HET GEHEIM DOOFHEID - 4de Jaar. Nummer 16 (172) Zondag 21 April 1889. m Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR DE 6 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, F HIJS FEU NU MME li 10 V EN TIMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruit gangs! raat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 oentimen J Prijs der Annoncenper drukreqe Reklamen, 75 centimen p s Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spa nee metu. AALST 20 APRIL. BiiiteiilïAiitlseli politiële overz iclit. FrankrijkDe strijd tussclien liet «ouvernement en de partij van Lonlan- oer neemt in lievigheid toe. M. Meilin, voorzitter van de Senaatskommissie, als hooger gerechtshof zetelende, heelt meei dan 1)0 aanhoudingsmandaten aan de po litie overgemaakt, waaronder die van Boulanger, Rochefort, Dillon en de tooi- naamste hoofden der nationale party. Talrijke huiszoekingen worden dagelijks gedaan. De prefekten hebben uitdruk kelijke bevelen ontvangen alle poli- tieke bewegingen te dempen. Alhoewel de toestand zeer gespannen is gaat de voltooiing der tentoonstelling zeer vooruithare opening zal den 5 Mei plaats hebben. Oostenrijk. Streng worden de Joden nogmaals vervolgd. Men kan zich geen gedacht maken van de ongehoorde ma nierwaarop men te werk gaat. De schan delijkste beschuldigingen worden tegen hen ingebracht. Ook vreest men vooi bloedige gevolgen. Het gerucht loopt dal de keizerin met zinneloosheid zou geslagen zijn voort spruitende uit het ongelukkig emde van prins Rodolf. Holland. De toestand des konings is deze laatste dagen verbeterd. Werkstakingen zijn op verschillende punten uitgeborsten en h- bben tot wan ordelijkheden aaideiding gegeven. De socialistische partij maakt hier groote propagande. Engeland. Keizer Willem II zal hier in de eerste helft van Juli een be zoek aan het Hof afleggen. Te dier gele genheid zullen er buitengewone feesten gegeven worden. Wekelijks vertrek ken duizenden uitwijkelingen naar Ame rika; het aantal groeit onophoudelijk aan. DuitschlandNa de vakantie zal men in de Kamers tot de bespreking overgaan van de wet, welke een jaar- lijksch inkomen aan de werklieden vei- zekeren moet. Al de werklieden boven de 16 jaren zullen verplicht zijn er deel van te maken. De maatschappij zal meer dan 11 millioen leden tellen. De omwenteling van 1789 en haar werk. Het jaar 1789 roept tot het geheugen de groote oraw nteling welke over hon derd jaar plaats greep en de levens wijze en de zeden des volks geheel ver anderde. 25. VAN DEN BANKIER. De manceuvreerende en de man en echtgenoot ladende weduwe hadden dien avond elk eene verschillende rol te spelen maar de dame toonde dat zij volkomen berekend was voor ha- ra dubbele taakTerwijl zij met den zoozeer verlang den rijken bankier sprak vond mrs Trevor toch nog gelegenheid oia een wakend oog te houden op den jongen baronnet en hare dochter Anastasia. Niets is in staat haar spijt te beschrijven, toen zij zag dat sir Harold slechts zeer weinig aandacht verleende aan de schoone Anastasia en dat hij bepaald scheen te worden aange trokken door de schoone, maar ernstig uitziende gouvernante, wier rouwkleediug en bevallig bleek gelaat een zonderling contrast maakten, onder die zwierig geklee.le gasten. Met onderdrukte woede en spijt beet mrs Trevor op hare lippen, zelfs dan wanneer zij schijnbaar met hare zoetste glimlachjes Hupeil Godwin toelachte. -Dat is toch al te ergerlijk, dacht zij, terwijl zij ter sluiks haar oog gevestigd hield op sir Harold, wieus blik en zijn onverholen bewondering voor de gouvernante verrieden. Ik had ook geheel en al vergeten dat cht schep sel werkelijk schoon is, en die rouwkleeding staat toevallig zoo goed bij haar bleek uitzicht. Zij draagt die natuurlijk daarom. Wat was ik toch dwaas, toeu ik die slimme ieeks dezen avond hier liet komen. Maar ik dacht toen Vóór die merkwaardige gebeurtenis was de bevolking verdeeld in drie klas sen de edellieden, de [geestelijken en de derde stand. De eerste waren meester over den geheelen grondzij vervulden den rol van rechters op hunne eigene goederen, en indien een slechte oogst, de hagel of de