1 HET GEHEIM r 4de Jaar. Nummer 24 (180) Zondag 16 Juni 1880. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 6 fr. voor de stad. .r* Abonnementsprijs 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER 10 CENTIMEN. voorop betaalbaar. Men abonneert zich: op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centimen Prijs der Annonces K8klameDi 75 0(mtimen per drukregel. Vonnissen op de derde Had zijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het biad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. I AALST 15 JUNI De personen die een abonnement ne men op DE DENDERGALM, voor liet laatste halfjaar 1889 en hun bedrag van hun abonnement zenden naar de Redactie zullen het blad gratis ontvan- ven, te rekenen van heden tot einde Juni. molden dat er zonde een krijgsbond igegaan zijn tussclien Rusland en Frankrijk. Waar zal ons dit alles naar toe leiden Huiteiilaiiclseli politiek overzicht. FrankrijkHet onderzoek voor liet IIoog-Gereclitshof van Parijs, dat tot hiertoe, zoo het scheen, weinig of geene feiten ten laste van generaal Boulanger ontdekt had waaruit de samenzwering tegen de openbare macht kon bewezen worden, komt thans eenen nieuwen stap vooruit te doen. Men heeft bij eene huiszoeking, eene groote briefwisseling ontdekt van Boulanger het onderzoek zal in deze nieuwe stukken het volle bewijs vinden dat de generaal zicu plichtig heeft gemaak van komplot tegen de Republiek alsook van ver scheidene oneerlijke leiten terwijl hij minister van oorlog was. Zooa het schijnt, zou men deze ontdekking ge daan hebben ter gelegenheid van het verraad eenor der boulangistische aan hangers. Zwit seriand. Terwijl geheel de wereld door het recht moet buigen en zwichten voor het geweld, is het een schoon feil waarvan dit klein landje thans het schouwspel geeft. Niette genstaande alle bedreigingen van Duitschland biedt Zwitserland eene manhaftige en trotsche weigering aan de ongegronde eischen van Duitschland. Zoo als men weet heeft men in Zwit serland een politie inspekteur van Bel lijn op heeter daad betrapt van aan hitsing tot wanorde. Men leidde hem naar de gevangenis. Duitschland eischte zijne loslating, Zwitserland weigerde. Na lange onderhandelingen, vergt Duitschland nuverschillige andere maat regelen, namentlijk tegen de socialisten De Zwitsers welke met recht op eigen grondgebied willen meester zijn, wei geren trotsch deze eischen in te willi gen. Bismarck bedreigt zijn gezant weder om te roepen en alle betrekkingen tus- schende twee landen op te schorsen. Doch het helpt er niet aan Zwitserland weigert hem te voldoen en blijft wei geren Rusland. De dagbladen dezer week Verzoening en zegepraal. De uitslag dor kiezing van dijnsdag» heeft dan eindelijk do eerste stap gedaan naar de verzoening, naar de eendracht van alle liberale gezindheden. Indien deze eendracht door eene ware verstandhouding kan bewaard blijven, mag men van nu ai zeggen dat de dagen van het clerikaal ministerie geteld zijn. Ja, zijn val zou wel eer kunnen nabij zijn dan men het eigenlijk denkt. Altijd zeker is het, dat het voorwaar delijk verbond welk tusschen de twee grootste afdeelingen van het brusselsch liberaal kiezerskorps gesloten werd, eene bepaalde, bestendige eendracht kan te weeg brengen. Zeker is het overigens dat de eendracht welke wij te Brussel bestatigen konden, den grootsten in vloed hebben zal over het lot van geheel het belgiscli liberalismus, en dat wij tot overmaat van voldoening de aanstaan le verdwijning zullen mogen aanschouwen van een achteruitkruipend ministerie dat, door de daden welke het groot complot van Bergen blootgelegd heeft, onwaardig geworden is nog langer over de belgische bevolking te regeeren. De oorlog tegen het clerikalism gaat voortwoeden, even krachtdadiger, maar onder eenen