EENE GOEDE PARTIJ. Wij verwittigen onze nieuwe abonnenten dat hun abonne ment begint te loopen met den ln van eiken trimester. Al de versehenen nummers van dien trimester zullen bun toegezonden worden. Buitenlandse!! politiek nieuws. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 60 voor den buiten, voorop betaalbaar. PRIJS FEB NUMMER 10 C EN TIMEN Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 een timen krijs dei annoncen Reklaman, 75 centimen Vonnissen op de dorde bladzijde, 't0 cent/men. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 27 Maart. Het Grieksch Staatsbestuur heeft iu Engeland eene nieuwe leening van 20 millioenen drachmas (franken) aangegaan ten einde het leger op oorlogsvoet te kunnen behouden. De oorlogsvloot is uit de haev van Salamine naar eene tot nu nog onbekende bestemming vertrokken. De regimenten ruiterij die nog te Athene waren zijn naar de Turksche grens gezonden; dit alles schijnt meer om meer, niet den vrede, maar den oorlog te voor spellen. Rusland, dat men tot hiertoe nog dacht Griekenland te ondersteunen, zal, integendeel met de andere Mogendheden, tegen dit laatste landjen handelen. Prins Alexander van Bulgarië houd ei aan Gouverneur van Rumelië te zijn zon der tijds bepaling Rusland verzet er zich tegen maar Engeland en d» Engel- sche drukpers ondersteunen den Prins. Het gevolg' dier moeiëlijkheden zou wel kunnen zijn dat het verbond der drij noorderkeizerrijken welhaast zal ophou den te bestaan. Rusland, iu deze zaak, verdedigt op eene onverbiddelijke wijze zijn Oosterscli politiek dat vroeg of laat in botsing moet komen met dat van Oostenrijk. Dees Rijk begint zicli reeds te beklagen in bo vengemeld verbond den rol van dupe te moeten spelen. Wat ook niet weinig zon kunnen bij dragen tot den val van dit verbond, is de wegjaging, uit Rusland:, van al de niet genaturaliseerde D it- schers. Uit liet wetsontwerprakende liet gods- dienstig vraagstuk, aan de bespreking der Duitsche Heerenkamer onderworpen, blijkt ten duidelijkste dat Prins von Bis marck een einde wilt st ellen aan den gods dienststrijd uit de Meiwetten ontstaan en in volkomen vrede met liet A atikaan wilt leven. Het ltaliaansch Staatsbestuur aan ziet dit met leede oogen men bemerkt reeds dat de betrekkingen tusscben Italië en Duitschland tamelijk koel geworden zijn. Volgens nu toegekomeue berichten hebben de Fransche troepen twee nog al belangrijke nederlagen ondergaan tegen de Hovas,bewoners van het eiland Mada gascar (Zuid Afrika.) De werkstaking te Decazeville blijft kalm voortduren. Het is nu vast dat eenige leden van het Engel ach ministerie, namentlijk de hoof den der radikale partij, Mr Gladstone verlaten omdat zij niet instemmen kun nen met de plannen van den ouden staats man aangaande de Iersche kwestie. Die plannen zullen eerstdaags openbaar ge maakt worden. Sinds eenigen tijd verloor Koningin Victoria veel van hare populariteit. Men schreef dit toe aan het afgetrokken leven der Engel sell e vorstin die,zelden of nooit, sinds den dood van haren gemaal, zich in het openbaar vertoonde. Zij schijnt dit ook te begrijpen, want deze week reeds lieeft zij eene openbare plechtigheid bijgewoond en men kondigt er nog andere aan waarop zij ook zal tegenwoordig zijn. De gravin de Chambord is deze week overleden. Aug us. Wetgevende Kiezingen in ons Arron dissement. La Gazette deed, in een barer num mers van verledene week een overzicht van den toestand waarin zich de liberale partij bevindt ten opzichte van den aan staanden kiesstrijd. Het brussclsch blad deed zien dat de liberale stellingen aan eenen heftigen aanval der klerikalen blootgesteld zijn en misschien gevaar loopen door deze laatste te zullen inge nomen worden, terwijl onze tegenstre vers zich in hunne stellingen zóódanig hebben versterkt dat zij geenen aanval hunner vijanden hebben te duchten. Ons arrondissement is zulk eene positie ook denkt La Gazette dat hier, even als op zoovele andere plaatsen van vlaamsch België, de liberalen den strijd niet zullen