HET GEHEIM DOOFHEID 4de Jaar. Nummer 9 (165 Zondag 3 Maart 1889. JS|Ï TWW ro s. is- «dÉn IBEHAAL WEEKBLAD VOOR DE SDriis- 5 fr* VÜOr d9 8tad* voorop betaalbaar. 6 fr 50 voor den buiten, PBIJS PEE NUMMEB 10 GEN TIMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buicen voor de stad, ten kantore van bet 10, Vooruitgangstracd 10, Aalst. blad, HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centimen Prijs der finnonccnEsk,amen 7B centimejl j per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, SO centimen. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 2 MAART. De Liberale jongelingen worden vrien delijk verzocht de lessen welke des £on- dags, om 9 ure 's morgens, in het Sokaal CONCORDIA, Schoolstraat, N' 2, tot be reidingvan het kiesexaam gegeven worden bij te wonen. De lessen worden door bekwame onderwijzers gegeven. Buitenlandscls politiek overzicht. Frankrijk. —Eindelijk is Frankrijk in bezit van een nieuw ministerie, bestaande uit de HH Tirard kabinetToofd, minister van koophandel; Constans, binnenlandsche zaken Bouvier, financiën Theveuet rechtswezen Fallières, onderwijs F.iye, landbouw Yves Guiot, openbare werken de Freycinet, oor log Jaurès, zeewezen Spullcr, buitenland- sche zaken. 't Is een ministerie van concentratie, in gruOte mèérderheid saamgesteld uit opportu nisten. Uit de verklaring, door het ministerie in Kamer eu Senaat voorgelezen, blijkt dat het niinist -rie vóór al tot doel zal hebben te maken dat de Wereldtentoonstelling van Parijs met luister en te midden eener algemeene rust geopend wordevoorts van de wetgevende kiezingen van Oktober eerstkomende voor te bereiden als slot verklaart bet ministerie zich krachtdadig te zullen verzetten tegen alle op roerige bewogingen, uitgaande van mannen die den regeringivorm in Frankrijk zouden willeu veranderen. Eene algemeene koelheid onthaalde het ministerie Tirard Constans bij zijne verschij ning, doch de krachtdadige houding van den minister van Binnenlandsche Zaken, die verbod gaf aan de Prei'eAen de betoogingen toe te laten der blanquisten, tegen 24 Februari 1.1. in verscheidt! groote steden beraamd, heeft in het Parlement de gemoederen in eene gunstigere stemming gebracht tegenover het ministerie. M. Jules Roche is Voorzitter benoemd der begrootingscommissie, ook in meerderheid uit gematigde republiekeinen samengesteld en waar, voor d? eerste maal, een koningsgezinde lid van kozen werd. Duitschland. Men meldt het huwelijk van prins Alexander van Battenberg, gewezen Vorst van Boelgarie, met eene zangeres uit den Hofschouwburg van Darmstadt. Aldus ziet de prins af van eene politieke loopbaan die hem, wellicht, tot eene hooge bestemming had kun nen roepen. Hij zal, onder den naam van Graaf van Hartenan als kolonel dienst nemen in Oostenrijk. 18. VAN DEN BANKIER. Maak êr honderd van, riep hij uit, en gij zult zien of ik een goed geheugen heb. Goed, zoo zij het. En nu wenschte ik wel dat gij eens nadaebt of gij ook een vriend hebt. een procureursklerk bij voo beeld, die weet hoe een dergelijk wettig document behoort opgesteld te worden, zoodanig dit er geene fouten in zijuen die tegelijkertijd bekwaam is in het namaken van handteekens. Laat mij eens nadenken, eer ik op die vraag antwoord, sprak Danielson. Eenige minuten lang zat hij in gedachten verzonken, met zijne scherpe oogen op het vuur gevestigd. Ja, hernam hij eindelijk, ik ken zulk een man. En hij zal u de akte in behoorlijke orde kunnen geven. Dat zal hijmaar die man zal geld moe ten hebben. Hij zal goed betaald worden, antwoordde de bankier. En hoe zal het gaan met de onderteeke- ning, die hij zal moeten namaken V Rupert Godwin nam den gestolen brief nit zijnen zak en scheurde er hot handt eken van den kapitein af, dat hij aan Danielson