HET GEHEIM ft 4de Jaar. Nummer 4 (160) Zondag '27 Januari 1889. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR DE 6 fr. voor de atad. Abonnementsprijs 5 fr 50 voor den bulten, PRIJS PER NUMMER 10 VER TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zicli: op alle postkantoren voor den buiten: voor re stad, ten kantore van bet blad, 10, Vooruil yany straat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 oentimen Pr is der Annoncen per drukregel. .Iijo ut, niinvnwi/i, Reklamen, 75 centimen v 3 Vonnissen op de derde bladzijde, -50 eentimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan liet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST. 26 JANUARI. De Liberale jongelingen worden vrien delijk verzocht de lessen welke des Zon dags. om 9 ure 's morgens, in het lokaal CONCORDIA, Schoolstraat, Ne 2, tot be- reidingvan het kierexaam gegeven worden bij te wonen. De lessen worden door bekwame onderwijzers gegeven. Bniteiilandsch politiële overzicht. Frankrijk. Het i* morgen, Zondag, dat in het frausch Seine-departament de wetge vend# kieziug plaat» heeft, voor de welke generaal Boulanger zich als kandidaat voor stelt #-i waaraan de gansche politieke wereld zulk groot belang hecht. Dezer laatste dagen hebben verschillige kiesverenigingen aanlei ding gegeven tot erge wanordelijkheden die, het valt te hopen, de voorbode niet zullen zijn van andere die op de kiezing van M. Boulanger zouden kunnen volgen. De Kaxn.-r van Afgevaardigden heeft eene nieuwe krijgswet gestemd die het leger met nagenoeg eeu miljoen soldaten zal vermeerde ren. Nederlanden. De hollandsche briefwisse laar van het porijzer blad Figaro meldt aan dit blad dat, zoo de gezondheidstoestand van koning Willem III eeuigzins betsr schijnt, het den ougelukkigen vorst ernstig in de hersens geschokt is. Over eenige dagen zou hij, in een ocgetihlik van opgewondenheid, een revolver schot gelost hebben op eeneu dienaar van het koninglijke slot Het Loo. Wanneer de kalmte bij hem teruggekeerd is scheurt hij al de officiiiele stuks, die hem ter ouderteokening voorgelegd worden aan stukkeu. Indien, zoo zegt die briefwisselaar verder nog, geene ont- knooping in den eenen of den andoren zin aan dien toestand een einde komt stellen, zal het regentschap afgekondigd worden. Boelgarie. Uit de berichten, van ver schillige bronnen uitgaande, zou oren mogen opmaken dat de bulgaarsche kwestie weldra tot eene bevredigende ontknooping zou kunnen geraken en dat prins Alexander van Batten- berg welhaast wederom het staatstooneel zal betreden. De prins bevindt zich thans te W eenen, waai hij door den keizer en de aartshertogen op eene hartelijke wijze is onthaald geweest. Vaneenen anderen kant schrijven de bladen van Petersburg dat de prins van Battenberg als wettig vorst in Boelgarie niet zou kunnen terugkeeren, zelfs wanneer hij door de Sobranjé zou geroepen worden, maar dat hij zijne kan didatuur moet voorstellen, luidens het Berlij- ner Traktaat. Die woorden der aan de keizer lijke censuur onderworpeue bladen scliiji.en aan te duiden dat de kandidatuur van prins Alexander door het russiach Hof gunstig zou outuaald worden. Uit Boelgarié zelf schrijft men,dat de Exarch der Bulgaarsche kerk (Grieksch-Orthodoxe) aan alle zijne onderhoorige bisschoppen en pastors eenen nieuwen omzendbrief heeft gezonden, waarin ltijde redens epgceft waarom prins Ferdinand van Coburg, de huidige vorst van Boelgarië als de vijand en de vervolger van dan orthodoksen Eeredienst moet aanzien worden: de feiten zijn nog al talrijk en wel gegrond. Als men weet hoe groot de invloed is van nationale geestelijkheid en eeredienst op de oostersche volkeren, zal men moeten beken nen dat de toestand van vorst Alexander *Uengskens bede ikenswaardig wordt. Spanje.De spaansche kamer heeft met G9 stemmen tegen 51, het voorstel van kwijtschel ding door de republikeiuen neergelegd ver worpen. Het voorstel had alleen betrekking op politieke gevangenen. Amerika. Het canadeesch gouvernement heeft, naar liet schijnt op aandringen dar Ridders van den Arbeid, besloten de landver huizing naar Canada tegen ta gaan, door geene geldelijke hulp meer te verleenea aan de land verhuizers. Alleen engolsche landver huizers zouden nog worden toegelaten. 