot hoofd berijden een schild dra gende met opschriftZalig zijn die arm van geest zijn ivant het rijk der hemelen behoort hun toe. Aan de beide kanten van 't paardje zullen de twee nieuwe brigadiers prijken op de ezels die in de bokkenkavalkade gep iradeerd hebben en zullen elk een schild dragen Een jverk van bermhartigheid De dorstige laven Smijt uwe palater schillen niet meer wég De burgers der stad Aalst worden vriendelijk verzocht hunne patater schillen bijeen te hou den, men zal ze dagelijks tusschen vijf eq zes uren komen afhalen. Wij geven deze aankondi ging gratis om dat wij het beneden de waardig heid eens ambtenaars achten in zijne geburen patater schillen te gaan bedelen voor zijn paardje. Onze groote Carnaval is voorbijgegaan zon der dat men hem opgemerkt heeft,j uist gelijk in liet eenvoudigste boerendorp, zond,er gerucht, zonder gewoel, zonder leven, zonder profijt voor neringdoende menscben en ambaebters. Hoe kan het anders Het is een kenmerkend teeken der klerikale overmacht, van op alles wat zij beheerscht den stempel te drukken van dood en verval. B.... Oscar. Ninove, 18 Maart KARNAVAL. De Ninovieters zijn er verleden Zon dag wel van afgekomen. Dank aan de wijze en voorzichtige maatregels door de Overheid genomen, zijn er noch doo- den noch gekwetsten geweest, fluïde, driemaal hulde aan ons stedelijk Be stuur Alles was ten beste voorzien ge weest. Reeds van na de vroegmis werd er door den belleman afgekondigd dat het aan niemand, op de straften bij de wet bepaald toogelaten was zijn masker langer dan tot tien uur 's avonds aan te houden. Verder gaf de Politie zich veel moeite endeed zij dapper hare plichten. Niet een druppel bloed werd vergoten Maar de grootste eer in deze netelige omstandigheid komt toe aan onzen ijve- rigen Burgemeester, die op alles een waakzaam oog heeft gehouden en tot laat in den avond, in weerwil van de meeste gevaren, onverschrokken al de bedreigde punten van de stad heeft be zocht. Gelukkige Ninovieters 1 En men zegt dat Don Quichotte reeds lang zou dood zijn Moord te Ter winkel. Een laffe iroorde naar beeft in dit gelmcht. afhangende van Uk- kel eene oude vrouw van 63 jaar vermoord en na de misdaad 82 franks medegedragen. De eebtgenoote Chantraine hield met haren echtgenoot en hare dochter Marie-Anna, 24 jaren oud, eene herberg en kruidenierswinkel, die nog al te doen had. Zondag morgen is de misdaad gebeurd, tei- wijl de echtgenoot Chantraine naar Brussel zijn zieken broeder was komen bezoeken, zijne dochter naar Ukkel was gegaan en het slacht offer alleen bleef met de meid. Rond 9 1/2 kwam er een oude inwoner van Verwinkel, Sebastraan De Gieter, binnen vroeg een druppel, nam plaats en bleet met het slacht offer alleenjterwijl de meid naar de kerk was. Eon kwariier nadien kwam de briefdrager, klopte aan de deur, vond dit zonderling, ver wittigde eene buurvrouw, die de meid naar de kerk liep balen. Deze drong in buis en vond m de keuken, waar de Gieter liad gezeten, bare oude meeste res levenloos uitgestrekt liggen met het aange zicht op den grond, badend in haar bloed, dat uit eene breede wonde aan den hals was ge stroomd. 3. Verschrikt liep zij uit het huis en kort nadien was de policie van Sint-Job ter plaatse. Dg ontboden veldwachter en gendarmen had den moeite de boeren te weerhouden, teiwijl het eerste onderzoek plaats had. Middelerwijl werd De Gieter, die te Molen beek woont en onder de waakzaamheid der policie stond, aangehouden op den Ninoven- schen steenweg in de herberg Au Petit Jaruin9 Hij was in eene vrouw verkleed en in gezel schap zijner minnares Antoinette S.... Iu de herberg moesten al de vermomden hun masker afdoen, de Gieter was zeer bleek hij loochende de misdaad te hebben bedienen. Zijne minnares beeft verklaard dat zij liem rond H 1/3 zeer ontroerd hoeft gezien en bij haar had gezégd dat, als men ftaaj, vrqqg waap li; croweest >vas, zij moést zeggen dat zij vfe samen geslapen hanueu. 