ziekte den boeren belet- teden hunne belasting te betalen, dan wierden deze gemarteld. Als de edellie den aan het hof verbleven, dan zond de koning in hunne provinciën lieden die meest altijd nog slechter waren dan degene die ze vervingen. De priesters en monikken waren niet minder te vreezen dan de adel. Zij had den recht op het tiende der inkomsten, en iedereen moest regelmatig naar de katholijke kerk alleen gaan. De pro testanten en de joden werden gemarteld en levend verbrand, om ze te oordeelen hadden de priesters bijzondere gerechts hoven, en om het vonniste doen uit voeren mochten zij op den koniDg re kenen. Niet alleen was het octrooi aan den ingang van elke gemeente gevestigd en sloeg het er de hoogste rechten op het graan en de an lere nuttige waren, maar ook bestonden er dan tusschen de pro vinciën meer tolrechten dan nu tusschen de landen. Voor de koopwaren moester overal betaald worden aan den ingang der provinciën, der gemeenten en aan den doortocht van bruggen en wegen. De hongersnood zelve deed de rechten niet verminderen. De landbouwer was de slaaf van den grond op welken hij geboren was, en met hem wierd hij verkocht. De werklieden der steden leden door de overdreveneischen der neringen die alleen het recht bezaten te werken daarbij was hun getal beperkt. Men mocht zich slechts vestigen indien eene plaats ledig geraakte, wat voor gevolg had dat de zoon gewoonlijk den stiel zijns vaders overnam. De plaatsvrager was ook gedwongen een kostelijk en ingewikkeld meesterstuk voor te leggen. Indien het aanvaard was dan moest hij nog rechten betalen. Een meester die zij nen stiel in deze stad mocht uitoefenen, bezat dit recht niet in eene andere.Elke nering vervaardigde vastgestelde waren, en mocht er geene andere maken Het leger bestond uit huurbenden, betaald om te vechten, die zooveel mo gelijk het gevaar vermijdden, en die, wanneer de oorlog geëindigd was, in benden leefden om de ongelukkige boeren uit te plunderen. De oversten ontvingen eene zekere somme gelds om hunne soldaten te onderhouden en te alleen boe zeer zij te pas zou komen van Anastasia, die altijd buiten de maat zingt als zij zich zelve moet begeleiden. Terwijl mrs Trevor al die geheime folterin gen moest verduren, was de arme Violette geheel onkundig van de bewondering, die zij bij den baronnet had opgewekt. Zij had zich in den stilsten boek van een der kamers neder gezet, bijna geheel verbolgen achter de groote vleugelpiano en eene pyramide van bloemen en kasplanten. Sir Harold was haar genaderd en had eene poging gedaan om met haar een gesprek aan te knoopenmaar hare korte vcrlegene antwoor den waren niet zeer geschikt om hem aau te moedigen. Violette Westford kon zich onder die woelige menigte, waar zij wist dat zij slechts als een ondergeschikte beschouwd werd, niet op haar gemak bevinden. Zij wist dat zij daar niets meer was dan eeue welopgevoede en bekwame slavin, wier tegenwoordigheid geheel vergeten werd, behalve op die oogenblikken dat meu haar noodig had. Zij kon zich niet wederhouden een weinig verdrietig te worden bij de gedachte aan de laatste partij waarop zij als gast verschenen was, in het huis van oude vrienden in Hamps hire, die in stand verre boven mrs Trevor ver- lieven waren. Zij herinnerde zich de voorkomende vriende lijkheid die men haar bewezen en den lof dien zij ingeoogst hal, en nu zat zij daar alleen onder die menigte, waaronder zich geen enkel bekend gelaat vertoonde, behalve dat van de gastvrouw of hare twee dochters. Eindelijk brak het gewichtige oogenblik van den avond voor de moeder en hare gelietkoosde dochter aan. Violette plaatste zich aan de piano, en Anastasia maakte zich gereed eeue eene italiaansche bravour-ana te zingen. voorten zij huurden schijnsoldaten voor den wapenschouw, en staken 't geld van den Staat in den zak. De kolonels die aan het Hof leefden kochten hunnen graad. Men wierd generaal zon Ier ooit eenen anderen rang bekleed te hebben; en de soldaten, wien men eene dienst neming had doen teekenen, konden niet verhoog en. (1) De geestelijken werd door bijzondere gerechtshoven geoordeeld, de edellieden door andere; elke