r HET GEHEIM 4de Jaar. Nummer 21 (177) Zondag 26 Mei 1889. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j 5 fr. voor de stad 5 fr 50 voor den buiten, voorop betaalbaar. PBIJS FEB NUMMEB 10 C EN TIMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgang straat 10, Aalst. -.m.sm HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prl|S der AenonceeJ Eeklamen> 75 centlmen j per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 25 MEI. De personen die een abonnement ne men op DE DENDERGALM, voor het laatste halfjaar 1889 en hun bedrag van hun abonnement zenden naar de Redactie zullen het blad gratis ontvan- ven, te rekenen van heden tot einde Juni. Buitenlaiulsoli politiële overzicht. Frankrijk. Er schijnt allengskens twist te ontstaan tusschen de partijge noten van Boulanger. Sommige dagbla den welke tot hiertoe hun metliifen ziel aangekleefd waren, verklaren thans dat zij hun zullen verlaten indien hij en eenige zijner medehelpers niet open baarlijk afzien van alle betrekkingen met de orleanistische en bonapartische partij Het ware zekerlijk het beste middel om het gevaar welke de Republiek be dreigt, te verwijderen. Duitschland en Italië. Het groot buitenlandsch politiek nieuws dezer week is het prachtig onthaal welke de koning van Italië te Berlijn te beurt valt. Koning Humbert en de konink lijke prins van Italië vergezeld door den eersten minister heer Crispi en ver scheidene generalen van het italiaansch leger, werden maandag morgend bij hun afstappen van den trein, door den keizer van Duitschland en al de bijzonderste overheden met de groot ste plecht ontvangen. Sedert hunne aankomst sparen de keizer Willem II en Prins Bismark niets om hunne ko ninklijke gasten en hun gevolg te ver heerlijken. Duitschland wil zich meer en meer met Italië aansluiten. Door dit nauw verbond vervliegt de laatste hoop des Pauzen tot het terugkomen van zijne wereldlijke macht. De werkstaking in Duitschland is verre van geëindigd te zijn men mag eerder zeggen dat zij nog vermeerderd van dag tot dag. In verscheidene steden hebben de ambachtslieden ook het werk gestaakt. Er zijn reeds onlusten ontstaan en het leger is er moeten tusschenkomen. Vooruitgang van 't Socialismus. Onder dezen titel geeft Eenderbode in zijn nummer van 5 dezer maand een artikel waar hij wil bewijzen Dat het socialismus vooruitgang- doet, daar waar het liberalismus, de vrijdenkerij en het radicalismus hem het terrein hebben kunnen voorbereiden Dat het socialismus de godverloo chening is, en zich uitdrukt door de woorden noch God noch meester Dat het socialismus den haat, de oneenigheid, den oorlog en het ongeluk 30. VAN DEN BANKIER. betracht Men ziet dat Denderbode het socialis mus op zijne manier begrijpt hij ziet er den oorlog tegen God, tegen de religie, ;egen de kerk alleen inHij heet het socialismus (in zijn nummer van 12 Juli 1888) de verleiding der werklieden, de vernieling der gansche wereld Niemand zal zulken prietpraat slik ken, zelfs de lezers van Denderbode niet, al slikken die dan ook zoo gewillig. Het zal zeker boter aan de galg strij den zijn, met Denderbode te willen wijs maken wat de socialisten verstaan dooi de woorden God noch meester. Vooreerst, wat is socialismus Het is ie betrachting naar eenen staat van verbeterde beschaving, van verzach ting en verzuivering der zeden, waarbij ieder gezond mensch, bij middel van zijn werk of gedachte recht moet hebben aan de voordeelen des levens door gemeen schappelijke en wederkeerige verplich- ing van velen door elkeen. De leus der socialisten is dus Allen voor elk, elk voor allen. Is er nu wel een mensch op