een boerenmeisje DE ARME EDELMAN. GROOT AVONDFEEST, DE TENOR IS ZIEK Verschillig nieuws. eene politieke futselarij van 10 Juni 1884 ons naar het hoofd geworpen heelt. Een enkel man, ja, en hij is niet be schaamd het bij elke gelegenheid te doen zien, en het te verklaren Dat enkel mensch ia onze koning Zoo heeft hij bij de verwerping van 't wetsvoorstel d'Oultremont, aangaande de afschaffing van het militair» rempla cement, zich openlijk voorstaander ver klaard voor den persoonlijken dienst plicht. Over eenige dagen, op nieuwjaar, zegde hij onder menige antwoorden wel ke hij deed op de adressen en vleierijen onzer officieële korpsen In Belgie moet men nooit iets belo- w ven wat men niet zeker is te kunnen volbrengen, vooral aan de werkende standen, die vol angst uit de gezag- voerende handen de leniging en de oplossing verlangen in zaken die de verbetering van hun lot betreffen. Het is hoogst noodig dat de hoogere macht de middelen vinde om voldoe- ning te bekomen voor die zeer eer- biedwaardig volksbelangen. Ziedaar eene duchtige berisping voor het ministerie, dat alles beloofd, en niets gehouden heeft. Aan de woorden des konings moet alleen eene rechtzinnige gedachte toegeschreven worden, welke Z. M. behendig wist uit te drukken en zij is deze Gij zijt een hoop fanatieke voddemannen, wier gedrag ik als on zijdige vorst afkeurgij hebt sedert vier jaar het land in rep en roer gezet met uwe afbrekende en schijnheilige wetteu, gij hebt de bevolking teleurgesteld en de werklieden in hun verhopen bedro gen Alle Belgen gevoelen, even als de Koning, die een klaar vooruitzicht heeft en een voleerlijk man is, dat de nood wendigheid van een liberaal ministerie zich opdringt om het onderwijs te red den als begin der oplossing der sociale quaestie en de verongelijkte wetten te doen verdwijnen en om eindelijk de rust in de gemoederen te brengen. Het kiezerskorps wacht in volle ver trouwen de maand Juni af, om, na de gewenschte eendracht onder de Brusse laars, volle voldoening te geven aan de eerbiedwaardige volksbelangen, waar over de Koning sprak, en waarin iede reen het welzijn en vie gerustheid vau het land te gemoet ziet. Neen, en daarom alleen kunnen wij geen kwaad, de clerikalen bezitten geen vertrouwen meer noch van hoogerhand noch onder het volk Op eene andere plaats van zijn zelfde nummer zegt nog de Denderbodenaar aanleiding van eenige bijzondere tijdre keningen welke dees schrikkeljaar 1888 bijbrengen Men verwacht ook drie cometen er is dus stof voor de lijgeloovige dutsen om voor oorlogpest en duren tijd te vreezen. Tiens, tiens, Benclerbode houdt den spot met de bijgeloovige dutsen die waarschijnlijk bij het aannaderen der staartstarren eene reeks van aanbiddin gen, missiën en bedevaarten gaan bera men, en op 29 Februari (die ongenoo- digde dag) vasten of boetvaardigheid gaan doen om alle gevaar en het vergaan der wereld te vermijden; want het is, volgens die dutsen, op een schrikkeljaar dat heel ons benedenboeltje in vlam en vuur om zeep moet gaan. Denderbode die thans met die superstitie spot, zal stellig van zijn meesters, die van de bedevaarten leven, op de duimen worden geklopt. Wij zijn gelukkig te zien dat Dender bode zich bekeert de tijd is uit dat men aan de vrijdagen, het omgevallen zout vat, de staartstarren en duizend andere praatjes eene beteekenis wilde hechten, met deze aan tooverij, bovennatuurlijk heid en godsdienst te willen mengen. Iedereen weet wat een schrikkeljaar is, en hoe nauwkeurig de oorzaak en den loop der cometen berekend worden. Wanneer Julius Cesar het burgerlijk jaar in 365 dagen verdeelde, gaf hij aan iedere maand een bepaald getal dagen 30 of 31 volgens den stand der maand. Maar, om het aangenomen getal 365 te bekomen, bleven er slechts 28 voor de laatste over, en op dat tijdstip was Februari de