13. VAN DEN BANKIER. Iets over de Middelbare Scholen. Vervolg en einde Maar waarom dan, nog eens, al die woede Is het, omdat de kinderen der Ecoles moyennes zich onbetamelijk gedragen in de kerk Pier beweert zulks. Volgens men ons verzekerd heeft gaat Lij zelf ze in d# kerk des Zondags afspieden. Als de uilen die liet licht schuwen zit hij daar in eenen doakeren hoek verdoken en van daar werpt hij zijne schuinsche, loen- che inkwisiteurs blikken op hen om te zien of er geen enkel roert. En terwijl al de omstanders met inge togenheid de plichten vervullen waar voor zij ter kerke gaan, ja terwijl zijne eigene lippen werktuigelijk de woorden van het Evangelie prevelen en zijne vingeren over de bollen van den grooten paternoster, door Leo XIII gewijd, strij ken, is zijn fanatiek Sussenbrein booze plannen aan 't smeden tegen de Ecoles moyennes en te denken hoe hij ze, tot meerder eer en glorie Gods, best met zijne gal en zwadder kan bezoedelen. Hoe stichtend hoo christelijk Bemin uwe naasten als u zeiven om God, Pier de Kwezelaar Maar het volk doelt een geheel an lei- ge vcelen. Wij [zouden zelfs kerkbedienden kun nen noemen, die verleden jaar, in ant woord op die valsche aanrandingen, tegen eenen onderpastoor zegden: «Maar wat wil men zoo altijd van de leerlingen der Ecole moyenne spreken zij gedra gen zich nog ver uit de besten van al de sch len die in de kerk zijn Dit is echt En zitten misschien die leerlingen daar niet, zoo als sommige anderen, met neet geslagen, schijnheilige blikken om des te beter hunne grappen te verdui ken of gelijk sommige rostgebaarde per- sonaadjes, die het meest woede tegen die scholen koestereu en die in de kerk met eenen grooten paternoster in de hand allerhande schietgebedekens prevelen om van de menschen gezien te worden, zij ten minste denken nietKoekoekje, in wat nestje gaat gij nu uw eitje leg gen Zij tenminste eerbiedigen later 't gebod dat God zelf in de steeneu tafel van Mozes schreef Gij zult uws naasten huisvrouw niet begeeren Leeren de kinderen er dan den weg naar danszalen eu huizen van ontucht, zoo als een schrijver het in [algemeen# woorden beweerde Laten wij, Pier, liefst dat potje ge dekt Wij kunnen leerlingen opnoe men, die bij Piers zwabte meesters ter schole gingen en er weggejaagd zijn, omdat zij, na de vacanfie, in plaats van recht naar de school terug te keeren, in «en Nonkel-Jefs gesticht uitkwamen, «n er zich zoodanig vermaakten en op hun gemak schenen, alsof zij het volle praktijk van het stieltje hadden. Dus gezwegen. Nog eens, waarom dan al die woede He wel, lezers, zie bier eindelijk in korte woorden er de oorzaak van Te Aalst zijn er zekere priestersscho- len gesticht om concurrentie te doen aan de Ecoles moyennes, enzij zijn er te groen voor. De Middelbare scholen openen den weg naar alle bedieningen, naar alle vakken. In statiën, post, telegraaf, op fabrieken, bij notarissen, ontvangers, in 't onderwijs en in 't leger, overal treft men tal van leerlingen aan die hunne studiën in die school gedaan hebben. Zij zijn legio Naar die der geestelijke gestichten zou men wel met eene electrische lamp, van zeer vergrootende glazen voorzien, die nen te zoeken, om enkel den schijn van zoo iets te ontdekken. Inde Irce. En van daar die woede Met deftige middels, met lietonder- Was moeder niet heel vriendelijk jegens u verleden kermis, toen wij elkander op het bal t# Winchester ontmoeten t Zij nam u echtez bii vergissing voor eenen man met geld en dacht weinig dat gij slechts een arm zwervend