provincie had hare wettende bediening van rechters wierd verkocht zonder dat men de moeite nam zich te verzekeren of degene die ze kochten de wet kenden. De straffen waren ontelbaar en wreed men folterde de betichten om hun iets te doen beken nen; zij hadden geene advokaten om zich te verdedigen de dood voor klei nigheden opgelegd, was voorafgegaan van groote martelingen. (2) De edellieden persten het volk uit, dat «cijnsbaar en vroondienstplichtig was, dit is, dat zijn meester het naar be lieven cijnzen mocht doen betalen, en hem buitengewone werken, vroondiens ten of karweien genoemd, opleggen. Ge ziet dus hoe ongelukkig het volk was, hoe slavelijk het werd hehandeld, hoe schandelijk het werd uitgeput door geestelijken en kasteelheeren. 1789 heeft aan dit alles een einde ge steld, en daarom ook is dit jaartal een der glorierijkste uit de geschiedenis der menscheid; daarom ook verdient hotonzen eerbied en onze erkentenis. en Tuitingen in het hoofd. Manier om zich ten zijnent te genezen Men zendt eene brochuur van 132 bladz. tegen 0.30 Men wende zich totJ. H. Nicholson, 4, Dronetstrant, Parijs. Normaalschool van Lier voort te zetten. In Juli 1879 legde hij een uitgangsexaam af en bekwam een diploma van 2e graad. Het ge meentebestuur van Hoevenen benoemde hem tot hulponderwijzer, ambt dat hij gewentens- vol vervulde tot groote tevredenheid der ouders die hem hunne kinderen toevertrouwden. Evenals vele gemeente onderwijzers was Jaspers liberaal in den vollen zin des woords. Liberaal zijn en vrijzinnige gedachten- heb ben op den buiten is genoeg om door de kleri- kalen ten onder gebracht te worden, en dit is 't geval geweest met- Jaspers. Vervolgd, gelasterd, beschimpt en beleedigd door zijne tegenstrevers was de jongen verplicht de wijk te nemen naar Wilrijk, waar hij in 1884 krachtens de gevloekte schoolwet, in beschikbaarheid werd gesteld. Alle middelen werden in het werk gesteld om te weten wie het wachtgeld van Jaspers zou betalen; doch de arme jongen ontving geen duit noch van den Staat, noch van Wilrijk, noch van Hoevenen. En toch moest er geleefd worden. Hij keerde naar Hoevenen terug en opende eeue vrije school voor kinderen beneden de 7 jaar, in eene ellendige kamer die hem voor eet en logeerplaats diende, en won zoo 20 a 30 centimen per dag, en meer dan eens brachten de kinderen die hij onderwees hem boterhammen mede. Vijf jaren duurde dit ellendig leven en nooit klaagde hij aan iemand over zijn lot. Neen, Jaspers was daarvoor te eerlijk. Doch nog leed die brave jongeling niet genoeg voor onze zwarte dweepers, nog altijd was hij het mikpunt der lage middelen welke die klerikale broodroovers aan den dag legden om z^n leven nog meer te vergallen. Eindelijk zijn zij in hunne vervolgingen ge slaagd Eindelijk zijn zij hunne prooi meester en den braven en moedigen Jaspers mag ook onder de slachtoffers der beulenwet gerekend worden die reeds zoovele zijner vrienden ten grave heeft gebracht. Nog een martelaar der wet van 1884. Woensdag had te Hoevenen, bij Antwerpen, de begrafenis plaats van M. Jaspers onderwij zer in beschikbaarheid, aldaar overleden in den jeugdigen ouderdom van 30 jaar. Jaspers was de zoon van brave werkmen- schen die te Oorderen in de Antwerpsche pol ders, zijn geboortedorp van iedereen geacht en bemind werden. Van jongs af was hij een der beste leerlingen der gemeenteschool, en als be looning voor zijn vlijt en voorbeeldig gedrag, ontving hij van 't gesticht van Wallendael te Oorderen, eene beurs om zijne studiën in de Miss Trevor wierp een zegevierende blik in het rond. Zij was de heldin van het oogenblik en zij wist daarenboven dat zij schoon was. Sir Harold stond naast de piano en sloeg haar met eene peinzende uitdrukking en zijne heldere oogen gade. Anastasia dacht dat die droomerige blikken niets dan bewondering konden te kennen geven; maar zij kende sir Harold Ivry nog zeer weinig. Hij was een bijzonder jong mensch, van nature eenigzins teruggetrokken en liet slechts zelden zien, wat er werkelijk in zijn hart o cging. Een gemompel van bewondering doorliep de overvolle kamer, toen Violette hare symphonie geëindigd