laatste maand van het jaar. Toen men ze later als de tweede maand van het jaar nam, werd echter het getal dagen niet veranderd, ofschoon men er alle vier jaren een dag bijrekende voor het 6 uren overschot. Op het einde dezer maand was het bij de Romeinen de gewoonte opendar© sacrificiën te doen welke me februales heette daarom noemde men de maand eerst felruanius en later februarius of februari. In den almanak der fransche republiek van 1792 kreeg de maand den naam van Ventosc, een woord dat aan de gewone felle winden doet denken, welke gedu rende dit getijde van het jaar waaien. Het kort maandeken heeft somtijds vijf vrijdagen en dan is het dat de arme flatten waarvan de Denderbode spreekt, voor oorlog, pest en andere plagen be ducht zijn. Dees jaar heeft het vijf woensdagen, in 1892 vijf maandagen, en vijf zaterdagen in 1896. Dit gebeurt op gelijke dagen iedere 28 jaar. Indien liet dus op eenen vrijdag 29 Februari is dat wij allen en alles vernield moeten wor den, ziet men dat wij nog in lange geen kwaad kunnen. Slaapt dus unar gerust, ar ne dutsen. J- B. G. De sermoenen van het LAND VAN AALST. Het Land van Aalst blijft in zijnen wekelijksche prietpraat niet alleen gek, maar het wordt boos. Het nummer van Zondag 15, bevat drie sermoenen, waarin het met kroko dillentranen in de wimpers al z j ie smar ten uitdrukt en zijne gewone zagerijen uitkrast over de orgelbals, over de logiën, en over de nalatigheid dat hem geen program der feest door de pupillen school, lieden gegeven, gezonden werd. Het Land vraagt Zoudenjde inrichters vau dit feest het ons dan wel euvel nemen omdat wij voor Niet gedwongen soldaat zijn, en een vrij leger voor een goed houden alleen O, zeker neen, confrater, de feestin- richteis uit de soidaatjesschool nemen het met u niet kvaad op, en het ia waar schijnlijk eene vergetenheid of een mis verstaan dat gij over dit feest niet onderricht waart, om het program in uw blad op te nemen. En waarom toch zouden zij kwaad op a zijn Zou het zijn omdat gij tot ver velens toe in uw blad geschreven hebt datmen moet sidderen en g uwen bij het beschouwen van die kazerns waar ontucht en goddeloosheid op den troon zitten Zou het zijn omdat gij zoo dikwijls herhaald hebt dat de kazerns pestholen van zedelederf zijn O neen, Landhet is daarom niet dat men het euvel met u wil. Geloof dat niet, want in de kazerri leest men uw blad niet. Men heeft daar bet» re zaken te verrichtendiepestholen von zede'c terf doen liefdadigheid; zij geven feesten voor den arme De draaiorgels, bewfdrt verders het Landzijn de grootste oorzaak van het verderf onzer jeugd, en zoodanig slecht dat het niet te zeggen is en wie zou toch eene meid in zijn huis willen die de zondagnachten in die orgelkoten over brengt? Zelfs de grootste liberaal niet. I)at is waar, Land, men studeert daar niet voor dienstbode, overigens een liberaal, zoo min als een catholiek, huurt eene meid om ze des Zondags laten bui ten te drillen. Maar, indien wij boos waren en dit zijn wij niet zouden wij kunnen hou den staan dat een catholiek zoo min als een liberaal eene dienstbode zoubegeeren die alle dagen naar mis en lof wil gaan, wekelijks een avond in den biechtstoel of in de sacristij doorbrengt, of dat men een knecht zou willen die bij de broeder- kans opgevoed is en de bekende broer- dens-educatir navolgt en voortplant. O, zeker neen! Men huurt dienstboden om te dienen. Neen, wij zijn niet boos, maar dage lijks kan men door voorbeelden vast stellen dat er zooveel nachtvogels op de brusselsche trottoirs kwetteren die uit de kloosterscholen komen als die hunne opvoeding verkregen in de orgeldans- kavietjes. Doch wij zijn niet boos, en wij besluiten niemendalle. Het Land vindt alles slecht, onzedig en onredelijk wat geen klant of gekleefd is aan len kerkwinkel, en voor het geloof