Verschil lig nieuws. den aan die algemeene bewapening, de menschen moeten wat meer broeders wordenbroeders door liet werk en den vooruitgang. Dat men eenige dezer milliards be steedde om gezonde werkerswoningen te maken, goede scholen in te richten, ruime hospitalen te bouwen, dat men een deel van die verbazende sommen gebruikte om het volk lichamelijk te versterken en zedelijk te verheiten, dat m«n niillioenen bezigde voor de open bare gezondheid, voor de opbeuring vau kandal, nijverheid en kooplumdel, voor <|an bloei van kunsten, letteren en we tenschappen, dan zou men do volks ellende zien verdwijnen, de misdaden ver minderende algemeene wel vaart aan groeien, dan zonden de Vorsten geruster en de mooders en vaders minder beangs tigd zijn. Wenschen wij dat cr onder de zon van 1888 een plaatsje,een levensbestaan voor elkeen weze wenschen wij dat we in 1888 mogen uitroepen: Vrede, Welvaart #n Volkenvreugd in Europa!!! IN' ieuwjaarskoeken Verleden week kondigde de Moniteur de besluiten af waardoor liet aan 52 ge meenten toegelaten wordt nieuwe op centiemen te heffen, of de belastingen welke reeds bestaan te vermeerderen. Dat is uw zalig nieuwjaar, gebuur, en zoo misschien nog vele navolgenden, indien wij ons clerikaal ministerie be houden. De clerikale dagbladen staan vol met ophemelingen over de miljoenen nieuw jaargiften welke de paus toegestuurd werden door de keizers, koningen, prinsen en allerlei geloovige en onge- loovige zielen der geheele wereld. En terwijl deze ontelbare rijkdom men en juweelen aan den voet van den grijzaard uit het Vatikaan neergelegd worden, wintert het dat bet kraakt, en duizenden arme lieden lijden aan honger en koude tot creveerens toe. En in Rome viert men jubilé. Droef, niet waar gebuur Een onzer lezers naïeve kerel als hij is blijft verwon derd dat er in de Kamers geene spraak meer is over de werkerskwestia, waar mede het gouvernement bij de troon rede van 1886 zoo zeer ingenomen scheen. Zij hadden ons daarin zulke schoone nieuwjaars beloofd. En inderdaad, luidens die rede ging Belgie voor de arbeidende klassen in een nieuw luilekkerland herschapen worden. M. Beernaert zelf, die groote mi nister beloofde op zes maand meer voor den werkman te doen dan de libe ralen op zes jaar verricht hadden. De nieuwjaarsbeloften werden door onze arme werklieden met genoegen ontvangen, en men wachtte.... wachtte mtt volle hoop. Maar de beloftens blij ven nog immer schuld. Na de muiterijen van Maart 1886 dachten onze ministers, die onze mees ters maar tevens zoo bloohartig als ze groot zijn eenige maatregelen, vooreerst met geweerschoten, te moeten nemen om de gemoederen tot bedaren te brengen. Zij gingen het lot van den verongelijkten arbeider in handen ne men en, om hem ter hulp te komen, werd erop een- twee- drie beraamd eene werkercommissie in te richten, die be last zoude zijn met al de grieven, al de klachten, al het ongelijk en al de nood wendigheden te onderzoeken, en spoe dige redmiddelen en voldoening te ver schaffen. De werkstakingen namen een einde, de kogelschoten hielden op, de troepen werden naar huis gezondenalles werd weer rustig. Het werkenkwest begon zijne verhoo- ren. Onze lezers moeten zich herinneren dat wij van dan af bewezen hebben dat de clerikalen de mannen niet zijn om een enkel der sociale vragen op te los sen, en onze voorspelling heeft zich be waarheid van dit enkwest, dat hier en overal gezeteld heeft, hier en elders gijne verslagen opgemaakt, geschreven «n gewreven, en eene karrevracht bro- ehuren doen drukken heeft... is niet gekomen dan.... wind. Nieuwjaar 1887 