Boekbeoordeeling. De Kantons. Verschillij nieuws. Frankrijk. Bij den Dender stond een linde, Waarop graag ik dikwijls klom, Om te zien of 't lieve meisje Yan het veld niet wederkwam Zacht de lindebloemen geurden, Door de blaadren vogel» neurden. Sprongen blij van stam tot stam Ik dan riep van uit de linde Liefje, lietje wellekoni Lieve beelden van den Dender, Droom der jeugd, waar zijt gii heen Vader, moeder zijn begraven, En hun meisjeleeft zij nog Wreed trok mij de wereld mede Ver van u, door dorp en stede, Ik zocht liefde... en vond bedrog... En thans aan den boord des Dender», Sta ik oud... en gansch alleen Victorien Van De Weghe Uit de eerste levensjaren, uit het plek je waar zich onze kinder onze jonge lingsjaren heen spoedden, blijven immer gemoedelijke lierrinneringen ons bij, die ons bijtijcis tot weemoed brengen of ons in droomerijen doen verkeeren. Lang reeds heeft kapitein Van de Weghe, zijn geboorte dorp verlaten, reeds lang heeft hij de eerste levensjaren achter den rug, maar altijd nog, mis schien treffender dan ooit, wellen de za lige herinneringeu op in zijn gemoed en scheppen zoo menig frisch, van poësie tintelend, stukje zijns laatsten dichtbun dels. In die stukjes vooral spreidt zich zijne dichterziel gansch uit. Even als zijn geboortedorp, bemindt Kapitein Van de Weghe zijn Vlaande ren, zoo vernederd, zoo vervallen. In zijne verbeelding als dichter ziet hij voor Vlaanderen eenen tijd van weder geboorte aanbreken. Geen bundel van hem kan verschijnen of een deel ervan is aan onze roemrijke gouw gewijd. Een man die veel heeft rondgezwerfd alle maatschappelijke standen heeft be zocht, moet den wereld hebben leeren kennen en er de huichelarijde verwaand heid, de ikzucht, die men maar al te dikwijls in de hoogere kringen aantreft ontmoet hebben. Wat stof, voor eenen dichter, om al die schijnbaar voorbeel dige mannen het masker af te trekken en hun eens in een waar daglicht te stel len. Yan de Weghe's rechtschapenheid heeft ook gewalgd bij het aanschouwen van al die driften, van al die ondeugden, en hekelend is zijne pen tegen hen uit gevallen. Alzoo ontstonden fijne meester stukjes. Men mag ronduit zeggen dat de vierde reeks gedichten, verschenen onder den naam Het Leven Door, waardig plaats mag nemen naast zijne ondere broeders I>itj ess on Datjes, Eene feestelijkheid, die op het programma der kermisfeesten niet staat, is de prijsbolling naar stadshoriogie. De inleg is 25 centiemen per bol, bolrapers- geld mede begrepen. Het schijnt dat de prijskamp ditmaal uitslui- telijk voorde stadsgenoten is ingericht. 't Land van Aalst vindt het onbetamelijk vooi'ons dat wij de lichamelijke gebreken en zwakheden gaan opzoeken en in het wezen der tegenstrevers werpen. Wel lieve hemel toch Leest ge dan De Den- derbode niet Wat zegt ge van zijne recht schandelijk polemiek jegens den heer baron Van der Noot, polemiek die onze verontwaar diging, evens als die van elk rechtschapen mensch, heeft verwekt, en ons den eerloozen schrijvereenen kaakslag heeft doen geven. 't Hooghuis gaat afgebroken worden nooit n heeft de liberale Ilegentie zulke groote wer- n ken durven ondernemen en dat alles ver- wezentlijk ons katholiek bestuur, zonder de laden te moeten opslagen. Zoo schrijft het Land vau Aalstzoo fopt dit blad zijne lezers. Heeft bet huidige stadsbestuur niet de belas ting van 2 °/0 op het cadastraal inkomen weer ingevoerd Heeft het niet de belasting op de paarden-stoomkracht ingevoerd Heeft het niet de stadssclmld van een 1 /2 op een gansch millioen gebracht Heeft het niet stadseigendommende Kazerne en het Collegie ten gelde gemaakt Wij lezen in den Liberaalv an Leuven,van zon dag laatst, dat de weezenkinderen dier stad