aarde die levestigen kan dat alles voor het welzijn der menschheid gedaan wordt, of dat de rechtvaardigheid op aarde heerscht Het dom geweld heeft het recht ver vangen De sterksten zijn de meesters^.der wereld, en gebieden den zwaksten te arbeiden Het is door anderen te doen werken dat men rijk wordt. Men geelt twee frank aan den arbeider die er twintig voortbrengt De leus der burgerij is elk voor zicli- zelven Rijk worden om het even hoe, heet men gelukkig zijn, is het doel vanher hedendaagsche leven. Om van zijne ouders of bloedverwan ten te kunnen erven, wensclit men om hunnen dood Om geld te bezitten, verkoopt men met valsche gewichten, vervalscht men de dranken en de eetwaren om met zijnen gebuur te kunnen mededingen Om te gelukken wijkt men voor niets achteruit men verdrukt, men verbrij zelt den zwakke zonder genade 1 Uit armoede of om pracht en praal verkoopt de kuische vrouw hare eer De strijd om het leven is wanhopend Waar gaat zulk een systeem naartoe Naar de inrichting van eene nieuwe leenroerigheid eenige familiën, eenige personen schatrijk en bezitters van den grond, van handel en nijverheid en de wet gevend aan de overgroote massa, de werkers. Waar leidt dit heen Naar de alge- meene ellende, naar den burgeroorlog, naar den strijd der klassen, naar de Revolutie De toestand dezer eeuw, welken nie mand zelfs Denderbode loochenen kan, hou It de aandacht bezig van diep denkende menschenvrienden, die deze quaestie bestudeeren in hare oorzaken en gevolgen en deze noemt men Socialis ten. Dien toestand willen de socialisten bekampen. De heer J. Juarès vreest niet te zeg gen dat de leenroerigheid der middel eeuwen plaats gemaakt heeft voor de leenroerigheid van het kapitaal, welke door den werkman zwaarder om dragen is dan alle anderen. Men spreekt en met reden van de gelijkheid voor allen door het on derwijs. Goed, maar kan iemand met de geleerdheid alleen, indien hij arm is, die gelijkheid verwerven. Men zegt aan deze ga, alle wegen zijn voor u open»; en op alle wegen staat tegenover hem als een onoverschrijdbare dwarsboom, de brutale macht van het anonyme kapi taal. Voor de onderwezen jonkheid, die arm is, zijn er geene plaatsen meer over en, valt er eene open, honderde candi- daten bieden zich aan om ze voor eene karige bezoldiging naar den wille van het kapitaal te vervullen. En alle dagen gaat het hoe langs hoe slechter. Het volk uit de fabrieken, het volk op de dorpen verdienen een beier lot dan hetgene wat hun heden beschoren is. Vandaar somtijds deze werkstakingen, deze woelige opstandende ontwaking der demagogische volksmeening, De hongerige buiken, «egt men, heb ben geene ooren, zij zijn te vreezen, waut zij roepen reeds Weg met de geld feodaliteiten. Zij zijn te vreezen omdat de volkslei ders hun steeds zeggen dat Ihet volk meester is, en dat het maar willen moet. Gisteren was het bij de Walen, heden is het te Berlijn Dit vooruitzicht is niet zonder gevaar voor degenen die de eer, de fortuin en de macht in handen hebben. Maar ook moet men bekennen dat er weinig ge daan wordt om de maatschappelijke revolutie tegen te houden waarmede men ons bedreigt. Men zegt somtijds dat de socialisten de verdeeling van den eigendomvan de rijkdommen willen. Dwaling want eene uur na de ver deeling zou de ongelijkheid weder aan vang nemen De socialisten willen den persoon (het individu) vervangen door de gemeen schap (collectiviteit). Waar er thans Zoo als heden de ijzeren wegen, poste rijen, telegrafen, enz, in het belang van allen en op de bestkoopste wijze inge richt zijn, willen de socialisten dit be lang uitbreiden op andere diensten