Roode Vlag en Marseillaise. De betooging te Brussel. Nummer 34 LI 13 EB AAL WEEKBLAD YOOH 6 fr. voor de stad. Abonnementsprijs6 fr 60 voor de» buiten, P1UJS FEB NUMMEB 10 CENT TM EN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buicen voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. Nee 1IET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der annoncen J KeUam0ni 76 oentlmen Per drukregel. Vonnissen op de derde bladzij''e. oO centimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. nee metu. AALST, 21 AUUSTIJ. 't Is er mêe gebeld Met muziek aan het hoofd, onder het zingen van de nieu we marseillaise en onder het geroep algemeen stemrecht is de lang ver wachte en zeer geduchte betooging voor bij de gesloten vensters der Ministeriën getrokken. Eu daarna - Daarna is eenieder stilweg naar huis gekeerd. En daarna 't Is al. Alles is reeds ver geten, do roode vlaggen, de petitie, de betooging, alles gaat weer zijn gang als vroeger. Do clerical» bladen schuimen van woe de omdat men de roode vaan vrij laten zwaaien en de carmagnole en van t ongediort luide laten klinken heeft. Wij zijn het nu eenmaal eens met, de cat- holieke bladen om hun grommelen te gen de roode vod zooals zij dat ding heeten. Doch zij vergeten weeral dat zij ergens op hunne zolders ook eene gele vod i, steken hebben, welke zij bij elke gelegenheid te voorschijn halen en wel ke meestal het koddigste versiersel der clerikale uitdagingen, processiën, bede vaarten en bij allo optochten is onzer franciskanen Wij zeggen het hier zon der omwegen, al dat rood ol geel en al die marseillaise's zijn uithangborden die aan de volkszaak meer nadeel dan voor deel verwekken. W ij betreuren dat de aanvoerders on zer werklieden, die nuchtmro golccia^ en doorzichtige mannen zijn, en liet be grip van hunne verantwoordelijkheid en hun recht bezitten, er niet beter op bedacht zijn geweest dan met antinatio nale zinnebeelden en vreemde gezangen dien volksstoet op te leiden. Met omwen- telingskreten, en met het teeken van den burgeroorlog zal nergens de arbei derspartij veol bijval vinden van der gelijk socialismus wil onze gezonde bur gerij niet hooren. Het is eene nieuwe partij die opdaagt en die zich wil staven op hare getal sterkte. Zij vraagt de herziening der Grondwet ton voordeele van het alge meen stemrecht, in stede het verlicht stemrecht te vragen. Doch hare betoo ging zou niets van haar oogwit verloren hebben, had zij zich onder de plooien van het yaderlandsch vaandel geschaard: de manifestatie zou er veel waardiger om geweest, en eenen beteren indruk op het feestvierende Brussel en op geheel het Land voortgebracht hebben. De inrichters der betooging waren hi hun volle recht en dat heeft niemand hun betwist, maar zij loopen op eenen verkeerden weg gemakkelijk is liet, te verlangen alleman kiezer te maken, maar dat kan niet gebeuren zonder eene herziening der Grondwet, en onze ma- nifesteerders vergeten in te zien. dat zulke herziening, inden tegenwoordigen toestand der staatspartijen, eene volsla gen onmogelijkheid is ten gevolge der thans, en misschien nog voor jaren, on overkomelijke hinderpalen welke de Grondwet zelve aan hare herziening hecht. Maar de arme drommels die zij achter de roode vlaggen en op een lied da thans geen zin moer hectt, te Brusse rondgewandeld hebben, zijn teenemal onbewust van deze onmogelijkheid, en men heeft hun alleen wijs gemaakt dat het voldoende was met in massa s op te komen, en uit hunnen naam eene zaak te vergon waarvan zij zeiven het gewicht niet goed begrepen. En moest men daarvoor de roode vlag z* aaien eene daad waarvan zij insgelijks de beteeke- nis niet begrijpen. Men heeft hun gezegd dat het rood de kleur der werklieden moet zijn, gelijk het blauw dat der libe ralen, gelijk het geel dat der clericalen, die den paus voor koning willen. Voor ons heeft al dat rood en dat