Annuaire Rosez Verschillig nieuws. Les amateurs de Bons ChocolatDerbaix. k forme, welke sedert Langen tijd niet meer als liberalen mogen aanzien worden, zijn al de li beralen ten strijd getrokken om de omver werping der geestelijke heerschappij te be komen. Aan Doornijk,welke sedert 1848 onop houdend liberale afgevaardigden naar de Kamers gezonden heeft, komt de eer toe, hot sein gegeven te hebben der liberale herleving. De Réforme zal zekerlijk nog eens het zeltde spel pogen te spelen te Brussel, ter gele genheid der kiezing welke daar binnen eenige dagen moet plaats hebben door het overlijden van den katholieken representant, M. Struobant. Liever Paapscb dan Doctrinair riep de Ré forme n eens uit. Wij gevoelen het ongeluk kiglijk maar al te wel iedereen weet dat het grootendeels door hare oorzaak is dat wi j zoo diep gevallen zijn. Doch wij mogen overtuigd wezen, dat de handel wij ze der radikalen niet meer het zeltde gevolg zal hebben dan vroeger. Hun klieksken verminderd te Brussel van dag tot dag. Ministerieele bespieders. Voor het assisenhof te Bergen staan thans te recht al de voornaamste hoofden der belgisch-republiekeinsche partij welke verleden jaar de Walen tot opstand willen drijven hebben. Men heeft er Or. Dufuisseaux, P. Conreur en nog een twintigtal andere. Een ieder herinnert zich nog die dagen, dat duizenden mijnwerkers den arbeid staakten, de gemoederen in gis ting kwamen en men van 10,000 gewa pende mannen sprak,welke naar Brussel gingen afgezakt komen om het Staats bestuur om verre te werpen en eenen anderen regeeringsvorm in te voeren. Toen klonk het in de klerikale bladen dat is het werk der geuzen, het werk der loge, ten einde het ministerie in moeielijkheden te brengen en het te verplichten zijn ontslag te geven. Welnu, de waarheid is thans aan 't licht gekomen, en, we moeten het zeggen, zij werpt schande op de handelingen der ministers. Ja, uit de verklaringen der beschul digden en getuigen blijkt het zonneklaar dat twee der bij zonderste opruiers geld van 't ministerie trokken en juist waren zij de aanhitsers tot het geweld, tot de verwoesting, tot de' moord. Laloi, een "dezèr eerloozen, gaf aan 't ministerie dag op dag verslag van al wat er voorviel en deze mededeelingen werden geldelijk beloond volgens de be langrijkheid van den inhoud. "Wanneer men te Brussel van wege de bespieders had vernomen, hoe door hun toedoen de samenzwering was geregeld en alles afloopen ging, dan konnen onze lekkere ministers maatregelen nemen om den oproer te dempen en den aanslag te doen mislukken. Wat moet ons volk, den vreemdeling daarvan denken Pourbaix, een andere verklikker, wordt aanbevolen door een klerikaal se- nateur, opver soek van minister De Volder in betrekking gesteld met het bestuur der openbare veiligheid, en eenige dagen later bij M. Beemaert zelf ontvangen. En terwijl men in de ministerieele bladen krokodillen tranen stortte over de onlusten in 't "Walenland, liepen be zoldigde Laloi's en Pourbaix de nijver heidsdistricten rond om het werkvolk tot het uiterste te doen overslaan Wat denken van ministers welke spionnen aanbevelen en met deze onder handelen "Wat is er tusschen M. Beernaert en den verrader Pourbaix gezegd "Wat hebben zij besloten Ziedaar wat het land moet weten, klaar en onbewimpeld de openbare meening eischt licht over die duistere zaak. Dat Denderbode niet kome zeggen dat wij uitvinden of overdrijven. Wat wij hierboven aanhalen is getrokken uit de getuigenis voor den onderzoeksrechter afgelegd door M. Notelteirs, bureelover ste bij het bestuur der openbare veilig