HET GEHEIM DOOFHEID w Nummer 17 (173) Zondag 28 April 1889. 4de Jaar. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR DE 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, Pit IJS PER NUMMER 10 (JENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgang straat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centimen I A"n0"CenKeklamen, 76 centimen Pep (l™kra9el' Vonnissen op de derde lladzijde, i frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 27 APRIL. Biaiteiilaridscli politielf ovei'ziclit. Frankrijk, Het hooger gerechtshof, zet onafgebroken zijn onderzoek voort. De generaals Feron en Logerot even als de anarchist Soudey werden deze week ondervraagd. Nieuwe huiszoekingen werden gedaan. Tot hiertoe heeft men nog niet kunnen te weet komen van waar de overgroote sommen gekomen zijn, welke de onkosten van de kiezin gen in het Noorden en te Parijs hebben moeten dekken. Eventwel heeft men kunnen bestatigen dat de nationale partij geldelijk de anarchisten heeft onder steund om het volk tot wanordelijkhe den te drijven. Spanje.Een katholiek kongres werd deze week te Madrid gehouden, waarop met eenparigheid van stemmen de her stelling van 't wereldlijk gezag des Pauzen werd gestemd. De liberale bladen laken de toegevend heid van minister Sagasta welke dit kongres heeft laten plaats grijpen. Holland. De beternis des Koningg blijft aanhouden. De turfgravers zijn in werkstaking gekomen. De ruiterij en het voetvolk heeft de oproermakers met de wapens uiteengedrevener zijn tal rijke gekwetsten. Rome. Leo XIII heeft eene kom missie van kardinalen aangesteld om den toestand te onderzoeken van de pause lijke kas. Volgens het schijnt, zou de laatste schatbewaarder, buitengewone sommen op beursspeculatiën gewaagd, en daardoor verscheidene millioenen verloren hebben. Koning Humbert zal kortelings een wederbezoek bij den duitschen j Keizer afleggen. Tot hiertoe weet men nog niet welke houding Italië thans in Afrika n^men zalof het een groote slag zal durven wagen, of wel dat het enkel zal toeschouwer blijven bij het betwisten voor de opvolging van den Negus. Amerika. Verleden maandag heeft het in bezitnemen van jOklohama, eene streek in 't Westen en laatste schuilplaats der Roodhuiden, plaats gehad. Duizen den kolonisten hebben zich van den grond meester gemaakt en er oogen- blikkelijk steden en dorpen gebouwd. Op weinige uren tijds was de stad Gun- thrie opgetimmerd. Zij telt 15,000 zielen en bezit reeds een stadhuis,een posthuis, eene wisselbank, een dagblad en een gemeenteraad 26. VAN DEN BANKIER. Juist had zij haren mantel omgeslagen en haren hoed opgezet toen een lichte voetstap op den trap weerklonk en in het volgende oogen- blik stond sir Harold voor haar. Ik hoop, miss Westford, sprak hij met den meest mogelijk eerbied in stem en houding, dat gij mij zult willeu toestaan te zorgen, dat gij veilig t'huis komt. Ik weet dat gij geheel alleen hier gekomen zijt, en het zal mij een groot genoegen doen u naar huis to mogen vergezellen. Violette bloosde, wantin de thans vervlogene gelukkige dagen was zij gewoon geweest na een partij of een bal een rijtuig ter barer beschik king te hebben. Zij kon zich niet weerhouden een weinig schaamte te gevoelen, valsche schaamte, zoo gij wilt, maar toen dat een oogenblik voorbij was, antwoordde zij vrijmoedig Gij zijt zeer vriendelijk, sir Harold, maar ik ben voorne mens naar huis te wandelen en ik geloof dat mijn broeder daar buiten op mij zal «taan wachten. Uw broeder riep de baronnet, en het was hem onmogelijk zijne teleurstelling te verber gen. In dat geval moet ik de zorg over uwe veiligheid natuurlijk overlaten aan hem die er het meeste recht op heelt. Maar gij zult mij wel willen toestaan u te geleiden naar de plaats, waar uw broeder wacht? Oostenrijk,De tijdingen uit Weenen over de vervolgingen tegen de Joden beginnen onrustbarend te worden. Men is reeds tot wanordelijkheden overge gaan verscheide winkels of magazijnen van Joden werden verwoest of geplun derd. Gansch het