HET GEHEIM DOOFHEID 4de Jaar. Nummer 5 (171) Zondag 14 April 1889. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR DE 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 6'EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgang straat 10, Aalst. HET Prijs der Annoncen ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 oentimen Reklamen, 75 centimen Vonnissen op de derde bladzijde, i frank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. RTsc spe nee metu. AALST 13 APRIL. Bnitenlandsch politiel* overziclit. Frankrijk. Hier wordt de toestand van dag tot dag al meer gespannen. Dooreene stemming der kamer van ntgevaar digden wordt het Senaat aangesteld om als op perste gerechtshof over de kwestie Boulangei uitspraak te doen. Moeielijk is het te voorzien wat daar gaat uit voortspruiten. Zeker is het eventwel dat het republiek zal krachtige maatregelen dienen te nemen om die woelige afbrekeis tot stilte *e biengen. In het noorden hoort men weer van nieu we werkstakingen. De heer Chevreul, een der beroemste na tuurkundigen dezer eeuw, overleed deze week te Parijs in den ouderdom van 103 jaren. Duitschlancl. Men meldt uit Berlijn dat keizer Willem binnen kort een bezoek aan de koningin van iEngeland za1 brengen en zijne inscheping als dan te Antwerpen zal praats grijpen. Men spreekt hier van niets anders dan van eenen nieuwen minister van oorlog, na- menlijk van den generaal Verdy du Vernois. V.dgens deskundigen beweeren mag bij als krijgskundige flink nevea de Moltke staan niettemin is hij tevens een echt gentlemen. Luxemburg. -■ De hertog van Nassau heeft zijnen eed als vorst van Jhet groot hertogdom Luxemburg afgelegd en is plechtig ingehuldigd geworden. Holland. De toestand des Konings brengt weinig'verandering mede nogthans mag men zich kortelings aan eene treurige ontknooping verwachten. Hongo. Men verzekert dat een beambte der Belgische expeditie in den Kongo eene nieuwe rivier heeft ontdekt en bevaren, welke den weg tot in bet diepste van 't binnenland van verscheidene konderde kilometer.; veikoit. Amerika. De gele koort woedt schrikke lijk in zekere staten van Amerika. Tijdens de laatste gemeentekieziugen hebben zich verscheidene vrouwen iti het nooi- den al« mayoressen of burgemeesterinnen doen benoemen, want men mag niet vergeten dat daar de vrouw ook stemrecht heeft, en waar de vrouw spreekt, daar is de duivel meester. Italië. —Er predikt te Rome een Domini- kaan, welke zijne aanhoorders tot de hoogste begeestering voret. In zijne sermoonen^klapt men in de handen en roept men bravissimo even als in een too- neelzaal. Reeds zijn er wanorders uitgeborsten ook heeft men al eene bom m de kerk doeu sprin gen om den predikant nog meer aantrok te ge ven. 24. VAN DEN BANKIER. i Ik ben zeker dat gij mij bevallen zult mijn kind, vervolgde zij tot Violette. Gij ver staat natuurlijk muziek en zang. Ja, mevrouw. Mrs Trevor wees met haren vinger, waaraan een pruchtigen ring schitterde, naar de piano. Laat mij «e-lis hooren, mijn waarde. Violette zette zich aan de piano neer een schitterend preledium, dat al hare bekwaam heid als pianiste deed uitkomen, zong zij met hare heldere liefelijke mezzosopranostem eeue eenvoudige italiaansche barcarolle. Bekoorlijk! riep mrs Trevor uit. Aller liefst Ik veronderstel dat gij ook kunt teeke nen en waterverf schilderen Violette bloosde toen zij die vraag beant woordde, want zij bedacht hoezeei Geoige Stanmore, de schilder, hare schetsen bewon derd had en hoezeer haar smaak door den omgang met hem beschaafd en verfijnd was. Zij opende eene kleine portefeuille, die zij meêgebracht had, ea toonde mrs Trevor eenige harer schetsen uit het bosch. Heerlijk! prachtig! riep de fashionable weduwe uit. Daar ligt smaak, warmte en gloed in, eene atmospheer, een chiareo-oscuro, die