mar- seillaisegekrijt, buiten eenen pijnelijken indruk, weinig beteekenis aan de ma nifesteerden zeiven heeft het bewezen dat de vlag misdragen en het lied mis- zongen worden. Mij willen wel aanne men dat zij met hunne zinnebeelden toch de grondzuil onzer Staatsinrichtingen, onder dewelke wij sedert eene halve eeuw zonder schok geleefd hebben, niet willen bedreigen. Door deze grondzuil verstaan wij het koningdom, dat zooveel bijgedragen heeft om aan het Belgie van 830 een vertrouwen te verzekeren en den eerbied te wekken bij alle natiën der wereld. Ook de Vorst, die er heden de vertegenwoordiger van is, en de le vende persoonlij king van het Vaderland, ïeeft thans wel de eerste geweest die de harde beproevingen en het lijden be jammert welke de werklieden en de nij verheid heden te doorstaan hebben. Het is met het koninklijk prerogatief, waar mede hij bekleed is, dat hij aangedron gen heeft om het arbeidersonderzoelc tot in de verste ophalingen door te drij ven. Het is met datzelfde constitutioneel voorrecht dat hij handelen zal om mer- celijke verzachtingen te brengen aan iet lot der roovers en brandstichters van rond Charleroi, en die het gerecht op zulke onverzoenlijke wijze getroffen ïeeft Dat ons volk dus gerust weze de wa re herkentenissen der hervormingen welke noodwendig zijn in de sociale qujestie zullen weldra onvermijdelijk hunnen weg maken, en wel zonder stoot of stamp maar gekheid is het voor onze 50 °/0 ongeletterden zoo in eens volledige politieke rechten te eischen. Wal is waar is het ideaal der politiek de souverei- niteit van het volk doch daar het volk «iot a»u mjn ïiiuiviuu zien zen Kan geleiden zonder dat zijn verstand ont wikkeld zij, zoo is een vrijgezind onder wijs, gelijk wij het opvatten, voor al degenen, die den maatschappelijken vooruitgang wenschen, eene eerste be hoefte. Als zulk onderricht verkregen zal zijn, zal het algemeen kiesrecht van eigen toepasselijk worden. Had men zulks aan onze arbeiders wat- beter op de meetingen en conferentiën gezeid en bewezen, zij zouden gewis niet achter eene roode vlag willen mêeloo- pen hebben en nog min te Brussel eén gezang aanheffen dat niets dan oproer, bloed en tranen doet gedenken. Dat gezang is nu weder een overschot van franschdolheid, waarmede een groot gedeelte van het volk behebt is. O, het is nu 50 jaren lang d#t men alles ophe melt wat van over de zuidergren ge waaid komt. De Carmagnole wat zin heeft ook dit lied voor de belgische werk lieden Geen, maar dat komt uit Fran krijk, en dat is genoeg. Voorwaar, eene aardige wijze ook, zijne genegenheid voor ons volk te too- nen, wanneer bestuurders van fabrieken en nijverheidsbazen in de taal van ehez- noas zich komen uitdrukken op de vbr- hooren der arbeiders-commissie waar onze werklieden zich alleen van de vlaamsche taal kunnen bedienen. Indien wij, liberalen, Vlaanderen aan de fransche verbastering en aan de ver- kwezeling willen ontrukken, laat ons de landstaal verheffen herstellen wij haar in al hare rechten in huis en school, op ons uithangbord en in al onze bezigheid anders zullen wij nooit ons maatschap pelijk doel bereiken. Er blijft hier zoo oneindig veel te doen om de boeien, waarin de dweepzucht de gasten geklon ken houdt, te slaken, en het licht der rede overal te doen schitteren. Dus geen vreemd namaaksel blijven wij mannen van eigen gebak Men moet onze werklieden, in de be roepscholen, een degelijk onderwijs ge ven en hun in de oorzaken der maat schappelijke plagen doen klaar zien. Zulks kan alleen, in de moedertaal, en met onze landelijke geschiedenis in de hand, gebeuren. Dit is de eerste en bij zonderste plicht. Zij alleen wij ken nen ze staan tegen de ontwikkeling en de opvoeding van het volk, die be lang hebben de werkende klassen in eene stoffelijke en zedelijke afhankelijkheid te bewaren, ten einde hen onder eenen onrechtschapen dwang van