aangaan. Wat er van is weten wij niet ons is nog niet ter oore gekomen of de liberale Associatie daaromtrend een besluit ge nomen heeft en welke. Maar, gelijk wij zouden toejuichen bij eene strijdlustige verklaring van harentwege, zouden wij ook onze misnoegdheid niet verduiken wanneer zij de onthouding zou beslissen. Niets is zoo doodelijk voor eene staatkun dige partij, dan zich, met gevouwen ar men, als enkelen toeschouwer te stellen tegenover den politieken strijd. AN ilt men den moed in de liberale rangen be houden, en met den moed ook de tucht die zoo zeer onmisbaar is, dan is het noo- dig dat men ze tegenover den vijand plaatse en ze in het strijden oefene. Men zal geslagen worden, misschien andermaal geslagen, men zal velt jaren moeten strijden vooraleer te zegepralen, maar er is geene vesting, hoe sterk ook, die na dikwijls herhaalde aanvallen, niet vallen moet. Het arrondissement Aalst heeft in het Land den naam een loarg-pourri te zijn, waar de klerikale macht onoverwinbaar is. Het hangt van de Liberale partij al die benaming te doen logenstraften. AN ij kunnen niet gelooven dat de kamerkie zers van ons arrondissement den kleri kalen winkel zouden getrouw blijven wanneer men hun de oogen zou openen, wanneer men hun zou doen zien door welke koterie hunne representanten aan geduid worden, door welke listen en kuiperijen men eene klerikale kandida tuur bekomt. A'oorzeker zouden zij onze vier feniksen naar hunne gewone bezig heden terug zenden, wanneer men hun zou bewijzen dat die vier gekozene voor het arrondissement niets doen noch ge daan hebben, dat hunnen invloed mis schien voordeel bijgebracht heeft aan hunne familiën en verwanten, maar nul is geweest voor onze streek dat zij hunne stem gegeven hebben aan de wet ten die, op bedekte wijze, de belastingen nog verzwaarden, dat zij mede geholpen hebben om eene reserve in voege te brengen die voor de volkskinderen het schreeuwendst onrecht daavstelt. De kiezers zouden al heel gemakkelijk verstaan dat het voor hen voordeeliger zou zijn, onder een liberaal zooals onder een klerikaal ministerie, indien de strijd hier zóó hardnekkig was dat, vóór de kiezingen, geene der beide partijen van hare overwinning zou verzekerd zijn. Alsdan zou het ministerie, dat aan het roer zou zijn, het arrondissement met gunsten overladen om bij te dragen tot den zege zijner vrienden. Nu is Aalst volop 'in de handen der klerikalen. Zijn deze aan het bewind, zij laten ons maar in de vergetelheid omdat zij weten hier geen kwaad te kunnen lijden zijn het de liberalen die den Staat besturen, niemand is daar om hunne aandacht op ons te trekken en altijd blij ven wij vergeten. Het is de plicht der Liberale Iloof- mannen in dien zin met de kiezers te onderhandelen zij zullen er niet aan te kort blijven. A Algemeen Stemrecht en verplichtend Onderwijs. Vooruitstrevers en Socialisten richten tegen 13lWn Junij aanstaande, te Brussel, eene betooging in tot bekomen van liet algemeen Stemrecht. AVij willen het niet ontkennen :liet al gemeen Stemrecht. het recht voor elkeen om, door het geven zijner stem, bij te dragen tot de wetgeving en het bestuur van zijn land, is een recht dat voorspruit uit de menschelijke natuur, even als de vrijheid van deuken, als het recht vaa bezitting. Nochtans blijven honderde duizenden van dit recht verstoken, is feitelijk het bestuur en de wetgevingvan het Land in de handen van enkelen. Dit is eene inbreuk op het natuurrecht, zegt men, dat is onverdragelijk, daar moet een einde aankomen het recht, dat de natuur aan den mensch heeft gegeven, mag de wet hem niet ontrekken hij die de lasten draagt moet ook de voordeelen genieten, hij moet de wetten helpen ma ken waaraan hij zal moeten gehoorzamen waardoor, in zoo menigvuldige gevallen, over zijn lot wordt beschikt. En, bij den eersten indruk, schijnt die redeneering heel juist en liet onrecht sehreeuwend. Maar bij een nader toe zicht verandert die eerste indruk op eene zonderlinge wijze en voelt men zich veel minder geneigd aan