een leerrijk en vermakelijk uitstapjen gedaan heb ben naar Antwerpen, onder het geleide van eenige leden der Godshuizen commissie. Hier vergenoegt men zich met aan die ouder- looze wat kost en kleeren te verschaffen, men voedt ze op afgezonderd van den wereld,waarin zij later treden onwetend, zonder ondervinding. De heer De Blieck, pastoor-deken van Aalst, heeft de burgerlijke medalje van 1* klas ontvan gen, om gedurende meer dan vijf en twintig jaren lid geweest te zijn van het besturend bureel onzer Middelbare School. Als men inziet 1° hoe de geestelijkheid, en gansch de klerikale partij van Aalst, vijandig gezind is jegens onze Middelbare School, 2° dat hier steeds eene vrijë Middelbare School bestaan heeft, bestuurd dcor geestelijke personen, kan men zich een gedacht geven der uitstekende diensten door M.De Blieck aan onze Middelbare School bewezen. De stad verkoopt de gebouwen van het kolle- gie voor 120.000 fr. Zij koopt het Hooghuis voor 45,000 fr. Het Hooghuis is aaugekocht om afgebroken te worden het is gelegen in eenen afgezonderden wijk. Het kollegie is een groot uitgestrekt gebouw, vijf, zes maal grooter dan het Hooghuis, en gelegen in het belangrijkste deel der stad. Indien het Hooghuis 45 duizend franken waard is, welke waarde heeft dan niet het kollegie Drie, viermaal meer dan den spotprijs aan den welken de stad het verkocht heeft aan de .lesuiten. In een dorp onzer omstreken heeft zich een boer, op vrij zondeilinge wijze op zijnen pastor gewroken. Eene oude vrouw, die bij hem inwoonde, en van wien hij alles geërfd had, was onlangs ge storven, liet ging nu tijd worden om hare uit vaart te doen doen. Nu, ter gelegenheid der dorpskermis had onze boer eene koe geslacht, voor de welke hij geenen kooper had kunnen vinden, en ging het vleesch aan de bijzonderste van het dorppreseuteeren, die ervan kochten hij ging ook bij den pastoor, die niets kocht. Ah riep de boer den pastor toe, gij wilt niet van mijn vleesch koopeti Ehwel Ik heb niet kun nen beletten dat gij de begraving mijner kost- koopster deedt, maar van de uitvaart zult gij geeuen duit verdienen De boer hield woord. Over eenige dagen trokken zijne geburen, in stoet, de uitvaart bij - woonenin de kloosterkerk van Affligem. Abgus. De volgende Heeren van ons arrondissement zijn vereerd met liet Kruis van D klas. Matthys Karei, gep. kant. schoolopziener, Geeraardsbergen Het Kruis van klas. Selderslagh J. B. oud professor van Gymnas tiek, bij de midd. school Aalst. De Medaille van D klas. Marchandise Pieter Jozef, bestuurder der Staatsmiddelbare school voor Jongens; Grégoi- re Ferd, oud-professor van ons Atheneum, thans professor te Aarlen Verhaeghe Frans, onderwijzer bij de Middelbare Jongenschool, AalstVan der Speeten Alex, oud regent der Middelbare school van Aalst De Blieck, Ka rei, deken,lid van liet besturend bureel. Aalst J. D. Verpon, Gommis der accynsen, Aalst. Aalst en omliggende. Zie Notariëele annoneen op de 4' blad zijde. Verleden Maandag heeft het Verbre kingshof de voorziening verworpen van eenige herbergiers dezer stad, tegen een vonnis der Rechtbank van Dendermonde, hen veroordeelende voor overtreding- van het nieuw policiereglement. Vrijdag toekomende zal onze Recht bank van enkele policie uitspraak doen over de talrijke overtredingen van het politie reglement, door bovengemelde personen begaan, sinds de eerste over treding met nieuwjaar. lijk wordt toegepast, wachten hen zware boeten en vele dagen gevangzitting. Wij hopen dat men hunnen toestand zal in zien en hunne straf zooveel mogelijk ver zachten. Immers het policiereglement is alles behalve duidelijk en men begrijpt allicht dat zij dachten het goed recht voor hun te