overhan digde. Gij weet nu wat gij te doen hebt vroeg hij. Spanje. Zonderling verschijnsel. Terwijl het overige van Europa koortsachtig arbeidt om zijne legerkrachten uit re breiden en te ver zwaren, heeft M. Sagasta, kabinetshoofd in Spanje, voorgesteld het leger op de helft te verminderen en aldus eene jaar lij ksche bespa ring van 100 miljoen te doen. En zonderlinger nog, het spaausche volk, zoo zeer gesteld oj> schitterende solilatenkleedijschijnt met die legerhervorming weinig ingenomen. In andere lauden zou men zooj een >n Sagasta, binst zijn leven nog, een standbeeld oprichten. Nederland. De toestand van koning Willem III is zoodanig verergerd dat men zich aan het aanstaande einde van den Vorst ver wacht. Engeland. Te beginnen van 1887 had de Timet het groot londensch blad, brieven en bescheiden meegedeeld, van Parnell en de andere iersche Patriotten, dezer plichtigheid in de moord- eu dynamietaanslagen, die sinds eenige jaren in Engeland en Ierland hebben plaats gegrepen, bewijzende. M. Parnell hemt een rechterlijk onderzoek doen inspannen te gen de Times en uit dit onderzoek is nu gebleken dat dieibrieven en bescheiden val- sch waren. Dit is een gevoelige slag voor het ministerie, dat de Times ouderduimsch onder steunde en is geen geringe bijval voor Parnell en de iersche volkszaak. Italië. De armoede is daar schrikkelijk. In Zuid-Italië sterven menschen letterlijk van honger. En toch vermeerdert men voortdurend de krijgslasten alhoewel, voor dit j car, het te kort der Begrooting ruim 100 miljoen bedraagt, waarin nieuwe belastingen zullen moeten voor zien. De schuld van dergelijken toestand word aan het ministerie Crispi toegoschreve en liet zal zeker met geene geringe voldoening zijn dat het nieuws van i.et ontslaggeven van dit ministerie, ons heden door de dagbladen aan gebracht, door het italjaansche volk zal ver nomen zijn. Clericals vaderlandsliefde. Dat de clericalen draaien gelijk haant jes naar den wind hunner politieke belangen is sedert eeuwen gekend. Zij komen er nog nieuwe bewijzen van te geven. Onder Napoleon I werd hier or de Franschen de loting ingevoerd. Cnze boeren wilden er niet van weten en stierven liever met de wapens in de hand als opstandelingen, dan zich aan die Fransche dwingelandij te onderwerpen. Dat was de Boerenkrijg Sedert maakten de clericalen gebruik van dien afkeer onzer boertjes voor de onrechtvaardige loting, en zij eindigden met aan den Vlaamschen landman wijs I te maken, dat de liberale partij voor- j stander was van Frankrijk en van de loting en dat de clericalen er de vijanden van waren. De namen parti de France» en bloedwet zijn door hen uitgevon den. Nu is het de nood van liet Vaderland, door de liberalen, door den Koning in de eerste plaats begrepen, die alle ware vaderlanders dwingt de onrechtvaardige loting door den persoonlijken dienst te doen vervangen, om hier een leger te kunnen samenstellen, dat in staat zij onze onafhankelijkheid toch met zeke ren ernst te kunnen verdedigen. De clericalen, die altijd zooveel kwaad zegden van de loting en van de bloed wet, zijn er nu op eens voorstanders van geworden. Zij volgen hierin de heer Woeste, die zich op den Koning wreken wil, omdat hij als minister werd afge steld. Zij meen en ook, dat het invoeren van den persoonlijken dienst hun eenige stemmen in de kiezingen en eenige zetels in de Kamers zou kunnen doen verliezen, en dit kleine politieke belang stellen zij boven het lot en de leefbaar heid van het Vaderland Zij dreigen zelfs den Koning met den dood, indien hij eene hand dierf slaan aan die heilig geworden loting. Dat zeggen zij wel niet allen maar allen denken toch eendrachtig, dat het clericaal belang boven het vaderland is verheven, Wat zij echter niet zeggen, dat