LIEFDESAVONTUREN Ie Jaar. Nummer w24 Zondag 13 Juni 1886. De personen die een abon nement nemen op De Dender- galm, voor het laatste halfjaar 1886 en het bedrag van hun abonnement zenden naar de Redactie, zullen het blad gratis ontvangen, te rekenen van he den (oi einde Junij. Kiezing van 8 Junij. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: J 5 fr 60 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zouts traaf, 40, Aalst. I1ET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der annoncen per drukregel. U,,MV,,WV Reklamen, 76 centimen Vonnissen op de derde bladzijdeHO centimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 12 JUNI. Voorzeker is de eerste indruk dien de uitslag der kiezing van dijnsdag laatst doet ontstaan bedroevend en wanhopend. De klerikale meerderheid reeds al te groot, is nog van 34 tot 56 geklommen zij schijnt te willen beduiden dat de li berale partij voor langen tijd verslagen, verpletterd is. Maar wanneer men dien uitslag wat nader toeziet, wanneer de kalmte in het gemoed is teruggekeerdmag men we der beginnen te hopen en vertrouwen hebben in de toekomst. Inderdaad, is de klerikale meerder heid wel 56 Mogen de klerikalen de nog overblijvende 15 independenten van Brussel als de vertegenwoordigers van Brussel aanschouwen? Door de schande lijkste miskenning van eer en eigen waarde, kunnen die heeren nog een tweetal jaren Brussel in schijn vertegen woordigen, maai1 dan Dan zullen zij plaats maken voor liberalen en valt de ministeriëele meerderheid van 56 op 26. Evenmin als de 15 Independenten Brus sel vertegenwoordigen, kan de uithonge- raarskliek van Nijvelt zich nog als de gekozenen van dit arrondissement voor stellen, zoodat de ministeriëele meerder heid, in rechte, nog slechts van 18 is. Bovenstaande was gezet toen wij in de Flandre Libérale bet volgende artikel aantroffen De klerikale partij zal beschikken over eene meerderheid van meer dan 50 stem men in eene Kamer, bestaande uit 138 leden. Nooit heeft, in België, eene partij, in het Parlement, >ver zulke belangrijke getalsterke bescl ikt. Welk zijn er de bestanddeelen van Hoe zijn er onze tegenstrevers toe geko men die te behalen? Welke is hare eigent- lijke macht Welke kansen heeft zij van te bestaan Dus luiden de vragen die de kiezing van dijnsdag doet stellen en die dienen besproken te worden, in de tegenwoor digheid van het gansche land, in volle bewustzijn der zinnen, zonder driften, en de daadzaken onderzoekende zooals zij zich in de droevige werkelijkheid voor doen. Onze tegenstrevers hebben in de Ka mers 56 stemmen meerderheid. Die meerderheid hebben zij te danken aan de arrondissementen Brussel, Nijvel, van eenen Geleerden. Naar het Fransch. Namen, Oostende en Neufchateau, tot in 1884 door liberalen vertegenwoordigd, en waar, binnen twee jaren, nieuwe kie zingen moeten plaats hebben. Zij hebben ze insgelijks te danken aan de arrondis sementen Gent en Borchworm, waar zij den zege komen te behalen. In geen enkel dier arrondissementen is hun toestand verzekerd, in geen enkel is hunne overwinning beslissend genoeg geweest opdat niet de minste onwending genoegzaam zij om er hun de vruchten van te ontnemen. Te Brussel en te Nijvel hebben de Se- naatskiezingen van 1884 zelf, en nadien de kiezing van M. Buis, bewezen dat die arrondissementen bestemd zijn om hun, binnen twee jaren, gansch te ontsnappen. Te Namen was hunne meerderheid van hoogstens honderd stemmen te Oosten de en Neufchateau beperkter nog. Dijns dag hebben zij te Borchworm, met 20 stemmen meerderheid slechts, den zege behaald eindelijk te Gent is hunne meerderheid tot een derde gezonken en eene verplaatsing van 75 stemmen is voldoende