heid dit zegt genoeg. Landbouw. "Wij trekken de aandacht op het volgend artikel dat, ofschoon opgegeven als de vrucht van menigvuldige proefnemingenmenigvuldige onnauwkeurigheden, die door de dagelijksche ondervinding wederlegd worden, bevat. Invloed van eenige voedingstoffen op de hoe danigheid der melk en der beeten. Stroo (1) van erwten is ongunstig tot het voortbrengen van melk gerstestroo, in groote hoeveelheid gebruikt deelt aan de boter eenen bitteren smaak mede. (2) De boter wordt hard en is verre van vette zijn als men aan de melkkoeien cene te groote hoeveelheid (3) aardappels toedient, al waren ze ook in den damp op stoom gekookt. Men mag het maximum niet overtreffen van 15 (4) kilogr. yier 100 kilogr. levend gewicht en per dag, men weet dat het altijd goed is de aard appelen te vermengen met de helft van hun gewicht gesneden stroo. De aardperen (Topinambours) moeten met omzichtigheid uitgedeeld worden, want ze oefen eenen schadelijken invloed uit op de hoedanig heden der boter. (5) De beetwortelen toegediend tegen 10 a 12 kilogr. levend gewicht, geven eene smakelijke boter het zelfde geldt voor de wortelen en de rapen (6) maar indien men de voornoemde hoeveelheid overtreft, wordt de boter bitter yan smaak (7). Al de planten tot de koolsoorten behoorende zijn aan de hoedanigheden der melk nadeelig. (8) Gebroken graan van tarwe, spelt, garst, verschaffen een boter van middelmatige vast heid. De erwten en de vitsen een nogal tame lijke vaste boter de haver eene zachte boter. Deze laatste iu groote hoeveelheid verbruikt schaden de hoedanigheden der boter. (9) Het gruis of de zemelen leveren eene boter van eene zachte vastheid. Koolzaadkoeken moeten in drogen staat toegediend worden; in het water geweekt geven ze aanleiding tot eene bittere zelfstandigheid, welke zich aan de melk en de boter mededeelt. Lijnzaadkoeken verschaffen nog al vaste boter (10)koolzaadkoeken een zachte oa Ealmkoeken eene boter van middelmatige vast- eid. Het rantsoen van eenen kilogr. per dag en per 400 kilogr. levend gewicht mag niet overschreden worden. Wanneer men meer dan 25 kilogr. stokerij spoeling en per 500 kilogr. levend gewicht toedient, wordt de melk flauw en de boter slap; zij bewaart zich niet. De spoeling wordt ten beste koud toegediend. (Journal des Campagnes Een en ander. Een braaf nonneken van het klooster teWemmel bij Brussel is deze week voor de correctionneele lechtbank versche nen, om reden van mishandelingen op een kindje van 3 1/2 jaar. Dit heilig nonneken, Yictorina Pari- daens geheeten, welke te klagen had over de stoutheid van dit kindje, vond niet beter dan het klein op de bran dende kachel te zetten, zoodat het erg verbrand werd aan de billen. Zij verontschuldigde zich met te zeg gen dat zij meende dat de kachel geen vuur bevatteDoch de rechtbapk heeft haar veroordeeld tot 50 fr. boeten eene maand gevang. Yeel te weinig Ter gelegenheid der fransche eeuw feest had de pastoor van Reuil (Frank rijk) aan den Meyer geschreven, dat hij niet alleen de klokken zou doen luiden maar dat ook in de kerk een dienst zoude plaats hebben, om het 100 jarig republikeinsche feest te vieren. Zulke pastoors zijn van die zeldzame die eene bijzondere melding verdienen en welke men in ons vcrkwezeld land niet zoude vinden. De goede oude tijd.. Bij den eersten blaas der Omwenteling van 17S9, valtgansch dat belachelijk gebouw van voorrechten, gebruiken en oude feodale dienst baarheden in duigen. De boer werd vrij, hij ademde, hij herleefde. Niet alleen verleent de Omwenteling hem rechten, maar zij biedt hem nog het