HET GEHEIM DOOFHEID 4de Jaar. Nummer 20 (170) Zondag 19 Mei 1889. HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centimen Prijs der Annoncen-K tJ per drukreqe Reklamen, 75 centimen H a Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan liet klad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PEIJS PEE NÜMMEE 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. Nee spe nee metu. AALST 18 MEI. Biiitenlandsch politici* overzicht. Frankrijk. De goeie uitslag der parijsische tentoonstelling vermeerdert nog van dag tot dag. Zij wordt dagelijks bezocht door ongeveer honderd duizend personen. Verscheidene dagbladen melden dat generaal Boulanger nog al erg ziek moet zijn. De personen welke thans aan het hoofd van de fransche Republiek staan zouden zekerlijk dit overlijden niet betreuren Rusland. Er worden dagelijks nieuwe aanhoudingen gedaan van nihi listen of ten minste van personen welke men vermoedt van de nihilisten partij deel te maken. Engeland. De verzotheid naar overdreven krijgskosten welke sedert eenige jaren over Europa heerscht en verscheidene landen allengskens tot eene zekere en reusachtige bankbreuk brengt, komt ook Engeland aan te tas ten. Het engelsch parlement heeft deze week eene som van vijf honderd mil- lioen gestemd, welke moet dienen om de engelsche krijgsvloot te vermeerde ren. Deze zal dan op zulk eenen voet ingericht zijn dat zij alleen machtig ge noeg zal wezen om de vereenigde vlo ten der twee grootste zeemachten te kunnen wederstaan. Het is dus niet te verwonderen dat de keizer van Duitsch- land thans alle middelen inspant ten einde Engeland te overhalen om den zoogezegden Bond van Vrede bij te treden Italië. Minister Crispi is in het italiaansch parlement ondervraagd ge weest over de pogingen welke door de katholijke congressen in verschillige landen in 't werk gesteld zijn om de wereldlijke macht van den Paus te her stellen...Het blijkt uit zijn antwoord dat al die pogingen nutteloos zijn en nutteloos zullen blijven. Geeue enkele mogendheid aanschouwt deze op ernsti ge wijze of geeft er gehoor aan. Duitschland. Do werkstaking welke reeds sedert veertien dagen in de provin cie Westphalie begonnen is, strekt zich allengs uit over een groot deel van het keizerrijk. De mijnwerkers hadden opslag van loon en vermindering der werkuren gevraagd. Deze zijn hun ge weigerd geworden. Dan hebben bijna al de mijnwerkers hun werk verlaten. De nijverheid van eenen anderen kant, 29. VAN DEN BANKIER. Wel mogelijk, gaf de dame, die de echt- genoote van een ijzerkooper in het West-End was, ten antwoord gij hebt waarschijulijk zoo wat schoolmeisjesachtige denkbeelden ran de bekwaamheden die ik verlang; maar ik kan de opvoeding mijner kinderen niet aan iemand van uwe jaren toevertrouwen, en ik beschouw het bijna als eene onbeschaamdheid,dat een meisje van negentien jaren naar de betrekking van gouvernante durft dingen, in een huis als het mijne. De dame schudde minachtend het hoofd, terwijl zij zoo sprak. Indien er slechts een sprankje vrouwelijk gevoel in haar hart geweest ware zou zij gezien hebben hoe de arme Violette bijaa bezweek van vermoeienis en op het punt stond van buiten kennis neder te zijgen. Zij zou bemerkt hebben hoe de stille smart op haar gelaat te lezen stond en zij had ten minste wel een glas wijn uit hunnen welvoor- zienen kelder kunnen aanbieden en een woord van medelijden en deelneming kunnen spreken, zooals een kristenvrouw dat jegsns anderen verschuldigd is. Helaas kristelijke liefde is zoo zeldzaam in deze hartvochtige wereld. De eigenares dei- villa vergenoegde zich met aan de bel te trek ken en aan den knecht te bevolen die jonge dame uit te laten De arme Violette zette zich op eene bank op de heide neder, om een weinig kracht op te gebrek aan kolen lijdende, is ook ver plicht gedeeltelijk het werk