hebben. Geeraardsbergen. Mijnheer dc Hoofdopsteller Zouden wij weeral denzelfden gang ingaan, die ons zoo noodlottig is geweest bij de laatste verkiezing voor de wetgevende Kamers Met recht en reden heeft de Dendergalm geschreven dat de onthoudingen der liberalen, inzonder heid van de kantons Geeraardsbergen en Nino- ve zoowel als de gebrekkige inrichting onzer partij in het geheele arrondissement, 't kanton Aalst uitgezonderd, als hoofdoorzaken van den betrekkelijk slechten uitslag der kiezing vau 8 Junijl. moeten beschouwd worden. Voor wat Geeraardsbergen betreft, is het waarlijk ontmoedigend te moeten vaststellen dat onze liberale associatie, geen teek.en van leven geeft en weeral eens haren dooden3laap even als de vledermuizen, schijnt aantevangen. Wordt hut niet hoog tijd, dat het bestuur der Associatie van 't arrondissement zich met dien toestand ga bemoeien en de verantwoordelijk heid legge op wie er de schuld van moet dragen Waarom richt men het comiteit onzer associatie niet in Waarom wordt er noch voorzitter, noch secretaris aangesteld Waarom roept men niet alle leden der associatie bijeen, om uitleg over den toestand te geve* Waarom doet men geeue ie vorige propagande om nieuwe leden aan te werven en de oude leden, welke hun ontslag hebben gegeven, wederom in den schoot der associatie te doen treden. Vrede en eendracht tusscheu alle libera'en, oude geschil len en veeten vergeten, ziedaar wat ons wede rom machtig en kloek kan maken om den kleri- kalen draak met zeven koppen, zegevierend te bevechten Zal men onzen oproep., zal men onze bittere klachten aanhooren Wie weet, er zijn hier nog brave kloeke en vredelievende liberalen genoeg, van wien wij iets goeds te verwachten hebben, die hunne stad, het vaderland en den vooruitgang genoeg beminnen om zich eenige opofferingen te getroosten en de handen uit de mouwen te steken, doch hunnen iever moet aangevuurd en geprikkeld worden door het al gemeen Comiteit van Aalstalleen van dien kant verwachten wij den heilzaamsten invloed. Aan 'twerk dus, mannen van Aalst! A au't werk! Gaat naar Sottegem, Herzele en Ninove on komt vooral werken naar Geeraardsbergen de tweede stad van 't arrondissement, waar de vrijheidsgeest zoo zeer ontwikkeld is en men niets anders behoeft dan bekwame en verkleefde leiders. De politieke hemel is beroerd, het volk is piistevreden, de katholieken zeiven hebbenhun- uep buitengewoner) zegepraal niet durven vie ren en zien de toekomst angstvol te gemoet iedereen verwacht zich aan iets Niemand is gerust en de zeven klerikale ministers zitten in hunne zetels met politieke flerecijnbeenen, zij durven zich nauwelijks bewegen. Zal Beernaert zijn wetsontwerp van de vertegenwoordiging der minderheden aanbieden of zullen de Socia listen het zoover weten te brengen, dat het Staatsbestuur onder de vrees van eene omwen teling tot eene ontbinding der Kamers zal moe ten overgaan. Dit zijn al dingen, welke zich op het onverwachts kunnenvoerdoen. De liberalen moeten dus op hunne hoede zijn. Is het waai-, dat de liberale associatie van Geeraardsbergen nog niets gedaan heeft voor het overzicht der kiezerslijsten V Is het waar, wat het volk zegt, dat er in onze stad wel zestig katholieken op de lijsten der algemeene kiezers staan en er geen het minste recht toe hebben? Is het ook waar, das er in de stad en het kanton wel tach- tig liberale kiezers kunnen gevonden worden, welke men op de nieuwe kiezerslijsten kan bren gen? Wie gaat zich nu de zaak aantrekken. Heeft men nog geene diensten aangeboden om de kiezerslijsten ts beve1 ken Kan men gee nen Commis benoemen, welke zich nut dit w«rk zou gelasie.i ouder de dedirectiavan het hoofd- comiteit ven .Vuist Allons, Mijnheer.m geeft