Verschillij nieuws. ran 6, zijn uitgedreven. Er blijven een twintig tal capucienen en 150 paters. Eene wet van 1874 verbiedt alle aanneming van nieuwe leden. Elzas Lotharingen. In 1873 waren er in dit land 418 paters en '2650 nonnen. De uitdrij ving der jezuïeten heeft aanmerkelijk het gezag der orden verminderd. Pruisen had 1036 paters en 8011 nonnen. De wet van 31 Mei 1876 zegt dat de afschaffing, in princiep, algemeen is. Oostenrijk-Hongarië.In 1870 had Oostenrijk 6389 paters en 60Ó1 nonnen Hongarië had in 1870, 2'270 paters en 915 nonnen. In 1874 maakte men eene wet op de kloosters de Staat ziet de goederen der paters na hij inspecteert hunne gestichten. Zwitserland. In 1S7'2 besloot de federale Raad de uitdrijving der Urnibiaen ter oorzake hunner betrekkingen met de jezuïeten. Het orde der jezuïaten en de Congregatiën die er mede in betrek staan, kunnen zich in geenen deele des lands vestigen, zegt het art. 51 der Grondwet van 1874. Italië heeft geene kloosters meer. Zij zijn eerst afgeschaft geweest in 1866 en te Rome in 1875. Het getal der verdwenen kloosters is 4244 met 54,000 leden en eene fortuin van 1 milliard franks. Toen de kloosters in Italië bloeiden, noemde men het, het land der dooden. Ziedaar eenige staaltjes van de manier waarop men in andere landen met die bloed zuigers handelt. En terwijl men zich bijnam alle landen van Europa van dit gespuis ont maakt, schijnen onze ministers ze binnen te roepen en ze met opene armen te ontvangen. Arm Belgie Hoe laag zijt gij gevallen En wanneer zult gij eens uit den afgrond ge raken, waar ge door uwe schuld zijt in gevallen? Wanneer zult gij ook eens maatregelen nemen tegen mannen die ons land verarmen O dan zal men ons Vaderland welhaast zien herbloeien en herleven. De menschen zullen min onver draagzaam zijn tegenover hunnen evennaaste. Dan zal er vrede en'eensgezindheid in alle huis- gezinnen komen. Maar <lan ook neemt het rijk der tjeven voor goed een einde, tot meerder esre en glorie van God. Amen. Een en ander. Ronse. Wij hebben gemeld, dat het Ministerie, na lang talmen en er niet te buiten kunnende, de verkiezing van 5 liberalen en 1 clericaal te Ronse heeft goedgekeurd. Er is zoo lang gekneed en geknoeid, dat toch 1 clericaal ook gekozen is kun nen verklaard worden. Waarom Om eene eenvoudige reden. Er zitten in den gemeenteraad van Ronse 13 leden, en in begrepen den tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeel- sieur De Malander, ontslagen burge meester en afgezetten notaris. Hadde men den zesden liberaal ook de meerderheid gegevendan zouden er in den raad 6 liberalen en 7 clericalen ge zeteld hebben; sieur De Malander, die, niettegenstaande zijne veroordeeling en zijn ontslag, nog altijd het ambt van burgemeester uitoefent, zou alsdan maar 1 stem meerderheid de zijne in den raad hebben gehad en dan zou men ver plicht geweest zijn een liberalen sche- pene te benoemen. Met nog een clericaal gekozen te heeten, zitten er 5 liberalen en 8 cleri calen in den raad van Ronse, en nu heeft sieur De Malander 3 stemmen meerder heid en zal men het college geheel uit mannen van den zelfden deeg, uit cleri calen, samenstellen. En sieur De Malanden zal met zijne collegas achter het gordijn voort kunnen werken en knoeien naar hartekenlust. Maar geduld drij jaarkens zijn ras verloopen en dan zal het kiezerskorps van Ronse welk tot het iiberalism teruggekeerd is, hem aan de deur kege len, gelijk men dat met een veroordeelde doet. Eu de zes andere mannen, die met hem in 1890 moeten aftreden, zullen alsdan van hetzelfde laken eene broek krijgen. Zij zullen met hem schandelijk vallen, omdat ze met hem in de schande zijn gebleven. De nieuwe kieswet. Zoo wij dooi de eendracht tusschen al de liberalen met Juni aanstaande het klerikaal be stuur niet neervellen, gaan wij, naar de klerikale bladen het ons op voorhand voorspellen, niet eene wet krijgen op de evenredige vertegenwoordiging der min derheden, maar wel eene wet samenge steld als volgt 1° Afschaffing der bekwaamheidskie zers zonder examen. 