blind geloof, onverdraagzaamheid en fanatieke onder werping te behouden. Het bijzonder initiatief der liberalen moet er weer tusschen komen, om in de dringenste behoeften van het onderricht in beroepscholen te voorzien tot betere tijden, en onze zegepraal in de verkiezin gen opdagen. Dan zal en dan moet het onderwijs eene zaak vim algemeen be stuur worden. De leeraar, zoowel als de officier of de magistraat, moet een onaf- zetbaar beambte blijven, en stellig zal het eerste werk van een liberaal gouver nement moeten wezen het leeraarskorps, dat zal herbenoemd worden, aan de wisselvalligheden der partijen te ont trekken. De beruchte manifestie der socialisten heeft zondag te Brussel plaats gehad, en ue wereld is niet vergaan. Alles staat nog op zijne plaats. Van hetbegintot het einde is alles kalm ordelijk en deftig toegegaan en zelfs na afloop der betooging is er niets gebeurd, zooals door velen gevreesd werd. Daaraan hebben wij ons altijd ver wacht en 't verwondert ons du» niet. Even als in 1884 de liberalen en de cle ricalen, hebben de socialisten of, zooals de deelnemers aan den stoet van zondag zich noemden, de werklieden hun recht van vereeniging en van hun gedacht uit te drukken mogen uitoefenen. Onder dit opzicht hebben zij nu voldoening gehad en zij zullen niet meer kunnen zeggen, dat zij miskend en verdrukt worden, dat --- w- 1 wet niet gelijk is voor hen als voor de andere klassen, onder dit oogpunt. De Brusselsche pers is het eens, om mlde te brengen aan de goede orde, die niet opgehouden heeft te heerschen in den stoet, iets wat de clericalen niet wei nig moet do n biskeeren, dewijl zij zich op 8 September 1884 zoo schandalig lebben gedragen, dat er de bevolking der hoofdstad door in verontwaardiging werd gebracht. De werklieden hebben zondag aan de clericalen derhalve eene goede les, een schoon voorbeeld gegeven, dat hun tot eer strekt. Wat zal thans de uitslag der betoo ging wezen, die was ingericht om het al gemeen-stemrecht te bekomen? Zal den werklieden nu dit stemrecht worden verleend Wij geloaven het niet, doch dit is ze ker, dat zij, door hunne kalmte en be daardheid van zondag meer goed zullen gedaan hebben voor de zaak die zij ver dedigen, dan door al de hevigheid en de buitensporigheden, die zij sedert jaren in hunne meetings, redevoeringen en dagbladen aan den dag hebben gelegd. Door dit geweld hebben zij degenen, die hun het stemrecht moeten verleenen zoo niet bang dan toch afkeerig van hen gemaakt en verbitterd. Wij kunnen dan ook niet anders doen, dan hun aanraden met geduld en beza digdheid voort te gaan en hunnen tijd af te wachten die toch vroeg of laat zal komen, want de uitbreiding van het kies recht, aan de bekwaamheid verleend, op het wetgevend gebied, is niet anders meer dan eene kwestie van tijd. Keulen en Aken zijn niet op eenen zelfden dag- gebouwd, is een oud spreekwoord welk hier zeer wel van pas komt. Voortaan dus geene hev igheid of over drevenhcid meermaar met kalmte en zonder rusten propaganda gemaakt en de dag waarop den werklieden vol doening zal kunnen gegeven worden, zal er des te meer (ïoor bespoedigd worden. B-ijle- en Demerhode staander van het wereldlijk onderwijs had hij, dank zijnen machtigen invloed j en zijne populariteit, gedurende zijn le- ven het plan kunnen verijdelen van ze- j kere mannen, die niets andersin hunne bedoeling hebben dan het officieel on derwijs in handen te leveren van onbe- kwamen en nonnekens. Niet zoohaast waren burgemeester en onderwijzer ten grave gedaald, of de domperskliek zag het oogenblik gunstig om hare fanatieke ontwerpen door te drijven nog lag de onderwijzer op zijn ziekbed tegen den dood te worstelen, toen men reeds zijnen opvolger aan duidde en de benoeming van drij non nen, als onderwijzeressen, voorbereidde. Nu, onder de schoolwet van 1879 hadden eenige kwezels en kwezelaars een school lokaal