P HET GEHEIM DOOFHEID 4<le Jaar. Nummer 3 (159) Zondag 20 Januari 1889. f LIBERAAL WEEKBLAD VOOR DE 6 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den bi PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. Abonnementsprijs: j 5 fr'no'vooVdeLfcuiten, voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. het blad. HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 oentimen Prijs der Annoncen_c per drukreqe Reklamen, 75 centimen F Vonnissen op de derde bladzijde, SO centimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden werdt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST. 19 JANUARI. De Liberale jongelingen worden vrien delijk verzocht de lessen welke des Zon dags, om 9 ure 's morgens, in het lokaal CONCORDIA. Schoolstraat, Nc 2, tot be reidingvan het kierexaam gegeven worden bij te wonen. De lessen worden door bekwame onderwijzers gegeven. BuitemlaiMlscli politiek overKicht. Frankrijk. Dc kiezing van 21 Januari aanstaande houd aller gemoederen in spanning. Duizenden on duizenden plakbrieven verschij nen op de maren van Parijs. Die kiezing zal eene schrikkelijke groote som kosten. De kan sen *an generaal Boulanger zijn dezer dagen geroeliglijk verminderd. Deze week verweet een boulaugistisch alge- vaardigde, M. Laar, den Minister-Voorzitter Floquet dat deze de gelden van het geheime fonds aanwendde ten voordeele der kandida tuur Jacques M. Floquet noemde dit eene lage bewering en daagde M. Laar uit zijne be schuldiging op het spreekgestoelte der Ivamei uit een te zetten. Aan die uitdaging heeft de boulangistische afgevaardigde niet durven be antwoorden maar hij zond twee zijnei viion- den naar den heer Floquet om dezen rekening te vragen. Het li ofd van het ministerie heeft M. Laur's getuigen eenvoudiglijk afgescheept. Holland. Deze week was de gezondhei Is- toostandvan den koning zeer bedenkelijk, zelfs word liet gerucht verspreid van zijn overlijden thans is de vorst weêraan da beterzij en her- neam' de hoop op genezing bij liet noerlandsche volk dat zoo zeer am het Stamhuis vanOrau- je-Nassau gehecht is. Italië. Heel wat ontroering heeft de af gevaardigde generaal Matteiin Italië vei wekt. De genera.il werd door den minister van Oor log in beschikbaarheid van dienst gesteld om dat hij geweigerd had de buitengewone kre dieten te stemmen voor het ministerie van Oorlog, om rede dat hij geen vertrouwen had in de wijze waarop die kredieten zouden ver bruikt worden. Alsdan beeft de generaal leiten aan het licht gebracht die bewijzen dat ei in het italiaansch ministerie van Oorlog ook, zoo wel als in Frankrijk, Caffarels en d'Andlaus te inden ziju. Revolutionnaire beweging in Spanje. Aan de Indépendance wordt uit Madrid geseind, <!a^ de spaansclie gezanten te Parijs en Londen, daartoe in staat gesteld door inlichtingen van de fransche en engels'he policie, aan hunne regeering liet bestaan h 'bben meegedeeld van eene uitgebreide, door Ruiz Zoriilu gesmede 12. VAN DEN BANKIER. Als Jacob Dauielson ze eens voor mij onderzocht en zich van de quittantie meester gemaakt had, riep do bankier uit. Dat zou inderdaad mijn ondergang zijn. Maar neen, hoe zorgeloos de zeelieden ook zijn mogen, zal Harley Westford toch wel zulk een stuk van zooveel waarde, en dat zijn gekeclc \cimogen vertegenwoordigt, niet in den zak van zijnen overjas gedragen hebben. V. Pe jeugdige droom der liefde. Langzaam, zeer langzaam, herstelde Mrs. Westford vaa den aanval van de zenuw koorts, die haar bij het vertrok van haren echt genoot door de mart der scheiding overvallen was. Het was niet het gewone verdriet, die elke scheiding veroorzaakt, dat haar in dien beden- kelijken toestand gebracht had, zij was bezwe ken onder den invloed van een zonderling en onoverwinnelijk gevoel, hetwelk haar gedu rende den langen slapeloozen nacht, die het vertrek van kapitei i Westford voorafging zwaar op