kwam en dat van 1888 vangt heden aan. Meer dan ooit worden de belangen onzer arbeiders vergeten en verwaarloosd door onze regeerdèrs, die misschien een nieuw oproer en versche werkstakingen afwachten om nieuwe belastingen en beloften» te nemen nadat weer eenige militieklassen binnen ge weest zijn om de muiters te stillen. Wij mogen dua houden staan dat de clerikalen, sedert zij aan het bestuur zijn, «iets, geene enkele daad begaan hebben ten voordeele der werkende klassen van al die gesuikerde beloftens waarmede zij ons willen paaien hebben, werd geene enkele gehouden 1 Hunne IsMdsfldktid voor dej» workman bepaalt zich bij de doellooze en kralceelvolle wet op de openbare dronkenschap, bij de onvervreembaarheid van hot dagloon, zonder te spreken van de hatelijke wet op de legerreserve die onze arme drom mels van soldaten drie jaar langer on der de wapens houdt, zonder te spreken van de verwerping van het rechtvaardig wetsvoorstel voor den persoonlijken dienstplicht, van de verwerping tot in achtneming van de herziening onzer Grondwet, zonder te spreken van de wet op den invoer van vee en vleesch, allen zaken die stellig meer tegen dan voor het belang van den werkman zijn. En met z like nieuwjaarskoeken zul len onze meesters blijven afkomen. Onderdanig aan den bisschoppelijken moedwil, zullen zij eerlang eenen tol op het graan en het brood leggenen bij laag zweren dat niets nuttiger voor den werkman kan wezen dan dergelijke wetten, d ui patronagiën en congrega tiën, dan scholen waar men niets leert dan blird gclooven, en verduldig zijn, alles ten ba'n onzer moe Ier de heilige keik. Verleden week nog maakte de Mi niteur ons ingelijks bekend dat er een nil uwja irgescherrk van niet minder dan 19S duizend 893 frank en 30 centiemen werd gegeven aan kerken en pastorijen. En de buitenlieden vervriezen in hunne leemen huttekens. Bij dien nieuwjaarskoek moesten er misschien lievekinderen gemaakt zijn, want eenige misnoegden hebben ge klaagd ook, ons heilig mjnisterie dei- bi: schoppen heeft zich verhaast aan die klachten die bevelen zijn gevolg en voldoening te geven, zooals het aan gehoorzame en nederige knechten be taamt want twee dagen later kondigde de Moni'.cur eene anderè serie konink lijke besluiten mede, waardoor aan an dere k rken en pastorijen eenen anderen nieuwjaarskoek word gejond van S3 duizend 422 frank en 70 centiemen. Dit maakt dus te zamen in eene enkele week, een presentjen van 249 duizend 3 6' frank op den kop Ditmaal, gebuur, zijn er geene cen tiemen a ui. Zeg nu nog dat het arme tijd is en dat gij geene centen hebt voor de Tom bola van don Tamboer. De heeron pastoors en het Land van Aalst zullen u dat anders wijs maken. Afdokken, man, dat is het eenig waar achtig geloof, en zonder dat geene za ligheid Vaartkapoen Krupp en de Kanons. Men schrijft uit Brussel aan een klerikaal blad van Antwerpen. r M. de minister van oorlog en ook M. Beer naert, heeft in de Kamer verzekerd dat de be stelling der kanons nog niet gedaan was in de gieterij Krupp. Dit was waar voor wat betreft bet ministerie. Maar men moet gelooven dat M. Krupp beloften had die van een anderen kant kwamen aangezien de 120 kanons, voor België bestemd, tweemaal gereed zijn om geleverd te worden. Eenige personen denken dat de Koning zich persoonlijk verbonden bad opzichtens den Kei zer van Duitschland, zoodat de bevelen van fabrikaat regelmatig recht aan M. Krupp van Berliju zouden gekomen zijn. Ik geei u deze opmeiking, zonder iets te kunnen waarborgen maar ik weet dat zekere diplomaten baar juist en waai denken. Regelen toot het snoeien of sleunen der hoogstammig8 boomen. 