HET GEHEIM DOOFHEID 4de Jaar. Nummer 10 (175) Zondag 15 Mei 1880. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 C EN TIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren roor den buiten voor ce stad, ten kantore van het blad, 10, Voor uitgnng straat 10, Aalst. IJ ET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centimen Prijs der Annoncen per drukrege 1 Reklamen, 75 centimen K Vonnissen op de derde Had zijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan liet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 11 MEI. Opgepast De HH. Leden van 't Willems-Fonds worden dringend verzocht Maandag 13 Mei, om 9 ure 's avonds, op de vergade ring In den Graaf van Egmont tegenwoordig te zijn. Dat niemand ontbreke: de belangrijkste punten staan aan 't dagorde. Buitcnlandsch politiële overzicht. Frankrijk. Frankrijk heeft deze week twee groote plechtigheden op de prachtigste wijze gevierd. Zondag laatst was het de honderdste ver jaardag van de eerste vergadering der Alge- meene-Staten, te Versailles, welke het begin was der Omwenteling van K89. Men verheer lijkte daar de op! örnst eener groote eeuw, die aan da volkeren vrijheid en gelijkheid op alle gebieden heeft zien vergunnen. Des anderdaags vierde men het werk dezer eeuw de opening der tentoonstelling te Parijs. Die plechtigheid word gedaan door Mijnheer Carnot, Voorzitter der Fransche Republiek, vergezeld van al de ministers en overheden en in tegenwoordigheid van eene overgroote jubelende menigte uit wiens borsten de kreten Leve Frankrijk 1 Leve de Republiek! in al de talen des aardbols klonken. All wij zullan aangehaald hebben, dat de ingangbureelen op dezen dag drij honderd duizend ingangkaartjes hebben afgeleverd aan drij franken, zal men een klein gedacht hebben der massa welke deze feest heeft bijgewoond. Nooit zag men eene tentoonstelling welke zulken tredenden indruk maakte door hare pracht, hare uitgestrektheid en het getal harer deelaannemers de rijkdomim n en voortbreng selen van den ganschen aardbodem zijn er ver tegenwoordigd. Rusland. De nihilisten, die ontembare samenzweerders, zijn wederom in het strijd perk getreden. Deze week heeft men in de slaapkamer zelve ran den czar eenen brief gevonden welke dood- bedreigingen tegen hem inhield. De politie heeft een begin van samenzwering tegen het leven van den keizer ontdekt. Deze ontdekking heeft de aanhouding van talrijke officieren, welke aan het nihilismus toebehoorden, voor gevolg gehad. Italië. Men is daar zeer belemmerd met den staat der zaken in de nieuwe verovering van Italië te Massaouah, in Afrika. Deze ko lonie, welke reeds zooveel italiaansch geld en bloed heeft gekost, is in eenen zeer elleDdigen toestand. De ziekten en de vijand overrassen er de inwoners en de soldaten. Het ministerie weet niet wat doen. De openbare afgunst in Italië is tegen eene krachtige beweging, en nogthans indien men aarzelt is alles verloren. Oostenrijk. Men is in Weenen zeer be kommerd door het optreden in Serbië en Rou- menen van ministers welke openbaarlijk ge kend zijn als weinig gunstig te wezen aan Oos tenrijk en op welke men weet dat Rusland met grond mag rekenen. 28. VAN DEN BANKIER. In twijfel trekken, mrs Trevor O, neen, neen 1 Welke reden zoudtgij bij mogelijkheid kunnen hebben oio den goeden naam v n dat meisje te bezoedelen. Ik kan uwe woorden niet in twijfel trekken, maar de slag treft mij heel zwaar. Een paar dagen geleden zou ik nog gelachen hebben met het denkbeeld, dat iefde op het eerste gezicht ontstaan kan, en toch geloof ik op mijn woord, dat ik even sterk aan miss Westford gehecht ben, alsof ik haar nnjn leven lang gekend had. En nu te moeten hooren, dat zij de aandacht van een eerlijk man on- weerdig is.... O, mrs Trevor, gij kunt u niet voorstellen hoezeer die teleurstelling mij ge troffen heeft. In zijne bijna kinderlijke oprechtheid deed de baronnet geene de minste poging om zijn gevoel te verbergen. Anastasia zag hem aan met een gemengden bhk van verachting