2° Afschaffing van hef bewijs van zes jarige schoolbij woning. Voor den kiescijns te volmaken, zul len de opcentiemen betaald ten profijte der gemeente en provincie, medegere- kend worden. Voor de provinciale kiezing zou den te betalen cijns gebracht worden op 10 fr. en voor de gemeente op 5 fr. De wetgevende kiezingenzouden ge- j Bchieden in de hoofdplaats van ieder kanton. Meer andere gunsten en voordeelen voor de geestelijkheid en de dompers partij, zou het wetsontwerp inhouden. Liberale kiezers, aan u dit te beletten door uwe stevige eendracht, bij de aan staande provintiale en wetgevende stem mingen. Spoorwegen en belastingen. Het schijnt, dat de ijzeren wegen in het af- geloopen jaar 7 millioenen meer hebben opgebracht. Wij vernemen het met genoegen, maar wij begrijpen niet, dat sacristijbladen zooals de Patrie, allen die gelegenheid waarnemen om MM. Vandenpeereboom en Beernaert kronen en kransen te vlechten. Is het dan aan Minister Vandenpeere boom te danken, dat er eene herneming, eene verbetering is ontstaan in handel en nijverheid, en dat de menschen wat meer reizen dan in vorige jaren Dit verschijnsel doet zich niet alleen in België voor, maar ook in al de andere landen. Zou dit daar al aan M. Vanden peereboom te danken zijn Wat genie I wat klepper is toch die Vandenpeereboom Maar als nu morgen, neen dit jaar, de ontvangsten van de spoorwegen eens 7 milioen minder opbrachten, wiens schuld zou het dan wezen Als wij de zoo domme als belachelijke redeneering van de clericale pers moes ten aannemen, zouden wij met volle recht kunnen zeggen, dat diezelfde M. Vandenpeereboom er de oorzaak zou van wezen. Doch dit zullen wij niet doen wij weten dat M. Vaudenpeereboom de macht niet heeft om regen of zonne schijn te bevelen, en dat de meerdere of mindere ontvangst der spoorwegen en kel het doodeenvoudig gevolg is v n de tijdsomstandigheden zei ven die nie mand dwingen kan, al ware hij dan ook een Vandenpeereboom. Tartufe is niet dood. Pier die wekelijks dondert en bliksemt tegen de dansorgels en die muziek machienen bet bederf der jeugd noemt, beeft nu, o gruwel dei- gruwelen zelf zoo een verderf machien in zijn buis I Het is een dier aristons of Hero- pbons uie tbans zooveel opgang in de wereld maken. Het schijnt dat Pier's zoo een verleide lijke muziek laat booren Wat een aandoenlijk schouwspel moet bet zijn wanneer Pier met Mevr. Pier, het zwart advokaatje met Pier's meid bet luchtig Polkatje En revenant de la Revue nfflikkeren l Ge zult mij niet wijl ma ken dat Pier zich dat orgeltje aangeschaft heeft om zijne kanarievogelen deuntjes te leeren Het staat dus vast dat Pier danst. Welnu ik roep de wraak des Hemels en diens bliksem over hem die wekelijks zijne gal uitbraakt tegen eene onschuldige dansende jeugd, maar die in petto zelf niet laat eens het beentje op te lichten. Weetje dat het jandomme onedel is van den werkman het weinigje vermaak, dat hij '8 zondags dansend kan genieten, te benijden, als, men te huis zelf op de klanken van een ariston danst l Maar die man [danst in 'n danszaal M'enheer Dat 's prachtig I De sukkelaar heeft het geluk niet met het uilgeven van prulblaadjes duiten genoeg te winnen om zich een aristontje aanteschaffen dat hem toelaat 't huis te dansen. De danszalen zijnpestholen omdat er 'n orgel staat.... Kom ik wil me niet boos maken noch aan't vergelijken gaan. De lezer zal wel ver staan