Verse nieuws. Eon 011 ander. Nog eenHet hof van assisen van Namen (Belgie) heeft Celestin Baudinot, oud 58 jaar, in religie broeder Domiuicus, veroor deeld bij verstek tot viiftien jaar op- sluitiugen ontzegging zijner burgerlijke rechten. De walgelijke misdrijven door dezen onder wijzer met God gepleegd tellen zich bij hon derden 11! De clericale scribenten zullen den hoed aftiemen voor dezen nieuwen martelaar. Nieuwe baantjes. Wat vieze kneukels zijn toch de clericalen 1 In 1879 spraken zij den banvloek uit tegen al degenen die den godsdienst dorsten onder wijzen in de scholen van den Staat. En in 1888 willen zij al de scholen van den Staat verplichten den godsdienst op hun pro gramma te brengen. Spel me daar goeden visch van. Weet ge, kameraad, wat er daar achter zit Er worden te veel boerenjongens naar 't seminarie gezonden sedert eenigen tijd, bijge volg loopen er te veel pastoors zonder plaats. En men tracht hun in alle staatsmiddelbare scholen en atheneums zoo een goed baantje van een paar duizend franks 's jaars om een uur les per week te geven aan d'hand te doen. Hebt ge't vast, kameraad? Welaan, belas tingschuldigen, schiet in uwe zakken 1 Een onderpastoor-sch.riffcvervalsch.er. Wij hebben ons afgevraagd welke betrek kingen er mogen bestaan tusschen de religie en de politiek, toen we vernamen dat de onder pastoor Schram, van Keyeru, voor 't beroepshof van Gent gedagvaard was, onder beschuldiging van contributiebriefjes vervalscht te-hebben, ten einde zekere personen zopder recht op de kiezerslijsten te kunnen brengen. Het hof van beroep heeft dij nsdag aan den onderpastoor geleerd, dat het gevaarlijk is de verkristelijking tot in de kiezerslijsten te willen drijven, door hem te veroardeelen tot drij maanden gevang en 50 franken boete. Dat is er nu een die goed geknipt is. Kon Uien al de pastoors bij de kraag vatten, die kiesbe drog plegen, ongetwijfeld zouden onze gevan genhuizen te klein zijn, maar in vergoeding zou men de clericale meerderheid zien smelten gelijk de sneeuw onder de zon. De kiezing- van Deynze. Er is bij den Koning in beroep gegaan tegen Het besluit der Bestendige Deputatie van OostA laanderen, die den uitslag der kiezing van Deynze ten voordeele van den niet gekozen clericalen kan didaat had gewijzigd. De Bestendige Deputatie moet wel geweldig geknoeid hebben, aangezien de clericale gouverneur Ir t zeiven noodzakelijk acht tegen haar besluit in beroep te gaan 1 Men spreekt van den zittijd der Kamer van Volksvertegenwoordigers eene maand vroe ger te openen. In de vergaderingen door de clericalen gehouden, spreekt men van M. Van Wambeke als ondervoorzitter van kant te stellen. De independenten willen M. Simons doen benoemen en de fanatieken zijn voor M. Osy, van Antwerpen. Het schandaal van Chateau-Thierry. Te Chateau-Thierry, (departement der Aisne) komt men schandelijke feiten te ontdekken, die geschied zijn in een hospitaal bediend door geestelijke zusters. Men heeft ontdekt dat eene jonge en schoone non in innige betrekkingen stond met eenen ziekendiener, en dat zij hem flesschen van den besten wijn, voor de zieken bes'eind, ten geschenke gaf. Die ontdekking heeft bij den bestuurraad eene groote ontroe ring verwekt. Verleden jaar deed eene zuster van het zelfde gesticht zich schaken en heeft eindelijkeenen gendarme gehuwd. Eene andere verkeert thans in zwangeren toestand. Men zegt dat de kroon die zondag op 't hoofd van 't Lievevrouwenbeeld te Lourdes- Oostacker zal geplaats worden, meer dan vijf- en-dertig duizend franks kost. En al dat geld is uit den zak onzer arme landbouwers ge trommeld, op 't oogenblik dat de mislukte oogst hen met de verschrikkelijkste ellende bedreigt, 't is