1" De onnoodige takken afnemendevooral eer dezelve eene groote uitgestrektheid verkregen hebbenimmers alle kwetsuren aau den boom zijn nadeelig voor het hout, en hoe grooter dezelve gemaakt moeten worden, boe moeie- lijker zij genezen en overgroeien. 2'1 Glad op het bul afkappen met een goed snijdend werktuiginderdaad als men eene stomp overlaat of zelfs oueffene afsnijdings plaatsen, dan overgroeien deze zelden en worden meermaals oorzaak van kanker en van verrot ting. 3° Alle doodt takken of overblijfsels van dezelve, alsook alle aanwassen, zorgvuldig en zuiver weggenomenwant zoo eenige deelen dood of ontbonden bout door nieuwe dagen om ringd en bedekt worden, dan ontstaan hieruit knoopen of andere gebreken welke de hoeda nigheid en de weerde van het hout verminderen. Uit kundige en vergelijkende proefnemingen heeft men nu de overtuiging bekomen dat alleen de zaag de voorkeur verdient voer de kegeldiagendo gewassen (sparren) om reden dat de uitloopende teer vast blijft kleven aan de kleine oneffenheden door de zaag veroor zaakt en bet overgroeien hierdoor spoediger verkregen wordt. (De Landman). Een en ander Acta Sanctorum. Over eenige dagen heeft bet Beroepshof van Luik den priester Colle, leeraar bij het Bisschoppelijk Kollegie van Borgworm (Luik), tot 15 maanden gevangenis straf veroordeeld, om zich plicbtig gemaakt te hebben aan onzedelijke feiten. Over eeuigen tijd was dit heilig zwijn, te Deynze, van waar hij afkomstig is, aangehouden endoor de politie naar Luik overgebracht. De boetstraffelijke rechtbank dezer laatste stad had hem vrij ge sproken. Het Beroepshof heeft dit vonnis ver broken en de onmiddelijke aanhouding be volen. Colle, die naar Maastricht gevlucht was, gevolgd door twee agenten der geheime Solitie van Luik, keerde, op aanraden van den ederlandichen polit:B-commissaris, naar deze laatste stad terug, waar hij aangehouden en opgesloten wierd. Het klerikalism in 't leger. In den militairen en politieke i wereld heeft men, met groote verbazing, de benoeming vernomen tot kolonel, plaatsbevelhebher van 3" klas, des heeren Englebert, luitenant-kolonel der gen darmerie. Als plaatsofficieren stelt men gewoon lijk die aan welke, "t zij door eenige lichaams gebreken, 't zij door onvoldoende kennissen, niet bekw.tain zijn op eene degelijke wijze bij het werkelijke leger dienst te doen, en ook die welke men, om de eew« of de andere reden, straffen wil, want de benoeming tot plaatsofficier is, onder zedelijk zoowel als onuer geldelijk oogpunt, eene wezentlijk» ongenade. Nu, de hoer Englebert is niet onbekwaam, want pas eenige dagen geleden, g*f hij nog een boek uit over den dienst dea Rechterlijke politie, een boek dat algemeene goedkeuring verwierf; daarbij is hij nog zeer flink en wel te pas. Dus is hij in ongenade gevallen. Waarom? Omdat hij liberaal is en durft toonen het te zijn. Zou men nu van 'c leger eenen Sussrawinkel willen maken 'g Pauzen milddadigheid. De klerikale bladen makt n reel oph f omdat Leo XIII, ter gelegenheid van zijn priesterlijk jubelfeest, 140 duizend franken ten geschenke geeft aan den armen van Rome en omstreken. Eiwell Leo teont dat hij een ware jnngrc is. Hij is miljoen rijk, krijgt eadeautjoi die miljoenen waard zijnen hij windt het reeds schoon dat hij 140 duizend franken aan den armen geeft. A propos van die cadeautjes, men zegt dat Leo uit Frankrijk alleen 50 duizend flesschen champagnewijn 'heeft gekregen. In Italië kent men zeker de nieuwe wet nog niet Binnen kort zal het gouvernement een wetsontwerp neerleggeu stiekkende om de