het hart gedrukt 'iad. Lang en geduldig waakte Violette gedurende die lange heldere zomerdagen in de zieken kamer, terwijl Lionel met evenveel toewijding getrouw op zijnen post bleel in het nette kamertje daarnaast. samenzwering. Zorilla had voor eenige wekeu Parijs verla ten om naar Londen te vertrekken, vanwaar hij zich naar Ferrol zou inschepen met een aantal uitgewekenen. Dij hunne aankomst aldaar zou de revolutionnaire beweging onder het garni zoen der stad, alsook onder de bezetting van andere plaatsen, uitbersten. Doch nu de overheid gewaarschuwd was, heeft men de veveisjhte voorzorgen kunnen nemen, en daar Zorilla lont had geroken, heeft hij vóörloopig van zijne onderneming afgezien en is hij onverwacht te Parijs teruggekeerd. De korrespondent meldt verder aan de Indé pendance, dat de fransche regeering de onloo chenbare bewijzen in handen heeft van het plan, waarmeè Zonila wilde te werk gaan. Men denkt nu dat de spaansclie gezant bij de fransche regeering zal aandringen om Zorilla het ver blijf in Frankrijk te verbieden. Iets over de Middelbare Scholen. Heer Opsteller, Sedert eenigen tijd valt Pier de Wij- waterkwispel met zoo veel woede de Middelbare Scholen van Aalst aan, dat men erg vreest dat de arme duts met den delirium tremens zal opstaan. En waarom al die woede, al die snoode aanrandingen Als oud-leerling dier school en als vader van familie die even als alle verstandige ouders, het welzijn mijner kinderen behertig stel ik het hoogste belang in het behoud dier gestichten eu veroorloof mij al het geknoei van Pier en L'c in oogenschouw te nemen. Ik ook vraag mij af Waarom al die woede? Is het omdat die gestichten te weinig leerlingen tellen Och neen want do Middelhare meisjesschool telt 180 leerlingen en die der Graanmarkt ongeveer 350 en die dus, onder betrek der bevolking, mis schien wel de 2dc van geheel het land is. Dit getal, dat vroeger nooit zoo hoog gestegen was, neemt van dag tot dag toe, dank aan de booze aanrandingen van Pier en C". Is het dan, omdat het onderwijs, daar gegeven, niet beantwoordt aan de nood wendigheden van den dag Duizendmaal neon Dit weet de gezalfde des Heer en maar al te wel. Immers, de schitterende uitslagen, jaar lijks in le algemeene wedstrijden tus schen de leerlingen der middelbare scholen bekomen, zijn er het schoonste bewijs van. Alle jaren, inde kampstrij- Nooit was een moeder met meer liefhebbende kinderen gezegend geweest, nooit hadden lief devoller oogen de wacht gehouden aan een ziekbed. Nu en dan echter gebeurde liet in de aange naamste uren van de Juliavonden, wanneer de westelijke hemel door de ondergaande zou met purper gekleurd werd, dat Lionel er op aan drong, dat zij eenige beweging in de vrije lucht zou uenien, terwijl hij hare plaats aan het ziekbed zijner moeder innam. Tegenspreken helpt hier niet, Violette, sprak hij als gij niet een weinig frische lucht inademt, na zulk een langen vermoeienden dag, zult gij u zedven even ziek maken als moeder, eu 't zal een slechte troost voor haar zijn, u ziek te vinden als zij heter wordt. Ga, lieve, doe eene schoone wandeling in het bosch cn kom trisch en blozend terug om eene goede nachtrustta genieten. Bedenk, miss. Violette, dat ik in de afwezigheid van vader uw veraut- w lordelijke voogd ben. Derhalve geeue onge hoorzaamheid, miss. Zet uwen hoed op en ga. Aarzelend en verward in hare manier van doen scheen Violette in het oene oogenbük er bijzonder op gesteld te zijn om te gaan, terwijl zij in het volgende bijna op smeekenden toon verzocht in de stil.e eenzaamheid van de kamer barer moeder te mogen blijven. Lionel was onvoorzettelijk, zoodra hij meende dat Violette's welzfn er meê gemoeid was, en eischte dat zij hare avondwandeling doen zou. Ik zou gaarne met u gaan, en zien dat gij eene behoorlijke beweging naamt, miss, was hij gewoon haar te zeggen maar ik heb be sloten dat