dan toch teeken van leven eu zegt, wat gij met ons en met de liberale belangen vau zin zij t. Ons arrondisseiJicn* i niet onwederroepelijk verloren voor de liberale zaak. Met gemak kan men hier 60 katholieken kiezers van de lijsten schrabben en er 80 liberale kiezers op brengen, alleen voor wat het kanton Geeraardsbergen betreft dat maakt een verschil van 140 stem men voeg daarbij de 60 stemmen van libera len, welke zich bij de laatste kiezing onthouden hebben en men komt tot een verschil van 200 stemmen Dat men ook hetzelfde werk verricht in de andere kantons en bij de eerste kiezing zal de liberale zegevaan wapperen. In een volgend artikel zal ik eenige middelen aanwijzen om de liberale propagande te maken in ons arrondissement en de liberalen tot vrede en eensgezindheid onder elkander te brengen. Mazaniella. IX >NK. Woensdag na middag, om 4 1/2 ure, is Emiel Vander Taelen, blikslager en gaswerker, terwijl hij aan eene lantaarn werkte, door het breken eener sport, van zijne ladder ge vallen en heeft zich erg aan het hoofd gewond. Men heeft den man in eenen be- denkelijken toestand ter verplegingnaar het hospitaal gedragen. Men schrijft ons uit Idegem 24 Juni Gisteren had alhier een aandoenlijk feestje plaats, dat op het vijf-en-twintigtal aanwezigen eenen diepen indruk heeft teweeggebracht. De bekwaamheidskiezers onzer gemeente bo den namelijk een banket aan hunnen onderwij zer M. Ernil Groeninckx, onze ieverige en be kwame hulponderwijzer, door ons klerikaal gemeentebestuur aan de deur gezet als beloo ning voor trouwe en ieverige plichtsvervulling en alleen omdat de geestelijkheid het zoo wilde. Ter gelegenheid van dit banket schonken de dankbare bekwaamheidskiezers een schoon ge denkstuk aan hunnen ieverigen Meester en een leerling nam in dezer voege het woord JHeester en Vriend. lli ben gelukkig en fier U ia den naam van ons allen, bekwaamheidskiezers door u voorbe reid, eenige woorden van erkentenis toe te stu ren. Dat wij nu ook het kiesrecht bezitten heb ben wij aan u alleen te danken. Meer dan vijf maanden hebt gij onverpoosd, zonder eenige vergelding, uwe avondstonden aan ons toege- weid, en gansch dien tijd hebt gij met onver- moeibaren iever aan de ontwikkeling onzer ver mogens gewerkt, onzen moed opgebeurd, en onze bekwaamheid zoo ver gebracht dat wij allen, zelfs zonder moeite, het vereischte getal punten hebben behaald. Dankbaar voor al deze opofferingen, dankbaar voor uwe genegenheid tot ons, bieden wij u bier een gering geschenk aan. Het weze u eene aangename herinnering van uwe erkentelijke leerlingen. Doch, nevens die stoffelijke geden kenis hebben wij nog eene andere die u voorze ker nog meer zal bevallen 'tis de plechtige belofte van u altijd en overal ter zijde te staan om door 't behulp onzer stemmen mannen aan het bestuur te roepen die vrij voor iedereen recht zullen doen de belofte, van nooit dezen te kiezen die onder eenen Jesuitieken dekman tel schuilen die het volksonderwijs vernielen om de geestelijkheid te behagen en zoo des te beter uw voorbeeldig gedrag, noch uwe be kwaamheid, noch uwe zelfopofferingen hebben kunnen waardeeren voor fanatieker) stemmen wier laffe wraak zoo ver is gegaan dat zij u zelfs de betaling van meer dan vijf maanden zwoegen en wettigverdieuden loon hebben ge weigerd, alleen omdat uwe gedachten vrij zijn, ware eene laf beid voor ons waarmede wij nooit ons kiesdiploma zullen bezoedelen. Deze rechte handelwijze zal voorn wij weten het Meester, de grootste belooning wezen die gij van ons vraagt. Nog eens dank, Vriend Etnil, duizendmaal dank. In naam uwer leerlingen. Hierop sprak nu de heer Emil Groeninckx de volgende rede uit, welke warm toegejuicht werd en den