t het geheim het geheim 1 van den Bankier, 1 Zondag 9 December 1888 Nummer 49 (152) 3d® Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR DE fr# voor do ynnrnn IhpPT Abonnementsprijs j 6 fr 50 voor den buiteni vooroP PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. Man abonneert zich: op alle postkantoren voor den buiten: yoor de stad, ten kantore van het blad, 40, Korte Zout straat, 40, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncenper drukr®9o1- Vonnisten op de derde bladsijde, 50 cctUinttn. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST. 8 DECEMBER. De nieuwe abonnenten voor 1889, zullen met het opzenden van het bedrag van den abonnementsprijs ons blad gratis tot nieuwjaar ontvangen, alsook de ver schenen nummers van het Mengelwerk dat voorzeker door enze lezers goed onthaald en gretig gelezen zal worden. De Liberale jongelingen worden vrien delijk verzocht de lessen welke des Zon dags. om 9 ure 's morgens, in jhet lokaal CONCORDIA, Schoolstraat, Ne 2, tot be- reWingvan het kierexaam gegeven worden bij te wonen. De lessen worden door bekwame onderwijzers gegeven. Buitenlandfscli politiële overzicht. Weenen 4 december - Cijferdepeches uit Berlijn bevestigen dat de ziekte van keizar Wilhelm eene bedenkelijke wen ding neemt. Dit nieuws is volgens Fi garo geput uit geloofwaardige bron, want een voornaam Rus die door Berlijn kwam zou naar Parijs hebben geschre ven dat Wilhem II ten gevolge van he vige Smarten in het oor, zoo prikkelbaar is dat de geneesheeren hem alle gees teswerk verbieden. Langs eene andere zijde weet de Maim dat er slechte berichten op de beurs te Weenen liepen over de gezondheid van keizer Wilhelm. Parijs2 december. 4 ure namidd. De manifestatie op het graf van den barrikadeheld Baudin was grootsch en indrukwekkend. Ongeveer 25,000 man negen vrouwen mimen er deel aan. Aan 't hoofd ging de gemeenteraad in korps. Het défilé voorbij het borstbeeld Bau din healt geduurd van 3,15 tot 4 ure. Alles is kalm afgeloopen. Men hoorde enkele kreten van Leve Boulanger In den stoet werd de Marseillaise en de Carmagnole gezongen. Om 5 ure namiddag had Par zijn ge woon aanzien. Duitschland. - Men meldt dat keize rin Augusta, grootmoeder van den to- genwoordigen keizer zich tot het R. Kath. Geloof heeft bekeerd. Engehnd. Londen, 5 December. M. Heath, conservatief afgevaardigde heeft, in eene redevoering heden uitge sproken, bekend, dat het engolsch gou vernement, in het begin van den aan staanden zittijd een wetsontwerp zal neerleggen om de uitgave eener leening van 10 miljoen pond sterling (250 mil- franks) goed te keuren die dienen moet om de krijgsvloot te veriterken. Spanje. Madrid, 6 December. Volgens de Impavtiat moet men zich binnen korten tijd aan eene ministerieele krisis verwachten. Het dagblad de Liberal zegt dat de miuister van finantiën verkleart heelt zijn ontslag tv zulleu geven indien, ten gevolge der samenspanning der afge- scheide liberalen met de conservatie ven, de kandidaten door hbt ministerie aangeduid niet benoemd zouden worden als ledeu van de Begrootinge Com missie. De Gevai'on. Nog eens heeft Leopold II op de geva ren welke over Belgie hangen, gewezen. Weeral blijft de clerikale pers daarvoor doof, en onze catholieke representante* schijnen de koninklijke waarschuwin gen niet begrepen te hebben. Leopold II, in een onderhoud dat hij met de bestuurders van den nederland sehen Schouwburg gehad heelt, maakte van deze gelegenheid gebruik om zijne vaderlandslievende inzichten bloot te leggen, zooals hij het voormaals deed te Bergen, te Doornijk en te Brugge. Hij sprak over de verwikkelingen waarin Belgie zoukunnen medegesleept worden, en over de noodwendigheid dat alle inboerlingen, rijk en arm, ten tijde van gevaar, zich rond onze driekleurige vlag zouden moeten kunnen scharen. I