dbndeb in. De Kantons. Verschil lie nieuws. gesteld bad, bekwam 227 stemmen. Men beweert dat de clericalon met zullen opkomen voor de kiezing van juni. Verleden Zondag had bet katholiek comiteit van Audenaerde te beslissen over twee kandida ten welke zicb hadden voorgesteld om in de vervanging te voorzien van M. van liraoant, die van ziju mandaat van volksvertegenwooi- diger afziet. De twee voorgestelde waren M. De ome minister van Justicie en M. Tbienpont, neet van den ouden vertegenwoordiger van dien naam. M. Tbienpont bekwam 10 en M. De oldei t stemmen. Dus is M. De Volder door de mande gevallen, pas de changeWaar gaan zij bem nu voorstel len Uit Boom wordt gemeld dat, in tegenstrij digheid met betgeen liet Nieuws van den dug beeft gemeld, de libéralen van Boom wel degelijk; den strijd voorde provinciale kiezingen zullen aangaan. Provinciale Bezingen. Zooals wij ïeeds gemeld hebben zullen de liberalen van Mechelen voor de aanstaande provinciale kiezingen m het strijdperk treden. Volgens aan la Gazette geschreven wordt zijn Zondag iu de Liberale Associatie de volgende kandidaten uitgeroepen MM. Hoffm.nnu, advocaatFlorimond Denis, advocaat Cluydts, notaris Van de V alle, no taris Gregoire. oud-burgemeester van Henen, Mouriau de Meulenackeren Seldenslagh, beiden gemeenteraadsheer. De katholieke kandidaten zijn MM. jt. Broers, uittredend lid Dessain, schepene. i< A. Lefebvre, advocaat te Blaesveit, id Hnx, brouwer te Willebroeck, id F. De Pauw, oud notaris. id E. De Cocq, advocaat M. an Segevelt. De katholieken zullen te Tkuin tegenover de liberale kandidaten voor de Kamer, bbn. 1 uis- saut Gigot en Waroquéde kandidaturen stellen der beeren Leo T'Serstevens, oud-volksvei te genwoordig er, Hazard, suikertabrikant, en giaa de Looz. De liberale vereeniging van Stavelot heelt besloten in de provinciale kiezing, mede te doen. Het katholiek uittredend lid isM.G. Coruesset. De liberale kandidaat is M. Erasme Gillard. Wanneer in bet kiemende loover Het stoeiende vogelken zingt 't is Liefde Zijn orgelend lied als een too ver Die harten en zielen thans dwingt Tot de Liefde Wanneer bet ontluikende roosje Zijn knopje tot blaadjes ontplooit, 't is Liefdé Hoe schoon is der bladerkens bloosje Hoe zacht wekt de geur er gestrooid Tot de Liefde I)e lente verjeugdigt de zinnen, liet leven ontwaakt in bet groen 't is Liefde De spraak van de schepping is minnen Als vooglen en bloemen bel_doen 't Is winter alleen in bet harte Waar nimmer bet bloemeken bloeit Der Liefde Der vogelen zang baart er smarte En wanhoop baart 't loover dat groeit Zonder Liefde! Victor ien Van De Weghe. Tunidboiivv. HOP. De hop wordt algemeen in de bier brouwerij als onontbeerlijk gehouden zij vei- hoogt van den eenen kant den smaak en de duurzaamheid van bet bier en maakt bet van den anderen kant gezonder. De hop werd van de vroegste tijden ai in de brouwerij gebruikt. Beeds in bet midden der 1 le eeuwbestonden in Boven-Beieren uitgebieide boptuinen, die bun product jaarlijks aan de kleine brouwerijen afleverden.De bierbrouwerij was iu dien tijd volstrekt geen belangrijken tak van industrie'. Het eerst schijnt de hop, voor bet doel der bierbrouwerij, in Frankrijk gebruikt te zijn geworden, ten minste de van dien tijd bewaard gebleven oorkonde spreken daarover, waaruit te lezen is, dat de soort en wijze van bierbereiding, zooals deze bier plaats heelt, m Beieren