gebouwd met het gedacht daar eene katholieke school in te richten, ontwerp dat sjij moesten opgeven zoo als wij hooger zagen. Dit schoollokaal was gehuurd door den koster die het. met zijn huisgezin betrokken had. M an- neer de koster vernam dat er nonne tjes gingen komen, begieep hij aan stonds dat hij welhaast eene andere woning zou moeten zoeken hebben en, zonder lang dralen, ging hij het huis aankoopen van zijnen voorganger, dat thans bewoond is door den onderpas toor 't is deze, 't zij in 't voorbij gaan gezegd, die met handen en voeten voor de nonnekens en tegen burgemeester en onderwijzer gewerkt had ook telt hij zeer weinige vrienden, uit oorzaak van zijn fanatismus en zijne hevige politieke schoolwet van 1879 reeds te Aalst al menig bewijs luid geleverd. De onderpastoor wist niet dat de kos ter zijn huis had aangekocht. Hij ver wittigde dezen dat hij zich gereed ma ken moest om het katholiek schoollo kaal te verlaten, daar de nonnekens gin gen komen. De koster verklaarde zich bereid het huis te verlaten maar bracht terzelver tijd ter kennis van Mr den on derpastor dat hij dezes woning aange kocht hebbende, deze, op zijne beurt, verhuizen moestom hem, koster, toe te laten hetzelve te betrekken. Daardoor had de koster den onder pastoor schrikkelijk beet, want deze mag, om zekere reden bij den pastoor niet meer inwonen, en kan om den dui vel geene nieuwe woonst in het dorp vin den, zoodanig is hij er bemind en ge zocht. De ongelukkige is verplicht geweest aan den bisschop zijne verplaatsing te vragen Zijne parochianen wenschen hem de goede reis en den wind van achter. Dees is geschied in laanderen, mis schien in liet meest fanatieke deel vaa ons ongelukkig gewest,en bewijst dat de vlamingen nog zoo zeer niet ontaard zijn dan men gemeenlijk denkt, en dat een vuursprankel genoegzaam kan zijn om denoiuhn geestdrift voor vrijheid en ontslaving te doen ontvlammen. Argus. Ditjes on Daljos. Altijd beleefd en minz uitiidie Frnderbode, als het een tegenstrever geldt dien geeft hij den recht vrieude'ijken naam van den stinker. Maar zeg eens, vriend, hoe heette dan toch uw grootvader, langs vaders zijde Een dorp in rep en roer. Eigennamen wil ik niet noemen, maar mijne lezers zullen allicht, uit mijn ver haal, den naam leeren kennen der ge meente die ik bedoel. Die gemeente had over eenige weken het overlijden te betreuren van haren bekwamenen beminden hoofdonderwij zer, korts te voren in het graf voorafge gaan door den burgemeester, een deftig en vastberaden man. Overtuigd voor- en zouden wel met uwe kuiten kunnen liêen loopen. Naar redens luisteren die gas'en niet, van het oogenblik dat gij hunnen God maar durft aanrandenhuneeuig.-itjirgiune.it is bijten. Nopens den brief van onzer briefw.sielaar- ster Virginie zijn het die two# doggen niet eens.Volgens De Den derbode komt de brief in derdaad van eene dame, en die dame heeft groot ongelijk zi h te beklagen dat vi.or ze .ere H. H. Gemeenteraadsleden het Reglement dei- Zwemkom eene doode letter is;volgens 't Land nu is die biief niet door eene dame geschreven, want hij bevat sinerigen klap en is in Ho- zarenfranscli opgemaakt door 'ne sinerigen ransel 'k En durf ik aan den C .nfrater alleenlijk niet vragen waarin die siueerige klap wel mag bestaan, want hij is capabel mij geheel eugansch in te slokken Over een tweetal jaren speelde het Land van Ltiem een lief tooneelstukje Trippol et je en Kol- Jekivint. In dit stukjen komen nu eenige vol zinnen die men, als men er erg op uit is, in een verkeerden en weinig kieschen zin kan op vatten, even als zekeren volzin uit den brief van CésarineEn zie over twee jaar slaakte do Dtnderhode kreten van afgrijzen en geschokte ze- delijkheideu was erniet heelvervan af den vloek des Hemels over het Land van Biem in te roe pen en heden?.... heden maakt het heilige blad zich a tn de zelfde zonde plichtig Altijd