middel aan om eigenaar te worden. Het was de wensch, het ideaal, dat elke eerlijke boer sedert eeuwen najoeg. De rijke abdijen, die op de landelijke bevol kingen onophoudelijk de vernederende wet der aalmoes hadden toegepast, ten einde dezelve des te beter onier hun gezag gebukt te houden, keeren terug aan den Staat, die ze aan lageren prijs verkoopt. De boer kan zich een stukje grond aanschaf fen in de uitgestrekte eigendommen der Kerk. Elke grondeigendom wordt verplaatsthij gaat over tot degenen, die het best in staat zijn hem geldig te maken. Van dit tijdstip dagtee- kent inderdaad de wedergeboorte van den landbouw. De lijfeigenen, die zoolang aan den bodem, waarop ze geboren werden, hadden toebehoord, belmoren voortaan hun zeiven toe. Krachtens de wet, zijn ze de gelijken geworden hunner oude heeren. Voor de eerste maal neemt deze met strooi gedekte hut hare plaats in de vrije zonne, terwijl dekasteelen,met hunne vanschiet gaten voorziene torens sombere kuilen der feodale trotschheid en verdrukking met den vloek des volks beladen worden. Dit oogenblik, eenig in de geschiedenis des menschdoms, was de dageraad eener nieuwe wereld. Voor de eerste maal aanschouwdende moe ders met fierheid 't kind, dat aan hare borsten hing dat kind ten minste zou later een man, een burger, een gelijke van de grooten dezer aarde wezen. De jonge landman staarde met liefde op zijne jonge en moedige vrouw, en zegde haar Voortaan zullen wij onzen akker bebouwen en de oogst zal ons toebehooren._ We zijn niemands onderdaan meer. Als wij oud zijn, „zullen wij, omringd door onze kinders, uit- n rusten in de schaduw van den appelboom, dien wij geplant hebben, zonder dat de beambte van den heer of de tiendeheffer der abdij ons onze vruchten komen betwisten. Te midden van die verplaatsing der land goederen, zagen de buitenlieden eensklaps eene nieuwe bron van voorspoed opborrelen die Omwenteling van 1789, welke uwe pastoors gedurig vervloeken, verschuldigd zijt. Zij heeft u van een hatelijk dwangjuk vrijgemaaktzij heeft uwe waarde als mensch verheven, met u te herinneren, dat uwe rechten gelijk stonden met die der overige burgers. Vóór de omwenteling waart gij vassalen, knechten, gemeene kerels, vervallen wezens, die door uwe meesters aanzien werdt, niet als menschelijke schepselen, maar als verach telijk vee. Het jaar 1789 heeft mannen en burgers van u gemaakt. Dat is de onsterfelijke roem der Omwenteling. Ja, niettegenstaande al de banbliksems, die Rome tegen haar ge slingerd heeft, zal de eerste fransche Omwen teling altijd de rijzende zon van de vrijheid, van den vooruitgang en van het geluk der menschheid blijven. Sedert dien heugelijken tijd is het volk voor uitgegaan. Het gevoel van eigenwaarde ontlook en boezemde den mensch de noodige kracht in om zich zelve* uit dien droeven toestand op te beuren. De mindere klassen hebben in be schaving veel bijgewonnen. Het volk heeft eindelijk begrepen, dat het de macht uitmaakt, dat het den Staat moet schragen, dat al de lasten van het bestuur op hem drukken, cn dat het derhalve ook het recht heeft zijne Wethou ders te kiezen. De uitoefening van het kiesrecht bracht eene volledige verandering in den toestand der openbare zaken. Nu is 't volk zijn eigen meester en ontwikkelt zich onbelemmerd. Niemand heeft voortaan het recht den loon des arbeid» te onthouden. De menschen werken, en hunne bedrijvigheid verschaft hun middelen van een eerlijk en onafhankelijk bestaan. Handel en nijverheid bloeien en vormen de grondslagen van den openbaren voorspoed en van 's lands welvaart. De crisis welke