kantons vau 8t. Joost-ten-Noode, Elsene en Molenbeek te splitsen en vredegerechten in te stellen te Schaarbeek, St-Gillis en Anderlecht. De provinciale raad van Braband zal in de maand Januari bijeengoroepen worden om zijn gedacht over datontwerp te doen kennen. Het Vlaamsch in li9t leger. Men meldt in de dagbladen dat een omzendbrief van den minister van oorlog, 7an 15 October laatst,deinrichting beveeit in al de regimenten, van Vlaamsche leergangen voor de Waalsche militianen, die reeds een lager onderwijs hebben ontvangen en de begeerte uitdrukken die taal aan te leeren. Deze leergangen moeten ingericht worden p r compagnie, onder het bestuur van eenen kapi tein. Willemsloiids. Verleden zondag hield de AaRtorselie Afdeeling haar eerste feest. De aanwezigen hebben er gem eg lijk stonden grab-ten en zijn-olkomen te vreden huiswaarts gekeerd. Jammer dat het er zoo koud was. Het muzikaal gedeelte was boven ie ders verwachting. M. Ladeuze, altijd met dezelfde bereidwilligheid bezield, stond weeral op de bres. Met zijne be vallige, lieve stem heeft hij ons de twee schoone liederen a 't Was in de Lente en Liefdezang voorgedragen, en wees ver zekerd dat het puik was. Wie zou kun nen zeggen hebben dat daar een gebo ren Waal zong, die nog maar een paar jaren Vlaamsch hoort Dat hij ons toelate hem hartelijk ge luk te wenschen en tevens aan te raden zijn gewoon speeltuig en niet de trom- bonno aan te pakken. M. F. E -mans schonk ons ook een lied, en ge weet als hij optreedt dat men een kenner tegenkomt. Een jonge zanger, Ed. Van Cauwen- berg heeft insgelijks ons op iets puiks vergast. Ga zoo voort Edward, 't zal wel gaan. M. Everaert, als hoboist viel ook in den smaak van 't publiek. Zelfs hadden wij een lief pianostuk, dank aan de welwillendheid van Mej. Banneville. Allen toegejuicht, hopen wij die lief hebbers later meermalen weder te zien, vooral wanneer ze onder de leiding staan van H. Steppe, welke tijd noch moeite ontziet om muzikale feesten zooveel luister en volmaakte uitvoering moge lijk bij te zetten. De Voordracht handelde over onze plichten, 't Is wezentlijk te betreuren dat er zoovelen voor die feesten van 't Willemsfonds onverschillig blijven dan zouden zij maandag kunnen -hooren hebben dat zij niet alleenlijk vermaken te genieten maar ook plichten te ver vullen hebben, plichten als mensch, burger, huisvader, meester of werkman. De spreker heeft daar nuttige wenken aan de verschillende klassen der maat schappij gegeven. Zijne voordracht, in zuivere krachtige, roerende taal uitge sproken was leerrijk, beschavend en en zedelijk. De herhaalde toejuichingen hebben genoegzaam bewezen dat hij aldus van het publiek begrepen en geschat werd mochten wij hem nog later hooren. Lees wel. Op 5 Februari, wetenschap pelijke voordracht over de electriciteit en hare toepassing (met proefnemingen). Heeren zangers van a Le cercle Lyri- que zullen het met liederen, en kooren opluisteren. Vrienden niet vergeten, op 1" Zondag van Februari. De zaal moot vol maar ook wel verwarmd vrezen. Rechterlijke kronijk. Met een zichtbaar genoegen kondigt Dender- bodc de veroordeeling af van onzen jongen vriend Richard De Stobbeleir, welken de boet- t.raffe!ijke rechtbank van Dendernionde verle den maandag tot eene geldboete verwezen beeft van 100 fr.om slagen toegebracht te hebben aau dea genaamden Karei Gits, aan wien hij bovendien nog 70 franken te betalen beeft voor pijn en smart. Met het tastbaar inzicht v ra aan den heer Stobbeleir va Ier te schaden, beeft Denderbode het noodig gevonden den naam des vaders en zijn bedrijf, aan dien des zo uns te koppelen: dit zijn van die jesuitenstreken welke ieder deftig mensch ten volle afkeurt. Daarover nu niet verder. Eenieder zal zich nog heel wel herinneren wat er aanleiding beeft gegeven tot de vervol gingen tegen den beer De Stobbeleir ingespan nen. 