het geheim DOOFHEID l i- A 4de Jaar Nummer 5 (161) Zondag o Februari 1889* li LIBERAAL WEEKBLAD VOOR I)E t 5 fr. voor de stad. voorop betaalbaar. Abonnemenispi ijs 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. Men abonneert zich: op alle postkantoren voor den buicen voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gev/one, 15 centimen Prijs der Annoncen per drukregel. Reklamen, 75 centimen r Vonnissen op de derde Had zij de, -50 centimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar san liet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 2 FEBRUARI. De Liberale jongelingen worden vrien delijk verzocht de lessen welke des Zon dags. om 9 ure 's morgens, in het lokaal CONCORDIA, Schoolstraat, Ne 2, tot be reidingvan het kierexaam gegeven worden bij te wonen. De lessen worden door bekwame onderwijzers gegeven. Buitenlandse!* politiële overzicht. Oostenrijk-Hongarië. Eene dioeve tijding is, woensdag, als een donderslag over Europa gevallsn. Aartshertog Rudolf van Oos tenrijk-Hongarië is, op jacht zijnde nabij het dorp M •ierliug, plotseling gestorven ten gevol ge van een aanval van beroerte, zegt men. Sinds 1831 met de belgische prinses Ste phanie, tweede dochter onzes Konings in het. huwelijk getreden, laat prins Rudolf slechts eene dochter, groothertogin Elisabeth-Maria- Hendrika achter. De afgestorvene was de eenige zo >n van keizer 1'raus-Jozel. De vermoedelijke troonopvolger in Oosten rijk-Hongarië is thans Aartshertog Kaïel- Lodewijk, de oudste der uu nog levende broeders van den keizer. Ten gevolge van het overlijden van prins Rudolf is de hongaarsche rent vail 1 ge daald, defransche, van 15 centiemen. Frankrijk. Tegen de jverwachting der moerderheid is generaal Boulanger met meer dan 81 duizend stemmen meerderheid afge vaardigde van Parijs gekozen hij behaalde meer i1&d 244 duizend stemmen. Deze verkiezing schijnt het gevolg te zijn der misnoegdheid en moedeloosheid die zich iu Frankrijk, van alle maatschappelijke stan den heeft meester gemaakt door de regering loosheid die zich, onder de radicale niiuiste- riën dezer laatste jaren, van Frankrijk schijnt meester gemaakt te hebben. Wat het gevolg dier verkiezing zijn zal blijkt tot hiertoe nog een raadsel. De bszorg- heid der uitheemsche bladen loopt daarover nog al wijd uiteen, zoedauig dat het voor het oogenblik onmogelijk is zich van hunne mea ning een waar gedacht te maken. De inlandsche monarchistische en boulangistische b laden juichen, dat ia natuurlijk da republ iekeinsche bladen sien den toestand nog onder geene al te akelige kleuren aan. Het grootste deel is van gedacht dat deze verkiezing aan de regenug tot vermaning moet dienen om eindelijk dooi een wakker en gevestigd bestuur de rust en den bloei van Frankrijk te verzekeren. Eene ministerieële crisis is voor als nog onwaarschijnlijk. Engeland. Londen '29 Januaii. In eene redevoering, gisteren door don Heer Stan hope, secretaris bij bet departement van oorlog, gehouden, uitte li ij de meeuiag, dat een vree- selijke oorlog Europa bedreigt. Hij rekent op de wijsheid der Engelsche staatslieden en hoopt dat Engeland zich buiten den strijd zal kunnen houden. Niettemin acht hij bet de eerste plicht van bet Parlement, voor de verbe tering der verdedigingsmiddelen te land en ter zee zorg te dragen. Een schreeuwend onrecht. Weer zijn de droeve lotingsdagen daar Zal onze jongen erin of eruit, loten Zal hij een goed of' slecht nummer trek ken Ziedaar waarmede vader en moe der zich sinds maanden, dag aan dag, liet hoofd breken ziedaar de vreese- lijke vraag, die zicli gedurig als een dreigend spook voor hunne oogen ver toont. Hoe meer de dag der loting nadert, hoe erger de ongerustheid der ouders wordt. Moeder doet niets dan weenen en zuchten vader weet niet ten halven tijd waar het hoofd hem staat zoo zeer zijn ze beiden om het geluk van hun dierbaar kind bekommerd. En niet zonder reden mag men met kommervol hart en beklemden boezem liet lot afwachten, dat een geliefden zoon binnen weinige dagen trekken zal. Voor velen immers bealist dat gehate lot tusschen welstand of armoede voor allen is het een gruwelijk raadsel, voor de meesten is het de veroordeeling tot eenpLtseling en smartelijk afscheiden. De loting zou er wel eene grootere rolksplaag kunaen uitgedacht worden .