niet medewil; het Land ziet dat onze burgerij met zijne sermoenen den spot houdt; het Land zou geheel Aalst in een levenloos begijnhof willen herschapen zien, en slechts nog twee straten behouden de kerkweg en den tamboerweg. Maar dat zal nooit hetLand beleven Het Land heeft eene zedeles op zich- zelve en beweert dat het genoeg is te lijden, verduldig te zijn en te bidden om gelukkig te wezen op deze droeve wereld. Wij, wij beweren dat het alleen noodig is te werkeneerlijk te zijn en een vrij zinnig onderwijs te bekomen, Daar is het groot verschil Waarom het Land zich alle weken colerig maakt om orgelbals, het leger, de logiën, het liberalismus, dat begrij pen wij zeer goedmaar het Land heeft nooit bewezen waarin de goddeloosheid, de ontuchtigheid en het kwaad der kazernen, der logiën, of des liberalismuB bestaan. De colere is eene slechte raadgeefster, en liever lachen wij om de wpkelijkseho sermoenen van het heilig Land, dan er nog ernstig te willen op antwoorden, hetgeen overigens tot niets zoude baten. Vaartkapoen. We zijn 't akkoord. Denderbode haalt een treffend voorbeeld aan van den invloed dien de gazetten uitoe- fenen op de gemoederen van het volk. Het feit gebeurt in oen steedje van noordelijk Frankrijk waar de gemeen eraad anti-klerikaal was en de betolking niets anders las dan bet radikaal blad Le Petit Nord. Een ond rpastoor onderneemt eene tegen propagande te maken met het verspreiden van katholieke gazetten. Hij begon met weinig, eindigde met veel en weldra werd o Le Petit Nord niet meergele- zea ea de radikale raad vervangen dooreenen, uit warme katholieken gekozen. Wij hopen, besluit Denderbodtdat dit voorbeeld onze katholieke vrienden meer en meer den heilzame» invloed der katholieke gazetten zal doen beseffen en hen aanzetten do goe le drukpers uit al hunne krachten te ondersteunen. Zie, confraterdeze maal zijn we van uw gedacht, deelou we volkomen uwe zienswijze. Ja, de drukpers is machtig, en zoo :zij geene bergen we. t te rerplaatsen, kan ze toch gemak kelijk den geeri van een volk herkneden. Wij ook roepen de vrijzinnige vrienden toe Ondersteunt de liberale drukpers, veripreidt liberale bladen, 't is goed zaad dat ge zaait, hetwelk eenen heerlijken oogst opleveren zal. In de verachterdste provincie van jBelgië, in d« fanatiekste streek van Vlaanderen moet men licht, waarheid en wetenschap met volle handen tot in de verborgenste hoeken rondstrooien. Tropagande niet alleen met het gesproken maar ook met het geschreven woord, dat moet de kenspreuk van elke liberale strijder zijn, en 't is niet genoeg van het goede te willen, maar wel van 't goede te doen. Tot 't op is Tiste ging deze week met 't goê weer, eens langs den Tragel wandelen achter de statie geknmen zag hij dat ze langs den andereu kant,op d'Hertshage, zwak op bezig waren met aan de werken van den nieuwen Kaaimuur te kappen. Hij bleet'wat staan, toen hij eensklaps van verre boorde roep u Wel, Tiste, wat deukt ge van dien ke mel 't Was Mane, de ou.l3te schipper van Aalst dien bij voor gezelschap kreeg. Eu ge denkt, vroeg Tiste, dat dit werk een kemel ia Een kemel, een olifant in eene loterij, Tiste, nog grooter dan Betsy van Gent. En waarom, Mane Wordt de kaaimuur niet verlengd, zullen do schepen niet gemakke lijker p aats vinden om te lossen Kaaimuur kaaimuur Ik zeg u dat giad- schen olifant misschien '200,000 franken zal kosten en dat hij voor niets kan dienen. Ge weet, Tiste, ik ben de oudste «chipper van Aalst en ken onze have op mijn duimken, zoo van wat er inkomt als van wat er uitgaat. Dat is waar, Mane, dat moet ik u geven. Welnu, vriendschap, ge moet weten dat ik nog nooit gezien heb, zelf in de beste jaren, dat er plaats te weinig was om de schepen op tijd eu stond te lossen. 