's Zondags, na de kiezing, richtten de bokken bier de schandelijkste betooging in welke ooit onze straten doortrok. Laat in den avond waren de klerikale jongheden, welke dit stoetjen samenstelden, ten grootste deele dron ken en vielen zij, op de Groote Markt, eenige onzer vrienden aan die zich zingend naar bet Lokaal der Liberale Associatie begaven. Na duchtig afgeklopt te zijn, gelukte het deze laatsteu, met veel moeite, de herberg Den Graaf van Egmont, binnen te geraken. Alsdan richtten de klerikale woestaards hunne woede tegen dit lokaal, waarvan de ruiten verbrijzeld wierden. Ondcrtuischen wierder, buiten, een der bokken erg gekwetst, do genaamde Gits Kareibokken getuigen verklaarden dat die wonden hem toegebracht wierden door den heer Richard Dj Stobbeleir en dat een hoed, ter plaatse van het gevecht gevonden, dezen laat- sten toebehoorde. De Stobbeleir loocheut zulks hardnekkig en getuigen hebben verklaard dat bij, binst het gevecht, den Comte d'Egmont niet heeft ver laten. De Rechtbank van Dendermonde heeft hem eventwel veroordeeldmaar wat het Beroeps hof van Gent beslissen zal dat zullen wij latei- weten. Ee e zaak komt verwonderlijk, Jieel verwon" derlijk voor in dit geding. De hoed, ter plaatse van het gevecht gevonden en welke de bokken getuigen verklaarden toe te hooren aan hem die Gits geslagen heeft De Stobbeleirs, volgens hen die hoed welke een overtuigingsstuk was van het hoogste belang, die hoed welke door onze politie in beslag genomen wierd en welken De Stobbeleir als zijnen bijzoudersten getuige ter ontlasting aanzag, die hoed was op liet Tribunaal niet meer te zien, hij was ver dwenen Waar? Op het politiecommissariaat van Aalst of in het parket Van die zonderlinge verdwijning zegt de aajfi(jraa Dendrrbode geen woordjen jezuiet tot iu het merg der beem-n De R-clitbnuk hooit lus hare ui (spraak pe- dji.ni ia de zaak Gitg-De Stobbeleir; maar wij hebben nog van geene vrrvo'gingcii geho<>rd tegen de daders van den laffi n aanval gepleegd op Aftons D'liaeseleir, Wiens leven verscheidene dagen in gevaar is geweist. Die aanval had plaats 8 dagen vóór het fe t der Groote Markt... Hier waren de daders men kende ze genoeg volbloed klerikalen. Zou men die mannekens wellicht over het hootd zien, omdat zij les fits a papa zijn, en de zaak maar laten in de mande vallen. De heer Angelet, rechter te Dendermonde, gaat raadslid benoemd worden bij het Beroeps hof te Gent. Als zijnen opvolger duidt men den heer Odilon Van der Haeghen aan, advokaat alhier. Uitjes eis Datjes. Op den lijst dor personen w elke, in de aals- tersche klerikale bladen, eenen oproep doen voor den tombola ten voordede van den tap ofte bokken werkmanskring, komt de naam voor van eenen onderpastoor onzer stad. Die mannen hebben alle voordeel. Van den soldaten dienst zijn /zij ontslagen, burgerwacht moeten zij niet zijn, zoohaast zij ergens den voet zetten spelen zij don baas en voor hen, alhoewel zij ook aan het staatsschotelken hun leksken mogen doen, bestaat de mêlee des par ties niet de minste beambte van den Staat moet zich, in het. politiek, koes houden, zij niet. Quantum mutatus ah Ulo! Wat is Dender bode nu toch Teranderd, wij zouden moeten zeggen versleten de stoute, hekelende, altijd oorspronkelijke Denderbode ,is niet meer. Ifij is i.u niet nu er (1 min dan eene gewone