e* toorn. Zij wai altijd afgunstig geweest op Violette Westford en had steeds een afkeer van haar gehad, omdat Violette schooner was dan zij maar nu haatte zij haar met oenen haat, zoo sterk als ooit in het hart eener vrouw kan op komen, Sir Harold stond op om afscheid te nemen. Ik vrees, sprak hij, dat ik mij belachelijk aangesteld heb en dat gj mij zult uiilachen dames, ging bij voort en werd bloedrood bij de gedachte aan de ontroering die hij had laten Clerikaal Coiigree. In 't begin dezer maand, drie dagen achtereen, is te Mechelen het katholiek congres gehouden geweest. Dit congres, door den aartsbisschop voorgezeten, was in drie afdeelingen verdeeld godsdienstonderwijs en patro nage of bijstand. De grootste katholieke bollen des lands waren met het behandelen en de studie belast der verschillende vraag stukken die daar werden opgeworpen om het zedelijk en stoffelijk lot dei- werkende klas te verbeteren. De heer Goossens.die thans zijnen kardinaalshoed gaan halen is, en welke ons 40,000 frank gaat kosten sprak de openingsrede in het congies uit. Wij houden ons met geene staat kunde, maar met de liefdadigheid alleen bezig. Het menschdom lijdt omdat de godsdienst in do me schelijke zaken niet meer bestaat. De samenleving moet naar Christus terugkeeren. Dat is ons programma. De levensomstandigheden moeten verbeterd worden, liet gelooi alleen kan o<s redden. Dat was de kern dezer aanspraak. Zoo, zoo, de eeredienst, do bedevaar ten, do bovennatuurlijkheidde patro- nagiën en het blind geloof aan de mom- merijen der clerikale kraam, moeten dus onze klass( n arbeid,brood en vleesch in de schapraai bezorgen??? Dit zegde men ook over twee jaar bij het catholiek congres te Luik, en wij weten wat er uit gesproten is eonc wet op do dronkenschap wier voorschriften het onmogelijk is uit te voeren en van de andere beloftens voor den werkman is er niets gekomen. Hoe dikwijls hebben wij het hier niet reeds herhaald de clerikalen zijn onbe kwaam iets voor den werkman of den kleinen burger te doen hun streven is de vet making der geestelijkheid. Het welzijn en de verbetering voor den ar beider ligt in liet zedelijk en neutraal onderwijs, en wij weten wat er van dit onderwijs overgebleven is. De heer Goossens heeft in zijn me- chelsch katholiek congres nog gezegd dat u al de scholenmeer dan ooit, onder het gezag der geestelijkheid moeten staan. Alle overeenkomst, alle erstand- houding is onmogelijk, zoolang niet al de scholen door de geestelijken bestuurd worden. En dat zal er van komenalhoewel Jacobs, Woeste en andere branders in de Kamers beweren dat de scboolvrede hersteld is, wordt de oorlog tegen het blijken maar ik ben een bedorven kind der fortuin, ik ben niet gewoon teleurgesteld te worden, en ik ben de meest ongeschikte man om een gel eim te bewaren. Vergeef mij dat ik u met mijne zakeu heb lastig gevallen. Hij stak de dames zijne hand toe en stond gereed om te vertrekken maar mrs. Trevor was niet gezind om hem zoo gemakkelijk te laten ontsnappen. Ik hoop dat gij morgen wel bij ons zult willen komen diueeren, sir Harold, sprak zij, en ons daarna naar Covent-Garden geleiden, waar mijne goede vriendin, Lady Mordaunt, mij hare loge gegeven heeft. Anastasia weet dat gij een goede kenner in muziekzaken zijt, en zij zou gaarne uw oordeel over hot n euwe opera hooren. De jongeling aarzelde eenige oogenblikken, maar nam eindelijk toch de uitrioodiging aan. Hij deed dit niet om mrs Trevor of hare dochter genoegen te doen, maar alleen in de hoop, dat hij wellicht nog in staat zou zijn de waarheid omtrent Violette te ontdekken. Daarop verliet hij, zeer verdrietig en ont stemd door hetgeen hij gehoord had, hot huis en gevoelde schaamte over zijne onbedachte hartstocht, nu hij wist dat het voorwerp aijner liefde die niet waardig was. Hij was gewoon geworden het loven da aan genaamste on gemakkelijkste zaak te vinden. Heden ontdekte hij voor de eerste maal, dat er nog een geluk bestond dat voor geld niet te koop was. X V. Violette