had, zoo krachtig en schitterend was hare aanslag en zoo juist hare uitdrukking. Daarop begon Anastasia hare bekwaamheden te vertoonen. Zij had eene zorgvuldig geoe fende 'sopranostem van eene prachtige gehalte, maar hoe schoon zij ook zong, het gevoel ont brak aan haren zang die koud en kleurloos s cheen. Mrs Trevor had in de voorzaal in gesprek met d en bankier gezeten maar stond op zoodra Anastasia's stem zich deed hooren. Gij moet mijne dochter eeus hooren zin gen, mijnheer Godwin, sprak zij. Ik geloof wel dat gij zult bevinden dat hare stem schoon en hare methode volmaakt is. Zij geleidde Rupert Godwin naar den door gang tusschen de beide zalen. Er waren geene deuren; niets dan gordijnen van de lichtste kant scheidden de twee vertrekken van elkan der. Mrs Trevor en de bankier stonden in den doorgang tusschen de afhangende kanten draperijen. De piano stond aan het uiterste einde van de kamer en de aangezichten van de zangeres en de pianiste waren naar de zijde gekeerd. Pier uit 't Land en 't Niemand gedwongen soldaat. vervolg. Het onderhond van een vrij willigers-leger kost in Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika-bnitengewoone groote sommen gelds. In Engeland kost elke vrijwilliger 93 ponden sterlings of 2325 franks. In de Vereenigde-Staten van Amerika be loopt de uitgave per man tot 278 ponden of 6950 franks. De Amerikaansche vrijwilliger trekt daaren boven nog eene premie van 300 franks op den dag van zijn engagement. Aldus berekend, zou een leger van 50 dui zend vrijwilligers in de veronderstelling dat men ze zou vinden, eene som kosten van 116 millioen jaarlijksch onderhoud. In België, zijn de jongelingen niet zeer in genomen met den krijgsdienst. In 1853, was het getal vrijwilligers in ons land onder de wa pens 18000. In 1870 waren er maar 8000 meer en in 1882 was dit getal gedaald tot 5000. In 1885 klom het getal tot 9623, in 1886 tot 10340 en daaronder kwamen er 291 deserteurs voor. Zeker en vast zou men in Belgeland meer vrijwilligers vinden indien men meer betaalde, maar zouden wij er genoeg vinden om eon be stendig leger uit te maken van 50 duizend man That ist the question In de veronder stelling dat de duur van 't vrijwilligers-enga gement van 10 jaren zou zijn zouden er jaarlijks 5a 6 duizend vrijwilligers moeten gevonden worden en iedereen is overtuigd, dat dit onmo gelijk is Een der groote hinderpalen voor de inrich ting van een vrijwilligersleger is de onzedelijk heid. Generaal Fier van aan de Werf, die zoo hoog met de zedelijkheid oploopt en wekelijks Gene halve gazet volschrijft tegen de draaior- gelderij en voor een vrijwillersleger, wordt verzocht zijnen bril optezetten en het volgende te lezen. Straffen en veroor leelingeu gedurende da vijf laatste iaren in het Engelsch leger uitge sproken 1881. 1882. 1883. 1884. 1885. Wat zegt gij van zulk schoon en zedelijk eger, generaal Fier Men heeft berekend, dat men in dit leger, op 15 vrijwilligers, welke min dan een jaar dienst hebben er één deserteur is, dus meer dan P In de Vernenigde-Staten, telde men op 25,000 mannen 8800 deserteurs in 1871; in 1873 waren er 7271. In 1888 en 1881 be'liep iet cijfer der wegloopers op 15 p °/0. Het zou derhalve noch voorzichtig, noch doelmatig voor ons land zijn een vrijwilligors- eger aantewerven. De Engelsche officieren en Staatslieden be klagen er zich bitter over. Eenigen zouden in ons land het stelsel van een vrijwilligeis-leger willen invoeren, op voorwaarde van het te kort zijnde effectief door de loting met remplacement intevullen. Dit stelsel is volkomen te verwerpen, want het zou ons te gelijk al de gebreken van de vrijwilli- gerswerving en van de militaire loterij geven. Behoorde Engeland tot het vasteland, het zou onmiddelijk zijne werving van vrijwilligers moeten opgeven, want nu reeds behoort het nog slechts tot de militaire mogendheden van Rupert Godwin's wangen werden bleeker dan gewoonlijk terwijl hij het ernstige gelaat van de jeugdige gouvernante beschouwde. Hij had eeue beweging van schrik gemaakt toen hij dat schoone treurige gelaat bemerktemaar die beweging was zoo licht geweest dat mrs Trevor haar niet eeus