lm Geheim van den Geneesheer. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. voorop betaalbaar. Abonnementsprijs g fr gQ voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. Men abonneert rich: op alle postkantoren roer den buiten voor de stad, ten kantore van bet blad, 40, Korte Zoutstraat, 40, Aalst. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prils der Annoncen S GeW°n6' "T f' drukregel. "rijs oer hihiumocii Reklamen, 75 centimen r Vonnissen op de derde bladzijdeSO centimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST. 3 JUNI. Buitenlaiidscli politici* overzicht. Eene onvoorzichtige redevoering van den eersten minister van Hongarie, den heer Coloman-Tisza, m de hongaarsche Kamer uitgesproken, heeft heel vat ontroering in Europa verwekt. Op eene vraag om inlichtingen nopens de deel neming van Hongarie aan de wereldten toonstelling van Parijs, antwoordde die Staatsman Ik zou die deelneming niet kunnen ver bieden, maar ik zal er ook niet toe aan raden. En dan, de onzekerheid die m den politieken toestand bestaat is reeds di - wiils in het daglicht gesteld en het Staatsbestuur, alvorens tot de deelne ming a, n te raden, moet wel overwegen wat er zou kunnen gebeuren moest de toestand zich verwikkelen,zelfs wanneer de algemeene vrede en de vrede van dit Land met Frankrijk wat ik uit gan- scher harte wensch zou behouden blijven. Gij weet dat de openbare mee ning er somtijds woelig is en, in een ooo-enblik van opgewondenheid,ondanks den wil van het gouvernement en der gansche natie, zou men de voorwerpen der nijveraars kunnen beschadigen o onze nationale kleuren beledigen. Die taal laat hooren hoe groot de be kommernissen zijn over bet behoud van den vrede.Zelfs wanneer de vrede zou behouden blijven Schijnt dit niet te zeggen dat .een oorlog bijna onvermijde lijk geworden is. Dergelijke taal, hoeft het gezegd te worden, heeft eenen pijn lijken indruk teweeg gebracht en is, deze week, in politieke kringen en bladen druk besproken geweest. Enkelen meenden dat minister lisza o-esproken had in overeenkomst met den Oostenrijk-Hongaarschen minister van Buitenlandsche zaken en met prins von Bismarck. De Standard van Londen beweert echter dat M. Kalnocky aan M.Decrais, den ambassadeur van frank rijk te Weenen, zou doen weten hebben dat de woorden van M. Tisza hem niet voorafgaandelijk waren onderworpen. De taal van den hongaarschen Staats man wordt door de engelsche en oosten- rij ksche bladen in dezen zin goedgekeurd dathetnoodig was op te komen tegen de dreigende houding van Rusland en den onrusfcwekkenden binnenlandse hen toestand van Frankrijk, zijn bondgenoot. Eventwel is M. Tisza genoodzaakt ge weest te verklaren en te doen verklaren, rechtzinnig of niet, dat hij geenszins liet inzicht gehad heeft frankrijk te lelccli- gen. Dit antwoordde M. Goblet, de fransche minister van Buitenlandsche zaken op eene ondervraging, hem don derdag m de Kamer van Afgevaardigden gedaan Uit dit betreurenswaardig feit is nog eens te meer gebleken hoe de tegen Rusland en Frankrijk verbondene Mo- gendhededen alles inspannen, van alle middelen gebruik maken, om dit laatste land te vernederen en te kleineeren. Welk ander doel kan Duitschland heb ben met de personen die, langs de fransche grens, Elzas-Lotharingen bin nenkomen, 't zij dat zij er verblijven willen, 't zij dat zij dit gewest^enkel willen doorreizen, te verplichten zich van een reispas te voorzien Die maat regel kan niets anders zijn dan eene nieuwe kwelling voor Frankrijk. Intusschentijd bereidt dit land zich, in kalmte, om waardiglijk het heugelijk eeuwfeest zijner roemwaardige Omwen teling te vieren. Het schijnt thans in het bezit te zijn van een ministerie, dat de republiekeinsche meerderheid zal kun nen vereenigd houden en aldus, zonder erge binnenlandsche stoornissen, zonder verzwakt te zijn door onderlinge ver deeldheden, krachtig en