- Wie zou de bittere tranen kunnen tellen welkedeze gehate instelling doet vloeien Hoeveel weeklachten heeft zij niet ver oorzaakt En welke verwenschingen zal zij dit jaar n g aan de, lippen der ge troffenen doen ontvallen En dan, hoe zonderling gaat toch al les in ons land De wet verbiedt strengelijk de minste loterij. Voor het verloten van een armzalig konijn wordt men met geld boete en gevang gestraft. En diezelfde wet, die zoo kitteloorig is iu zake van kleine verlotingen, die zelfde wet verplicht u, dwingt u, uwe toekomst, uwe broodwinning, soms den steun uwer ouders in de ergste der lo tingen op het spel te zetten Is het schandalig genoeg, dat de wet aan eene zijde het verloten van kanarie vogels of papegaaien verbiedt en aan eene andere zijde tot het verloten van menschen doet overgaan Brengt dan uwe kinders groot be steedt er al uwe ouderlijke zorgen aan werkt, wroet en zwoegt dan twintig lange jaren om u uwen zoon te zien ont rukken op het oogenblik dat hij u kan beginnen te helpen en te vertroosten Eu, was de verplichting van zijn va derland te moeten dienendan nog maar persoonlijk't is te zeggen, mocht arm en rijk optrekken voor zijn lot Maar neen Die troost is aan onze werkende jongens, aan onze burgers- en boeren jongens niet geschonken.' Het volkskind moet de trappen van het stadhuis beklimmen naast de zonen der bezitters, naast de kandidaat-pas toors en die rijkemans zoontjes, die se minaristen weten van te voren, wat er gebeuren moge of niet, dat zij ten minste de schoonste jaren van hun leven voor het vaderland niet zullen ter offer brengen. Welke schandelijke onrechtvaardig heid Welk schreeuwend onrecht. Weekblad van Oostende.) on Tuitingen in hot hoofd. Manier o:n zich tea zijuant te genezen Men zendt eene örochuiir van 132 bladz. tegen 0.36. Men wende zich totJ. 11. Nicholson, 4, Dronetstruat, Parijs. Het wetsontwerp, en dit schijnt de bijzonderste bekommernis te zijn ge weest van deze die het opmaakten,strekt nog om, in geringe mate, aan de Bur gerwacht het stelsel van den vrij willigen dienst toe te passen, met meer uitbrei ding te geven aan de bijzondere korpsen, met hen aan een meer uitgebreid krijgs- onderricht te onderwerpen. Het gedacht kan goed zijn het is geput uit het stelsel der Engelsche rij - willigers. Blijft nog te weten of dat, wat in Engeland gelukte, hier lukken zal. Daar twijfelen wij ernstig aan. De Belgen hebben andere zeden, andere gedachten, eene andere opvoe ding dan de Engelschen. Zal de vermeerdering van oefenin gen voor de bijzondere korpsen niet voor gevolg kunnen hebben, niet van de jongelingen aan te wakkeren er deel van te maken, maar wel van er een zekér getal te doen uit tre len n Ziedaar een van de bijzonderste anti militaristische organen, dat bekent hoe liet Engelsch stelsel van een Vrijwil ligersleger niet overeenkomt, noch met onze zeden, noch met onze gedach ten, noch met onze opvoeding Wat gaat onze vriend uit het a Land daarop zeggen? 