dat, als het een pesthol is waar een orgel staat, hij niet langer zal moeten naar de Hoogstraat pestholen zoeken. Het is in dees geval zooals met een vette pater die over vasten preekt u Luister naar mijn woorden maar knijp do oogen dicht voor 't geen ik doe. Mouchardsdienst der Bokken, Een diklijvig bokken heerschap, die nog al gaarne met den naam van barakken moeiaal prijkt, wilde een dezer dagen nog «en ander werkje op zich nemen, terwijl hij toch goeden tijd had. In den Osbroek vielen er geene musschau to schieten, en met dezen oogenblik had zijn hove nier geenen tijd om met Mijuheer naar de Scherrestraat op den bak te gaan spelenWat verveelt toch de tijd als men niets te doen heeft, zegde hij al geeuwende. Op eens schiet er hem een slim gedacht in den verkenskop hij zou de zoon van madam Van Rumpelbergh als mouchard achterna doen i ja hij had het gevon den, hij wilde de geheele zaak vau den zoo gezegden strooiman verspieden het was vast hij ging er hem tusschen lappen en zijne partij een uitstekenden dienst bewijzen. Juist was er iemand in zijn huis welke dagelijks met den strooiman in betrekking is; alles werkte hem dus in de hand. Maar deze kon er zooveel van vertellen als zeven die niets weten dat was tegenslag. Nu in alle geval zou hij trachten uit te boo ren ongelukkiglijk, hij ging te werk als een echt dommerik, dat hij is, en zijn plan viel in duigen. Dikken, jongen, zet een toekomende keer wat beter uwen bril op, dan zult gij als voor gaande nog wel honden voor hazen kunnen schieten maar toch zulke groote kemels niet als gij er nu eenen geschoten lieht. 8 J L.M. Lange magere strooiman. Heer opsteller van het weekblad Be Bender galm. De hier onderstaande brief heb ik aan den heer uitgever van Be Benderbode per aanbe volen brief gezonden ik verzoek u hem insge lijks in uw naaste nummer aan uwe lezers mede te deelen. Aanvaard, Mijnheer, de verzekering mijner hoogachting. Modest LUYCX. Aalst, 9 Februari 1888. Heer uitgever van het weekblad Be Benderbode. Omdat ik eerlijk genoeg geweest ben mij als schrij vei aan te geven van een artikel, in Be Bemergalm van 30 October verscheuen en waardoor zich eenige personen onzer stad gelas terd wanen, omdat ik niet wil dat onschuldige in mijne plaats verdacht worden, vind gij het noodig derde personen, deftige vrouwen op de tong te doen rijden en ze in hare eer te kren ken. Wat mij aangaat, heer Uitgever, daarover zei ik het gerecht laten oordeelen ik zal hot aan klenkalen overlaten op de beslissingen van het gerecht te wegen. Maar waartegen ik protest aanteeken dat is tegen de laffelijke ziuspeli ïgon waarmede gij personen bejegend die zekerlijk noch door hun gedrag noch; door hunuo positid ia de wereld aanleiding geveu om in eenen poli tieke pennetwist gemengeld te worden. De schrijver van het betrokken artikel ben ik,|heer Uitgever, dat mag ik in volle geweten verklaren en niemand noch vrouw noch man heeftop mij drukking moeten uitoefenen, niet om de verantwoordelijkheid van de daden eens anderen op mij te nemen, maar om, uit eigene beweging voor mijne daden in te staan. Dat een werkman eergevoel heel't dat wilt gij, dat kunt gij wellicht niet .begrijpen. Het moet mij niet verwonderen van u die, om zich op mij te vreken,niet aarzelt mijnen baas, om zoo te zeggen, te doen kiezen tusschen mij aan de deur en broodeloos te zetten, ofwel kalanten te verliezen, udie niet aarzelt de eer van deftige vrouwen in verdenking tc brengen. Een woordje noch over mijne familie beschrij ving, gij noemt een mijner broeders, dezen die i gij verdenkt liberaal te zijn. Waarom maakt gij dan ook aan uwe levers niet bekend dat ik nog een andere broeder heb volbloed klerikaal zou die broeder geene derde rede zijn