kunstenaar waart, die in een klein huisje in liet bosch woont. Gil hebt ook zulk een voornaam uitziekt, George, dat muu zich inbeelden zou dat gij wel twintig duizend pond jaarlijks te verteersn hebt. Eene donkere schaduw vioog over het gelaat van den jongeling. Als ik slechts vijt honderd pond jaarlijks had. lieve, zou ik wel gezorgd hebben dat ik eene aanbeveling voor uwen vader gekregen had, eer hij Engeland verliet, en hem dan stoutweg om uwe hand gevraagd hebben. Maar ik ben een arm man, Violette. Ik ben afhankelijk, de meeste afhankelijke der men schel», want ik hang af van eenen man dien ik geene hoogachting kan sehenken. Violette Westford keek naar het betrokken gelaat van' den jongeling met eene mengeling v*a droefheid en verwondering. Maar dat zal toch niet altijd zoo blijven, George, sprak zij, eenmaal zult gij een groot schilder worden en dan zal de gekeele wereld aan uwe voeten liggen. De uitdrukking van moedeloosheid verdween wijs kan men die concurrentie niet volhouden, en daarom wil men zijnen toevlucht nemen tot lage kuiperij, tot lastertaal, tot eerroof en veel andere schelmerijen, die terecht de verontwaar diging verwekken van eeu groot getal ouders, katholiek en liberaal, die aau dat gesticht hunne kinders toe vertrou wen, met de vaste overtuiging dat men er daar, en daar alleen iets nuttigs van maken kan. Het getal leerlingen van list tegen strevend gesticht, waarop men zoo hoog oochte, is thans zeer versmolten en neemt dagelijks op schrikbarende wijze af. De Middelbare scholen groeien en Dloeien dat het een lust is. Zij verstrek- •;ot eer der stad Aalst Gerust mag meu onze representanten, even als vroeger, in de Kamers den uitroep naar het hoofd slingerenAalst komt, achter Eecloo, aan don staart dei- geleerdheid Alle politiek ter zijde, mogen zij met fierheid de handschoen oprapen en zeggen Kom en beschouw liever onze bloeiende Ecoles moyennes zie naar den schitterenden uitslag die zij in den algemeenen wedstrijd bekwamen zie naar de schoons vruchten die zij voort brengen En dit antwoord zal voldoeude wezen De schrijvers uit het Land weten dit alles maar al te wel. Zij weten dat de ouders, zoo katholiek als liberaal, met al dat flauw gezeever den spot drijven. Ook spelen zij hunnen laatsten troef uit kwijt of dubbel Er wordt, wij weteu uiet door wien, aan de buitenpastoors 5 fr. beloofd voor iedren leerling dien men aanwerven kan voor de scholen naar Piers hart, (want zoo ver is het gekomen dat men, even als de marktkramers, 1 (kaas bezigen moet om kinders aan te werven.) Maar dit alleen is reeds de reroordee- ling er van. Goede waar prijst zicb zelve aan en behoeft noch klatergoud, noch belooning. Niets kan baten, en daarom wil men in den doodstrijd die gestichten langs achter eenen veraderlijken slag toebrengen. Doch niettegenstaande die lage pogingen, die lasterende aanvallen, zullen onze Middelbare scholen immer groeien en bloeien en even als Christus tot Petrus zegde, zullen de poorten Aer hel er niets tegen vermogen tot groot spijt van wien het benijdt. En nu ten slotte eeneu oproep tot al de oud-leerlingen der school, die nog warm bloed in de aderen hebben Pier verklaart den oorlogAan u, oud-leerlingen, aan u soldaten er van is het met krachtdadigheid den strijd te aanvaarden Aan u is het middelen te beramen e ti in 't belang dier gestichten, in 't belang der Aalstersche bevolking tegen te werken, te strijden en te zege pralen. En konderde ouders, zelfs vele katho lieken, zullen er u dankbaar over wezen. op het getaat vau den jongeling, toen hij het heldere gezicht aanschouwde, dat het meisje hem toekeerde. O, gij schoone jeugdige droomster riep hij uit. Neen, ik koester zulke eerzuchtige denk- 1 eeldeu van grootheid en zegepraal nietik hoop alleen vroeger of later eeneu i.aarn te maken, die mij ten minste een onafhankelijk bestaan verzekert. Dat is het doel, waarvoor