HET GEHEIM DOOFHEID I 4de Jaar. Nummer 10 (166) Zondag 10 Maart 1889. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR DE 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, voorop betaalbaar. PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten yoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgnngslraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Prijs der AnnoncenGew°n8> ls Reklamen, 75 centimen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. per drukregel. Nee spe nee metu. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 9 MAAET Be Liberale jongelingen worden vrien delijk verzocht de lessen welke des Zon dags. om 9 ure 's morgens, in het lokaal CONCORDIA, Schoolstraat, N" 2, tot be reidingvan het kiesexaam gegeven worden bij te wonen. De lessen worden door bekwame onderwijzers gegeven. Bulteulaiidsch politiële overzicht. Duitschland. Uit Berlijn komt ons eene tijding toe waarvan de gewichtigheid tamelijk iu het oogspringend is. De keizer van Duitsch land is met de keizerin, den prins van Ilohen- zollern, graaf Herbert von Bismarck en andere hoogs perfonnaadjes van 's vorten omgeving tegenwoordig geweest op een diner door den frausehen gezant, M. Herbette, gegeven. Sinds 1883 was geen keizer van Duitschland in het fransch gezantechapshotel r og geweest. De dagbladen zeghen dat de Vorst zich zeer vriendelijk getoond heeft ten opzichte van M. Herbette en willen en een bewijs bewijs in vinden dat de keizer willen toonen heeft dat hij geene vijandelijke inzichten koestert ten opzichte van Frankrijk. In dan zelfden zin logt men hetnieuwsje uit, door eon dagblad medegedeeld doch tot hiertoe noch bevestigd noch gelogenstraft, dat, na het afsterven van den koning van Nederland, het Groot-Hertogdom Luxemburg metElzas-Lotha- ringan tot een koningrijk zou verenigd worden, onder don scepter van hertog Adolf vanNassou- wendit nieuw koningrijk zou niet, zoo al» heden F.lzas-Lotharingen, een Rijksland zijn maar esn deel uit maken van 'tduitsche Rijk. Door de vorming van dit koningrijk zou het keizerlijk staatsbestuur hopen den hinderpaal tot den bestendigen vrede met Frankrijk, dus van gausch Europa, uit pen weg geruimd te hebben en eeue gedeeltelijke ontwapening der europeesche volkeren mogelijk te maken. Frankrijk. Do Patriottenbond, gesticht om onder 't fransche volk den gee»t van vader landliefde levendig ta houden en aan te wak keren, was in deze laatste tijden tot eene hou" langistiache kiesvargadering ontaard wier hou ding gevaarlijk werd voor de binnen - en buitonlandsche rust van Frankrijk. Op het einde der verledene week deed het ministerie eeue huiszoeking doen i i de bureelen van da parijsche afdeeliug des Bonds meer dan 4000 stuk» werden in beslag genomen en onder zegel gesteld; de heeren Deroulède en Richard, bestuurleden, worden vervolgd; ook M. Lag- uerre, de boulangistische afgevaardigde,alsmede verscheidene andere personen, waaroider enkele 19. VAN DEN BANKIER. Nacht op nacht, wanneer de gehuurde waaksters moede werden van hare taak, wan- ne»r de dienstboden, hoezeer zij ookaanhara meesteressen gehecht waren, door vermoeidheid genoodzaakt waren, rust te nemen, hield do trouwe liefde den jongeling staande. Er was niets bewonderenswaardigs in de zelfopoffering van iemand, die voor dat de kwade dagen kwamen, zoo ij del en luchthartig geschenen had. Lionel's taak was niet alleen tot waken in de ziekenkamer beperkt. In dien droevigen tijd deed hij nog verscheidene reizen naar Londen. Herhaaldelijk begaf hij zich overal heen, waar hij eenige hoop koesterde, tijding van het ver loren «chip te vernemen, maar geen goed nieuws betoonde zijn geduld, en eer zijne moeder weer hersteld was, had hij net ergste reeds vernomen. Een gedeelte van het vergane schip was ergens op eene rotsachtige kust aangespoeld eene plank, waarop de woorden Lily Queen te lezen stonden. Met