Terwijl de liberale pers, zonder onder scheid van zienswijze, de gevoeligste bejegening voor den wijzen raad van 's lauds eerste burger over heeft voor deu oudeu dienaar zoo hij zichzelf noemde die het best in staat is om te weten wat er om en tegen onze onzijdig heid gebronseld wordt, doet thans de clerikale pers niets dan schreeuwen en tempeesten van woede, en geeft den Koning ongelijk zoo vrij en zoo duidelilk zijne betrachtingen blootgelegd te heb ben. Het zijn niet alleen de buitenbodem- sche gevaren die de Koning ziet opdrGÏ- gen, maar ook onze inweudige twisten en moeilijkheden, onze kreupele poli tiek onze mindere vooruitgang op maatschappelijk gebied, onze verlam ming in handel, nijverheid, wetenschap pen en kunsten, en vooral die onbestu deerde en onvoorzichtige socialisten beweging, de bedreigingen van werksta kingen welke tot grootere ellende moeten leiden, en het nakend oproer waarmede ons dom, misleid en onwetend volk gaande gehouden wordt. Tenzij eenige afzonderlijke en kort stondige werkstakingen welke hier en daar sedert Maart 1886 uitgeborsten zijn, heeft onze werkersklas zich moedig aan den arbeid gehouden. De vrede en de gelatenheid heerschen nochtans in de gemoederen niet. Er broeit te Gent, te Brussel en vooral bij de Walen een dof gerommel waarvan men het gevaar niet ontveinzen mag. Men gevoelt dat de volksmenigte haar misnoegen opkropt, en met ongeduld naar de beloofde ver betering van haren toestand hunkert. Stellig, de werklieden geloofden aan de beloften der arbeiders-commissie, welke men zoo welwillend zag zetelen en welke, zoo het bleek, met de beste inzichten bezield was om zekere oplos sing te inden ten einde het lot dei- lagere standen te behelpen. Die arbeiders-commissie heeft veel gewerkt te dien tijdo, veel beloofd, doch weinig voortgebracht. Zulks gevoelt het volk, en het zoekt, het wil verandering. Iu het Walenland denkt men dat die verandering slechts bekomen kan worden door geweld. De ondervinding Tan eenige maanden heeft toegelaten rekenschap te houden over den uitslag der wet op de dronken schap, die, zegde men, den werkman zou verbeteren en gelukkig maken. Doch die wet heeft geena enkele ver andering aan de ingekankerde gewoonte voortgebracht. Het getal zatlappen die bij zon-en feestdagen over de straten der steden en over de wegen der dorpen dweilen, is overgroot. Alleenlijk de politie wier personeel in vele gemeen ten onvoldoende is heeft daaimede eene zeer lastige taak op den hals ge kregen, en de beteugeling dor overtre dingen heeft geenszins den verwachten uitslag opgeleverd eenige welhebbende dronkemannen, die men aan de boe' gedaan beeft, betaalden hunne schuld, eu herbeginnen als zij weder goesting hebben. Wat de geringere wallebakken betreft, liever daa de boet te betalen, zij gingen een of twee dagen in het kot overbrengen, en gaan voort zich aan den drank over te geven, als zij maar aan de centen kunnen geraken. En man beweerde dat die dronke- manswet ging verbeteren en verzedelij- ken Bij de samenscholingen, in de meetin gen welke sedert eenige dagen t« Brussel en in de kolenstrekon plaats hebben hoort men weder de werkman zijn arm lot aan ons bekrompen kiesstelsel toe, schrijven, aan zijne volstrekte verwij dering aan de kiesbu», aan zijne niet- modewerking der benoeming zijner vertegenwoord'gers, daar de tegenwo le dige zegt hij heden niets doen of doen zullen voor de mindere klassen, en rij beschuldigt ze volkomen de volks belangen te verwaarloozen. Met gelijk of met ongelijk, het volk uit het Walenland ziet alleen de redding wauneer het kiezer zal zijn. Met deze zonderlinge gedachte is het heel en al ingenomen, het schijnt niet genegen er van af te sien, mi hot wordt daarin opgestoken door onbezonnen -meest fransehe oproermakers, twistzaaiers, die zich niet ontzien de