's Avonds om 7 ure is hij bij hot lijk gebracht; bij bleef loochenen, Hefwerktuig der misdaad werd nog niet teruggevonden. Aan den moor denaar zjjn 700 franks jn actiën ontsnapt. RONSE, 14 maart. Zaterdag morgend ~""d half drij is een geweldigen brand uitge borsten in uë beWrijkste verwerij van Ronse, diegene van de hecren gebroeders erlinden. In weinig,e oogciiblikkpn is al de katoen, meer dan 1000 kilos geverwd in blapw indigo, os der vlammen ge worden, ofschoon <ic dcoogerij overwelfd WPS. Deze omstandigheid heeft ftê- gelaten dep brand beperken anders zou de schade veel aanzienlij kor geweesf zijn. De vrij willige pompiers en de werklieden hebben den brand gebluiclit. De schade wordt op 5000 frs. geschat zij wordt door verzekering bestreden. RONSE, 17 Maapt, Ilot wordt bevestigd dat de verwersbazen dier stad eenen Verdpdi- gingsbond hebben gesticht, die ten stadhuize zijne vergaderingen zal houden, Die bond heeft zich een raadplegend comiteit toegevoegd, sa mengesteld uit de heeren De lveyser, oud burgemeester, den tegenwoordigen burgemees ter en een nijveraar. Öet doel van dien bond is bestrijding der eischen van den lieer uitvinder Grawitz. GENT. Deze wpek stond pep mapskerel op de Oude Ajuinlei rond te kijken, toen bij in eens zijnen uitloop nam, de balustrade over- klorn en recht in 't water sprong. De heer advokaat Alb. Eeman, voor wiens vensters dit geschiedde, kwam in allerijl naar buiten geloopen, en niets raadplegende dan de ingeving vqn zijn menscblievend hart, sprong, ondanks lipt gufe weder, geheel gekleed het water iu. Goede zwemmer als hij is, gelukte bij erin den drenkeling te grijpen en boven water te brengen. Ondertusschen, de heer Ed. Van Her- re wegbe, bouwmeester die het tooneel van op de Rekollettenbrug bad afgezien, entwee werk lieden, wier namen wij het spijt liebben niette kennen, kwamen toegesneld met lader en red- stellen, en hadden het geluk redderen geredde langsheen den steilen kaaimuur op 't droog te brengen. Dp heer advokaat Thilmut stelde aanstonds zijn huis open om den drenkeling in te nemen dé heer geneesheer Dupureux, die daarjuist voorbijging, diende hem de noodigezorgen toe. NYVEL, 16 maart, Uit Ottignies wordt ge meld dat in die gemeenten dien dag een smarte lijk ongeluk gebeurd was Rond 3 ure bevond zich de vrouw van eenen orgeldraaier met een karken door een paard bespannen in de nabij heid van den barreel van den ijzeren weg. Door eene voorbij stoomende locomotief verschrikt, wierp het paard zich ter zij de, waardoorde onge lukkige vrouw tusschen de kar en eenen boom der baan verpletterd werd. Ondanks de zorgen die men de ongelukkige toediende, gaf zij eenige minuten na het ongeval den geest. In den wagen bevonden zich twee kleine kin deren en de drij anderen, waarvan het oudste 12 jaar is, waren te Limal gebleven om te be delen. Volgens de inlichtingen door de kinderen ge geven was hun vader naar Luik vertrokken om eene orgel aan te koopan ea hij moest nog den zelfden avond te Ottignies terugkeeren. De arme kleine kinderen zijn tijdelijk ing-r nomen door den heer Thiriac, statieoverste u? Ottignlpa, Woensdag morgend, rond 9 ure, heeft de ge naamde Amand G..., Metaalstraat, Sint-Gilles, wonende, zich door den kop geschoten,voor eeji tabakwinkel der Van Arteveldpstj'&at. JIij is tot dien wanhopigpn staat overgegaan, onulaf de winkeljuffer, die hij hartstochtelijk bemint de, hem geweigerd had. Werkstaking te Gossfilies, Dijnsdag mor gend hebben de koolmijn werkers der mijn Grand Coiit-y en Sponnoy te Gosselips gewei gerd in de putten te dalen, ten gevolge eepor loonsvermindering van 10 per honderd. Dg nachtpost heeft zich bij de werkstaking aange sloten. Oniphglng.