ingevoerd werd door de Karolinen. Ten tij de van Karei de Groote, werd de hop tei bereiding van bier, in Duitscliiand nog gebruikt, ten minste in Beieren werd te dien tijde bier zonder liop gebrouwd. De hop (Humillus Lupulus B) is eene plant, die ook in 't wild voorkomt, maar dan is zij voor bet doel der bierbrouwerij niet geschikt, omdat zij de eigenschappen ran gecultiveerde hop slechts in geringen graad bezit. Het komt bij den bopbouw niet zooveel op de vrucht en zaden aan, maar meer op de eigenaardige uitscheiding (uitzweeting) der vruchtschubben en van de vrachtvliesjes, die zich inden vorm van gelei- vormige korrels of klier'en toon n, een eigen aardig aroma bevat en met den naam ran Lupuline of bopmeel bestempeld wordt. Het hopmeel vormt het gewichtigst bestanddeel der hop, dat ook bij het hoppen van bier de belang rijkste rul speelt. De liop is eene tweeliuizigé plant, uit cie familie der netelachtige.De bloei der mannelijke planten die in bet wild wassende, zich om struiken en heggen beenslingtrt in de nabijheid der boptuinen echter niet geduld wordt - bevindt zicb aan rijk bezette nispen,; zij hebben een vijfbladerig omhulsel en tellen evenveel stofvateu. De vrouwelijke planten, die de hop- planter uitsluitend teelt, daar in de brouwerij alleen deze gebruikt worden, bezitten daarente gen bloeiwijzen, die in de katjes bijeen staan. Deze katjesdie ook vaak met den naam hop bellen bestempeld worden bestaan uit een g>-oot aantal ctekblaadjesdie trapsgewijze o\ci elkander ligaenen eenmaal tot rijpheid gekomen zijnde een kruidachtig vruchtensap opleveren. Al naar de grootte bevattende bellen 40 tot over 100 zulke dekblaadjes twee derde derzelveu omvatten met bunnen, van de andere zijde omgeslagen ondersten rand, een vrouwelijke bloeiwijze. De binnenste, dikwijls nog de bui- tenste zijde der dekblaadjes, zijn van ondeien met gele, glanzende, gemakkelijk oplosbare klieren bezet. welkehetzoogen.hopmeelgenoeinrt wordt. Het meest bevindt zicb dit hopmeel op de dekblaadjes aan bet middelste deel der bel len ook de schaal vrucht vertoont zicli geheel van'dat meel bezet, In verhouding zij n de on derste dekblaadjes het armst aan lupulme-kor- reltjes of hopmeel. lie kwaliteit der liop hangt van het klimaat en den graad der wetenschappelijke kennis des planters af, varder van de aankweeking van den oogst en van de wijze van bewaren. Dat een warm klimaat ea gunstige weersgesteldheid den grootsten invloed op de kwalit >itvan de hop uit- oefenen, is bekend; maar zelfs de bestanddeelen van den grond, waarop zij verbouwd wordt, is niet zonder invloed, daar door ondervinding bewezen is dat de hop, die op vulkaansche grond geteeld is, van eene voortreffelijke kwa iteit is. De wilde hop komt iu de meeste streken der gematigde zone,echter slechts in eene soortvoor van het klimaat en de ges teldheid van den grond meer soorten beeft, die zicb deels naar de ran ken en bellen, deels naar den tijd waarin zij tot rijpheid komen, laten onderscheiden. (Volksbode.) ons niet. Nu, wanneer wij de uilebeestjes en de naïeve bekentenissen van hot Land bespreken, zullen wij niet doen zooals bet kwezelsorgaan, en zeggen dit blad schrijft dit of dat, «bnaar wij zullen zijne gezegdens aanhalen zooals zij ge drukt staan, En ten slotte nog deze bemerking op de aan vallen waarvan wij, van wegens liet Land, het voorwerp zijn. Als men eenen bond wilt