schandalig 1 Mundus vult decipi. Ja, de wereld wit en moet, bedrogen worden en hoe beter men hem op flesschen trekt, hoe meer men zijne gunsten verwerft. Dat heeft de nieuwe bisschop, van wien wij hier gedurende drie dagen het komediespel hebben kunnen nazien, maar alte wel onder vonden. Wij zeggen komediespel. Die uitdrukking geeft in 't geheel het gedacht der tanden- trekfterij van het charlatanismns niet, dat wij in Aalst hebben zien vertoonen. Er is hier geen godsdienstzin, maar wel politiek, geen lof aan een ver lienstvol burger, integendeel eerbewijs aan een trotsche kerk vorst op handen Die weveldsche intrede willen wij onderzoe ken, toetsen op den steen der waarheid, en doen zien hoe verre de kerk hare dienaars gebracht en hoe diep zij het volk verlaagd heeft Wij zullen onpartijdig spreken, de waarheid voor oogen leggen, alle sluiers wegrukkken en schrijven wat iedereen gezien, alleman gehoor,! heeft. De inhaling van M. Lambrecht heeft minstens 15,000 fr. gekost 15,000 fr. die men zeker tot veel beter doel hadde kunnen gebruiken, zoo Monseigneur zich wat beter de liefdadigheid van zijnen Gcddehj- ken Meester had herinnerd, welke op eenen ezel gezeten zegepralend Jerusalem binnen reed onder het gejubel van Grloria in Excclsts Daar was geen klatergoud, geen versiering, geen pracht ofpraal ver toog, daar waren geen zegebogen, geen opschriften, geen muziek ol zang, geen komedie of oogenverblinding, geen verkleeding, geen verguldsel, geene schitteriug van zijde en edelgesteenten, daar te Junaniem, was het indrukwekkend door zijne eenvoudig heid, met de nederige palmtakkeu der natuur j tot tooi, met het krachtige Lof a in den Allerhoogsten tot weergalm 1 Wij hebben hem zien komen die ooi- moedige dienaar Christi wij hebben hem met statigen stap de verhevenheid zien betreden, van waar hij met zijn bliksemend oog en zijne lachende tronie over allen scheen to gebieden juist alsof hij zeggen wil le Danst, polichi nellen, vertegenwoordigers van land, provintie en gemeente, en gij ook krioelende menigte, welke daar met gapenden mond in uwe domme dwaasheid mij met ontzag staat aan te staren, even als of ik eene Godheid ware 1 Buigt slaven, knielt knechten, bukt u in 't stof dweepers, en zingt voor mij Christus regnet. Doch, 't is niet Christus die heerscht, 't is niet zijne wet die gebiedt 't is de ij delheid die beveelt, 'tis de wereldsche grootheid welke het ordewoord geeft, 't is het Mundus vult decipi i> welke alle hoofden doet buigen en alle knieën doet plooien. Waar is de Godsdienst van over 20, 30,40 jaren, wanneer bij de intreding van eenen 'bisschop, de menigte met eerbied de zegening van Monseigneur ontving Nu is er nog wat geschreeuw, gehuil, wat charivari zouden wij mogen zeggen, wat ver koop van knollen voor citroenen, wat poeder- werpen in d'oogen. VanitasVanitatumDe wijze Salomon moest nu terugkeeren, wat zou hij staan te kijken. Waar was die begeesterde menigte, of beter waar was die menigtewant hebben wij veel stedelingen aan de statie gezien, waar was het buitenvolk dat zich toch wel voor een Christus regnetkon verplaatsen En waar bleef die ongehoorde geestdrift bij de aankomst van zulk verheven personnagie? Wij hebben naar 't een en 't ander gezocht, wij hebben niemand of niets gevonden. Toch wel, wij hebben den bisschop majesta- tisch zijn kostuum zien aantrekken, wij hebben hem het gehemelte zien van kant steken om hem iugansch zijne indrukwekkende waardig heid te kunnen vertoonen. om de menigte te kunnen beheerschon, wij hebben hem eerst met veel statigheid zien zegenen, zoo als vroeger de bisschoppen zegenden 's avonds en de vol gende dagen ging hij slimmer te werk met kruiskens te geven wij hebben hem zien lachen, maar lachen zoo als alleen een bisschop lachen mag, welke zeggen kan al wat hier geschiedt, is ter mijner eer, omdat ik fijner ben dan al die domkoppen. Wij hebben hem weten banketten en smullen, dag op dag, uur op uur, wij hebben hem laten rijden langs straatjes en steegjes juist als of dit heerschap, welke 16,000 frs. 