14. VAN DEN BANKIER. Een Vrijwilligersleger. Niemand gedwongen soldaatZoo roe pen le antwerpsche klerikalan luidkeels uit. Niemand gedwongen solt laat roept het Land van Aelst hen na. In afwachting dat de Staatkundige toestand va Europa onze landen toe late tot eene algemeene ontwapening der volkeren over te gaan, vragen zij dat de gedwongene soldaten dienst zou afgeschaft worden en dat men i;i do plaats een leger van vrijwilligers zou inrichten, gelijk in Engeland. Veronderstellen wij een oogenblik dat een vrijwilligersleger ons niet meer zou kosten dan het huidige 't geen met is. Waar zal men in België de vrijwilli gers halen om een leger samen te stellen zoo als wij er een noodig hebben Be- teekenisvol is, betrekkelijk die vraag, het schrijven van het klerikaal blad L'Escaut, van Antwerpen, dat ook meêdoet in het Niemand gedwongen §oldaat. n Het Staatsbestuur heeft in de Kamers een wetsontwerp nedergelegd voor de herinrichting der Burgerwacht. Dit wetsontwerp voorziet eene uitbreiding van de militaire zending der speciale korpsen, oefeningen in het kamp, enz. Daarop schrijft de Escaut Hervorming der Burgerwacht. Het in de Kamer uitgedeelde vertoog der beweegreden zegt Het wetsontwerp heeft voor doel te voorzien in zekere tegenwoordig be staande verkeerdheden maar wijzigt niets aan den grondslag van het tegen woordige stelsel. De voornaamste wijziging heeft voor doel ter beschikking der overheden vol doende middelen te stellen, om haar toe te laten do inrichting der burgerwacht te verzekeren, iu al (de gemeenten waar zij op werkdadigen voet zou dienen in- «esleld te worden, en de onwillige wachten van ambtswege in te schrijven. Het ontwerp bevat een geheel van schikkingen, die voor doel hebben een einde te stellen aan den tegenwoordigen toestand. ilet is de regeering, die de middelen ter hand neemt, ten einde in de bestaan de leemten in de burgerwacht te voor zien. De benoeming der hoogere officieren hangt van den Koning alleen af. Het ontwerp zegt dat wanneer men die be noeming aan den Ivoni ig overlaat, de officieren hierdoor meer gezag zullen hebbeu. De wet roept niet op tot werkdadigen dienst, de burgersjjdie er tot hiertoe van ontslagen waren; maar zij zal toch voor gevolg hebben het [effektief der werkdag dadige burgerwacht te vermeerderen. Zij zal voortaan al degenen inlijven, die zich tot hiertoe aan den dienst heb ben weten te onttrekken. De wachten zullen in twee klassen verdeeld zijn, en niet meer dienbten hoeven te verrichten dan dit nu het geval is doch de duurtijd van elk dezer diensten wordt met de helft verlegd, opdat de wachten goed in den wapen handel zouden geoefend zijn. Zonder bijzonder exaam kunnen zij voortaan niet in den tweeden ban over gaan. De schikkingen, die de bijzondere en vrijwillige korpsen betreffen, maken een der gewichtigste deelen van het wetsontwerp uit. Het vertoog der beweegreden wijdt breedvoerig uit op hot stolsel, dat in Engeland bestaat, en waar loor er meer dan 200,000 vrijwilligers worden aan getroffen. Het wetsontwerp machtigt den Koning oefonings- en schiettijdperken aan te duiden, van eenen duurtijd, die ten hoogste 15 dagen mag beloopen. Gedurende deze oefeningen zullen de bijzondere korpsen met het leger wor den gelijk gesteld, in zake van soldij, voeding, enz.; de zorg van het regelen der inrichting en het bepale van dan dienst dier korpsen, wordt den Koning toevertrouwd. De regeering stelt voor de vrijwilli gers te ontslagen van de gewone oefe ningen na tien jaren dienst. In geval van oorlog kunnen de vrijwilligers en bij zondere korpsen echter onder de wapens geroepen worden, en zullen zij dienst loen in de korpsen, waartoe zij behoo- ren. Het wetsontwerp vertrouwt voortaan I aan de regeering de benoeming toe van de led^n der optellingsraden, en geeft haar ook het recht de leden dezer raden te ontslaan, een recht dat tot hiertoe aan de gemeente-overheden voorbehou den was. Andere schikkingen, betreffen de be roepen en ontsla ing van den dienst Zijn bepaald van den dienst ontslagen rt) Personen, door ongeneesbare ziek ten aangetast. I) De bedienaars van eerediensten, c) Do personen die voor den ouderdom yjDe schim van het verled ene. Clara Wesfford herstelde