g«<Jood hebben roept men dat bij razend is. Omdat wij voor onze stad en ons arrondissement een g goeds, en voor onze tegenstrevers eemg kwaads stichten, zou men ons ten gronde willen boren, beschimpt en belastert men ons. Maar wij berm neren ons bet oud refreiutjen Doe steeds wel en zie niet om E. r De Clippele als burgemeester, gansch uit de voeten is, dank aan de leverage be moeiingen der geestelijkheid en aan de strenge orders van Gent gekomen. Men vertelt bier voor zuivere waarheid, dat de heer De L'Arbre, (de lield van eenen daoj op de kneukels gekregen heetten dat hij in het bijwezen van twee raadsle den ten huize van den heer De Clippele is tregaan om er verschooning te vragen overeen oogenblik van (rechtvaardige) oploopendheid 1 A at er ook an zijze ker is het, dat de klerikalen geenen mien wil noch handeling hebben en zich slaafsch en gedwee moeten buigen de bevelen des bisdoms. Het kien- lOitjes en Zekeren morgend dezer week waren de bewo ners der Esplanade straf verwonderd reeds van 4 ure een viertal politieagenten ingespannen te zien in het verhuiswagentjeu waarmede de buis- meubelen van Tist de Hervormer naar dezes nieuwe woon wierden overgevoeid. Heeft men dan toch gezworen onze politie belachelijk te maken? De kopstukken der klerikale partij in bet arrondissement Aalst waren zondag .laatst te Zottegem aan een banket vöreenigd. t Schijnt dat zekere burgemeester-representant a eenen zijner boezemvrienden (r) wien nij julij 1871 zoo'n belscbe part gebakken beeft, op eene recht verschrikkelijke wijze over den beke is gebaald, en dat men hem nagenoeg belet heeft te spreken. Volgens onze inlichtingen zou een klerikale drukker, uitgever van het blad dat dien burgemeester destijds, beurtehngs^oo beschimpte en zoo vleide, hein ook duchtig op den kazak geklopt en liem op den neus geduwd hebben welke belangen bij eigcnthjk, geheel zijn leven lang, verdedigd heelt. kalismus, ontneemt den mensch zijne waardigheid enmaakt er een werktuig van der geestelijke dweeperijen en lieersch- ZUfehet waar, wat er over den heerüe L'Arbre verteld wordt, heeft lnj zijne onderwerping gedaan, dan heeft zpne populariteit slechts eenen dag geleeid le temps que rivent les roses liet eindje zal uitwijzen wat er van is. In politiek, gelijk in het leven, is ge trouwheid en eerlijkheid eene deugd welke vroeg of laat beloond worcit. Meineed kan een'stond verblijden maar verkeert welhaast in bitteren rouw. Onze liberale bevolking heeft met de grootste voldoening en vreugde verno men, dat de liberale associatie van het vondissement den strijd besloten heelt de aanstaande kiezing der repie- sentanten. Dit is een zeèr wijze maatre gel, want eene partij welke niet stiijdt, M. Mehauden en de punt iu zljnvoorboofd, welke er door deu geneesheer is uitgehaald geworden. Wat had dien klerikalen woestaard zoo opge hitst? Eene kleinigheid.M. Mehauden, in gezelschap van eenige liberale vrienden, zong bet O Vandepeéreboom Ziedaar al wat bij bedreven bad om zoo erg door eenen kwezelaar behandeld te worden. Dinsdag j1. werd de zaak voor het beroepshof van Gent opgeroepen na eene puike vlaamscbe pleidooi van deu beer De Vigne werd De Porte- mout veroordeeld tot eene gevangzettiug van 15 dagen, 150 fr. boet en al de onkosten. De beer De Portemont is ook de vader van den kakmeester van Sarlardinge,opvoeder met God die reeds 10 volle jaren telt en zijne studiën gedaan heelt onder een molenrad en de zielleer inde meelzakken beeft geput; nochtans vervangt bij den ouden bekwamen gemeente-onderwijzer, —Denk eens, hoe dat Sarlardinge moet tooi uit gaan met zulke dwaze koppen als meesters. 