HET GEHEIM doofheid 4de Jaar. Nummer 2 (IS8) Zonda. j;. >ri 1889. IJ BEHAAL WEEKBLAD VOOR DE 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: j 5 fr 50 voor den buiten, PllIJS PUB NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten yoor ce stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der Annoncen °e"one' 16 Reklamen, 76 eentimen H uiuniöyoi. Vonnissen op de derde bladzijde, SO eentimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST. 12 JANUARI. De Liberale jongelingen worden vrien delijk verzocht de lessen welke des Zon dags. om 9 ure 's morgens, in het lokaal CONCORDIA, Schoolstraat, Ne 2, tot be reiding van het kierexaam gegeven worden bij te wonen. De lessen worden door bekwame onderwijzers gegeven. O,volstrekt niet, gaf Rupert ten antwoord, en liet zich iu t-en armstoel vullen. Wilt gij zoo goed zijn eens te bellen. Zeker. Wat ziet gij bleek. Ja; ik kreeg daar zooeven een aanval van kramp op mijn hart. Ik ben daar dikwijls aan onderhevig, gaf de bankier koeltjes ten ant woord Daarop beval bij den knecht die binnen trad Breng mij wat brandewijn De tokn bracht eene karaf brandewijn. Rupert Godwin schonk zijn glas t n halve met dat vocht en dronk het in eenen teug ledig. Zoo dat gij den trein had gemist on zijt te voet teruggekeerd vroeg hij aai. Jacob. Ju ik had het rijtuig al weggezonden eer ik bemerkte dat de trein vertrokken was Er bleef mij du» niets anders over dan te voet te gaan. Gij moet buitengewoon hard gegaan hebben, sprak de bankier peinzend. ja< ik ga altijd nog al hard. Maar waar is onze vriend, de kapitein. Piu jj al reeds een halt uur vertrokken. Zijt gij er dan iu geslaagd hem tevreden testellen? O ia- hij heeft eindelijk toegestemd mij aiiu geld te laten houden, totdat hij uit Chi a terugkeert. Ik zal hem wat honger intrest be talen. Ah zoo ja, dat laat zich hooren, ant- Buitenlandscli politiek overzicht. Frsnkrijk.De grootite bekommernis is er de kiezing van liet Seine departement. Een republiekeinscb Congres beeft den heer Jacques nijveraar', oud-onderwiizervoorzitter van den Algemeenen Raad van hot Seine departe ment. als zijnen kandidaat aangewezen. Ongelukkiglijk zal bij de eenigite kandidaat niet zijn der Repubüekeinsche partij. Een paar socialistische groepen zullen een eigen kandi daat voorstellen deze hebben geen de minste kans van gelukken, maar zouden aan den heer Jacques eenige duizende stommen kunnen ont nemen en aldus de kiezing van generaal Bou- langer, in eerste stemming verzekeren. Betreurenswaardig is het dat de ultra-gema tigde republiekeinen, met bun orgaan Lt Journal des Dëbats, de onthoubing aanpredi ken. Voor de Republiek is bet gevaar groot en alleen de vereenigde krachten van al de repu bliekeinen is bij machte om het gevaar van een nieuw keizerlijk regiem af te weeren. Het is noodig te zeggen dat koningsgezinden e i bonapartisten, als één man, voor Roulanger zullen stemmen. Ook iu bet Buitenland bekommert men zich om de kiezing van 27 Januari aanstaande. Een belangrijk blad van W eenen, de A cue freie Presse, schrijft De zegepraal van generaal Boulanger zou, vóór weinig tijds deu oorlog ten gevolge hebben. Indien me i zoo te eenen oordeelt, moet het zijn dat men te Borliju de telfde gevoelens koestert. Dit te weten zal miiscbien voldoende zijn om de Parijzenaren het gevaar te doen bemerken waarin de ver kiezing van den oproerigen generaal hen zou brengen. Zij die zoo hoog oploopen met hunne Wereldtentoonstelling van 18S9 zouden moeten begrijpen dat de verkiezing van Boulanger die Tentoonstelling bijna onmogelijk maken zal. Woensdag begon do Wetgevende Zittijd in Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden ging de opoiiingszitting met groote wanorde lijkheden van wege de rechterzijde gepaard. Na twee vruchteloozc stemmingen werd de oud-Voorzitter Méliue, kandidaat der gema tigde republikeinen, gekozen. 