onze moeder nooit geheel en al aan gehuurde diensten overgelaten zal blijven, hoe getrouw en zorgvuldig die diensten ook ver leend mogen worden. Als gi) niet gaarne alleen gaat, kunt gij een van de dienstboden weê- den door het Gouvernement uitgeschre ven tot het bekomen van plaatsen in de openbare bedieningen, dragen de leer lingen van Aalst met klank de schoonste plaatsen weg. Wat meer is, gaat naar de Statiën vau Aalst en omliggende gemeenten, ja zelfs naar Brussel, Gent, Dendermonde; richt u daar tot den eersten commis den besten en vraag hem Waar hebt gij mee studiën gedaan In de Ecole moyenne van Aalst, Mijnheer Gaat insgelijks naar depostkantooren, en stel dezelfde vraag. Wij komen uit de Middelbare School van Aalst, Mijnheer Gaat even zoo naar de telegraaf bu- reelen, bij den lieer Arrondissements commissaris, bij de ontvangers, bij notarissen, bij ue meeste fabrikanten der stad, zoo katholieken als liberalen, en altijd zult gij voor antwoord krijgen Wij zijn oud-leerlingen der Middel bare School van Aalst Altijd van Aalst!... Altijd uit die slechte Ecole moyenne en nooit or jamais eens van bij die goede, hooggeleerde jesuieten nooit eens van uit die wereld beroemde bisschoppelijk scholennoqit eens van bij die zuivere broerkens, ten zij men, ik zou liegen, soms ee s bij toeval een stok stijven, verwaanden boer aantreft, dis in den zomer, wanneer hij de koeien niet wachten moet, alle niaan- schijnen eens een partijtje vlas meet. En dan?.... He wel daarmede ls het amen en punctum De leerlingen der Staats-Middelbare School van Aalst, integendeel, zijn in bijna al de steden van Vlaanderen ver spreid Door hunne alzijdige ontwikke ling, door het grondig onderwijs in dit gesticht genoten, zijn zij in staat alle bedieningen op te drijven, in alle admi nistraties te treden. Zelfs de katholieke fabrikanten, wan neer zij eenen bekwamen klerk noodig hebben, wenden zich tot die slechte school, en nooit, nooit eens tot die boven de wolken verheven broerkens of pas- toorsscliolen Is dat niet zonderling?... Over een paar jaren bood een katho lieke jongeling van Aalst, die wij uit eerbied voor hem niet noemen zullen, en die zijne studiën bij de jesuieten gedaan had, zich in persoon bij Minister Van den Peereboom aan, met de vaste overtuiging dat de titel run leerling uit nemen maar gij behoeft niet zoover van huis te gaan, dat wii u rnet zouden kunnen kooren, in geval gij hulp noodig liadt. Gedurende al dien tijd lag Clara Westford zwak en hulpeloos t.e bed, terwijl haar hoofd verward was door koortsachtige visioenen waarin zij altijd haren echtgenoot, omringd van stormen en gevaren, voor zich zag. De doctor gaf hoop, doch bekende dat hare herstelling langzaam en moeilijk zou zijn. Ilaar geest was sterk aangedaan, door den schok, dien het vertrek vau Harley Westford veroorzaakt had. Wanneer de zon in het westen zonk, was Violette derhalve gewoon haars moeders kamer te verlaten en buiten in het bosch te wandelen, dat zich achter den tuin uitstrekte. Geen engelscb landschap kon bekoorlijker zijn dan dit boschachtig gedeelte van Hamps- nire, met zijn rijken groei van kreupelhout eu zijne afwisselende speling vau helderen zonne schijn en diepe schaduwen tusschen het ge boomte. Zoo ging Violette ook eene week na het on derhoud van Harley Westford met den bankier, hare gewone wandeling doen. Zij ging het breede grasperk over, sloeg vervolgens het smalle pad in, dat door den moestuin liep, en verliet den tuin door een klein houten deurtje, dat rechtstreeks in het bosch uitkwam. Haar gelaat was nu bleek, hoewel het rooskleurig geweest was, toen zij haren broeder verliet. Zij bleef niet onder het bereik van het huis, zooals Lionel veronderstelde dat zij doen zou, maar sloeg terstond een smal pad in, dat kronkelend tusschen de groote hoornen liep. Nu eens lang zaam, dan weer met snelle schreden, dw&ahle