LIEFDESAVONTUREN Ie Jaar. Nummer 28 Zondag 11 Juli 1880. Buitenlandscli politiek nieuws. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten yoor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraaf, 40, Aalst. HET ARRO N BIB SE MENT AALST. Prijs der anncncen Gewone, 15 centimen Reklamen, 75 centimen per drukregel. Vonnissen oj> de derde bladzijde, -Ut centimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 10 JULI. Belaiio-i'ijk bericht. Toekomende jaar zal er, voor den Gemeenteraad, eene zeer belangrijke kiezing plaats hebben de kiezers zullen moeten kiezen of zij langer nog willen gebukt gaan onder het juk van willekeur eu partijdigheid dat de Gemeenteraad, zooals hij heden is samengesteldop ons doet wegen, of wel bestuurd willen wor den door mannen die, eigenbaat en par tijdigheid van kant schuivende, zich slechts laten leiden door het algemeen belang en de regelen der nauwstgezette eerlijkheid. Dat allen die het tweede kiezen, recht hebben om kiezer te zijn en op de kie zerslijsten niet staan, zich naar het stads- sekretariaat begeven om er hunne noo- dige stukken en hunne inschrijving te vragen Wij sporen alle liberalen aan opzoe kingen te doen ten einde diegene onzer vrienden te ontdekken die de vereischte hoedanigheden bezitten om op de kie zerslijsten gebracht te worden. Tot het bekomen van inlichtingen wende men zi<jh tot het Liberaal Kieskomiteit, in den Graaf van Egmont. Op die wijze zul len vele kiesgerechtigden zich het onge noegen sparen van hun recht beroofd te zijn. Weder is een zwart punt verschenen aan den politieken gezichteinder in het Oosten. Nog altijd woedend over de da den van den vorst van Bulgarië die zij nen inbreuk op het traktaat van Berlijn, nopens de Oostersche kwestie in 1878 gesloten, ten voordeele der eenmaking van het Bulgarisch Rijk, door de mo gendheden wist doen goed te keuren, heeft de Russische Regeering, op hare beurt, inbreuk gemaakt op bovengemeld Traktaat. Volgens dit laatste moest de have Batoum, aan de Zwarte zee, eene vrij have zijn Rusland heeft aan de con- tracteerende mogendheden laten weten dat voortaan Batoum eene geslotene have zou zijn. Het is Engeland die bij dien maatregel het meest verliezen zal omdat daardoor zijn handel metPerzië eenigzins gestremd zal worden. Maar van den eenen kant de binnenlandsche moeiëlijkheden waarin Eng-eland tegenwoordig verkeert, van den anderen kant de lijdzaamheid waarmede het de politieke gebeurtenissen in Bulgarië heeft laten toegaan, hebben het Engelsch ministerie gedwongen Ruslands handelwijze niet al te euval op te nemen. Duitschland en Oostenrijk, die thans op vriendschappelijken voet met elkan der en ook met Engeland in betrekking staan, zullen ook die gebeurtenis, zoo niet stilzwijgend, dan toch vreedzaam laten voorbijgaan. 13 van eenen Geleerden. Naar het Franseh IX. Integendeel der vooruitzichten die zich, de verledene week, gunstig voor deden voor Mr Gladstone, vallen de En- gelsche kiezingen uit ten nadeele der politiek die aan Ierland eenige zelfstan digheid wilt schenken. Zelfs hebben de conservateurs, tot heden nog, eene kleine meerderheid op de gezamentlijke libera len (Ministeriëelen en Unionisten) en de Parnellisten Erge onlusten zijn in Ierland het ge- olg geweest van den slechten uitslag der kiezingen. De aartsbisschop van Parijs, Mgr. Gni- lert is Donderdag overleden zijn op volger is Mgr. Richard. Argus. De klerikale partij, het militarisme en de oorlog. Geen macht heeft meer invloed uitge oefend op de maatschappij dan de geeste- ijklieidenwel voornamelijk deRoomsch- Catholieke geestelijkheid. Had deze al- :ijd de ware beginselen van de verheven leer van Christus onderwezen, mensch- lievendheid, verfoeiing van haat en nijd vergeving der beleecligingen gepredikt had zij getracht alle kwade neigingen der menschen te bestrijden en hun een gepasten afschuw voor den oorlog inge prent, door hun begrijpelijk te maken, dat