wezenlijk aantrekkeliik is. (jij spreekt natuur lijk franscb, duitsch en italiaansch, zooals in mijne advertentie verlangd wordt. Violette antwoordde dat zij met die talon zeer vertrouwd was. De vlucht van Boulanger. Als de wijwaterbladen maar op do kap der fransche Republiek kunnen zit ten wees zeker dat zij die gelegenheid niet zullen laten ontsnappen. Dit zien wij heden nopens het aanko men te Brussel van generaal Boulanger die, van het oogenblik dat er een we zenlijk gevaar r an aanhouding den held bedreigde, het voorzichtig geoordeeld heeft de grenzen tusschen hem en de j politie der Republiek te leggen. Maar ook de fransche Republiek is eeue liberale, en alwat liberaal is, kan niet deugen bij de klerikalen. Het is nu reeds negentien jaren dat onze zuiderburen bij de Republiek le ven. Negentien jaar is wel een lang tijd stip voor de fransche natie die zoo wis pelturig en zoo vatbaar is voor allerlei indrukken. Sedert de groote omwente ling van 1789 is de termijn van negen tien jaar de langste geweest die ooit een gouvernementin Frankrijk beleefd heeft. Lodewijk-Flips en Napoleon III zijn de eenigste uie tot dit getal regeeringsja- reu gekomen zijn. Ware zij eene Republiek zooals er daar ergens eene in Zuid-Amerika be staat, waar de jezuiëten heer en meester zijn, het land regeeren, de schatkist be sturen en er mede doen wat zij willen, o, dan zou de fransche Republiek een paradijs, een hemel zijn. Doch 't is het tegenovergestelde dit zegt genoeg dat er niets kan dengen en Boulanger.. en de mannen voor wie hij werkt, zouden dit alles verande ren willen Negentien jaar Niemand geloofde dat dit gemeenebest zoo lang zou geduurd hebben, dit te meer daar het aanvang genomen had met eenen oorlog tegen den vreemde, met de overrompeling, met den burgerkrijg en dat de Republiek gestemd en ingericht werd door eene wetgevende vergadering het meerendeel uit monarchisten samengesteld. En eventwel,niettegenstaande de legi- timische samenzweering- van den graaf de Chambord in 1873, die als eene arme Jan-Klaas moest schampavie spelen ondanks de bonapartische bemoeiingen en de kuipeiijen van den graaf van Pa rijs, bleef de fransche republiek op de ingeslagen baan voorwaarts stappen. De Republiek is traagzaam, steeds vooruitgaande opgekomen, en zij heeft zich hardnekkig losgeworsteld uit den rampvollen toestand waarin zij gedol ven scheen. Ondanks eene ongehoorde oorlogebe- En gij gunt onberispelijk getuigenissen vertoonen Ik kan u verwijzen naar inr. Morton, de geestelijke van de plaats waar wij woonden, toen mijn lieve vader nog leefde. Violette's oogen vulden zich met tranen toen zij over dat gelukkige verleden sprak, dat zulk een wreed kontrast maakte met het tegenwoor dige. Niets kan meer voldoende zijn, sprak mrs Trevor, toen Violette haar het adres van don predikant overhandigde. Ik zal dien heer nog lu den schrijven. Ik houd mij hij voorbaat verzekerd dat het antwoord gunstig zal zijn en wij kunnen derhalve even goed thans omtrent de voorwaarden overeen komen, 't Is van daag woensdag. Vrijdag zat ik antwoord van den predikant ontvangen en maandag morgend kunt gij uwe nieuwe betrekking aauveerden. Goeden morgend. Anastatia, lieve, bel eens. Violette stond op maar bleef aarzelend staan. Er valt nog eene zaak te regelen, me vrouw, sprak zij, het loon. O ja, zeker riep mrs Trevor uit; wat ben ik toeh vergeetachtiIk veronderstel hoewel, inderdaad, het is uw eerste verbintenis als gouvernante en vele lieden zouden weigeren u eenig loon te geven. Evenwel, ik behoor niet tot die karige personen. Gij weet wel, Anastatia, uw arme vader was gewoon te zeggen, dat ik tot in het belachelijke vrijgevig was. Het loon, miss Westford, is een halve guinea per week. Violette had stellig meer verwacht; evenwel, de armoede fstond