om hnnnen zegepraal in ne derlaag te herschapen. Eer twee jaren verloopen zijn, kan hunne overgroote meerderheid van 56 stemmen verminderd zijn tot 3 a 4 stem men, het is te zeggen minder dan zij noodighebben, om hun toe te laten aan het bewind te blijven. Zelfs zonder zoover te gaan, is het van nu af reeds zeker dat, binnen twee jaren, Brussel en Nijvel hun een veertigtal stemmen hunner meerder heid zullen ontnemen en dat het alsdan Gent zal zijn die over hunne lotsbestem ming zal beschikken Gent waar hunne zegepraal van eenige stemmen heeft afgehangen. De macht der klerikale partij schijnt dus ontzettend indien men alleenlijk de stemmen in acht neemt waarover zij in het Parlement beschikt. Inderdaad is die macht meer schijnbaar dan waarheid. Wat haar nog, en zeer veel, van hare kracht ontneemt, zijn de middelen die onze tegenstrevers in het werk hebben gelegd om haar te verkrijgen. Is het wel een zegepraal van het kle- rikalism dien wij heden aan te stippen hebben? Neen Te Borchworm is het met de kwestie der bescherming van de lan delijke voortbrengselen dat men bij de kiezers is voor den dag gekomen. Hoe heeft, te Gent, in de weegschaal nist gewogen, de vrees voor de nijverheid onzer stad, vrees zoo behendig en zoo trouweloos ten nutte gemaakt, de vrees omtrent het socialism en de grondwets herziening, even behendig benuttigd, eindelijk de herinnering der nieuwe fmantiëele lasten die het liberaal Staats bestier op het land had moeten doen wegën. M. Jacobs verklaarde dat de tijd voor bij was toen het aan 't bewind zijn der klerikale ministeriën slechts tusschen- pozen waren, midden den vooruitgang der liberale Staatkunde. Alles toont ons nochthans aan dat het VIL Die hoop werd niet teleurgesteld, en twee flesschen voortreffelijke wijn deden de vreugde van M. Ilornsby ten top stijgen. Op mijn woord, sprak hij, zijne ellebogen op de tafel drukkend, gij zijt een gezellige mak ker, beste Mijnheer Quaterquem, en ik ben verrukt u te zien. Zonder u te kennen, had ik voor u eenen onwe lerstaanbaren afkeer, en ik ben gelukkig te zien dat ik uwe hoedanigheden miskende. Gij haattet mij dan waarlijk sprak Qua terquem. En om wolke reden, als 'tu belieft Omdat ik nu zonder de tusschenkomst ran uw vader, in de kamer der lords zou zo- telen En in welk land hebt gij hem gekend, als 't u belieft? Ik heb hem nooit gezien, zelfs zijne beel tenis niet maar hoor mijne geschiedenis. In 1803 was mijn vader, Lucius Hornsby, de ver trouweling, de rechter arm van Nelson. Hij voerde het bevel op een der schepen van hot f scaler en hij had de stellige belofte van Nelson bij de eerste gelegenheid vice-adrairaal benoemd te worden. Ongelukkiglijk, uw vader doodde Nelson en scheurde aldus het brevet mijns vaders aan flarden. De lords der admira liteit gaven hem zijn ontslag in stede van het bevel over een escader. Mijn vader was woe dend hij trad in den echt. in Northumberland, en wilde van geen pairschap meer hooren en ik, die bestemd was om lord te worden, ik ben nauwelijks vijf of zes maal millionnair. Ik moet bekennen, antwoordde Quater- quem, dat het een betreurenswaardige toestand is, en dat gij met reden het noodlot verwenscht. Wat mij betreft, ik'zal niet pogen mijnen vader te verontschuldigen. Niemand zou hem kunnen vrijspieken den groot en Nelson gedood en uwe bevordering belet te hebben. Bedenk nochtans dat wij allen sterfelijk zijn,en dat Nelson waar schijnlijk door eene andere hand zou den dood gevonden hebben ware hij mijnen vader ont snapt. Ik weet het wel, riep M. Hornsby uit, en 't is juisf daar wat mij tegen uwe geheele natie verbitter Jok heb ik gezworen, wat er ook Sebeurm ge, dat mijne dochter nooit