HET GEHEIM DOOFHEID 4de Jaar. Nummer 7 (163) Zondac 17 Februari 1889. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR DE 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: j 6 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 GEN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten: voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. b i-« j Gewone, 15 oentimen 1 Prijs der Annoncen EsklaInen> 76 c6ntImen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, 50 centhnen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST. 19 FEBRUARI. De Liberale jongelingen worden vrien delijk verzocht de lessen welke des Zon dags. om 9 ure 's morgens, in het lokaal CONCORDIA, Schoolstraat, N'! 2, tot be reidingvan het kiesexaam gegeven worden bij te wonen. De lessen worden door bekwame onderwijzers gegeven. Bïiiteiilanclseli politiel* overzicht. Frankrijk. In een dagorde aan zijn regi ment gericht, viel du colonel van het 90" linie regiment hevig uit tegen het duitsch gouverne ment, omdat he geneesheer-majoor Eudes geen vrijgeleide verkregen had om te Straatsburg zijne stervende moeder to gaan bezoeken. In dit dagorde zegde Colonel Séuart dat de baat tegon Duitschland eiken franschen soldaat moet bezielen. Ten einde inouiëlijkheden met Duitschland te voorkomen, die het natuurlijk gevolg van dergel ij ze taal moeit zijn, heeft de minister van Oorlog dien hoofdofficier eene tuchtstraf moeten opleggen. Zoo zal dit voorval zonder verdere gevolgen blijven. Dé fransche kamer van Afgevaardigden heeft maandag met 268 stemmen tegen 222 de kie- zing per arrondissement weêr ingevoerd. Ierland. De vervolgingen tegen de ter- sche patriotten wordt, van wege het engelsch s'.aatsbestuir, hardnekkig voortgezet. Ialrijk zijn reeds de iersche afgevaardigden die voor hunne home rule redevoeringen in het gevang boeten, al- aar zij op eene schandelijke wijze btbandeld worden. DuitschlandAan het parijzer blad Le jjfgf ifi wprdt er geschreven, dat de geneeshee- ren, gezien den staat van zenuwachtige opge wondenheid waarin prins von Bismarck voort durend verkeert, vreezen dat de rijkskanselier door eene beroerte zou kunnen getroffen ol zin neloos word n, HollePrins Borghède, hertog van Bor- narzo is te Rome in failliet verklaard. De prins hi ld zich veel bezig met bouwondernemingen. De pauselijke schatkist is door die failliet zeer gevoelig getroffen. De italiaansche hoofdstad is verleden week gedurende een paar dagen het 'ooneel van erge wanordelijkheden g waest. Eenige duizenden werklieden, zoogezegd zonder werk, maar fjgeijtljjk leden der Internationale, hebben de bijzonderste siraien der stad doorloopen, in de magazijnen de spiegelruiten verbrijzelende en eenige winkels plunderende. De schade aldus veroorzaakt beloopt tot minstens 100000 franken. Talrijke aanhoudingen zijn gedaan 10. VAN DEN BANKIER. Dat zijn zijne brieven, mompelde de ban kier inet een grijnzende lach, ik zou er een schat voor durven verwedden dat het /Jjue bi L'ven zijn, die daar met dat teeder blauw hi.t bil elkaar gebonden zijn. De d.ichtei van sir hu Ponsüiihy k.-in nog zoo sentimenteel zijn als .-ene jonge .ufvrouw op de kostschool wanneer haar lieve kapitein in het spel is. Hij nam efen der pakjes in de hand. Ja wel, op de bovenste was geschreven Van mijn echtgenoot. Laat mij eens zien hoe die vent zijn naam teekent, sprak Rupert Godwin by ziohzelve. Misschien heeft hij wel alleen met de vooilet ters getee! end en dan z.e ik mij toch nog te leur gesteld. De bankier trok een van de brieven uit het pak en haalde hem uit den enveloppe. Het was een lange briefen voluit geteekeiid Harley Westford. Ja het noodlot begunstigt mijne plannen mompelde Rupert Godwin, terwijl hij den brief in zijnen zak stak en liet pakje met de andere weder .p zijne