werkstaking dat is nog meer ellende aau te predi ken, en dit mot geweld en dynamiet indien men het noodig acht. Onze Koning ziet die gevaren aanko men, on |men moet ziende blind en hoorendedoof zijn om niet te begrijpen dat het tijd worde dat de gouvernemen ten on de hoogere standen zich met het lot onzer misleide werklieden moete* bezighouden, en kost wat koet middelen zoeken om aan die woelingen een einde te stellen, niet met er bataljons en eskadrons haen te zenden, maar door het oplossen van zekere sociale quaestien waarop wij 'neer dan eens gewezen heb ben, als uitbreiding van het kiesrecht, de persoonlijke dienstplicht, erfrecht, beroepscholen verplicht onderwijs, pensioenkassen, en meer andere. Met gelijk of met ongelijk wij her halen het zien de werkonde klassen daarin hunne redding. Men meldt dat het gouvernement in den loop van Januari een wetsontwerp op den verplichten soldatendienst zou invoeren en daarbij de cabinetsquaestie stellen, dit wil zeggen, dat liet Ministerie zou verklaren dat het rijn ontsiag zou geven als dit ontwerp niet werd aan genomen. 6. VAN DEN BANKIER. Ik weet het, mijn jongeu, ik weet het, ant woordde de kapiteinen streek met de hand over zijn voorhoofd als om zme gedachten te verza melen. Wat gij mij daar zegdet, ^eft mij m het eersteen weinig van streek gebracht, maar hst zal spoedig voorbij zijn. Luister eens, beste jongen, gij weet dat ik -Itiid het vols e vertrouwen m u gesteld heb ik moet u nu echter nog meer dan ooit vertrou- WeEiBmog^gebeuren wat er wil, de Lily Queen hb Zmpn vroeg met het aanbreken van den C onder zeil gaan. Als ik op dien tijd aan boord ben, is alles in orde. Zoo niet, dan moet ronder mij vertrekken en gij, Gilbert TWnleigh. mijn plaats als kapitein innemen. Onthoudt ditik wil van geen uitstel hooren, de manschappen zijn allen aan boord, de lading i» volledig en wordt daar ginder ver wacht. Er is te lang getameld tot nu toe en het it nu eene zaak van eer voor mijdat geen enke oogenblik meer verloren worde. Ik stel vertrouwen in u, Gilbert, a.s ot gij mijn zoon waart. De hemel alleen weet wanneer ik het blauwe water weer zal zien. Als die Rupert Godwin inderdaad ep den rand van zijnen ondergang staat, zal hij niet gemakke lijk twintig duizend pond teruggeven. Maar ei moge gebeuren, wat er wil. ik wil en zal het geld terug hebben, goedschiks of kwaadschiks. h In dien tusscheutijd, Gilbert, vertrouw ik Waneer het ergste mocht gebeuren, u het hevel over het schip toe. Denk er aan, gij zeilt in elk geval morgenvroeg uit. Zonder fout, kapitein, en als het God behaagt, gaat gij meda. Dat, antwoordde Harley Westford op plechtigen toon, weet de 'hemel alleen. Hij overhandigde den jongen stuurman aide noodige papieaen, en na weinige in der haast, maar toch niet achteloos gegeven aanwijzingen, drukte hij Gij' ert's hand en sprong in de boot, die hem aan land moest brengen. Hij riep de eerst de beste cab aan, die hij buiten ie docks Tond staan, en beval den koet sier in vliegenden galop naar te Lombardstraat ta rijden. Het kantoor werd juist gesloten, toen de kapitein voor de deur uitstapte. Mr Godwin was zoo even vertrokken naar Jzijn buitenver blijf, zooals de klerk Harley inarley meedeelde, en gèeue zaken konden dien dag meer gedaan worden. Dan moet ik hem naar zijne buitenmaats volgen, gaf de kapitein ten antwoord. aar is Wilmiugdon Hall aan den noordelijken spoorweg, voorbij Hertford. Hee kan ik daar komen Met den spoortrejn naar Hertford, en verder per rijtuig tot aan de Ilall. t Is maai anderhalve mijl van de statie, Goed, antwoordde Harley en gat den koetsier bevel naar do statie van den noorde lijken spoorweg te rijden, waarop „hij weer iu het rijtuig stapte. Rupert Godwiu noch ik, zullen rust noch 1 duur hebben, totdat het geld teruggegeven is, riep de kapitein uit, en hief