de historie van den balk en het strooipijl. Maar wat zal 't Land van dien brief van Cé sarine zeggen ?Zal het voor deze ook smerigen klap hozaren fransch, smerigen ransel heeten. Wij zijn benieuwd onzen Confrater van aan de Werf te lezen. ue zwVm'ikwrAïé' maakt vau't begin af...» Eli wel jongen weet gij dan niet dat een blad de weerklank moet zijn der openbaremeening en dat deze bijzonder lijk voldoening krijgt wanneer zijhij middel der drukpers, hare wenschen en hare klachten doet kennen k Vergeet haast te zeggen dat Cesarine vrijdag der verledene week, eenen toonkuudi- gen hij haar in de zwemkom heeft doen komen om haren brief op muziek te stellenen verle den dijnsdag is zeker koster, op dezelfde plaats hij haar gekomen om over dit muziek zijn oor deel te vellen. Lieve Hemel wat is de dienst op ons poli- tiebureel toch verbeterd sinds wij eenen nieu wen Commissaris en twee splinternieuwe spe cials hebben. Om er u een bewijs van te geven moet ik u zeggen dat eene woonstverandering, den 28 Julij uit Diest naar Aalst verzonden, hier reeds den!) Oogst was ingeschreven, l'eist, eens, op 12 dagen eene woonstverandering in geschreven Maar dat is e -n mirakel Maar 't goldt hier een liberaal hoort ge, en om alhier kiezer te zijn had die liberaal vóór den 1° Oogst alhier moeten woonachtig zijn, en.... enfm, ge begrijpt M. Ilipp. Meganck protesteert in De Den- derbode tegen het gezegde van M. Van der Meersch, op het werk-enkwest. dat de werklie den aan de afbraak van hot Hooghuis slechts 1,10 fr. daags wonnen. Zooveel te be-ter, indien de werklieden wat meer gewonnen hebben dan dien spotloon. Wij verwachteu nu het antwoord van M. Van der Meersch. M. Van Wambeke heeft tijdens het werk-en kwest uitgeroepen dat hij nog slechts op Vas tenavond- en Kermisdagen vergunning tot dansen zou gegeven hebben. Zoo, heer burge- meestir, wat verschil maakt gij dan tusschen de herbergiers die het bijzonder patent van 200fr. betalen en de andere Geen Dan zijn volgens mijn dunken, die 200 franken waarlijk gesto len Argus. u Tégen d« sch'ijvers van den Dendtrgalm hebben wijniets, volstrekt niet:, de personen willen wij eerbiedigen. Zoo schrijft het Land in zijn laatste nummer. Dit heeUn wij wel ge sproken maar 't is recht spijtig dat onze Con frater, alhoewel hij, onder dit betrek, veel deftiger is dan de Jtenderbode, nog al eens an ders handelt dan hij spre kt. De geest van laffe per ;ooRijkheden en lage polemiek die tot de stichting van den Dender- tiode hebben aanleiding gegoven. blijft nog al tijd dit blad bezielen. De redaktie heeft wel te veranderen, toch blijft die drift totschimpen en belasteren, alhoewel met minder geest dan vroeger, er nog immer doorschijnen, zooals het uit Denderbode's zoogenaamd verslag van de zitting der werkcommissie, dat met eene laagheid begint en met eene andere eindigt, genoegzaam te bemerken is. Aa i d .ui kandidaat burgemeester niet meer aankomen, zulde, liberalen, of zijne twee dog gen, Land en Dendcrbode, schieten u driftig in Zal liet werkenkwest tot eenen prac- tischen uitslag leiden Zal het ietswat bijdragen tot de oplossing van de socia le kwestie Dit vraagt men zich heel natuurlijk en zeer dikwijls af Wie kan er op antwoorden De toekomst zal lee ren en 't is te wenschen dat zij aan ieder een, voor zooveel mogelijk, voldoening schenke. En bijzonderlijk op een punt zou liet werkenkwest hare beste aandacht moe ten vestigen, omdat dit punt zoo ge wichtig is en, eens opgelost, verbazende en zeer goede gevolgen zou kunnen heb ben. Is het niet bedroevend, is het niet hartroerend oudeafgesloolde grijzaards, met 't koffijkannetje en den boterham zak in de hand, zich nog dagelijks op hunne stramme leden ter fabriek te zien tr abz-^'c&sTcaamaB roj^ï^SfelsieïSMisssraHBr :MK«rcr sxz sasvstfroovrr» 1 J -1-K 3t- ïfc Si «t :je

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1