voor de deur en dat weinige zou toch nog altijd iets zijn. En de uren vroeg zij Van negen tot twee ure; dat zal u in staat stellen om op uw gemak met uwe familie te buis te dineeren antwoordde mrs Trevor met een welwillenden glimlach. lasting van vijf miijaards heeft zij haar geldwezen heropgeklaard, haar leger heringericht, hare magistratuur verzui- verd, haar verplichtend en kosteloos onderwijs daargesteld, hare middelen van verkeer in het binnenland verdub beld, en in het buitenland het gezag van hare democratische driekleur en hare diplomatie weten te doen eerbiedigen dit alles gestemd op eene volstrekte vrijheid der drukpers en van het open bare woord, zonder dat gedurende deze negentien jaar de orde op haren bodem ernstig gestoord is geworden. Doch dit alles was niet genoeg voor Boulanger en het ras der achter uitkrui pers. Voor hen alleen zijn de landen waar heer Raap de overhand heeit def- fig en eerlijk daar tiert de deugd in den vollen bloei, dank aan den geluk zaligen invloed der H. Kerk. En ziet nochtans maar eens waar men deftigheid vindt Het fransch Senaat verklaart den generaal d'Andlarr van zijne waardig heid als senateur vervallen, omdat hij wegens aftroggelarij veroordeeld wordt. Hier in ons gezegend Belgie zien wij een Do Malan'der tot volksvertegen woordiger gekozen worden, hij die ver oordeeld werd voor afpersing van hand- teeken hetgeen met diefstal gelijk staat. Ja, hij die zich verplicht gevoelt zijn ontslag te geven als burgemeester en die als notaris wordt onwaardig verklaard, die deftige man wordt door de deftige klerikale partij, door de pariij der kerk, naar de Kamers gezonden. Kwakzalver Boulanger met gansch zijnen aanhang van Brussel beweert thans dat het bestuur der republiek sedert f8 jaar niet meer eerlijk is geweest. Waarom zegt hij ook niet wat het vroe ger was,onder Napoleon III vooral Een model van eerlijkheid misschien Doch, daar zwijgt hij over als een visch, daar hij de bonapartisten niet mag misnoe gen. En tijdens dat den braven generaal zelf minister was, ging het er dan niet eerlijk toe Al wat die kluchtspeler wil is in troe bel water visschen. Eer- en heersch- zuchtig zooals hij is, maakt hij van alle pijlenhout. Gesteund door bonapartisten en koningsgezinden eerst vooral kleri kalen daarbij nog door wat dozijnen ontevredenen en hoogmoedigen voortge dreven, wil hij de republiek gaan om verre smijten, ze in haar werk van vrede, be schaving en van vrijheid tegenhouden Yan negen tot twee ure, zes dagen van de week, en dat voor eenen guinea Vier stuivers peruur was dan de;waarde van bekwaamheden, die slechts ten koste van een schat gelds konden vei kregen worden. Violette zuchtte terwijl zij aan hare dure meesters, hare goed betaalde gouvernante en den tijd en de moeite dacht,die aan hare opvoe ding besteed waren. Misschien bevalt u de betrekking niet sprak de zachtzinnige mrs Trevor eenigzins scherp. O ja wel, mevrouw, zij bevalt mij goed. En gij neemt de voorwaarden aan Ja, mevrouw In dat geval ver .vacht ik u maandag morgen. Gij kunt dan een begin maken, na tuurlijk onder de voorwaarden dat de informa tie goed uitvalt. Daar heb ik geeue vrees voor. Goeden morgen. Betrekkelijk gelukkig verliet Violette het rijkgemeubeleerde boudoir- Een guinea per week was ten minste eene kleine voorziening tegen gebrek. Eene halve guinea per week, als belooning voor eene in alle opzichten bekwame gouver nante en dat nog wel van mrs Trevor, die geen oogenblik zou geaarzeld hebben om vijf pond voor eenen kop en bak van Sèvresporselein te betalen Toen de deur dicht achter haar gevallen was. keerde de sluwe weduwe zich met een zegevie renden blik tot hare oudste dochter. Wel, wel, ik geloof dat ik daar dat zaakje eens bijzonder goed behandeld heb, riep zij uit Eene halve guinea in