waarom gij meent dat ik een strooiman ben In gevolge de wet en met voorbehoud van alle mijne rechten verzoek ik u dezen brief, in uw eerst komend nummer, ter zelfde plaats en in de zelfde letter als het artikel waarop ik ant woord op te nemen. Ik gioet u, Modest LUYCX. De eerlijkheid van Denderbode. Het orgaan onzer stadhuisbazen geeft ons de maat zijner eerlijkheid, zijner deftigheid. Over geruiman tijd zond een persoon dezer stad, door hef bokkenblad der Lange Zout- straat, in een artikel persoonlijk genoemd, por aanbevolen brief een antwoord op dit artikel, aan dit blad, dat weigerde den brief te aan vaarden. Waarom Omdat, zegde Benderbodehij geene brieven aanvaard wanneer hij niet weet van wien rij afkomstig rijn 11!,.. Heel zonderling, niet waar vriend lezer Eiwel, M. Modeete Luycx, over veertien dagen door dea bokkenmoniteur op de schan delijkste en onbetamelijkste wijze aangevallen, sond deze week, met aanbevolen brief waarop hij zijnen naam had geschreven, een doeltref fend antwoord. Benderbode heeft dien brief naar den ver zender teruggestuurd. Welks reden zal hij nu inroepen Men moet jezuïet geworden zijn, na geus te zijn geweest, om aldus te handelen iemand lafhartig lasteren en hem niet toelaten zich te verdedigen. Kieskroii ij lf. Het kiezerskorps van Brugge is tegen maan dag 27 dezer bijeengeroepen om eenen volks vertegenwoordiger te kiezen, in vervanging van M. De Clercq-Jullien, overleden. De kleri kale kandidaat is M. Gustaaf De Clercq, advo- kaat te Brngge. De liberalen hebben besloten in 't strijdperk te treden en de lieer De Maere- Limnander de outwirper van het plan Brugge-Zeehaven, is met algemeene stemmen als huuueu kandidaat uitgeroepen. Rechterlijke kronijk. De lijfstraffelijke rechtbank van Donder- monde beeft verleden woensdag veroordeeld tot 2 keeren 15 dagen en 1 keer 8 dagen gevang en daarbij tot 75 franken boet, den genaamde J. CoppeiB, in de wandeling Jeesekcn, voor slagen en verwoudiugen toegebracht te hebben aan C. De Hauwore, tijdens de laatste kool- manifestatie. De kamera'id van dien zachtziu algen man lieeft 8 dagen gevang ea 26 franks boet beko men, idem voor vriendschap. Men ziet dat die klerikale Smkon altijd zachtmoedig van aard zijn. De Duitsche Rijksdag. Nieuwe militaire wet. Redevoering van prins von Bismarck. Aalst en Omliggende. I it redou der afwezigheid van deu heer rechter Ohrie die zijne zieke echtgenote naar het dal Davos, kanton 1 Irauwbundor land (Zwit serland) vergezeld, is de uitspraak in de druk persprocessen tegen 011» en onzen confrater Denderbode ing spatinGn, vooreenen 011! epa J- den tijd uitgesteld. -Brussel.Hebt gij ooit gehoord dat mm eene piano stool terwijl de eigenaar er hij stond? Dat is doze week te Brussel gebeurd. Een neet die aan 't verhuizen was, zag twee werklieden zij e piano en twee of dnj schilde rijen op eenen wagen laden en weg rijden. In het nieuw huis komende vond de heer piauo, noch schilderijen. Hij meende met twee werk lieden van den verhuiz r te doen te hebben m het waren integendeel twee behendige dieven Het ciiule van een drama. -- Raoul Do Backer, het slachtoffer van Albertine Dor-idcj, is in den nacht tusschen maan lag en dijnsdag bezweken in het Sint-JunsgasthuiR te Brussel. Dr. Lebrun hadden gekwetste nog bezocht in deu namiddag. Hij vono zijnen toestand zeer voldoende. Des avonds kwam een inwonend leerling aan het bed van De Back; r en vond dezen om zoo te zeggen iu doodstrijd. Eenige minuten later had de gekwetste opge houden te lijden. Zijn lijk zal geneeskundig worden onder zocht. Albertine Dorsidey werd dijnsdag morgend rond 11 ure uitdeKleiue Karmelieten overge- voeid naar het Gerechtshof, naar het kabinet van dia onderzoeksrechter, M. Lenaerts. De