vastberaden zal kunnen werken om Frankrijk aan zijne lotsbestemming te doen beantwoorden. De Provintiale Kiezingen. De liberale meerderheid valt in de provintie Luxemburg, de klerikale meerderheid wordt behouden in die van Namen. Zoo jubelen de klerikale bla den en zij roepen dat zij victorie behaald hebben. Hoe spijtig, hoe betreurenswaardig onze nederlaag in Luxemburg ook zij nederlaag aan de verdeeldheid onder liberalen toe te schrijven hoe groot onze teleurstelling ook zij daar wij in de provintie Namen de Bestendige Af vaardiging niet hebben kunnen doen vallen, toch mogen wij over den uitslag van verleden zondag te vreden zijn en ons overwinnaars uitroepen. Het bewijs daarvan vinden wij in eene vergelijking der huidige kiezing met die van 1884, die in dezelfde kantons plaats greep Als dan zegepraalden de klerikalen met 800 stemmen meerderheid te Ant werpen, met 300 stemmen te St. Joost- ten-Oode, met 200 te Namen te Nij velt, te Fontaine l'Evêque, te Cha- telet. te Gosselies en op meer andere plaatsen wisten de klerikalen eenige hunner kandidaten te doen kiezen. En thans Te Antwerpen onttrekken de jappers zich aan den strijd; te St. Joost-ten- Oode behaalt de lijst der gematigde liberalen gemiddeld 1800 stemmen, die der vooruitstrevende liberalen 1925 en de klerikalen slechts van 2G65 tot 2713 j acht vooruitstrevers en een gematigd liberaal komen in ballotering met de klerikalen en zullen, bij de herstemming vanmorgen met eene meerderheid van 1000 tot 1100 stemmen gekozen worden; te Namen komen de liberalen in ballo- tei ing met de klerikalen op wien zij een honderdtal stemmen vooruit zijn. Te Nijvelt en te Fontaine l'Evêque durfden de klerikalen niet te voorschijn komen, teChaleleten te Gosselies wierden zij deerlijk geklopt. Zelfs daar waar onze vrienden de neêrlaag leden zagen zij hunne stemmen in aantal vermeerderen in ze ere kan tons van het vlaamsche land, waar men het liberalendom dood en begraven waande, traden de liberalen in 't strijd perk en bekwamen een getal stemmen dat veel voor de toekomet doet verho pen. Ziehier, beknopt, den uitslag der pro vintiale kiezingen De liberalen wonnen 21 zetels te Antwerpen, 1 te Nijvelt, 1 te Philippeville, 3 te Chatelet, 2 te Chièvres en 1 te Gosselies, totaal 29 zetels; Zij verloren 1 zetel te Nieuwpoort, 1 te Flèron (Luik), 1 te Seneff'e (Henegouw), 2 te Bouillon, 2 te Florenville, 1 te Nassogne en 1 te St. Hubert, totaal 9. Er is herstemming tusschen liberalen en klerikalen Voor 20 zetels door klerikalen bezeten namentlijk G te St. Joost-ten-Oode, 1 te Jehay-Bodegnée en 1 te Herve (Luik), 1 te Brée (Limburg), 1 te Philippeville en 10 te Namen Voor 9 liberale zetels, te weten 1 te Fexhe-Slins en 1 te Avenues (Luik), 1 te Eghezée en 2 te Namen, 1 te Houffalize (Luxemburg) en 3 te St. Joost-ten-Oode. Het zal nu niemand meer moeiëlijk vallen te oordeelen wie het recht heeft victorie te roepen. Vooral met het oog op de aanstaande wetgevende kiezingen geeft Je kiezing van zondag laatst eene reden tot vreugde. De strijd zal hevig zijn in de arron dissementen Namen en Philippeville de provintiale kiezingen bewezen ons wel ken reuzenstap wij vooruit hebben ge daan; niet min hevig zal de strijd zijn te Nijvelt daar verlieten de klerikalen vrijwillig de stelling welke zij bezet hielden; te St. Joost-ten-Noode, de citadel der Independenten, is het bewe zen dat deze noch-mossel-noch-visch- partij van dag tot dag aanzienlijk veld verliest; eindelijk te Antwerpen hebben de jappers zelf een bewijs hunner on macht gegeven. Voegen wij bij al die blijde voortee kens het feit dat de Ligue Libérale van Brussel dpn kandidatenlijst van M. Guil- lery toegejuicht hebbende, de zegepraal der liberalen in de hoofdstad geenen twijfel meer lijdt, dan zullen wij in volle vertrouwen de kiezing van 12 Juni mogen te gernoet zien en de hoop koes teren ons Vaderland binnen weinige dagen