enkelen, nieuwen en onder scheiden vorm. Nu vooral dat ieder wat water in zijnen wijn zal doen, want tusschen het grondbeginsel van radikaal en doctrinair, ligt een middelpunt van waarheid en kracht, waar wij met onzen hooggeroemden vrijheidszin naartoe moeten stralen dat middelpunt is ver draagzaamheid, gezond verstand, rede en wetenschap. Op dat middelpunt zal men wel een voor ieder uitvoerbaar program kunnen zetten, al bevatte het maar alleen deze vier punten 1° Kosteloos en verplichtend onder wijs 2° D'itbreiding van kiesrecht 3° Afschaffing der plaatsvervanging bij het leger 4° Onderzoek en oplossing van zekere werkersvragen. De heer Janson, in de talrijke rede voeringen welke hij gedurende deze kiesperiode uitgesproken heeft, heeft de grondvraag op hare plaats gezet het valt trouwens niet te weten of deze of gene staatkundige maatregel in a don smaak der behouders valt, maar v. cl en alleen of die maatregel voor het welzijn der geliecle natie in de toekomst heilzame gevolgen moet hebben. Waarom was liet liberalism te lang reeds in het diepste diep gedompeld? Voor e n enkel punt, waarover men het niet is kunnen eens worden de herzie ning der Grondwet, want over alle andere vraagstukken was men nagenoeg 't akkoord. Zaken als de herziening der Grondwet zullen zich van zelve wel oplossen, want wie zou loochenen kunnen dat er sedert 't jaar 1830 geene veranderingen aan onze Staatszaken gekomen zijn Het ware onrechtvaardig dit te willen ont kennen. Maar er waren eenige heethoofden, die geene hinderpalen kennende, met kracht en geweld, mordicus, seffens, eene herziening wilden bewerkstellen, welke zij klaar voor hunne oogen zagen als onmogelijk zijnde. Maar daarom be kreunden zij zich niet Thans wordt de herziening, door de eendracht en de verstandhouding een weinigje op 't achterplan geschoven, en er zal eerst gewerkt worden, en krachtig gewerkt worden om de clerikale meer derheid weg te cijferen. Hut volk begint wars te worden van dit dubbelzinnig ministerie, en van eene Kamer vertegenwoordigers waarin de ergste misbruiken vereerders tellen; ja, zelfs tot in het diep der kleinste dorpen vraagt men naar politieke eer lijkheid en oprechtheid. Men heeft ge zien dat onze meesters geene politieke eerlijkheid bezitten en dat zij liever ongelukkige werklieden lieten ophitsen tot plundering en brandstichting dan die werklieden het voedsel des geestes te doen geven. Het is onder het clerikaal bestuur alleen dat men zooveel werkstakingen, oproer en onlusten te betreuren heeft gehad. De eensgezindheid der liberalen zal ons ons tot den vrede wederbrengen, niet alleen tot eenen politieken vrede, maar ook tot den vrede tusschen de twee standen die thans zoo wijd vaneen ge scheiden zijn de burgerij en de werk lieden- De werklieden, die gehoopt hadden verbetering aan hun lot te zien toebren gen zijn diep bedrogen geworden Beernaert beloofde altijd, maar heeft nooit woord gehouden. De clerikale partij en de geestelijk heid verdrukken, belasten en verarmen gelijktijdig den werkman en het platte land. Zij hebben hunnen verderfelijken invloed door de kerk en hare bedienaars op alle vakken van beschaving weten in te dringen onderwijs, nijverheid, handel, kunst, alles hebben zij tot hun voordeel weten uit te buiten. Zooals wij het reeds dikwijls gezegd hebben, de toestand van den proletariër kan alleen verbeterd worden, indien de hoogere kapitalist, meer geleerd en be schaafd, tot den werkman afdale door onderzoek en goeden raad de nederige man zal grooter besef verkrijgen van zijne rechten als man en als burger de meer begoede meer achting en eer bied gevoelen voor de rechten van den mindere. Het is verkeerd dat een hardnekkige strijd besta tusschen het menschdom omdat deze rijk zijn en gene arm, want de eenen kunnen zonder