zoo als het onderwijs, de mijnen, de kool- putten, de staatsgronden, de pensioen kassen voor werklieden, enz. in een woord eene algemeene landscooperatieve samenleving. Wij denken niet dat eene dergelijke wetgeving in staat zou zijn om de orde van zaken sterk te schaden. Zeker kan de Staat niet alles zijn en niet alles doen.De socialisten die door zijne macht alles willen doen gelden, en het persoon lijk initiatief willen dooden, vergeten dat wij tot de schrikkelijkste dwinge landij zouden kunntn terugkeeren. De Staat mag niet alles zijn, maar hij kan terwijl hij de persoonlijke vrijheid eerbiedigt veel tot de verbetering van het lot der werkende klassen. Stellig zijn het de godsdienst, noch de geestelijkheid, noch de rijke bezit ters der aardsehe goederen niet die de socialisten in hunnen machtigen droom zullen ter hulp komen, en wat meer is, wij aanzien voor als nu nog die droom als eene colossale utopie, als eene her senschim. Het vraagpunt kan slechts op twee wijzen worden opgelost door de vrij heid of door de tusschenkomst van den Staat. De katholieken beweren hierne- Er bestaat in 't Walenland eene zeke re sectie welke zich insgelijks socialist n emt, en bij iedere volksbetooging vive la republique roept. Die bewe ging is verre van ernstig te kunnen aan genomen worden, en vooral in Vlaande ren kent men geen dergelijk socialis mus de stemmen die de werkerskan- didaten in Antwerpen, in Gent en in Brussel bekwamen, zijn te gering om in aanmerking te kunnen genomen worden. Men ziet dus wel dat het de maat schap jij niet is welke de socialisten willen revolutionneeren of de quaestie van den godsdienst op het spel brengen. Het is den mensch dien zij willen verbe teren het is de ikzucht die het maat schappelijk lichaam als een kanker opvi'eet welke zij willen doen verdwij nen. Het is een nieuwe kruistocht welke moet ingericht worden tegen de genie- tingszucht, tegen de verslapping der zeden. De socialisten, zegt de heer Gillon (Verviers), leggen het bezwaar op het hedendaagsch regiem dat enkelen te rijk maakt en velen te arm.Zij hebben gelijk. Maar zou dit verwijt wel verdiend zijn indien de rijken wat menschelijker han delden, indien zij hunnen overvloed binnen hun leven wat meer aan de goede maatschappelijke werken besteedden, indien zij door het onderwijs het lot van den arbeider verbeterden en zeiven wat min schraapzucht aan den dag legden. Zou dit verwijt daarneven wel verdiend vens dat de qsestie door den godsdienst zijn indien onze werklieden wat spaar- Dit loochenen zamer, wat meer vooruitziende waren.j» Zij zijn arm, ja, maar de statistie ken stellen vast dat de werklieden miljoenen verteren en verkwisten aan moordende dranken die daarbij hun zedelijke en verstandelijke krachten te genwerken Indien Denderbode nu wil inzien ho9 de socialisten uit het heden naar de toe komst itiwillen, zal hij bemerken dat zij toch wel een God en een meester heb ben, maar eenen anderen naam dragen, en dat God bij hen de Bede is, en da meester de Wetenschap. Wij hopen dat onze clerikale confrater er vrede zal mede hebben, en de socialisten in hun nen machtigen droom laten. J. B. G. kan doorgehakt worden, wij Zekere Staatsmannen denken dat de sociale vraagstukken door de vrijheid zullen worden opgelostmaar, wij be zitten reeds zoovele jaren al die vrijhe den, en wat heeft men gedaan Veel geschreven en gesproken en bitter wei nig gehandeld. De zoogezegde Werkcommissie, be noemd na de onlusten van 1886, heeft niets voortgebracht dan eene onbedui dende wet over de beteugeling der dron kenschap en eene andere wet over de betaling der loonen. Het