testaken. De keizer heeft de afgevaardigden der werklieden en der meesters deze week aanhoord. Hij heeft aan de werklieden beloofd al zijne pogingen in te spannen, ten einde de meesters tot eene redelijke overeenkomst te brengen. Hij heeft hen gewaarschuwd dat, indien zij gehoor gaven aan de socialistische aanleiders, onmiddelijk alle wanorders streng zou den beteugeld worden. De ware plichtigen. Wat zonderlinge zaken wij toch zien gebeuren sedert ons landeken door de bisschoppen geregeerd wordt. Wij dachten dat de moucliarderie, of de verklikkingsdienst alleen nog bij de jezuieten in gebrek was, doch wij be drogen ons het zoogezegd socialisten proces te Bergen heeft, met uitsluiting van al anderezaken, de openbare denk wijze sedert eenige dagen bezig gehou den, en de slotsom is dat dit proces een schandaal van bestuurlijke verklikkerij is. Het heeft bewezen, zonder dat men er iets kan van afdoen, dat het gouver nement daar eene groote verantwoorde lijkheid op zich getrokken heeft, welke hem wel eene vieze pei"t zou kunnen spelen. Alle treffelijke lieden, om het even uit welke partij, keuren zeer strengde ongehoorde betrekkingen af welke be stonden tusschen het katholiek ministe rie en de verachtelijke verklikkers die aan het hoofd waren eener socialistische beweging in het Walenland. De open bare zedelijkheid beoordeelt met eene billijke strengheid het gedrag dezer op stokende angenten, Laloi en Pourbaix, die de echte plichtigen zijn en bedekt werden door de openbare Veiligheid, waarvan zij de betaalde dienaars waren. Deze feiten zijn van allergrootst ge wicht. Het oppergezag verliest zijne macht, wanneer het buiten zijne onpartijdige en eeuwenoude zending de willekeur en het misbruik wil verdoken houden. De katholieke pers gevoelt de schande dei- vuile vlek welke deze zaak op hare par tij werpt. Wel tracht zij er thans de be- teekenis van te verkleinen, maar het is verlegen en huichelend dat zij deze on dankbare en vernederende taak vervult. Zij pleit de verzachtende omstandighe den, maar verbergt aan hare lezers de beteekenis der volle veropenbaringen door dit schandelijk proces aan het licht gebracht. doen voor den langen terugweg naar huis. Zij behoefde zich niet te haasten. Waarom zou zij dat doen, nu dat zij toch geene goede tijding te huis kon brengen Zij had niets dan het gewone verhard te doen een verhaal van teleur stelling en mislukking. Langen tijd zat zij daar droomerig naar de donkere daken der huizen van de city te staren, die halfverborgen waren onder eene wolk van rook, in de leegte aan hare voeten. Eindelijk stond zij op en begaf zich langzaam en moede loos naar huis. De wandeling was laug en de weg voerde haar door Long-acra en Bowstreet, welke straat zij omtrent ten drie ure in den namiddag stofïerig van hare wandeling op den grooten weg en bleek en uitgeput van vermoeienis, doorging. Het is in Bowstreet op dat uur van den dag zeer druk. Eene reeds goedkoope voorstellin gen werd tegen het naderend einde van het opera-saisoen in den schouwburg van Covent- Garden gegeven en de lieden waren druk bezig met het koopen van toegangkaarten en het bespreken van plaatsen voor dien avond. Bowstreet is het middelpunt van de tooneel- wereld in Londen. In die straat houden de dramatische agenten hunne kantoren en die kantoren worden door alle klassen van tooueel- kunstenaars bezocht, van den eerste tooneel- speler uit eene provinciestad at, welke slechts eene gelegenheid vraagt om op te treden, ten einde de geheele stad in opgetogenheid te brengen en het kantoor met eenen statigen treurspelstap binnentreed, tot den beschroomde liefhebher, die naar dramatischen roem haakt, maar nog nooit een voet op een tooneel gezet heeft en zijne komst door een zwak zenuwach tig woord aanduidt, dat getuigt van de grootst mogelijke zelfverloochening. Terwijl