EtBERICH 1 Nummer 51 Zondag 19 December 1880. Aan onze Lozers: Ie Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. Abonnementsprijs j 6 (r 60 T00r den i voorop betaalbaar. PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN, Men abonneert zich op alle postkantooren voor den buiten voor de stad, ten kantoore van het blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, AaJ.it. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Priis der annoncen par drukreyel. 1 uu afifiuiioLii Eeklameil) 75 centimen 1 a Vonniss'n op de derde bladzijde, 50 centimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan Iet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 18 DECEMBER. De personen die een abonnement op 1 >cn 1 Jondei'galm zou den nemen voor liet jaar 1887, zullen van heden af tot nieuwjaar het blad kosteloos ontvangen, Het eerste jaar van ons bestaan spoedt ten einde. Met zekere zelfvoldoening- durven wij op onze afgelegde loopbaan terugblikken, omdat wij gelooven, in de mate onzer krachten, getrouw te zijn gebleven aan ons programma en onze beloften. Die terugblik zal ons aanspo ren om op den ingeslagen weg voort te gaan en, voor zoo veel mogelijk, naar verbetering*en volmaaktheid te .-breven. Wij zullen meer om meer onze krachten toewijden om onze lezers op de hoogte te houden van alle in- en buitenlandsche gebeurtenissen, van handel, nijverheid, landbouw en kunsten. V at wij reeds dit jaar, ter gelegenheid der junij kiezingen en van 'twerkenkwest,deden zullen wij, met het nieuwe jaar, meer om meer uit breiden wij zullen, in afwachting dat ons blad tweemaal ter week, in het zelf de formaat, kunne verschijnenwan neer bijzondere gebeurtenissen de al- gemeene aandacht op zich roepenonze abonnentendoor een buitengewoon num mer van ons blad op de hoogte trachten te houden. Dit zal van onzentwege eenige opoffe ringen eissclien, voor de welke de gene genheid onzer lezers en liberale vrien den ons zal instaan. De Redaktie. Ons bestaan. Het. Land van Aalst zegt in zijn num mer van Zondag dat liet in t kort gaat toouen wie ons blad in 't bestaan en in 't leven houdt. In 't kort.... waarom niet seffens of meent het Land misschien dat wij ons ooit geschaamd hebben te zeggen wie wij zijn en wat wij met onze uitgave bedoelen Wij zullen onzen gewijwaterden te genstrever voorkomen in zijne verkla ringen, opdat hij zich niet misgrijpe. Wie ons doet bestaan Wel de ver ontwaardigde liberale partij en zelfs een deel aalstersche catholieke burgers die het gezeever en het gesnap van onze twee jezuïetenbladen beginnen beu te worden, en wat beter willen op de hoog te gehouden worden hoe onze landhuis bazen de stadsbelangen behartigen en met onze penningen omspelen. Man nen die willen klaarte in de doos hebben, en vrij en vrank zeggen en denken wat hun op het hart ligt en wat de stad voor- deelig of nadeelig is. Wie ons aan 't. leven houdt - diezelfde liberale partij die hier krachteloos niet is als het Land het wel meent. Zijne booze uitvallen zijn er ird >- ren zondag in zijne heilige artikels ge tuige van. Hoe wij bestaan en leven O wij weten wel dat het Land geenen oogenblik zou aarzelen om ons het leven te onttrekken en ons te vierendeelen indien het in zij ne macht was. Is het de politiek dier godsgenadige pers niet, ons in handel en wandel te beuadeelen, ons en allen die van hare opinie uiet zijn of niet schij nen te zijn, want schijnheiligheid is voor die schr ij velaars genoeg dat is meestal hun beste stieltje. Wie ons ondersteunt O, man Gods, hot zijn de jezuïeten niet Maar het zijn een aantal vrienden en vrijge- zinde burgers uit het arrondissement, die het fanatismus en de onverdraag zaamheid hunner pastoors en pilaarbij ters meesters onzer dorpen willen bevechten door kenbaar te maken hoe de godsdienstijver van onze gemeenten eene ware bel gemaakt heeft, die ons willen doen zien welken oorlog en welke moeilijkheden men berokkent aan de buitenlieden die zich veroorlooven nog een greintje gezonden