ziju August Comte, Herbert Spencer, Agathon De Potter, Louis Ber- trand, docter De Paepe en meer anderen die de apostelen van het collectivisme zijn. Stellig is het dat het probleem dat zij voorstellen niet in eens kan opgelost worden. Men verandert in eenige maan den het Staatshuishoudkundig leven van volk niet; doch, de samenleving een heeft meer dan dezen willen andere schokken ondergaan die de socialisten beproeven Heeft men het leenroerig slavernij, de voorrechten van stelsel, de den adel strijd is voor het persoonlijk belang, wil niet insgelijks afgeschaft Wie zegt ons allen dat ouze staatshuishoudkunde aan geene grondige wijzigingen onderhevig is. het socialismus (solidariteit). de belangen voor En dat kunt gij ook, als gij eerst zul geleerd hebben boe gij spelen ruoet; maartoo- neelspelen is eene kunst, en die moet, evenals elke andere kunst, door ondervinding geleerc. worden. Als gij aan een klein tooneel in de provincie verbonden wilt zijn, en dan een paar maanden lang voor niets kleine rolletjes spelen ten einde u een weinig met dit vak bekend te maken, dan zal ik mijn boek eens nazien en trachten voor u iets te vinden. Een tooneel in de provincie, en geen geld riep Violette uit. Dit is geheel ongeschikt voor mij. Ik moet in Londen bij mijne moeder blij ven en geld verdienen. De agent liet zich weer op den stoel neder- vallen en haalde half medelijdend de schouders op. Gij verlangt iets onmogelijk,sprak hij. Mijne goede lieve dame, ik kan u in dit geval niet van nut zijn. Goeden dag. Hij doopte zijne pen in den inktkoker en begon weêr te schrijven. Violette stond op om de kamer to verlaten Zij begon te denken, dat de stand van tooneelspeelster met evenveel moeilijkheden vergezeld ging alsdie van gou vernante. Maar terwijl zij op den drempel stond,gereed om heen te gaan, sprak de man aan het venster, die zich omgekeerd en haar aandachtig be schouwd had haar plotseling aan. Wacht een oogenblik, zegde hij. Zet u voor vijf minuten nog eens neêr, wilt gij De Lancy, mijn jongen, wat zijt gij toch een dwaas voegde hij er bij zich tot den agent wendende. De Lancy zag van zijn schrijfwerk op. Wat meent gij daarmee vroeg liij. WTel wat moet gij toch een grooten dwaas zijn, dat gij niet zien kunt dat die jongedame juist de persoon is, die wij in het Ctr noodig hebben. Het Cir wa3 eene verkorting van Circence, en de heer die zoo sprak, was niet dan de heer Maltravers, de regisseur van het Circense- Theatre. Waarvoor vroeg de agent. Wel voor de koningin der schoonheid, wat anders?iu het nieuwe kluchtspel. Heb ik niet heel Londen doorzocht naar een schoon meisje, en hebt gij mij niet alle mogelijke vogelstrikken en hellevegen voor die rol gezon den, en is nu eindelijk deze dame niet eene Venus met een stroohoed op. Violette bloosde tot over de ooren. De regis seur lachte toen hij hare verlegenheid be merkte. Daar zult gij langzamerhand wel aan gewennen, beste meid, sprak hij. Laat ons nu trachten elkander goed te verstaan. Gij wilt bij een Londensch tooneel aangenomen worden. Ja, mijnheer. En gij zijt nog nooit van uw leven op een tooneel geweest. Nooit. Welnu alles wat ik u zeggen kan is dit: de eerste maal dat gij trachten zoudt uwe lippen voor een londensch publiek te openen, zoudt gij even moeilijk vinden drie woorden uit te spreken, alsof gij doofstom geboren waart. Gij denkt dat gij alleen de gelegenheid behoeft te hebben om opgang te maken, omdat gij Shakospearen gelezen en te huis voor liefheb berij gespeeld hebt maar zulke dingen gaan zoo gemakkelijk niet als gij wel denkt. Neen, neen, beste jonge dame, tooneelspelen is eene