de anderen niet vooruit en ja, de samenleving heeft reeds genoeg ellende en smart ach ter zich te slepen, zonder dat de twee spalt en de haat de klassen gedurig tegen elkander opwerpen, altijd gereed om tot den strijd, om tot den burger oorlog over te gaan. De leidende standen zelf hebben er belang bij dat de wetten verdwijnen of die privilegiën behouden blijven voor degenen die bezitten tea nadeele van degenen die niet bezitten. Wat er thans te doen valt is dat de liberale partij eensgezind, zich niet late afdwalen van die zending of dit pro gram gelijke burgerrechten en plich ten vooriedereen volgens bekwaamheid, onderricht en kennis tot de eindelij ke oplossing der sociale quaestie de ver betering van het lot van den werkman. Alles wat men sedert de omwenteling van 1789 in grootheid en in kracht voortgebracht heeft, was altijd gesteund op de verbroedering tusschen de bur gerij en het volk. Ieder maal ook dat deze twee bestanddeelen in strijd kwa men, was het clerikalism er de opsto- ker van, omdat het clerikalism altijd en overal die bestanddeelen wil over meesteren Nooit of nimmer is het beginsel van gemeenschappelijke verplichting elk voor ieder en ieder voor elk zoo noodwen dig geworden als heden solidariteit tusschen de volkeren, tusschen de klas sen, tusschen de nijveraars, voortbren gers, enz Overal verklaart en erkent men iederen dag meer am meer de we derzij dsche onafhankelijk van belangen tusschen al de leden van het maatschap pelijk lichaam. Dit beginsel is zoo breed, zoo omvat tend dat het een programma oplevert waarvan de noodwendigheden zich van dag tot dag, van jaar tot jaar van zelfs vertoonen en zich wijzigen even als de vooruitgang der Samenleving zelve. Daarom juist is 'tdat men met het volks deuntje zeggen mag Wie niet draaien wil, staat stil en dat het rijk der be- houdsgezinden, der stokstilstaande cle- rikalen uit is. België lijdt sedert vijf jaren onder eene clerikale verdrukking ja, maar wij, liberalen hebben geleden, en dat mag ons tea troost verstrekken zoo als het vrije lieden past dat is te zeggen zonder ooit een enkel oogenblikde hoop verloren te hebben op eenen aanstaan den zegt praal der liberale beginsels, die zijn vrijheid van geweten, gelijkstel ling der burgerrechten in alle standen, gelijke plichten voor den krijgstol, on zijdige leerplicht, en vooral de oplos sing der sociale quaestie op democrati- schen zin. De verkiezing van 11 dezer versterkt ons in deze hoop, omdat wij gezien heb ben dat de liberale brabantgche kiezers van verschillende denkwijze hand in liand voor die princiepen vooruit geko men zijn. Andere verkiezingen zullen weldra denzelfden uitslag opleveren. De veideeldheid niet dan eene dwa ze verd el Iheid van gedachte heeft de lib rale partij doen vallen de ver zoening zal de zegepraal zijn, en haar krachtiger dan ooit doen opstaan. J. B. G. Oh die arme drommels. In 1582 onder het vorig liberaal bestuur, had de bestendige afvaardiging van Brabant hel budjet der geestelijkheid vastgesteld op 175,588 fr. In 1838 was die reeds groote som verhoogd met 155,145 fr. Sedert vijfjaar dat de klerikalen aan bet bewind zijn betaalden dus, de brabantscbe lastenbetalers de groote som van 775,725 fr. meer, aan pastoors, onderpastoors en predi- dikanten. Daar die toestand in 6 provinciën dezelfde is, komen wij tot de overgroote som van 4 mil- liosn 654,350 fr. die door de geestelijkheid werdt binnen geslorpt, zonder hunne jaarlijk- scbe bezoldiging mede te rekenen 1 Laten wij nog ter zijde de winsten van bet lezen van missen, doopen trouwen, rouwdiens ten, offerblokken enz. enz., en de burgerij zal met ons moeten bekennen, dat de geestelijke bloedzuigers tot over hunne ellebogen in onze geldkas zitten, en dat bet niet te verwonderen 33. VAN DEN BANKIER. Hij wilde