garnisoen houdt zich zich gereed om des noods tusschen te komen men vreest voor erge gevolgen. Londen. ,De groote bladen laten verstaan dat Boulanger niet verontrust zal worden indien hij zich stil houdt en Engeland in geene moeielijkheden brengt. Komt hij om hier met zijnen aanhang tegen 't republiek saam te zweeren, dan mag hij stillekens elders gaan. Welstand! voorspoed! onpartijdigheid! en ontlasting Na het land in rep en roer, na in elke stad en dorp den burgeroorlog aange- predikt te hebben, gedurende zes lange jaren, na de ouders en kinderen onder den gewetensdwang wreed vervolgd en gefolterd te hebben; zijn de klerika- len ia ons land meester gewordeD onder de belofte van aan iedereen welstand rust en voorspoed te verschaffen. Welstand en voorspoed. Maar zeg ons eens, wie geniet die n g Is het de landman, de burger, de werkman is het de fabrikant, de koopman, 'de win kelier De landbouw blijft kwijnen, in weêrwil zijne fameuze redders aan het [roer zijn. In plaats dat de nijverheid herleeft, zijn er allerwege fabrieken en werkhuizen die hunne deuren moeten sluiten de handel gaat ni t en voor den ambachts man is er geen werk. Welstand en onpartijdigheid. Asa die wijdberoemde onpartijdigheid, en de zwarte kliek slikt al de openbare ambten in. Rechters, notarissen, greffiers, deur waarders, ontvangers, controleurs, be dienden, tot de veldwachters toe moe ten een briefken van den pastoor en den bisschop hebben,of andersiser nietsvoor hen te krijgen. Alles voor de tap-en con gregatiemannen, niets voor de zonen der vrijzinnige burgerij. 't Is waar, genoeg beloften, waar nooit iets van komt. Daar zijn jesuitach- tige mannen bij de massa om overal hun ne tong te gaan roeren dat de klerikalen zoo gematigd, zoo rechtvaardig zijn, dat zij niemand uitsluiten. Om de karak ters te verlagen, te verbasteren, prijzen zij de politieke onverschilligheid aan, alzoo aan de plaatsvragers de hoop ge vende benoemd te worden tot deze of Onder het spreken bood hij Violette zijnen arm aan en zij gevoeldde dat zij ditmaal niet kon weigeren. Sir Harold behoefde haar niet te geleiden, want Lionel stond aan het einde van het terras te wachten en de baronnet was wel genoodzaakt haar aan zijne zorgen over te laten. Wij hooren en lezen dikwijls van liefde op het eerste gezicht en het scheen aan geen twijfel onderhevig of sir Harold wa3 door die plotseling opkomende kwaal aangetast gewor den. Violette kon uiet minder doen dan hem aan haren broeder voorstellen en alle drie wandel den een klein eind wegs te zameu voort, terwijl sir Harold intusschen zijn best deed om zich bij Lionel aangenaam te maken. Het was een heldere zomernacht en de volle maan stond in al haren glans aan den wolke- loozen hemel. Zelfs Londen, dat er gewoonlijk zoo prozaïsch uitziet, had nu, in het zilveren licht der maan beschouwd, een romanesk aan zien. Maar toen Violette een blik wierp op haren broeder, werd haar hart droevig aangedaan bij het zicht van zijne kale versletene kleeren, vergeleken bij die van den rijken baronnet. Lionel Westford had evenwel zijn fatsoenlijk uitzicht behouden, al had de armoede ook haren stempel op hem gediukt, en Violette's hart kromp ineen, terwijl zij zich den vrolijken student van Oxford voor den geest haalde, wiens leven niets dan een enkelen zonnigen zomerfeestdag geweest was, die door niets verontrust werd dan door de studie eener moei lijke plaats in Euripides, of eene weeklange oefening voor den roei wedstrijd der studenten. Het scheen als ware die wandeling in het maanlicht door de straten van Londen net aan genaamste ding ter wereld voor sir Harold want hij ging al verder en verder mede, tot dat gene openbare bedieningbinnen eenigejaren Bravo niet waar dat zijn beloften die mogen tellen en intusschen zBt gÜ geschoren zonder zeep. OntlastingMaar waarom iL nkt het godtoegewijde gouvernement er niet aan de belastingen te verminderen of af te schaffen die zoo zwaar op den landbouw wegen Het ministerie boft miljoenen in kas en overschot te