een Fransch zal huwen. een nieuwe tusschenpoos van dien aard is, dien onze tegenstrevers ons voor bereiden. Is het te zeggen dat zij ons, 't is te zeggen liet land, geen hoegenaamd kwaad zullen berokkenen God beware ons zulk iets te zeggen en nooit is dergelijke dwaasheid ons in liet brein gekomen. Onze tegenstrevers hebben vier jaren voor hun binst die vier jaren zullen zij meester blijven van het openbaar onder wijs, en zullen zij hun werk van verwoes ting voortzetten; zij zullen van die vier jaren gebruik maken om het bestuur klerikaal te maken, om de magistratuur klerikaal te maken, 0111 de kerkfabrie ken en de kloosters zich laten rijk te maken, om aan de geestelijkheid haren noodlottigen en ramspoedigen invloed te laten uitoefenen op gemeentebesturen op scholen, op kerkhoven, daar waar zij meester zijn, om zonder tegenwicht, gansch hare onverdraagzaamheid en gansch hare dweepzucht op de bevol kingen te laten drukken. De klerikale partij, met hare over groote meerderheid bevind zich voor een belangrijk en hobgstdringend vraag stuk, de werkmanskwestie. Hoe zal zij die oplossen Zal het zijn met rechten te heffen op brood en vleescli Zal het zijn met den werkman te verkwezelen en hem dekris- telijke gelatenheid aan te leeren Wij, en met ons elk weldenkend mensch, be twijfelen het volstrekt. Nochthans dringt zich de werkmans kwestie op, vergt eene spoedige oplos sing. De tijden schijnen bewolkt, voor teekenen van onweder doen zich aan den gezichteinder opZal de klerikale regee ring dat „zich aan het roer van't schip van Staat bevindt dit laatste van klippen eti dwarlkolken kunnen bevrijden Daar is de kwestie, de groote kwestie die zich voor onze meesters stelt. Zullen zij, schier uitsluitend meesters van het belgisch Parlement, zoo geluk kig en zoo behendig zijn als de liberalen die, in 1848, wanneer rondom ons om wentelingen uitbarsten, burgeroorlogen woedden en troonen krakend instorten, België in rust eu vrede wisten te be houden Het ware te hopen voor het geluk van ons vaderland doch wij vreezen dat de klerikale dweepzucht onmachtig zal staan tegenover de sociale dweepzucht. A. Z. Wij hebben Dijnsdag avond reeds aan onze geabonneerde der stad, per bijzon der bijvoegsel, den uitslag laten kennen der kiezingen van dien dag de uitslag van Bergen ons eerst na 8 ure toegeko men zijnde, hebben wij hem in het bij voegsel niet kunnen opnemen. Wij geven hem hier Getal stemmers 3,694. (6 zetels.) Sainctelette a. 2.039 gek. Houzeau a. 1,868, beide liberalen. Balloteering tusschen Liberalen: Carlier 1771. Hardy a1748 Pichnèque 1564. Lescarts a. 1526. Mas- quelier a. 1487. Steurs 1365. Klerikalen Corbisier 1602. mignie 1573. Te Aalst bekwamen de liberalen Dijns dag laatst de nederlaag. Dit was te voor- zien. Wij streden alleenlijk om aan onze Gentsche vrienden eenige hulp te kun nen verleunenMisschien, zeer waar schijnlijk zelfs, ware de nederlaag der Gentsche liberalen in overwinning ver anderd, zoo de liberalen van Oudenaar de, Eecloo, St. Niklaas en Dendermonde beter hunnen plicht hadden gekweten en het voorbeeld van Aalst hadden ge volgd. Hier zelfs was men een oogenblik op het punt geen gehoor te geven aan de stem des plichts. M. Van der Noot alleen heeft den moed gehad, op zijnen ouderdom, zich bloot te stellen aan de laffe beschimpingen en zinspelingen zij ner tegenstrevers, zijne rust te verlaten om të strijden alleenlijk voor de eer des vaandels. Elk weldenkend partijgenoot zal er hein dankbaar voor zijn en er hem eer bied voor betuigen. De klerikale kandidaten behaalden hier eene verpletterende meerderheid. Om die meerderheid te doen smelten en ons eenige kans van welgelukken voor- tebereiden, hoeven