de bovenge melde eischen toe te geven. Zal men de wet gispen en laken die de Vrijheid van handelen, van vrouwen en minderjarigen, op zulke gevoelige wijze inkrempt; zal men het eene schreeu wen de reclitsmiskenning noemen, dat de maatschappij voorzorgen neemt om de rust in de huisgezinnen te vrijwaren en de ernstigste verstoringen te keer te ko men, die er het gevolg zouden kunnen zijn eener onbeperkte vrijheid voor min derjarigen en huismoeders. En wanneer de Maatschappij het recht heeft het rus tig bestaan der Familie te verzekeren, zou zij dan het recht niet hebben haar zeiven te bewaren, te beletten dat men haar bestaan in gevaar brenge En ware hetgeen gevaar voor den Staat., voorde Maatschappij, de Machten die over het lot van een Land beschikken, te zien voortvloeien uit eene onwetende, min derjarige massa, die misbruik zou ma ken van haar recht, omdat zij niet weet hoe belangrijk de rol is die zij moet spe len, omdat zij niet beseft wat recht zij uittevoeren heeft, omdat zij, ondanks hare vrijheid, door hare onwetendheid, nog altijd de slavin is der dweepzucht en des Gouds. Men belet een kind met mes sen en vuurwapens om te gaan, omdat het zich kwetsen zou men bc-lette het volk een recht uit te oefenen waarmede het zich onvermijdelijk zou dooden. AVij spreken met het oog op onzen tijd, op onze vlaamsche bevolking. Nochthans dringt het algemeen Stem recht zich op het is een natuurrecht dat eens als positief recht herkend moet worden, gelijk het geweest is met de persoons vrijheid, gelijk het geweest is met de rechten geschreven in I.a decla ration des droits de l'homme der Fransche onw enteling van 1789. AVanneer Indien de betooging van 2'1'''1 Pinkster dag' ingericht wierd ten voordeele van het verplichtend onderwijs, en wij dui zenden en duizenden belgen, eenstemmig die inrichting', in andere lauden zulken goed uitslag opleverende, voor ons land ook hoorden afeischen, dan zouden wij op die vraag kunnen antwoorden "AVel- liaast 1 AVanneer het volk zal onderwezen zijn zal hettot het besef komen zijner eigen waarde, zal het onttrokken zijn aan den invloed die, onder zoo veelsoortige ge daanten, hem zijne vrijheid komt ontne men en zal het de bevoorrechte klassen weten te dwingen hem in het volle bezit zijnorr*chten testellen. AVant alsdan zal Ik'.t opgehouden hebben minderjarig te zijn en zal het zonder gevaar, zijne rech ten uitoefenen kunnen. liet verplichtend onderwijs eerst daarna, als natuurlijke gevolgtrekking Boeren en Kleine Burgers De eedverbreking is eindelijk volbrachtAl onze klerikale Vertegenwoordigers en Senators die de vermindering van krijgslasten beloofd hadden, hebben verleden week het budget van Oorlog gestemd Niemand gedwongen soldaatroept 't Land van Aalst, geen man, geen kanon méér stond er in groote letteren iu 't klerikaal programma geschreven Helaas, burgers, boe zijt gij weer gefopt door die honingzoete belofcens Onze klerikale vertegewnoordigors (maar al len) hebben eene schrikkelijke vermeerdering van lasten gestemd. 30000 mannen (zegge der tig duizend) moeten er, volgens deze wet meer opgaan en jaarlijks zal t leger ons 300000 franken (zegge drie honderd duizend franken meer kosten, en gij burgerszonea moet drie ja ren langer dienen En op v.ie valt weer dc grofste last Op den kiemen burger op den boer. Voortijds was men tien jaren onder dienst, tien jaren van zijne vrijheid beroofd, thans zal het dertien ja ren zijn, ea die wraakroepende onrechtvaar digheid, die hatelijke la-ten zijn gestemd ge weest door M"'n Van Wambeke, Verbrugghen, jDe Sacdeleer en Woeste onze vertegenwoordi gers in de Kamers en il/r':U Fan I reckem ea Leirens in 't Senaat Nu zal 'f Land van Aalst wel beweeren dat het hooger geschrevene geene waarheid is, maar dan verzen ik den lezer tot de annates parlement ai res bladzijden IDS tot '201naar de redevoering va-. Mr de Baron l)e ('oninrk de Merckem, Senator van Dixmude die 't Land toch voor geenen liberaal zal doen doorgaan, hoop ik. O, Burgers, mochten uwe oogen eindelijk