3 Wat gaat minister De volder met De Porte mont doen Genade zal hij krijgen, dit is zeker. Maar wat zal een verstandig mensch denken van ministers die zulke partijdige daden begaan, wanneer bij zal weten dat die Politie- kommissaris nog verscheidene malen is veroor deeld geweest Hebben wij geduld 1 ari voor Munten. Ziehier de maatregelen, door den Monitcur voorgeschreven, tot bet waarborgen der zuiver heid van de muntstukken Art. 1. De kassier van den Staat en zijne agenten of ontvangers der openbare gelden en in 't algemeen al de personen, die sommen ont vangen voor rekening van den Staat, zijn gelast uit den omloop terug te Dekken ADe valsche of vrijwillig gescbondene geldstukken, die bun worden aangeboden. D, De zilveren geldstukken der landen vreemd aan de Unie,welke,om reden van gelijk heid van doorsnede en gewicht zouden kunnen verward worden met de stukkeu der lauden, die zich aangesloten hebben bij de conventie van 6 november 1885. De Nationale Bank en bare agenten zullen deze intrekking bewerken, zelfs in de betalingen die baar zullen gedaan worden buiten bare func tion van kas der van den Staat. De ontvangers der openbare gelden, die de iutrekking zullen moeten doen, zullen bij minis teiiëele besluiten aangeduid worden. n Art. 2. Wanneer een der voormelde perso nen vaststelt dat een hem aangeboden geldstuk onderhevig is aan intrekking, zal bij het in twee stukken moeten snijden, die bij den drager van bet geldstuk zal moeten teruggeven. Art. 3. Als de drager beweert dat bet stuk niet onderhevig was aan intrekking, zal de per soon, die bet zal hebben doorgesneden, de stuk ken onder omslag doen en verzegelen met den stempel van zijn bureel op dit omslag zal bij bet volgend opsebrift plaatsen Stuk van (aanduiding der waarde) aangebo- den te (aanwijzing van bet bureel) den.... j) door.... en onderworpen aan de waardeering yan den heer commissaris der munten. Hij zal aan drager dien omslag geven met zijn handteeken bekleed, of zich met dezes toestemming gelasten den omslag te zenden aan den beer commissaris der munten. Art. 4. Als de commissaris der munten ver klaart dat bet stuk niet moet ingetrokken wor den, zal bet volgens zijne waarde terug betaald worden. In bet tegenovergesteld geval zullen de brokken van het stuk terug gegeven worden aan den drager, met bet recht voor dozen laatsten,de zaak aan den bevoegden rechter over te leveren. Be kosten van terugbetaling der bij vergis sing doorgesneden stukken zullen gedragen wor den door "de Nationale Bank, voor de stukken doorgesneden in bare kassen en door de open bare schatkist, voor de stukken doorgesneden in de andere openbare kassen. Vooruitgang door't Werk. Verleden zondag had de maaudelijksche ver gadering van die i werkmanskring plaats en als altijd wierden de toeschouwers op een aange naam feestjen vergast men mag echter aan de beeren leden doen opmerken dat bun program ma wat al te uitgebreid was en bet feest, bij zulk warm weer, te lang deed schijnen. Het weder en de menigvuldige vergaderingen clie dien dag plaats grepen, badden een betrek kelijk klein publiek doen opkomen. De twee opgevoerde stukjes, wier keus niet al t,e