DOOFHEID Verschillig nieuws. elotelingen welke bij het werkdadig ger niet opgeroepen worden, en gene di ich eenen plaatsvervanger verschaft hebben, zullen bij die herinrichting •j( lijfd worden als hurgerwacht. Wat c tan de voor staanders van. niemand gedwongen soldaat daar van zeggen Grondige veranderingen zouden toe- g Araclit worden voor de benoeming )fficieren, vooral op het gebied van het examen dat veel ernstiger zal wezen, n de benoeming zal voor 10 jaar in rede van voor 5 wezen. Het getal jaar- che oefeningen wordt van 8 op 24 gebracht. Menzegtuiet of de caudidaten-officiers exaam voor of na de kiezing zullen mo ten afleggen? Ben je gek, dit zal na d kiezing zijn, of waar zou men dan ook de candidaten gaan zoeken. Maar 24 exercitiën! bijna iederen y.' udag onzer waterachtige zomermaan- J( Welke leute, welke leute 24 oefe- n igen per jaar Denk eens na. Indien 24 processiën of bedevaarten waren, lat zou er voor onze clerikaleu nog door kunnen, doch 24 exercitiën, dat niet. i zou afgerichte en meer gediscipli- i eerde menschen maken, en daar willen clerikalen niet van hooren zoomin van den persoonlijken dienst. In geval van mobielmaking of wan- >r de belgische bodem zou bedreigd k. lujnen, zal die burgerwacht opgeroe- n worden en den dienst gaan doen in de versterkte plaatsen. Ziet gij onze stersche burgers naar Dendermonde, nen, Diest en Luik optrekken om ginds aheter de wallen soldaatje te - den. Zietgijonze officieren met hunne i j nieuwe compagnies, die door poli- k en partijgeest deze eervolle plaats omen hebben, eenen uitval doen gen deduitsclie of franse lie uitvallende legers op ons grondgebied. )at zou een proefstukje van belang Dat dit ontwerp door de clerikalen zal aangenomen worden, moet men ut gelooven, want zij zullen zich wej chten de verpaatsche gemeenten als ttegem, Geeraarsbergen,Zele en meer eren te misnoegen door hunne kwe- ,ars tot den werkelijken zondags- igsdienst der burgerwacht, in stede van naar de mis en het lof te roepen. Zou dit nu wat men noemen mag :een man, geen paard, geen cent ver- ueerdering voor het leger wezen Maai dan toch zou minister Pontus epralend aan M. Frère-Orban kunnen zi ..gen ge ziet wel dat ik den per- mlijken dienst verkregen heb, bijna als gij en de linkerzijde het wensch- en aan M. Woeste zou hij insgelijks inen zeggen het remplacement is louden en alle paters en seminaristen zullen alleen dienen op het papier in een 'giinent almoezeniers en ziekedieners, ■.at ik op het verzoek der bisschoppen ga inrichten Maar wij zijn nog niet zoo ver Meermaals hebben wij het in onze "likels gezegl dat de burgerwacht alleen ingericht is om de orde in de steden te handhaven, en om in hare eigene plaatselijkheden den garnizoens dienst te doen wanneer; het leger op de grenzen zal zijn. Te huis kan zij haren plicht doen en daarvoor alleen kau men 1 ibekwamen, zonder ze bij het werk- d adig leger in te mengelen. Voor dit bestendig leger bestaat er maar eene rechtvaardige betrachting, i is deze van den persoonlijken dienst plicht voor allen die door het lot aange- zen worden, dus kortweg de afschaf- hng van het remplacement. Dat vroeg reeds onze wijze Koning in vele gelegen- i - en, en dat vraagt elk gezond ver stand Veen, onze clerikalen zijn nog zoo ver met om ons die nieuwe plagerij te kun nen opdisschen.De onderwijswet hebben 2u kunnen vernietigen, het middelbaar n erriclit gaan zij verkwezelen, maar i het zoo gemakkelijk zal gaan om, rit voorwendsel van landsverdediging ie steden en de groote dorpen te kwel- len dit gelooven wij niet. iet lijdzaam zal den koophandelaar, nijveraar en'den gehuwden burger de Vlaanderen, van de zijnen en uit ,e baardsteê weggerukt worden, om rewegeen dienst te verrichten waarin niet genoegzaam afgericht kan wor- en vooral een dienst die stellig c nze i' indwet niet voorliet. Den