ik went, «n gij kuut mij gelooveu als ik u zeg dat ik hard werk, lieve vriendin. Ja inderdaad; ik vrees somtijds dat uwe gezondheid er door lijden zal. Daar bestaat geene vrees voor, Violette. Zie eeus, gij moet het voortbrengsel van mijn werk van heden eens zien en goedkeuren, anders zal ik van avond nie |gelukkig zijn. De jonge schilder geleidde bet meisje naar den ezel, eu gedurende eenige minuten #toud zij aan zijne zijde, verdiept in zwijgende be schouwing van de waterverf-schilderij. Zij bezat geene de minste kunstkennis, geene ondervinding, en toch gevoelde zij op de eene of nadere wijze dat het werk, dat voor haar lag, den goddelijke1» stempel van het genie droeg. Hot was niets meer dan de afbeelding van het gedeelte bosch, met het donkerkroene varenkruid, het broede gerimpeld# water, de rooskleurige gloed der ondergaande zon en de gedaante van een hert, dat stond te drinken. Maar de ziel van eenen dichter had de hand van d#n schilder bestuurd, en er lag eene rustige schoonheid over het schilderstuk ver spreid, die diep tot het hart sprak. Gij zult een groot man worden, George, riep het meisje uit, uadat jzij lang en zwijgend de schilderij beschouwd had. Ik gevoel het, gij zult eoa groot man worden. Een en ander. De belooning van liet verraad. Door de kliek Woeste enCe isin de Kamer ten wetsontwerp neergelegd, strekkende om de afvallige officiëele onderwijzers, die na de schoolwet van 1879 hun ontslag gaven en naar het klerikaal kamp over liepen, voort te laten betalen in de pensioenkas waarvan zij alle voordeelen hadden verbeurd, of wel hen de gestorte gelden terug te schenken. Om deze wet te stemmen, die hunne creaturen moet bevoordeeligen, zal men zien dat de Kamerhelden wel in getal zullen zijn. Een blad van Luik, la Meuse, meldt dat twee bisschoppen van België, de heeren Goossens, van Mechelen, en Faict, van Brugge, zich voor den per soonlijken dienst hebben verklaard, op voorwaarde dab de seminaristen er vrij van blijven. Niet dom, die gemijterde hemelven- ters De Bien Public loochent bovenstaande nieuwsje. Meenen. Er zijn grove onregel matigheden en knoeierijen in het bureel vau weldadigheid en in de stadskas ge pleegd. In de stad wordt over niets an ders meer gesproken. Als plichtige noemt men luidop zekere M. V. D..., die de bedieningen van gemeente-ont vanger en van ontvanger van het bureel van weldadigheid uitoefende. Hij was daarenboven een grooten kiesdraver der klerikalen. De persoon in kwestie zou voor eijna rekening gebruik gemaakt hebben van eene som van 2600 fr. in staatstitels, waarvan Lij als ontvanger van 't bureel van weldadigheid de bewaarder was, en om die ontvreemding te verduiken, zou hij onder eene valsche dagteekening, eene menigte niet betaalde mandaten hebben ingeschreven. Het enkwest zal de belangrijkheid der ontvreemdingen op het stadhuis doen kennen die volgens het openbaar gerucht tot 25,000 fr. zouden beloopen. Met hare ©rustige oogen, vau 't doukersto blauw, zag zij naar hem op en omvatte met hare beide handen zijnen arm. Hij behoefde geen grooteren lof dan dezen. De roem mocht langzamer hand en het geld daarbij maar de hartstochtelijke rilling van genoegen, die op dit oogenblik do»r ill zijne leden liep, wat iets, dat roem noch goud iu staat waren te geven. Nog eene poos wandelden de beide verliefden door liet woud, hoogst gelukkig eu voor eene wijl ailes op aarde vergetende, behalve de eene groene plek in het hartje van het bosch. Toen vervolgens lange purper-roode stralen de lucht begonnen te kleuren, haaste Violette zich met George aan hare zijde huiswaarts, en niet v >or dat zij dicht bij het tuindeurtje gena derd waren, verliet haar de jouga schilder en keerde schoorvoetend terug. Da hemel weet hoe zuiver en onschuldig hanue ontmoetingen waren, maar toch gevoelde Violette een onbestemd gevoel van schuld in haren boezem, toen zij naar de ziekenkamer