gelukkig mogt genoemd worden, liepen nog al wel van stapel. M. Anne, in zijne alleenspraak heelt harte lijk doen lachen wij moeten bem echter doen opmerken dat de veranderingen die hij aan zijne geestige alleenspraak heelt toegebracht niet gelukkig zijn zijne alleenspraak, zooals bij ze de eerste maal beeft afgegeven, was veel beter. M. De Bruecker droeg met eene scboone stem een lief zangstukje voor. De jeugdige beer Van Gauwenbergbe zegde een alleenspraak in verz n, met zooveel kunde en zooveel natuurlijkheid, da; bet e keen ver wonderde en men bem als oenen onzer beste toekomstige tooneelspelers mag aanzien. Vooruitgang door 't Werf bezit zeer goede elementen waarmed 1 zij op het tooueel eens goed hguur zal kunnen maken. Jammer is bet dat de engheid der scone en bat gebrek aau décors bun belet e me goede van stukken op te voeren. u Sedert onze stadsborlogie met de electrici- teit in beweging wordt gebracht,is zij nog zotter dan vroege?. Zoo. schrijft De Denderbodc. Daarop eene bemerking. Toen 't Stadsbelfroot over eenige jaren dooi eenen brand vernield wierd dacht elkeen dat M. Jan Hofman-Leien, die als werktuigkundige gunstig te boek stond, en reeds, met bei bei stel len des beiaards en der horlogie van Doormjk blijken van kennis en bekwaamheid bad gege ven ook met bet maken onzer horlogie zou belast zijn geweest. Hij wierd zelfs op de Schepenen kamer ontboden alwaar men bem verzocht een volledig bestek op ie maken. Daartoe was er aan M. Hofman veel tijd en geld nooclig toch maakte bij bet bestek op en diende bet in bij het Schepenenkollegie. Wat is er gebeurd i Denkt niet dat die beeren van het kollegie hunnen zoo gunstig gekenden stadsgenoot met bet werk belast bebbeu. Neen. Voorzien van de in lichtingen bun door M. Holman geleverd, gingen zij bet maken van stadsborlogie aan eenen vreemdeling aanbi den, mits eene prijs vermindering van 200 Ir. En zie! Die vreemde ling maakt daar een zoo gebrekkig horlogieken, zóó gebrekkig dat zij aan elkeen tot spot diende, bij zoover dat een Mecbelscb uurwerkmaker aan bet gemeentebestuur aanried er eene nieuwe te doen maken en de oude maar aan de int- Jozefskerk ten geschenke te geven MHofman zou de horlogie voor een groot getal van jaren gewaarborgd hebben toen liet bleek dat de veranderingen aan onze horlogie de vreemde vervaardiger van zijne waai borg ontslagen en bem eene toelage van 200 fr. toe gestaan om zijn werk goed te maken. Zoodat de stad aan M. Hertekant, een vreemdeling, reeds zooveel heeft gegeven dan bet eerste aanbod was van M. Hofman die, verzekerd, een goefl,dege lijk uurwerk zou geleverd hebben. Eu wat hebben wij nu Volgens den Denderbode (en ook volgens iedereen) eene horlogie die nog zot ter qcworden is dan zij vroeger was Daarom moet men de Aalstenaren voorbijen bij de vreemdelingen gaan. De zonderlinge prijskampen gaan hier te Aalst bunnen gang. Woensdag nacht was het m bet Cafe Incite prijskamp voor bet op de schreef dansen. Er waren twee sterke medekampers. De eerste prijs wierd behaald door deu groo- Uit dankbaarheid vo:>r dien scboonen uitslag vereerde Tist bet gezelschap met eenige zijner behendigste scherm toeren, Eenige muziekanten heten gedurende den prijskamp, eenige hunnerschoonsteanasbooren. Abgus, verscheidenheid X. Aan het Land van Aaitfl, Indien het voor eenen dagbladschrijver aan genaam is, in eenen rede: ist te zijn met eenen