wil en vrije ge dachte te bezitten. Het zijn mannen van moed die opstaan tegen den toestand waarin heden het on derwijs der dorpen vervallen is en dat, daar het aan alle toezicht onttrokken is, van onze arme arbeiderskinderen een slaeh van cretins, van onnoozelaars zal maken, zooals de catholieke representant De Decker het eens voorzeid heeft. Het zijn mannen die met leede oogen zien, dat wij met een gouvernement behebt zijn dat een grootste deel van staatsinkomsten in de bodemlooze kas ten der geestelijkheid smijt, terwijl hoogdringende welkenen hervormingen zouden moeten uitgevoerd worden. liet zijn mannen die weten dat Belgie op dezen oogenblik voor twee verschrik kelijke gebeurlijkheden staat die wel licht niet lang meer zullen uitblijven de eerste is de sociale omwontolingsvloed welke van uit de laagste volksklassen steeds hooger en hooger opborrelt de andere is de buitenlandsche oorlog die staat los te barsten, en waarmede onze onafhankelijkheid en de toekomst van het Vaderland heel hachelijk op liet spel zouden kunnen staan. Eu daarom hou den onze ondersteuners niet op in ons blad de burgerij te verwittigen tegen den schok en alle mogelijke redmiddelen aan te wijzen om onzen val, door de cle- ricalen bewerkt, te keer te gaan val waarmede onze meesters zich weinig be kreunen, omdat zij alleen voor oogen hebben hun behoud op de kussens en het goed en gemakkelijk leven derpries- ters, paters en nonnen. Wie ons ondersteunt Het zijn on ze geërde abonnenten die wekelijks in grooten getale aangroeien en ons stoffe lijk en zedelijk aanmoedigen voor de taak welke onzi mannen op zich geno men hebben, en die alleen bestaat in het welzijn der stad en van het arrondisse ment te behartigen en te verdedigen te- g de laffe aanvallen onzer klooster gazetten, kwezelachtige schimpen, welke voor masker een soort van godsdienst dragen die niets is dan een schandalige kerkwinkel, waar men bij gereede be taling: nog schandaliger bediogen wordt. ingelicht wel zoo Nu dat het Land eenigzms is wie ons ondersteunt en wat ons in le ven houdt, denken wij zijne taak verge makkelijkt te hebben voor zijne artikels die het in het kort.... moet voortbren gen en waarin al onze opstellers, allen ventjes zonder tel, met naam en toenaam zooals in liet framagonsboek zullen aan- geteekend staan. Dat zal 'ne lijst zijn. Dat gaat 'ne slag geven zondags, en bij onze jubiU's, op ou/.e predik stoelen de zuivere en zedelijke waarheden hoo- ren die Christus over negentien eeiwen bi,na, gesproken en geleerd heeft Gaat en onderwijst Brengt de broedermin onder de volkeren Bemint uwen naaste alsu zeiven, en weest rechtvaardig. Ja, gaat en onderwijst want de grootste misdaad welke een inenseh aan zijnen even naaste kan toebrengen, is hem het brood des geestes, dat is te zeggen bet onderwijs weigeren. I)it brood is wel zoo noodzakelijk als dal. des lichaams. De berooving van dergelijk voed sel heeft voor den geest zulke erge! ijke gevol gen als ma' gel aan kost voor het lichaam. Zonder onderwijs is het onmogelijk het ver stand te ontwikkelen liet kwijnt, het verteert en eindelijk het sterft dan geheel uit. In het pasgeboren kind van den anre zooals. in dit van den rijke ligt eene klein voor ont wikkeling, een erfdé'el en een recht dit de maatschappij aan het eene en aati het andere moet vo'maken, Wij hadden verwacht dat de paters uit den jubile om daarover eemge sermoen u zouden gegeven hebben. Gaat en onderwijst Deze waarheid had de liberale pertij van 1879 begrepen, en z:j heeft de grootste op ofte.ingen gedaan om het onder wijs onder de volksklas -eu te verspreiden. Volgen onze clericaleu hierin het woord van Christus Noen, zij doen geheel het tegenovergestelde. Onze volksklas wordt uiet alleen wei tig oüder- wezen. maar daarenboven slecht o ui r.vexe.i. Lezen, schrijven kunnen, en de cathocisums van buiten opzeggen, is genoeg voor hot werkvolk?,' zeggen de elerikaleti. liet is om deze red n dat zij ons vrijzinnig onderwijs bevechten