de oorlog geheel tegenstrijdig is met de leer van Christus en met ieder men- schelijk gevoel had zij de macht en de kracht, die haar ambt gaf, gebruikt om de vorsten onder het oog te brengen, welke zware verantwoordelijkheid zij op zich laden door duizenden en duizenden onschuldig in den dood te sturen, dooi de vernielingen en verwoestingen, die zij aanrichten en door den rouw, dien zij veroorzaken, indien zij den vader van het kind, den man van de vrouw, de kinderen van de ouders losrukken had de geestelijkheid deze hare zending ver vuld, dan zou nu een geest van vrede het mensclidom bezielen. Maar in plaats van de beginselen dei- ware leer van Christus te prediken pree- lcen zij oorlog, haat en nijd,zij roepen de zegeningen van God, die een God des vredes is, af, om de wapens te zegenen van een volk, dat ten strijde trekt. Zij zingen lofliederen, TeDeurns,kerkelijke dankzeggingen om eene overwinning te vieren die aan duizenden onschuldige slachtoffers 't> leven heeft gekost. Zij onder houden de oneeniglieid en de tweedracht door ieder, die niet blindelings alles aan neemt wat zij leeren en zich niet aan alle hunne wetten onderwerpt, te veroor - deelen en te verdoemen. De preekstoel is in eene tribune veranderd en de poli tiek heeft de religie vervangen. Yoeg daar nu nog bij hoe men liet volk van geslacht tot geslacht heeft vol gestopt met de théorie van het godde lijk recht der vorsten, van de van krijgs roem dampende opvoeding van prinsen en graven en niet minder, dat de jeugdi ge gemoederen eeuwen en eeuwen door- Ik zeiid u dus al de figuren, al de teekeuingen en al de noodige uitleggingen om mijnen ballon omnibus samen te stellen. Het menschelijk geslacht zal om mijne dwaasheden niet boeten. Ik heb het recht niet mijn geheim eu mijnen roem in het graf mede ta nemen. Vaartwel dan, mijne duurbare Zeventien, mijne eenige liefde ua de goddelijke Alice. Bewondert hoe alles in de wereld zich aan een schakelt. Indien ik den vijftienden April geen geld ontvangen had, zoo hadde ik het zeepbek- ken van Napoleon niet gekochthadde ik dat bekken niet gehad, ik kon het niet breken, ik ware niet naar het Opera geweest, ik hadde miss Hornsby niet gezien ze niet gezien heb bende, zou ik er niet op verliefd zijn, ware ik niet verliefd geweest, ik hadde dea plompen Harrison, van het huis Hornsby, Harrison en Cio met vrede gelaten en eindelijk zou ik niet in gevaar verkecren welhaast in het Pantheon geplaatst te worden, want ik reken er op, mijne trokken zijn van het rumoer der histoire hataille en verwonder u niet, dat de domheid der menschheid het grootste deel heeft aan haar ongeluk Die domheid onderhouden of doen aangroeien ligt ook in het programma der klerikale partij daarom heeft het hedendaagscli gouvernement eene slach ting gemaakt van honderden en honder den gemeentescholen aan wier hoofd be kwame en geleerde onderwijzers ston den om het brood des geestes onder het volk uit te strooien die scholen zijn vervangen door klerikale scholen aan wier hoofd onbekwame en geest verstoAi- pene onderwijzers en onderwijzeressen staan, van wie de katholieke gouverneur van Namen, de Montpellier moet beken nen dat zij niet bekwaam zijn om een goed onderwijs te geven. De domheid moet verder gesteund zijn door het militarismedat liet ontwikkel de volk moet in bedwang houden en het domme volk schrik aan jagen. Daarom ook heeft het huidige klerikale ministe rie, den diensttijd in het leger van acht tot dertien jaren gebracht en daarom ook zien wij onder eik klerikaal ministerie de begrooting van het leger gestadig vermeerderen. Yöör de kiezing roepen de klerikale gazetten op alle tonen, dat de krijgslasten moeten verminderen, maar eens aan het bewind, worden die lasten door de klerikale ministers ver zwaard en de Don Qaichotten van 't Land van Aalst, Werkman en tutti qnanfi steken den bek in de pluimen, en zwijgen dat zij zweeten. Alen mag 't dus op de rekening