plaatsin het vak legde, waaruit hij het genomen bad. Vervolgens wierp bij nog eeneu lnatsten blik op Clara en verliet de kauier. Hij liep den gang in waar hij hevig aan oene bei trok. Efue vrouwelijke dienstbode kwaui haastig geweest. Thans is de rust weêr gansch herstelt. Donderdag mo st in de fransche Kamer de bespreking beginnen van het ontwerp van grondwetsherziening, door Minister Floquet neêrgelegd. jEen voorstel tot verdaging, door M. Donville-Maillefeu gedaan is met 367 stem men tegen 218 aanvaard geworden. Dit was eene gevoelige nederlaag voor het ministerie Flocquet dat dan ook zijn ontslag heeft gegeven. De Verantwoordelijkheid. Als het kalf verdronken is, wordt de put gevuld, zegt het spreekwoord. Op de ramp van Groenendael is dit gezegde in zoover toepasselijk, dat men naar de oorzaken begint te zoeken van het onge luk, nu het te laat is, alhoewel het de administratie aan geen verwittigingen heeft ontbroken aangaande het gevaar, dat hot verkeer op de lijn Brussel- Namen aanbood. In zijn nummer van 18 januari laatst leden riep de Moniteur du Commerce Beige de aandacht van het hooger be stuur ier ijzeren wegen op den ei barme- lijken toestand van het materieel dei- lijn Brussel-Namen. Het artikel van den Moniteur du Com merce Beigewas de opsomming van eene reeks feiten die zijne beweringen kwamen staven, onder ander» dat inen drie uren noodig had, om eeno hnlp- machien te sturen voor een trein die te Blaumont op zes kilometers afstand van Gembloux was blijven staan. Le Moniteur du Commerce Beige sloot zijn artikel als volgt Gij vraagt mii, indien er gekwetsten geweest waren wat er zou van geworden zijn? Ze zouden waarschijnlijk gestorven zijn en de administratie der Staatsspoor wegen zou haar best hebben gedaan om aan de familieleden te bewijzen dat het de schuld der gekwetsten was dat ze gewond en gestorven waren. En nu op wegreizigers voor Namen, en leve het bestuur der Staats spoorwegen. Eene kleine raadgeving: Als gij den trein neemt van Namen en verder, ver geet niet u vooraf aan te geven als lid bij eene levensverzekeringsmaatschap pij- De voorspelling van Le Moniteur du Commerce Beige heeft zich op eene aller treurigste wijze verwezenlijkt. Wij vragen ons at, of het geen onovertroffen schandaal is, dat na dergelijke verwitti gingen de administratie werkeloos is geblenen Zelfs nu dat de ramp is voorgevallen, toegeloopen en bleel verschrikt staan bij het zien van den vreemdeling. Ik ben een vriend van mrs. Westford, sprak Rupert Godwin; maar ongelukkig heb ik haar eene slechte tijding moeten brengen. Uwe meesteres ligt in zwijm; gij moest liever ter stond naar haar toe gaan. Wacht eens, hoe heet haar doctor Doctor Sanderson, mijnheer, in het dorp. Hij woont in het huis met groene blinden. Het eerste huis links voor! ij de Zeven Sterren. Ik zal hem terstond hier zenden. Dank u, mijnheer, dank u. Het meisje ij 1de voort, vol begeert© om hare meesteres ter hulp te komen, terwijl de bankier het huis verliet, waaruit alie vreugd door zijne onheilaanbrengende komst vervlogen was. Hij ging het dorp in en vond het huis waai de doctor woonde. Hij liet eene boodschap voor dien heer achter en wandelde vervolgens naar een kleine herberg, waar hij zijn rijtuig met dm groom had laten staan. Hij stapte in het rijtuig en reed terug naar Winchester, van waar hij dien morgend geko men was. Op den weg reed hem eene kleine poneywagen voorhij, die bestuurd word door een jong meisje met goudblonde lokken, die onder eenen ronden hoed te voorschijn kwaman. Datfrfcb, gelukk g schijnende meisje was Violette Westford. De b ukier schrikte, als had hij een geest gezien en keek het wagentje met doordringende blikken na. Ja, dat meisje moet haro dochter zijn, zegde hij Hoe herinnert mi het aangezicht aan het