vrouw was met zorg gekleed, zij droeg eenen ruimen mantel en had eenen floere» hoed op. Op het uiterlijke te oordeelen was zij zeer kalm. Maandag bood zich op het gemeentehui8 van St-Jans-Molonboek een koppel aan om gehuwd t« worden, dat hij verkeerdheid eeniga dagen te vroeg ontboden was. De officier vaa den burgerlijken stand bemerkte den misslag, toen hij inzage nam van de papieren. Een der getuigen bood den schepene een... 5frauk»tuk aan als hij het huwelijk maar dadelijk wilde voltrekken. Of er gelachen werd met dit voor stel, dient niet gezegd te worden. De toekomende echtgenoot echter was kwaad en zegde Nu of nooit. Daarop trok hij de deur uit. Noch de sme«- kingeu der familie noch de tranen de, bruid konden hem bewegen, hij trok er van door. Ilct is te hopen dat de tijd zal raad geven en den jongeling meer teedere gevoelens in het hart storten. Anders, arms bruid Over eenigen tijd is de zuidartip van het prachtig boom fore at of warande van hot kasteel van Iseghem verkocht. Onder het vellen der hoornen, is men gekomen op senun ouden kelder, die tot begraafplaats schijnt gediend te hebben. Bejaarde menschen weten, in allo ps- val, te vertellen dat er daar, op dien driehoek, tusschen den steenweg van Ing"lmnnster en den aardeweg van Lendelede, soldaten over 150 j.tar, in oorlogstijden begraven worden. BERGEN, 7 Februari. In den nacht tusschen maandag en diusdag had eene lichte ontploffing plaats van grauwvuur iu de kool mijn Saint-Felix to Paturages. Er waren reeds meerdere mijnen afgevuurd in de galerijen, toen eensklaps hierbij het grauwvuur ontplofte dat opgesloten was achter eene kloof. Al de werklieden waren bezig en weinigen onder hen hoorden den slag, maar twee knapen die bezig waren met het verporren van eeu waggouuetje geladen met rails, werden getroffen en tamelijk zwaar verbrand. Het ging gemakkelijk hen naar bores te hrengon dewijl de ontploffing nagenoeg geeno schade had aangelicht, en de mee>te werklie den hoorden eerst van het voorbijgegaan ge vaar toen hun werktijd om was. DOORNIJK, 7 Februari. Zondag wor gend vroog of liever in den nacht had er op nieuw eene ontmoeting plaats tusschen 5 jacht wachters van den prins de Ligne en eonen troep wildstroopers. Door de laatston zijn meerdere schoten gelost op de eersten, gelukkig wer I geen hm mr ge troffen; alleen het paar houden dat hen vergo- zelde werd gedood. Het parket van Doornijk is n.narSUmbrugge geweest om een onderzoek in te stellen. Men gelooft het spoor t.* hedben van de wild troo pers. CINEY", 7 Februari. Ya-i zaterdag tot dinsdag aaustaande wordt hier de jaarlij kscho paardenmarkt gehouden. Van nu af is er reed» een overvloed van prachtpaarden, Fransche, Duitsche, Engelseheen iulaud3che, zoodat ver moede! iik het getal der te koopgestelde dieren zal opklimmen van 3000 tot 4000 >tuks. Bric franken uitgegeven. Peru wel/. Gedurende een jaar leed ik onuitsprekelijke maagpijn en gebrek aan eetlust. Ik had eeue menigte middel n bedroefd, maar allts 'ach teloos. Ik had be*loten niets m-er aan te wcB- den, toen ik in mijn dagblad de verklar ng van een persoon lus die aan de Zwitsersche Pillen zijne genezing van dergelijke ziekte te danken hsd. Ik begon met eens dooi van 1 fr. 50 on- middelijk bevond ik mij beter en kwam do eet lust terug eene tweede doos g-n.is mij ten volle. Ik laat u toe mijn schiijven open naar te maken, want ik kan den lijders niet genoog het gebruik der Zwitsersche Pillen aanraden. (Handteeken gewettigd.) Dekz, Joseph, gezegd Champetter. Depot voor België Apotheek Pelerin, 12, Schiluknaapstraat, Brussel. Bij de eerste l?zing vau het wetsontwerp der uiouwu leeumg benoodigd tot uitvoering der nieuwe militaire wet, door welke in oorlogstijden hetduitsch leger met een half miljoen afgeriehten soldaten wordt vermeer derd, heeft de Rijkskanselier het woord genomen. Ziehier wat hi| in zijne langdurige redevoering, hij sprak twee volle uren, in hoofdzaak aanvoerde Ik geloof niet, dat ik er toe zou kunueu bijdragen de meerderheid voor deze wet te vergrootcn. 