dag, dat onze tegenstrevers dit len wagen, zal er uit al de hoeken des ids een kreet opgaan die hen sidderend ■ig zal doen deir zen, en doen zien dat h r. belgische volk voor de onderjuk- g, voor de slavernij der papen die /en aan de landsverdediging geenen igenaamden dienst willen betoonen ïag niet rijp is. J. B. G. en Tuitingen in het hoofd. Manier om zich ten zijnent te genezen, Men zend eene brochuur van 132 bladz. tegen 0,30 c. Men wende zich tot J.II. Nicholson, 4. Drouetstraat, Parijs. Een en ander. Opgepast. Heel waarschijnlijk gaat het ministerie tijdens den toekomenden zittijd het kiezerskorps verminderen de personen, die van rechtsivege, dat is, in gevolge hunner jaar- ivedden, kiezer zijn, zullen naar alle waar schijnlijkheid dit recht verliezen. Opgepast dus, liberalen! In tijds gezorgd en maatregelen genomenal die kiezers van rechtswege moeten aangezet worden tot het afleggen van het examen. Dat is een plicht, waaraan in het liberaal kamp niemand mag te kort blijven. Tegen een klerikalen senateur te Brussel is proces-verbaal opgemaakt voor be drieglijk gebruik eener abonnementskaart op den spoorweg. Beschermrechten. Men meldt uit Maastricht, 9 October Zooals bekend is, behoort de Linburgsche bevolking tot de eersten, die op bescherming van den landbouw aandringen. Diezelfde be volking beeft thans gelegenheid om het ver keerde van haren eisch in te zien. Wat toch is het geval De aardappeloogst is hier bijna geheel mislukt en niet half voldoende om in de be hoefte te voorzien. Er worden nu groote hoeveelheden aardappelen uit Duitschland ingevoerd, zonder welke niet alleen gebrek aan dit product zou zijn, maar ook de prijzen daarvan buitengewoon zouden stijgen. "VVaren thans de aardappelen met een inko mend recht belast, dan zouden enkele landbou wers wel hunne waar tegen hooge prijzen kunnen verkoopen, maar dan zou die verhoo ging in de eerste plaatst op den werkman druk ken,voor wien de aardappelen het voedsel bij uitnemendheid is. En wat van de aardappelen gezegd wordt, geldt ook voor de granen, die hier ook weinig beschot hebben opgeleverd. Naar Amerika Het is meer dan eens bewezen, dat wij met ons gezegend en gebene dijd ministerie meer en meer achteruit gaan en duizenden personen niet weten wat doen om aan den kost te geraken. Als bewijs hebben wij aan te halen hoe bij het minste bericht, dat er in het buitenland arbeiders gevraagd worden, men zich er op werpt en de vragen weldra het aanbod over treffen. De onder konsul der Argentijnsche Republiek heeft zooveel vragen om inlichtingen te Brus sel bekomen, dat het hem onmogelijk is er aan te voldoen Werklieden van alle bed. ij ven, en voornamelijk landbouwers vragen om het land te verlaten, daar zij niet meer in het onderhoud van hunne familie kunnen voor zien. Er is maar eene kategorie van lieden, die niet vragen om uit te wijken dat zijnde priesters, paters, nonnekens en broederkens van alle slach en alle kleur. Deze zijn te vreden zij hebben inderdaad al wat zij wenschen kannen goed gelogeerd, wel gevoed, geld zooveel zij willen, zij moeten maar uit 't schooien gaan en hunne porte- monnaie is gevuld. Voor hen is Belgie het luilekkerland, waarvan zij geheele dagen droomen en ons klerikaal bestuur doet al wat mogelijk is om ze in hunne moeilijke taak van niets te doennog te helpen. De belgische werklieden zijn van natuur niet geneigd om uit te wijken het is maar de noodzakelijkheid, die hen daartoe doet beslui ten het moet zijn dat het met het werk slecht gaat, om zooveel werklieden zich te zien aan geven, ter gelegenheid van den oproep door den onder-konsul der Argentijnsche Republiek gedaan. Hoe meer het land geklerikaliseerd wordt hoe meer kloosters er komen, hoe grooter de armoede zal wezen. Dat is ten alle tijde en overal bemerkt en waar bevonden. Aalst en Omliggende. Woensdag avond, omtrent 