's jaars trekt om benedicties uittodeelen en kosteloos een paleis bewoont om er zijne kommerlooze dagen te slijten de volksgezindste kerel van geheel Vlaander n was. O, ja! volksgezind is hij, overal waar zijne medewerking geene geldelijke opofferingen vraagt. Zegenen, arm en rijk, groot en klein, dat vraagt geen centiem en de tijd van den wind om te zetten en het weer te veranderen is lang voorbij. Dat kiosken is afgesponnen en thans moet meu ander noten op zijnen zang staan hebben om de menigte te doen dansen. Beeds hadden wij hier het genoegen eenen dansmeester-gouverneur te bewonderen, thans hebben wij een meester Springers van bisschop, die geene lessen in 't charlatanismus meer noodig heeft. Indien hij zoo wel het latijn als 't komedie spel verstaat dan is het buiten twijfel een 8* wonder der wereld. Dat hij zich niet kunnen inhouden heeft, dat verwondert ons geenszins. Wie zou, bij het zicht van zooveel dwaas- en domheid, van zooveel dweepzucht en bijgeloof het wel ver- Monseigneur was er geenszins over ge vleid. Ons verwondert de taal niet school heeft de man niet veel gegaan en de fa- briektaal is zonder complimenten. In alle wijken was d'eene of andere kwezel of franciskaan belast met alles in rep en roer te zetten tegen dat Monsei gneur voorbij reed. Op Mijlbeke hebben wij zoo een po lichinel op de kuiên zien vallen voor de paarden en met d'armen uitgestrekt hooren roepen Halte Halte Monseigneur zegen ons Heeft dit dwaashoofd nog niet genoeg met zijne 0. L. V. van Hal Kijkjes in u 't Land van Aalst mogen 't Is het rijk van Kristus niet dat heerscht, 't is de onwetendheid en 't fanatismus. Gevolgen der Zegening. Over 14 dagen heeft Mgr. Lambrecht zijne intrede te St Niklaas gedaan en er allen en alles gezegend. Verleden woensdag heeft de hagel er hoven en velden verwoest. Mgr. Lambrecht, die zeker eene ijze ren maag moet hebben om al die ban ketten, maaltijden en smulpartijen eer te kunnen aandoen,beeft maandag laatst bij M. Bethune zich met lepel vork en mes bijzonder onderscheiden. Zekerlijk kon hij zijnen gastheer niet beter bedanken dan met Hem bijzondere benedictie te geven. 's Anderendaags kwam de duivel, in bliksem verkleed, de boomen van M. Bethune vernielen en twee zijner koeien dooden. Men beweert dat het dank aan de ze gening is dat niet al de weibeesten ge troffen zijn geworden. Niet ver van daar schuilde een werk man der statie onder eenen boom, waar aan een kapelleken hing. De bliksem heeft het kapelleken van den boomge- slingerd en aan splinters geslagen. Man en boom bleven ongedeerd. Is dat ook de vinger Gods 't Is zoo lang reeds geleên dat we nié meer eenkijkjen geworpen hebben in onzen geestigen confrater. Wij zullen vandaag ons nog 'n blikjen riskeren 'k geloof dat het ons zal plezier doen. Dat er gansche kolonnen vol staan van den nieuwen bisschop en van zijne Plechtige Intrede te Aalst, dat kan niet mankeeren. Pier kan geenen lof genoeg schrij ven over den nieuwen kerkvoogd Hij is doktor in Godsgeleerdheid, vermaarde Schrijver, Groote Predikant (hij is nog al eenige duimen langer als zijnen voor ganger) en'ne Man van zijnen tijd Er is nu veel volk komen kijken naar den schoo- nen bisschop want 'ne schoone vent is) het, vraag het aan de Dames maar wat zou .er nog meer volk komen kijken zijn ware hij nu eens niet een man van zijnen tijd geweest, 'ne bisschop