wij de oorzaken te kennen waaruit die overgroote minder heid, voor ons, voortspruit. Ten eersten,zijn wijdiier in ons arron dissement niet degelijk ingericht om den strijd voor de Kamers aan te gaan. De verschillige kantons die ons arron dissement uitmaken hangen aan een ge lijk gekapt strooi elkeen werkt op eigen hand voort, met het oog op plaatselijke politiek, zonder eenmaal op de Kamerkiezing te denken, Ten tweeden, zoo de geest van kritiek in onze partij almachtig is, zoo zijn de krachtdadigheid en de geest van werk zaamheid tot een zeer laag peil gedaald. Zoo hooren wij, ten dage der kiezing, wanneer geen gelukkige uitslag de moeite der liberalen komt bekroonen, eene menigte liberalen, die men nooit aan het werk zag, die nooit eene hand hijstaken om de liberale partij tot den zegepraal te leiden, hunne verwondering betoonen over den ongelukkigen uitslag, de werkzaamheden gispen onzer hoofd mannen, en deze de nederlaag ten laste leggen. Ten derden, de onverschilligheid is zoodanig, dat enkele al het werk op hunnen schouder zouden moeten laden en de kieslijsten herziening, veor het gansche arrondissement alleen zouden moeten doen, zonder zelfs in de ver- Dat is wijselijk gedacht, sprak Quater- quem, en ik keur uw voornemen goed, bijzon derlijk indien gij eenen Engelschman bij de hand hebt die u als schoonzoon bevalt. Ik heb mijnen vriend Hercules die de bes te der schoonzoons zoude zijn, indien hij niet zoo geweldig geeuwde wanneer ik van oudheid kunde spreek Bedoelt gij Mijnheer Harrison Ja kent gij hem Ikgeloot'ja. Is bet niet eene groote ro te heer die zich uit al zijne krachten verdedigde tegen verscheidene anderen toen de trein zich ia beweging zette Onder ons, en zonder den eerbied welken ik verschuldigd ben aan den verloofde van Miss Hornsby, ik geloof dat hij wat diep in 't glas had gekeken. - In 't glas gekeken llet is onmogelijk, Mijnheer, Ilerkules drinkt slechts Porto. Gij vergist u grootolijks. Nemen wij aan dat hij slechts Porto drinkt. Voorzeker is de Porto hem gevaarlijk. Ik heb hem zien twist zoeken tegen een twintigtal per sonen die hem te vergeefs zochten te stillen. Inderdaad, zegde Cornelius, zijne afwe zigheid is zonderling, er moet hem iets overge komen zijn. Doch ik ben omtrent hem gerust hij zal ons welhaast achterhaald hebben. Wat zullen wij doen terwijl wij op hem wachten vroeg Alice. Indien wij een partijtje whist deden vroeg de stille Ivate. Quaterquem sidderde. Met verscheidene schoone hoedanigheden paarde de arme jongen het schrikkelijk gebrek zich niet te kunnen vervelen. Nu, het whistspel is, zooals men weet de schitterendste uitvinding voor de verveling. Ik wil er niet meer over zeggen om verschei dene mijner vrienden niet te ergeren maar ik aanzie een whistspeler als een man zonder hart en een zelfzuchtige wreedaard. Gelukkiglijk was Cornelius Hornsby zoo ver schrikt als zijne nieuwe vriend bij de gedachte van het whistspel, eu hij haastte zich zijnen hoed te nemen. Het weder is schoon, sprak hij, laat ons de omstreken bezichtigen. Komt gij met ons, Mijnheer?» Quaterquem liet het zich geene tweemaal zeggen, en hij bood de schoone Alice zijnen arm. Men sloeg den weg van Olivet in. Nauwe lijks was men op de brug van Orleans gekomen, of een bediende uit het gasthof kwam Mijnheer Ilornsby achterna geloopen en stelde hem een telegrafisch bericht ter hand. De Engelschman brak het zegel en las Parijs; 17 April 1859, elf uren 's morgens. Mijn goede Hornsby, een dwaas geschil dat ik hier gehad heb met ik weet niet wie, heeft mij een uur doen achter de grendels zitten en den trein doen missen. Nu ben ik vrij eu ik ga tegen den politieagent een proces aanleggen