had opgemerkt, terwijl zij vol bewondering naar hare dochter staarde. Wie is die jonge dame? fluisterde de bankier; de jonge dame in den rouw, die aan de pia o zit. Hij deed deze vraag met zooveel drift dat mrs Trevor, die niet weinig teleurgesteld was over de weinige aandacht, welke men aan den zang barer dochter wijdde, er bepaald door geërgerd werd. Die jonge dame, die al uwe aandacht tot zich trekt is de gouvernante mijuer dochters, antwoordde zij tamelijk scherp. En haar naam vroeg de bankier. Haar naam is Westford. Violette West ford. Zij is in den rouw over haar vader, een koopvaardijkapitein die op zee vergaan is. Eene lichte rilling doorliep Rupert Godwin's leden, maar ging zoo ras voorbij als het koeltje, dat op een kalmen zomerdag door de bladeren suist. Daarop verduisterde eene donkere wolk zijn gelaat. Geen kind van Clara Westford zal ergens geluk hebben, zoolang ik het verhinderen kan. Als ik er haat tegm koester is 't de groote vandetta strijd op leven en dood tegen lichaam en ziel. Dat was de geest van M. Godwin's gedach ten, terwijl hij met een zonderlingen dreigen den blik op het gelaat van het meisje aan de piano staarde. Wesford riep hij uit. Uwe gouvernante is alzoo eene dochter van kapitein Westford Het spijt mij dat te moeten hooren. Waarom? vroeg mrs Trevor met een angstigen blik. Omdat i'c oprecht belang stel in het welzijn van u en uwe dochters, weerde mrs Trevor en het spijt mij dat de opvoeding van die twee lieve meisjes toevertrouwd wordt aan iemand als de dochter van den kapitein Westford. Dit alles werd gezegd op een toon der grootste belangstelling. Mr. Godwin verstond de kunst om de beste en welwillendste man ter wereld te schijnen, als hij r.ulks verkoos. Gij doet mij werkelijk verschrikken, riep mrs Trevor uit. Wat kunt gij bedoelen Ik heb de beste getuigenissen van miss Westford ont vangen. Ik biel u, verklaar u nader. Nu nietmen mocht eens hooren vrat ik zegde. Morgen, weerde mrs Trevor, dezen avond zelfs, als ik de gelegenheid vind, zal ik u alles zelf_uitleggen, Anasta.ia's italinansch zangstuk eindigde met eene schitterende roulade, waarmede de gasten barer moeder in de gewone geestdrift vervielen, alhoewel weinige van de daar tegen woordige personen iets gaven om de italiaan sche effektmuziek, behalve in de opera. Er kwam iemand, die Theodosia verzocht om ook eens te zingen. Het meisje zou geerne geweigerd hebben, maar eer zij kon antwoor den, fluisterde Violette haar toe Ik weet dat gij zult toestemmen, al was hel maar om mij genoegen te doen, en in 't volgende oogenblik vlogen de vlugge vingers over de toetsen in da opwekkende Simphonie eener engelsche bal lade. Theodosia was hare nieuwe gezellin oprecht genegenzij plaatste zich bij ds piano, vast heslote t haar beste te doen, hoe moeilyk het haar ook vallen mocht. Goede hemel 1 riep mrs Trevor uit, ik kan mijne oogen niet gelooven. Theodosia gaat zingen WriMié. TT Tl'7 (1) Eeu hertog van Fronsao was kolonel toen hij zeven jaar oud was en zijne luitenanteu hadden er twaalf. (2) Men haalt deze woorden van eenen voornamen persoon uit dien tijd aan: «Indien men mij betichtte de torens van Onze-Li eve-Vrouw kerk gestolen tehebben, zou ik het voorzichtig achten maar eerst te gaan vluchten.v 1308 1039 1011 211593 44214 16523 mannen door het krijjjshof voor zware feiten veroordeeld. 216033 welk eene tuchtstraf hebben ouder gaan 140S8 mannen veroordeeld door 't krijgshof waarvan; id. roor desertie of weglooping ld. onwettige afwezigheden, id. roor opstand tegen de overheden, kregen tuchtstraffen, werden veroordeeld voor dronkenschap 12073 mannen door 't krijgshof vei oord. waarvan iqivt :j V001, desertie. voor onwettige afwezigheden, voor opstand tegen de overheid, kregen tuchtstraffen, werden veroordeeld voor dronkenschap 12493 mannen door 't krijgshof veroordeeld. 250725 id. kregen tuchtstraffen. 11329 mannen door 't krijgshof veroordeeld waarvan i 1936 id. voor desertie. Middelmatig effectief van het leger 184715 Ouderofficieren, Korporalan en Soldaten. 1307 2402 1454 236017 40799 id. id. id. id. id.

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1