diepsten indruk teweegbracht op al de aanwezigen Waarde vrienden en leerlingen, Ik gevoel mij getroffen wanneer ik mij om ringd zie van vrienden die mij eer en vriend schap bewijzen, en die mij tot overtuiging daarvan dit geschenk opofferen. Ik bedank er bun hartelijk over. Doch het was niet met bet inzicht deze beloo- ringte krijgen, dat ik meteenen onvermoeibaren iever bezield, gedurende heel den winter iu deze kamer gekomen ben het was ook niet, omdat ik aangemoedigd was van hoofdmannen onzer partij om hier lessen te komen geven en kiezers te bereiden neen, want gij allen weet, met welk onverschillig oag wij zelfs van onze vrienden, van onze partij, diemachte'ocs scheen te zijn en zich overgaf, aanzien wierden. Dus nederig, overgelaten aan ons zeiven, hebben wij, gij cnik, mijne vrienden, beginnen te wer ken. Wij hadden den diepen val van onze vrien den gezien en de noodzakelijkheid van kiezers te kweeken was onvermijdelijk geworden; ons werk, mijnheeren, heeft vruchten gedragen gij allen zonder onderscheid hebt het kiesrecht bekomen, een burgerrecht waar gij fier moogt op zijn, omdat het een bewijs van bekwaamheid is. Van het oogenblik dat wij ons doel bereikt hadden, was ik voor mijn werken beloond, want mijn eeuig8te en vurigste wensoh was u allen kiezers te zien en nu ben ik meer dan beloond wanneer gij u als trouwe en vaste mannen voor stelt. En nu, daar gekomen, zullen wij als één man opstaan, om hen te bevechten, te bestrijden, die niets trachten dan voldoening te geven aan de onverzadelijke heersch- en geldzucht der geestelijkheid, en zich weinig aau het welzijn der burgers en aan de geestes ontwikkeling van ons jeugdig geslacht, bekreunen. Wij zullen de alleenheerscherij, waaraan ons Idegem nog lang scheen vastgebonden te zijn, uit al onze krach ten bestrijden en ze trachten te verpletteren. liet leest liep verder zeer vroolijk af en zal nog langen tijd in elks geheugen huisvesten. Menigeen vraagt zich hier af, waarom an dere gemeenten ons voorbeeld niet volgen?De reden waarvan is misschien te vinden in de on vergeeflijke luiaardij en vadsigheid der libe rale kopstukken van Geeraadsbergen, die liever elkanders daden en werken beknibbelen, dan zich met de belangen onzer partij bezig te hou den. Dat zeggen wij niet alleen 111 Idegem maar dat wordt van gemeente tot gemeente herhaald en boezemt aan alle liberalen den grootsten walg in. Wanneer zal daar eens een einde aankomen Pietje Rechtuit. Werkstakingen te Gent. Dijnsdag hebben de bleekersgasten van M. Van de Wynckel, Akkergem-Boulevard, ten getallen van 150 bun werk laten staan, eene vermindering van werkuren en eene ver meerdering van loon vragende. GENT, 23 juni Een eigenaardige stoet, zegt het Mor genblad, kwam dezen namiddag voor bij onze bureelen. Een 300tal meisjes en jonge vrouwen hebben ineene fabriek der stad (bij M. Casier) liet werk laten staan en wandelen in reien van 4 a 5 per sonen door onze straten, vergezeld van een 30tal werklieden en straatjongens. Er is ook eene werkstaking uitge broken in de weverij van M. Hooreman- Cambier. Zatnrdag morgend werd op den eigendom van den lieer Eliiaerts, te Borgerliout, waar opgravingen gedaan werden, een menschelijk geraamte ontdekt, dat slechts een voet en hall' diep bedolven was. De overblijfsels zijn naar het policie-bureel gebracht. Er is een onderzoek geopend. Men schrijft ons uit Lier, 18 juni: Acht dagen geleden werd vrouw I). G. van buiten de Leuvensche Poort begravenIedsreen sprak er schande over omdat de oudste zoon geen deel nam aan den lijkstoet. Deze had twist gekregen met zijne vrouw, hij is voor de tweede maal getrouwd, en was onge veer 6 weken spoorloos verdwenen. Gisteren nu werd D.. een man