hebben. Maar aan geven denkt he< niet eens. Of zijn de miljoenen misschien bestemd voor kerk en klooster We. k. W aar is de tijd dat minister Beernaert zegde de wereld te zullen verbazen en in zes maanden meer openbare werken te doen uitvoeren dan de liberalen in zes jaren verricht had den Veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreugde leven. En inderdaad, laatst bofte do minister dat hij voor zes miljoen openbare werken opgeschorst had om te...kunnen sparen. Sparen op de broodwinning van den armen werkman. Zoo ook is het gegaan met de werk- mauswetten, die beloofden zulke won deren te doen en van welke, eilaas uiemendalle komt. Allen blijven in de kartons der ministeriën slapen. Slechts hebben wij de fameuze wet op de open bare dronkenschap, die geen druppel minder doet drinken en enkel eenige arme duivels treft als 't past bij appe- tijte. Dan nog de wet op de betaling der dagloonen die minister Lejeuue te Ant werpen t t doode letter gemaakt heeft. In een woord, hoe vindt gij den kleri kalen tijd, beste lezers? Kunt gij uwen buik vullen met al die beloften, welke nimmer van daden gevolgd worden Maar neen, houdt op dit kraaiennest Uwe aandacht langer niet gevest, Een kwezelaar of hypocriet Vindt in het land alleen crediet. en Tuitingen in het hoofd. Manier om zich ten zijnent te genezen Men zendt eene brochuur van 132 bladz. tegen 0.30 Men wende zich tot J. H. Nicholson, 4, Uronetstrait, Parijs. IVvi gaan we ne gang Men staat als verslagen, wanneer men nagaat welke verwoesting de klerikalen in hot open baar onderwijs hebben aangericht op de vijf jaren, dat zij aan't bestuur zijn. Beginnen wij met de ongelukswet vau 1884 op het lager onderwijs. Sinds October 1884, dus op vier jaren en half zijde Waterloo-Bridge bijna bereikt hadden. Toen bleef hij staan, als gevoelde hij dat zijne medegezellen er niet op gesteld zouden zijn hem te doen zien, in welke armoedige wijk van Londen zij woonden, en wenschte hun goeden nacht. Hij had nu genoeg van hen gezien om te begrijpen, dat Violette en haar broeder van voorspoed tot armoede vervallen waren, armoe de van den bittersten en nijpendsten aard, ar moede, die zich onder een uiterlijk van fatsoen lijkheid moest verbergen. Hij draalde terwijl hii Violette goeden avond weuschte. Het scheen als kon hij zich niet van hare zijde losscheuren. Ik zal nooit uw lied vergeten, sprak hij, het klinkt mij nog in de ooren, ik zal het nooit vergeten maar ik hoop u spoedig weer te hoo ren zingen. Eindelijk was hij wel genoodzaakt afscheid te nemen want Lionel's houding maakte elke toenadering of vertrouwelijkheid onmogelijk. De armoede had den jongeling trotsch gemaakt. Hij, voor wien vroeger hoogmoed een ongekend iets was, gedroeg zich nu tegenover vreemde lingen bijna terugstootend en trotsch. Hoe bekoorlijk is zij, dacbt sir Harold, toen hij door de straten, welke door de maan helder verlicht werden, naar zijne kamers in Albany terug wandelde. Hoe bekooriijk En welk een toon van goede opvoeding is in hare stem en manieren op te merken I En te denken, dat zulk een meisje arm is, en genoodzaakt om onder aan den trap haren mantel om te slaan, terwijl een half dozijn vle gels haar al grinnikend staan aan te gapen. 0, dat is al te erg, dat is schandelijk 1 Terwijl ik zoo rijk ben, vervolgde de ba ronnet, terwijl ik duizende ponden ongebruikt bij mijnen bankier heb liggen, en voor een half ijn er 900 gemeentescholen met te zamen 19,000 leerlingen afgeschaftHonderden ge meenten hebben alzoo hu.i officieel onderwijs te niet gedaan. Wij hebben alleen ronde cijfers genomen beneden het wezentlijk getal afgeschafte scho len, om het onthouden de3 te gemakkelijker t maken. En waardoor heeft men die afgeschafte scho len vervang Onder de wet vau 1879 spraken de klerikalen gedurig van geldverkwistinger waren teveel, veel te veel scholen. De 900 afgeschafte gemeentescholen zijn nu vervangen door 1500 aangenomene scholen dus zijn er 600 meer aangenomen dan er afge schaft zijn Nu schrijven Land en Werkman