5 iet daarom dan neem ik het woord, maar om over den toestand van Europa te spreken. Ik kan or mij toe bepalen te verwijzen naar hetgeen ik hier voor een jaar gezegd heb, want sinds is weinig veranderd. Toen vreesden wij eenen oorlog mot Frankrijk maar sedert is er in Frankrijk een vredelievende pre sident gekozen en weer deed eene vredelievend# stemming gevoelen, Ik kan daarom de openbare moe- ning in zoover geruststellen, ('at do vooruiUichton mat betrekking tot Frankrijk vredelievender gewor den zijn. Ook ten opzichte van Rusland ko.stsr ik geen» ander aia-uiug dan voor 00a jasr, toen ik d» in-oamg uitsprak dat wij van Ruslaad gaenon aanval te vreeron hadden. Men mag don algomeeuen toestand niet lie* oordeelen naar tie ontboezemingen der pers aan de russisehe perB hecht ik niets, maar allee aan het woord van den Czar. Ik kom tote«m ander vraagpunt de russisohu tri e- penbeweginjen. Dia ziin voor ons mets nieuws. Ook vroeger hebben zij op uitgebreid» «chaal plaats gehad, inzonderheid na 1879. Het heeft nu wel zeer licht den Bellijn alsof die concentratie vau strijdkrachten nabij de (luitsche en oostenrijksche grenzen slecht» eer. g volg kan wuz a van eunig voornemen om ons oti 'er» hoedu te overvallen en aan te grijpen maar toch ge. loof ik dat niet. Ten eerste ligt het niet in h it karakter van den Czar en zou het met zijuo woorden in strijd zijn. Ten tweede zou ook htt doel zeer 011 begrijpelijk wezen. Rusland kan geen plan hebben 0111 Pruisisch, en ik geloof ook niet om Oostonrijksch grondgebied te ver overen. Naar mijne meeuing heeft Rusland rijkelijk zoo- voi i Poolsohe onderdanen als het wonsoht te hebben en verlangt het niet, dit aantal nog te vermeerderen. Iets anders d in oene Poolsoh bevolking to anexecren, zou nog ino.ulijker vellen. Ik zie dan ook volstrekt geene re len, waarom Ruslan 1 zijne naburen zou wil en aanranden. Ja, in mijn vertrouwen ga ik zoover, dat ik de overtuiging h»h, dat zelfs wanneer wij wat nie mand kan vooruitzien, maar wat van liet tegen woordigo gouvernement zek.,-r niet te verwachten is in seooofiog uuet Frankrijk werden gewikktld daarop niet dadelijk, uea-u oorlog met Rusland zou volgou. Daarentiginzou, wanneer wij met Rusland in oor log geraakten, osn oorlog uo» inot Frankrijk zeker volgen. Geen Fruiuek gouvernement zou dit kunnen beletten, ook al had het daartoe allen goeden wil. Doch van Rusland verklanr ik nog op dit oogenlilik, geeneu aanval te verwachten, en van hetgeen ik trn vorigen jare daaromtrent heb gezegd, neem ik niets terug. Gij zult mij vragen waartoe dan die samentrek king van troepen Ja, dat zijn ran die dingen, waa romtrent ik elders hij een departement van buiten- landseho zaken niet licht opheldering mag eischen Opat, l'ingeu vau troepen behooreu mijns inziens tol die verschijnselen waaromt ent men geene catego rische verklaring vordert, omdat het van schorpe woorden lichtelijk tot scherpe daden komt. Omtrent ilc motieven dezer russisohe militaire bewe gingen kan ik mij dus geene categorische verklaring doen geven. Maar als iemand die sedert eenen meu- sohcnleeftijd met buitenlandsche <3:1 1 ok met ru»eische politiek vertrouwd is, kan ik toch uiijue eigene ge dachten er over lat:n gaan. Ik meen namelijk te moe ten aauusmm, d kt liet Russisch gouvernement (1e overtuiging heeft verkregen en die /.al ook wel ge grond zijn dat in de eerstvolgende Europeesch