een gebroken hart keerde Lionel naar Luis terug. Hoe bitter het verlies voor hem ook wezen mocht, begreep hij toch, dat de smart zijner moeder nog grievender moest zijn. Hij keerde naar haar terug, en waakte nog maals aan haar ziekbed. Ditmaal kon hij waken aan hare sponde en oppassen dag aan dag en nacht aan nacht. Hij behoefde haar nu niet parlemensleden, zullen, zegt men, vervolgd worden. Die daad van krachtdadigheid wordt bat ministerie Tirard-Constans ten goede geduid. Foemanië. De Kamer van Afgavaardigden heeft de in staat van beschuldigingstelling van het verleden jaar gevallen ministerie Bratiano gestemd, vooral door invloed van Russische zijde het ministerie Bratiano was een boadge- neotschap met Duitschland en Oostenrijk zeer toegedaan. Servië. Koning Milan I heeft afstand ge daan Tan den troon, ten voordeele vaD zijnen zoon, in de oogstmaand van 1876 geboren, die koning uitgeroepen is onder den naam van Alexander I. Milan heeft zelf het regentschap benoemd dat, tot de meerderjarigheid yan den jongen Vorst, het land besturen zal de leden ervan zijn: M. Riatitsj, generaal Protitsj en generaal Delimackovitsj. Sin ls geruimeu tijd liet de ezondheid ran koning Milan veelte weuschen en zijn toestand als hoofd van het Uitvoerend Bewind in Ser>ië was onuithoudbaar voor hem geworden. Eene sneltijding, uit Belgrado naar het Weener blad Nene Freie Press gezonden, zegt dat volgens eene verklaring yan koning Milan, niets veranderd zal yrorden in de staatkundige en economische houding run Snne tsn opzichte van Oostenrijk-IIongarië. Italië. —Volgens een schrijven der Fanfulla zon M. Crispi, wien ds koniug weder dezen- ding had opgelegd om een nieuw ministerie saam te stellen en dia z» aanvaard had, er van afgezien hebben omdat het hem onmogelijk schijnt ee» kabinet volgen# zijne beg»erte tot stand te brengen. Vernedering- De Escaut melde ovei- eenige dagen De heer gouverneur baron Osy van Zeg- waart, vergezeld door den heer griffier der provincie, is verleden dinsdag naar Mechelen gegaan om er zijn bezoek te brengen aan den ^artsbisschop. Mgr Goosens, vergezeld door Mgr Grietens hearis generaal, heeft eergisteren zijn bezoek teruggebracht aan den heer gouverneur. Z. Eoi kwam aan met den trein vtn 2 ure 30. Zij werd aan de statie ontvangen door den heer Fred. Delaat, griffier der provincie, in officicele kleeding. b Das is de heer gouverneur, de verte gen woordiger van den Koning, als bur- gelijke overheid, die in ons grondwet telijk land boven alles staat, ootmoedig de eerste een bezoek gaan brengen aan het hoofd der geestelijkheid, die geen wettelijk gezag of overheid heeft. En toen hij aldus de burgelijke over heid vernederd had, heeft Zijne Emi nentie wel gewaardigd zich op hare beurt te vernederen om een bezoek te- tusschenbeide te verlaten hij wist nu het ergste Eindelijk toen de lange aanvallen van waan zin en gevoelloosheid, die elkander afgewisseld hadden, geheel geweken waren, werd Clara door den doctor in staat geoordeeld om uit haal bed op .eenen stoel bij het haardvuur overge bracht te worden. De vensters waren gesloten. Daar buiten was alles donker en droevig. De hoornen waren bladerloos, en de Decemberwind floot huilend door de kale takken. Da lucht was loodkleurig grauw geen enkele zonnestraal vorhelderde haar. Maar Clara Wes!ford's kamer was geen onaangenaam vertrek, zelfs in het midden van den winter. Zware gordijnen verborgen ten halve de ramen, en de zieke zat, van alle kanten door kussens ondersteund, in eenen gemakkulijki-n armstoel, die dicht bij den hoeï-d van blank ijzer gerold was geworden, waarin de vlammen van het helderbrandend vuur zich op voor het oog aangename wijze weerkaatsten. De breedo schoorsteenmantel stond vol mot kostbaar porselein, vreemde Japausche monsters en merkweerdige proeven van kunstvlijt, die de kapitein van zijne reizen had medegebracht als