zich thans eenigszins doet gevoelen is maar tijdelijk en begint reeds te verdwijnen. Thans is eenieder gelijk voor de wet, de min begoede burger zoowel als de rijke. Alleen de krijgslasten worden niet door alle Belgen in gelijke mate gedragen, doch eene groote bewe ging is door de liberale partij begonnen om ook deze laatste onrechtvaardigheid, militie- loting en dv plaatsvervanging te doen verdwij nen. Alleen de klerikalen, de natuurlijke ver- digers van den goeden ouden tijd, van de tiranny der addijen en kasteelheeren, doeu in deze grootsche beweging niet mede en trachten ze op alle wijzen te dwarsboomen. Vruchte- looze pogingen Alles moet buigen voor den wil des volks De bronnen der geestesontwikkeling zijn voor iedereen toegankelijk, en alle man mag er onverhinderd aan putten, zoolang de dorst der wetenschappen hem prikkelt. D# zoon des nederigen daglooners, die zich door eigen ver diensten verheft, kan geroepen worden tot het bekleeden van het hoogste ambtja, hij kan minister worden en in den raad des Konings zetelen. Alle voorrechten ziin thans afgeschaft. Nu staat het den pastoor zoo min vrij zich op het gemeentehuis met de openbare zaken te gaan bemoeien, als het aan den burger geoorloofd^is in de sacristij wetten te gaan stellen. V ij weten wel, dat de 99 honderdsten der burge meesters van Limburg, Antwerpen en de beide Vlaanderen deze verhevene grondbeginselen niet huldigen en voortdurend slaven blijven van Mijnheer Pastoor; dat deze niet alleen baas is in de Kerk maar ook op het gemeente huis, doch het grondbeginsel van de onafhan kelijkheid der "wereldlijke macht is in onze grondwet opgenomen en zal eenmaal over gansch België zegepralen. Dan zal het gedaan zijn met allen twist onder de burgers en zal mende volledige scheiding van Kerk en Staat bekomen hebben. (Wordt voortgezet.) den heildronk mede te deelen, welken bij het banket van zondag als antwoord op eenen toast van wege adjudant Ver horst werd uitgesproken Mijne Heeren, Men verzoekt mij eenen heildronk uit te bren gen welnu, ik wil drinken op Noord-Neder land, op den grond van boven de Moerdijk, uit dras en wier geweld, die plekje voor plekje door taaion wil en nooit verflauwende volhar- ag aan den onstuimigen Oceaan werd ont rukt. Ik drink aan dien grond, waar thans de beste landbouwen en de vetste beemden al hunne vruchtbaarheid, hunnen rijkdom en hunne pracht ten toon spreiden ik drink op ket roemrijk voorgeslacht dat eenmaal die ge westen van vreemden dwang vrij hield. Ik drink op de heldhaftige geuzen der XVI* eeuw, die alles wat hun dierbaar was op het altaar des "Vaderlands ten offer brachten om vrij van lichaam en vrij van ziele te blijven. Ik drink op al de doorluchtige figuren van dit reuzen tijdvak, welke noch brandstapel, noch schavot vreesden om 't Spaansche rot den nek te breken en liever turkseh dan paapsch te wezen Ik drink op die machtige bataafsche repu bliek van voorheen, die de wereld door haren roem en hare groot.ieid verbaasde. Ik drink op die rij van onsterfelijke helden en kunstenaars, waarvan zij de bakermat is geweest. Ik drink op al wat Nederland nauw aan het harte ligt Ik drink op zijne eer, zijne welvaart en zij nen kustroem. Zoo als we over acht dagen gezegd bebben zijn onze Noorderbroeders om 10 ure 20 des morgends vergezeld van een aantal Aalster- sche vrienden naar Brussel vertrokken. Talrijke burgers en onder-officiers van het leger hadden het zich tot eenen plicht gerekend bij het afscheid tegenwoordig te zijn. Dit was alleraandoenlijkst een warme, broederlijke handdruk, een lied tot vaarwel en