kri- sis, die zich zou kunnen voordoen, de stem van Rus land in den diplosiatieschen areopagus vau Europa zooveel te meer kracht zou hebben, naarmate Rus land zijne troepen naar de westelijke grenzen had vooruitgeschoven. I it eene opeenhooping van troepen in Rusland» westelijke provincies heb ik das nog niet als eene noodzakelijke gevolgtrek king af te leiden, dat daar mede Dedoelingen gepaard gaan 0111 ons te ovsrvallen. Ik neem aan, dat men op ecue nieuwe oosterscha kwestie wacht, 0111 in ttaat te ziju, don wensch van Ri s- laud te bevredigen. Prins von Bismarck ging in hoofdzaak aldus voort* Iu den loop de/.ir aeuw is er telkens met eene tus- sohenruimte van twintig jaren eene Üustersehe krisis uitgebroken. Daartoe zoa nu de mogelijheid van eenen nieuwen l'oolsohen opstand kunnen medewerken, ol er toe kunnen worden bijgedragen door eene Euro- pOLsehe krisis die zou kunnen ontstaan uit eene ver andering van goevernement in Frankrijk. Maar in alle geval vind ik in de ophooping van troepen in Rusland volstrekt geene reuen om de toekomst don kerder in te zien dan een jaar geleden. De waarschijnlijke krisis die zou kunnen ontstaat! zou eene Ooatcrsche krisis zijn. Alsdan zou Duitsoh- land kunuen afwachten, of de meest daarbij betrokken Mogendheden besluiten, zioh met Rusland te verstaan, of tegen die Mogendheden te velde te trekken. Wij zijn door onzou polisken toestand niet gedwongen, ons in de eerste plaats voor liet eens of voor het an ders te verklaren. Bij het thans hieraan de orde zijnde wotsontwerp op den dienstplicht komt het dus ook niet aan op eenen oogonblikkelijken toestand maar het is te doen om eeue blijvende regeling ter vertterking van Dnitsoolaud. Daarop liet de kanselier een kort historisch over- zioht volgen van do laatste veertig jaren, wnarin zich bijna elk jaar een oorlogzuchtig gewosl vertoonde. Ilij iohets'te daarbij, hou un ia de laatste iaren de vroe gere vriendachap tusschen Duitechlaad en Rmland langzamerhand ha*, plaats gemaa'.t voor een-n toe stand van spanning, ie wssrwil der ruorularende goede dionstsn, welke hij (Dn .lussen bew-e*. lutus- schen heeft Duitschland na het sten :pu.*.t bereikt, waarop het nijmand niscr acho 11 na t- loop-en. Ge roep Bravo Verder verkla inla da re l-auir, 1st naar «'.jee mle ning, Rusland ingevolge het Berlijnsclie vredestrao- taat recht heeftop eouen hcslissenuen ï.iViocd in Bu- garie. Hij is dus ook bereid, Rusland» aanipraken daaromtrent lang» diplomatiesohen weg te ondersteu nen. Maar Rusland moet hein dan ook officieel dien wensch kenbaar maken. And»rs zou hij, na de onguns tige ervaringen die hij heeft opgedaan, zich met niets meer willen inlaten. [Geroep Bravo! Ruslauds onrriandschapp-lijke en dreigende hou ding heeft Duitschland en Oostenrijk negen jaar ge leden genoodzaakt, het verdrag te sluiten, hetwelk thans is openbaar gemaakt. Dat is oen zuiver defensi ef traetaat. Naar mijne meening zou »r inderdaad om Bulgaria zelve wel eens eeu algemeene oorlog kunnen uitbreken, jhetwelk echter ook zou kunnen zijn eeu rookoloos begin, waarna bij het einde van den kamp ten slotte nog niemand zon weten waarom Europa zoo aan het vechten was geweest. Ophot Berlijn8che Congres heb ik mij zoo gedragen dat ik mocht denken wanneer ik de hoogst» russi sohe ridderorde met briljanten niet reeds bezat, sou ik dio stellig nu wel hebben verdiend. (Gelach.) Men kan dua begrijpen hoe groot mijne teleurstelling was, toen ik langzamerhand te St. Petersburg eenen veld tocht der drukpers tegen Duitschland zag opkomen, die 111 1879 zioh eene oorlogsbedreigiug ontwikkelde. Dit nu was de redeu tot hot sluiten van het verbond mot Oostenrijk. Dais verdrag, nu het openbaar is gemaakt, wordt door het publiek