de week dat meisje is honderd guinea's per jaar waard, lieve Anastasia. Denk maar eens aan het salaris, dat die oude tooverheks met haar blauwe bril op, mij durfde vragen. en terugwerpen, 't Is niet anders dan de reactie die het hoof 1 verheft wij hopen dat ze niet slagen zal. en Tuitingen in het hoofd. Manier om zich ten zijnent te genezen Men zendt eene hr°cbuur van 132 bladz. tegen 0.30 Men wende zich totJ. H. Nicholson, 4, Drouetstraat, Parijs. Burgerwacht van Aalst. Op 3 April laatst deed de heer Ans- pach-Puissant eene ondervraging in de Kamer der Volksvertegenwoordigers over zekere feilen, welke er hier te Aalst in de burgerwacht waren voorge vallen. De Eenderbode heeft daar in zijn num mer van 7 April laatst zijnen uitleg over gegeven. Om het Aalstersch publiek daarover de waarheid te doen kennen, laten wij hier achter een beknopt verslag dier ondervraging volgen, zoo als de Kamer verslagen ze meêdeelen M. I. Leclercq dient eeue klacht in bij den heer minister van 't Inwendige over de straf welke hij van den Majoor der Burgerwacht ontvangen heeft., Hij vraagt geene genade, hij vraagt slechts recht. M. de minister antwoordt dat hij daar niet kan tusschenkomen en dat de bevelhebber der wacht het recht heeft van zonder beroep tuchtarresten uit te spreken Waarom had men den luitenant Le- clercq die straf opgelegd De majoor un major de table d'höte, 't geen in 't vlaamsch beteekent tafel schuimer), zoo als de katholieke verte genwoordiger Cartuyvels zegt had op 20 Januari een bataljons-orde rond gestuurd dat volgens den inhoud zelf niet mocht afgeteekend worden dan dooi den kapitein der kompagnie alleen. Op 23 Januari, dus 3 dagen te laat, komt men bij luitenant Leclercq aan bellen. Zijn kapitein is afwezig, en geene volmacht van hem hebbende, weigert hij de ordo af te teekenen. Breng mij een schriftelijk bevel, voegt hij er zelf bij, en ik zal het oogenblikkelijk af- teekenen. De adjudaut komt des anderendaags terug met het volgende antwoord Gij hebt geen schriftelijk orde uoodig de majoor belast mij uwe handteekening te vragen. Hij weigert Daaruit komen 3 dagen arrest met De jongste der dames Trevor, die evenmin in haar uiterlijk als in haar karakter op hare moeder geleek, sloeg een verwijtenden blik op het gelaat der weduwe. Maar als die jonge dame zooveel waard is,is het dan niet laag, bijna oneerlijk, moeder, haar zoo weinig te bieden Laag, oneerlijk riep mrs Trevor uit. Wel kind, wat zijt gij toch dom Gij zult nooit in uw leven in staat zijn een koopje te doen XII.Moederlijke kunstgrepen. Vijf minuten nadat de klokken in den omtrok negen uren geslagen hadden, klopte miss Westford aan de deur vau de villa in Regents park. De dienstmeid, die haar in de vorige week naar het boudoir van mrs Trevor geleid had, deed de deur open en bracht haar naar eeue kamer geheel boven in het huis, eeu kil en onaangenaam vertrek, zeer slecht gemeubeleerd en dat een alles behalve plezierig uitzicht had op de achtergevels van de huizen in Albany- street, een heel ander vertrek dan het prachti ge boudoir van mrs Trevor met zjinen wel eenigzins theatralen opschik. Hier begon Viol lette met de vervulling van hare taak en eene moeilijke taak bleef liet te zijn want eene van hare leerling n was lui en loszinnig en de andere was zeer traag van be. grip. Anastasia Trejor was een meisje met een vluggen geestmaar zij bezat eene buitenge wone mate van aaugeboreu luiheid en zij was alleen te bewegen om die bekwaamheden aan te leeren, waanneê zij in de oogen van bare kennissen schitteren kon en bewondering en lof inoogsten. Theodosia was niet vlu* van begrip en muntte in geen enkel opzicht uit maar zij was nauw gezet eu oprecht. Zij spande zich onder de lei ding der gouvernante tot het uiterste in. toelating van op 27 Januari naarjjde