besluit een nieuwen werkkring op te zoeken. Eer. donkere wolk verspreidde zich boven het huisgezin van Waterloo-lïoad. Violette zocht naar eene nieuwe betrekking, maar to vergeefs. Zij was onbekwaam om eene onwaar- officieel onderwijs heviger dan ooit doorgedreven. En deze oorlog wordt vooral gevoerd tegen de officinale scholen die zich eer lijk onderwerpen aan de door de katho lieken vervaardigde wet. Hieruit blijkt eens te meer dat er met de clerikalen geen huis te houden is. Zij maken de wet naar hunnen zin, de liberalen gedra gen zich naar die wet omdat zij niet, zoo als de clerikalen na 1879, het voor beeld van opstand, van anarchisme wil len geven -brave en bekwame onder wijzers zijn op straat gezet, honderde gemeentescholen zijn afgeschaft mil joenen worden uit de openbare kas aan de kloosterscholen verleend, en nog zijn de clerikalen niet tevreden. Zij willen de totale vernietiging van het burger lijk onderwijs om zooals dekatholieke minister De Decker eens gedwongen was te bekennen unc race de crétins te kunnen vormen, hetwelk hun voor al tijd de heerschappij over Belgis zou verzekeren.... De wet van 1850 op liet middelbaar onderwijs noemen de clerikalen eene rampzalige wet, en zij zou ïmoeten hor- iien worden in den zelfden geest als de decentraliseerende wet van 1884 op het lager onderwijs. «Al de scholm, zegt sieur Goossens, moeten door de geeste lijkheid bestuurd worden. Deze verklaring heeft de verdienste van duidelijk te zijn Zij zegt wat de clericalen eigenlijk widen. Het ge droomd ideaal, dat is de vernietiging van het middelbaar onderwijs van den Staat. Zoo verre durft men voor het oogen- blik echter niet gaan men moet reken schap houden met de omstandigheden. Men zal er zicli dus bij bepalen het of ficieel middelbaar onderwijs zooveel mogelijk in te krimpen en te besnoeien, zonder het evenwel geheel aft, esc haffen. Een middel daartoe ligt bij de hand wat de wet van 1884 gedaan heeft voor het lager onderwijs, dat zullen de vro me menschen van het katholiek congres doen voor de middelbare Scholen. Men zal ze namelijk eenvoudig overlaten aan den willekeur der stadsbesturen, die de volle vrijheid zullen hebben, hunne middelbare scholen af te schaffen, daar waar zij als hier te Aalst concur rentie doen aan hot geestelijk collegia o, de broêrkeusschool. Dat zullen de cle rikalen door een klein wetje van decen tralisatie bekomen. Ja, op dezelfde wijze heeft men sedert beid te zeggen, en zij deed ook geene moeite om het te verbergen dat zij den dienst van mrs Trevor eerst geleden verlaten had. Overal verlangde men van haar een getuig schrift van de dame, bij wie zij het laatst in betrekking geweest was, en wanneer zij dan weigerde, hen naar mrs Trevor te verwijzen, dan schudden de lieden, bij wien zij zich aan bood, het hoofd. De zaak zag er zoo verdacht uit, en niemand wilde iet» te maken hebben met het hulpelooze meisje, wier jeugd en schoonheid bovendien nog beletselen waren voor haar welslagen. Violette stond derhalve weder in de groote »tad Londen hulp loos, zonder vrienden, en ditmaal met eenen bevlekten na on. Voor de eerste maal ontz ink de moed aan het hart van het meisje. Ilare gedwongen» ledigheid gaf haar tijd' tot nulenken; uren achtereen zat zij over haar droevig lot te peizen, totdat eene diepe neerslachtigheid zich van haar meester maakte. Zij had ook zooveel verloren,een liefhebbend vader en een teerbeminden verloofde, in wien zij zooveel vertrouwen gestold had. Was het dan te verwonderen, dat zij haar leven als hopeloos en rampzalig beschouwde, zelfa al bleven haar hare moeder en Lionel nog over P Eens, maar ook slechts eenmaal, had zij aan George Stanmore, te Brugge, geschreven. Ia dien brief had zij hom don dood van haren vader en de daaropvolgende treurige veranda- ring die in hun bestaan plaats had gegrepen, medegedeeld. Door een gevoel van trotschheid en edelmoedigheid had zij haren verloofde van elke verplichting jegens haar ontslagen. Op dien brief was geen antwoord