5 ure en een kwart, is een brand uitgeborsten in eenen blok huizen, Gentschensteenweg, alhier. Een stal toebehoorende aan d'heer De Smedt-Van Lierde, is door de vlammen vernield. De schade wordt op ongeveer 1000 fr. berekend. Niets was verzekerd. Op Donderdag 18 October, rond 7 ure des 's avonds, is er een begin van brand ontstaan op den zolder van het werkhuis en verfmaga- zijn bij Jozef Thybaert, huisschilder, Leopold- straat, 23, alhier, Den brand werd door de geburen uitgedoofd, en bij 't aankomen der pompiers was alle gevaar verdwenen. De schade is onbeduid. Gisteren vrijdag 19, om 7 3,4 uren 's mor gens, ontstond erop nieuw brand ten huize van R. Dereu, bakker, Nieuwbeekstraat. Den brand was uitgeborsten in den stal, waarin eene groote hoeveelheid stro >i opgetast was dank aan de spoedige hulp der werklie den uit de magazijnen en hoppenhast van den heer Philemon De Wolf werd den brand beperkthet dak van het woonhuis werd een weinig beschadigd door de reddingswerken. Den gaii3chen eigendom is verzekerd door Vereenigde eigenaars voor 12,000 fr. De Leeskring-. Geïllustreerd weekblad geeft boeiende ver halen en fraaie platen. De prijs 6-00 fr. is uiterst gering. Men schrijft in ten bureele van ons blad. Op 72jarigen ouderdom Rosen- dael (Biaband) 13 februari 1888. 's Winters, wanneer het lichaam niet meer vrij is en de verduwing moeilijk wordt, neem ik gedurende 2 of 3 dagen eenige Zwitsersche Pillen Hertzog, en ik ben genezen. In de lentë neem ik er godu- rende 6 of 8 dagen, dezelve doen mij veel goed; !t is nu vier jaar dat ik er gebruik van maak. Ik ben 72x jaar oud en werk nog dageliks ter suikerfabriek. (Handteeken gewettigd) A. A. Contineau, aj usteur-werktuigkundige Aan M. Pélerin, apotheker, 12, Schildknaap straat, Brussel. Goed nieuws voor de liefhebbers. Een Rotterdamsch blad deelt een nieuws meê, waaruit blijkt dat alles ons dit jaar niet zal tegenslaan. Wij zullen namelijk een overvloedig schelvischjaar hebben. Een enkele visscher had er reeds vóór October 300 gevangen. Dat be looft I Een zonderlinge statistiek. Gij hebt nooit misschien getracht u een juist gedacht te vormen over de groote hoeveelheid steenkolen die uit den grond gedolven worden. Nochtans dit is nog al aardig. De steenkoolmijnen in Engeland brengen jaarlijks meer dan 170 mil- lioenen tonnneu, 't is te zeggen 170,000,000,000 kg., op. Hetgeen dit land alleen sedert 35 jaar heeft opgeleverd ware voldoende om eenen muur, van 2 meter» dikte en evenveel hoogte, rond den ganschen wereld te metsencf wel eene kolom, van 3 meters diameter^ te bouwen, wier toppunt boven de maan zou uiisteken. Er zijn zeer strenge bevelen gegeven door het ministerie van oorlog, om te Nizza, bij het oprichten van versterkingen niemand dan ingeboren Franschmans in dienst te nemen. Dezelfde maatregel zal ook op andere plaatsen van Frankrijk worden toegepast. Terwijl men in Frankrijk deze zeer natuur lijke voorzorgen neemt, worden in ons land de werken van de nieuwe forten aan de Maas bijna uitsluitelijk door vreemdelingen en in 't bij zon der door Franscbmans uitgevoerd, 't Ergste van al is dat ondertusschen duizenden onzer land- genooten naar verre landen moeten uitwijken bij gebrek aan brood. Is het niet hard van in zulke omstandigheden te zien dat de vreem delingen hier de Èmillioenen komen wegschep pen Het dienstmeisje Sophie Tobbe, Jat den hoogsten prijs (100,000 fr.) der Brusselsche tentoonsteilingsloterij gewonnen heeft, had haar lot niet gekocht, maar in een schoenen winkel bij het koopen van een paar laarsjes ten geschenke gekregen. De gelukkige winster heeft weinig edelmoedig aanstonds haren vrijer bedankt, waarschijnlijk omdat zij thans op eene betere partij aanspraak maakt. Gent. Jozef Bracke, werkman, oud 51 jaar, wonende te Loochristi, was met Serioost, landbouwer te Zeveneeken, naar