deu^'inkel verlaten; maar tot zijne groote verbazing trad de fashionable vrouw, na een paar woorden met bare gezellin gesproken te hebben tot aan de deur eu legde vervolgens hare kleine band, die onder een handschoen verborgen was op zijn natten kalen Irak; slechts een oogenblik liet zij hare hand op zijn schou der rusten; hare fijne vingers raakten hem zoo licht aan als de 'vleugels eor.er kapel en toch liep een soort van rilling door al zijne aderen. Ga nog niet been, sprak zij op zackten ernstigen toon, ik zou u gaarne een oogenblik willen spreken. Ik beu geheel ten uwen dienst, iufvrouw. Tot baren dienste Hoe koud en afgeme ten klonken hem die woorden in de ooien terwijl bij ze uitsprak. Wat was zij voor hem ook anders dan een vreemdelinge, wier blik een paar minuten geleden voor de eerste maal op hem gevallen was. Eu toch gevoelde bij dal bijzijn leven zou opgeofferd hebben om baar genoegen te geven. Met zijuen hoed in de hand bleef bij staan en wachtte op hetgeen zij zeggen zou Als bij verlegen was, dan was zij het niet mirider. Een donkerroode blos vloog over baai- gelaat, de donkere oogwimpers sloegen zich over hare oogen neder. Pin toch was de aan- drift van haar hart niets anders dan vrouwe lijk medelijden geweest, alleen medelijdenhad haar bewogen Lionel Westford_aan te spreken. Zij bad zijn gesprek met den winkelier ge boord. Zij bad uit zijn toon en manieren bemerkt dat bij tot den fatsoenlijken stand behoorde en nog niet gewoon was voor zijn dagelijkscb brood te zwoegen. Zij bad zijn bleek gelaat gezien en den bijna spookaebtigen glans der wanhoop in zijne oogen bemerkt en in eene opwelling van edelmoedigheid bad zij besloten hem, indien 'thaar mogelijk was, ter hulp te komen, Gij schijnt zeer begeerig te zijn om arbeid te bekomen V sprak zij aarzelend. Mijn beste Julia, riep de andere dame verontwaardigd uit, dat is nu wezenlijk zulk eene ongehoorde wijze van bandelen, dat ik mij genoodzaakt zie tegen zulk een onbehoorlijk gedrag op te komen. Mijn weerde Mrs Melville, eens en vooral verzoek ik u nergens tegen op te komen, wat bet ook zijn moge ik zal alleen met dezen heer over zaken spreken, antwoord de jonge dame met een weinig ongeduld. Maar weerde Julia, uw vader.... Vader laat mij altijd miju eigen zin doen. Maar mijne lieve, die beer is u geheel en al onbekend. Dat alles werd op tluistorenden toon gespro ken, maar Lionel kou toch bemerken dat do oude vrouw zich verplicht rekende de jonge dame bare afkeuring te geven en bij besloot aan dezen pijnlijken toestand een einde te maken. Maar de edelmoedige aandrift der jonge dame kon door de vermaningen der oude niet gestuit worden. Zij hield Lionel nogmaa's tegen, toen bij reeds gereed was de deur achter zjcb te slui ten. Ik bid u, antwoord mij onbeschroomd, sprak zij. Ik heb u daar zoo even hooren zeg gen dat gij werk verlangdet. Ik sprak niets dan waarheid, jufvrouw ik heb bet inderdaad zeer noodig. En gij zoudt niet zeer keurig zijn op den aard van dat werk, als bet slechts tamelijk goed beloond werd. Keurig, mejufvrouw, riep Lionel uit. Ik zou de beslijkte straat vegen of paarden aan do deuren der clubs vasthouden. Ik zou alles doen wat een eerlijk man slechts doen kan-, om brood te verdienen voor ben die ik lief heb. Voor hen, die gij lief hebt herbaalde de dame. Gij hebt misschien eene jonge vrouw of mogelijk wel kinderen, die gij'met moeite moet onderhouden. O neen mejufvrouw, ik heb geene vrouw, die mij mijne armoede zou kunnen verwijten. De personen van wien ik sprak, zijn mijne moederen mijne zuster. Ik denk wel dat ik u voordeeliger arbeid zal kunnen bezorgen, sprak de Spamscke dame, nog altijd eenigzins aarzelende, als de aard van dat werk u ni t tegenstaat. Mij tegenstaan, mejufvrouw, riep Lionel uit. Geloof mij, daar behoeft