botervod, die op een anders erf bijna gestadig aast; en wanneer bij dan eens oorspronkelijk wil zijn, lokt hij, op de onbezonnenste wijze eene voor hem schadelijke politiek uit waarop hij, bij slotsom, met niet anders dan met smaad woorden weet te antwoorden en koesjesweg zich in zijne gaten moet verstoppen. Arme Denderbode, eertijds zoo fier en zoo onversaagd 1 Zoo vergaat de grootheid der wereld, sic transit gloria mundi, zou de pas toor zeggen haast zijt gij tot een nederig annoncenblad vervallen, o jammer der jamme ren Denderbode houdt er aan dat Bartelmeus Coecke, onze stadgenoot, uitvinder is van den beiaard en bij daarop, voor het eerst, speelde op Kerstnacht van 1487. Denderbode s meening kan goed zijn, maar zou hij dan, in 't be lang der waarheid, niet willen uitleggen waarom hij zijne meening van 1880 heeft ver laten; alsdan deed hij de uitvinding des beiaardsveel vroeger plaats grijp n en betwistte de eer ervan aan Barthel Coecke Apropos van beiaard, moeten wij doen op- mer' en dat het Nieuws van den dag eenen waren farceur heeft voor briefwisselaar. Verslag gevende over het feest van verledene week, bij den heer stadsbeiaardist gehouden, ter herinne ring van de legendarische gebeurtenis van 1487, zegt die briefwisselaar a Het is eene eer voor de stad Aalst zoo getrouw de overleveringen onzer godvruchtige voorouders te vieren. Overleveringen onzer godvruchtlg-e voor ouders Dat kan waar zijn van het spelen op den beiaard van een Kerstlied, met Kerstnacht; maar of het de gewoonte was onzer godvruch tige voorouders van een prachtig banket bij te wonen op eenen vastendageenen dag van versterving, dat zou len we durven in twijfel trekken... Wij waren woensdag avond benieuwd om Denderbode te lezen en zijn oordeel te kennen over ons antwoord op zijne ondervraging van de week te voren geen letter daar omtrent ia Stadhuismoniteur te lezen. Zou Denderbode misschien begrepen hebben, maar wat te laat, dat hij best zou gedaan hebbes het spreekwoord van Pake Mertens toe te passen dat zwijgen een deugd is. Aegcs. De Journal de Charleroi meldt dat er te Geut eene schoone zaal is met goede bedden. Deze zaal is bestemd voor de treinwachters, die te Gent moeten vertoeven. Maar het zon derlingste van dit alles is dat als een trein wachter min dan acht uren het vertrek van een trein moet afwachten, alvorens in dienst te tre den, hij op het bed niet mag gaan liggen. Ware het zelfs 7 uren 55 minuten, hij moet op straat loopen of in de herbeigen gaan zitten, tot dat het zijn tijd is. Stoutmoedige bandieten. Eene pach teres van Ander!ues werd verleden week door eeneberoerte getroffen haar echtgenoot ijlde ia haast naar de woning van den geneesheer om zijne hulp in te roepen. Gedurende zijne afwezigheid werd de hoeve bezócht door dieven die tot in de kamer der zie ke vrouw drongen. Ziende dat de vrouw door lamheid geslagen was, roofden zij den trouw ring van hare hand en de gouden hellen nit hare ooren daarna doorzochten zij het bed waarin zij eene beurs nn-t 680 frank aantroffen. Toen de pachter met den geneesheer terug keerde wees de vrouw, die het spraakvermogen verloren had, op hs.reu vinger en hare ooren men bemerkte alsdan dat zij beroofd was van hare oorbellen; zoo gaf zij ook door tetkons te verstaan dat de beurs verdwenen was. De stoutmoedige dieven wordi ii ieverig door de gendarmerie opgezocht. Eene Vermaning voor valsche minnaars. De burgerlijke rechtbank van Genthe-ft woens dag morgen een belangrijk vonnis uitpebraoht. Een jongeling had, op den ouderdom vnu 10 jaar, de schriftelijke verbintenis nanpernan van te trouwen