gekomen. Violette kon slechts veronderstellen, dat hij haar te Brugge wellicht verlaten zou hebben, of dat hi j zich ten gevolge van wat zij hem geschreven had, van haar ontslagen rekende. vijf jaren het lager onderwijs zoodanig gedecentraliseerddat er buiten de libe rale gemeenten schier spoor, geen van overblijft. Wel bestaat het gemeentelijk onderwijs bij name doch achter dit be- driegelijk uithangbord vindt men niets meer dan een verkwezeld onderricht een door en door clerikaal onderwijs, dat geen ander doel heeft dan een ge slacht van papenknechten aan te kwee ken. Dat noemen zij de sociale qusestie oplossen door het onderwijs. Arm Vlaan deren welke toekomst bereidt men u Men zal dus, volgons de begeerten van het clerikaal congres, aan de cleri kale stadsbesturen de vrijheid vergun nen, met hunne middelbare school te handelen naar eigen beliefte, dat wil zeggen n ar den wil van mijnheer Goos sens of van den deken Eens dat men het zooverre kan brengen, valt er niet langer te twijfelen welk lot de mid delbare scholen zullen ondergaan Zoo als Pier uit het Land van Aalst het zij nen lezers wil wijs maken, moeten zij verdwijne i onder voorwendsel dat zij nutteloos zijn en veel geld kosten, oven als de lagere scholen, de kinder tuinen en de scholen voor volwassenen uit do meeste gemeenten verdwenen, dit ook uit voorwendsel der onkosten. Hier en daar zal nog een Atheneum mogen blijven bestaan, mits zich te on derwerpen aan artikel 8 der Antverp- sche Conventie. Alzoo zal men zoo dicht mogelijk ge naderd zijn tot het ideaal, dat is tot den toestand van voor 1850. Maar, zal de lezer misschien vragen hoe was het dan gesteld met het mid delbaar onderwijs, ycor het jaar 1850? Luister gebunr Voor dat jaar bestoud er geen middelbaar onderwijs, ten minste geen ander dan hetwelk werd gegeven in de geestelijke colleges. Do regeering van koning illem had hare bezorgdheid uitgestrekt overliet middelbaar zoowel als over het lager en over het hooger onderwijs. öör de omwenteling be stonden er, m de bootsteden der pro vinciën koninklijke atlienea, waar 'een degelijk vaderlandsch onderwijs werd gegeven Het jaar der ig, of dat dor revolutie der dwaling tegenover het protestantismus, sleepte deze inrichtingen mede in den dezelfden stroom, die ook de lagere schjleu, de roem van het hollandsch gouvernement, en de Rijksuniversitei ten verzwolg. Men weet dat na 1830 onze plaatselijke besturen zich eerst vijandig toonden en daarna onverschil- Dc smart, die deze gedachten bij haar op wekten, was zeer grievend maar Violette VVcstforJ begon aan de teleurstelling gewoon te worden. Hire moeder, evenmin als Lionel, ermoedden niets van het geheime verdriet, dat onophoudelijk in stilte aan het hart van het meisje knaagd Intusschen waren zij arm, zeer arm. Zij mocht wei km zoo hard zij wille, toch konden de bekwame vingers van Clara Westford niet genoeg met de naald verdienen om het kleine huishouden te onderh uden, terwijl Lionel's inkomsten a's kopist zeer onzeker waren. Ilel was slechts door do gro-.tste zuinigheid, d it deze eens zoo welvarende familie in staat was ce kleine huur voor hare schamele woni ig te betalen en bieb het noodzakelijkste v. o. haar levensonderhoud aan te schaffen. Die ge hvongene bdi heid was voor Violette onverdra lelijk. Zij zag hoe diegen n die, welke zij lief had, zwoegen moesten geduren le de lange h-etc zomerdagen, waarvan de heldere zonneschijn haar deed denkeu aan de schaduw rijke lanen der buitenplaats en de koele plekjes inliet bosch waar zij zoo menig gelukkig uur met George Stanmore had doorgebracht. Toen zij zag hoe hare moeder en Lionel in hunne bedompte en bekrompeno woning moes- tan werken en slagen, maakte de wanhoop zich van haar meester. Dagelijks antwoordde zij op advortentiën dien zij inden Times las want zij huurde dit dagblad voor een stuiver per dag in eenen naburigen boekwinkel. Dagelijks liep zij uren ver, om hare plaats in te nemen onder de menige hulpelooze meisjes die goo i onderwezen