van 72 jaar, gevankelijk naar Mechelen gevoerd, onder eene zware beschuldiging. Het schijnt dat de man de gewoonte had met jonge meisjes om te gaan, met kinderen van 12 tot 13 jaar, die eindelijk zijne schan lalige handelwijs verklapten. Vandaag nu is het bericht ontvangen, dat de zoon van L). G., de vermiste, uit den Rupel is opgevischt, nabij Boom. De verbanning der Prinsen. De familie Orleans werd per telegraaf ver wittigd van de beslissing genomen door den Se naat. De graaf van Parijs las met luide stem den telegram die hem den uitslag deed kennen van de stemming. De hertog d Orleans en prins Henri begonnen te snikken toen de vooilezing geëindigd was. Bij die gelegenheid liet de graaf van Parijs zich de volgende bekentenis volle woorden ont vallen Gelatenheid maakt heiligen, maar zij b schenkt geene koningen. Hieruit is maar al te duidelijk af te leiden wat men reeds had voorspeldnamelijk samenzwering binnen en buiten Frankrijk tegen de Republiek, want in die woorden ligt slechts eene beteekenis, namelijk deze Tot heden toe was ik koning van Frankrijk uit kracht van erfrecht en krachtens Godsbe schikking. Ik hield mij tevreden met den titel van koning, hunkerde niet naar de kroon en zou die enkel hebben aanvaard indien ze mij door -miju volks werd aangeboden. b Ik was gelaten in mijn lot, zoo weinig kwaadvermogend als eenen heiligen hier of daar in den eenen of anderen hoek eener kerk. Van daag is dit alles gedaan. De republiek wil den oorlog, zij zal hem hebben. b Met mijnen invloed kan ik al de kabinetten en wanneer ook niet deze dan toch al de hof houdingen van Europa in het harnas jagen te gen de Republiek. Ik zal daarvan ruim gebruik maken, mijne gelatenheid, mijn geduld is ten einde. Frankrijk, de fransche Republiek zal voortaan in mij eenen beraden pretendent aan treffen die door alle middelen in zijne macht zal trachtende kroon op zijn hoofd te plaatsen. Prins Victor Napoleon vertrok nit de Noor derstatie te Parijs met den exprestrein van 6 ure 20. Bij het afrijden van den trein werd er ge roepen Leve de keizer Tot weerziens n Andere stemmen riepen Leve de Repu bliek B Weer andere personen schuifelden en da po licie was verplicht meerdere personen aan te houden. In het Hotel Belle Vue, te Brussel is een appartement voor prins Victor gehuurd. Aan de Zuiderstatie stond een landau om hem af te wachten met den trein die ten 11 ure 52 aankomt. Eeue arme vrouw, Euphrasie Branchet, kèeft te Parijs gepoogd zelfmoord te plegen door ver stikking met behulp van houtskolen. Armoede en ellende waren oorzaak dier wan hopige poging, waarin zij haar kind wilde doen deelen. Gelukkig werden sommige geburen opmerk zaam gemaakt door de stikkende uitwasemin gen. Zij sloegen de deur iu en hebben aldus belet dat de vrouw haar noodlottig voornemen ten einde bracht. De arme vrouw had geen enkel bestaanmiddel meer, haar kind had iu de laatste 24 uren niet', hoegenaamd niets, meer te eten gehad. Zij en haar kindje zijn opgenomen in het gasthui» Beaujon. Een arme werkman, van beroep koper plakker, Charles I)., oud 55 jaar, die reeds maanden lang zoDder bezigheid was, is iu zijn logement door het venster der 5° verdieping gesprongen in de rue Lefic. De ongelukkige bleef op den slag dood. Armoede en ellende dreven den ongelukkige tot dit rampzalig besluit. Brand fe Decazeville. Die brand schijnt toevallig ontstaan echter is het getal slachtof fers groot. Bij de weduwe Cibert, koopvrouw in hout, waren 5 personen vereenigd op de tweede ver dieping, toen de brand ontstond. Alle vijf zijn ai de vlammen omgekomen, de wed. Cibert, 'haar zoon en hare dochter, oud 17 en 20 jaar, e«ne mej. Entragues van Carcenac, Peyralis en een dragonder, do