dan.... op reis. In Brussel moest men haast maken om de Beurs, het Paleis van Justicie, de Kamer en 't Senaat te bezichtigen. Hier moeten wij bij voegen dat de II. Burgemeester Van Wambeke bereidwillig zijnen invloed heeft aangeboden om dit bezoek kosteloos en gemakkelijk te kunnen doen. Hartelijk dank daarover. Nu was eindelijk de tijd van 't bepaald afscheiden gekomen Wie zal 't vergeten Niemand. Goede reis en tot wederziens BRIEVENBUS Men schrijft ons uit G..., eene nabu rige gemeente. Eene schoolbeurs van 425 franken ingesteld door zekere G. V. I). B. voor de jongenskostschool van de gemeente, is voor het loopende schooljaar door den Burgemeester aan zijn eigen zoon toe gewezen. Verscheidene vragen waren gedaan geweest, doch te vergeefs. Een der aan vragers had zich zelf tot den Koning ge wend, maar het antwoord zijner Majes teitdat we bereid zijn te toonen wijst het rekwest af, om reden dat de regeling dier kwestie het gemeentebe stuur aangaat. De handelwijze van Leopold II is nauwkeurig. Wat de heer Burgemeester aangaat, die zorgt meer voor zich zeiven dan voor zijne gemeentenaren. Zoo handelen alle Bokken. Wat heeft papa Bébé op het balkon van den heer D... gejubileerd als hij zijn cher fils heeft zien paradeeren en bevelen. Spijtig dat Bébé zoo door zijne knieën zakt, anders ware hij nog de knapste van den hoop Doe aan Majoor Weet ge, wat de wachten moeten doen voor eene berechting Majoor Laat mij gerust. Doe: Welnu, ik weet het en heb het hun geleerd ook, zulde Kompannie... halt. Goed nieuws. Toen we verleden maandag de jongens onzer Middelbare school de begrafenis van eenen medeleerling zagen bijwonen konnen we met moeite onzeoogen geleoven, zoo lang bleef die rij duren en duren, 't Is maar dat meer dan 340 gasten nog al een hoopje is. We zijn op inlichtingen uitgegaan e* hebben met veel genoegen vernomen dat er dit jaar reeds 370 inschrijvingen zijn, cijfer dat nog nooit is bereikt geworden. Bravo! daar balen het persooneel en Aalst eer van Toe, rokdragers van alle kleur, loopt maar voor uwe kollegiën werkt maat met beloften, met geld en met dwang. 't Is al boter aan de galg Alleenlijk verzoeken wij Dier van niet meer tegen de school en de meesters te bliksemen, want deze hebben het reeds te druk met dit overgroot getal leerlingen en door Pier's aan vallen zouden er nog wel kunnen bijkomen. Om de liefde Gods, Pier, houdt toch wat op. Welke herinnering hebben ontvangst die IIII. Onder bij ons medege- Bezoek der Noord-Nederlanders. In ons vorig nummer hebben wij ge schreven verdere bij zonderheden later. Dit was wel noodig, daar er zooveel te zien en te hooren was geweest, dat de buitengewoon grootsche beteekeuis van het feest elkeen zeer, misschien te diep getroffen had. Daarom ook durven wij hopen, dat de HII. Deelnemers aan 't feest het ons niet ten kwade zullen duiden, zoo wij bij De toeval namen of bijzonderheden verge ten hebben. Event wel kunnen wij sergeant Ver horst— onze Koo, zoo als men hem hier kent niet vergeten een vroolijke maat, een prettige kerel. Vele schoone woorden heeft hij voorgedragen cn zonder zijn toedoen had het bezoek mis' grond, die onder het oude stelsel zijne meesters I gChien geene plaats gegrepen, zonder niet voeden wou, de aarde die haren boezem I had het er vast zoo geestig niet gesloten had, deed hem weder openom hare egt Lofaan hem vrije in men c j denken ook aan het verzoek van vele onzer vrienden te voldoen met Boeren der 1944 zietdaar wat gij aan Officieren van de dragen Leest de hollandsche dagbladen va i ginder Alle spreken met de dankbaarste en tevens