schrij ven de Hollandscho clericalen voor hen en openlijk. Overal zijn die clericalen dezelfde Geen ander vaderland dan Rome en hunne voorrechten, kerken en kerkgoedereu Het Huisgezineen Hollandsch cleri caal blad van de zwartste sooit, zegde zon lor omwegen het volgende Zelfs als de tegenwoordige meerder- heid, de twee ijverige katholieke mi- n nisters, die van rechtswezen en die it van oorlog daarin begrepen, moesten weggaan, en eene nieuwe vijandige meerderheid de teugels van het be- n stuur in handen namzelfs indien m: n voor altijd de vrijlating, niet alleen van priesters en kloosterlingen, maar ook van seminaristen en novicen, in onze wetten schreef, dan nog zou- den wij van de afschaffing der plaats- vervanging niet willen weten. Hoe vindt ge die voorstanders van het schandelijkste der voorrechten. Ge moet weten, dat Holland in dezelf de lakens ligt als België een clericaal bestuur aan 't hoofd en een leger, door loting en plaatsvervanging samenge steld, en onvoldoende om het land te verdedigen tegen de gevaren, die ons al- Ie beide bedreigen. Een ander Hollands blad, De Neder- landsche katholiek, gaat verder Het bekent dat annexie verkieslijk is boven eene verandering in de wet van aamverving voor het leger. En het voegt er bij dat, vermits de Koning van Holland eenprotestant is, de annexie van het land bij een ander voor de katholieken onverschillig is. Bij welk and r land dan Duitschland meenen die Hollandsche vadeilanders dan wel (e kunnen geannexeerd wor den En daar zouden ze zeker geen pro- testantschen vorst hebben, en den pru- gel daarbij En hier in België, getroost- j ten zij zich zeker Leopold I niet, die j ook protestant w is en bleef Alles winkelkwestie dus Een derde clericaal Hollandsch blad, Het Venloosth Weekblad, zegt vlakaf dat de plaatsvervanging eene katholieke instelling is, en dat, indien die n plaatsvervanging moest afgeschaft wor- den de Nederlandsche nationaliteit x van gèener waarde meer zijn zou voor x de katholieken. Dat heet te minste onbeschaamd zijn Voor do clericalen dus geen vader- lan niets dan voorrechten en wel nog de schandelijkste Hier zeggen zij dat wel niet zoo on- bewimdeld als in Holland, maarzij mee nen het even zoo goed. 't Is hoog tijd, dat al wie ons Vader land behouden wil zien in den nakenden storm, wakker schiete en het bewind uit de handen rukke van hen, die het al dus misbruiken (Brugsche Beiaard.) Volkomen. Geen woord werd "verder over de zaak gesproken. De hersens van den klerk schenen niet meer onder den invloed van den wijn te staan, dan ot hij in plaats daarvan niets dan water gedronken had. Hij zat daar, nu jeens in het vuur, dan weer naar zijnen patroon ziende en vulde nu en dan zijn glas uit een der bij hem staande karaffen. Maar bij mocht drinken zooveel hij wilde; zijn geest scheen geheel buiten den invloed van den drank te blijven. Rupert Godwin, die hem nicttegenst .ande zij'ue overpeinzingen steeds in het oog hield, bemerkte dit op. Die map is van ijzer, dacht hij, toen hij naar zijne kamer ging, nadat hij eerst Jacob Danielson eeneu goeden nacht gewenscht h ui. Hoe kan ik ooit rust hebben, zoolang vele van mijne geheimen in het bezit zijn van zulk een monster. Daarop mompelde hij na eene korte poos Rust rust Wanneer heb ik rust gevonden sedert Een zucht brak dezen volzin af. VIII. Droevige dagen. Bitter, zeer bitter was het leed, dat Violette en Lionel bij hunne tehuiskomst wachtte. Zij waren dien morgen met al de zorgelooze luchthartigheid der jeugd naar Winchester vertrokkentevreden met de gelukkige wereld, waarin zij leefden, en nauwelijks in staat te begrijpen, dat er op deze schoone aarde nog plaatsen waren, waar smarten, diepe langdu rige smarten, geleden werden. Maar nu was de slag, de eerste en