verledens, aan den dag waarop ik Clara Ponsonby aan haar vaders zijde x -g rijden den dag waarop hare plotselinge liefde in mijn hart opkwam, en van dat uur af aan tot op uit oogenblik heb ik haar bemind. zestig slachtoffers (dooden en gekwet sten) heeft gemaakt, komt diezelfde administratie door het orgaan van den minister van spoorwegen beweren, dat de ramp onvoorzien was, om zich in de oogeu van 't publiek van elke vlek van omwil, nalatigheid of onbekwaamheid wit te wasschen.' De commissie van drie ingenieurs, be noemd door 't parket van Brussel, om de oorzaken der ramp op te sporen, zal natuurlijk niets aan het licht brengen omdat liet ingespannen onderzoek wij ontkennen het niet, met ^groote moeilijkheden gepaard i aat en zelfs al ware dit het geval niet, men ongetwij feld den domper over deze zaak zou zetten. Evengoed toch zou men een Van dei Zande kunnen gelasten met het onderzoek der diefstallen van de bande, waarvan hij de gewezen chef is bloed trekt, on de m m zou het gerecht op een dwa-Jspoor brengen. V ij voorspellen op voorhand dat de besluiten dier ingenic-urs-commissie strekken zullen tot de volkomen on- schuldigverklaring des ministers en der administratie van het departement, dat hij in naam lx stuu t. I elk geval zal hot hooger bestuur zich niet Vrijpleiten van verregaande en misdadige nalatigheid, voor wat betreft de inrichting van den geneeskundigen hulpdienst iti geval van rampen. Het ongeluk gebeurde om 9,45 ure en slechtst 112 ure nadien kwam de eerste locomotief een geneesheer medrbien- gend, voorzien van de ontoereikende heel-en geneesmiddelen. De meest be gunstigden onder de gekwetsten zijn 3 uren op den weg blijven liggen, ker mend van pijn, terwijl eene origêlukkige vrouw 5 iirey onder de puinen bleef, alvorens men haar ter hulp kwam. De verklaring van een geneesheer, die een der eersten ter plaats was, is eene verpletterende beschuldiging voor de adminsstratie, Hadden we bijtijds hot noodige bij de hand gehad, zegde hij dan was de belft der dooden gered geworden. Tegenover lergelijke verklaring vervalt r 11e tegenspraak zoudt ge meenen Voor ons ja, maar niet voor het Iiqo- gerbesamr van een ministerie, dat den minister als werktuig gebruikt, hem met fantastische cijfers en argumenten wa pent om voor de Kamers, voor het land, de stoute en onbeschaamde bewering- vooruit te zetten, dat alles om te best is in de beste aller administratiën, van het best bestuurde aller landen, en Tuitingen in liet hoofd. Manier om zich ten zijneut te genezen Menzendt eene örochuur van 132 kladz. tegen 0.36 Men wende zich totJ. li. Nicholson, 4, Droaetstraat, Parijs. TVrie kent xe In mijn dorp is er een kwezel, onder alle andere kwezels uitverkoren Iedereen kent ze, men noemt ze.., Neen, haar naam wil ik niet zeggen, maar haar portret wil ik u maken. Ze is de bestuurster van de congrega tie, de rechterarm van den onderpas toor. In de kerk is ze in haar element ze draagt het grootste gebedenboek en den langsten paternoster. Ze bidt dat hare tanden klateren maar terwijl ze dat doet, gaapt ze de kerk rornl, om te zien wie er in de mis of iu 't lof mankeert. Eerst in de kerk, gaat zij Ar ook de laatste uit, en eene volle uur na het ein digen van de mis of lof, staat ze nog op haar gemak aan do kerkdeur te co- meeren. Ongelukkig hij, die-se voor zich zit ten heeft, als hij te biechten gaat, wa t ze ziet er niet op om eene uur of ander half in deu biechstoel te blijven. Op straat bekijkt ze u met eenen loenschen blik niets van al wat ge doet en op uw lichaam draagt ontsnapt haar. Spreekt gij haar aan, dan antwoordt ze u met een fleemend, zacht stemmetje en met .saamgevouwen handjes men zou haar Ons Heer geven zonder biech ten. 