dei- klerikale partij stellen, dat het budget van oorlog, niettegenstaande den slechten gang van zaken, met tal van ongetelde millioenen vermeerderd is en dat de mili taristen zoon Vrij spel gekregen hebben. Lang zal 't kunnen duren voor de menschheid geheel overtuigt zijn zal wie de eigenlijke schuldige is in deze kwestie en zal begrijpen, dat in veel gevallen de oplossing ligt in de onmicl- delijke nabijheid en niet te vinden is in moord, brand en doodslag, plundering, verwoesting en een zee van tranen. Neen, er moet geen oorlog zijn om de hangende sociale vraagstukken op te lossen. Het geneesmiddel tegen zoovele maatschappelijke kwalen moet geaoclit worden in. zelfregeering en volksontwikke ling. De grootste schuldige is het volk zelf, dat zich al zoovele jaren heeft laten beet nemen. Tegenover elkander staan, van den eenen kant militarisme en clericalisme, van den anderen kant, volksontwikkeling (onderwijs) en volksregeeringY.olk, leert toch inzien wie uwe vrienden en uwe vij anden zijn trouwe Zeventien, dat gij voor mijnen roem zult zorge dragen indien de Engelschman mij aan stukken hakt. Komt allen aan mijn hart. Uw trouwe Quaterquem. Onze vriend bracht het overige van den dag zeer treurig om. Alice verscheen niet voor het middagmaal en bleef in haar vertrek met de vreedzame Kate. Cornelius trachtte over oud heidkunde te spreken maar Quaterquem luis terde niet, en geeuwde onmeêdoogend vóór het huis Hornsby, Harrison en Cie. Wat Harrison, betrof, die sprak geen woord. Des avonds, daar de Bretanjer overal eenen vriend zocht om zijn getuige te zijn in zijn tweegevecht, trad bij in een koffiehuis waar het fransche leger biljarde en alsem dronk, terwijl zij over de verdienste van de jonge Jenny redetwistte, eene Jenny die in 't geheel die van het liedje Jenny l'ouvrière, Au cceur content, content de peu niet was. Het was eene beminnelijke deerne die het geluk uitmaakte der officieren, onderofficie ren en soldaten van het vijf-en-zeventigste linieregiment, en die eene groote populariteit genoot. Van al de officieren die in het koffiehuis waren, was er een enkele die geen deel nam aan de samenspraak. Het was een jongeling met blondi n snorbaard, met weemoedig gelaat en wier voeten op de tafel rustten, op de hoogte zijner kin. Hij rookte zachtjes en bezag de waarvan er spraak is dat het provintiaal bestuur ze zou inrichten, zal weigeren goed te keuren, omdat zij niet wil dat die door de provincie geheven worde, aangezien de Regeering van zin is zelve ten haren piofijte die taxe te stichten. In den loop der bespreking' dezer kwestie zal de brief des ministers in den raad afgelezen worden. De ingeroepene beweegreden mag ons voor nieuwe lasten van wege de regee ring doen vreezen, die zich nochthans zoo schijnheilig tegen alle verzwaring- van lasten verklaard had. De ontvangsten der blijven voortdurend verminderen. Ook schrijft men uit het kabinet van den minister voor de besparingen tot het uiterste te drijven. Het is bijzonderlijk op de klas dei- lagere bedienden dat men tracht te ïsparen. Alen vermindert hun aantal en hunne wedde. Er is, zoo het schijnt, te Brussel eene werkplaats der ijzeren wegen, waar zekere werklieden hun loon met 20 fran ken per maand hebben zien verminde ren. AVat aangaat de groote koppen, voor hun is er, natuurlijk, geen spraak van vermindering. Integendeel. De bedien den, aan 's ministers kabinet gehecht, zagen zich onlangs, ten titel van cadeau tjemeer dan 1000 franken toekennen. De gezondheidstoestand van Al.AIalou, die sinds een achttal dagen scheen te verbeteren, is nu, volgens de Bien Public melt, onrust wekkend geworden. De heer Yervoort, gewezen voorzitter der Kamer eu oud representant van Antwerpen, is donderdag nacht te Boits- fort overleden. De regeering komt aan den Gouver neur van Brabant te laten weten dat zij de taxe van 2 °/0, op de opbrengst dei- vrijwillige verkoopingen van meubelen, koopwaren