geschenken voor zijn vrouw aan wie te behagen altijd het grootste genoegen zijns levens geweest was. Een portret van Harley Westford, glimlachende met echte zeemansrondheid, hing tegen den schoorsteen, en een vuurscherm van tapijtwerk, door Violette's vlugge vingers vervaardigd, be schermde de zieke voir de al te groote hitte van het vuur. Clara had nog niet lang op haren gemakke- lijken stoel gezeten, toen Lionel, zijne zuster half dragende, half ondersteunende, binnen kwam. Violette was heden ook van het ziekbed opgestaan, maar piet zeo ernstig en langdurig rug- te brengen aan den beer Gouver neur, die zijnen griffier, nog al in ofjfi- cieele kleoding, naar de statie zond om Zijne Eminentie op éminente en officiecle wijze af te halen De bezoeken waren diensvolgens niet louter bezoeken van beleefdheid, maar officieele bezoekenom nog meer te doen zien, dat de burgelijke overheid, de bur gelijke waardigheid zich lager acht dan de geestelijkheid Men is begonnen met den Koning nu is het de beurt aan zijne vertegenwoor digers, aan de gouverneir.s. Waarlijk, wat zuil n wij onder de clericale regeering nog in ons landeken zien gebeuren Indien men gezworen had van België oen tweede Paraguay te maken, en het priesterdom heer en meester te maken men zou het niet anders aan boord kun nen leggen. Vooreen handelde het clericalism in het donker thans is het onbeschaamd en roekeloos genoeg openlijk te werken, om België tot in merg en been te verkwe zelen en te verpaapschen. Maar wee voor de omkeer (Koophandel.) en Tuitingen in het hoofd. Manier om zich ten zijnent te genezen Menzotidt eene örochuur van 132 hladz. tegen 0.30 Men wende zich totJ. H. Nicholsox, 4, Drouetstraat, Parijs. Middelbare Meisjesschool. Een onzer medewerkers deelde, in ons laatste nummer, onder den titel Slechte Scholen, het getal der leerlingen mede der twee Staatsinstellingen voor Mid delbaar Onderwijs in onze stad en den rang welke zij, volgens dit getal, in de rij dar Middelbaro Scholen van het land bekleeden. Dit getal is hoo gst voldoende en verblijdend, die rang zeer eervol. Doch iets komt er ons verwonderlijk voor. Alhoewel de Middelbare Scho len voor jongens meer dan dubbel zoo talrijk zijn als die voor Meisjes, al hoewel, in onze nabijheid, Dender- moude en Ninove eene jongens en geene meisjesschool bezitten, alhoewel een deel van het middelbaar onderwijs voor jongens in Colk-giën en Athenea egoven word, telt onze meisjesschool slechts 182 leerlingen, tegen 342 in de jongens school vooral in de middelbai-e afdee liug is de verhouding van het getal leerlingen al te ongelijk terwijl in de geweest als die van hare moeder, en zij was de eerste geweest, die weer had kunnen opstaan. Maar toch was zij nog zwak, zeer zwak, en in hare lange witte kleedercn zag zij er uit als een spook. Zij was nu niet langer het schitte rende meisje met de zonnige gouden lokken, dat den jengdigen !scüilder op het bal te Win chester bekoord had, Violette riep mrs. Westford uit, hoe bleek en veranderd ziet gij er uit 1 O, liefkind, zijt gij dan ook ziek geweest V Ja lieve moeder. Fin mou heelt mij daar nont iets van gezegd, sprak Clara op zicht verwijten len toon. Waarom zonden wij u da -.rmeê nog uieer verdriet aangedaan hebben? sprak Lionel. Violette is goed opgepast geworden. Ja, inderdaad, beste Lionel, riep het meisje uit, en zag haren broeder mot oen dank baren blik aan want zij wist maar al te wel, hoezeer Lionel in die bange tijden de goode geest van het huis geweest was. Arme Violette fluisterde demoeder, oa vatte de hand barer dochter met zacht» teedor- heid. Arme Violette de zonneschijn des levens is spoedig voor u door wolken verduisterd geworden. Ik heb twintig jaren vau onafgebro ken helderheid beleefd, maar voor u is de storm heel spoodig gekomen! Arme lievo kin deren. De moeder legde haar moede hoofd op den schouder van haren zoon. Lionel