en dat zij hunne scholen toevertrouwen aan oude vrou wen, kosters, vuile broer ens, koewachters en zelfs aan oud- veroordeelden, gelijk het scliool- eukwest het maar al te wel bewezen h eft. De clerikalen maken ons voor slechterik'ken uit hd Land heeft nog vele lievere lama- miugen als wij beweren dat de catechis nus het verstand onzer kinderen niet kan ontwik kelen en dat de moraal, de ingevi g van het gezond geweten, gesteund op de wetten en de noodwendigheid des vooruitgangs der eeaw, alleen licht en welstand m let leven moeten brengen, en dat ee* natuurlijk ön ier ieht al leen den werkman van bale kan zijn. Wij dachten dat du paters, naar aanleiding van bat congres te Luik daarvan wat min of mee zouden gehandeld hebben. Maar onze kJrkninnuen zijn vijanden van alles wat natuur lijk. wat redelijk, wat demoemtiek is, en zij gehoorzamen aan den Paus die zegtde ca- thecismus is genoeg om als goed arbeider of als goede burger door de wereld te komen. Laat ons eens onderzoeken welke waarde de ze bewering hebben kan, en wat de catechismu zoo eigenli, k vervat. Velen praten gemakkelijk over hetgeen men ons als papegaaien doen van buiten leereu opzeggen heeft, zonder naar eigenlijke bewijzen te vragen. Velen, om rust- «Tnl>iló Thans dat het Land ran Aalst tot in den derden hemel boft en stoeft over den grooten Jtibilé welken de stad genoten he ft, en dat dit blad wil bewijzen hoe de Geestdrift van Geloof die hier heersclit onbeschrijflijk was en dat die troostrijke schouwspelen de tranen uit de oogen perstten thans dat de offerblokken giled'gd, en de boetpenningen aaiigelmekt staan in da arina'e van onze St. Martenskerk tiians dut allo aalstersche burgers eu b urge rui nen van hun zonden pak door de paters ont'aSt zijn gowordvn, moeten wij bekennen da! wij cenig/ins door die welbespraakte zendelingen zijn teleurgesteld, omdat wij ons verwachtten dat ze het programma zouden nagekomen zijn hetgeen over eenige weken bij het klerikaal congres te 1 u k is uitgevaardigd geworden toen de bis ichwp dezer stede de sociale qusestie in handen genomen heeft 0111 ze christelijker wijze op te lossen. Dit, zoo men beweerde in de verschillende K. K., zou andere peper zijn dan de te beko men vruchten vau het burgerlijk enkwest over arbeiderszaak en landbouw, dat en zulks zou w«l kunnen waar zijn niets zal voort brengen. Indien men eenige catholieke dagbladen ge looven moest, had men op dat congres te Luik qnaistien besproken en beraamd, waarmede, wij liberalen, gansch in ons schik zijn. Zóó heeft, onder andere punten, de E. P. Verbeke aan onze priesters en zendelingen daar aanbe llen k-t wa e Evangelie aan hunne parochia nen af te I oiuligen en alle zede'eer en gedrags lijn uit dit Evangelie te puiten. Indien aan deze aanbeveling gevolg cegevon elorelt, dan zal die pater eene menschlievende daad begaan hebben, eu zoo moesten wij des pel ijk book, al was het nog met zijne uitleggin gen erbij, Zooals pater Verbeke liet te Luik zegde, zouden eeziige oonferentiën uit het ware Evan gelie ons heter bevalleu hebben, en het i> ook daarom dat Je jubilé welke Aalst, genoten heelt ons even gelaten heett wat wij waren Liberalen J. B. G. >l>r-ïsl>:iïtï* oiireclil Een ontvanger van belastingen trekt deze op en stort ze in de kas van den Staat. De postbedienden verkoopen zegels, verzennen telegrammen en al wat dit opbrengt is ten voordeele van liet Gou vernement. In de statiën kan men kaartjes aan kleine en groote prijzen bekomen, doch wat er iti de koffer komt gaat naar de beurs van 't ministerie der ijzeren wegen. De kinders betalen in de scholen, de veroordeelden voor de gerechtshoven, de schippers op de vaarten en alles wat de opeiibare ambtenaars ontvangen wordt in de Staatskist. gestort. Er is slochts:eene klas van bedienden, welke van liet land betaald worden, veel geld aan het volk afp rsen en toch geen centiem in de groote koffer brengen. Die beambten zijn de geestelijken. Zij worden voor hunne bediening van 't gouvernement bezoldigd, ja vet be taald, daar de bisschoppen tot. 1G000 frs. per jaar trokken. Zoo als ge ziet. 