verloofde der dochter des huizes. Ofschoon de brand nog niet geheel was uitge doofd. werden de opzoekingen begonnen, zoodat rond 3 ure na middernacht het lijk gevonden was van den dragonder. Het hoofd was bijna van het lichaam gescheiden en geheel verkoold uu nic-'i' i cc i inoG^cn \Y U1UU11. nuu puiHiKi'ogituüem, sirenge- Donderdag is er te Mechelen een smartelijk onge luk gebeurd. Een jongen, zekere ,T. Stravens, ging zij nen broeder het noenmaal dragen. Langs Jeu wég speelde hij met eene springbuis (pétard.) Eensklaps ging deze ai' en de arme jongen kreeg met zulk geweld een stuk ervan in het voorhoofd, dat de hersens uit de wonde hingen. Zijn toestand is hopeloos. Maandag voorm Jdag heeft man een jongeling van den wijk Heyende, te Lokeren. die zijne moeder had willen steken, in verzekerde bewaring gebracht, 't Schijnt «lat een ellendige kwestie van drinkgeld aanleiding had gegev.ii tot dezen wraakroependeu aanslag. 300,000 Blindex. Volgens statieke opgaven telt men in Europa 300,000 blinden, in den regel komt I blinden op 1000bewoners. Met juistheid kanhet cijfer der blinden in Italië worden opgegeven, volgens de tel ling van 1881; destijds waren er 21,078 dat is 76 per 100,000 bewoners. In Engeland, Oostenrijk, Hongarie, Noorwegen, Spanje, Portugal, Noord Amerika en in de Argentijnsohe Republiek is het aantal blinden vrij wat grooter dan in Italie, in Nederland en in Canada daalt het beneden het cijfer van italie: daarentegen staat België, Denemarken, Frankrijk, Pruisen, Zweüen en Zwitserland ongeveer gelijk met Italië. Tr» fit»»» vagfol ioJxtaE ne nial Klifculfill FRI1 lkOt 1»itltlliolIlv geslacht vrij wat grooter dan dat van do vrouwelijke eexe. Te oordeelen naar een opgaaf, voorkomende in Kosmos treft men de meeste blinden aan in de groote steden, dan volgen de steden van den tweeden en der den rang: onder de bevolkeng yan het platteland treft men in evenredigheid van het bevolkingscijfer het geringste aantal blinden aan. Vergelijkt men de cijfers der blinden en bijzienden, voorkomende op het platteland, dan ontwaart men dat de provinciën,waar het onderwijs het laagst staat,meur blinden en bijzienden tellen, dan de provinciën, waar het onderwijs een hoogeren trap heeft bereikt. Hieruit blijkt, dat het schoolonderricht niet zoo onwaardelijk mag beschouwd worden als de hoofdoorzaak der kwaal, maar dat ook behoort te worden gelet op andere oorza ken, in verband staande met het ras, de erfelijkheid, verwaarlozing van maatregelen tot behoud der gezond heid en dergelijk meer. Veriedene week ie, gedurende een onweder, de bliksem gevallen op drij woningen te Baasrode, op den Ouden Briel. Het vuur ontstond oogenblikkelijT en vernielde de drij huizen met bijna al de meubelen die er zich in bevonden. Ook eene koebeest is in de vlam men omgekomen. De woningen waren verzekerd BRUSSEL. Maandagnacht is eene geheimzin nige poging tot zelfmoord gepleegd op een koer van klein huisjes der Vier-Boekensteeg. De echtgenoote M..., die een der huisjes yan den koer bewoont, is door de geburen gevonden geworden, aau eene koord met het hoofd in een teerput hangend. De kreten der ongelukkige waren gehoord geworden. Bij zich zeiven gekomen, verhaalde zij dat zij zich had pogen te zelfmoorden, gedreven door een gevoel waar zij zich geene rekenschap kon van geven. Zij had de koord rond haar lichaam geslagen, om, als zij dood was, gemakkelijk te kunnen bovengehaald worden. Vrouw M. dronk, en was beschonken toen zij haar krankzinnig ontwerp uitvoerde. Et n schrijnwerker II. genaamd, had zich verleden Zaterdag met zijne preê zoo rond gedronken, dat hij, naar huis keerende, op den drempel van een huis der Nijverheideplaats in slaap viel. Toen hij