't Kan zijn, Mane doch de mensch n van Mijlbeke zullen er toch gemak in vinden vau dichter bij de losplaats te zijn. Mis, Tiste, mis.... Ziet eens trek eene rechte lijn van aan den kaaimuur tot aan het uiteinde van Mijlbeke en hoeveel woningen zult ge langs den linkex kant dier lijn vindon Nog het vierde paart niet van langs den anderen kant. Zou 'k liegen 't Is waar, Mane. Welnu, al die zich langs de oostelijke zijde bevinden, zullen zeker langs hier niet komen afgezakt om hunne schepen te lossen, maar deze boven of onder de bruggen doen ankeren om dichter bij te zijn. Zoo dat die van Mijlbeke mee3t langs de Molenstraat zullen blijven Zonder twijfel, Tiste daar zal geen haar aan munkeeren. Maar dan is dit werk nutteloos, niets an ders dan eene ongehoorde geldverspilling Zoo is 't, man lief, en ze spreken dan ook nog al van eene brug daar ginder aan den Tragel. 't Ziet er me lief uit 1Zoo waar als gij mot een oude pekbroek spreekt, ben ik over tuigd dat men giuds aan de Hortshage zooveel schepen zal zien als goede streken in eenen vossenstaart. Mane, dan moet ik gaan gelooven wat er verteld wordt. Wat, Tiste Dat ze zoo lang zullen koken tot 't heele boeltje op is. Dat de bokken zullen geven tot dat ze over hun ooren in den krot zullen zitten en dan zal't zijn I.eenen Leenen Ja, Tiste, maar zo leenen niet alleen bij de bankiers, maar ook in onzen zak, weet ge dat Of ik 't weet Kom, Mane, we gaan er bij Leveau'suen metser opzetten. (Ze vertrekken.) X. Een on ander. Zonderling. Zouden onze katholieke confraters ons niet kunnen uitleggen waarbij het komt dat, terwijl de clerical# partij rechten op de vreemde granen vraagt tot bescherming run den inlandschen landbouw, onze meesters aan vreemde waren den voorkeur geven Zoo lezen wij opnieuw in het Staatsblad dat het ministerie van oorlog den 24 JJanuari zal overgaan tot de aanbesteding van 1 lot Tan honderd duizend kilogrammen witte tarwevan Californie Vlaamsche landbouwers, hoe vindt gij deze handelwijze van onze meestersdie den landbouw gingen redden, die nog geen ander redmiddel dan de groensel-en karotten-restaurants van Londen hebben weten uit te vindon en die voor de behoeften van het leger waarvoor ge con- tributiën moet beta en uwe centen aan de tarwe van Californie hangen Juni nadert. De klerikale bladen zi^p met angst en schrik de wetgevende kiezingen van dit jaar te gemoet. Van nu af seinen zij reeds het alarm. Geen wonder, zooals wij reeds herhaalde malen hebben onder 't oog gebracht, hebben de klerikalen alles te verliezen en niets te winnen, terwijl de liberalen kans hebben om alles te winnen, zonder gevaar van iets te verliezen. In de aanstaande wetgevende verkiezingen staan 69 Representanten en 35 Senateurs op den rang. Tusschen de eersten bevinden zich 50 kleri kalen, 14 independenten van Brussel, en maar 5 liberalen in het geheel. Tusschen de aftredende Senateurs zijn er 24 klerikalen en 11 liberalen. Te Brussel zijn de vermomde XIV zeker van in stuk. De indep#ndenten liggen er zeker af, al bleven de liberalen zelfs nog verdeeld. Nijvel keert zeker en vast tot ons terug, en wij mogen met grond hetzelve hopen van Namen. En Antwerpen Wel zie, rechtuit, wij zouden al niet sterk verbaasd wezen als de liberalen daar eindelijk hunne tegenstrevers uit den zadel lichtten. Ons, liberalen, lacht de Junislag dus tegen, doch, er moet gewerkt, veel gewerkt worden. Wetgevende kiezingen. De wetgevende kiezingen zullen dit jaar den 12 Juni plaats hebben. De Senaat is samengesteld uit 69 leden en de Kamer uit 138 er zullen in 22 arrondissemen ten, 35 senators en 69 volksvertegenwoordigers moeten gekozen worden, te weten Senateurs. Volksvertegen woordigers. Klerik. Lib. Klerk. Lib. Antwerpen 4 0 8 0 Mechelen 2 0 3 0 Turnhout I 0 3 0 Brussel 0 8 14 2 Leuven 2 0 5 0 Nijvel 0 2 4 0 Brugge 2 0 3 0 Kortrijk 2 0 4 0 Dixmude-Veurne 1 0 2 0 Oostende 1 