en te velde staande vruchten, zwartberookte zoldering boven zijn hoofd. Goed, dacht Quaterquem, die is mijn man En hij stapte op hem toé. Mijnheer, begon hij, beleefdelijk groe tende, is het mij toegelaten u eenen dienst te vragen De jonge officier liet zijne voelen op den grond glijden en, wellicht tevreden over liet uiterlijke van Quaterquem, ant'v oordde hij hem met gelijke beleefdheid Zet u, Mijnheer, en verhaal mij de zaak. Mijnheer, hernam de Bretanjer, wilt gij zoo goed zijn mij als getuige te dienen Ik ga morgen in tweegevecht met eenen Engels liman. Zeer gaarne, Mijnheer. Is eene overeen komst mogelijk Hoegenaamd niet. Nog beter. En, durf ik u, zonder al te nieuwsgierig te ziju, vragen.... Waarom ik den Engelsohman wil doodeu? Hoor en wees scheidsman tusschen ous beiden. Twee siazeu bitter en eigaren gebood de officier He wel, Mijnheer? Ik en de Engelschman, wij beminnen dezefde vrouw. Nu, de genoemde Engelschman was de eerste in de zaak betrokken en hij wil volstrekt met haar trouwen. Ik heb liem beleef delijk gevraagd uit mijnen weg te blijven, maai bij wil niet. Wat zoudt gij in mijne plaats doen Juist wal. gjj zelf gaat doen. Ik zou hem bidden zich niet. mij te meten. HewelMijnheer, daar is gansch de kwes- Lijnsdag is de zitting van den Provm- tialen Raad geopend onder voorzitter schap van AI. Wauters,ouderdom d ken. AI. Libbreeht is weder als voorzitter herkozen; AI. Vilain XIY als ondervoor zitter. Het. Vertoog over den bestuui lijken toe stand der provintie Ooit-Vlaanderen, dat bij de opening van den zittijd, aan den proviutialan raad voorgelegd werd, bevat onder andere de volgende inlichtingen De provincie telde, op 31 December 1885, 924,282 inwoners, zijnde 8,818 meer dan op gelijken datum van 1884. Tegen de kiezerslijsten voor 1886-1887 ziju 2124 beroepen ingediend geweest, te weten 1886 in het arrondissement Gent-Eecloo, 498 in dat van Aalst, 375 in dat van Oudenaarde, 95 in dat van Dendermonde eu 90 in dat van St-Ni- kolaas. Het getal der algemeene kiezers is, voor de verschillende arrondissementen, als volgt Aal t 2584, Oudenaarde 1768 Eekloo 974 Gent 8618 St. Nikolaas 2708 en Dendermonde 1948 te zamen 18600, of 186 meer dan het vorig jaar. De lijst der kiesbaren voor den Senaa:, voor 1885-1886 bevatte 151 kiesbaren, waarvan 24 betalende den cijns van 2116-40 en daarboven en 67 andere, waarvan de minst belaste frs. 1284-89 betaalt in rechtstreeksche belastingen aan den Staat. De minst belaste der tien bijge voegde ingeschrevenen betaalt fr. 1220-06. Er zijn in de provincie 51,441 provinciale en 83,824 gemeentekiezers. Deze laatsten zijn se dert 1885 vermeerderd met 11,514. tie. licht gij nog andere inlichtingen noodig? Waartoe zouden zij dienen? Ik reken dus op u voor morgen. Verstaan. 's Anderendaags verschonen de twee vijanden en de getuigen op liet slagveld. Mijnheer Hornsby wild de twee kampioenen verzoenen en naderde tot Quaterquem. Reeds bij de eerste woorden verzette de Bretanjer Dat hangt teenemaal van u af. Geef mij miss Alice ten huwelijk, en ik beloof u alles. Ik heb cigentlijk geenen haat voor Harrison, Dat hij heenga en aan uwe dochter niet meerdeuke en ik verzeker u dat wij de beste vrienden der wereld zullen zijn. Ik wil de kosten van den oor'og niet dra gen, sprak Cornelius. /ooals gij wilt. - Ik heb gezworen nooit mijne dochter aan eenen Franschman te geven. En ik heb gezworen met haar te trouwen. Maar, Mijnheer, elk ij meester in zijn huis. Harrison is naar mijne hand. Nu zwijgen wij erover. Hij is mijn beste vriend. Dos te heter. Laden wij onze pistolen En mijn woord zal ik houden zoolang Harrison voor mij niet de hatelijkste verrader wordt. Laat ons de pistolen laden Wat er ook gebeuren moge, Mijnheer, ik zal u nooit wederzien. S >i v-ji i Ijos. Dat lu t Land niet alle goede hoedanigheden bezat, dat wisten wij genoegzaam, maar dat het zich kon laten medeslepen door broodnijd, zie. dat hadden