geestdriftigste.bewoordingen over het overheer lijk onthaal dat hun hier is te beurt gevallen. En wij dan Hebben we de gansche week er niet rechts en links hooren over praten en klonk het overal niet? Schoon prachtig 111 Onze politieke vijanden zelf moeten beken nen dat er nimmer binnen Aalst indrukwek kender plechtigheid heeft plaats gegrepen. Niet het minste woordje twist 't geen zoo raar voorvalt alles in de beste verstandhou ding, in de opgeruimdste stemming, in de grootste deftigheid. Een ieder spreekt met lof over het gedrag der Onder-Officieren van Noord-Nederland, over hunnen gemakkelijken omgang, over hun gemoedelijk, openhartig en vroolijk karakter. Dat zij zich hier wel vermaakt hebben, blijkt uit volgenden brief aan jonkheer F. Lef eb vr 8 gezonden Breda, den G Mei 1889. Hoogwelgeboren Heer Voor de vele bewijzen van vriendschap, die ik de eer had van u te mogen ontvangen, breng ik u mijnen oprechten dank en gevoel ik mij tevens gedrongen u, Majoor, zoo mede de overige leden van het korps een woord van hulde toeteroepen, voor het buitengewoon schoon onthaal de onderofficieren van het Noord-Nederlandsche leger en meer bepaald van mijn onderhebbend korps, het 6' Regiment Infanterie, toebereid. Niet alleen toch de dagbladen gewagen van dien schitterenden ontvangst, doch ook zij allen hier te Breda teruggekeerdhadden slechts eenen roep nooit zullen wij vergeten het heerlijke feest ter eere van ons te Aalst gegeven en zoo goed geslaagd. Ik houd mij dan ook overtuigd dat dit groot sche feest er toe zal bijdragen, om de banden van vriendschap en verbroedering tusschen Zuid-en Noord-Nederland al meer en meer toetehalen Mag iku beleefd verzoeken de tolk mijner gevoelens te zijn bij allen die aan dit feest hebben deelgenomen. Met de meeste gevoelens van hoogachting heb ik de eer mij te noemen. Uw Hoogwelgeboren dienstwillige vriend, VON MUHLEM, Kolonel 6* Regiment Infanterie. Kortom, prachtig, welgelukt feest 1 Hopen wij dat we later jaren er nog zulke vieren mogen. Waarom Volgens de maatregelen door Majoor Bébé genomen moesten verleden Zondag al de kom- pagniën der Burgerwacht op 't Esplanadeplein iu oogenschouw genomen worden. Hoe komt het dan dat er slechts 2 kompa- gniën van de 5 ter plaatse zijn geweest, en dat het juist de twee liberale kompagniën waren? Waai om die uitzondering Is het waar dat men Doe, alias Kleiboer, met zijne vermaarde pij pokoppen niet heeft durven laten zien omdat hij te schoon zou geroepen hebben Kompannie.... halte!... Of wel mochten die godvreezende wachten met de geuzen van 't Statiekwartier en St. Job in geene betrekking komen In een woord, waarom die 2 maten en ge wichten Liberale Associatie. Verleden Zondag was het vergadering voor de leden van dit politiek korps. Onnoodig er bij te voegen dat de meeste Aalstersche libe ralen volgens gewoonte thuis waren gebleven. 't Is nog zoo gemakkelijk. Aan het dagorde stond de gedeeltelijke ver nieuwing van het bestuur. De uittredende leden werden herkozen, behalve M. J. Van der Noot welke uit reden van hoogen ouderdom ziin «ntslag had inge diend en door M. K. De Moor vervangen word. De heer Van der Noot werd als eerelid uit geroepen. Er werden ook nog drie nieuwe bijgevoegde bestuurleden gekozen. Vérder besloot men de onthouding voor de toekomende provinciale kiezingen en worden er maatregelen besproken voor de gemeente- kiezing van 1890. 