gevoeligste slag, die het warme loven der jeugd vernietigt, gevallen. Nooit in hun gansche leven zouden die twee vroolijke jeugdige harten gevoelen, zooals zij tot heden gevoeld haddennooit zouden zij meer aan het bestaan van lijden en verdriet kunnen twijfelen. De beker des lijdens werd aan hunne jeugdi re lippen gebracht; de bittere drank moest tot den laatsten druppel gedronken worden. Violette vond hare moeder weer op het bed liggen, waaraan zij zoo lang gekluisterd was geweest. De doctor had haar bezocht, maar was buiten staat, haar te helpen. De ongeluk kige vrouw lag daar onbeweeglijk en als ver steend, met haar gelaat naai- den muur gekee.d. Geene klacht verlichtte haar gefoltert hart. Zij leed in stilte: 't Scheen alsof haarhr rt in eenen steen veranderd was. I) doctor, die Violette en Lionel van kinds af gekend had, zat in de voorkamer te wachten, en verzocht hen te m >gen spreken, eer hij vertrok. Zij begaven zich onverwijld naar hem to en vonden hem aan de tafel zittende met een nieuwsblad in de hand. Moeder heeft zeker slechte tijdingen ont vangen, sprak Violette, wier aangezicht nat was van de tranen, die zij bij het zien van het leed harer moeder geweend had,'o mij nheer San derson, ik ben zeker dat het zoo is. Het is ge ne gewone ziekte. Uit medelijden, martel ons niet langer; laat ous niet in ongerustheid. Zeg ons het ergste. Ja, sprak Lionel met gedwongene be daardheid, laat ons het ergste weten. De doctor zag hen met eenen droevigen, medelijdenden blik aan. 't Is misschien beter zoo, sprak hij op pein- zeuden toon. De tijding die uwe moeder zoo zeer getroffen heeft, is niet van zeer stelligen aard, ging hij voort, en kan wellicht zoo slecht niet zijn, als het zich laat aanzien. Wij mogen i nog altijd het beste hopen, miss Westford. De Voorzienigheid is zoo goedertieren en de vreugd en Tuitingen in het hoofd. Manier om zich ten zijnent te genezen Menzeudt eene Srochuur van 132 hladz. tegen 0.30 Men wende zich totJ. H. Nicholson, i, Drouetstraat, Parijs. Middelbare Scholen. In een vorig nummer stelde 't T^and van Ae 1st ons eenige vraagjes, persoon lijkheden bevattende ten opzichte der heeren Leeraars onzer Middelbare School. Gezien den aard dier vragen konden wij daarop niet antwoorden Thans komt onze Confrater op die vragen terug. Ziehier ons antwoord Wij zullen de vragen van 't Land be is dikwijls zoo dicht in de nabijheid, daar, waar wij in wanhoop verkeeren. Zeg ons het ergste, riep Lionel op harts tochtelijken toon uit, ge wilt ons de waarheid niet zeggen mijnheer Sanderson. De doctor reikte den jongeling het dagblad over. Lees dit, sprak hij, en wees op de aange- teekende paragraat betreffende de Lily Queen eu mo e God geven, dat liet slecht een valscli alarm zij Lionel las het artikel niet een-, maar drie maal acht'reen, en eene koude rilling doorliep zijne leden, eu deed zijn hart ineenkrimpen, terwijl hij la-s. Dair voelde hij eene kleine hand op zijne schouder beven. Hij zag om eu bemerkte Violette's bleek gelaat, dat op het noodlottige nieuwsblad staarde. O neen, neen, riep zij weeklagend uit, niet vergaan neen, niet vergaan! Mijn vader miin arme, lieve vader Laat ons hopen van neen, miss Westford, antwoordde de doctor op den meest troostvol- len toon die hij kon aannemen. De mannen van zaken zijn altijd zoo spoedig gereed om het ergste te vree zen. Laat ons vertrouwen, mijne lieve vrienden, laat ons op den hemel vertrou wen, en hopen dat alles zich ten goede moge keeren. Neen, riep Lionel uit, ik wil niet langer vertrouwen. Er is iets in mijn binnenste, dat mij zegt, dat mijn vader vergaan is. Kan ik de ziekte mijner moeder vergeten De ziokte was alleen veroorzaakt door het voorgevoel van het ongeluk, dat mijn vader op dcre reis zou