't is geen kleinigheid En wat brengen zij in ten voordeele van den Staat, zij, die zooveel ontvangen voor missen lezen, doopen, vormen, be graven en andere dergelijke profijtelijke dionstjes Geen duit, geen rooden knop Alles is voor hunnen zal:. Doch, wat nog wonderlijker mag ge noemd worden is, dat de ontvangers, postbediendenijzcrenweg-beambten onderwijzers, enz. zich met geen poli tiek mogen bemoeien zondei benadee- ligd, verplaatst of afgezet te worden, terwijl de anderen op hun gemak en strafte loos tegen Koning, Ministers en 's Lands instellingen mogen donderen. Met het geld, dat de geestelijken aan de burgers aftroggelen en dat volgens recht aan den Staat toekomt, met dit geld bekampen zij al wat Staat heet en dat met hunnen bovtiek niet mede spant. We zouden eens gaarne weten wat de wille, zoeken de waarheid of de onwaarheid er niet ovor te betwisten. Anderen la'en hunne kinderen die lessen aauleeren, zooals zij de klei nen laten spelen met knikker en top. Men zal hun dat later wel afwennen, d uiken ze. Dat hoekje kan in vier hoofdstukken verdoek! worden. In het eerste kapittel, het eenig nut tige, eu dat onze aanbeveling waardig is, han delt over de algemeene mens dienplichten en zedeleer het stemt overeen met de grondbe ginselen van alle godsdiensten. Dit eerste ge deelte dat het voornaamste is, zou dan bfgevolg wel het meest uitgebreid moeten wezen, doch het is het kortste om over de plichten der kin- deren jegens h mne ouders, over misdrijven, djef ten, loge us óff andere oneerlijke daden te handelen. Het tweede hoofdstuk H heel eu al onver staanbaar voor kinderen eu zelfs onbegrijpelijk voor gr oto lieden. liet h inden over het Gelooi over de mysterie i der Openbaring,- óver d Drievuldigheid, o-er de Onbevlekte omtvange- nls, over de verschijning des heiligen Geestes onder eb gedaante eenerduive of vurige tongen, over de veran lering van zelfstandigheid des broods en des wijns gedurende de mis. In het derde kapittel spreekt men over de geboorte van Eva uit eene ribbe Adams, oyer den verboden appelboom met het slimme ser pent in het aardsch Paradijs, over de trompet ten van het laatste oordeel, over duivel, hel, vagevuur en mirakelen welke de pastoors ons tegen klinkende speciën verkoopen, doch welke zij nooit moeten leveren. Eindelijk het vierde deel bevat de grondbe ginsels van onverdraagzaamheid met antiso ciale beweegredens, over wat men deuken moet van ketters, schismatiekcn, joden, lutheranen. Calvinisten, anglicanen, enz. Daarin leert men lieden verachten die somtijds veel beter leven dan wij. Dat alles hebben de paters op hunne manier aan onze burgerij heel welsprekend willen diets maken. Kortom, de catkecismuslessen waren geene aanbevelenswaardige onderwijsmethode tot de volle opleiding van een gezond oordeel en ze ker hebben wij het recht te besluiten dat de eenvoudigste handleiding over plicht en zode- leer meer voordeel aan onze kinderen zou bren gen dan het vanbuiten leeren van dit onbegrij- geestelijken zouden gouvernement zegde uwe bediening Staatskas storten. Zouden zij dan nog om te doopen, ontvangt doen, indien liet Al wat ge met zult ge in de zij nog jongelingen naar 't seminarie. Voorde geestelijkheid, zegt de Pré- curseur, moet het kind des volks dus kanonvleesch blijven, omdat zij des te gemakkelijkerkasuifelvleesch zou kun nen aanwerven. Clericale menschlievendheid. Te Middelkerke is er een briefdager en een hulp-briefdrager. Sinds eene maand rijdt er een tram door die plaats en daar door is het werk van den hulp-briefdra ger veel verminderd. Hij moet maar eens. per dag meer de depecben dragen naar het bureel van den tram De ontvanger van den post van Oostende stelde voor dien bediende voor dat werk 50 centiemen daags te beta len, baast zooveel als men te Oostende aan den eersten den besten oommis- sionnaris geelt. Nu, die kleine som was nog te groot voor den