't ls tijd, dat men de handen uit da mouw steke er moet van heden af gewerkt, hard nekkig en overal gewerkt worden dat is de plicht van eiken goeden liberaal en wij hopen wel dat zij dien plicht zullen begrijpen en vol brengen. Sterfgeval. Gisteren avond rond 7 1/2 ure begaf zich den heer P. Minnaert tabakfabrikant alhier, naar de Peperstraat bij eene vrouw die gewoonlijk voor hem visch koopt. Nauwelijks was hij hare woning binnen getreden of hij vroeg een glas water zeggende dat hij onpasselijk was de vrouw gaf hem het gevraagde en zond onmidde- lijkom den dokter toen deze kwam had hij reeds opgehouden te leven. Groot was de droefheid der echtgenote an kindereu, toen men na 8 ure het ontzield lichaam van haar echtgenoot en vader naar huis bracht, die een uur vroeger hun allen nog gezond had verlaten. Stad en Arrondissement. Werkmanskring Vooruitgang door 't Werk. Maandelijksche verplichtende vergadering op Zondag 12 Mei 1889 om 7 ure s' avonds. Va stelling des dags der reis. Zondag tusschen 6 en 7 ure 's avonds dreven twee ballons boven onze stad die in den hof van het Hotel der Glasblazerij te Brussel waren opgelaten; beide behoorden aan den luchtreiziger Godard. De eene die den naam droeg van l' Intrépide, is in onze stad op het gehucht Schaarbeke achter het kasteel van den heer E. Jelie geval len. De luchtreizigers zijn door de bewoners wel ontvangen geworden, die alles in het werk hebben gesteld om hunnen val te vergemakke lijken. De genaamde E. Beeckman heelt hun ballon rond negen ure naar do statie van Aalst overgebracht waar de heeren luchtreizigers den trein hebben genomen voor Brussel. De andere ballon genaamd 1'Industrie is te Meerendré neêrgekomen op het land van eenen boer die aan de reizigeis 4 in getal 75 franks schadeloosstelling vroeg. Men bood hem 25 Ir. doch hij weigerde en heeft den ballon aange slagen. Zonder de tusschenkomst van twee inwo ners der gemeente zouden de luchtreizigers nog door de boeren duchtig afgerost geweest zijn. Sottegem. De kermissen komen weer aan op den buiten en met hen ook de bloedige vechtpartijen. Een dier moordtooneelen, welke van onbeschaafdheid getuigen, heeft Zondag nacht te St-Maria Audenhove plaats gehad. In een gevecht üeeft de genaaamde De Brake- leire., een jongeling van 19 jaar, verscheidene messteken in den onderbuik bekomen. Reeds Maandag is het ongelukkig slachtoffer dier brutaliteit ten gevolge zijner wonden overle den. Inderdaad do katholieke jeugd gaat wel. Pour annonces et abonnement» s'adresser au bureau du journal. Dokter Landi'standenwater neemt de kwalen van den mond weg, zooals het los staan der tanden, de tandzweer, enz. Vei sterkt het tandvleesch en belet het tandbederf ver* frischt den mond en zuivert den adem. Te ver krijgen bij den aphothek- r De Tra tere, Oosten de. De halve flesch fr. 1,25. De flesch 2 fran ken. (1) Dit hangt af van de natunr van 't stroo. Er is goed en slecht. (Redactie Dendergalm). (2) Waarom het haveren stroo hier niet aangehaald zou liet geene verwarring zijn (Red). (3) Is al wat te veel gebruikt wordt niet nadeelig (Red). (4) Dit cijfer is merkelijk te hoog en moet ten minsten op den heift gebracht worden. (Red). (5) De aardperen op eene etamelijke en in geene te groote hoeveelheid genuttigd leveren fijne boter op, in Vlaanderen vastgesteld. (Red). (G) Er zijn soorten van beeten die aan deboter eenen goeden smaak mededeelen. Waarom de goede soorten niet aangehaald (Red). (7) De eenvoudigste landbouwer weet dat dit onwaar is loofboter is nooit goed. (Red). (8 Welke tegenstrijdigheid}! Zouden er andere rapen, rutabagas zijn als koolsoortplanten Fijne kruidkun dige (Red). (9) Deboter wordt bitter. (Red). (10) Van weinig aangenamen smaak. (Red). (T9 VEKVOLG.) eeuw,

De Dendergalm | 1889 | | pagina 2