zij al verder en verder af, totdat zij eindelijk eene met gras begroeide opene plek tusschen het geboomte bereikte. Het was-een allerbe koorlijkst plekje waar het varenkruid tuBScken een Collegie voldoende was, om aan stonds eene plaats te bekomen Waar hebt gij uwe studiën ge daan?... vroeg de minister. Bij de jesuieten vaa Aalst, was het antwoord Hebt gij geen uitgangs-diploom van een Atheneum Neen, Mijnheer Het spijt mij grootelijks, maar dit biedt voor mij geene voldoende waarborg aan, en ik kan, noch ik mag u plaatsen Tableau De jongeling, wie dit betreft, zal ons geenszins logenstraffen. Is het dan omdat die scholen aan de Aalstenaars de oogen uit den kop kosten Nog veel min In 'erdaad, de ver gelijking onder den titel Cijfers in uw vorig nummer gedaan, is het meest afdoende bewijs. Immers, volgens de cijfers der Stads-begrooting in de poort van het Landhuis ter inzage aangeplakt, kosten aan de Stad De teekenschool fr. 8,000- De muziekschool 6,900- De pompiers 3,300- En het fluitjesmuziek 2,000- De j ongens-middelbare school slechts En die der meisjes 7,708-69 6,409-38 Leest, vergelijkt en oordeelt, lezers 7709 fr. voor 3 S0 leerlingen of zoo wat 22 fr. per jaar of zoo iets van fr. f,83 per maand en per leerling En voor die fr. 1,85 per maand en per leerling, dio de stad aan ieder kind van de school op de Graanmarkt betaalt, zijn er zoovele burgers in de stad die daar reeds door hunne geleerdheid een deftig bestaan gevonden hebben; zijn er zoo vele ouders die, in plaats van hunne kinders naar fabrieken en werkhuizen te moeten zenden, nu hun eene goede op voeding en een degelijk onderwijs kun nen verschaffe die hunne zonen in staat stellen zullen later schoone plaatsen in de samenleving te bekleeden en hun in hunnen ouden dag alzoo ruimschoots te beloonen voor al de zure opofferingen die zij zich soms getroost hebbeu. Is dat geen zoet vooruitzicht voor kleine burgers Maar voor Pierden Domper is dat eene eeuwige foltering burgers moeten uiet geleerd wezen Als de kloosters zich maar kunnen vet mesten Zoo even maakten wij de vergelijking de bruine stammen der oude hoornen hoog opschoot, terwijl een heldere waterstroom in de varte tegen den avondhemel weerkaatste. Die plaats was bekoorlijk en daarlijk niet eenzaam. Een jongman zat op een laag veld stoeltje met een draagbaren schilderezel voor zich. Hij werkte evenwel niet aan de schilderij in waterverf op den ezel voor hem, maar zat in droefgeestige houding mee zijne oogen op de opening russcheu de hoornen gevestigd, waaruit Violette te voorschijn kwam. Hij was donker .van gelaatskleur, met diep liggende grijze oogen, overschaduwd door lange zwarte wimpers, oogen die eigenlijk eerder zwart den grijs sc enen te zijn. Zijn voorkomen was dat van eenen man, op wien de stempel van adolij k bloed onuitwisch- baar zijn merkteeken gesteld had. Dit v. o - komen van ho age geboorte was aan zijnen persoon en niet aan de kleedareu die hij droeg, eigen; want geen kleeding kon eenvoudiger zijn dan zijn tluweeleu jachtbuis, grijze brook en vest, die even goed aan een jachtopzichter een voetbode of aan eenen heer die een voetreis maakte, hadden kunnen toebehooren. Nauwelijks had de eerste schemering van Violette's witte kleeding zich aan het uiteinde van het voetpad vertoond, of de jeugdige schilder sprong van zijn stoeltje op en liep haar te gemoet. Mijne lieve riep hij uit, wat komt gij heden laatO, wat is de tijd mij lang ge- vallen Wanneer nu een heer, eene dame metmijne lieve» aanspreekt, moet men natuurlijk ver onderstellen dat die heer en die dame elkander reeds dikwijls ontmoet hebben, en op zoer vriendelijken voet met elkander omgaan. Ik kon niet eerder komen, Georges, sprak het meisje op vriendelijken tion, en zelfs nu heb ik een govoel, als deed ik er zeer kwalijk van do uitgaven tusschen muziek- ea teekenschool en dieder Ecoles moyennes. Het