minister, en er werd in bet óp per-bureel beslist, dat men aan dien be diende, di-e zes jaren dienst telt en vu uw en kineleren beeft, veertig centiemen zou betalen. Wat spaarzaamheid,, tien centiemen daags op de jaarwedde van een kiemen bediende. Er ontbreekt iets. Demierbode spreekt metgroot misbaarovev de schur kenstreken van den notaris Buyssen, van Gullegem, en niet van Brugge, zoo als bij beweert. Onder andere meldt bij. dat. een werk man. welke eeue rente van G000 fr. op zijn buis bad afgelegd, en koopers wel ke bun aangekocht goed hadden betaaald per deurwaarder beteekend werden van de rente, te komen voldoen en de aange kochte eigendommen af te staan. Buyssens bad alles ontvangen, doch niets uitgedaan. De notaris Dugsscns ging te werk lijk notaris De 1 riendt hier ter stede. (Ziej Denderbode.) Ons wij water- blad zou daar wel mogen bijvoegen heb ben dat die 1 boven gemelde notarissen archi-fanatieke klerikaleivwaren, vooral Buyssens, welke een zonder biecht over leden gemeentenaar in den prosput deed steken. Waarom voegt 1 e iderbode er niet bij dat die lekkere Buysgfhs de uitgelezen .vriend van al de zwartjes was Dit ontbreekt er event wel waarom dat gezwegen Volgens de "Gazette de Lifge, zou de Koning, in bet geval dat slechts eene kleine meerderheid den persoonlij ken dienstplicht, in grondbeginselzou verwerpen, een overgang ministerie' sa- zoo ïeverig zijn te vormen, te trouwen, te berechten, te begraven en te jubilee- ren Wij gelooven dat bet een geheel ander liedje zou wezen Aan den minsten bareelwachter, wel ke met zijn gering dagloon van 1,75 of 2 ^fr. nauwelijks toekomt om in bet schraal bestaan van zijn talrijk gezin te voorzien, wordt er maandelijks van zij nen trok eene zekere som afgehouden om iu de pensioenkas gestort te worden. l'ij zwoegt en hij betaalt gedurende 30, 40, 50 jaar Wat bekomt bij Te weinig om te le ven, te1 veel om te sterven. Is bet zoo met M. Pastoor Wij moe ten antwoorden neen Hij ook trekt van den staat, hij ook verkrijgt pensioen, maar lrij beeft nooit inde pensioenkas moeten storten. En merk wel aan dat hij gewoonlijk na 40, 50 jaren dienst zooveel pensioen bekomt als zijne jaarwedde beloopt. menstellen, ontbinding der overgaan tot de' dat zou Kamers. Zijn de inlichtingen der Gazette r juist, ©f stellen zij slechts eenen list daar om de klërikale meerderheid, in massa. tegen het wetsontwerp te doen stemmen? Wij gelooven dit laatste liet zou ons echter niet vreemd voor komen dat de koning meenende, dat de behandelde zaak van bet opperste gewicht is voor 's Lands Unaf haukelijk- heid, 's Lands oordeel zou inroepen om tfbe slissen tusscnen hem en eene klerikale meerderheid die, tot nu, meer rekening schijnt te houden van het belang dor geestelijkheid dan van dat onze s Va derlands; Is dat rechtvaardig R. S. Kanonvleesch en Kasuifel vleesch. Minister Beernaert beeft bet in de Kamer openlijk gezegd, en in de clericale kieskringen en dagbladen werd bet moerwerf herhaald Mén beeft moeite om seminaristen aan te werven en de geestelijkheid voltallig te krij'gèn. Om die reden houdt de geestelijkheid aan de milicie n.et het vooruitzicht op vrijstelling van den soldatendienst, lokt De Brnsselscho Correspondent van liet Organe de Alons beweert ten stellig ste dat. eer eenige weken zullen verloo- pen zijn liet ministerie eenige verande ringen zal onde rgaan die er eene meer ultramontaanse be kleur zouden aan geven M. Beernaert, zal misschien aan liet hoofd van 't minesterie kunnen blijven, maar de II. II. Thonissen en De Volder, zelfs M. Vandenpeereboom. zouden plaats maken voor min gematigde kle- rikalen M.M. Woeste en Jacobs. Op die wijze zou M. Beernaert bet schijnbaar hoofd van bet kabinet blijven, maar dit laatste zou inderdaad slechts gehoorza men aan don invloed der twree, in 1884, weg gezontlene ministers. Eene gemeentekiezing beeft zon dag laatst te Brussel plaats gehad. De omkeering der stadsschuld 3 °j0 in 2 12 ïji -fi O

De Dendergalm | 1886 | | pagina 1