zij langzaam de straat doorging, De zaak is klaar. Het is een geheime agent die het congres te Cbatelet voor gezeten heeft. Het is een geheime agent die de werklieden tot den opstand opgeruid heeft met uit te roepen «dat 200,000 Borains in optocht waren naar Brussel. Het is een geheime agent die de op- roerverwekkende plakkaten drukte en ze in den donkeren deed aanplakken. Het is een geheime agent die bij elke gelegenheid de dynamiet wilde doen spreken Het is een geheime agent die gepoogd heeft den ascenseur van La Louvière ie doen springen. Hij werd daarvoor maar te laataangehouden, verleden week, onder de drukking van het ver ontwaardigde publiek. In'tkort, het zijn geheime agenten, die met het geld der politie met ons geld dus dat vermaard complot bewerk ten waarvoor 27 betichten voor de assi sen van Bergen gebracht werden. De houding der clerikale dagbladen was en blijft schandelijk. Eerst schreven zij dat er geene ophitsing bestond, doch de zonderlinge feiten welke te Bergen ruchtbaar gemaakt werden niet looche nen kunnende, trachten zij er nu de verantwoordelijkheid van te doen terug- keeren op de ambtenaars die aan minis- teriëele bevelen hebben gehoorzaamd. M. De Voider heeft den verklikker Pourbaix aanbevolen bij de politie M. Beernaert heeft hem gedurende het hevigste der volkswoeling in het ge heim een bezoek verleend.... te midder nacht Dit alles is niets voor onze katho lieke dagbladmannen de ambtenaars zijn alleen plichtig. De procureur des konings is een liberaal de bestuurder der openbare Veiligheid, wien men geene duidelijke politieke zienswijze kan opleggen, heeft zijne plaats' dooi den heer Bara bekomen dus zijn zij des te meer plichtig. Zoo redeneeren al onze Piers. Niet kunnende loochenen men loo chent hel licht der zon niet valt men op de ambtenaars des plichts. Het is waar, zeggen de clerikalen, men heeft Pourbaix gebezigd, betaalden zelfs in gehoor ontvangen, maar het was om zich op de hoogte te houden der hande lingen der revolutionnaire partij Wel, lieere dominus, zou Pier uit het Land zeggen, de revolutionnairen wa ren de mouchards zeiven. En de eenige ware inrichter van het complot was het gouvernement En de betichten te Ber gen zijn slechts de domme, verleide vielen Violette's oogen onwillekeurig op het groote naambord op de deur vau een der dra matische agenten. Een dramatisch agent! Eerst nadat zij eenige oogenblikken nagedacht had, begon zij te be grijpen wat die term te beteekenen had. Een dramatisch agent moest natuurlijk iemand zijn, die aan tooneelspelers en aktricen eene verbintenis bezorgde. Plotselings kwam een wanhopig denkbeeld bij Violette op. Zij wist dat er lieden waren, die geld, dikwijls veel geld verdienen met tooneelspelen. Waarom zou zij ook geen tooneelspeelster worden Als gouvernante werd zij overal afge wezen. In hare wanhoop zou zij zelfs de straat willen vagen, als die arbeid haar middelen ver- schalt had om hare moeder en Lionel ter hulp te komen. Waarom zou zij geen tooneelspeelster kun nen zijn? Die gedachte was zoo onzinnig niet als zij op het eerste gezicht wel scheen. Violette had dikwijls op de aangename buitenverblijven van den omtrek en op de vroolijke partijtjes met kersmi» in hare eigene ouderlijke woning eene rol vervuld bij eene tooneelvoorstelliug in den familiekring. Bij die gelegenheden had zij groote mate van talent ten toon gespreid en was altijd bewonderd en toegejuicht geworden. Van de wijde klove, die de bekwame jeugdige liefhebster uit den familiekring van de hard werkende kunstenares scheidt, die naar de gunst van 't publiek streeft, had zij geen het minste begrip. Zij dacht aan den bijval, dien zii in de huise lijke kring steeds ingeoogst had, niet met eenig gevoel van ijdelheid, maar als een laatste dwaze hoop waaraan zij zich in de overmaat van haar verdriet