de stad gekomen, om beer te lossen. Aan de her berg den Potuit gekomen, liet hij Serioost alleen voortrijden en ging de herberg binnen, alwaar hij een glas bier dronk en boterhammen met kaas at. Eenigen tijd nadat hij die herberg had ver laten en wel lond 1 uur 's nachts, werd het lijk van Bracke, vreeielijk verminkt gevonden op den weg langs de haag nabij het hofbouwkundig gesticht van den heer Van Geert. De politie was spoedig ter plaats, vergezeld van den geneesheer De Wersier, die slechts den dood van Bracke kon vaststellen. Tot hiertoe is de voerman van den wagen, die Bracke overreden heeft, onbekend. Men veronderstelt dat die voerman, indien het een ongeluk is, uit vrees van voor zijne onvoor zichtigheid te moeten verantwoorden, den ver ongelukte tot aan de haag zal gebracht hebben, waarna hij zijnen weg heeft voortgezet. Doch daartoe moet hij, zegt men, hulp gehad hebben van eenen tweeden persoon, want het lijk is niet gesleept geworden en lag schoon in zijnen mantel gewikkeld. Naast hem, aan zijn hoofd, stonden zijne kloefen en daar boven op zijn hoed. 't Is hetgeen doet denken dat er in plaats van een ongeluk wel eene misdaad zou kunnen in het spel zijn en dat Bracke onder den wagen zou kunnen gestooten zijn door mannen met wie hij misschien heeft getwist. Dat zal het onderzoek moeten uitmaken. Het lijk van Bracke is door de zorgen der politie naar het doodenhuis van St-Amandsberg overge'oraeht, alwaar zijne familie het is komen herkennen. Het voorloopig onderzoek wordt door de politie, bijgestaan door de gendarme rie, naarstig voortgezet. Vrijdag kwam het parket voor de tweede maal vergezeld van de wetsdoctors, om de lijkschouwing te doen, waarna het lijk gisteren namiddag, om 4 ure, begraven is. Bracke is gehuwd en vader van drie reeds volwassene kinderen. Te Gent, even als te Antwerpen en te Brussel, heeft de groote daling op de prijzen der granen, talrijke slachtoffers gemaakt. Een der meest getroffen, is een van de lei ders der katholieke partij van Gent. Hij ondergaat een verlies van ruim twee millioen. Een groot fortuin en de hulp zijner familie hebben hem toegelaten aan zijne verbintenissen te voldoen en men zegt dat de zaak op dit oogenblik vereffend is. 't Is gelukkig, want de val van dezen hande laar zou den ondergang verwekt hebben van een groot getal kleine handelaars, die eenige dagen lang in den grootsten angst verkeerd hebben. Andere handelaars integendeel, die op de klimming der prijzen gespeculeerd hadden, hebben belangrijke sommen gewonnen. Een onder hen zou voor zijn aandeel twee millioen gewonnen hebben. Is het niet erg onzedelijk zegt het Brus- selsch blad waaraan deze bijzonderheden uit Gent werden gezonden van groote kapita- liseen, wetgevers die 't goede voorbeeld aan het volk zouden moeten geven gansch hun fortuin en soms het fortuin van anderen te zien verspelen op eenen teerlingworp want op de daling of de klimming speculeeren, dit is ai zoo afkeurenswaardig als op de Roulette te spelen. Het een en het ander staan gelijk met tuischen N. B. Te Deynze wordt een voornaam liberaal huis door de ramp get offen. Dendermonde. Een inwoner der ge meente Denderbelle, oud 84 jaar, heeft Maan dag zijne vrouw met welke hij meer dan 50 jaar vreedzaam leefde, op eens, zonder voorafgaande verwittiging, verlaten, alles medenemend wat zij bezaten eene som geld van ongeveer 4000 frank, verscheidene obliga ties, meubels, kleederen en de gouden ju weelen der vrouw. Deze heeft een proces tot scheiding van lijf en goederen ingespannen voor de rechtbank van Dendermonde. Brussel. Met groot genoegen zien w ij dat de Ligue al hare gedrukte stukken aan de kiezers iu de. beide talen uitzendt. In de Associatie, wordt dit regelmatig vergeten door de flaminganten Féron, Carl De Vos en andere appelen-voor-citroenverkoopers. De Vlamingen denken daarovèr