en andere klerikale bladen niet meer, dat er te veel scholen zijn. Waarom? Omdat het geld, dat men aan deftige onderwijzers en huisvaders ontnomen heeft, nn met Tolle schooten in de koffers der kloosters gegoten wordt 1 Voild Voegen wij daar nu hij, dat de wet van 1884 aan de gemeenten toelaat de jaarwedde ;der gemeenteonderwijzers te verminderen, en dat onze klerikale dorpsbestuurders die schoone gelegenheid om hunne onderwijzers te straffen en den heere pastoor aangenaam te zijn, niet hebben laten voorbijgaan. Rond de 4000 ge diplomeerde onderwijzers zagen hunne jaar- we Ide verminderen met omtrent 280 franks per booid. De totale vermindering der jaarwedden bedraagt één miljoen Intusscbentijd bevoordeeligt het klerikaal ministerie de kerken en kloosters, verleent verhooging van soldo aan p istoors en geeste lijken laat bet trafiek der missen too boven den tarief prijs, bekommert zich niet met den konkelfoes der kerkfabrieken, enz., enz. In een woord, de priester alleen is meester in 't land. In alle andere administratie», worden de ambtenaars en bedienden in jaarwedde ver hoogd naarmate zij meer dienstjaren hebben, alleen de getrouwgeblevene onderwijzers, die jaren en jaren dienst hebben moeten van meet af aan herbeginnen en liunne jaarwedde wordt up het wet ig minimum gebracht Aan de overloopers van 1879 integendeel schenkt het gouvernement op voorstel van den woesten Woeste eene geldelijke beloonin" 1/ Welke zedelij kbeid 11 En wis is er in de plaats der afgestelde onderwijzers gekomen 1500 wereldlijke, doch klerikale onderwijzers en onderwijzeressen en 1450 paters en nonnen, die thans allen betaald worden uit de openbare schatkist van Staat, Provincie en Gemeente. De eersten, welke allen sleepdragers zijn van M. den Pastoor, vullen dezes kas met eene som van 1 millioen 500 duizend franks de tweeden zorgen voor den coffrc-fort van 't klooster en storten er jaarlijks 1 millioen 200 duizend franks in. Op de 3000 aangenome katholiekeonder wijzers en onderwijzeres ;en, zijn er maar 1250 gediplomeerd Dus 1750 niet-gediplomeerde magisters 1 Eu voor zulk uitschot, voor zulk janhagel moesten onze bekwainr gemeenteondei wijzers aan de deur gezet worden 1 millioen effecten bezit... Maar ik zal morgen naar mrs Trevor gaan en het van miss We»t- ford trachten te weten te komen. Ik zal haar duizend pond zenden, zonder dat zij weet van wied het komt. Ik moet, ik wil iets doen, onver schillig hoe of wat, zelf op gevaar af van als een onbescheiden iudripger door dien trotschen broeder, die mij uit de hoogte goeden nacht wenschte, afgewezen te worden. XIII. De beproevingen eener dochter. Hoe laat zij ook thuis gekomen mocht zijn, begreep Violette toch dat het haar plicht was den volgenden morgen stipt op haren tijd tegenwoordig te zijn. Ten acht ure wandelde zij dan ook alweder naar het gebruik van baai- eenvoudig ontbijt naar het westelijk geJeelte der stad. Nog nooit was haar ten huize van mrs Trevor eenige verversching aangeboden want de élégante weduwe verstond zeer goed de manier om van een koopje zooveel mogelijk partij te trekken en hoe mild zij ook was met schoone woordjes en fijne complimentjes, zou zij toch hare hardwerkende slavin eene kop thee of een glas gewone sherry niet gegund hebben. Het sloeg negen uren toen Violette binnen gelaten werd. Zij wilde den achtertrap, die naar de schoolkamer geleidde, juist opgaan, tuen een der bedienden haar tegenhield. Mevrouw verlangt u te spreken in haar boudoir, sprak hij't Is van veel belang, en zij wenscht dat gij terstond boven zult komen. Violette verwonderde zich niet weinig over deze oproeping, want mrs. Trevor stond zelden op voor den middag, op welk uur het hare gewoonte was hare chocolade te gebruiken en te zitten lezen, totdat het tijd werd om hare voorname kennissen te gaan bezoeken maar alhoewel de gouvernante verwonderd was koesterde zij toch geen de minste kwade ge- En de diploma's door die mannen bekomen, welke beteekenis, welke waarde hebben zij De ju: ij gelast met het