uit den tijd van J. C., bij voorbeeld, een tijdgenoot vanSt. Petrus, toen de bisschop pen nog de nederige discipelen van Christus waren en, naar 't voorbeeld van kunnen god- delijken meester, alle pracht en praal ver smaadden, levende onder en gelijk met hun volk.... Wat zal er nu van ons geworden, nu dat de klerikale bladen malkaar voor leugenaars uit maken De Patriote heeft schrikkelijk met spek geschoten ('tis te zeggen gelogen), roept Pier uitHij schreef dat er op 't banket der Be kwaamheidskiezers 't Aalst 500 mededingers waren, en 't was 250. 't Is waar dat de klerikale blaadjes nog al een handjen hebben van te liegen. W hebben daar een staaltjen van met de betooging van Boom. 'tWas een armoedje, schreef Bender - bode er waren geen 500 menschen in den stoet der liberalener waren er geen negen honderd, schrijft 't Land. Vooruit schrijft dat er zoo wat een duizend waren socialisten en klerikalen verstonden zich beter met de ballotering van 19 Juni, te Brussel. Groote feest geweest te Impe, lezen wij in Pier's orgaan, voor d'inhaling van den E. H. Manssens, als pastoor aldaar; dat hij er lang en gelukkig moge regeeren. Pegeeren Ja, dat is 't woord. Geestelijk onderwijs, geestelijke verzorging ,aan de Paro chie geven" neen 1 Maar er regeeren, er den baas spelen, de parochianen naar uw pijpen doen dansen, ze doen kruipen naar uwe grillen, ziedaar, Priester, wat gij uwe zending meent. 't Land vraagt 'nen buurtspoorweg voor Meerbeke. Over meer dan twee jaren vroeg de Strijd reeds dien buurtspoorweg. Benderbode schreef alsdan dat de bevolking er tegen was. Weet 't Land dat niet, of wil het ons gelijk en zijnen partijgenoot ongelijk geven Zou Aalst weêr in verfransching vallen vraagt 't Land fmaandag was g'heel de a zitting van den Raad in t 1' ransch en de brieven van het Te Deurn waren ook in 't Fransch. w Straatgalmpj es. Wij vroegen zondag aan eene vrouw aarom zij haar kind liet zegenen. Dikke Mie, doet het ook met haar klein, was het antwoord, en daarbij wij hebben er een brood voor gekregen. Eene andere vertelde mij dat haar Marieken het al zeven keeren gehad had. Zoo doen de kleine kinders met asch- woensdag ook, wanneer ze tot 10 maal voor een kruisken loopen. Wij hebben een onzer nieuw gekozene raadsleden op het statieplein tot den bisschop hooren zeggen Dag vriend hoe gaai Ge weet gij immers wel, zoo goed als wijdat 'tVlaamsch voor onze stadhuisbazen slechts een kiesmiddel is, en dat het, na de kiezing, reeds vergeten is. De groote meerderheid der menschen, het Land medebegrepen, dat spreekt van zelfs, vindt dat de aanhoudende regen jen voortdu rende slechte luchtgesteltenis ons een nieuw jaarzestien voorbereiden. Volgens Pier is het een straf van God, omdat de menschen hem miskennen en verachten. Ehwel 1 God, t is te zeggen die van Pier, is ne viezevent, 'ne jamais van pas. Als ge da nu bepeist, dat de kiezeis 98 klerikalen naar de Kamers zenden, tegen 40 liberalendat de klerikalen van dees jaar de meerderheid behaald hebben in de Kamers van Holland, dat de Keizer van Duitschland en de Regent van Beieren de frama8Sons vervolgen, dat de gansche klerikale wereld hulde en miljoenen aan de voeten van Leo XIII stort en dat de provintie Oost-Vlaan- deren bezig is met duizenden en duizenden te verkwisten om den hoogmoed van ne Mgr. Lambrecht te streelen, als ge dat alles bepeist en dat ons Heer dan nog zoo kwaad is op het menschdom dat hij het zou willen doen ver hongeren en verdrinken, dan zoudt ge al mogen beginnen te gelooven, dat er in dien Ons Heer zijnen kop een vijs los is, ofte wel dat het juist op de tjeeven en japneuzen is dat hij verbitterd is en dat hij liever de liberalen aan't roer zou zien komen. Iets