loyalen, reebtzinnigen tegenstrever, is betook voor hem afstootend, bij zijnen tegenstrever niets dan logentaal en politieke oneerlijkheid te ontmoeten. Daarom is bet dat wij in geene po lemiek willen treden met dit blad dat wetens en willens onze woorden verdraait en tegen onze opstellers en uitgever in persoonlijkbeden zoekt uitte vallen. Voorzeker is bet pijnlijk zulk eene polemiek te zien aangaan toch 'verheugen wij er ons over, omdat zij afkeer zal verwekken bij vele ernstige, verstandige katholieken,die ons schrij ven met de logenacbtige beweeringen zullen vergelijken. Wat aangaat bet andere deel der lezers van het Land, zij behooren tot die soort van men- scben die aan hunne gazet als aan een orakel gelooven en wien bet door den pastoor verl o den is vrijzinnige bladen te lezen. Tot zulk een slag van menschen wenden wij Aalst en omliggende. Zie Notariëele annoncen op de 4 blad zij de. Donderdag morgend is alhier, aan de Nieuw- straatpoort, een werkman gevallen van deu m opbouw zijnde hoppenast des heeren I)e >\o t- Van der Noot. Gelukkiglijk kwam bij te neder op eenen on langs aangevuldenput, zoodat de slag merkelijk verbroken was en de werkman zich enkel de vuist verstuikt heeft. WELLE. Zondag laatst is aldaaar ee.ier der belangrijkse hofstede uit deu omtrek atge- braiid, die der We Veldeman ook genaamd de hofstede Souck, rond 1 uur des nachts, wiel den twee knechten, die iu de schuur sliepen het vuqr gewaar en moesten iu allerbaast opsprin gen om bun leven te reddenlleeds bad igd Bui zoodanig toegenomen dat do bewoners van de hoeve en de geburen reeds te been waren. De brand was verschrikkelijk en dreigde ziek tot de aanpalende hofstede uit te breiden aan blusscken viel niet te denken, alle de meubelen zijn in den brand gebleven, alsook 2 paarden 1 veulen 4 koeibeesten en 2 varkens. verkwijnt en sterft uit. De groote Mar- nix van St. Aldegonde voerde in zijn schildRepos ailleurs«Hust roest Geeraardsbergen, zal als een enkele man opkomen om de liberale kandidaten te ondersteunen, wel te verstaan de ver standige en vrije burgers onzer stad, maar niet de pijpekoppen, handlangers en slaven der geestelijkheid. Onze stad is door en door liberaal, hei bewijs daarvan vindt ge 1" m den bloeienden toestand onzer twee vrije liberale middelbare scholen, welke dooi de penningen der libeialen gesticht zijn, onderhouden worden en rond de twee honderd leerlingen tellen Bravo, \ooi zulk resultaat 1 In onze volgende brief wisseling komen wij op dit onderwerp tei2'|g'in den bloeienden toestand onzer muziekmaatschappij, welke zedig spe lende leden telt en een twintigtal leer lingen aankweekt- Het liberalismus is hier boven als men de banden wil uit de mouwen steken, alle oude veete vergeten en hand in hand gaan om den algemeenen vijand van licht, beschaving en welvaart te bestrij den. Wij vragen niets anders, dan een dracht tussclien de kopstukken onzer Dadf-n moeten er komen en geene herbergpolitiek waarin men Huls de beenen afslaat -en Janson den kop om wringt Waar gaat dat al naar toe Waar zal men er mede komen, met tweemaal in de week tesou- peeren, drie avonden over het vetleggen en twee avonden over tabakcultuur te praten Moet het dan iemand verwon deren, dat men van wege onze liberale associatie de do oden uitnoodipt om naar Aalst te gaan naar de algemeene verga dering der associatie en dat uien de levenden daartoe niet uitnoodigt