11. VAN DEN BANKIER. Italië. Volgens eene depeche uit Rome aan de Times zal de italiaausche regeering eene leening van 100 millioen uitschreven,welke zal gedekt worden door Duitscbland. Dit zal het duitsche antwoord zijn op het onthaal dat de russische leening in Frankrijk heeft genoten. DuitscblandKanselier von Bismarck vindt vele tegenkanting in zijne koloniale politiek, zoodanig dat zelfs de organen der liberale partij, iu Duitscbland, die tot dusverre hem in zijne buitenlandsche politiek onder steunde, hem nu den rag toe keert. M. Geffeken, de geheim justicieraad, die voor het afkondigen, in de Deutsche Rund schau, van eenige deelen uit het dagboek van Frederik III voor hoogverraad vervolgd werd en verscheidene maanden voorloopig gevange nisstraf onderging, is door liet Rijksgerechts hof, te Leipzick, van alle vervolging ontslagen. Bisinarek is door dit besluit zeer in zijne prestige getroffen geweest. Een antwoord. Over weinige dagen besprak een briefwisselaar uit Aalst, in het brus- selsch blad La Nation, de noodzakelijk beid, voor bet liberalism in Vlaanderen, vlaamsch te zijn en vlaamschgezindeen uitval tegen liet libeialendoni in Aalst, en vooral tegen bet Comiteit der Asso ciatie, dient hem tot inleiding. Wij zijn het met dien briefwisselaar eens, over den invloed van het vlaamsch in den polilieken strijd in Vlaanderen. Sinds eenige jaren is de vlaamsche beweging snel vooruitgegaan en bij het liet volk neemt de liefde voor zijne taal, de taal dor middeleeuwsche ge meente halden, der zestiende-eeuwsche geuzen, voortdurend toe. Dio beweging en die liefde heeft de klerikale partij zich op eene allerbehen- digste wijze weten te nutte te maken, wie zal het betwisten Dat moet de vlaamsche liberalen doen klaar zien. Tegenover liet geesten verdrukkend woord der papen moet bet geestenver- lieffend woord der vrijzinnige gedachte weêrklinken, in de zelfde taal, de vlaam sche tegenover de klerikale prulbladjes, die overal vooroordeel, bijgeloof en domheid aanprediken, moet de liberale partij andere bladen verspreiden, die de waarheid verkondigen, de wetenschap huldigen en de vrijli eid verdedigen, in de taal van het volk, zoo ais de prul bladjes, in het vlaamsch. Indien de heerschende standen waar lijk invloed willen uitoefenen op bet volk en aldus hunne maatschappelijke woordde de klerk en s reek op zijn gewone peinzende manier over zijne kin, terwijl hij zijn patro n, die nog een half glas brandewijn inschonk en uitdronk, beteekeuis vol aanzag. En de kapitein is alzoo te voet naar de statie gewandeld? Gij hebt hem gezegd dat bij langs ee.i voetpad door het park moest gaan Ja. Voorbij de grot en de broeikassen, be Ja, ik heb hem dien weg aangeduid, gaf dj bankier eenigzins afgetioKken ten ant woord. Dat is zonderling, sprak de klerk ik had hern moeten tegenkomen, want ik ben langs dien weg teruggekomen. Hoogst waarschijnlijk zal hij een verkeerd pal ingeslagen zijn. De zeelieden weten nooit goed hunne koers op het land te nemen. Neen, zeker niet. En de onachtzame kerel heeft zelt» zijnen jas vergeten, zie ik, sprak Danielson en wees op Harley's lichten overjas, die over den rug van eenen stoel hing. Ileel onachtzaam,antwoordde de bankier. Eu nu, da*r ik eenigzins vermoeid hen, zal ik u goeden nacht wengchen, Daaielson. De be dienden zullen u uwe kamer wel aanwijzen. Proef eens van die cognac 't is of het likeur wa». Ilii m iet uog al slap zijn, sprak de klerk, want ik hobu nog nooit zooveel zien drinken als in de laatste vijf minuten. Rupert Godwin verliet de eetzaal, en ging deu breeden ouden trap op naar zijne kamer, een ruim en luchtig vertrek met gesneden eikenhouten meubelen en behangen met groen fluweel. Hier viel liet masker van bet gelaat des moordenaarsbier dierf de schuldige man zijne ware gedaante weer aannemen. Hij het zich iu eenen stoel vallen, bedekte zijn gelaat met beide handen, en begon hardop te