onderzoek door art. 8 der wet van 1885 ingt-steld, bestaat uit volbloe dige klerikalen. Ge Kunt denken lezers, hoe ernstig zulk ouderzoek is en hoe alle kosters grafmakers-en klokken luiderszonen met een certificaat van M. den Pastoor gewapend, fier en met het hoofd in de lucht hun diploma gaan afeischen. En daar komen ze in hun dorp. De gemeen teraad op bevel van M. den Pastoor bijeenge roepen, gaat eerst naar de pastorij het orde woord vragen en van daar naar het gemeente huis beraadslagen. De burgemeester opent de zitting en begint met te verklaren, dat het de uitdrukkelijke en stellige wil is van M. den pastoor,datdegemeen- teonderwijzer op wachtgeld gesteld worde en dat de zoon van den grafmaker, welk met een diploma art. 8 beslagen is, als aangenomen onderwijzer worde geno md. Dit Toorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen, door de klerikale permenante deputatie goed gekeurd en door den paternosterminister be krachtigd En dat gebeurt, in de negentiende eeuw Hier, ia Belgenlaud En ons volk blijft stom als een visoh De moordenaars van ons onder lijs en onze onderwijzers zetten hunne misda dige wanbedrijven voort, zonder ommezien, koel en vastberaden en het volk zwijgt, geen enkel moedige man durft er opstaan Nu gaan we ne gang O. S. CTenoeg- fopperij. Wat wij nog- allemaal in ons land zul len zien gebeuren, onder bet gebme- dijd ministerie, welk wij moeten ver dragen, dat weet Jeezeken. M. Pontus, minister van oorlog, die nooit van zijn leven generaal is geweest als in de bureel en van het ministerie, komt daar met oene reserve voorden dag die maar enkel op het papier bestaat, eene oogenverblinding, eenen schijn van reserve. Die hersenschimmige reserve beeft in hut leger zeer groote misnoegdheid, om niet te zeggen verontwaardiging, ver oorzaakt. Generaal (sic) Pontus weet dit, en om dit misnoegen te stillen, heeft hij voor gesteld de noodige officiers te benoemen voor zijne reserve. 't Zou dus eene reserve zijn zonder soldaten maar met officiers Dat zal aan het land elk jaar ean half millioen meer kosten. Het is de moeite niet waard er van te spreken. Maar nu brengt de Etoile iets aan het licht dat, wordt het bevestigd, niet tot eer strekt van minister Pontus, alsook niet tot eer van heel bet ministerie. Als wij de Etoile moeten gelooven dacbte en had geen het minst vermoeden dat tusschen haar en hare meesteres iets onaan genaams zou voorgevallen zijn Nooit had zij er liever en bekoorlijker uitge zien dan toen zij zich bij mrs. Trevor aanmeld de, die juist opgestaan was en in een lossen morgenjapon gekleed, aan eene welvoorziene ontbijttafel zat. De weduwe had al hare lekkerbekkige ge woonten van haren overleden echtgenoot aan genomen en was juist bezig de lekkerste beetjes van eene p istei te gebruiken, toen Violette da kamer binnentrad. Hare dochter zat aan d; andere zijde van da tafel en eene duistere wolk bedekte het gelaat der jonge miss. Zij had den indruk bemerkt, dien Violette op sir Harold Ivry gemaakt had, en zij geroeide iets dat naar baat geleek tegen het onschuldig meisje, wier bevalligheden de hare iu do schaduw stelden. Violette zag met een oogopslag, dat er ieti voorgevallen was, dat haar in de achting vau mrs en miss Trevor had doen dalenmaar haar geweten was volkomen gerust en zij ontmoette de blikken der beide dames met een vrij en open gelaat. Miss Westford, riep mrs Trevor op haren eigenaardigen gemaakteu en hooghartigen toon uit, toen gij voor de eerste maal deze kamer binnentrad, zijt gij de kamer binnengetreden van eene vrouw die zoo goed in vertrouwen is al« een kind. Ik zag u, en gy bevielt mij. Gij zijt schoon en ik ben eene zeer fijngevoelige vrouw, voor wien de tegenwoordigheid van schoone voorwerpen noodzakelijk is. Gij zocht eene betrekking, ik heb u in dit huis opgeno men ik vertrouwde aan u de zorg over mijne onschuldige kinderen toe en nu, nu ik mij zelve in slaap gewiegd had in volle vertreu- t DENDERGALM i M tl .r

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1