^— Zaterdag avond zijn de be woners der kleine gomeente van la Hestre, bij Manage, eensklaps ontwaakt door eene ver- Séhijkkplij ke onlp.lpiiuig Eotio groote hoeveelheid dynamiet, die onder, dp deur van een handelaar,M. R., was geplaatst kwam te ontpionett. Alles bepaalt zich bij stoffelijke scliadp, Pp stoepen trap is op gansch zijne lengte ge spleten. Dp ïngangdeüi' is uit hare hengsels ge sprongen en ganseft vernield. De policie heeft een onderzoek geopend, Ve»* seheidene aanhoudingen zijn reeds gedaan, doch zijn zonder uitslag gebleven. Erge hilu^ten. Donderdag avond zijn een 2duizendtal werklieden, van Luik, Seraing, Herstal en omstreken, te Luik komen manifes tveren om den verjaardag der Fransche Commune te vieren. Eerst is t(o betqciging nog al rustig geweest, maar latqr in den avond, aangestookt door socialistische leiders, liebben de manifestanten in ver scheidene koft'ij- en handelshuizen de vensters uitgesmeten revolverschoten wierden gelost. De bijzondere korpsen der burger wacht waren ter plaatse vele burger wachten en pojitie-aipbtenaren wierdpn gekwetst. e zaalf voop vgn Gent opgen Rechterlijke kronijk. Men zal zich de moordpoging herinneren den 2 februari laatst, op den Hoveniesberg te Gent gepleegd, door Bern. Verheye, op zijne twee zonen, Zaterdag morgend werd dt de correctionneele rechtbank geroepen, Bern. Verheye, beticht van slagen en verwondingen, werd veroordeeld tot eene gevangenzitting van 1 jaar en eene geldboet van 100 fr. De rechtbank beeft B. Verheye ia aanhouding behouden. Uit hoofde van een vroeger krakeel, ontstaan tijdens de scheiding van vaderen zonen, werd Verheye ook veroordeeld tot een gevangenzit ting van 8 dagen en 26 fr. boet. Het corectionneel gerechtshof van Charleroi heeft donderdag kanunnik Bernard veroordeeld tot 17 maanden gevang, 500 franks boete of 3 Magdaleen, Schoon zijl gij als een roze Van den jougsten Julidag, Met uw achttienjarig wezen, Met uw weeinoedvollcn lach, Vol bevailigheên Dat zegt iedereen. Magdaleen, Gij zijt braaf en strekt ten voorbeeld Aller meisjes der fabriek Volle dagen werkt gij moedig. En uw moeder doodlijk ziek, Zijt gij steun alleen Dat weet iedereen. Magdaleen, Dat gij SOU18 een beter leven In uw droomeu hebt begroet, En dat vaak een zoet verlangen Opwelt in uw jong gemoed Tusschen lach en traan Dat kan elk verstaan. Magdaleen, Dat gij soms, wanneer ge 's avonds Van het werk naar huis toe spoedt, Treurig opkijkt naar die gevels Waaruit weelde en overvloed Schitteren alleen Dat begrijpt elkeen. Magdaleen, Soms, wanneer uw werkgenooten Op den dans zijn... op het feest, Blijft gij thuiB bij uwe moeder Slapen kunt ge niet uw geest, Arme Magdaleen, ls op 't bal alleen. Magdaleen, Eerlijk zijt gij, en ge weet niet Welke stralenkroon om 't hoofd U de tcedre zielenrejnheid Heeft geweven, nooit verdoofd 't Is uw Bchat alleen, Dat weet iedereen. Magdaleen, Schoon en braaf en eerlijk wezen; Bloeme die de wereld roemt; Maar tot welken strijd uw harte Alle dagen wordt gedoemd, En verleiding heet, Gij alleen, dio 't weet s<:s*c sjt O -II. S3S3? j

De Dendergalm | 1886 | | pagina 2