overkomen. Twintigjaren langis zij een zeemansvrouw geweest, eu nog nooit te voren heeft zij zulk een voorgevoel gehad. Ik was eon opgeblazen gek, en 'achts niet de vrees mijner moeder. Nu weet ik dat zij ergoode antwoorden indien het eerst ons zijne meening wil doen kennen, in een duide lijk, eerlijk antwoord, over het volgend dilemma In elke onzer Middelbare Scholen is er een Leeraar van Zedeleer en Gods dienst. Ofwel dient zijn ouderwijs tot iet» en zou hij het zich tot plicht moeten rekenen het Land te loochenstraffen, dat het gesticht, waar hij de Christelijke Leering onderwijst, als eene school van ongeloof en ongodsdienstigheid aigchil- dert ofwel dient zijn onderwijs er tot niets en zou hij, die als priester de aardsche goederen moet minachten, voor zijn leeraarsambt moeten bedanken en in de Staatskas de vele lionderde franken doen terugkeeren welke bij jaarlijks nutteloos trekt. Wij verwachten uw antwoord, Land. 0 Van den Peereboom De expresstrein van Bazel naar Oos tende die ten 7 ure 's morgens in Brussel-Noord moet aankomen, heeft vrijdag eene vertraging van een half uur ondergaan. In Luxemburg was de smeerdoos van een der assen verhit geworden te Jemelle werd een wagon beschadigd, en eindelijk, nabij de Nooristatie, is een ongeval overkomen aan de lokomotief zelve. De ramp van Groenendael.M. Benoit Bohy, leeraar te Loupoigne, die erg ge kwetst is bij de spoorwegramp ran GroeLendael, heeft een proces tegen den Staat ingespannen. Hij vraagt 30,000 fr. schndevergoeding. Het is ongelooflijk waaruit onze mees ters met Peere Boom aan het hoofd trachten voordeel te trekken. Over eenige dagen kregen wij, zooala elk ondervonden heeft, veel sueeuw, en iedereen weet ook wat ongelukken er daar op den ijzeren weg kunnen uit voort spruiten. De bedienden zijn dan genood- zaak l oen bezem in de hand te nemen om de wisselsporen alsook de banen te zuiveren. De bezems welke zij daarvoor ontvan gen zijn uiterst slecht en zonder over drijven mag men alle uren eenen auderen nemen zonder degene te rekenen die ongebruikt terzijde moeten gelegd wor den. Lit goede bron heb ik vernomen dat ze slechts vier centiemen 't stuk koste i. Is het wel mogelijk daarvoor goede den en voor had. Mijn vaders schip ia ver gaan, mat man en muis vergaan De jongeling werd hierdoor een zenuwach- tigen gii van Violette geaiuiisnikkend viel zij in zijne armen. - Gij zult uwe zuster den dood aandoen als gij zoo spreekt. M. Lionel, riep de doctor'ver stoord uit. Lionel zweeg. Hij droeg V iolette naar hare kamer. Mijnheer Sanderson had dien nacht twee zie en te verzorgen. Wat den j. ngeling betreft hij scheen aan eene vreesehjke wanhoop ten prooi. Dien ge- heelen langen droevigen nacht liep hii, in som bere gedachten verzonken, door de ledige kamer heen en weer. aai om ben ik ook geen zeem ui gewor den, zooals hij i dacht li ijWaarom was ik in de ure des gevaars niet bij hem Misschien was het nnjn roeping geweest, hom te redden, of ten minste met hein te vergaan. Ik gevoel dat ik een lage lafaard ben, wanneer ik denk aan mijn weelderig lui leven, terwijl mijn vader het zijne waagde om het geld te verdienen dat ik in partijtjes en vermaken aan dn hoogeschool verkwistte. En nu is dat edele leven verloren bij de laatste poging om het vermogen zijner kinderen te vergrooten. Droevig en somber waren de «lagen en weken, die op het noodlottig bezoek van Rupert Godwin volgden. Langen tijd lage-" Clara Westford cn hare dochter in hare donkere kamers door de koorts aan het ziekbed gekluisterd. G( durende dien tijd betoonde Lionel zich nu en dan meer een zoon en een broeder voor de moeder en da zmtor, dien hij ou zeer hef had. Wordt voortgezet.) i9SMamv*jaM*Jt &S&5&352£23B3g O

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1