sloeg lief kozend zijn arm om haren hals, Violette was aan do vooten van hare moeder neergezonken, en dus in eene groep vereenigd, bloven zij eenigen tijd zwijgend. Lionel was bleek als een doode De lang ge vreesde vraag zou nu weldra gedaan worden en het antwoord daarop was niet te ontwijken. jongensschool 113 leerlingen, 't zij een derde der heele schoolbevolking, de lessen volgen in de middelbare afdeeling, vinden wij in dezelfde afdeeling der meisjesschool slechts 43 leerlingen, of nog het vierde deel niet van het geheel getal. Welke mag wel de oorzaak zijn van dit verschil W ij kunnen er geene andere vinden dan de dwaze meening, nog algemeen, vooral bij onze burgerij in zwang, dat het aanzien geeft de meisjes hare opvoe ding in pensionnaten te doen ontvangen of volledigen. Die meeniug noemen wij dwaas, en wel te recht. Het stelsel der Pensionnaten word inderdaad door de beroemdste opvoedkundigen voor zeer gewichtige reden afgekeurd en slechts aangenomen wanneer het niet anders zijn kan. En op onze dage i en in onze stroken kan het anders. Nu dat meest al onze gemeenten met de steden ver bonden zijn bij middel der spoorbanen, nu dat, met liet stelsel der abonnemen ten voor leerlingen de vervoerkosten onbeduidend zijn is't allergemakkelijkst het heenzenden der meisjes naar Pen sionnaten te vermijden. En dat is een geluk, want het onderwijs dat geg- ven wordt in de Pensionnaten aan 3 a 4 honderd franken 's jaars is toch zoo gebrekkig. Wie heeft er de ondervin ding niet van opgedaan Is het dan niet dwaas handelen do meisjes daar heen te zenden wanneer men ze gemakkelijk, en met minder kosten, naar eene school zenden kan waarvan de degelijkheid van het onderwijs, in algemecne prijskam pen en examen voor de Normaalscholen, ten overvloede is bewezen. Wij zullen daar niet verdor op aandrin gen, maar enkel hen allen, die eenigen invloed uitoefenen kunnen, aanraden dien te gebruiken om de ouders van hunne dwaze meening te doen terug- keeren en hen aan te wijzen dat het volledigen der opvoeding in de talrijke maseurkens Ponsiounaton, als kamper- noeiljen uit den vlaamscken bodem op geschoten, alleenlijk uitkomt op een alleroppervlakkigst onderwijs en eene zeer diepgewortelde kwezelarij of zieke lijke godsvrucht. Scherreweg. Men weet hoe talrijk, sinds eenige jaren, die kloosterinrichtingen in de vlaamsche plattelandsche gemeenten opgerezen zijn waar men, mits de beta ling, in eens en op voorhand, van eene soms onbeduidende som, woning, voed sel, onderhond en geneeskundige hulp Het verwonderde hem, dat zijne moeder hem niet reeds lang te voren ondervraagd had. Helaas, voor haar gebroken hart was de reden, waarom zij zweeg, de instinktmatige zekerheid, dat alle iioop verloren was. Als er goede, blijde tijdingen gekomen waren, zou baar zoon maar te zeer gereed geweest zijn haar die mede te deelen. En daarbij, Clara Westford had het gelaat van haren zoon bespied, en zij had er de teekens van wanhoop maar al te duidelijk opgedrukt gezien. Zij vatte de sterke hand, die haar zwak lichaam ondersteunde. Lionel, fluisterde zij, waarom tracht gij die waarheid voor mij to j verbergen? Denkt gij, dat ik niet in de oogen mijner kinderen leze en mijn onzeluk uit hunne droevige aangezich ten verstaan kan Er is nog geeno tijding van vader Noen, moeder, er is geene tijding vau mijn vader. Maar er is toch tijding van zijn schip, zuchtte Clara. Holaas! de noodlottige tijding I riep de jongeling uit, en liet zich naast de stoel z(jner moeder op de knieën vallen, O, moeder, moe der 1 om onzentwille tracht d n schok moedig te verdragen. Denk dat wij niemand dan u op aarde meer bezitten. Deze woorden zegden alles Clara Westford wist nu dat zij weduwe was. IX. Een onverbiddelijke schuldeiseher. Na dit droevig tooneel in de slaapkamer van mrs. Westford scheen het alsof da viede in het huisgezin teruggekeerd was. Wel