genoeg van dat blikken kraam en wat meer daden. Wreede moord en zelfmoord. In het nr 39 der Graanmarkt woonden de echtelingen Abs M. Abs is sedert eenigen tijd in het hoofd geraakt. De dokter ried de vrouw voor lang reeds aan M. Abs in oen ziekenhuis te doen verzorgen. De dame weigerde, en sedert is de toestand des ongelukkigen steeds erger geworden. Dinsdag morgend, rond 6 ure, schoot M. Abs plotseling wakker, sprong uit het bed en vroeg de sleutels van het beneden huis. Mma Abs was zeer verwonderd over deze vraag, doch daar haar man aanhield, spoedde zij zich de sleutels te zoeken. Zij vond ze niet aanstonds en dit wachten bracht M. Abs in gramschap. In eeue vlaag van zinnelooze woede, greep hij een revolver, legde op zijne vrouw aan en loste vier schoten. De dame vluchtte verschrikt in den kelder en deed de deur op slot. De man achter volgde haar, doch haar niet kunnende genaken, ging hij naar boven en sloot zich op, in eene mansardekamer Op de losbranding waren eenige geburen toegeschoten en vonden Mov. Abs badend in haar bloed. Een kogel had den onderbuik geraakt, een andere de rechter dije, een derde de linker zijde en de vierde kogel had haar den wijsvinger der linker hand verbrijzeld. De policie welke men aanstonds verwittigd had, ging naar boven om den zinnelooze op te zoek n. Men had goed te kloppen, de onge lukkige weigerde te ontsluiten. Men opende de deur met geweld en op het oogenblik dat de agent in het vertrek trad, joeg zich de zinne looze eenen kogel door het hootd, en viel steendood ten gronde. Dit voorval heeft gansch het kwartier der Graanmakrt in opschudding gebracht. De toestand van Mme Abs is gevaar lijk. Andere bezonderheden. Het schijnt dat Abs zinneloos is geworden ten gevolge van een proces, aangaande een erfdeel zijner vrouw, dat hij over eene maand verloor. Dit proces werd ingespannen door personen der familie B. waarbij mev. Abs in dienst was geweest. Dit rechtsgeding duurde reeds vier jaar. Ook dê broeder van den ^zinneloozen moordenaar, die hem wilde ontwapenen, heeft een schot door het hand gekregen. Het gansche kwartier dei- Oude Graanmarkt houdt zich met de moord bezig. Mm" Abs is overleden. Internationale gauwdieven. Zaterdag heeft te Berlijn een der gevaarlijkste interna tionale gauwdieven, terecht gestaan. Hij is afkomstig uit Russisch Polen en heet Hirsch- Isaac Ostrowsky, maar reisde onder den naam van graaf Ostrowsky, noemde zich hier en daar ook wel baron Suchanoff en nam soms bij af wisseling nog andere valsche namen aan. Zijne gauwdieverij bestond hierin, dat hij in de hotels des nachts m de kamers der reizigers wist te komen en hunne brieveutasschen, porte- monnaies, enz., weg te kapen. Op die nachtelijke tochten droeg hij een zwart hemd, zwart mutsje, zwarte kousen, en wist hij zoo stil en behendig te sluipen, dat wanneer een ieiziger soms plotseling ontwaakte, hij toch maar meende te hebben gedroomd. Na dat de dief op die manier te Londen, Parijs, Weenen, Rome], Milaan en andere steden jaren achtereen in de hotels die kunst grepen ongehinderd had voortgezet, werd hij ten slotte in het hotel Kaiserhof te Berlijn op heeterdaad betrapt en gegrepen. Welke voordeeligs zaken hij als rondslui pende zwaite gedaante heeft gemaakt, bleek voldoende uit de groote uitgaven, die hij zich kon veroorloven, en vooral uit de geldverspil ling aan zijn liefde eener danseres. Hij is nu tot vijfjaar tuchthuisstraf veroordeeld. Broerkens en Paus,— Zooals de bisschop van Gent het broederkenspensionnaat van Ronse heeft moeten doen sluiten, zoo heeft de fransche regeering de ontbinding der orde van den Heiligen Joseph uitgesproken, ten gevolge der schandalen waaraan de broerkens dezer orde zich hebben plichtig gemaakt te Citeaux en te Soissons. Z. II. den Paus heeft deze ontbning be krachtigd. - Een raad. Men heeft dikwijls