komt ons geenszins in 't gedacht het nut dier instellingen te beknibbelen, noch de uitgaven te bekampen. Enkel veroorlovenwij ons tezeggendatniemand «al betwisten dat eene middelbare school oneindig meer diensten aan de Aalster- sche bevolking bewijst dan onze muziek- of teekenschool. Te meer, de greota uitgaven voor muziek en teekensehool gedaan, gaan in handen van persenen vreemd aan de stad, en wier huisgezin nen elders verblijven. Zij laten hier dua van hunne jaarwedde weinig of niets achter. De onderwijzers en onderwijze ressen verblijven allen in de stad, e n groot getal er van zijn getrouwd en het grootste deel hunner jaarwedde wordt hier verteerd. Maar daar zal Pier de leugenaar niets van reppen Einde lij naaste. en Tuitingen in Eet ho*fd. Manier om zich ten zijnent ts genezen Men zend eene brochuur vau 132 bladz. tegen 0.30. Man wende zich tot J. II. Nicholso*, 4, Drouetstraat, Parijs. LaivtIl>onw. De arachid# koek als paardenvoeder. I)e araehidskoek is niet alleen een uitnemend voeder en vervanger der lijnkoeksa *oor het hoorn-en melkgevend vee, maar stelt ook esn kloek voedsel voor het paard daar. De arachidekoek vervangt ten dtsle de haver. Men geeft er dagelijks' van eenen halve» kil. tot 1 1/2 kil. bij de paarden vau allen ouderdom. Men gebruikt hem ook in den staat van meel, dan mengelt men het meel met struoisnijlingen of tarwegruis, enz. De dieren varen er zeer wel van en hun blin kend en kort hair wijst van verre aan dat het ban voordeelig is. Het zagemeel als veevoeder. Men heeft in den domein van M. V. Jenate Cötben-bij-Frainwalde eenige proefnemingen met het gebruik van liet zagemeel als veevoeder ingericht, bit die proeven besluiten wij dat het gebruik ervan niet voordeeTig is. liet zagemeel kan tot een zeker punt het leven onderhouden als men er andere kloeke voederstoften bijvoegt, maar de uitslagen die de proefnemingen opgeleverd hebben, zijn niet in staal om wie het ook zij tot deazelfs gebruik te bekoren. In deze tijdelijks moeilijke omstandigheden verstaan wij dat er op alles proeren ingericht aan met hier te komen O, als moeder slechte gezond was en ik haar onze verloving *oa meêdeelen, als ik haar slechts kon meebren gen... o Georges, gij kent haar niet, ale gij denkt dat uwe armoede een hinderpaal veor onze vereeniging zou zijn. Zij zou nooit van mij verlangen dat ik een man trouwde dien ik niet innig lief had. Eu als gij haar bevielt ben ik zeker, dat zij de laatsto persoon ter wereld zou zijn om te vragen of gij rijk of arm waart. De jonge man zuchte zwaar en aatwoordde ni -t terstond op hetgeen het meisje zegde. Na eenige minuten stilzwijgens sprak hij Uwe moeder mag eene zaer brave ea edeldenkeude vrouw zijn, Violettemaar er zijn andere meascheu, die zoo niet zijn. Er zija lieden, die slechts één God dieuen, namelijk het gouden kalf. Er zijn er die zich voor den modernen Meloch nederbuigon en het harle- bloed hunner eigone kinderen m-êdoog-nloos aan hem zouden opofferen. Gij ent de wereld niet, Violette, zooals ik die ken; anders zoudt gij nooit zeggen da^le anuoed gesa hinderpaal tusschen ons kan zijn. Maar mijn vader evenmin ala mijne moeder aanbidden het goud, bracht het meisje in het midden. Vader is de eenvoudigste en goedhartigste dar menschen,en ik behoef hein alleen te bekennen, dal ik dwaas genoeg ge weest ben verliefd te worden op «en arm onbekend kunstenaar wieus eenige rijkdom bestaat uit een bosje penseelen, een palet, een Kchilderoze! eu een veldstoeltje, en hij zal terstond zijne toestemming gevendat is U zeggen zoodra hi; u zal hebben leeren kennen, George, want op gevaar van u heel verwaand temeken, moet ik u zeggen dat hij u onmo gelijk kan kennen zonder veel van u t# hou den. Lief, onnoozel meisje. (Wordt voortyetet.) L" tJ3"' I intn- mg «■■iemi DENDERGALM AK nsc prrrr»"

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1