's Avonds in het donker ziet men ze, in een kapmantel gedraaid, het doi-p rondriesterun, aan deuren en vensters luisteren, door de opene hoekjes van de gordijnen in de herbergen en burgers- huizen kijken. Negen keeren op tieu verrast zij alzoo het een of ander familiegesprek, en 't is om het te vertellen aan den biechtvader dat ze zoolang in den biechtstoel zit Geen wonder of weet de pastoor alles Ze weet beter dan de bazen zelve wie in deze of gene herberg is geweest, en wat hij er gedaan heeft. Bij kermissen of jaarmarkten doet zij het stieltje van spioen ze weet van bui ten welk meisje of boerin een flikker heeft geslagen, en wat zij weet, iceet ook de pastoor of zijn kapel haan im mers hier is één en één nog maar één Komt er een vreemdeling in uw huis, Ja, ik heb haar bemind, al kwamen er ook gedachten van wraak bij mij op, en vermeng den zij ziohop zonderlinge wijze inet mijne lief de, lx bemin haar maar ik zou haar aan mijne voeten willen doen knielen ik aanbid baai en toch zou ik haar tot in het stof willen ver nederen. Met zulke gedachten in zijn hart reed Rupert Godwin terug naar Winchester en stapte uit voor het groot-hotel van de stad. 11 ij was te Winchester gekomen, maar niet alleen. De misdaad brengt moeite en zorgen mede, waarna zelfs de sluws.e misdadiger niet ontsn ippén kaïy Rupett G xlwiu wist dat hij tot op zekere hoogte iu de macht was van zijnen klerk, Jacob Dnnielson, en hij besloot tien man tot zijueu medeplichtige te m ken. Als die oude mij helpt iu mijne plannen en eene belooning voor zijne moeite aanneemt dan kan hij mij nooit verraden, dacht hij. De bankier wist dat Jacob Danielson do slaaf was van twee hartstochten twee nood lottige neigingen, die een mail bij elke verzoe king doen bezwijken. De twee hartstochten waren gierigheid eu lust tot sterken drank. Jacob Danielson was iu zijn doen en laten een vrek, en daarbij een sterk brandewijndrinker, Om brandewijn of geld te verkrijgen, zou hij zelfs in verzoeking gekomen zijn om zijne aiei aan den helscken vijand van het mensehelijk geslacht, die altijd op zulke koopjes schijnt uit te zijn, te verkoopen. De bankier die zijn klerk bijna even nauw keurig in bet oog hield, als daze met hem deed, kende zeer goed de zwakke punten van Jacob Dauielson's karakter. Hij zou gaarne den baas over mij spelen dacht Rupert Godwin, en hij weet zaken die hem misschien een belangrijk ovei wicht over daar komt ze oogenblikkelijk aanbellen ze heelt altijd een prétexte nu komt ze om melk, dan om boter, dan om iets anders Maar ze komt inderdaad om te vernemen wie de vreemdeling is, wat hij doet, waar hij woont van welk kleur of te opinie hij is, enz. Durft ze niet binnenkomen, iets wat ook gebeuren kan, dan passeert ze 50 maal in een uur voor bij uw huis, en weest er zeker van, ze zal uiet vertrek ken voor een vaeemdeling te hebben ge zien Ze weet alles, ze ziet alles Men vindt ze overal Ze heet IGen en ander. Ei on dansen is zonde Koning David danste voor de Ark des Verbond» en zijn wijt viel van jukezij dood, dit vermeldt het Heilig Schrift. Maar wij kunnen algelijk aan de verzoeking ni#t weerstaan de feesten te vermelden die zaterdag en zondag plaats gehad heb ben in eene gemeente van het kauton -St. Joos-ten-Noodenter gelegenheid van het Jubileum van het lid eener gods dienstige congregatie van welke M. de pastoor cérë-voorzilter is. Zaterdag, 2 februari, algemeene com munie met vollen aflaat ten 6 ure s'a- vonds Bal vooral de leden der congre gatie en hun huisgezin. Zondag, om 3 uren, solemneel lof met sermoen om 6 ure, concert gevolgd van bal. De jubilaris woonde de feesten bij. Genadige hemel, de werol I zal ver gaan. In de Vlaanderen is het bijwonen van een bal groóte doodzonde en daar ginder rond Brussel, richten de congre gatiën dansfeesten in. Ah dansen leidt bij onze brabantsohe geburen recht naar den hemel