en zorgvuldig opgevoed, door de ijzeren hand de armoede die de hard vochtige werel 1 van Londen werden ingezon den. Maar hare volharding diende tot niets. Zon- lig bloven aan den bloei van hot open baar onderwijs. Het doet ons goed onze ouders eens die droeve waarheid onder den neus te wrijven. Intusschen namen de jezuieten en an dere gerokte heeren de gelegenheid te baat en richtten zooals hier te Aalst hunne coleges in, waar de burgerij wei verplicht was hare kinderen heen te sturen, bij gebrek aan offieieële inrich tingen. Dit duurde alzoo 20 jaar Eerst in 1850 kwam de belgisclie wetgever tot liet bewustzijn van zijnen grondwette- 1 ijken plicht, en de wet van 1 Juni kwam tot stand, waardoor 10 konink lijke atheneums en 50 middelbare jon gensscholen van den staat werden ge sticht. Weg daarmee dit schijnt thans de leus te wezen van sieur Goossens op zijn klerikaal congres, die daar zoo heime lijk zegde dat hij zicli mot geene staat-* kunde, maar nn L liefdadigheid alleen bezig hield. O die goede man J. B. G. an Tuitingan in hat hoofd. Manier om zich ten zijneut to genezen Men zendt eeue brochuur van 132 hladz. tegen 0.30 Men wende zich totJ. H. Nicholson.04, Drouetstraut, Parijs. lïanioi's. Ter uitzondering eener afvraging over h*t geval van den heer De Smct-De Nayer, volks vertegenwoordiger van Gent, die nis bestuurder der Spaar*as is benoemd, en welke, zoo als men beweerde door deze omstandigheid zich aan eene he. kiezing moest onderwerpen o idat hii een ambt bekleed door den Staat beiaaltter uitzondering van deze afvraging is er deze week in de K m rs niets bijzonders voorgevallen. Men is nog altijd bezig met bet budjet >'*u landbouw te bespreken. Er zijn vele goede op merkingen gedaan, waaraan men uiloofd heeft recht aan te doen. Kiezing-, Zaturdag over had er te Doornijk eeno kie- ziug plaats in vervanging van eenen afgestor ven k'erika'.en sena'eur. Onze liberalen vrienden hebben er eenen schitterenden zegepraal behu ild. M. Van 1 er- beige. bun kandidaat is gekozen mot eene meerderheid van drij honderd stemmen tegen zijnen kaloliaken tegenstrever. Geheel het liberaal land heelt deze verwin ning met voldoening vernomen. Nogians waren al de liberalen verrovan de gedachten te deelen welke men aan den kandi daat betrekkelijk de i .komende rechten toe schrijft. D cli, niettegenstaande de plechtige en verra dend aanhitsingen van deradikalon der Re der een getuigscliriit van hare vorige meesters durfde niemand vertrouwen in haar stollen. Zelts hare schoonheid, een zoo kostbare gave der natuur voor een vertroeteld kind uit een weelderig huis, werd voor h iar een beletsel om te slagen, e t gaf aanleiding omtrent slechte vtrmoe lens van haar gedrag. Ongetwijfeld,dachten de wereldwijze lieden, is zij uit hoot le va. i eeaeot andere onvoorzich tigheid, of misse ïien wel nog i t3 ergers dan onvoorzichtigheid, waardoor zij ougesihikt werd de onschuld te leiden, uit hare betrekking ontslagen. Na een aantal pogingen, die zelfs liet geduld van eenen martelaar zouden uitgeput hebben, verloor Violette tenslotte alle hoop eu moed, en gaf zij elke gedachte om eene ui suwe hu trekking te bekomen, goheel en al op. Zij werd verpletterd en tot den grond toe nedergebogon door den last der wanhoop, die op haar drukte. liet was op een heerlijke augustidag, dat dit gevoel van algemeen» moedeloosheid haar overviel. Zij was dien morgend, nadat zij met droog brood en een theekopje melk ontheten had, naar Hauqwtead gewandeld. Zij had vau Waterloo-Rcvad tot aan de winderige béide va i Hampstaad geloopou on lmd zich daar tooi- «leu «liddag op eene elegante villa aangemeld, waar zij door de rijko bewoonster (Li.iivuu afgewezen werd, onder vuorweuds4 dat rij uog te jong was. Er werd iu de a^vrlentie geen ouderdom bepaald, mevrouw, sprak de arme Violette op bijna smeekenden toon, en ik kan u de verze kering geven dat ik aan al de vereischteu voldoen kan. Wordt voortgezet.) 'M'W' I

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1