Groo- tere harrewar bestaat er nergens en het wordt hoog tijd dat er wat meer doorge werkt, wat meer gehandeld worde, oi zooals deVolksverdedigerschreef moet de zetel van onze liberale associatie ovei- gebracht worden van den Bouw (lokaal der liberale associatie) naar de Pinte te Idegem. Öm uwe lezers een gedacht te geven van den toestand waarin wij hier verkee- ren, ga ik u slechts het volgende staaltje aanhalen Er zijn geene tien Geeraards- hergsche liberalen die weten, wie et T ooi - sitter of Selcretaris onzer Associatie isGij zult daarop uwe, schouders ophalen en uitroepen Aprcs eela, il fuut Hl ei l'échelle En niettegenstaande zulken ongunsti- gen en hetreurenswaardigen toestand, zijn onze liberale burgers tot den laatst en man bereid ten strijde te gaan. Ook uit de omliggende gemeenten komen er goede berichten, De boeren beginnen min of meer intezien dat hunne ware belangen niet door priester en kasteelheer zullen ter harte genomen worden, maar alleen door de liberalen. Zij krijgen hunnen buik vol van al de klerikale beloftens en leugens enzullen moed en karakter genoeg hebben om aan de vermaningen,beloften en bedreigingen van hunnen Ifenielwijzer en uitbuiter te wederstaan Yalschheid en geveinsde liefdeontvan- gen vroeg of laat den verdienden loon 1 Oscar. Gemeente Vrijheden. Men senrijft uit VOORDE Onze gemeenteraadis tegenwoordig samenge steld uit aclit leden, vijf onpartijdigeu en drij fanatieke», onder deze laatste zijn begrepen de Burgemeester en een ISchepene. Sedert een jaar zijn alhier door de meerder heid van gezegde raad acht a tien beraadsla gingen genomen om de misbruiken te herstellen te verbeteren vaa den voorgaauden gemeente raad welke bijna ga.isch klerikaal was. De Burgemeester alom gekend om zijne par tij tigheid en willekeuralsook de schepene oot moedige dienaar van M. de pastoor, die gene gen zijn een slecht bestuur te leveren, om alzoo de meerderheid van den llead tegen de toeko mende gemeentekiezing aau onze bevolking hatelijk te kunnen maken stemmen altijd met drij stemmen tegen het doel welke de Raad zich voorstelt en (le permanente Deputatie ge- hooi'geveude aan hunne twee politieke vrienden volgt altijd liunne kwade neigingen en verwerpt de voorstellen van de meerderheid des gemeen- tenraads niettegenstaande deze altijd in de palen der wet en rechtveerdigheid blijft. Hier volgt een staalke Onlangs isin onze ge meente overleden de betreurensweerdigen ont vanger van het Bureel van Weldadigheid van Voorde. Dees b stuur gaat over tot eenenieuwe benoe ming en noemt een kind nauwelijks 20 jaren oud, onbekwaam zoon van een lid van dees be- bestiuu', bij zijnen vader inwonende. Om deze belachelijke benoeming aan den gemeenteraad te verbergen, zendt de Burgemeester dezelve aan den heer Arrondissement-Commissaris ten einde er de goedkeuring van te bekomen. Deze ambtenaar zendt de benoeming terug om aande gemeenteraad onderworpen te worden. De Baad in zijne beraaIslaging bewijst duidelijk dat bet ongeoorloofd is een kind wiens vader lid blijft tot ontvanger te benoemen van het Arm bestuur en weigert bijgevolg deze benoeming goed te keuren Wat doet de permanente deputatie Houdt zij rekening van de gegronde beraming van den gemeenteraad in 't geheel niet gehoor gevende aan hunne twee vrienden die enkel uit partij belanghandeleukeurt zij gezegde benoeminggoed en zendt ze over aan de belanghebbende