van het papenjuk verlost te zien Iets voor de buitenkiezers. Op 12 juni aanstaande nemen ook de Duitenkiezers deel aan de stemming. Hebben die buitenkiezers nog de aan merking niet gemaakt, dat de katho- ieke gazetten nog geen enkel woorde- ien over hen gerept hebben, en hebben zij dat niet vreemd gevonden Welnu, ons verwondert dit zwijgen der clericale bladen in 't geheel niet. Die geen goeds te zeggen weet, doet aest maar te zwijgen, en dat doen dan ook die bladen, denkende dat zwijgen goud waard is. Waarom zwijgen zij Omdat zij niets weten aan te halen, dat door de tegenwoor lige Ministers voor de buitenliè gedaan is geworden, sedert de 4 jaren dat zij het land bestu ren. En nogtanshadden zij zooveel schoone beloften gedaan Zij gingen op een omzien den land bouw doen herleven en al de boeren en pachters rijk maken ze zouden eens hebben laten zien,hoe zij de belangen van den buiten kenden en zouden bescher men. Nu zijn er reeds vier jaren verloopen en nog altijd is de toestand van den landbouwer dezelfde neen, hij is eerder nog erger geworden en... de clericalen hebben niets, hoegenaamd niets gedaan Zoo gingen de liberalen niet te werk. Zij beloofden niet, maar zij handelden. Inderdaad, zijn het de liberalen niet, die de bareelrechten op de steenwegen hebben afgeschaft Werden de octrooien, die voor boer en burger zoo drukkend en kwellend waren, door de liberalen ook niet uit onze wet ten gevaagd Het Gemeentefonds, die hulpbron voor steden en dorpen, was alweer het werk van de liberalen. Ook het landbouwerscrediet is eene liberale instelling. Wij zouden er zoo nog verscheidene kunnen aanhalen, maar één bovenal zal de liberalen eeuwig ter eere strekkon De inrichting der buurttramwegen, die de buitengemeenten aan malkaar en aan de steden verbinden en aan de bui tenbewoners de grootste diensten bewij zen. Wij hebben niet meer noodig al de nuttigheid van de buurttramwegen uit te leggen of te doen uitschijnen de be woners van den buiten hebben dit sedert een paar jaren zeiven heel goed onder vonden, en die nuttigheid is zoo groot, zoo ontzaglijk, dat de eene gemeente jaloersch is van de andere, en al de ge meenten het als eene gunst afsmeeken zoo gauw mogelijk een buurttramve te bekomen Dat is alweer liberaal,' uitsluitelijk li- jeraal werk, en dan nog al een werk, welk door de clericalen in de Kamers allerhevigst werd bestreden. Kunnen de katholieken iets van dien aard noemen, door hen tot stand gebracht :en voordeele enprofijte van den buiten? Geen enkel, geen half, geen kwaart Veel woorden hebben zij altijd in den mond, beloften met den hoop, dat is waar doch, als 't op daden aankomt, zijn zij niet meer thuis. Bewijst dit niet, dat de eenige, de ware vrienden van den landbouw en van de buitenbewoneis de liberalen zijn Een en ander. Schaamteloozer kerels dan de klerikale dagbladschrijvers vindt men onder de zon niet> Ziehier een nieuw voorbeeld Men weet dat de katholieken eene wet ge maakt hebben om het betalen der loonen in de herbergen te verbieden, Welnu, een katholiek blad van Antwerpen durft schrijven wij zullen zien of de policie de betalers in de herbergen nog zal durven be boeten Hoe vindt ge die zoogenaamde school van den eerbied voor het gezag, waar men wetten maakt om derzelver uitvoering aan zijne tegen strevers als eene grief aan te rekenen. De partij der religie is tot over den kop in de kwakbazen- politiek gezonken Missiën op den Buiten. Over eenige jaren waren die eene zeldzaamheid, thans heeft het minste dorp er alle vier of vijf jaren eene. Waarom die missiën? Voor 1G00 tot 2500 zielen zijn er twee pastoors met den ge ;stelijken zorg gelastdie herders moeten het dus niet lastig hebbeu om hunne kudde op de goede baan te houden. En toch achten zij, na een half dozijn jaren, hunne onderhoorige zielen zoodanig verzwart en vervuild, dat ze 't noodig oordeelen eenige paters ter hunner hulp