vast klemde zooals de ver drinkende zeeman zich aan het kleinste stukje hout, dat op den woesten oceaan drijft, tracht vast te houaen. medeplichtigen. Het proces van het groot komplot bewijst klaar als de dag, dat er onplich- tigen vervolgd en veroordeeld zijn ge worden dan wanneer hooge overheids personen wisten dat de ware opstokers van de wanordelijkheden niemand an ders waren dan de verklikkers en de spionnen der hooge politie. Men heeft de rechters zeiven aldus bedrogen. On gelukkige mijnwerkers uit het Walen land, door laffe mouchards tot betreur- lijke gewelddaden aangehitst, werden als razende honden achtervolgd, ge vangen genomen, en hunne vrouwen en kinderen in de uiterste ellende gedom peld: Conreur en Defuisseaux zijn ver volgd geweest voor het uitvaardigen van een manifest en men wist te Brussel op voorhand dat de schrijver ervan Pour baix was, en dit vooraleer het manifest gedrukt werd. Defuissaux werd veroor deeld. Zulks is hatelijk Welke moraal valt uit dit alles te trekken Wij weten wel dat de clerikale pers in haar kamp zich uitsluitelijk bezig houdt met hare politieke vrienden te verdedi gen, zelfs tegen de bewezen waarheid op; doch, wij liberalen, zouden te naïef zijn indien wij bij het zien van dergelijke schandalen aan de gezonde openbare denkwijze geen gelijk gaven. De veront schuldigingen welke de clerikale pers tracht in te brengen, kunnen anders niet dan de laagheid harer politiek helderder te doen uitschijnen. Zoo er plichtigen zijn, datmen straffe. Indien er fonctionnarissen zijn die hunnen plicht niet deden, dat men ze beteugele. Ons is het om het even. Maar het zou waarachtig te gemakkelijk wezen, dat de ministers, die zelve heel dezen vuilen boel hebben beroerd tót het gouvernement in verdenking te brengen, zouden ontsnappen aan hunne verant woordelijkheid door ook onplichtigen te willen veroordeelen. Onze clerikale meesters zijn op heeter daad betrapt blijft er hun nog wat schaamtegevoel over, dan kunnen zij niets beter doen dan te zwijgen en het hoofd te buigen voor de strenge verachting der openbare opinie. Vaartkapoen. en Tuitingen in het hoofd. Manier om zich ten ijnent te genezen Men zendt eene brochuur van 132 bladz. tegen 0.30 Men wende zich totJ. H. Nicholson, 4, Dronetstraat, Parijs. Onder den indruk van het oogenblik hande lende, scheen haar eene stoutmoedigheid te overvallen, waaraan zij anders geheel en al vreemd was. Zij trad de opene deur binnen, waarop zij de koperen plaat gezien had en klom een trap op naar de eerste verdieping. Hier zag zij het woord op eene deur geschilderd. Be schroomd klopte zij aan eene stem die in hare ooren, aan zoo iets nog niet gewoon, hard en scherp klonk, riep binnen. Zij trad de kamer binnen en bevond zich in de tegenwoordigheid van eenen man van om trent vijf-en-dertig jaren, die aan eene tafel zat te schrijven, met eenen hoop papieren, opene brieven en tooneelplakkaarten van aller lei kleuren voor zich. De muren der kamer waren behangen met groote gekleurde plakkaarten en portretten van tooneelspelers. Vooreen van de ramen, die niet van gordijnen voorzien waren, stond een net gekleed man, met zijnen rug naar het inwendige van het vertrek gekeerd naar buiten te zien. De agent zag van zijn werk op en maakte eene buiging voor Violette, maar hij sprak geen woord. Hij wachtte blijkbaar dat zij hemde reden harer komst zou mededeelen. De moed ontzonk het arme meisje op een maal. Lichamelijk uitgeput als zij was door hare lange moeilijke wandeling, gevoelde zij zich niet in staat te spreken. Zij liet zich op eenen stoel nedervallen, hare lippen bewogen zich krampachtig maar zij kon geen woord uitbrengen Gelukkig voor haar was de agent iemand, die een goed hart bezat. Hij zag Violette's verle genheid, en kwam haar ter hulp. Ik veronderstel dat gij eene verbintenis