bestu ren. En dan hebben die schijnheilige mannen gedurig het woord vrijheid op de lippen, ter wijl zij alle middelen gebruiken om de bevolking aan hunne dwingelandij te onderwerpen. Er moet dusin dezegemeenta geengemeenteraad bestaan, altijd worden de beraadslagingen dooi de meerderheid genomen door de clericale per manente deputatie verworpen om te voldoen aau hunne fanatieke vrienden Burgemeester en Schepenen die sedert hun bestuur de gemeente in rep en roer hebben gebracht. Hoelang zal deze dwingelandij nog duren? zoolang de liberalen associatie» der naburige steden zoo lafhartig zullen blijven en zooveel voor hunne eigene belangen zorgen. Kóben. Geeraardsbergen. Waarde lieer Hoofdopsteller. Het schijnt, dat de crisis ontstaan in het klerikale kamp onzer stad, door de onbezonnen benoeming van den heer Men schrijft uit Siii'ltvi'riiiiye Een klerikale politie-kommiesaris in tie klem. Op 19 Oktober 1884, dag der gemoopte-kie- zingen, bracht de heer De Portemont, schepenen te Sarlardinge, verscheidene messteken toe aan zjjnen schoonbroeder, Fr. Mehauden, oud-bur gemeester hij wist bet mes zoo goed te hantee- ren, dat het lemmer in twee stujeken brak, het grootste deel zat in d ui rand van den hoed va Antw. Zondag namiddag, rond half zes, kwam, «enongekende persoon in eene herberg van 't Klapdorp, en vroeger een glas bier. Eenige minuten nadien knaldeneensklaps achtereenvol gend vier revolverschoten iu de herberg. Het was de onbekende die zich doorliet hoofd ge schoten bad. Een geneesheer werd in abe haast ontboden die den gekwetste bij hoogi'ringenheid, naar het gasthuis van Stuivenherg deed brengen, doch alvorens hij in dit gesticht aankwam had hij reeds opgehouden te loven. In een zijner zakken hest't men een bulletiju van inschrijving dor stad Brussel gevonden, op den naam van Albert Pieter-FransVan Darume, passementwerker, geboren te Brussel in 1860 en wonende in deze Had Baapstrayf, 15, De personen die eene bijgeloovige vrees voor den vrijdag aan den dag leggen, zullen dit jaar zeker niet gerust ziju. Het jaar begon en het eindigt op eenen vrijdag, dus telt het 53 vrij- dragen en er zijn zes maanden die 5 vrijdagen hebben. Daarenboven ziju ervijf nieuwe manen, die op vrijdagen vallen en zijn do langste en de kortste dag ook vrijdagen, BRUSSEL. Vrijdag avond, rond elf ure, is een geweldige brand ontstaan in de Trap straat, in de magazijnen van gemaakte goederen der eelitgenoten Krockaert-Debruyn. De brand was veroorzaakt door liet vallen eener brandende petrollamp, waarmede Mad- Króékaejj naar bengdpp kwïng. Het vuur zette zjeli-met zoqveel snelheid voort dat de personen die op de verdieping wonen, langs het dak de vlucht moesten nemen. Twee der huurlingen, Mej. Elisa Caton en eene andere dame, Van Ypperseel genaamd, bekwa men brandwonden, de eene aan den rechter arm de andere aan den voet en het been. Die twee vrouwen werden ter verpleging naar het St-Pieters gasthuis gevoerd, doch gisteren jnorgend hebben zij dit gesticht reeds kunne» verlaten De pompiers en de geburen hebben in weinig tijd het vuur uitgedoofd. De aangerichte schade wordt op ongeveer 300 fr. geschat. DOORNIJK. Eene moordpoging heef dijnsdag omtrent 6 ure 's avonds plaats geha^ mi inrr-i aniii'in n {Lj. ty ij riic cuuitr' injp icugvTuipo i <xu mrii ni.luwu o 1 -L -£4- vV>jiv liUvUuwhwlijlrhaul -«■-•lo» o

De Dendergalm | 1886 | | pagina 2