langzaam; maar rij herstelde toe''. Eene flauwe blos kwam weder iu hare ingevallen wangen terug en hare oogen die zoolang dof en flets gestaan hadden, begonnen met nieuwen glans te schitteren. Die herstelling ging echter met nieuwe smarten Toor haar vergezeld. Toen de inoeielijke uren ran waanzin en doffe wezenloosheid voorbij waren toen denkbeeldig verdriet en visioenen van schrik opgehouden ha lden haren beangs tigden en bevreesden geest te kwellen wachtte Clara Westford een werkelijk grievend en diep ingrijpend leed. De eerste woorden, die run hare lippen kwa men toen haar verstand teruggekeerd was, behelsden eene vraag omtrent jure echtgenoot. Ij er geen brief gekomen? vroeg zij, een brief van Ilarley. Helaas de beangste vrouw kou op die vraag niets anders dan een ontkennend antwoord ontvangen er was geen brief van den kapitein ^Violette, evenmin als Lionel, hadden zich over het stilzwijgen van hunnen vader ongerust gemaakt. Zij dachten dat do oorzaak daarvan alleen gezocht moest worden in de omstandig heid, dat de gelegenheid tot het zonden van eeue'n brief hem ontbroken bad. Maar de vrouw werd door duizend vreezeu bevangen. Haar echtgenoot had haar, hij zijn vertrek, zijn uitdrukkelijk voornemen meêge- deeld, om'het geheele bedqtg zijner spaar penningen bij een bankier in bewaring te geven en haar onmiddelijk het bewijs daarvan te zenden. Het geld zelf was voor Clara slechts eene bijzaak, toch kende zij do bezorgdheid van haren echtgenoot op dat punt, en zij moest het minstens zonderling vinden, dat hij verzuimd had haar voor zijn vertrek uit Engeland om trent dat punt gerust testellen, of zoo hij al, voor hij onder zeil ging, verhinderd ware geworden te schrijven, dat hij in d it geval niet gezorgd had een brief aan wal tezenden eer hij de engelsche kust uit het gezicht verloor. Zii werd door zulk eene onbestemde vrees bevangen, dat het haar nauwelijks mogelijic was die in woorden te kennen te geven. Hare kinderen bemerkten haren angst en trachtten door allerlei middelen haar gerust te stellen. Lieve moeder, sprak Lionel, denkt gij dat ik gerust zon wezen, zoo er werkelijk reden tot vrees bestond? Hebt gij dan het oude spreekwoord vergeten, dat slechte tijdingen nooit lang wachten? Als er iets met mijnen vader gebeurd was eer hij Engeland verliet, of voor hij de kust uit het gezicht verloor, dan zou immers Gilbert Tornleigh ons zeker geschre ven hebben. Gij weet hoe zeer hij mijn vader, of liever gezegd, ons allen trouw is en lief heeft, voegde de jongeling er bij en wierp een zijdelingschon blik vol betekenis op Vhlette, die bloosde en zich naar het geopende venster begaf om hare vergelegenl eid te verbergen. Iedereen op de buitenplaats had den indruk bemerkt dim Violette op den goedhartigen eerston stuurman van de Lily Queen gemaakt had. Clara Westford trachtte te glimlachen tegen hare lieUevolL kinderen, die.iederen oogop slag, elke beweging van haar met angstige blikken gadesloegen. Haar hart werd toege negen van verborgen smart; maar geen kreet van wanhoop kwam over hare lippen. Voor Lionel en Violette trachtte zij elk uitwendig blijk van hetgeen er in haar bin nenste omging, te onderdrukken, en dag aan dag leefde zij in do hoop, dat zij, eer de zon onder ging, door middel van het een of ander binnenkomen 1 schip, een brief ontvangen zou die haar omtrent het lot van Ilarley Westford geruststeldo. Hij weet hoeveel ik lijd als hij weg is, dacht zijHij zal niet verzuimen te schrijven zoodra zich eene gelegenheid Toordoet. Het was een vreeselijke tijd, eene lange smartelijke tijd vau angst en spanning. Lionel was gelukkig want met het zorgelooze lucht hartige vertrouwen eener jeugd, die nog nooit door verdriet overschaduwd was geworden, v stigde hij blindelings zijne hoop op de toe komst. Al do vorige reizen van zijnen vader waren