ontwaakte, was hij alleB kwijt geld, uur werk, tot zijnen hoed en zijnen stok. Er bleef hem niets anders over dan eene klacht in te dienen bij de policie. Te La Louvière heeft een photogruphe, gehuwd en vader van verscheidene kinderen, den echtgenoot zijner minnares met twee revolverschoten vermoord, op het oogenblik dat dezen hom op heeter daad van echtbreuk betrapte, De vrouw is langs eene venster ontsnapt. Toon hij zijn slachtoffer zag vallen, is dc photogra- phe naar huis gesneld, heeft nog eens zijne kinderen omhelsd cn sinds dien heeft men hem niet meer gezien. De zaak is in handen van het parket. Zondag namiddag heeft een echtgenoot, die sinds lang van zijne vrouw gescheiden leefde en thans te Verviers verbleef, in hare woning een revolverschot op haar gelo»t, zonder haar erg te kwetsen. De boosdoener werd aanstonds aangehouden, doch beweert dronken te zijn geweest. Eene schilderij vun Rubens. Een gekende meester kleermaker van Brussel, de heer Simon Sclioy, woonachtig' rue de l'Éeuyer, is, bij erfenis, in bezit gekomen van eene schilderij van Rubens, voorstellen de Mozes uit het mater gered. Die schilderij is niet groot, doch zij heeft eene zeer groote kunstwaarde. Men treft er al de hoedanigheden in aau van den grooten Antwerpsoheu meester. Weinige personen zullen waarschijnlijk die schil derij kennen, daar de eigenaar, welke onlangs gestor ven is, haar enkel liet zien aan zijne vrienden. BRUGGE Schrikkelijke brand te Brugge. Een geweldige brand heeft Zaterdag avond een groot gebouw der stokerij Van Mullem en Clc, nabij de Gentpoort gelegen, teenemaal vernield, Uitgeborsten, zoo men veronderstelt, in den tim mermanswinkel, men weet nog niet op welke wijze, nam de brand in weinige stonden lievig toe gevoed door de menigte ontvlambare stollen in zulk gesticht bij aanzienlijke hoeveelheden altijd voorhanden, spreidden de vlammen zich bliksemsnel overal uit, zoodat weldra heel 't gebouw in vuur stond. Ingezien het stormig weder waren de grootste rampen te vreezen want zonder spoedige, degelijke hulp, moest onver mijdelijk de brand grooter en grooter worden de volkrijke Magdalenawijk was dus met schrik geslagen en mocht met reden de ijselijkste gevaren duchten, te meer daar de onverdragclijke hitte door den brand van het, reusachtige gebouw te weeg gebracht, zich straten verre liet gevoelen. Gelukkiglijk is de brand spoedig geseind geweest en kwamen alras de pompiers van alle kanten opdagen. Aan 't, blusichen van het in vlammen staande gebouw viel niet te denken maar het brandgevaar beperken, dit was te pogen en 't hetgene men moedig aanving. Uren lang, want de brand, rond 7 ure 's avonds be gonnen, heeft geduurd tot eem uur na middernacht, wrochten aldus onze wakkere pompier». Het vuur heeft alleen het groot gebouw dat den hoek vormt der Gent- poort-vesting en der Wilhelmijneudreef kunnen ver slinden de overige gehouwen en woningen der sto kerij, alsook dc bedreigde woonsten der aanpalende wijken zijn gered geworden. ïlad men er niet rap genoeg bij geweest, eene hoe veelheid van 30,000 liters spiritus, thans gered, ware in ontploffing geraakt en in dit geval zou zonder twij fel hesl het kwartier verwoest zijn geweest. Het is de heer apotheker Van de Vyver, die geholpen door een tiental soldaten der linie, benevens eenige andere per sonen, de bewaarbak bevrijd heeft met dezelve onder aarde en zand te begraven. Van het afgebrand gebouw staan slechts de muren nog recht. Bijna gansch het materieel op weinig uit zondering na, is behpnden. Geen menschenlevens of ongelukken zijn te betreuren. Er zijn daar 50 werklie den. Ai het afgebrande was door verscheidene maatschap pijen verzekerd.

De Dendergalm | 1886 | | pagina 2