kermen. zonJing volbrengen, dan mogen zij niet langer de taal van het volk min achten, moeten zij tot het volk in dezes taal kunnen spreken. Overigens, de vlaamsche taal, met haren rijken woor denschat en hare prachtige letterkunde, de vlaamsche beweging met hars mach tige en weldoende instellingen als, o. a., het Willemsfonds, en hare uitstekende wakkere mannen als Vuylsteke, Frede- rieq, Van de Walle, Van Ryswyck, de Mont, enz., enz., verdienen niet den spot waarmede zekere brusselsche ga- zetjes, en vooral sommige vlamingen, ze bejegenen, maar dwingen den eerbied en de bewondering of van al wie, zonder vooroordeel, de zaken en toestanden van nabij aanschouwt. Tot dus verre, dus, zijn wij het met den briefwisselaar der Nation eens doch wij roepen hem toe dat het deel van zijn schrijven, waarin hij over den toestand 'au het liberalism ter stede handelt, tegen hem 't bewijs levert, dat het hem mangelt aart politieke ondervinding en behendigheid of wel dat zijn verregaand idealism hem de vereischten en de hin derpalen der werkelijkheid doen uit het oog verliezen. Voor hem is in Aalst het liberalism "noodzakelijk veroordeeld tot onvrucht baarheid en onmacht Waarom Uit oorzake van franskiljonism Even als de briefwisselaar der Nation, betreuren wij het dat dit franskiljonism in onze stad, vooral inde liberale rangen, nog zoo vele aanhangers telt, maar of die kwaal wel de schuld is van het verval en de onmacht der liberale partij alhier, dat zal ik, die briefwisselaar vergeve het mij, grootelijks betwisten, Frans kiljonism noch vlaamsche zaak hebben bij gedragen tot den val van onze par tij in Aalst de oorzaken van dien val zijn elders te zoeken, maar het is hier de plaats niet, veel min de tijd, om die oude koeien uit den gracht te halen. Wat aangaat de onmacht onzer partij) de oorzaak er van ligt vooral in de moedeloosheid, die het gevolg was van onzen val door de tweedracht in onze rangen, in de onverschilligheid onzer partijgenoten, en in den aard van het aalstersch karakter, dat zich orngeestes- leven weinig bekommert, achter de pint en in kiezingstijd veel roept en tiert, maar zijn vermaak en zijn verzet boven partij en partijbelangen stelt. Of de onbezonnen uitval van den briefwisselaar tegen het Bestuur on zer Liberale Associatie aan dient oe- stand iets verhelpen zal, dat moet Het ras afschuwelijk, heel afschuwelijk in aripehie hij, en toch zegt nicii de wraak is zoet. Jaren lang ben ik naar wraak gehongerd, evenals een uitgehongerd dier naar zijne prooi. En mi heb ik mijn doel bereiktik ben igewro- keu, Clara Ponsaby Gij zult mijn medemin naar nooit meer aanschouwen. De bankier stak zijne hand in zijnen borst zak en haald# eenen langen Sp.iauschen dolk te voorschijn. Van de punt tot iial ver vege het lemmer was het blauwe staal met bloed bevlekt. Zijn bloed mompelde hij, het bloed van den man, dien ik twintig jaren lang gehaat heb en dien ik heden voor de eerste maal ont moette. De wegen van het noodlot zijn toch zonderling. Hij stond van zijnen stoel op, en begaf zich naar zijn ouderwetsch eikenhouten kabinet, in een der geheime laden zijnen dolk plaatsende. Geen levend schepsel huiten ik ken het geheim dezer lade, sprat hij tot zich zeiven, en zij moeten heel slim zijn, die het wapen vinden, waarmede Ilarley Westford gedood werd. Daarop mompelde hij na eene kleine poo» Het wapen dat hem doodde 1 kan ik wel zeker zijn, dat hij dood is Weder daarop eene poos vervolgde hij Ba hoe zou hijhetgeen hem dezen avond overgekomen is, kunnen overleven? De dolksteek was goed en zeker genoeg, en daarna viel hij van eenen steilen trap. Kan er nog eenige» twijfel aan zijnon dood bestaan En dan nog, al overleefde hij den dolksteek, moet hij door bloedverlies sterven of anders door koude en honger. Er was iets duivelachtigs in de uitdrukking op het gelaat van Rupert Godwin, terwijl hij deze gruwelijke redenering by