voorspoedig geweest, waarom zou dan deze reis het niet zijn. En Violette, ook zij was gelukkig mot de wondervolle gelukzaligheid der eerste reine onbegrensde liefde. Nu dat hare moeder weer hersteld was, kwam het haar voor als waren er geene wolken aan den helderen hemel des levens. Wat deed het er too, of George Stan- more arm was Haar vader zou na een zeker tijdverloop terugkeèren en armoede zou geene misdaad zijn in de oogen van den besten aller vaders. Zoc ging de zomer op gelukkige wij za voor beide jonge lieden voorbij, die elkander dik wijls iu het fraaie bosch ontmoetton, nu eens afleen en dan weer in gezelschap van Lionel, die wel zag dat de schilder zijne zuster be wonderde, maar geene do minste gedachten had dat er tusschen die twee eene nauwere betrekking bestond. Op zulke punten zijn broeders gewoonlijk zeer traag van begrip. Indien overigens Lionel de waarheid vermoed bad, zou hij toch hoogst waarschijnlijk er niet aan gedacht hebben, hinderpalen op het pad van die innige liefde te brengen. Hij had geene geldelijke eerzucht, evenmin voor zijne zuster als jVoor zichzelven; de harde school van Jen tegenspoed had hem nog geene voorzi ■htigheid geleerd. De zomer liep ten einde; heldere tinten van purper en geel vermengden zich met het groen dor bosschen, het aarenkruid werd bruin van kleur; de landelijke jeugd kwam, onder luid getier, waarvan het bosah weergalmde, rikels, hazel- en heukenoten opzoeken de dagen wer den korter en de kleine familie op de buiten gaats bracht lange rustige avonden in de leldere verlichte huiskamer door. Maar nog was er geen brief van Ilarley gekomen; nog geene tijding van do Lily Queen. Mrs Westford, zoowel als haar zoon en dochter, telde vele vrienden onder de naburige familien zij ontvingen echter in dien tijd weinig bezoek, want Clara had zicli gedurende de afwezigheid van haren eentgenoot zeer weinig met de buitenwereld opgehouden. Allen, die meer van nabij met haar bekend waren, beminden en bewonderden haar maai er waren er ook, die haar minder goed kenden en deze noemden haar trotsch en terughou- dend. Zij was trotsch, omdat de stand van haren echtgenoot als koopvaardij-kapitein beneden dien van den landadel was, die zich nooit met handel of icheep7aart had bezig gehoudeu, ea er zich geen helder begrip van kon vormen, dat de eigenaar eens koopvaardijschip» een f itsoen- lijk ruensch kon zijn. Clara was trotsch uit hoofde van hem, niet voor zichzelvo. Ik wil in geen huis komen, waar mijn echtgenoot, niet als een geachte en we'.komen gasc beschouwd wordt, was zij gewoon te zeggen. Zij was teruggetrokken, omdat al hare gene genheid zich uitsluitend in één brandpunt tereenigdc. Zij beminde haren echtgenoot en kinderen met innige trouwe liefde en zij had weinig gevoel voor alles, wat zich buiten den gelukkigen kring van haar huisgezin b vond. Drij maand -n waren voorbijgegaan sedert de Lily Queen uitgezeild was. Er kwam geene tijding van de kapitein. Voor C'.ara, e i voor Clara alloen was dit eene oorzaak van ongerustheid. Lionol en Violette koesterden nog een blind vertrouwen en waren zeiven bijna to gelukkig om aan do mogelijkheid van een ongeluk te geloove». Op zekeren lodderen herfstdag zond Qara haar zoon en dochter naar Winchester tot liet doen van enige inkoopen. Het verheugde haar hen bozig en gelukkig te zien, want zii wilde in geen ge al dat een gedeelte van.den laat die haar drukto, door hare kinderen zou godragan worden. Het w is eene verlichting, voor haar, alleen te zijn en aan haar verdriet luebtte kunnen geven zonder zich voor de vragende blikkou van die waakzame oogen te moetan In acht nomen. (Wordt voortyu*.) O O .mit.-utte.-vasrektJ AX-iZ'Z? cc*. .a-L 'im I gnssM&aKWMaanoKiiii ami goaot I ""wrrst±- CS .Vi'Xa i UUu V t ■f J

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1