dat zekers is, in alle geval, dat is dat wij onder de liberale ministeriën nooit zulke slechte jaargetijden gehad hebben als nu. Hugo. Wij ontvangen van eenen landman der om streken van Gent het volgende, dat wij, uit plaatsgebrek, slechts eenigzins verkort kunnen mededeelen In het bogin dezer week heb ik een drietal lagen overgebracht bij 'nen vriend, die te Aalst in de omstreken flor Kattestraat woont. Maandag namiddag waren wij naar Hofstade gegaan en, in het terugkeeren,nabij de Nieuwe Kerk, zagen wij daaraan een tamalijk net huis een hoop volk staan, meestendeels vrouwliê. Wat is er daar gaande vroeg mijn vriend aan 'nen voorbijgaanden heer. 't Zijn Menherteken en Serre de Toespèce, j dan een oud boerken, antwoordde hij, die met al de kwezels en kwezelaars der gebuurte 'nen bouquet gaan dragen aan Adolf. Kom wij gaan zien, zei mijn vriend. Waarom dit feest en dien bouquet, vroeg ik hem Als dankbetuiging voor zijne moeite en zelfopoffering om de gebuurte te versieren voor 't bezoek van Monseigneur. Wij naderden. Een heerken deed een rede voering. Ik had al te veel bezieus in de oogen van den redenaar die dan eens, als die eener Magdalena, ten hemel waren gericht, en dan weêr achter hunne oogschedels verdwenen, zoo als die van'neu broerken. Op die redevoering antwoorde de held van 't feest, 'ne vent die er gedecideerd uit. ziet, met 'ne franken blik en een welsprekend woord Voor 't Geloof wil ik alles doen, riep hij uit. Ik meende dat er op den buiten alleen fana tieke menschen woonden, die 'nen pastoor voor 'ne God aauziet, maar dat in de stad 'ne bis schop als 't Geloof aanzien wordt, dat hadde ik nooit kunnen aannemen. Als nu deze plechtigheid ten einde was, trok al dat volk d' eene herberg in on d' ander uit. Geen der kwezelkes, waut, aan haar uiterlijk te zieu, 't wafen allen kwezels, bleef achterwege. Hadde ik hetme; mijn eigene oogen nietgezien, ik zou het niet kuunen gJooveu hebben rond drie ure was ik daar met mijn vriend in 'n eu herberg, en daar zaten ze nog, te zuipen, te dansen, te springen en te zingen dat het een was. Mijn vriend zou gaarne een vrouwken willen doen zingen hebben, hij noemde ze 't mostaard-wijveken, 'ne puik zei hij mij doch 't was vruchteloos, 't Was genoeg te zien dat mijUjvriend daar niet in'geur van heiligheid stond. Dat volkske moet nog al gewoou zijn van drinken, want 's anderdaags rond den noen, zag ik ze weer, frisch en gezond, werken en zwoegen om de straat een feestelij k uiterlij k te geven. 't Zijn weeral de Miepaktze 's en de zuivere maagdekens die 't meest in de weer zijn, bemerkte mijn vriend. Daar heb ik bemerkt dat Mgr. toch nog al 'ne goeie familiaire vent is. De deken der ge buurte, zooals men te Gent zegt, de man aan wie men daags te voren 'ne bouquet had gege ven, hield het rijtuig van den bisschop stil staan, en de prelaat,op zijn verzoek: Mijnheer de bissschop, gelief ons d'eer te doen van te vo: t naar de nieuwe kerk te gaan stapte uit zijn rijtuig en ging, aan de zijde van den gebuurte deken, te voet naar het kerkgebouw. Aan tafel vernamen wij dat de bisschop in den namiddag eenige wijken der stad ging bezoeken. Dat zullen we gaan zien stelde mijn vriend voor, en rond vijf ure stonden wij in de Hoogstraat. Mijn vriend zei mij dat die I straat zulken viezen naam had, dat het de straat was van de geestelijke Theresianen,maar ook van de wereldlijke Treziaantjes. Ge zoudt gij dat nogthans niet zeggen, merkte ik op, want 't is vaandelken op vaandelken en bloe menkrans op bloemenkrans n. Daar kwam nu juist de bisschop af, al lachende gelijk 'na koster die ne vetten dienst in 't oog heeftgelijk de andore keeren dat ik hem t' Aalst gezien heb, was hij gevolgd