geklaagd in de schouwburgen over de grootte der daineti- hoeden, die vele toeschouwers belette het too- neelte zien. Dat de schouwburg-bestuurders in de zaal het volgende opschrift uitplukken De be jaarde damen alleen mogen den hoed ophou den en wij wedden dat niet ééne voor be jaard zal willen doorgaan en dat al de damen hunne hoeden zullen afzetten. Biecht per telefoon. In een jesuieten- tijdschrift, Etudes religieuses. Augustus 1888, komt eene studie voor over de volgende kwes tie Mag een priester iemand biechten en de absolutie geven per telefoon Ja, zegt de pastoor Berardi. Neen, zegt de jesuiet Esch- bach. Volgens de II. Alfons de Liguori mag de biechteling zich hoogstens twintig stappen van den priester bevinden. 't Is dit oordeel dat Eschbach heeft aange haald, en pastoor Berardi heeft zich overwon nen verklaard. Men ziet dat onze geestelijken en godsge- leerdeu zich bozig bondon met zeer belang rijke studiën, waarvan het welzijn en den voor uitgang van het menschdom af hangen. De oplossing van het vraagpunt konden wij op voorhand raden. Immers, moest het aan de schoone kwezelkens toegelaten zijn per tele- phooute biechten, en niet meer in den biecht stoel te komen, dan ware de goede kant van het II. Sacrament der Biecht voor de heeren on derpastoors bedorven. Eeckeren. Het tramwayongeluk zal geene aanleiding geven tot processen voor schadeloosstelling, zooals aanvankelijk verze kerd werd. Alhoewel do linie, waarop 't onge luk heeft plaats gehad nog niet afgeleverd was, heeft toch de maatschappij dn- buurtspoorwe gen zich verstaan met de families der slachtof fers en eene som van 6.800 fr. betaald om alle burgerlijke processen te vermijden. Contich. Een droevig ongeluk is Dins dag avond in de statie van Rheet voorgevallen Eene vrouw welke aldaar van den trrin stapte, ten 6 ure 42 van Boom komende, is op de afgrijselijkste wijze overreden de beide heeren zijn letterlijk van het lichaam gescheiden en verders heeft zij nog zulke erge wonden beko men dat zij op den slag is doodgebleven, hare kleederen werden een 50 tal nieters verre do r den trein medegesleept, Hoe hot ongeluk gebeurd is, wordt np ver- schillige wijze uitgelegd. Een onderzoek is geopend. Het slachtoffer is de genaamde J. Vau Loy, oud 61 jaar, pachteres, wonende teReeht, waar zij zeer geacht werd. Haar lijk is naar hare woning overgebracht. Behendige aftruggelaars. Onlangs stond er in de gazet een aankondiging van eenu wees met 100,000 fr. die een heer te trouwen vroeg van goed gedrag, zonder fortuin. De trouwlustige dame was haastig en had liefst een man uit de provincie. Zekere Honoré D., 45 jaar oud, die tot eene achtbare familie behoorde eu in de onderprefek- tuur van eeu der middendopartementen werkzaam was, zond, verleid door de 100,000 fin aanstonds zijne photografie,en na eene korte briefwisseling liet men weten dat men hem te Parijs verwachtte. Daar gekomen werd hij door een in uitzicht zeer achtbaar heer ontvangen, die in zijn knopsgat eene veelkeurige dekoratie droeg. Na eenige dagen bij dien heer doorgebracht te hebben, en intusschen met de dame in kwestie kennis te hebben gemaakt, aan wienjhij ten uiterste beviel, werd er overeengekomen 's an derendaags het kontrakt te teekenen. Toen zij 's morgeus meenden te vertrekken naar de Champs Elysées, waar de bijeenkomst moest plaats hebben, wilde D. zijne poriefeuille die opgepropt was met banknoten, in den zak steken, maar de heer met de dekoratie raadde hem dit af, daar er te veel pick-pockets in Parijs rondloopen. Zie, zegde hij, siuii ze hier iu de kas en neem den sleutel meê. I). volgde dien raad eu men vertrok; korten tijd na dat men de dame3 vervoegd had, vond de gedekoreerde een voorwendsel om heen te gaan en na eenige uren gewandeld te hebben, werd de teekening van het kontrakt op 3 ure namiddag vastgesield. Zoo gelukkig