te roepen om die zielen uit den nieuwen te wasschen. Haast zou men gaan gelooven, dat die herders de zorg over hunne kudde verwaarloozea om deze over hunnen wijnkelder beter in acht te kunnen nemen, om bij dezen of genen Confrater de beenen onder "t berd te gaan steken, of ook om kiesdraver te spelen en hunne parochie in twist en tweedracht te brengen. Ten ware men aannemen moest, dat de missiën slechts inge richt zijn om pastoor en onderpastoor, ten koste der Kerkfabriek en, bij slotsom, der ge meente voor eenige dagen een aangenaam gezelschap te verschaffen, waar zij, na lekker geëten en gedronken te hebben, tot spijsverte- rens toe, lachen met den kinderaebtigen schrik dien ze de liclitgeloovige boeren op het lijf hebben gejaagd.... Bij beslissing van 4 maart 1888, heeft het kerkfabriek van 11. Kerst te Gent de volgende werken liet p'aatsen van vier nieuwe biechtstoelen, op 6,8000 fr. geschat. Het vervangen van twee altaars doof twee nieuwe, met schilderingen, waarvan de uitvoe ring zal worden toevertrouwd aan den heer Ly- baert, kunstschilder. Het plaatsen van eenen kruisweg, waarvan de uitvoering zal worden toevertrouwd aan den zelfden artist. De kosten der tafereeleu aan M. Lybaert be steld, worden op 61,000 fi. g schat. 4. BEN Roza kwam kort nadien binnen. Bij bet ver nemen van de dood haars peters was haie droefheid stil maar oprecht. Het was de eenige meusch die op haar bestaan gewaakt had, en, 's menscheu medelijden niet kennende dan door dezen hardvochtigen weldoener, had zij al hare teederheid op hem gebracht, bij gebrek aan iemand die zulks waardiger was Bij de terugkomst van kozijn Iricot en zijne vrouw, vonden deze Itoza bij den dooden neei- ireknield, haar aangezicht op eene zijner han- densteunende, welke zij met tranen besproeidde. Zij hadden reeds vernomen dat de nalatenschap des ouden Durant open was, en kwamen spoe dig toegesneld, niet om hunne plichten aan den overledene te bewijzen, maar om hunne rechten op zijne erfenis te verzekeren. Beide begonnen bezit te nemen van het huis, niet zich van de sleutels meester te maken, die onder 't hoofdkussen des dooden verborgen waren;, daarna stelde Tricot zijne Perrine als bewaak ster aan van het erfdeel, en liep de noodige formaliteiten vervullen voor de begrafenis. Roza wachtte to vergeefs dat de boer.n haar eeu woordje van deelneming of aanmoediging toesprak men liet haar wanhopend bij den doode, totdat men t lijk kwam weghalen. De jonge meid had den moed de lijkstatie tot op het kerkhof te volgen; maar bij hare terug komst waren hare krachten uitgeput en haren moed ten einde. Te huis komende, aarzelde zij den dorpel over te treden. Tricot en zijne vrouw, die reeds binnen waren, hadden den inventaris begonnen van hetgeen hun ging toe- behoorende schappraaien waren open, de meubelen in wanorde. Reza voelde haar hart zich sluiten en zette zich op de steenen bank welke bij de deur stond, De handen op de knieën gevouwen en 't hoofd gebogen, liet zij in stilte hare tranen vlieten. Eene stem die haren naam noemde, deel haar de oogen opheffen het was M. Tournier. Deze had haar in het terugkomen ontwaard, en, getroffen over hare droefheid en hare verlaten heid, kwam hij haar eenige woorden van troost toesturen. Roza kon eerst niet antwoorden dan met tranen. De jongman vroeg haar zachtjes waar om zij aldus buiten bleef, en spoorde haar aan do smart te overwinnen welke zij bij 't binnen gaau moest gevoelen. Vergeef mij, mijnheer, sprak Roza half luid, 't is niet alleen uit verdriet dat ik kier blijf; maar met binnen te gaan vrees ik de bloedverwanten te stooren. Ze zijn dan aan gekomen vroeg de jongman. Ja, metM. Leblanc. De oude zaakwaarnemer, die veroordeeld werd wegens aftrochelarij Neem acht, hij kan u hooren Fournier wiep een oogslag door het venster en zag Tricot en zijne vrouw bezig de schap- praaien te ledigen. Maar, dat gaat te ver! ze