open gaan, Alochtet gij eindelijk beseften dat klerikale beloften en logen dezelfde beteekenis lebben, dan zou er weldra een tijdstip van ge noegen, vreugde an vrijheid opdagen NOVELLE. Zij droogde zorgvuldig oogen en wangen, verliet het park en stapte vooraan in de rich ting van het dorp. In het schoolhuis, op haar armoedig kamer tje, aangekomen, viel zij op eenen stoel neder, liet haren arm op het waggelende tafeltje rusten en bedekte hare oogen met hare hand. Zij vrai zóó uitgeweend en vermoeid dat zij zich slechts nog uit herinnering toe-prakIk ben beschaamd. En alzoo trokken hare gedachten in halve onverschilligheid voorwaarts Er is iets dat mij gansch onbegrijpelijk voorkomt.. Hij ziet er heel verstandig uit. Doch de woorden edele hoeda nigheden als vrouw had hij niet in het dagblad mogen laten drukken van haar welke zich daarop aanbiedt, kan hij op voorhand gissen dat zij het tegenovergestelde is van dat wat hij wil. En zulk eene ben ik Het was slechts eene ver diende ati af dat het erkenningsteeken mij uit den zak viel en als met inzicht daar nedergelegd achter bleef. Op de tafel lag een brief, welken zij vooreerst, haclde moeten overzien. Zij brak hem open en las Mejuftbr, de plaats welke gij gevraagd hebt is reeds bezet. Aftdgens alle waarschijnlijkheid zal er vóór lan^ niemand noodig zijn in ons onderwijskorps. Met hoogachting Sa linger, schepen van onderwijs. Den brief wegleggend, alsof hij haar geene teleurstelling gebracht liadde, sprak zij Er blijft niets over'dan weder in eenen privaatdienst te treden. De grillen «ener dame en de booshe den van lieve kleinen zal ik toch nog wel uit staan. En over de eervolle verzoekingen van edele vaders, broeders en neven moet ik einde lijk toch ook de oogen sluiten. En zal het dan ook overal zóó rijn omdat ik bet in een paar huizen zóó gevonden heb Gij waart immer der meening, sprak zij tot zich zelve, dat de mannen metu geene booze inzichten konden hebben om het feii-dat gij in uwen onderhoud kunt voor zien, even als'zij. AYees nu moedig en vastbe raden. Aftel het u nog niet pijnlijk genoeg zoo lang te vergeefs te streven en te hopen Werdt ge nog niet genoeg gemarteld door al dat wach ten naar tijdingen die niet kwamen, door die liopelooze brievenwisseling met allerlei school- overheden. En moest gij, na zooveel ellende, u nog dat verneclerigende bewustzijn van heden p den bals halen? O God", hoe onverdragelijk is dat stilblijven Een dof gerol klonk uit de verte tot haar. Zij trad aan liet venster. God lof, sprak zij, er gebeurt toch eindelijk ietsZij zag naar de wolken die zich samendrongen aan den donkeren Let algemeen Stemrecht. J. J. hemel, bemerkte allerhande bewegingen in den strijd daarboven,sloot niet eens hare oogen voor devlammende stralen des bliksems en verkoelde haar voorhoofd aan de dikke regendroppelen die welhaast neder» tort ten. Drie dagen nadien ontving zij twee brieven, de eene was van AVorlciirs hand. Sidderend opende zij eer.t den anderen, door welken haar eene plaats van hiiisleerares aangeboden werd. Dan las zij wat AVorlein schreef. k Hoogvereerde Juffer, Daar gij zoo vreed waart mij een bezoek ten uwent te verbieden, blijft mij niets overig dan mij schriftelijk tot u te wenden. Laat mij toe zonder omwegen te spreken. Door ondervinding heb ik geleerd dat het gevoel, welke men Liefde noemt, iets zeer vergankelijks is dikwijls, en dit.moet voor «en vrouwengemoed als onbegrij pelijk voorkomen, dikwijls heb ik getracht dat gevoel in mij op te wekken en te vernieuwen maar telkenmale met gering gevolg. Voor den innerlijken toastsnd w artoe ik gekomen ben, gebruikt men in de samenleving de uitdrukking geblaseerd of men spreekt ook van een uit gebrand hart. Nochtans, ja ik durf zelfs bewee ren dat het juist daarom is, heb ik niet noodig mij het getuigenis te ontzeggen dat ik een knap man ben en al de hoedanigheden bezit welke men in het huwelijks leven vergen kan en moet. Eene verbintenis, die op wederzijdsche ach ting berust, schijnt mij geenszins de gering