zichzelven hield. ik weeral ten zeerste betwijfelen. Wat er van onze liberale strijdkrachten overblijft is alleen nog het comiteit der Associatie, dat reeds met genoeg tegen kantingen, met genoeg onderduimsche tegenwerkingen te strijden heeft, opdat dat men het zoo niet beschuldige van zonden die door de feiten tegenspraken worden. Zoo beschuldigt die briefwissselaar dit Comiteit van verachting voor de taal van 't volk Zijn niet al de om zendbrieven die van dit Comiteit uit gaan niet in het vlaamsch opgesleld Heeft dit Comiteit, in 1885. niet krach tig medegewerkt om ons blad te stich ten, dat reeds menige lans voor de vlaamsche zaak heeft gebroken Heeft de Associatie het Willemsfonds niet krachtdadig bijgestaan in het inrichten van vlaamsche volksvoordrachten In dien, de briefwisselaar eenigzins bekend is inet geschiedenis onzer Associatie, zal hij zich moeten overtuigen dat de toe stand, onder vlaamschgezind oogpunt, veel verbeterd is tegen dien van vroege re jaren. Verder verwijt hij het den leden van dit comiteit "dat zij niet instaatzijn twee woorden tot het volk te zeggen». Dit verwijt is belachelijk. Wie kan het verhelpen geen redenaar geboren te zijn, het volk niet onder zijn gloeiend woord geboeid te kunnen houden?Overigens, hij bekent dat die heeren het even min in het fransch zouden kunnen doen welk mfsdrijf hebben zij dan tegen de vlaamsche zaak gepleegd Wij begrij pen liet, de briefwisselaar is een geest driftig flamingant en zou eenieder in zijne gevoelens willen zien deelen, van Aalst en van de liberale partij in die stad een brandpunt maken van vlaamsche beweging, doch hij zou verstandig ge noeg moetenzijn te begrijpen, dat men in een ommezien een eeuwenouden toe sta d, de opvoeding van talrijke ge slachten, vooral het aalstersche karakter' niet kan veranderen. Het onmogelijke willen, heer briefwisselaar, is altijd zeer onbehendig, dikwijls zeer gevaarlijk wij hopen dat het hier 't geval niet zijn zal. De aalstenaar der Nation betreurt het ook dat bij ons geen het minste spoor van geestesstrijd is, nooit eene politieke vergadering nooit eene discussie. Wij betreuren dit met hem, doch hier» weer al, is de schuldige het Comiteit der Associatie niet, maar wel de onver schilligheid der liberalen, die, wanneer het Comiteit eene vergadering der Asso ciatie beroept, nooit verder geraken hm tot in de herberge v rondom de Groot En de twintig duizend pond behooren mij toe, riep hij zegevierend na een lang stilzwij gen uit, zij zijn mijn eigendom voor altijd; ik kan et- meê doen wat ik wil. Die som kan mij dienen om het wankelend krediet van mijn huis staande to heuden. Nieuwe oudernemingen kunnen mij weder tot rijkdom voeren. Ik kan wellicht alle moeilijkheden te boven komen, even als ik mij dezen avond uit verlegenheid geholpen heb. Wat beteekeut 't eigentlijk, alles wel beschouwd, die misdaad, zoo walgelijk om te aanschouwen, zoo vreeselijkom te herden ken Eene onverwachte stoot en het is gedaan. Die man is aan zijn einde gekomen, evenals hij wellicht eenige dagen later in den eenen of anderen storm zou omgekomen zijn. Is nu de wereld door zijn verlies er zooveel te slechter aan toe of ben ik nu zooveel slechter om hetgeen ik gedaan heb Zoodanig was dc redeneering, welke die man bij ziehzelve hield, in de eerste oogenblikkeu na het begaan eener misdaad, die voor altijd een scheidsmuur moest oprichten tusschen hem en lieden met onbezoedelde handen en oube- dorven harten. Hij had geen berouw van wat hij ged»an had. Hij werd door geen gevoel van medelijden j geus zijn slachtoffer gekweld. Maar hij voelde dat hij eene daad verricht had, waarvan hij het gewichten deu invloed op zijn later leven nog niet berekenen kon. Het scheen hem toe alsof hij eene lichame lijke verandering had ondergaan sedert het bedrijven van die afschuwelijke daad. Hij ademde, bewoog of sprak niet meer met het zelfde gevoel en gemak en ongedwongenheid zijne ademhaling was belemmerd, zijne lede- mateu schenen hunne veerkracht verloren te hebben wanneer hij sprak klonk zijne item hem zooderling in de ooren. 