verlangt sprak hij Ja, stamelde Violette. Weg- de verklikkers. Eenige brave lieden denken nog heden dat de moucharderie noodwendig is, en hiermede willen zij het gouverne ment verontschuldigen. De geheime politie» zeggen zij heeft altijd bestaan, even als zekere vrouwen: beide vuiligheden zijn onontbeerlijke koopwaren op deze droeve wereld. «Ja, voegen zij erbij, het proces te Bergen is een schandaal, maar zulke schandalen zijn onvermijdelijk. Wij antwoorden dat men met eene dergelijke theorie onze maatschappe lijke kraam helpt ten gronde boren, zoo als met andere vooroordeelen en bijge- loovigheden. Zulke gedachte onder de menigte verspreiden doet meer kwaad dan de ergste revolutionnaire middelen welke thans over, 1 aangepredikt worden. Hoe geeft men zich toch geene reken schap dat dergelijke in zwang gehouden pratijken een gezond hart doen walgen. Zeggen dat men die vuile mouchard* behouden moet, is ons voor ons allen vooruitgang tegen houden. Deze vuiligheid vraagt eenen stevigen berken bezem. In cle hiiiacr. Deze week heeft minister De Bruyn gedurende 3 dagen op zijn stokpaardje gezeten en als nu de boerkens nog niet gered zijn, dan verstaan we er nieta meer van en geven de pijp aan Marten. De Minister belooft kasteelen en ker ken om den landbouw te doen herleven toelagen zullen gegeven worden aan ge stichten van tuin- en landbouw, aan kampstrijden voor paarden en hoornvee. Natuurlijk dat de landbouwscholen door broederkens bestierd met de vetste brokken wegloopen. Hij belooft insge lijks van melkerijen in te richten tot vervaardiging van kaas en boter. M. De Bruyn vertelt dat alles in eene taal waarover de hoofdman der marol- len zou fier zijn. Nog nooit werd eene taal zoo met 'thaar getrokken;'twas nog erger dan met de feesten van Polydoor. Om te eindigen heeft M. De Bruyn verklaard dat Ninove zijn buurtstoom- weg van Schepdaal niet krijgt omdat pater Boum vreest dat de ontvangsten de kosten niet zullen dekken en dat de aanvraag van Ninove door meester Woeste gedaan niet gegrond is. Zoo dus worden M. Woeste en Nino ve afgeschept. Moesten de Ninovieters daarom zoo klerikaal zijn M. Woeste moet die weigering euvel opgenomen Heel goed. Gij hebt zeker wel paar brief" keus bij u denk ik. Briefkens mijnheer. Ik... Ja, briefkens van het tooneel, waaraan gij het laatst verbonden geweest zijt. Wat is uw vak Jonge rollen, zou ik denken 1 Waar zijt gij het laatst geweest Violette schudde met het hoofd. Ik ben nooit aan een tooneel geweest^ sprak zij. Ik heb alleen eens voor liefhebberij onder vrienden gespeeld. Watriep de agent uit. Zoudt gij willen beweren dat gij nooit voor het publiek opge treden zijt. Nooit. Mijnheer Higgens.de agent, liet ten toeken van zijne verbazing een lang gefluit hooren. Dan zijt gij eene dilettante, beste meid, sprak hij, en derhalve zoo onwetend als oen pasgeboren kind. Ik geloof niet dat de direk- teur van eenig tooneel in geheel Engeland u zou willen aannemen, tenzij gij bereid waart eerst eene maand of twee als proef, zonder loon, te spelen. Zonder loou 1 Violette's hart kromp ineen. Het was juist het geld—het geld alleen, dat zij noodig had. Zij was er volstrekt niet op gesteld zich voor eene gapende menigte ten toon te stellen. Zij verlangde alleen geld te verdienen, voor hen, die zij liefhad. Dat denkbeeld schijnt u niet erg te be vallen, sprak mijnheer de Lancy. De meeste jouge dames zooals gij, zijn echter blijde dat zij eene gelegenheid vinden om op te treden, en zouden dikwijls nog geld toe willen geven. Inderdaad, er zijn er niet weinig die er voor betalen en goed ook. Dat kan wel zijn, sprak Violette teleurge steld, maar ik ben heel arm en ik moet geld verdienen. Ik dacht dat ik als speelster een zeker loon zou ontvangen. (Wordt voortgezet.) - 'WWBgHBg—I, DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1