als een karmisdg.ist, trok D. terug naar zijn hotel, daar gekomen vond hij echter den gedekoreerden heer niet meer. Kort na zijne terugkomst had hij zijne koffers inge pakt en was op reis gegaan, maar ongelukkig waren zijne banknoten ook meê op reis. Het is niet noodig te zeggen dat de goede D. ook i e dames niet meer vond. Hij heeft aan de policie zeer nauwkeurig hunne persoonsbe- schrij ving opgegeven D. heeft moeten aan zijne familie geld vra gen, om te kunnen naar huis terugkeeren. Belangrijke diefstal. Baas B. houdt herberg aan de statie te Berlaar cn is tevens koopman in steenkolen, enz. De man heeft den naam er nog al stijf voor te zitten en dit is gebleken uit den diefstal weike zondag ten zijnen nadeele is uitgevoerd. Van verleden vrijdag werd zijne herberg bezocht door twee welgokleede personen, twee heeren die het vooral ophadden met biliar 1- spelen en ruim betaalden. Des zaterdags kwamen ze terug. De billard -had weer evenveel aantrok, maar nu werd er door het paar wat moer heen en weer gekwis- p ild. Niets ontsnapte aankun i o;, de ligging der plaatsen, de bewegingen der bewoners, niets werd verwaarloosd. Eerst laat trokken de twee bezoeke s af en zondag morgen met den eersten trein waren ze weer in de herborg. Baas cn bazin gingen naar de kerk, zoodat alleen de knecht te huis bleef, met eene bejaar de vrouw. Er werd gebillard dat het lust was, maar een der twee klanten moest hierbij schie lijk naar achter. Deze noodi .de den kn cht uit zijne partij voort te. zetten en op weigering daarvan deed zijn makker zich eene borrel inschinken. Om den knecht achter het b iffet te houden g f hij twee frank, waarop deze zou weergeven. Het reken- u en weergeven duurde niet lang, en toch had de tweede in dit kort tijdverloop zijne boodschap verricht, hij wenkte zijnen makker, zij lieten het overschot aan den knecht als drinkgeld en reden korts daarop in eerste klas... naar Lier, waar het kermis was. Er was niets in het oog vallend gebeurd en toen do haas tehuis kwam ontdekte deze ook nietseerst later op den dag werd de sleutel eener kas op de kelderkamer gemist. Sleutel en geld, ongeveer 3000 frank, waren verdwenen. De eenige inlichting om het spoor der dieven te ontdekken is het adres eener dame, welke haar adre3 te Parijs heeft opge geven. Zij was in den loop der week iu huis geweest om 10 fr. klein geld te hebben. Bij die gelegen heid volgde zij de bazin op de hielen en ont- d -kte langs dien wegwaar baas B. zijn geld wegsloot. Slecht voortecken. Het afnemen der bevolking heeft men tot hiertoe altijd be schouwd als een teeken van verval. Aan.de steeds toenemende landverhuizing zou men dus bijna moeten gelooven, dat het in België niet meer deugt. De landverhuizing werd wel is waar door eenige socialisten het eerst aangepreekt, daarna door sommige eco nomisten aangemoedigd en eindelijk door finan ciers in toepassing gebracht. Maar wat zal daarvan h -t gevolg zijn Men leze het volgende in VEcho du Luxem bourg De bevolking der gemeente Herbeuraont vermindert. Sedert 1 januari 1888 tot 1 Octo ber hebben 113 personen haar verlaten. Deze gingen allen, twee familiën uitgezon derd, naar Amerika. Deze aanzienlijke vermindering der bevol king 5zal voor ge olg hebben dat het getal der gemcer.teraads'eden op 7 verminderd moet worden Uit Bertrix vertrokken den 24 October 60 personen, mannen, vrouwen en kinderen. Zij begeven zich naar do Argentijnsche-R'publiek. Het valt op te merken dat meest al de land- verhuizers schaliedekkers zijn. Het wordt dus lijd dat men eenen spoorweg make om de scha lienijverheid toe te laten tegen de konkurren- tie van den vreemde te worstelen. Zaterdag avond zijn alweer een groot getal andverhuizers 'per stoomboot Baltimore uit Antwerpen vertrokken. Zij waren met 5 tot 600 allen BelgeD. Zij U O O O O

De Dendergalm | 1888 | | pagina 2