0 0 1 Roeselare 1 0 2 0 Thielt 1 0 2 0 IJperen 1 0 3 0 Ar Ion-Virion 0 1 0 2 Bastogne-Marche 1 0 2 0 Neufehateau 1 0 1 0 Dinant 1 0 2 0 Namen 2 0 4 0 Philippeville 1 0 2 0 Een vraasgken. Hei is noodig dat de openbare bedienden de taal kunnen spreken en verstaan van diegenen met dewelke huuno ambtsplichten hen in aan raking brengen. Zou men van de gekozenen ook niet mogen ei8chen dat zij de taal machtig zijn van de kiezers welke hea met een mandaat belast hebben Zou Denderbode dit aan meester Weeste eens willen vragen Kunst- en Letternieuws. Om den eersten Februari te verschijnen. GESCHIEDENIS MIJNER JEUGD, door Hendrik CoBscieuCe, Een schoon boekdeel in-12. van circa 350 bladzijden. Prijs 1 fr. 25. Onder dezen titel zal eerlang in den boek handel J. Lebègua en Ci*, de eigenhandige levensbeschrijving verschijnen van den welbe kende vlaamschen schrijver. In zijnen gemak- kelijken en tevens boeiënden schrijftrant legt hij den lezer al de lotgevallen zijns levens voor oegen, van zijn kindsheid af tot op het tijdstip zijner volkomene ontwikkeling als schrijver. Alwie een boek van den vermaarden schrij ver bezit of gelezen heeft, zal insgelijks dit werk, zijn eigen leven willen hebben men ziet daarin klaar lijk hoe zijne goedaardige inborst en de zoo verschillige en zoo tegenstrijdige wis selvalligheden van zijn leven den «chrijver heb ben gevormd, wiens onuitsprekelijke voort- brengingsgeest zoovel; schoone werken ons heeft nagelaten. en Dafjes. In de laatste tijden kan het wel mogelijk zijn dat er al een nummer van Denderbodt ous ontsnapt is, dit blad is immers zoo moeiëlijk om krijgen in de «tatie durft het zich niet meer laten verkoopen en onze Confrater is te verwaand om da gewoonten der drukpers te volgen en ons zijne nummers in ruiling der onze te geven. Wij zullen het nummer eens opzoeken waar gij ons eene pil zoudt toe gediend hebben, Slimrneke, die ons loodzwaar op 't gemoet ligt gij zUlt het *u dan wellicht beklagen eenou st -m-doiven tot de spraak geroepen te hebben. Ofwel is de Mouchardin dienst van Den derbode en der Aalstersche bokkenpartij, niet op de hoogte zijner zending, of wel wordt de man voor zijn werk niet genoegzaam betaald en dient hij zijne meesters in evenredigheid. Als die mouchard ten lokale van zekere libe rale kliek waarom noemt of durft ge ze niet noemen, Denderbode -— er op honderd meters afstand gekijf en getier gehoord heeft, dan moet hii een gehoor bezitten als geen een mensch op eten ganschen aardbol. Water in dit lok'al voorgevallen is moeten de liberalen in geenen deele verzwijgen of trachten geheim te houden in alles wat er daar voorgevallen is, is de liberale partij of geene enkele liberale maatschappij betrok ken. Zou er de klerikale pirtij of eene kleri kale maatschappij iets kunnen aandoen, dat de baas van het lokaal, waar deze laatste verblijft, omdat hij ##nige oneenigheid met zijnen huis meester heeft de feesteu dier maatschappij op eene lichtzinnige, onbeschofte wijze komt stoo- ren?En als de leden alsdan, uit verontwaar diging, de zaal verlaten en den baas alleen laten om zijn recht op eene kooldragers manier te verdediger., zeu het dan ook bij u heeten dat zij opgelaten werden, dat zij de trappen af botterden Mouchardvemije het woord is aan u. Verleden maandag namiddag had de zitting plaats van onzen gemeenteraad voor dea ansttl- ling der herkozen e i der nieu vgako-;en r.tadi- leden en voor do verkiezing der schepen. Te dier gelegenheid wareu alle de leden van den Bekwaamheidskiezersbond opgeroepen was het misschien om de liberalen, welke zouden goesting gehad hebben die plechtigheid bij te wonen, af te schrikken er heên te gaan. De militaire eer wierd aan den raad bewezen door het vrijwillig pompierskorps, gewapend metgeweereu van vóór 't jaar 30. Het ware veel grootscher, veel