zijne uitgestrekte handnaar boven, als wilde hij de machten dos hemels tot getuigeu roepen van zijnen eed. Weinig 'dacht, hij van welken vreeselijken aatd de vervulling zou zijn van den oed, dien Rij daar aflegde. IJl. Ecu lastige schuldcisckcr. Terwijl Harley Westford zich met den snel trein naar Hertford begaf, zat Mr Godwiu bij zijn glas wijn, in een der prachtigste vertrekken van Willmingdon Hall. Willmingdon Hall was geene uieuwerwetsche villa, gebouwd door een rijk spekulant. Het was een edel overblijfsel van vroegeron tijd, een van die deftige woonplaatsen, die men nog hier en daar vindt, tusschen de hoornen der dui/.eudjarigebosschen. Eeuwen lang was de Hall eene verblijfplaats geweest van een voor naam oud geslacht, mm-r loszinnige verkwis ting had de lords van het kasteel uit de trotsche poorten gedreven, om plaats te nsaken vooi den rijken volksman. De Hall was gebouwd in den vorm van een vierhoek, en ruim genoeg om een geheel regi ment soldaten te kunnen herbergen. Eene zijde van den vierhoek was in den eersten tijd der Tudors gebouwd, en was sedert lange jaren geheel onbewoond gebleven. De steenen kozijnen der vensters verduister den de kamers, en het behaugsel hing, half vergaan, aan de sombere slaapvertrekken en laag gezolderde salons van eeae lang rerrlogene eeuw. Weinigen van het huis des bankiers hadden moed genoeg om dezen vleugel van het kastee te betreden, waar het natuurlijk, zsoals men zegde spookte. Men wist echter dat Mr Godwin dikwijls de sombere eenzame kamers betreden had, waar het stof dik op den vermolmden vloer lag. De bankier had inderdoad een ijzeren brand kas ineeue van de heneden kamers laten zetten, e" men zegde dat hij daar in den kelder ouder den uoordelijken vleugel eene menigte ouder- wetsch zilver-nn juwelierswerk bewaarde, dat hem ter bewwing toevertrouwd was. Wij zullen het gelooven als wij het zien, want heel de clerikale pers, da bijzonderste en meest gemachtigde bla den inbegrepen, outhalen reeds deze tijding met spotternij. Zij zeggen en te recht dat M. Beernaert niet zoo dom is als zijn neii staat, en zoo onbehendig niet zal wezen zijne minis,erportefoele te verspelen op eene zaak, die hij op voorhand waet door de geldmannen en door de rechter zijde niet zal aangenomen, maar integen deel met klank verwerpen worden. Daarin ziet de Koning een gevaar voor dns landeken. Wie heeft de dwaze artikels niet gele» zen van M6 Adam over de zoogezeid» O'iderduimsche traktaten welke Koning Leopold met Duitschland zou aangegaen hebben Dat gaf aanleiding aan een deel onzer belgische pers om haren haat tegen Duitschland to drijven, en hare vooringenomenheid met Frankrijk er zijn bij ons lieden die franechdol aijn. In Duitschland grootheid bemerken zij niets dan het verlies van Elzas-Loterin- gen, waaraan zij zoo gevoelig zijn alt gold het twee onzer eigen belgische pro vinciën. In die overdrevens franschlarij va» sommige Belgen ziet de Koning e«a gevaar. Wij, Vlamingen, zijn niet zoo eenzij dig, zoo moedwillig partijdig. Wij wetel in Frankrijk te erkennen wat aan Frank rijk toekomt. Wij herdenksn met dauk- haarhei 1 en bewondering die onsterfe lijke beweging van 1789 waarvan wij toekomende jaar het eeuwfeest zullen gaan vieren, die den sehop jaf aan heel het kraam van vergulde eu ver molmde misbruiken, niet alleen ia Frankrijk, maar overal. Wij weten en erkennen wat de vrijheid der wereld aan de revolutie verschuldigd is. Maar wij gaan niet mede met hen die Leopold beschimpen omdat Hij na de veldslagen van 1870 den ouden Willem geluk wenschte. Wij laken onze ver- lranschte dagbladschrijvers die durven zeggen dat Duitschland de nacht- merrie der wereld is en dat het in onza 8 steden niet om houden is, sinds zij door zoovele Duitschers bewoond en bezocht worden, en veranderd zijn in in poelen vol