mis te mogen gaan. Welke toegevendheid De heer Leclercq beklaagt zich bij den Majoor over die ongehoorde straf, dewelke maar alleen voor erge overtre dingen toegepast wordt. Hij verklaart dat hij geene enkele opmerking tegen strijdig aan de regeltucht heeft gedaan, en evenmin eene verwittiging over de afwezigheid van zijnen kapitein ontvan gen heeft. Merk wel op dat die bataljons-orde uitsluitelijk gericht was aan de kapitei- nen en den luitenant der 4e kompagnie. Welnu, M. Leclercq behoort tot de kompagnie mocht hij dan die orde afteekenen Volstrekt niet. Eventwel wat gebeurt er Voor dit kleine briefje, voor die een voudige uitlegging krijgt hij z:s in plaats van 3 dagen arrest. De Majoor had zich nog niet belache lijk genoeg gemaakt. Hij moest nu eens den hoogen afschieten. Na het uitdoen zijner straf, zendt den heer Leclercq eene klacht tot den mi nister eu deze natuurlijk, antwoordt dat hetgeen gedaan is, gedaan blijft. Maar is het wel rechtveerdig Op die wijze kan men iedereen in moeielijkheden brengen, ilagen en weken in arrest zetten. De kwestie is hier Het is vast en zoo waar als 't Evangelie dat geen mindere een mondeling bevel aan een zijner overheden overbrengen mag. Dan moet die officier niet gehoorzamen, omdat dit bevel hem onregelmatig beschikt wordt, en vooral wanneer dit mondeling bevel tegenstrijdig is met het schriftelijk. De klacht van M. Leclercq was deftig en regelmatig, dus evenmin strafbaar. De heer minister zou aan dit dwinge- landje van Aalst zoo niet eene kleine opschorsing, ten minste eene strenge berisping mogen geven hebben. Maar, Majoor Bethune is 't zoontje van Papa, en allen zijn van den zelfden kozijntjeswinkel. Wat de handelwijze van M. Leclercq ten volle rechtvaardigt en die van den Majoor geheel gansch schandvlekt is de verklaring van generaal Jacmart, een katholiek volksvertegenwoordiger, wel ke op eene ondervraging van M. Ans- pacli antwoorden moest Men mag geen mondeling orde door een onder-officier aan eenen officier zendon. Dat is een kaakslag dooi' een politieke Ik vrees dat gij mij dom zult vinden miss Westford, sprak zij maar ik hoop wel dat gij mij zult willen gelooven, als ik u verzeker dat ik mijn best zal doen. Daar houd ik mij van overtuigd, antwoor- de Violette op vrieui'elijken toon. Van dat oogenblik af scheen het alsof eene zekere vriendschapbetrekking tusschen leerlin ge en leermeesteres ontstond. Theodosia was er aan gewoon door hare leermeesters en gou- vernanten verwaarloosd te worden, zoodra deze ontdekt hadden dat de vlugge Anastasia de lie veling harer moeder was en dat de moeite, die aan haar besteed werd, veel beter beloond zon worden dan alles wat ra n voorde stille Theo dosia deed. Theodosia en hare moeder schenen nooit goed overeen te kunnen stommen, want het krachtige gevoel van waarheid en eer, dat in haar leefde, werd gedurig gekwetst door het ge drag der ijdele weduwe en daar Theodosia te oprecht was om hetgeen zij gevoelde te verber gen, leefden zij te zamen voortdurig in oueenig- heid. Anastasia daarentegen was het juiste even beeld harer moeder en beiden itemden vol maakt goed overeen, behalve in die gevallen, die niet zelden voorkwamen waarin het hun bei den belang gold. Dag aan dag vervulde Violette hare moeilij ke taak in desombere leerkamer. Hare pliohtee waren buitengemeen vermoeiend maar geene klacht kwam over hare lippen. Als de zaterdag kwam, was zij immers altijd in staat haren zoo zuur gewonnen halven guinea te huis te bren gen, en dat op zichzelve was reeds eene beloo ning voor al hare moeite. Tegelijkertijd waren de omstandigheden ook voor Lionel een weinig verbeterd, het was hem gelukt werk te bekomen als kopist van rechts geleerde stukken. sfessr- ■ii TiiiTaTüiiÉl

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1