schatting te verdienen, waarmede verliefde Andermaal loopt het gerucht dat M. Van Wambeke zijn mandaat van volks vertegenwoordiger niet meer zal laten vernieuwen als zijne vermoedelijke op volgers noemt men M. F rans Moeiërsoen, gemeenteraads lid en archimillioenair te Aalst, M. Felix Bethanezoon van den achtbaren senator voor Kortrijk en M. Adotf Bylgewezen opsteller van den Dcnderlode. Of de kie zers der buitenkantons zich juist voldaan zullen toonen dat zij niet eens in de af vaardiging vertegenwoordigd zijn, weet ik niet, maar wat ik te zeggen heb is dat die kandidaten heel zonderling gekozen zijn. M. Bethune is van de kiezers totaal on bekend en wij weten niet welke titels, buiten zijnen naam, dit jong mensch wel zou kunnen doen gelden om in de wet gevende Kamers te komen. Van AL Moeiërsoen zeggen we liefst niets zijne kandidatuur is zonderling genoeg door haar zeiven, dat wij er geene verdere opmerkingen hebben over te maken. Het is eene bittere spotternij, M. Vau Wambeke aangedaan, als zijnen vermoe- delijken opvolger juist dien man aan te duiden die in den tijd hem zulke bloedige waarheden in het aangezicht vreef. A'oor narren en overgevoelige romanschrijvers zoo gereed zijn. Ik weet wel dat men ongelukkiglijk kan verliefd zijn daar waar men met den bested wil der wereld niet zou kunnen achten en daarom aanzie ik als een hijzonder geluk, wanneer in eenen echt de achting overblijft zelfs dan als de liefde vervlogen is. U, duurbare Mejuffer, u zou ik kunnen, of liever u kan ik. u moet ik achten. Ik heb bet on wederlegbaai' gevoel alsof ik u sinds jaren kende. En, vereerde Mejuffer, duid bat mij niet ten kwade indien ik u brutaal weg eenen voorslag doe. Ik geloof niet dat gij mijne levensinzichten deelt, maar ik bid u te overleggen niet of gij van uwen kant mij ook achting kunt gunnen, maar slechts ditof gij, als belooning mijner open hartigheid, wilt beproeven mij nader te leeren kennen. Ik, zooals reeds gezegd is, behoef geenen verderen omgang met u, oi* u eene veel meer beslissende vraag te stellen. Het is waarachtig geenen liefdebrief dien ik u daar zend maar bij heeft het voorrecht niet op zelfbedi eg te berusten en ook niet los te gaan op bet te leur stellen van een argeloos vrouwen hart. Doch zult gij mij veroorloven u te zeggen dat ik allervurigst verlang u terug te zien en ik hoop dat gij niet langer in kwellende onrust zult laten uwen yan harte vereerenden Feitz AVoblf.in. AVanneer zij nu ten einde gelezen had, begon zij opnieuw doch slechts met de oogen bare gedachten volgden de lijnen niet meer. Hij veracht mij niet, klonk het in haar. hij ziet de bluts niet welke ik mij gegeven heb. En hoe warm en hartelijk schrijft hij, bij alle bekente nissen hij is geblaseerd en uitgebrand. Het is hem alsof hij mij sinds jaren kende; is het mij dan anders Eu hoe vernedert hij zich, hot» maakt hij zich slecht, als ware hij de eenige man aan welken vrouwen iets te vergeven hebben. Of ik wil beproeven hem te leeren kennen, of ik in stand zou zijn hein te achten V Wonderlijke mensch Omtrent den avond nam zij haar zonne schermpje en ging buiten, langs den eenigen overlommerden weg, welke in de nabijheid lag, eene lindendreef die aan het park uitkwam. Zij wilde zich een oogenblik op de haar bekende bank nederzetten. Des avonds zag het park er gansch veranderd uit, want de zonnestralen vielen door de kruinen der hoornen en te 'kenden lange strepen van stam tot stam. Zij was wee moedig en verheugde zich, op het stille en vreed zame plaatsje, een oogenblik hare gedachten te mogen laten vlotten. Ik hoop dat niemand daar is, sprak zij, al 8 zij inde nabijheid kwam. Zij boog zich om de afhangende takken te vermij den, richtte zich weder op en bemerkte een' man in jachtkleodij juist, achter zijn hoofd gloeido de ondergaande zonne. Zij wilde ras h terug treden, daar murmelde eene bekende stem Dag, Mejuffer Mathilde Vervolg hij naaste. i m.amóWafn 'WTf. m'. asB&&S9fiCK«KSaBtards

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1