schillige kantons, op verscheidene bui tengemeenten, van partijgenoten de noo- dige inlichtingen te kunnen ontvangen. Eene betere, nauwgezettere herziening der kiezerslijsten zou ons een onbere kenbaar voordeel kunnen bij brengen. Daar zijn, inliet kort, de redenen van ons verval in het arrondissement het redmiddel is daar te vinden. En zoo de onverschilligheid, de werkeloosheid bij de oudjes blijft voortduren, 't geen ik niet aannemen kan, wel, dat alsdan de jongheid zich de zaak aantrekke en dan 't Zal wel gaan. J. J. neeft de liberale partij, sinds 1884 vooruitgang gedaan, of heeft zij veld verloren Die vraag doet zich zeer natuurlijk voor ons op Wij zullen er niet rechtstreeks op ant woorden, maar feiten aankalen. De klerikale meerderheid die, met de Senaats kiezingen van Gent in 1864, van rond de 400 stemmen was,is nu nog van ongeveer 100 stemmen. Te Aatli wierd de klerikale kandidaat als senator gekozen eenige maanden later wierd MDe Kerckhove, liberaal, gekozen, met eene meerderheid van 236 stemmen heden is zijne meerderheid van 335 stemmen. Te Charleroi wierden de liberale uit tredende senators herkozen met eene meerderheid van 30 tot 100 stemmen heden wordt een klerikaal, AI. Drion, gekozen aan het hoofd van den lijst. Te Doornijk bekwam de klerikale kandidaat in de balloteering, op den uit- tredenden liberalen senator, eene meer derheid van 4 stemmen heden is de liberale meerderheid van 400 stemmen. Te Zoningen wierden de liberale uit tredende senators vervangen door kle rikalen. met eene meerderheid van rond de honderd stemmen Dijnsdag behaal den de liberalen eene meerderheid van 61 tot 200 stemmen. Te Borchworm wierd de heer Baron deSélys-Longehamps, een zeer gematigd liberaal, zonder strijd als senator her kozen heden bekomen de liberale uit tredende volkcsvertegenv oordigers eene minderheid van,50 stemmen. De liberale uittredende senators van Verviers, wierden in 1884 afgekozen de klerikale kandidaten bekwamen eene meerderheid van rond de 200 stemmen eenige maanden nadien stierf M. Ort- mans-Hauzeur, liberaal volksvertegen woordiger. De klerikale kandidaat wierd alsdan gekozen met eene meerderheid van ongeveer 30 stemmen. Heden wor den gekozen M. d'Andrimont liberaal, aan het hoofd van den lijst en M. Losle- ver, klerikaal er is balloteering' tus schen twee liberalen en twee klerikalen. voor onwettige aanhouding. Ik wil die Fr&n- schen leeren dat men niet ongestraft de hand mag leggen op een Engelse he burger. Gansch verkleefd aan u en aan mijne dier bare Alice. Hercules Harrison. N.B.Dat rechtsgeding verplicht mij tot morgen te Parijs te verblijven. Quaterquem had veel moeite om niet in eenen luiden lach uit te barsten, toen hij hot geluk kige uitwerksel zijner kuiperijën zag. Wat Miss Hornsby aanging, zij lachtte vrijmoedig met haren bruidegom. Hercules, sprak zij, is geenszins haastig om bij ons te zijn. Hij heeft gelijk, mijne lieve, antwoordde Mijnheer Hornsby het mag niet gezegd wor den dat een dergelijke aanslag op de rechten en de vrijheid van een Engelscli burger onge straft blijft. Het voorval hadgeeue gevolgen. De Bretuujer die verrukt was mot het geluk dat hem te beurt viel, en zag dat hij geenen tijd te verliezen had, besloot moedig vooruit te gaan. Hij liet Mijn heer Ilornsby en Kate op eeDigen afstand en kon eindelijk met zijne geliefde spreken. Zijn alle Ensrelsche verloofden op dien leest gesohoeid roeg hij al lachende. Daar of omtrent, antwoordde Alice. Die heeren zijn zoo volkomen meester hunner drif ten, dat men hen uooit eene samenkomst va^ r. aSJaSCTCTSU :?--3E39fe?9 '-f jrt-t-vTWï**v=^v>= - O CJ IJ«LU

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1