nemen alles! riep hij uit. - Zij hebben er het recht toe, deed Roza zachtjes opmerken. Dat zullen wij zien, her nam Fournier, en ijlde naar binnen. De zaakwaarnemer, die juist bezig was met papieren uit eenen grooten brieventasch te halen, keerde zich om. Laat af, mijnheer, riep de jongeling; tis aan u met die titels te overzien. Waarom vroeg Mr Leblanc. Omdat ze van belang kunnen zijn voor de nalatenschap des dooden. Hewelden drommel! is t aan ons niet dat de nalatenschap toekomt? riep Tricot uit. Wat weet gij ervan? hernam Foutnier; meester Durant kan een testament gelaten hebbeu. Een testament! hernamen de boer en zijn wijf te gelijk, zich angstvallig aanstarende. Zou mijnbeer er bewaarder van zijn vroeg Leblanc zeer beleefdelijk. Dat zeg ik niet, antwoordde de doktor ;maar de overledene heeft mij desaangaande stellig zijn inzicht ver klaart.En mijnheer moet zeker zijn erfge naam zijn vroeg Leblanc met denzelfden be leefden scherts. De doktor bloosde. Het betreft mij niet, mijnheer, hernam hij ongeduldig, maar wel (petekind van meester Durant. T. Ha! 't is voor Roza, onderbrak Terrine Tricot met eene huilende stem M. de doktor is dus haar bloedverwant, om alzoo hare partij te nemen Ik ben haar vriend. De twee Tricots barstten in een lomp gelach Ult - Dan heeft mijnheer hare procuratie? vroeg Leblanc. Ik heb 't vast voornemen hare rechten te doen eerbiedigen, door alle middelen die in mijn vermogen zijn, sprak Fournier, aldus een rechtstreeks antwoord ontwijkende. Ofschoon vreemd aan de studie der wetten, weet ik, mijnhe _-r, dat in 't geval waarin gij u bevindt, zij zekere waarborgende formaliteiten voor schrijven, waaraan niemand zich kan onttrek ken. Alvorens in 't bezit te treden van het erfdeel des dooden, moet ge weten of 't u toebe hoort. En indien wij 't voorloopig nemen zei Leblanc, die voortging de papieren uit den brieventascb te onderzoeken. Dan zal men u rekenschap kunnen vragen over de schending der wet. Bij middel van 't gerecht, niet waar Maar 't gerecht kost duur, heer doktor, en uwe guns telinge zou, gelooSik, nog al moeite hebben om de kosten van pleiten, zegels en registratie te betalen Dat wil zeggen, dat gij van hare armoede gebruik maakt om ha re rechten te schenden, riep Fournier verontwaardigd uit. Wij maken er slechts gebruik van om de onze te waarborgen, antwoordde eenvoudiglijk Leblanc. Hewel, dan ben ik het, die de uitvoering der wet eisch hernam de jongman met kracht. De overledene heeft van mij medecijnen, zorgen eu allerhande hulp genoten als sehuldeischer der nalatenschap vraag ik, dat de betaling der schuld gewaarborgd zijen daarom eisch ik dat de zegels gelegd worden. De twee Tricots, die er reeds twintigmaal hadden willen tusschenkomen, begonnen luid te schreeuwen... Met een teeken bracht Leblanc hen tot bedaren. Goed, zei hij, zich met een grimlach tot den jongman wendende; de heer doktor is in regel om ons de echtheid zijner schuldvordering te bewijzen? Hij kan ons zijne boeken toonen voor de visieten, voor zijnen bijstand, een ge schreven bewijs voor de medecijnen Mijnheer, hernam Fournier, een doktor neemt met zijne zieken nooit d rgelijke voor zorgenmaar gij kunt mejuffer Roza onder vragen.... 't Is juist, zei Leblanc, gij getuigt voor baar, zij zal voor u getuigen; dat is oprechtei wedervergelding. Ongelukkiglijk laten de ge rechtshoven zich door de teekons van toegene genheid of dankbaarheid niet geleiden, en tot dat de heer doktor regelmatig zijne rechten zal daargesteld hebben, zal hij ons vergunnend® rechten uit to oefenen, welke het bloedverwant schap ons toekennen. Ja, schreeuwde Tricot, wiens woede, tot dan ingetoomd, eensklaps losbarstte, als d» doktor het procederen bemint, dan zullen wij hem de stof voor eenige kleine proceaken* loveren. Aan hem en aan zijne gunstelinge, voegde Perrine er bij. (Wordt voortgud.)

De Dendergalm | 1888 | | pagina 1