was het leed voor het overige zijner dagen bekomt. Menig mensch vroeg z'ch reeds af hoe kunnen die gestichten voor zulk eene onbeduidende som, de menschen onder houden En te zeiver tijd moesten zij bestatigen dat die kloosters zich van dag tot dag uitbreidden en rijker wier den. Dat is geen wonder. De menschon die daar een onderkomen gaan koopen hebben meest altijd eenige meubeli en het noodige geld om yoorf te kunnen leven, wanneer zij het klooster zouden verlaten omdat zij bet er a niet gewoon kunnen worden. En na hun afsterven, in het klooster, zullen hunne bloedver wanten, hunne erfgenamen te vergeefs in die kloosters het nagelatene van den overledenen konn-n terugeisschen :«hun oom of hun kozijn, zoo zal moeder overste hen fieemend toesnauwen, bezat niets meer wanneer hij zijn iukoomgeld in het Gesticht betaald had, en de teleurgestelde bloedverwanten zullen er onthutst en drupneuzen 1 van door truk- ken. Zulks gebeurt dagelijks; vroeger mul» deelden wij zulk een geval mede, deze week verhaalde men ons het volgende Over een viertal jaren ging de ge naamde K. Mals kostganger naar het klooster van X. Als een appeltjes tegen don dorst ha i hij, boven do ge storte som voor zijn onderhoud, nog «joh kapitaaltje van 1700 franken dat hij wij zullen van naderbij bepalen aan eenen inwoner vau Ter Joden (Erembo- degem) geleend had, en een rond som metje uit gouden munt bestaande, dat in zijn koffer gesloten was. Nu drie èi vier maanden geleden itierf de man en toen zijne neven aan Moeder-Overste de nalatenschap vroegen van hunne* oom, verklaarde de heilige vrouw dat de m:ui niets meer bezat, bij zijn overlijden, dan eenige versleten klecdingstukkaii stekende in een soort van hopzak zij loochende, ondanks de stellige bewering van zeer geloofwaardige personen, dat de overledene met eon koffer naar het gesticht gekomen was. Het koffer, met liet goud en de bewijsstukken der geld- leening zijn spoorloos verdwenen in den onpeilbaran Kolk dien men Doode Hand en bisschoppelijke brandkisten noemt. Eon en ander. Eene geschiedenis van katten on muizen. Het officieel beknopt verslag der kamerzittingen brengt ons hot vol gende verhaal, waarmee men zaterdag ferm gelachen heelt in de Kamer -MHouzeau de Lehuie. - Het bestuur van wegen en werken bezit een zeer bitter eu diep gevoeld door elk lid der huisge- nooten, maar de moedige harten streden tegea hunne smart. Zeer weinig werd over den ver loren echtgenoot en vader gesproken. Zij die hem zoo innig bemind hadden, en hem nu zoo betreurden, durfden dieu geliefden naam bijna niet uitspreken, al nam hij ook de eerste plaat» in hunne harten in. In Clara's slaapkamer hing een zwarte sluier over het portret van den kapitein, eea ander portret in de voorkamer w«s op geliike wij™ bedekt. iolette zag er zeer bleek en zwak uit in bare rouwkleederen. Hare goude i lokken schitter den nog met ouden glans onder den z-wart krippen hoed, maar <»r was ociie onnatuurlijke bedaar dieid in de donkerblauw» oogon dia eertijds van zoovele bekoorlijke vrolijkheid schitterden, op te merken. Iederöen in den Omtrok wist na, dat Harlav vVesttord s schip vergaan was, en vela vrienden schaarden zich rond de weduwo is het uur der droefheid om haar hunne deelneming te betui gen en troost aan te bieden. Maar helaas I hunne tegenwoordigheid wa* haai eerder lastig dan aangenaam. Zii s».j behoe.te om alleen te zijn, alleen met hare smart alleen met beeltenis van haren echt- lnt T Z[J tot het oude katholiek, geloot had behoord, zou zij gaarne eene schuil plaats in het stille klooiter gezocht hebb.a waar het overige harer vrengdelooze dares san werken van barmhartigheid en vrome overdenkingen konden toegewijd zij», en waar geen enkel geluid van de woelige buiten wereld hare moede ooren had hunnen berei- iVordt voortgezet.) iv no s s J!U". SB tui

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1