't Is eene soort van nachtmerrie, sprak hij bij zichzelro. Ik heb geleefd in landeu, waar Markt. Het ligt hoegenaamd niet in onze bedoelingen de inzichten te miskennen waarmede de briefwisseling uit Aalst naar de Nation gezonden werd de schrijver had zeker de vaste overtuiging dat hij eenen dienst aan de liberale partij bewees. Hij bedriegt zich deerlijk, nochtaia. Allen zijn wij 't accoord dat de vlaam sche beweging de grootste hulp kan bieden aan de liberale zaak, doch nie mand schijnt geneigd de liberale partij de slavin dier vl amsche beweging te maken, niemand is van oordeel dat het nuttig zijn kan, onder voorwendsel de vlaamsche zaak te dienen, de liberale strijdkrachten af te breken en de een dracht, die reeds niet te groot is in onze rangen,in tweedracht te doen ontaarden. J. J. en Tuitingen in het hoofd. Maaier om zich ton zijnent te geiezen Men zend eene brochuur van 132 blalz. tegen 0.30. Men wonde zich tot J. IINicholsoï, 4, DrouGtstra.it, Parijs. Een en ander. Wereldlijke ziekendiensters. Wil men de klerikale bladen gelooven, dan zijn kloosterzusters alleen bekwaam, hebben kloosterzusters alleen de noodige inenschenliefde en zelfopoffering om de zieken bij te staan en te verplegen. Ook hebben ze vuur en vlam gespuwd tegen de gemeentebesturen die hunne gast* huizen verwereldlijkt hebben, 't is ta zeggen die de geestelijke ziekendiens ters door wereldlijke hebben vervangen: deze laatste zouden nooit den dienst der kloosterzusters kunnen doen, zij zou den nooit hare bek v. aam beid, hare zelfsopoffering bezitten. En nochtans wordt de Salpétrière, hef grootste zinnenloozengesticht van Frank rijk, dat G000 zieken telt, sinds 1647, het jaar zijner inrichting, uitaluitelijk door wereldlijke personen bestuurd en zijn er uitsluitelijk wereldlijke zieken diensters werkzaam. Aan eene dezer laatste,, Mej. Bottard, is op nieuwjaar dag 1.1. het academisch eereloover toe gereikt. Sedert 1840 is deze moedige en nederige vrouw bij het zinneloozenge- sticht in dienst gekemen eerst won aij em meuschenltjven niet veel geteld wordt. Ben ik nu de man om deu lafaard te spelen omdaa het leven van dien lastigen zeeman met zooveel maanden of jaren verkort is. Waarom is hij ook hier gekomeu om mij te trotseeren iu mijn eigen huis? Hij wist niet welk een wanhopig man hij kwam tergen. Hij wist niet welke goede redenen ik had om'hem te haten. Opgewekt door zulke gedachten, liep don bankier zijne kamer op en neer met de armen over eikair geslagen en zijn hoofd voorovur op de borst gebogen. Plotseling bleef hij staan eene uitdrukking van schrik vloog over zijn gelaat. De quittancie riep hij uit. Allo duivels I de quittaucie der twintigduizend pond st.r- ling Als die eens in andore bandon geraakt was. Neen.g ng hij echter na eenige oogenklik- ken op bedaarden toon voort, dat is haast nje| mogelijk. Hij zal ze wel bij zich gehouden hebben. Zij is met hen» begraven in den don keren kelder waarin hij ligt, om nooit weêr op de narde te voorschijn te komen. Maar in het volgende oogenblik herinnerde de bankier zich de overjas, dien Ilarley Wost- ford in de eetzaal had laten liggen. Als de quittancie zich e n» bij toeval iu een der zakken bevond, dacet hij en bleef midden in de kamer «tilstaah Een eogenbhk bedacht hij zichdaarop nam hij snel eene kaars van de tafel, verliet de kamer en begaf zich naar beneden. Hij trad de eetzaal binnnen. Alles was een zaam en stil de lampen waren uit, Jacok Danielson was weg. maar de jas van den kapitein hing nog op denzelfden stoel. Rupert Godwin doorzocht de zakken, maar geen snippertje papier was in een derzelre te vin len. (Wordt eoortguel.) -nu. Ij Bafi DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1