door 'nen heelen dikk< n pastoor, precies e' gemest verken, die moeite had om den bisschop te volgen. En al die wijven kwamen om kruiskens voor haar en hare kinders, en ze waren zoo talrijk dat ik aan mijnen vriend vroeg Maar waar kunnen nu de wereldlijke Treziaantjes zijn Wel onder den hoop, antwoordde hij glimlachend. Van hier gaat hij naar deZoutstraatpoort, hoorde ik een wijveke neven mij zeggen.Da,ar zal 'tal even erg zijn als hier, bemerkte mijn vriend, wij gaan er naar toe Is 't ver van hier Neen, een paar minuten. Van aan den Meiboom zagen wij reeds een ark staan, en eenen stroom van volk. De bis schop was nog niet aangekomen, hij was in retard. En al de kwezeltjes stonden daar, met den angst op 't gelaat en de traantjes in d' oo gen. Z' hadden nu haar best gedaan om de straat tepalleeren, zoo als ik er een achter mij hoorde zeggen, daar stonden kiuderkes met 'nen bouquet, zij kwezeltjes hadden zichoj haar paaschbest gekleed, en zou hij nu niet komen Wij gingen wat verder. Ai 1 begot 1 riep eensklaps verbaasd mijn vriend uit. Wat is er Ziet ge dat zwarteken daar.... 't Moet in haren tijd nog al een lief poezeken geweest zijü met dien bouquet in haar hand, die in de weer als of'alles op haar afdraaide, en die als eene vriendin met die kwezeltjes praat?- Ja. Eiwel, vriend, 't is een der zeldzame aalstersche trottoirjufierijes Maar zie, daar is de bisschop 1 Weeral 't zelfde spel als op d' Hoogstraat.Kruiskens dee- len, lachjes schenken; en de kwezeltjes op de knieën Wij hebben den bisschop niet verder gevolgd, maar we zijn naar de Vrije Jachtop St. Job, gaan 'ne lekker fleschken leuvens drinken. Toen we weêr de Zoutstraatpoort op kwamen was 't er een ander spektakel daar woonden wij 't einde van eene kijvagie bii, die onder eeuige kwezels had plaats gehad. Jaloezij was hier d' oorzaak van. Mgr. had zeker op 't een kwezelen wat lieflijker gelaclien'dan op t'ander Zoo juist weten wij 't niet te vertellen, want wij waren een weinig te laat gekomen. Toch hoor den wij zeggen van naar den Bureau van policie te gaan van proces en wat weet ik nog al. - 't Is hier nog al leutig, zei mijn vriend, wij zullen hier nog wat blijven 'k weet hier 'n herberg waar men goeien bock verkoopt op flesschen. Wij bleven ons daar amuseeren in 't Klein Ninove. In eens hooren wij roepen Ze vechten 1 Aan een zijstraatje wareu daar eenige mannen aan 't vechten, blijkbaar dok werkers of buildragers. 't Is met de elt fran ken, niesde daar iemand nevens ons. Welke elf frank, vroeg ik Ja, die de jufvrouwen eu rondgehaald hebben voor de menschen die d'arken geplaceerd hebben z'hebben nu dit geld opgedronken, en ze zijn zat eu nu vechten zeij Zatlapperij, kijvagie en gevecht, ziedaar dus 't naspel van 't bisschoppelijk bezoek. Toen ik, op mijne gemeente teruggekeerd, het verhaal van mijn bezoek te Aalst deê, en vertelde van't geld dat er daar verkwist was en de daghuren die daar ve let waren, dan vroegen mij de menschen Maar heeft het dan 't Aalst geen slecht weêr geweest zooals hier Wel ja 't, zei ik. Is hunnen oogst daar beter als hier? Bah! neen tzei ik. Hebben ze daar de plaag aan de patatten niet, zoo als hier Bahja's, zei ik. Eiwel, zei dan zijn do steedsche veel dommer dan de boereu, want als mi ij zien dat er een slecht jaar op handen is, dan spareu wij zooveel, en verletten zoo weinig mogelijk. Goed nieuws. In den loop der maand Juni laatst schreef liet staatsbestuur eenen wedstrijd uit tot het verleenen van 100 bedienin gen als hulpschrijver in het Bestuur der IJzerenwegen. 