met een 16 jarig mms e die de toegevendheid jegens hem wat te ver gedrereu had Op 21 jarigen ouderdom nochthnis erbrak de jongeling zijne belofte en hij hu-.vde eene andere vrou w. De verlatene spande een geding tit schade vergoeding tegen hem in. Dero litbank heeft haar 10,000 toegewezen. Jachthisiorie. M. Praadman, liefheb ber van de jacht, doch meestal platzak thni* komende, ping zondag lest leden, tot de tandra gewapend, uit om zoo mogelijk een paar on schuldige hazen of vogels te verassen Wanneer ik zoo totaal zonder iets thuis kom, maakt mijne vrouw zich alweer vroolljk over mijn jachtlusten bovendien, 't is toch al te dwaas, overlegde hij, en wandelde Toort op den vochtigen zandweg tot dat zijn aandacht werd getrokken door eene boerderij, waar een t oep gazen kwakend en waggelend, op een grasveld, hem den wensch deed uiten och, had ik maar een paar van die lieve diertjes in mijne weitesch.* Een boer in zondagsche kleêren zap, met een pijp in den mond, naar het gepluimde volkske dat, onbewust van het naderend gevaar, lastig voortkwaak tc. De zondagsjager nadert. Een grootsch denkbeeld komt plotseling ep in zijn brein Dag, boerke Dég, meneer. Zeg, mag ik voor een gulden eens op dio ganzen schieten Gao jai je gang maar, vaeder als jal main maar niet raakten 't boertje steekt be- geerig de hand uit. De gulden wordt betaald de jager neemt zijn afs'and, legt aan, vuurten.... drie ganzen strekken eensklaps haar poolen omhoog sis riepen zij om wraak voor haar vermoord» ion schuld. Di» liai jai goed oraokt, heerschap grin nikt de boer. Mag ik nog eens voor een gulden Nou, voor main part kan jai nog wel erais vuur geven, eu met een paar trekken aan zijn pijp hult do boer zich in een dichte rookwelk, terwijl hij den tweeden gulden, in ontvaiigal neemt. Pang Pang Vier ganzen bet den dit dubbele schot met haar leven. De jager lacht inwendig, vervoerd van ple zier om den onnoozelen boer, die zeven gan zen voor twee gulden laat doodschieten. En terwijl hij overlegtboe krijg ik dio seven vogels meê naar buis vraa t hij glimlachend Nog eens voor oen gulden Nou, is 't antwoord, ik zou 't je niet meer raaiën. wantde baai van do ganzen heit je in d» gaaten kaïk daar komt hij an. Wa-a-atZijn dat dan niet... Maiu g inzeu ken jai bsgraipen ze bin nen van Kreilisboer ze gaan main niet an. Daar stond M. Draadman 1 1 Het kontingent van ons leger wordt an der maal bepaald op 100,000 man, volgens de bestaande beschikkingen en de gebeurtolijk» oproeping van de 9° tot de 13" klaisen inbegre- j en beloopt de sterkte van het loger 130,000. Binnen eenige dagen zal men in de Munt beginneu met het slaan van kopermunt van-dem onafhankelen Cougostaat. HANDELSBEWEGING IN DE KONGO. Kapitein Thys, adjudant van dan koning van België, die als vertegenwoordiger van de Kon- govereeniging thans te Leopoldville ziek op houdt, is den 15-" November op de stoomboot Stanleynaar de Arouhodimi in den leger plaats van van Stanley-waterval-station ver trokken. Ten gevo'ge van den vrijen uitvoer van alle producten van den Boven-Kongo en uit het district van Stanley Pool neemt de han del in de Kongo-s'reksn zeer'to De Kongo- staat zelf koopt thans groote partijen voor. Hot aantal gouvernements-drngers, die de goe deren van don Beneden-naar den Boven-Kongo en omgekeerd vervoeren, neemt voortdurend toe in de laatste maanden waren «r 5,897 in dienst. Zij ontvangen als betaling 1 tot 1/2 snik katoenen zakdoeken als eenheidstaxe. D» Portugeesche regeering heeft voor haar Kon- gogebiod uitgaande rechten vastgesteld, eu wel f; ij:

De Dendergalm | 1888 | | pagina 2