gave, die de mensch van den natuur ontvangt, evenals pianospelen, schilderen of vreemde talen spreken, tooneelspelen moet aangeleerd worden en dat gaat niet op één dag. Violette zag den spreker met een wanhopigen blik aan, terwijl dit alles op den luchtigsten toon gezegd werd. Wat moet ik dan doen, mijnheer vroeg zij verdrietig ik heb geen tijd om eene kunst aan te leeren. Ik moet geld verdienen en dat wel terstond. En gij zult een weinig geld verdienen en dat wel heel gemakkelijk, gaf de regisseur ten antwoord. O mijnheer, zeg mij wat gij daarmede bedoelt, riep Violette, die door levendigheid van den regisseur geheel verbluft werd. Wat zoudt gij er van zeggen als ik u eens achttien schellings per week betaalde om eiken avond 10 minuten lang in eenen gouden tempel te zitten, in eene der prachtigste kleedingen, die men ooit op een tooneel gezien heeft Wat zoudt gij er van zeggen als gij de koningin dei- schoonheid moest voorstellen iu het laatste tooneel onzer pantomine Gij zult niets behoe ven te zeggen gij zult niets te doen hebben dan te zitten en u door het publiek te laten bewonderen en daar zal men u achttien schel lings per week voor betalen, Wat zegt gij jonge juffer V Neemt gij mijn aanbod aan? O, ja, zeer gaarne, antwoordde Violette. Achttien schellings per week bijna het dubbel van het ellendige loon dat mrs. Trevor haar betaalde. Violette was maar al te begeerig om zich van zooveel geluk te verzoeken. Ik neem uw aanbod met de grootste dank baarheid aan, sprak zij Daarop verdween plotseling de blos van vreugde van haar gelaat, om plaats te maken voor eene doodelijke bleekheid. Zeep aan een negerkop. De klerikale bladen hadden eerst geschreven om het ministerie wit te wasschen dat de bezoldigde Pourbaix's geen opstokers geweest waren. Zoo legden zij de zaak uit, toen er in den loop van het proces Waarblijkend aan den dag kwam dat Pourbaix kennis had gemaakt met den klerikalen Senateur Cornet, dat deze hem aan M. De Volder had aanbevolen, de minister aan de openbare veiligheid, tot hij eindelijk rond middernacht in het kabinet van M. Beernaert zelf werd ontvangen. Was Pourbaix geen opruier dat kon het de HII. Cornel, De Volder en Beernaert weinig maken dat zij hem aanbevolen, aanhoord had den 't was immers voor de openbare orde, en men had wel gedaan van dien Judas voor zijn verraders werk te beloonen. Doch, toen de zaak eene andere wending nam, toen de getuigenissen zoo klaar als d« zon bewezen, dat Pourbaix niet een overdra ger maar tevens een opstoker was, toen moes ten de kaarten gekeerd worden De onderhandelingen met Pourbaix niet kunnende loochenen, moeten zij zich toch trachten tc zuiveren van de vermoeding3vlek welke er op hen kleeft, of zij er niet toe bijge dragen hebben om dit komplot en die wanor delijkheden te doen ontstaan. Wilt ge weten wat ze nu voor verrechtvaar diging inbrengen M. Cornet wist niet wie Pourbaix was MDe Volder heeft het niet gevraagd M. Beernaert kende zelfden naam niet van den persoon, welke hij te middernackt ont ving Neen, bij God in den hemel, die Heeren wii- ten niet wie of wat Pourbaix was, zij konden dit niet weten Pourbaix had naar M. Beernaert wel getele- grapheerd Kom, middernacht doch zijn poortier had de telegram vergeten af te geven. Ouf la Niettemin wordt den vreemdeling Pourbail om 12 ure binnengeleid en aanhoord. En met zulke kinderachtigheden hoopt men alles te verrechtvaardigen, den negerkop wit te wasschen 't Zal niet waar zijn de openbar* meening vraagt meer licht, meer klaarte. DE DENDERGALM mg (WoBDT VOORTGEZET.) M xff*

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1