958 medekampers hadden zich aange boden, waaronder 5 leerlingen onzer middelbare school voor jongens. Deze komen het officieel bericht hun ner aanneming te ontvangen. Het zijn Standaert Frans, van Aalst. Van den Bossche Florent, van Erem- bodegem Drobé Leon, van Ternath. De Boom Fdgard, van Aalst. Ketels Emiel, van Erembodegem. Onze hartelijkste gelukwenscheu aan deze jonge overwinnaars. Een gevaar. Waarom verbiedt onze politie aan de fruitverkoopers niet van oniijpe Appels en Peren uit te venten. Wij zeggen onrijpe vruchten, wij zou den moge schrijven vergiftig fruit want niets kan ongezonder voor de kin dereu zijn. Zorgen zij misschien voor de kalan- dizie der geneesheeren van onzen ge meenteraad Aalst en Omliggende. Verscheidene artikels kuunen, uit plaats ge brek,in ons nummer van heden niet opgenomen worden. Wij zullen aan onzen Verbond doen opmerken .Confrater van het dat de Brief aan den Minister van Landbouw, dien hij be weert uit den Bixmudmaar gekuipt te hebben, oorspronkelijk in ons blad is verschenen waar uit de Bixmudenaar zelf het "overgenomen heeft. Onze Confrater, die ter stede woont, zou dit wel dienen te weten. Elk 't zijne, dat is recht. Mgr. Lambrecht deed over eenige dagen aan d9 pastoors van het klein kollegie weten, dat zij maar eene meid mochten houden, in plaats van twee, zooals tot nu toe. De pastoors moesten dus eene van hunne twee adamsribbetjes weg zenden. Maar 't geval wilde dat het t vee gezus ters waren. Als d'eene weg moet, zegde de andere, dan ga ik ook weg. En zoo riskeren de pastoors eerstdaags zonder meissen te zijn. 't Is te verhopen dat het prachtig onthaal dat hij hier genoten hoeft den gestrengen bisschop er toe zal bewegen genade aan zijne onderhoori- gen te schenken en huu de twee meisseus te laten. Vindt ge niet, lezer, dat de bisschop zich nog al met zonderlinge zaken bemoeit. En nu dat hij dit kapittel aanraakt, waarom zou hij geene radikale nervorming invoeren en de pastoors van zijn bisdom gebieden 'nen knecht te nemen in plaats van een meissen. Had men zulks over een achttal jaren te Nieuwerkerken gedaan er zou... Maar, ust Wij vernemeu met genoegen dat de jeugdige Tooneelkring Onder Ons Zondag aanstaan de zijn vaandel zal inhalen. De liberale Maat schappijen zijn uitgenoodigd om aan den stoet deel te nemen. Wij verhopen voor den Kring een uitmuntend weder en eene talrijke opkomst der stedelijke liberale maatschappijen. Rechterlijke kronijk. ASSISENHOF VAN jOOST-VLAANDEREN Het Hof van Assisen vanOost-Vlaande- ren heeft uitspraak gedaan in zake der Gouddieven die ten nadeele van M. Au gust De Meersmanhorlogiemaker, in den nacht van 19 Maart laatst, voor eene waarde van meerder dan 6000 frank horlogies en goud ontvreemd hebben, Galens en consoorten. 1° Raymond Galens, 2° Felix Delvau, en 3° Angelus De Gruvo zijn veroordeeld geworden tot 15 jaren opsluiting. 4° Edward Westerlinck, tot 10 jaren opsluiting. 5° Gustaaf Gondry gezegd Smet, oud 29 jaren, is thans nog vluchtig. In het begin dezer week schreef het parijzer blad Le Matin dat paus Leo XIII den kardinaal Sciassitio naar België had gezonden om er het overbrengen van den pauselij keu stoel voor te bereiden. De klerikale bladeD hebben zich verhaast dit nieuws te loocheustraffeu. Volgens hen zou de paus er niet aan denken den zetel van het Pausdom naar België over te brengen, zelfs niet Rome te verlateu. Het schijnt nogthans buiten kijf Jat vreemde prelaten, onder andere de engelsche kardinaal Manning en kardinaal Lavigerie, aartsbisschop van Algiers, groote pogingen inspannen om Leo XIII Rome en Italië te doen verlateu, ten einde hem te ont trekken aan den invloed der italiaansohe kardi nalen, th ias in meerderheid in het kollegie der kardinalen, en bij 't afsterven van den huidigen paus de verkiezing van eenen niet-italianer te verzekeren. jJc

De Dendergalm | 1888 | | pagina 2