puitengekv. aak Is het geene misdadige en onbezounen opstokerij tot wanorde wanneer zekere 'franskiljonnendrukpers onze Waalsche werklieden wil wijs maken dat 300,000 Belgen, die thans in Frankrijk vertoe ven, gereed staan om bij het eerste e! Zeer weinige thans nog leven le personen hadden dii n kelder betredenmaar men zegde dat hij zich over de geheele lengte van de noor- delijke zijde van den vierhoek ui strekte, en zelfs doorliep tot onder de andere gedeelten van h t gebouw. Meu verhaalde elkander alsmede, dut die kelders in de tijden van burgeroorlog gediend hadden tot gevangenjs voor dovijaden, eu .als schuilplaatsen voor de aanhangers tan de goode zaak De talrijke bedienden, dio tot liet huishouden van Mr. Godwin behoorden, spraken dikwijls onder elkander vr.n die spookachtige kamers onder den grand, maar geen van henzon den moed gehad hebben, zonder licht in die sombere en onbekende gewelven neer te dalen. Die kelders stonden bovendien ook niet open voor den eerrten deu besten vermeteleu indringer, want de zeer groote sleutels daarvan, ovenals van de kamers van het verlaten noordelijk gedeelte, berusten onder de veilige bewaring van Mr. Godwin zelve en waren zonder twijfel geborgen iu een van de talrijke brandkassen, die langs den muur van zijne kamer stmden. :h Er bestond nog ean oud verhaal vau den ouder- aardschan gang, die van het eene of het andere gedeelte van het huis naar den kelder leidde, maar niemand van de huisgeuooten had het ooit gewaagd, de waarheid daarvan te onderzoeken. Er bestond immers evenzeer een spookje van eene witte dame, wier schaduwbeeld op elk uur van den dag zich in de donkere kamers aau uw oog kou voordoen, bij haar leven een tamelijk onschadelijke dame, een lief schepseltje, dat met een gebroken hart van verdriet gestorven was door onstandvastigheid van eenen zekeren heer, die tot den militairen stand behoorde n-aar een lastige dame, nu zij in deu staat van geestverschijning rondwaarde eu al haren ledigen tijd scheen te besteden met zuchten eu weeklagen ia gangen en klswea, tevens op allo mogelijke wijzea, die een vindingrijk »;ocA bedenken kan, kloppende, stampende eu tik kende tegen alle mogelijke wanden en deuren. In den omtrek van Willmingdon Hall werd de heer Godwin algemeen voor den bezitter vaa een fabelachtig vermogen aanzien. Men be schouwde hem als een soort van nieuwetschen toovenaar, die, als bij dat gewild bad, zelf» uit de gevallen dorre bladereu \an het boseh vaa Willmiugdon goud had kunnen slaan. De Juui-avon dwasevon schoon als de Juni- morgen geweest was. De westelijke hemel vu één gloed van purper en oranje, terwijl de heer Godwin in de ruime met eikenhout besebotan eetzaal zijn glas wijn gebruikte. Hij was niirt alleen Jacob Dauloïson vertoonde zijn boakig gelaat aan de aniere zijde van de tafel. Kristalen ruitvormige geslepen karaffen- st.alen schietende als waren zij met glinata, rende diamanten bezet, schitterden in: de a roaden gloed der avondzon, eu sappige vruch ten uit de broeikassen waren tusschen groene bladereu in schotel» van chineesch porcelain opeengestapeld. Weelde eu pracht omringden dan bankier aan alle zijden toch had bij in geaue deale hai uitzicht van oenen man, uie op dit oogaabLik zeer uitsluitend aan de genietingen van het dolce far niente koa overgeven. Een doakèk waas van ontevredenheid lag over zijn schoen gelaat uitgespreid en de purperkleurige geurige bourgognewijn, die zijn klerk met echt epimi- rischen smaak uit zijn glaa opslorpte, had volstrekt geene aantrekkelijkheid voor den meester. Rutpert Godwiu had zich gano'odzaaki gezien zijnen klerk tot vriend te houden. Jacob wi»t immers van dis twintig duizend pond, waarom trent reeds duistere plannen in hot hoofd van deu bankier rondwaarden. (Wordt VQ.QrhjoJui). 1 B

De Dendergalm | 1888 | | pagina 1