terugkeerde en zich weder aan het ziekbed barer moeder neerzette. Hoe hard valt het een geheim voor zulk eene moeder te moeten bewaren, dacht zij met een zucht. Zoodra zij hersteld is, zal ik haar alles meêdeelen. George kan mij die gunst niet weigeren. Ik zal haar alles zeggen en zij zal glimlachen om onze dwaasheid en in onze hoop deelen eu evenals ik vertrouwen stellen in de schoone toekomst die George Staumore wacht, wanneer zijn naam eenmaal die van een groot kunstenaar zal geworden zijn. Door deze en dergelijke gedachten opge vrolijkt kwam eeu jacht glimlachje op Violette1» gelaat, ter wijl zij bij hare sluimerend,, moeder waakte, welke dien nacht kalmer en rustiger was dau zij nog edert het vertrek van den kapitein geweest was. De geschiedenis van Violette's kennismaking met den romlreizenden schilder was zeer een voudig. Dj heide geliefden hadden elkander het eerst op eeu b il te Winchester ontmoet, een groot bal in een» la idstad, waarop slechts lieden van onbesproken karakter toegelaten werden. Hier was 't dat mrs. Westford en Violette mijnheer Stanmore het eerst ontmoet ten hij was daar gekomen met een der officiers van het garnizoen, eeu ou le schoolkameraad, zoonis hij zegde. De jonge Treemdeling mankte eenen gunstigen indruk op de beide vrouwen en danste herhaaldelijk met Violette. Later ontmoetten Lionel en zijne zuster den vreemdeling meermalen op waudelingeu en rijtoertjes in het bosch. Hij maakte geen geheim van zijn beroep, maar vertelde hen teistond, dat hij een landschapschilder was, en dat hij in een nederig huisje iu het bosch woou le, teil einde in staat te zijn de natuur van nabij te besiudeeren. Somtijds vonden zij hem onder een linnen tentje zitten, gekleed iu eeneu grooten dikken tot aan de kin toegeknooptan winterjas, hard werkende aan eene studie van dezen of genen grooten eikenboom, die zich scherp en bruin tegen den helderen winterhemel afteekende. Langzamerhand kwamen de jongelieden op die wijze met George Stanmore in meer ge meenzame kennis. Lionel was zeer ingenomen met zijnen nieuwen vriend, maar gedurende de warme maanden was Lionel naar de hooge- schoul geweest, en Violette had dientengevolge alleen iu hot bosch woeteu wandelen, want de wer e;i van liefdadigheid namen het grootst# gedeelte van den tijd van mrs. Westford n, daar zij zich geheel eu al toewijdde aan het bezoeken der armen in de omliggende dorpen. Nu en dan vergezelde Violette haar bij die liefdadige bezoeke i, maar er waren vele dagen waarop het jonge meisje alleen naar het bosch ring, u eens te voet, dan weder op een kleine puniev gezeten, die zij met dea naam van Oberon vereerd had. Maar zi j mocht te voet gaan of op Oberon rijdea, altijd was zij zeker George Stanmore t# ontmoeten, onverschillig welk pad zij ook inocht inslaan. Het overige is gemakkelijk gezegd. Zij had den eldander gezien en elkander bemind. Van hunne eerst j ontmoeting af gevoelden zij voor elkander eene onschuldige, helangloozo liefde, die d >or de beproevingen en stormen de# levens wel beproefd en geschokt, maar nimmer geheel uitgeblust kon worden. Het was eene ware liefde, die goen laag gehalte *an zelfzucht of geldelijke waarborg kende. Violette Westford zou haar lot aau dat van George Stanmore verbonden hebben, al ware hij een badplaar geweest, ou voor da toekomst zou zij blinde lings op de Voorzienigheid vertrouwd hebben, terwijl de eenige reden van vooi-zichtighaid dia den jongeling weerhield van zijn aanzoek door te zetten, de vrees was, dat zij, die kij teederlijk beminde, door zijne overha»astiug sou lijden. Niet voor dat ik eeu onafhankelijk bestaan heb, zal ik haar tot mijne vrouw vragou, dacht hij. Neen, niet eeider dau wanneer ik de wereld in liet gelaat kan zien, en alleen op mijne rechterhand behoef te trouwen. (Wordt voortgeut.) r 't ■i k t- '.f 1

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1