opgevat als een ultimatum eene be dreiging. Daarin vergist men zich. De inhoud waste Sint-Petersburg sinds eenen geruimen tijd hekend (Hoort, hoort!) en het was ook werkelijk slechts eenen eisch vau loyauleit, den Czar reeds vroegsr puet dat bekend te maken. Het verdrag is zoodanig van inhoud, dat wanneer het destijds niet was gesloten, wij lwt thans nog zoo zouden moeten sluiten, liet, 11 eenvoudig de uitdruk king van wederzijdsebe duurzame belangen. Het is zooals andore dergelijke verdragen, zooals er bijvoor beeld een met Italië 19 gesloten, (Hoort Hoort Het is de uitdrukking van gemeenschap in het streven om van de verbonden Mogendheden gevaren af te wen den. Het is bestemd 0111 den vrede te beschermen en aan de volkeren gelegenheid te geven tot eene rustige binuenlandsche ontwikkeling. Dat het thans openbaar is gemaakt, dient oui e algemeene zenuwachtigheid tot bedaren te brengen. Dok voor de Beurs en de p ;rs strekt het ter gerusstelling inzonderheid wan neer de nieuwe wet op don ilieubtplicht wordt aangej nouien. Want dan kan Duitschland een milliocu manschap- pen aan zijne oostelijke en ook een millioen soldaten aan zijne westelijke grens bijeenbrengen, terwijl er dan nóg een millioen manschappen ter zijner beschik king overblij It, Dit kan geen ander volk ons nadoen want goeu ander heeft de daartoe noodige officiers en het vereischto materieel. In weerwil dezer macht zal Duitsohland echter nooit eenen aanvallenden oor log voeren. Prins von Bismarck verklaarde hier bij, daartoe ook nooit te zullen dan r iv l geTon, ook niot al mooh- ton militaire klagen, dan men het geschikst; tijdstip tot eenen aa -.val zou laten voorbijgaan. Alleen ter verdediging mag de nationale oorlogskracht worden ontketend. (A'.rachtige toejuichingen Aan 't slot zijner rede verklaarderou Bismarck nog, dut wanneer Rusland op ons een beroep dost om zijne voornx-nomono stappen bij den Sultan te steunen, deze ondersteuning ook zal worden verleend. Dat dc Czar met zijn groot rijk van honderd millioen onder danen tegen ons geen oorlog zal voeren, daarvan kan men overtuigd zijn maar wij moeton ons wapenen door beschikbaarstelling der geweldige kracht, die God i* de duitsch» natie lieert gelegd, voor het goval dat zij ui't noodig mocht hebben. Hebben wij haar niet no-- dig, zooveel te beter. Wy doen alles 0111 het te vermijd 11. Maar lat streven orden ij nog altoos eenigs- zins grilwariboemd do< r drrigende dagbladartikels ven verschillende lijden in het buitenland, en daarom zou ik tot het buitenland wel het verzoek willen richten die dreigingen achterwege te laten. Zij leiden toch tot uizts, Die bedreigingen in de pers aan ons gouvernement z in eene ongeloollijke domheid. (Gelach.) Wanneer men deukt, dat het DmtaeUe rijk hang kan worden door zekere dreigende vormen 111 drukinkt, dan kan men zich gerust die mo-ite b sparen, met dis dingen na te laten, zal uien het 0111 gemakk -lijkor maken onze naburen te gemoit te komen. Wij kunnen misschien door liefde en wolwillcndhrid worden gewonnen, ruaar door ba.lrcigiugen zeker niot. (Toejuiohing). Wij, Duitsokers, vreezen God, maar ntets ter wereld, ('toejuiching), Eu godsvrucht is het, die ous noopt, deu vrede lief te hebben en aan le kweeken. Maar wie den vrede verbreekt, zal het ondervinden dat de strijdvaardige vaderlandsliefde, die in 181 de geheele bevolking van het toen verbrokkelde en uit gezogen Pruilen onder de wapen» riep, thans liet ge meenschappelijk goed der geheele Duitsche natie ia, en dat die natie, wanneer zij eenmaal moet aangrijpca in eenheid gewapend staat, ieder man, moet het vaste vertrouwen in het hsrtGod met ons! (Stormachtige lange aanhoudende toejuichingen).

De Dendergalm | 1888 | | pagina 2