en hier is het den weg naar de hel. Doeh alle spotternij terzijde, wie weet of wij nog den goeden ouden tijd niet zien herleven, wanneer alle zondagen de pastoor de dansreien opende in de groene weide met 't snelste meisje van het dorp. Zoo is het altijd. Men weet dat de geestelijkheid als er geld aan de sleu tel is, altijd gereed is met zijne gebe den, wierook en wijwater, al was de overledene de grootste vrijdenker en religiehater die men ooit gekend heeft. Maar... als er getn geld is, dan is de kerk gesloten. Ziellier eu i geval onder honderden, welke wij in de dagbladen naij zouden kunnen geven maar ton spijte van dat alles, zal ik hem toch tot mijnen slaaf maken. Tot zoolang echter had de bankier zich voor genomen Jacob Danielson op alle mogelijke wijzen tot vriend te houden. Hij had Jacob Danielson met zich meêgenomen naar Winches ter en die beer had eene kamer in liet hotel betrokken en dronk zooveel brandewijn als bet hem slechts lustte te bestellen. De reden waarom de bankier zoo handelde, waren zeèr eenvoudig. liij wilde den man. dien hij vreesde, vernietigen en hij t-aclute dat oogmerk te bereiken door daartoe Jacob Daniel son's eigen i kwade neigingen aan te wenden. Hij -'ond zijnen klerk iu de zaal van het hotel zittende, eene zeer aangename plaats, die op den tuin uitzag.Eene ten halve met brandewijn gevulde karaf stond voor hem maar de klerk zat in peizende houding met de armen over elkander geslagen en dronk niet. De dar.kier zag zijnen ondergeschikte met eenen wautrouvvigen blik aan. Rupert Godwin zag het niet gaarne, dat zijnen boekhouder zoo in gedachten verzonken zat. Scherp en vlug in zijne bewegingen en ma nieren, a!s Danielson gewoonlijk waa, scheen hij dien namiddag als iemand die droomt. Hij keerde zijneoogen langzaam naar den bankier, en staarde hem met een zonderlingen wezen- loozon blik aan, ten naastenbij zooals een blinde gewoon is zijne oogen op te slaan. Wel Jacob, nep de bankier uit, wat scheelt er aan Gij ziet er uit als iemand die droomt, Ik heb ook gedroomd, antwoordde de klerk op slaperigen toon. Ik was daar straks in de straat, en heb eenen geest gszien. Een geest. Ja, een geest, zooals men erdikwijL up klaarlichten dag kan zien de geest van mijne lang vervlogene ieugd. Ik zag eene vrouw, het spiekende ntbeeldsel vim de eenigè. die ik ooit bemind heb, en zij kwam mij voor als een spookverschijnsel. De klerk zuchtte, terwijl |hij zijne bevende hand naar de karaf uitstrekte, en zijn "las met brandewijn vulde. Maar hier is een middel om mij te her stellen, sprak liij dat doet altijd goed. Erziju niet veel smarten, die niet dour dat vocht gCienigd «orden, als men er altijd maar genoeg van kiijgen kan. Nooit had dj bankier zijn kVk zoo diep bewogen gezien. Wel Jacob riep hij u t, dat verwonderd mij inder.laa 1 van u. Ik dacht dat gij een man j.iii ïjzoi en st.iiiL waart, hard, ïneê loogenloos, sterk ais ijzer, ik heb nooit geweten dat erii «en hart b:zit. J -D't bezit i.c ook niet, autwoorddo de klerk, ten minste nu niet meer. Eem had ik een hart, ou dat word gebroken. Eens iu mijn leve» hen ik dwaas geweest eu ik heb voor mijne dwaasheid duur moeten betalen. Maar dat is ai lang geleden. Komaan, M. Godwin, ik beu weer de oude. Gij betaalt nnj mot om te zitten suffen m*ar om te werken, eu ik ben bereid uiijn werk ta doen, wat liet ook zijn moge. Gij hebt mij niet hier heen medegenomen, omdat gij „iets voor mij te doen had. Wat is het Wat is er aan de hand Die vraag kan op dit oogenblik no« niet beantwoord worden, antwoordde de bankier Wij zullen eerst ons middagmaal gebruiken en dan aan den arbeid gaan. De avonden zijn 'wat koel; ik zal een klein vuurtje laten aanleggen. Wordt veortgejot.) mfeafici Wrif-I (darcis:

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1