gij niette vreezeu. Ik bid u, spreek, beveel, beschik over mij naar uw goedviuden. Ik heb eenen eenigen broeder, gaf de dame ten antwoord, die dezelfde kunst als gij beoefent. Hij is thans buiten 's lands, inder daad, wij zijn reeds eenigen tijd van elkander gescheiden geweest; maar wij zijn zeer aan elkander gehecht geweest en alles wat op hem betrekking beeft is heilig in mijn oog. Toen bij vertrok liet bij eene groote menigte schet- see achter, dingen, waaraan bij geene waarde hechtte, maar die mij zeer dierbaar zijn. Ik ben verlangend om die afgewerkt te zien, door iemand, d'ie eenige smaak eu kunstkennis bezit, en bet zou mij zeer aangenaam zijn, zoo gij die taak op u willet nemen. Ons buis op liet land is zeer groot en ik twijfel niet of mijn vader zal u wel een paar kamers daarin willen afstaan, terwijl gij mijn wensch vervult Ik zal hem vragen u daarover te schrijven als gij bet goedvindt. Intusscben hier is mij kaartje. Zij lopende een uitstekend fraai bewerkt ivooren doosje en overhandigde Lionel een kaartje, terwijl de beledigde matroon zwijgend met een treurspelachtig gezicht van beleedigde waardigheid bleef toezien. De toon en manieren der jonge dame, zelfs wanneer zij aarzelde, schenen die van iemand te zijn, die gewoon was te bevelen. Er was iets gebiedens iti baar gelaat, dat zonderling afstak bij de maagdeliike beschroomdheid toen zij den vreemdeling aansprak. De naam die Lionel op bet kaartje las, was Miss Godwin, Willmingdon Hall, Herts. Miss Godwm van Willmingdon Hall! Lionel Westford schrikte en deed een stap achteruit. Ik zou baast durven zeggen, sprak zij, dat die naam u bekend moest zijn. Iedereen kent mijnen vader Mr. Godwin, de bankier. Ik weet niet wat de menscken wel zeggen zouden als zij wisten dat de dochter van Mr. Godwin de stad doorliep om vreemde jonge lieden in de winkels op te zoeken, dacht de oude vrouw. Lionel stamelde eenige woor Ten in antwoord op hetgeen miss Godwin sprak, maar die weinige woorden waren onverstaanbaar. Rupert Godwin's dochter Het meisje dat zich zoo bereidwillig als zijne beschermster aanbood, dat zijno weldoenster verlangde te zijn, was niemand anders dan de dochter van Rupert Godwin, de ergste vijand zijner ntoeder. Kon bij eene gunst aannemen van iemand uit bet geslacht van dien man? En van den anderen kant, boe kon Liij de hulp weigeren welke dit meisje hem zoo edelmoedig aanbood en die bij een oogenblik te voren zoo gretig bad aangenomen Zwijgend stond bij daar met bet kaartje in zijne band en staarde peinzend op den naam dio er op stond. In zijnen boezem werd een zwaren strijd gestreden. Wat moest bij doen Moest bij, die zoozeer hulp behoefde, nu dien zoo onverwachten bij stand weigeren? Die vriendelijke hand welke hem ter redding toegestoken werd, op bet oogenblik dat hij in de golven dreigde te verzinken. Moest bij de hulp die op dit keerpunt van zijn leven aangeboden werd, van de band wijzen, ten gevolge van een gevoel, dat wellicht later blijken zou niets dan eene dwaze voorin genomenheid tegen dien persoon te zijn ge weest. Hij dacht aan zijne moeder boe zij uit baar buis verdreven was. Hij geloofde dat Rupert Godwin slechts gehandeld bad zooala elk ander ongevoelig hardvochtig man van zaken zou gehandeld hebben. Maar de herin nering aan dat verlaten huis was zeer levendig in zijn harten hij bad reeds lang geleden ge leerd den bankier als zijnen bitterst iu vijand te beschouwen Toch kon bij Julia Godwin's hulpvaardig aanbod niet weigeren. De beelden zijner moe der en zuster schenen voor zijne oogen als schaduwen te vervliegen. Door allerlei gewaar wordingen geslingerd, stond bij daar voor Julia Godwin, e"ven hulpeloos als iemand die onder den invloed van eenen droom ver keert. (Woedt voobtgezet.) mm 1

De Dendergalm | 1889 | | pagina 1