indrukwekkender indien sij gewapend waren met pijkken, gelijk de Zwitsersche Wacht des pauze». Ook meent men dat een der uieuwgekozeue raadsleden, bij do aanstaande bespreking der begrooting van ons pompierskorps, een krediet zal aauvragen om de bewapening onzer brandweermannon in dien zin te wijzigen. Op die plechtigheid heeft o.uze achtbars heer Burgemeester eene treffende redevoering uitge sproken, waarop wij in een naaste nummer zullen terug komen. M. Leo GeeraerdU is er dan toch eindelijk toe geraakt schepen benoeunl te worden hij was al zoo lang aspirant. M. Monfils, die een overtuigd klerikaal is, een man die voor geene opofferingen terug deinst, heeft zich als ge meenteraadslid en schapen uit het politiek leven teruggetrokk-n om de ruzie te vermij den, gelukkiglijk voor M. Boriemans. Maar l'appétit vient en mangeanl, M. Van Wambeke, en jeens de vijand in de vesting En ongelukkiglijk voor u is er geen tweode bur gemeester die zich, op 't oogenblik van het go- vaar, voor u slachtofferen zou.... Abgus. Aalst en Omliggende. Letter-en Tooneelkundig Ge. elschap VOOR TAAL EN VRIJHEID, 70e "V"ei'tooiiing* op Stadsschouwburg DEN ZONDAG 22 JANUARI 1888, met de medewerking van Mevr. Bataiile en Mej. Faucoknieb. blijspel in één bedrijf door Julius Wytynck. drama in twee bedrijven door H. Van Peene. Het eerste bedrijf speelt ten huize van de» Markies in de omstreken van Antwerpen. Het tweede op het Griusel of in de Kempsn. blijspel met zang in één bedrijf door Jan Roeland. De handeling heeft plaats in eene kleins gemeente van Vlaanderen. Prijzen der plaatsen Benedeplaatsen, 2 fr. Balcon 1 fr. Gaanderij 50 centiemen. Opening des bureels om 5 ure. Gordijn om 51/2 ure. IXet senaat op Zaterdag 28 Januari 1888, om 8 ure s' avonds stipt, bij W. Van Cauwenberghe, Esplanade. Ingangprijs 0,50 fr. De opbrengst zal dienen voor het werk der Liberalebekwaamheidskiezers. Tusschen dc personen, welke voor bewe- zene diensten, met het burgerkruis vereerd zijn geworden, vinden wij van onze stad. M. Rahier, kontröleur der belastingen e» accijnson met het kruis van le klas. M. Verhaeghe, onderwijzer bij de middel- bareschool, het kruis van 2° klas. Onze hartelijke gelukwenschen. Schrik in den Alhambraschouwburg. Gisteren avond werd te Brussel eensklaps het gerucht in omloop gebracht dat de Alhambra schouwburg in brand stond. Dadelijk stroomden de nieuwsgierigen naar den boulevard der Zenne, in licht gedacht verkeerende dat zij het gebouw in lichte laaie vlammen zouden aan treffen. Gelukkig was die vrees ongegrond. ZiehiM wat in dien schouwburg gebeurd is rond kwaart voor 9 ure In het 3° tafereel van Aliba Baba, drong eensklaps eene vrije dikke rookwolk tn de zaal, voortkomende uit eene roostering van den calorifëre. Een toeschouwer, doer angst bevangen, riep Brand 1 hetgeen de andere toeschouwers, zooals men licht begrijpen zal, met schrik vervuld». Angstkreten lieten zich hooren en ieder wilde de zaal uitvluchten. Te vergeefs riepen de artisten van het toone»! het publiek toe dat er geen hoegenaamd gevaar was, in e#n oogwenk waren de bencdonplaatien ledig. Eenige vrouwen verloren het bewustzijn van schrik. Alleen het personeel van den schouwburg ver'o >r het hoofd niet, deed moedig zijn plicht en droeg de in bezwijming gevallene vrouwen weg. De calorifëre werd uitgedoofd en men stelde alsdan vast dat de rook veroorzaakt wa» door den plankenvloer boren de buizen die verkoold w is door de hitte der buizen. Toen de pompiers ter plaats kwamen w*s alle gevaar verdwenen. De eerste schrik voorbij, keerden de toeschou wers terug in de zaal en de voorstelling k»n zonder ver 'ere hindernis voortgezet worden. Onder de jubilé-feestelijkheden van 1888 behoort onder ander het 300'jubilé van de in voering van den aardappel in Duitschland,

De Dendergalm | 1888 | | pagina 2