wij nooit geloofd. Nu, Land, uwe broodnijdige uitvallen tegen ons,uwe valsche aantijgingen, uwe leugenach tige taal ten onzen opzi -lite. hebbenjuist den tegenovergestelden uitslag dien gij er van ver wacht: gij maakt publiciteit ten onzen voordeele en wij zien dage lij ks het getal onzer abonnenten aangroeien. Schuwde het and zoo zeer den wereld niet, bleef liet niet gestadig te studeeren hoe het zijne lezers zon verbeesten eu bedriegen, liet zou weten dat sommi e, wat al te genante Pitjes en Datjes, geruchten ziju die elkeen te weten kan komen, en dat bet in het geheel daarom niet noodig is u aan de spleten der deuren te luisteien. Waar hebt ge in den P< redergedm gelezen, o sfiw, hpspeu en anvqpj.n? Land, dat wij ons weezeuhuis hebben aangevallen Beknibbelen is aanraden Dij die nauwgezette gazetschrij vers. Zouden wij misschien al de daden, al de instellingen, at de persoonaadjes van ons huidig stadsbestuur moeten bewieroekên? En zoudt gij onze kritiek over hot opvoedingsstelsel in ons meisjes weezeuhuis wel kunnen afkeuren? Zoudt -ge duiven beweoren dat die opvoeding, op eenen k'oosteruchtigen voet geschoeid, waar die meisjes die geroepen worden den wereld in te gaan, in de gestrengste afzondering leven, onder het toezicht van persooneu die niets ken nen van den wereld waaraan zij verzaakt heb ben, zoudt ge duwen beweeren, vragen wij, dat die opvoeding geeneunoodlottigcn invloed heeft op het latere leven dief ouderloozen Moest men de statistiek opmaken der slacht offers dier opvoeding, gij zoudt verstomd staan, o Land, over het aantal gevallene meisjes die ons weezeuhuis reeds heeft opgeleverd. Ik vraag liet u, lezer, luidt ge wel ooit gedacht dat de kwezelarij, her fanatisnius zoodanig den mensch konden beirieefforen dat hij zich van liet laatste breintjen rechtschapenheid durft ont doen en zijnen toevlucht ncmeu tot logeutaal en bedrog Wij vroegen of bet noodig w.is het poliüe- reglement op de danszalen iu al hare gestreng heid toe te passen aan die persoonen wier voor ziening in cassatie verworpen was en reeds groote koffen op de i rug huilden. Het Land noemt zulks VOOR de draaiorgels (in zijne bedoeling is dit drmiorgeteiAAG) schrijven. Wij beknibbelden de opvoeding in onze wee- zenliuizen gegeven volgens onzen confrater is dit schrijven TEGEN bet deftig beheer der hospiciën Ah sa Dat h nu reals de tweede maal dat wij onzen burgemeester betrappen op heeter daad van schending van art. 3 van het Politie- regleraent op de dauszalon. Ziehier dit artikel Het is op geheel het grondgebied der stad verboden verplaatsbare tenten op te slaan, om er danspartijen of cafës-chantants in te richten. De tappers en kofflehuishouderi met vaste Maar in Go Is naam, laat ons de. pistolen laden Er was duj niets aan te doen en de twee tegenstanders werden tegenover elkander ge- plaatst op twintig stapp n afstand. H.rrison trok de eerste. Het slaghoedje, dat slecht op den haan gesto ken was, ging niet af. Goddam riep Harrison woedend. En hij wierp ziju pistool met wanhoop teu gronde. Ongelukkiglijk, do eerste slag had de capsule op hare pluals gebracht.de tweede deed ze ontploften het schot ging al' en de kogel trof juist den voet. van Cornelius, die het gevecht stoud af te zien. Cornelius liet eenen razenden kreet hooren. Ondier lomperik ezel moordenaar riep hij uit. Harrison liep naar hem toe, om hem in zijne armen te ontvangen maar de oude gentleman, buiten zich zeiven van woede, stiet hem heftig terug en zette zich in het gras, terwijl bij een akelig gekerm liet hooren. Aïe driedubbele dommerik, die op mij schiet in plaats van op zijnen tegenstrever 1 Aïe Aïe wie heeft van zijn leven zoo iets gezien Maar, beste vriend... begou dj troosteloze Harrison. Gij, mijn vriend 1 dubbele verrader Maar, beste schoonvader Schoonvader, ik Ah ge moogi uw® DE DENDE O O -i-n'Wi—- r. - 11 f ri VÜ Pïi» "fil

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1